Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

I N F O R M A C J A o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2008 r.

Znak sprawy: POIN / OC - 6230 - 1/09

Hel, dnia 13.02.2009 r.

I N F O R M A C J A

o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2008 r.

  1. W zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście.

Zabezpieczenie Helu przed powodzią odbywa się za sprawą:

  1. urządzeń technicznych - przepompowni sztormowo - deszczowej;

  2. obiektów budowlanych - wału przeciwpowodziowego ( usytuowanego na terenie Portu Wojennego); falochronów i nabrzeży portowych;

  3. kanałów odpływowych, odprowadzające wodę do przepompowni sztormowo - deszczowej.

Zgodnie z realizacją zadań wynikających z zabezpieczenia miasta Helu przed powodzią - opierających się na planie operacyjnym ochrony przed powodzią miasta Hel”, stan funkcjonowania tych wszystkich urządzeń, ich modernizacja i nadzór techniczny sprawowany jest na bieżąco. Tak też w analizowanym okresie, jak i na dzień dzisiejszy stwierdza się, że :

  • falochrony i nabrzeża portowe ( usytuowane na terenie miasta ) są w dobrym stanie technicznym, przy czym z upływem czasu zaczynają uwidaczniać się pęknięcia i wyżłobienia, przeradzające się w powierzchowne szczeliny, w falochronie będącego elementarną częścią „Bulwaru Nadmorskiego” w Helu. Aktualnie nie stanowią one większego zagrożenia dla tego rodzaju obiektu budowlanego, niemniej z upływem czasu, z braku odpowiedniego zabezpieczenia, powiększające się w nim szczeliny mogą systematycznie osłabiać konstrukcję falochronu, co nie bez znaczenia z upływem lat, może mieć wpływ na zabezpieczenie przeciwpowodziowe w naszym mieście.

O powyższym poinformowano pisemnie (sygn. akt POIN/OC - 6230 - 2/08 z dnia 6.10.2008 r.) organ sprawujący nadzór techniczny nad tym obiektem tj. Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, dołączając do niego zdjęcia w/w falochronu.

  • stan techniczny wału przeciwpowodziowego nie budzi zastrzeżeń.

Jego wymiary to :

  • długość ok. 730 m.,

  • szerokość u podstawy wału - 4,5 m,

  • szerokość górnej części wału - 1 m,

  • wysokość - 1 m.

W wale tym wbudowane są dwa przepusty, które umożliwiają przemieszczanie się pojazdów zmechanizowanych. W sytuacji zagrożenia powodziowego zamykane są one , na polecenie Oficera Dyżurnego, przez marynarzy z Punktu Bazowania Hel, aby uniemożliwić przedostanie się wód sztormowych na teren portu i dalej na miasto.

Bezpośredni nadzór techniczny sprawuje nad nim, od 1 stycznia 2008 r., Dowództwo Punktu Bazowania Hel, które zostało przeformowane z Komendy Portu Wojennego Hel.

Mimo powyższego, dla zachowania większej czujności , w okresie zagrożenia powodziowego, min. Inspektor ds. OC m. Hel / Szef GZZK sam czy też wspólnie z strażakami OSP Hel (niezależnie od pory doby) przeprowadza lustrację newralgicznych miejsc, ze strony których występuje największe zagrożenie powodziowego dla Helu tj. głównie „ małą plażę ” i port wojenny . W minionym roku nie występowały newralgiczne sytuacje, które wymagałyby podejmowania bezpośrednich działań zapobiegających ewentualnej powodzi. Niemniej jednak stały nadzór wobec tego typu zagrożenia, niezależnie od pory doby, cały czas jest prowadzony.

  • w zakresie właściwego funkcjonowania przepompowni sztormowo - deszczowej - pracownicy oczyszczalni ścieków (z Zespołu Zakładu Obsługi Miasta Hel) własnymi siłami (raz w miesiącu), względnie wspólnie ze strażakami z OSP Hel i w obecności Inspektora ds. OC m. Hel / Szefa GZZK (uzależnione to jest od zakresu kontroli) sprawdzają poprawne jej działanie.

W 2008 r. wspólna taka kontrola przeprowadzona była 2 czerwca i 28 października.

W czasie tych kontroli :

a) w dniu 2.06.2008 r., zalano wodą, z przydrożnego hydrantu, wpusty uliczne. Wpustami tymi woda bez żadnych przeszkód (np. niedrożnością kanałów przepływowych) przepłynęła do przepompowni sztormowo - deszczowej. Natomiast w samej już przepompowni stwierdzono pewne zakłócenia we właściwym funkcjonowaniu pomp. Jak się okazało przyczyną tej sytuacji był uszkodzony jeden z bezpieczników elektrycznych mający wpływ na poprawną pracę urządzeń elektrycznych obsługujących w/w przepompownię. Po usunięciu, w trakcie przeglądu, stwierdzonej usterki zadziałały poprawnie wszystkie trzy pompy, zarówno przy sterowaniu automatycznym jak i ręcznym. Jednocześnie urządzenia w przepompowni sztormowo - deszczowej, w tym piaskownik i filtr szczelinowy były drożne i funkcjonowały bezawaryjnie - zgodnie z ich przeznaczeniem.

b) w dniu 28.10.2008 r., stwierdzono, że wszystkie urządzenia w/w przepompowni są sprawne pod względem technicznym, niemniej dla zagwarantowania pełnej skuteczności jej funkcjonowania niezbędne było oczyszczenie:

  • wpustów ulicznych z liści i zarastających chwastów,

  • piaskownika, jak i filtra szczelinowego z piachu i drobnych zanieczyszczeń.

O wynikach kontroli poinformowano Z-cę Burmistrza Helu i Kierownika ZZOM Hel celem usunięcia tych niedociągnięć. Powyższe zostało zrealizowane.

Ponadto przez cały rok na bieżąco, w zależności od potrzeb, utrzymywano współpracę (niezależnie od pory doby) z Urzędem Morskim - Bosmanem Portu Rybackiego w Helu oraz oficerem dyżurnym Punktu Bazowania Hel w celu zapewnienia sprawnego przepływu informacji - komunikatów dot. ostrzeżeń o nadchodzących złych warunkach atmosferycznych, w tym wysokich stanach wody zarówno w porcie rybackim, jak i porcie wojennym.

- dla przypomnienia informuję, że na terenie Helu stan ostrzegawczy przy sile wiatru 6 0 w skali „B” wynosi 550 cm npm. , a stan alarmowy przy sile wiatru 9 0 w skali „B” wynosi 570 cm npm. .

W omawianym okresie czasu kilka razy przekraczany był nie tylko stan ostrzegawczy, ale też i alarmowy, przy czym wszystko było pod stałym nadzorem ze strony członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i służby portowej.

Jednym z takich zapowiadanych groźnych komunikatów, o zbliżających się bardzo złych warunkach pogodowych (w okresie od 29 lutego do 3 marca 2008 r.)., dotyczył orkanu EMMA, o czym poinformowano:

    1. Kierownika ZZOM w Helu;

    2. Naczelnika OSP Hel;

    3. Oficera dyżurnego Punktu Bazowania Hel: któremu min. przekazano telefony kontaktowe (komórki) Szefa GZZK i Naczelnika OSP Hel, w celu szybkiego kontaktowania się w sytuacji zaistnienia zagrożenia powodziowego ze strony Portu Wojennego Hel;

    4. Kapitana Portu Rybackiego w Helu,

w celu zapewnienia gotowości sił i środków ( jakimi dysponują) do działań, gdyby zaistniała taka potrzeba.

Ostatecznie jednak, mimo silnie wiejącego wiatru zachodniego, gdzie jego siła wynosiła od 6 do 11 w skali B, nie było bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla naszego miasta.

Analizując, obecny stan urządzeń technicznych i obiektów budowlanych przed powodzią stwierdza się, że na dzień dzisiejszy, nie budzą one większych zastrzeżeń i stanowią one właściwe zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla tego miasta.

Mimo powyższego aby zapewnić mieszkańcom Helu pełne bezpieczeństwo w tym zakresie, należy cały czas utrzymywać pełną czujności wraz z zachowaniem i utrzymaniem obiektów oraz urządzeń technicznych na właściwym i bezawaryjnym poziomie. Dlatego też poza okresową kontrolą w/w urządzeń i obiektów budowlanych na bieżąco śledzi się ich stan techniczny. W przypadku stwierdzenia jakiś niepokojących uchybień czy niewłaściwości, niezwłocznie podejmowane będą stosowne przedsięwzięcia w tym kierunku.

Ponadto w 2009 r. przewiduje się dodatkowe zabezpieczenie elektroniczne przepompowni sztormowo - deszczowej, które przesyłać będzie sygnał do pracowników oczyszczalni ścieków o zaistnieniu jakiegoś zakłócenia czy niesprawności urządzeń elektrycznych zapewniających poprawne funkcjonowanie tejże przepompowni.

II. W zakresie zabezpieczenia brzegów morskich i plaż.

Sprawa zabezpieczenia brzegów morskich i plaż przed rozszerzającym się procesem erozyjnym tego terenu od wielu już lat omawiana jest z Urzędem Morskim w Gdyni. Rozmowy te dotyczą głównie zabezpieczenia brzegu morskiego w rejonie cypla przy porcie rybackim ( km H 36,20 - 36,60).

W 2008 r. trwały konsultacje związane z końcowymi pracami projektowymi dotyczącymi opaski brzegowej, gdzie min. w uzgodnieniu z Urzędem Miasta Helu ma zostać określona lokalizacja i budowa ścieżek przyrodniczych na terenie objętym zakresem opracowania projektowego, a jednocześnie mają zapaść uzgodnienia dot. remontu istniejących obiektów fortyfikacyjnych. W omawianym okresie temat ten nie został jednak ostatecznie jeszcze zakończony.

Aktualnie Urząd Morski w Gdyni wystąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie powyższego przedsięwzięcia, w ramach programu operacyjnego „infrastruktura i środowisko”.

Podsumowując, ochrona przeciwpowodziowa, a także zabezpieczenie brzegów morskich i plaż na terenie administracyjnym miasta Hel jest jednym z priorytetowych przedsięwzięć w zakresie bezpieczeństwa, przez co cały czas poddawana jest szerokiemu rozpoznawaniu i kontroli, co daje podstawę do sądzenia, że przebiega we właściwym kierunku.

Aby temu podołać i sprostać, na bieżąco prowadzony jest nadzór brzegów morskich, umocnień brzegowych i urządzeń technicznych - przeciwpowodziowych. Również na bieżąco analizowane są treści nadsyłanych komunikatów, jak i śledzonych na stronach internetowych, o złych warunkach atmosferycznych. Z poczynionych spostrzeżeń wyciągane są wnioski, na podstawie których wypracowywuje się stosowne przedsięwzięcia zapobiegające grożącemu niebezpieczeństwu, w ramach których min. informowani są:

  • kierownicy jednostek organizacyjnych tj. OSP Hel i ZZOM Hel, w celu zapewnienia gotowości sił i środków (jakimi dysponują) do działań, gdyby zaistniała taka potrzeba,

  • a także kierownictwo podmiotów odpowiedzialnych za brzeg morski oraz obiekty budowlane w tym zakresie tj. głównie Urząd Morski w Gdyni i Dowództwo Punktu Bazowania Hel, w celu utrzymania ich w odpowiednim stanie technicznym, który winien gwarantować zabezpieczenie miasta przed powodzią.

Wnioski końcowe

Analizując ocenę stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2008 r. można twierdzić, że sytuacja ta przedstawia się na dobrym poziomie. Pewnym problemem jest jednak zbyt powolne działanie w zakresie zabezpieczenia brzegu morskiego w rejonie cypla przy porcie rybackim (km H 36,20 - 36,60). Według naszej oceny i starań w tym temacie mamy świadomość, że problem ten nie wynika jednak z zaniedbań ze strony podmiotu odpowiedzialnego za ten stan rzeczy (Urzędu Morskiego), lecz po prostu z wielu ubocznych czynników przedłużających prace projektowe w tym zakresie, a także z braku odpowiednich środków finansowych na tak duże i kosztowne przedsięwzięcie jakim jest zabezpieczenie w/w odcinka brzegu morskiego. Należy jednak sądzić, że wystąpienie Urzędu Morskiego w Gdyni z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie w/w przedsięwzięcia, w ramach programu operacyjnego „infrastruktura i środowisko ” przyniesie oczekiwany rezultat.

O P R A C O W A Ł:

Inspektor ds. OC m. Hel / Szef GZZK

Bronisław Maciejewski

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 2009.03.16_informacja_o_stanie_bezpieczenstwa_przeciwpowodziowego_..._w_2008roku.doc (DOC, 56KB) 2010-03-17 16:54:00 345 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 17-03-2010 16:54:00
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Bronisław Maciejewski 17-03-2010
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 17-03-2010 16:54:00