Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Malutka nerpa w Helu


Malutka nerpa w Helu

ŹRÓDŁO:
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel

autor zdjęć: Feliks ERBACH
autor filmu: Jakub CICHOŃ
 

W dniu 4 maja 2009 roku Stacja Morska w Helu została powiadomiona o małej foczce leżącej na Dużej Plaży w Helu. Po przybyciu na miejsce zgłoszenia pracownicy Stacji odnaleźli szczenię, które okazało się być osobnikiem z gatunku foka obrączkowana (Phoca hispida).                                                            



Foka obrączkowana, zwana również nerpą, jest najmniejszą z żyjących w Bałtyku fok. Ubarwienie jej ciała jest zwykle szare, z charakterystycznymi pierścieniami na futrze i od tych  właśnie obrączek wzięła się jej nazwa. Mała głowa o charakterystycznym "kocim" pyszczku osadzona jest na krótkiej szyi, nerpa posiada również jasne wąsy o paciorkowatej strukturze.
Jest to gatunek arktyczny, występujący jako relikt w Bałtyku (głównie w Zatokach Botnickiej i Fińskiej). Foki te żyją w rejonach pokrytych lodem i śniegiem. Ich naturalne siedliska są ulokowane w północnej części Morza Bałtyckiego. Populacje foki obrączkowanej występują również w jeziorach polodowcowych: Ładoga, Saimaa. W lodzie zwierzęta te utrzymują otwory oddechowe, które są od siebie oddalone o około 2 km. Są one bardzo czujne i ciekawskie. Więcej informacji na temat tego gatunku znajdziecie Państwo klikając tutaj.Odwiedziny na polskich wybrzeżach są niezwykle rzadkie.
W czerwcu 2002 roku Gdańska Stocznia Remontowa zawiadomiła nas o obecności foki w jednym z basenów portowych.Na początku 2005 roku znalazła się u nas foka obrączkowana, którą poddaliśmy rehabilitacji w foczym szpitaliku, jednak kilka dni farmakologicznego leczenia w helskim szpitaliku nie pomogło. Pracownicy Stacji nie byli jej w stanie już pomóc i stało się to czego obawiali się od samego początku.
W 2006 roku na polskim wybrzeżu, w Rewalu odnaleziono martwą fokę obrączkowaną. Tego samego roku, w Dźwirzynie zaobserwowano żywego przedstawiciela tego gatunku.
Wszystkie foki, które trafiają do naszej Stacji poddawane są leczeniu i rehabilitacji. Kiedy nadchodzi czas porodu, samice wychodzą na pola lub kry lodowe i tam wydają na świat potomstwo. W śniegu samica robi norę, na końcu której znajduje się gniazdo i zejście do wody. Młode jest tam bezpiecznie ukryte, a dodatkowo chroni je lanugo, czyli białe futerko, w którym przychodzi na świat. Okres karmienia młodych trwa około 2 miesięcy.
Foczka, która została odnaleziona na plaży jest osobnikiem bardzo młodym, ma około 3 tygodni. Jest to samiec, mierzy 75 cm, a jego waga wynosi 12 kg. Powinien być jeszcze pod opieką matki, z tego powodu trafił na obserwację do Stacji Morskiej. Ze wstępnych obserwacji wynika, że foka jest w zadawalającym stanie, mimo bardzo młodego wieku potrafi
samodzielnie zdobywać pokarm. Czeka ją  jeszcze badanie przez weterynarza i jeśli okaże się, że jest ona zdrowa, prawdopodobnie zostanie wypuszczona na wolność razem  maluchami, które w tym roku przyszły na świat w naszym fokarium.
Gatunek ten jest zagrożony potencjalnymi zmianami klimatu, ponieważ foki te potrzebują lodu i śniegu do rozmnażania. Globalne ocieplenie powoduje łagodzenie klimatu, i z tego powodu pokrycie lodem i śniegiem morza jest mniejsze a okres  zalegania tej pokrywy jest znacznie krótszy. Istnieje obawa, iż potencjalne ocieplenie klimatu spowodować może, że populacja fok obrączkowanych wyginie z rejonu Morza Bałtyckiego.

Tekst: Klaudyna Sergot


 Obejrzyj film - kliknij

http://www.youtube.com/watch?v=um8oNtj3HFk

 

Rozpoczął się okres, w którym można zobaczyć młode foki na polskim wybrzeżu. Niezmiennie apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują lub znajdą foki o kontakt ze Stacją Morską w Helu pod numerem telefonu:
(058) 675-08-36 lub 0 601-88-99-40













Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agata Osiewała 18-05-2009 09:15:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agata Osiewała 16-05-2009
Ostatnia aktualizacja: Agata Osiewała 18-05-2009 09:35:26