Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

dr hab. Krzysztof Edward Skóra -Zasłużony dla Miasta Helu - tytuł nadano w 2003 roku

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Helu" został nadany panu dr. hab. Krzysztofowi Edwardowi Skórze  Uchwałą Nr VII/50/2003  Rady Miasta Helu z dnia 25.04.2003 roku na wniosek .....
- Uchwała Nr VII/50/03  Rady Miasta Helu z dnia 25.04.2003 roku.
- Uzasadnienie do uchwały.
 

                         
fot. W. Waśkowski

---------------------------------------------------------------------
z Wikipedii
Krzysztof E. Skóra - profesor Uniwersytetu Gdańskiego oraz dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, która powstała z jego inicjatywy w roku 1992. Są tam prowadzone prace m. in. nad przywróceniem populacji szarych fok na polskim wybrzeżu. Laureat Szwedzkiej Nagrody Bałtyku (Swedish Baltic Sea Water Award) 2008 roku, przyznawanej za istotny wkład w ochronę wód Bałtyku, a ustanowionej przez rząd szwedzki w roku 1999. Krzysztof Skóra jest pierwszym, który otrzymał ją jako osoba prywatna. Do roku 2008 laureatami tej nagrody zostawały instytucje.
 
---------------------------------------------------------------
Wodny Nobel dla profesora Skóry Dziennik Bałtycki
2008-06-22

Profesor Krzysztof Skóra (© Fot. Adam Warżawa)

 

 
Prof. Krzysztof E. Skóra, dyrektor helskiej Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, został laureatem tegorocznej Szwedzkiej Nagrody Bałtyku

 

Wyróżniony został za wybitny wkład w ochronę wód Bałtyku. Nagroda jest ważna nie tylko dlatego, że przyznano ją Polakowi. Po raz pierwszy w historii jej wręczania dostała ją osoba prywatna. Przez lata nagradzane były wyłącznie instytucje.

Sam profesor Skóra jest zaskoczony wyróżnieniem. - Znam dziesiątki innych osób, którym bardziej należałoby przyznać nagrodę - mówi Skóra. - Podatnicy płacą za moją pensję, a ja po prostu robię jak najlepiej to, co do mnie należy. Nagroda należy się nie tylko mojej osobie, ale całemu mojemu zespołowi.

Profesor Skóra jest dyrektorem Stacji Morskiej UG na Helu, powstałej w 1992 r. z jego inicjatywy. W stacji tej prowadzi się m.in. prace nad przywróceniem populacji szarych fok na polskim wybrzeżu. - Znany jestem przede wszystkim jako pan od fok - mówi Krzysztof Skóra. - Moją specjalnością są jednak ryby strefy przybrzeżnej.

Obecnie stacja badawcza na Helu prowadzi oprócz fokarium także akcję ratowania morświnów żyjących w Bałtyku oraz program "Ryby dla zatoki".
- Z fokami nam się udało. Fokarium odwiedza rocznie ponad pół miliona osób - mówi Krzysztof Skóra. - Mam nadzieję, że powiedzie nam się również z akcją ochrony morświnów. Jeśli ten gatunek w Bałtyku wyginie, wstyd mi będzie się kłaść do grobu. Gorzej jest z akcją dotyczącą zarybiania. Trudno nakłonić społeczeństwo do współpracy.

Jak twierdzi prof. Skóra, problemem jest wciąż mała świadomość społeczeństwa - zbyt wiele budujemy oczyszczalni ścieków, a zbyt mało edukujemy. - Jeśli tak dalej będzie, piękne turystyczne miejscowości nadmorskie staną się symbolem degradacji - dodaje Skóra. - Nasza zatoka przez lata była spichlerzem rybnym. Teraz królują w niej babki oraz inne gatunki obce. Należy to zmienić.

Profesor wierzy, że nasze wody mogą być nie tylko źródłem utrzymania dla rybaków, ale też atrakcją dla wędkarzy i turystów z całego świata.
Nagroda Bałtyku została ustanowiona w 1999 r. przez rząd szwedzki. Jest ona często nazywana "Wodnym Noblem". Jej wartość to 150 tys. koron szwedzkich.

Zostanie wręczona prof. Skórze przez Gunillę Carlsson, minister ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej przy szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, 22 sierpnia 2008 r. podczas Światowego Tygodnia Wody w Sztokholmie.
                                            Robert Kiewlicz
http://polskatimes.pl/rozmaitosci/9344,wodny-nobel-dla-profesora-skory,id,t.html
---------------------------------------------------------------------------

Traveler 2008 dla Prof. Krzysztofa Skóry
  09.02.2009r.

Prof. UG dr hab. Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu został laureatem konkursu National Geographic „Travelery 2008” w kategorii społeczna inicjatywa roku. Nagrodę przyznano za „zaangażowanie w ochronę fauny i flory Morza Bałtyckiego oraz prace nad przywróceniem populacji szarych fok na polskim Wybrzeżu”.
 
Travelery to nagroda przyznawana wybitnym naukowcom, odkrywcom i podróżnikom. Prof. Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, jest zaangażowany w wiele projektów mających na celu ochronę szeroko rozumianego środowiska morskiego a także rekonstrukcję tych jego elementów, które zostały zniszczone przez działania ludzi.
 
Na Helu od lat funkcjonuje fokarium związane z programem reintrodukcji fok szarych. Prof. Skóra czyni też starania o utworzenie morświnarium – obiektu, który pomógłby w ochronie zagrożonych wyginięciem morświnów. Posłużyłoby też poznaniu natury, tych w dalszym ciągu nie do końca zbadanych ssaków.
 
Przypomnijmy, że prof. Krzysztof Skóra nie jest jedynym naukowcem Uniwersytetu Gdańskiego nominowanym do Travelerów za 2008 rok.
Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Gdańskiego i kierownik Katedry Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii UG został nominowany w konkursie National Geographic Travelery 2008 w kategorii: naukowe odkrycie roku za „opracowanie metody leczenia mukopolisacharydozy - ciężkiej choroby genetycznej”.
 
W obu kategoriach zostali nominowani tylko czterej wybrani z całej Polski naukowcy i inicjatorzy społecznych działań.
 

http://www.univ.gda.pl/pl/?id_wyd=2890

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agata Osiewała 12-02-2009 11:18:14
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agata Osiewała 10-02-2009
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 27-09-2013 21:18:44