System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Ocena realizacji regulaminu w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Helu - 2009 rok.
Burmistrz Helu
Hel, dnia 30 listopada 2009 roku.
w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Helu.
uchwałą Nr XIV/82/07 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2007 roku
w sprawie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Helu.
Zastępca burmistrza Helu
Jarosław Pałkowski
- Informacja kierownika Zespołu Zakładów Obsługi Miasta w Helu.
- Informacja p.o. Komendanta Straży Miejskiej w Helu.
- Ocena realizacji regulaminu przez zastępcę burmistrza Helu.
- Uchwała Nr XIV/82/07 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2007 roku w sprawie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Helu.
1. Informacja kierownika Zespołu Zakładów Obsługi Miasta w Helu.
Zespół Zakładów Obsługi Miasta w Helu działając na podstawie statutu zakładu (uchwała Nr XXVIII/176/08 Rady Miasta Helu z dnia 18 grudnia 2008 roku) oraz uchwały w sprawie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta wykonuje m.in. zadania w zakresie utrzymania czystości i porządku w mieście Hel, polegające na sprzątaniu placów i ulic oraz wywozie nieczystości stałych i ciekłych z terenu gminy Hel.
Zespół Zakładów Obsługi Miasta w Helu, w celu realizacji uchwały Rady Miasta Helu wykonuje zadania pod kątem odbierania i transportu odpadów komunalnych na składowisko komunalne w Łebczu, zarządzane przez PGK Sp.z o.o., mającą swoją siedzibę w Pucku przy ul. Zamkowej 8 (umowa obowiązuje do 31 grudnia 2009 r.). ZZOM Hel posiada do tego celu stosowne decyzje wydane przez Starostę Puckiego.
Usługobiorcami ZZOM Hel są osoby fizyczne oraz osoby prawne oraz podmioty nieposiadające osobowości prawnej.
Raz w miesiącu tj. do 15 dnia następnego miesiąca, przekazuję burmistrzowi Helu sprawozdanie z zakresu wywozu nieczystości stałych. Wskazuję w tym sprawozdaniu ilości odpadów odebranych od poszczególnych podmiotów i osób fizycznych, oraz tych, którzy nie stosują się do uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Helu (tj. rozdział 4, § 8 załącznika do uchwały).
Wiele podmiotów gospodarczych stosuje tzw. metodę ochronną polegającą na tym, że aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności musi wykazać się umową na wywóz nieczystości stałych na terenie miasta, więc podpisuje umowę z ZZOM-em. Przez okres sezonu nie zleca wykonanie usługi tłumacząc się wywozem we własnym zakresie.
Zakład nie posiada kompetencji w zakresie kontroli tych podmiotów pod kątem realizacji uchwały. Przeprowadzane sporadycznie akcje kontrolne straży miejskiej w obecności ZZOM przynosiły efekty w postaci wyłapania tych, którzy nie posiadają umów i tych, którzy mają umowę, lecz jej nie realizują.
Ilość zawartych umów z ZZOM na dzień 31.12.2008 r.:
Utrata usługobiorców powoduje zmniejszenie ilości usług i tym samym wzrostem kosztów. Stąd ZZOM uznawany jest za jeden z droższych zakładów świadczących usługi w tej branży. Od maja br. zakład świadczy usługi na rzecz WAM-u. Doszło miesięcznie 1577 osób oraz 400 osób ze Wspólnot Mieszkaniowych, w związku z powyższym zakład w lipcu zakupił samochód „śmieciarkę”. Dostawcę wyłoniono w drodze przetargu nieograniczonego. Całkowity koszt zamówienia 136.558,06 euro plus VAT - w leasingu operacyjnym na okres dwóch lat.
W dniu 18 listopada 2009 roku podpisałem w obecności zastępcy burmistrza Helu Jarosława Pałkowskiego, umowę na składowanie odpadów z miasta Helu, z:
„Przedsiębiorstwem Składowania i Przerobu Odpadów” Sp. z o. o.
Czarnówko 34, 84-351 Nowa Wieś Lęborska.
W roku 2008 zakład wywiózł ogółem 940,52 tony śmieci.
Z ulic miasta wywieziono 771,20 m3 śmieci, a z targowiska 272,00 m3 śmieci.
W ciągłej sprzedaży są oznakowane worki foliowe w cenie wywozu nieczystości stałych o poj. 120 litrów - tych worków sprzedano w ilości 1062 szt.
Oprócz świadczenia usług w zakresie wywozu nieczystości stałych, świadczymy usługi w zakresie:
- utrzymania porządku na placach, ulicach, ścieżkach pieszych oraz ścieżce rowerowej w okresie letnim,
- usuwania śniegu i błota pośniegowego na ulicach i chodnikach przy posesjach będących własnością gminy.
Jeden z punktów uchwały stanowi, że podmiot świadczący usługi w zakresie wywozu nieczystości stałych jest obowiązany 2 razy w roku przeprowadzić wywóz odpadów wielkogabarytowych, z naszych obserwacji wynika, że jedynie taką akcję przeprowadza ZZOM.
Realizacja uchwały, a raczej rozdziału 5 załącznika mówiącego o zwierzętach domowych, ZZOM Hel przyjmuje wpłaty z tytułu opłaty od posiadanych psów - roczna opłata wynosi 50 zł (dot: 2009 r.), którą zgodnie z ustawą o finansach publicznych przekazuje do gminy. Z tego tytułu ZZOM otrzymuje wynagrodzenie w postaci 10% wpływów. Na dzień 01 stycznia br. zarejestrowanych było 323 psy, do końca października 2009 roku nie zapłaciły 64 osoby posiadające psy. Istnieje grupa 11 osób, którzy notorycznie nie wnoszą opłat z tytułu posiadania psa, mimo wystawianych wezwań do zapłaty. Lista osób wraz z adresami dostarczana jest do Straży Miejskiej w Helu. Do dnia 25 listopada 2009 roku zaległości wynoszą 5 680,31 zł.
2. Informacja p.o. komendanta Straży Miejskiej w Helu.
Straż Miejska działając na podstawie uchwały w sprawie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta wykonuje m.in. zadania w zakresie utrzymania czystości i porządku w mieście Hel, polegające na:
1. Kontroli przez umów na wywóz nieczystości stałych i kontrola rachunków.
2. Akcje wyłapywania bezpańskich psów i odstawianie ich przez firmę do schroniska.
3. Pouczanie mieszkańców i właścicieli działek budowlanych o uporządkowanie posesji i wokół nich.
4. Informowanie władz miasta o suchych i uszkodzonych drzewach, które kwalifikują się do usunięcia.
5. PKP – porządek na torach i wokół dworca. Usuwanie drzew zagrażających przewróceniem.
6. Lasy Państwowe – wysyłanie pism o uprzątniecie terenów przylegających do terenów leśnych.
7. Przypominanie nakazowe o uporządkowaniu terenów wokół garaży.
8. Kontroli kąpielisk od strony zatoki i morza bałtyckiego.
9. Kontroli wraz z służbami leśnymi dzikich obozowisk w lesie i na wydmach.
3. Ocena realizacji regulaminu przez zastępcę burmistrza Helu.
Regulamin realizowany jest w oparciu o ZZOM w Helu oraz straż miejską. Ich działania ukierunkowane są na objęciu wszystkich mieszkańców Helu oraz firm uświadamianiu o konieczności stosowania regulaminu.
W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną:
· kontrole posiadania umów na wywóz nieczystości stałych przez mieszkańców Helu lub osób posiadających tytuły prawne do lokali lub nieruchomości,
· kontrole posiadania rachunków za wywóz nieczystości stałych,
· kontrole posiadania umów na wywóz nieczystości stałych przez osoby/firmy prowadzące/zarejestrowane działalność gospodarczą w Helu,
· kontrole przeprowadzania przez zarządców nieruchomości akcji deratyzacyjnych 2 razy w roku,
Wprowadzone zostaną także zmiany dotyczące zawierania umów na dzierżawę terenów pod ruchome punkty handlowe. Przy podpisywaniu umowy dzierżawca zobowiązany będzie do okazania faktury na zakup worków do wywozu nieczystości stałych (proponowana jest ilość 5 worków/m-c na 1 punkt).
do „Oceny realizacji regulaminu w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Helu”.
z dnia 25 października 2007 r.
w sprawie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Helu
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591, zm. z 2002 r. Nr 23, poz.220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz.984, Nr 153, poz.1271, Nr 214, poz.1806, z 2003 r. Nr 80 poz.717, Nr 162, poz.1568, z 2004 r. Nr 102, poz.1055, Nr 116, poz.1203, Nr 167, poz.1759, z 2005 roku Nr 172, poz.1441, Nr 175 poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz.128, nr 146 poz. 1055, Nr 181 poz. 1337), oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008, zm. z 2006 r. Nr 144 poz. 1042), Rada Miasta Helu uchwala, co następuje:
Ustala się regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Helu, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
Traci moc uchwała nr IX/57/99 Rady Miasta Helu z dnia 21 kwietnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad utrzymywania czystości i porządku na terenie Miasta Helu.
Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi Helu.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Załącznik do Uchwały Nr XIV/82/07
Rady Miasta Helu
z dnia 25 października 2007 roku
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Helu
Postanowienia ogólne
1. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości znajdujących się w Mieście Helu.
2. Określenie "Właściciele nieruchomości" użyte w niniejszym regulaminie obejmuje właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych, użytkowników nieruchomości korzystających z nich na podstawie umów dzierżawy, najmu lub umów pokrewnych.
3. Określenie „Plan gospodarki odpadami” użyte w niniejszym regulaminie dotyczy „Planu gospodarki odpadami Miasta Helu na lata 2005 - 2008 wraz z perspektywą do roku 2012”, przyjętego uchwałą Rady Miasta Helu nr XXXII/235/05 z dnia 29.12.2005 r.
4. Określenie jednostka wywozowa w niniejszym regulaminie dotyczy podmiotu gospodarczego posiadającego odpowiednie wyposażenie techniczne oraz zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, od właścicieli nieruchomości z terenu administracyjnego Miasta Helu.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach nieruchomości
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania czystości i porządku oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego nieruchomości.
2. Powstające na terenie nieruchomości odpady komunalne, w tym powstające w gospodarstwach domowych, przed ich zgromadzeniem w pojemnikach na odpady na terenie nieruchomości, należy poddać segregacji mającej na celu oddzielne gromadzenie odpadów niebezpiecznych, odpadów wielkogabarytowych i odpadów z remontów oraz selektywną zbiórkę odpadów komunalnych nadających się do odzysku i ich optymalne przygotowanie do transportu do miejsc dalszego odzysku lub unieszkodliwiania.
3. Wyselekcjonowane frakcje odpadów komunalnych, nadające się do odzysku i dalszego wykorzystania (makulatura, odpady plastikowe, szkło) należy umieszczać odrębnie w przeznaczonych od tego celu i oznakowanych specjalnie pojemnikach do segregacyjnej zbiórki odpadów komunalnych, rozmieszczonych na terenie Miasta Helu. Zakres i sposób selektywnej zbiórki odpadów określa Plan gospodarki odpadami.
4. Zabrania się umieszczania wymieszanych odpadów komunalnych w pojemnikach do segregacyjnej zbiórki surowców wtórnych oraz odpadów innych niż rodzaj frakcji opisanej na pojemniku.
5. Odpady kuchenne ulegające biodegradacji należy gromadzić odrębnie w sposób określony programem ich selektywnej zbiórki. Na terenach nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej odpady kuchenne można poddać procesowi kompostowania z przeznaczeniem do własnego wykorzystania kompostu.
6. Odpady roślinne powstające na terenie nieruchomości w wyniku pielęgnacji zieleni (usunięte chwasty, wygrabione liście, skoszona trawa, wycięte gałęzie drzew, przycięte krzewy), w przypadku braku możliwości ich kompostowania na miejscu przez właściciela nieruchomości, podlegają obowiązkowo wywozowi tych odpadów za pośrednictwem jednostki wywozowej do kompostowni.
7. Odpady niebezpieczne powstające w odpadach komunalnych gospodarstw domowych należy wydzielać z powstających odpadów komunalnych. Odpady te należy zwracać do punktów ich zbiórki lub wrzucać do oznakowanych pojemników przeznaczonych na te odpady rozmieszczonych na terenie Miasta Helu zgodnie z ustaleniami Planu gospodarki odpadami.
8. Odpady wielkogabarytowe (meble, stolarkę budowlaną) należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych i przekazywać jednostce wywozowej zgodnie z ustaleniami Planu gospodarki odpadami.
9. Odpady powstałe w wyniku budowy, przebudowy, remontu nieruchomości (gruz, pozostałości materiałów konstrukcyjnych, pokryciowych, izolacyjnych, instalacyjnych) należy gromadzić wyłącznie w kontenerach przeznaczonych do transportu gruzu i przekazywać jednostce wywozowej zgodnie z ustaleniami Planu gospodarki odpadami.
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, położonych wzdłuż nieruchomości i bezpośrednio przy jej granicy.
2. Obowiązek oczyszczania chodnika ze śniegu i lodu winien być zrealizowany poprzez odgarnięcie śniegu w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów i podjęcie działań mających na celu likwidację śliskości chodnika.
3. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do systematycznego sprzątania terenu nieruchomości, a w szczególności dojść do budynków i punktów gromadzenia odpadów.
4. Błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia uprzątnięte z przystanków komunikacyjnych oraz dróg publicznych należy gromadzić poza terenem przystanku komunikacyjnego w sposób nie utrudniający zatrzymywania się pojazdów oraz wsiadania i wysiadania pasażerów.
1. Mycie samochodów powinno odbywać się w miejscach do tego celu wyznaczonych.
2. Właściciele nieruchomości mogą myć z zewnątrz pojazdy czystą wodą na swoim terenie pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do sanitarnej kanalizacji miejskiej.
3. Naprawy samochodów mogą być przeprowadzane wyłącznie w specjalistycznych warsztatach.
4. Właściciel samochodu może dokonywać doraźnych napraw związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu w obrębie nieruchomości pod warunkiem, że czynności te nie będą powodować zanieczyszczenia wód i gleby oraz uciążliwości dla sąsiadów.
Rodzaj urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych.
Warunki rozmieszczenia urządzeń i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym
Zbieranie odpadów komunalnych na terenie nieruchomości może odbywać się w przeznaczonych do tego celu kontenerach, pojemnikach, koszach i workach.
O rodzaju ustawionych na terenie nieruchomości pojemników decyduje właściciel nieruchomości w porozumieniu z jednostką wywozową.
- Właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymania pojemników na odpady komunalne we właściwym stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, a w szczególności utrzymania ich w czystości oraz poddawania co najmniej raz na kwartał dezynfekcji.
- Pojemniki i worki na odpady komunalne należy ustawiać w miejscach łatwo dostępnych dla ich użytkowników i pracowników jednostki wywozowej w sposób nie powodujący uciążliwości dla mieszkańców i osób trzecich.
- Pojemniki i worki powinny być ustawione w granicy nieruchomości bezpośrednio przy ogrodzeniu w miejscu specjalnie do tego celu wydzielonym, z wyjątkiem chodników lub innych miejsc przeznaczonych do ruchu pieszych oraz pojazdów samochodowych, na równej powierzchni, w miarę możliwości utwardzonej, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota.
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego
Ustala się następującą częstotliwość usuwania odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenów nieruchomości:
1) z pojemników selektywnej zbiórki surowców wtórnych, z koszy w miejscach publicznych oraz zbiorników bezodpływowych, w regularnych odstępach czasu uniemożliwiających rozkład nagromadzonych odpadów i ich przepełnienie,
a) dla budynków jednorodzinnych - nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie,
b) dla budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych wielorodzinnych - nie rzadziej niż raz w tygodniu,
c) dla obiektów gastronomii - nie rzadziej niż raz w tygodniu,
d) dla targowisk - nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu
Liczba pojemników na odpady i ich pojemność oraz pojemność zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe muszą być dostosowane do wielkości i sposobu użytkowania nieruchomości. Eksploatacja i opróżnianie musi być prowadzone w sposób gwarantujący, że nie nastąpi rozkład biologiczny zgromadzonych odpadów komunalnych, przepełnienie pojemników lub wypływ nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku
1. Właściciele lub opiekunowie psów i innych zwierząt domowych zobowiązani są do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru, jeżeli zwierzę znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu lub na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiającym zwierzęciu samodzielne wydostanie się z niego.
2. Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do utrzymywania tych zwierząt w sposób nie stwarzający uciążliwości (hałas lub odory) dla osób znajdujących się w sąsiednich lokalach lub nieruchomościach.
3. Właściciel nieruchomości ma obowiązek oznakowania tabliczką ostrzegawczą bramy lub furtki wejściowej na teren ogrodzonej posesji, na której utrzymywane jest zwierzę mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.
1. Na terenach użytku publicznego lub otwartych, nie ogrodzonych terenach psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy, natomiast psy ras uznawanych za agresywne oraz inne psy mogące stanowić zagrożenie dla ludzi, mogą być wyprowadzane tylko na smyczy i w kagańcu.
2. Na terenach użytku publicznego właściciel lub opiekun psa obowiązany jest do usuwania ekskrementów pozostawianych przez wyprowadzanego psa.
3. W przypadku zastosowania odpowiedniego oznakowania nieruchomości przez właściciela zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt do tak oznakowanych nieruchomości oraz obiektów użyteczności publicznej, placówek handlowych lub gastronomicznych.
Obszary obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania
1. Właściciele wszystkich nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji dwa razy w roku.
2. Ustala się okresy przeprowadzania deratyzacji:
1) w terminie wiosennym od dnia 1 kwietnia do dnia 30 kwietnia,
2) w terminie jesiennym od dnia 1 września do dnia 30 września.
Załączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | Sprawozdanie_o_porzA_dku_i_czystoA_ci_ZZOM_2009.doc (DOC, 20KB) | 2009-12-03 09:42:32 | 622 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Marek Dykta | 03-12-2009 09:42:32 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Jarosław Pałkowski | 28-11-2009 |
Ostatnia aktualizacja: | Marek Dykta | 04-04-2014 11:31:36 |