Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

HEL - cypel prywatny?

Dziennik Bałtycki, wydanie z dnia 12.02.2009 roku.
Autorzy: Krzysztof Miśdzioł, Roman Kościelniak

 
Spadkobierców byłych właścicieli nie interesuje odszkodowanie pieniężne, chcą odzyskać niezwykle atrakcyjny teren na "początku Polski".

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jaka będzie przyszłość helskiego cypla, tego unikatowego zakątka geograficznego w skali całej Europy. Czy powstanie tu park, w którym wszyscy będą mogli podziwiać osobliwości przyrody i polskie fortyfikacje z czasów wojny, czy może powstanie słynne kąpielisko z domem zdrojowym, hotelem - tak jak za czasów II Rzeczpospolitej? A może uda się jakoś pogodzić obie koncepcje?

Spadkobiercy przedwojennej spółki Hel Kąpiele Morskie chcą odzyskać zabrane im tereny na cyplu, które należą obecnie do Skarbu Państwa. Władają nimi wojskowe agencje i Lasy Państwowe. Ale wnioski od byłych spadkobierców już wylądowały lub lądują na biurkach szefów tych instytucji.

- Chcielibyśmy kontynuować to, co rozpoczęli przed wojną nasi dziadkowie i ojcowie - mówi mecenas Jan Żółtowski, który reprezentuje rodziny spadkobierców spółki Hel Kąpiele Morskie.

Przyjechał on na ostatnią sesję Rady Miasta i tłumaczył samorządowcom, że dawni właściciele będą się przede wszystkim domagać zwrotu nieruchomości na cyplu, odszkodowanie pieniężne ich na razie co nie interesuje.

Według przedstawionych map, przedwojenna spółka w momencie wywłaszczenia władała terenem cypla między ul. Kuracyjną, która prowadzi na sam "początek Polski", a brzegami Zatoki Puckiej. Tu właśnie znajdował się słynny hotel, który można jeszcze zobaczyć na starych fotografiach (np. w Muzeum Ziemi Puckiej) i plaża. Resztki budynku przetrwały do pierwszych lat powojennych, ale właściciele zostali wywłaszczeni już w 1936 r. na mocy dekretu o rejonie umocnionym Hel. I, jak twierdzą, nie dostali za to żadnego odszkodowania, choć do wybuchu wojny toczyli negocjacje z władzami II RP.

Więcej w piątkowym wydaniu "Echa ziemi puckiej".

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agata Osiewała 18-02-2009 14:13:34
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agata Osiewała 17-02-2009
Ostatnia aktualizacja: Agata Osiewała 20-04-2009 08:28:26