Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

 

NSP 2011

http://www.stat.gov.pl/gus/nsp_PLK_HTML.htm


Źródło:

http://www.stat.gov.pl/gus/nsp_PLK_HTML.htm


 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno–społecznej oraz społeczno–ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.


Podstawy prawne


Zobowiązania międzynarodowe

Zgodnie z zaleceniami ONZ, przygotowanymi wspólnie z Unią Europejską, spisy ludności i mieszkań powinny odbywać się co 10 lat, na przełomie poszczególnych dekad w roku kończącym się na „1”. W dniu 9 lipca 2008 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie nr 763/2008 w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań. Rozporządzenie wyznacza konkretne okresy referencyjne dla realizacji spisów, zakres pozyskiwanych w spisach informacji, jak również formy i zakres informacji wynikowych, jakie poszczególne kraje powinny przekazywać do Biura Statystycznego Komisji Europejskiej – EUROSTAT–u. Rozporządzenie przewiduje, że obowiązywać będą ujednolicone, rekomendowane podstawowe definicje i klasyfikacje oraz jeden, obowiązujący dla najbliższego spisu, okres referencyjny – rok 2011. Termin ten został potwierdzony przez Polskę w stanowisku Rządu z dnia 13 marca 2007 r. Natomiast zgodnie z projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie badań struktury gospodarstw rolnych i badania metod produkcji rolnej spis rolny powinien być przeprowadzony w roku 2010.  Z powyższego wynika, że terminy spisów zostały ustalone przez przepisy unijne i nie istnieje możliwość przeprowadzenia spisu rolnego oraz spisu ludności i mieszkań w jednym terminie. Przyjęta regulacja dotycząca spisu ludności i mieszkań dopuszcza swobodny wybór źródeł danych i metod przeprowadzania spisów, zobowiązując jednocześnie wszystkie kraje do zagwarantowania wysokiej jakości i pełnej porównywalności wyników spisów. Wyniki spisu powinny być przekazane do EUROSTAT–u w ciągu dwóch lat po zakończeniu spisu, tj. do końca 2013 roku

Dysponowanie bazą danych ze spisów ma dla Komisji Europejskiej podstawowe znaczenie z uwagi na bieżące wykorzystywanie tych informacji dla potrzeb realizowanej wspólnotowej polityki społecznej. Konsekwencją wejścia Polski do struktur europejskich jest konieczność przyjęcia kierunków polityki Unii Europejskiej, w szczególności wyrażonych w Strategii Lizbońskiej, jak również w Europejskiej Strategii Zatrudnienia.

Rekomendacje dotyczące przyszłych spisów, przygotowane wspólnie przez ONZ oraz Unię Europejską, zostały przyjęte przez Konferencję Statystyków Europejskich w czerwcu 2006 r. Aktualnie mają one status obowiązującego dokumentu pt. „Zalecenia międzynarodowe do spisów ludności i mieszkań około 2011 roku”.


Konsultacje społeczne

W ramach konsultacji społecznych projekt został przesłany do przewodniczących: NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, a także do Business Center Club – Związku Pracodawców,  Związku Powiatów Polskich, Federacji Związków Gmin i Powiatów RP, Zarządu Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Metropolii Polskich, Krajowej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia MONAR, instytucji naukowych i badawczych, uczelni wyższych oraz kościołów i związków wyznaniowych, związków mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.

Od marszałków województw: małopolskiego i kujawsko – pomorskiego wpłynęły uwagi dotyczące rozszerzenia listy badanych cech m. innymi o zagadnienia dotyczące: aktywności obywatelskiej, kulturalnej, turystycznej i sportowej,poziomu zamożności ludności i ekonomicznych uwarunkowań kształtujących jakość życia, obsługi mieszkańców w zakresie podstawowej infrastruktury społecznej itp. Uwagi te nie zostały uwzględnione z powodu ograniczonych możliwości rozszerzania tematyki NSP 2011, ponadto część z nich jest uwzględniona w bieżących badaniach ankietowych i sprawozdawczości statystycznej.

Częściowo uwzględniona została uwaga Polskiej Rady Ekumenicznej poprzez wprowadzenie zapisu o dobrowolności odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową do kościoła lub związku wyznaniowego. Uzyskane w drodze spisu powszechnego dane o wyznaniu ludności Polski stanowić będą cenne uzupełnienie do informacji pozyskiwanych w ramach stałego badania kościołów i wyznań. Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wnioskował o dodanie do materii ustawowej pytania na temat ilości mieszkań i domów, jakie respondent ma w dyspozycji, ich typu własności, daty oraz sposób nabycia. Propozycja rozszerzenia zakresu spisu o te informacje nie została uwzględniona z uwagi na fakt, iż są to tzw. tematy drażliwe. Pracownicy instytucji naukowych i badawczych poruszyli tematykę opracowania i upowszechniania wyników spisu, w szczególności określenia poziomu dezagregacji danych.

Nie wpłynęły uwagi ze strony: związków zawodowych, Business Center Club, Krajowej Izby Gospodarczej, Związku Powiatów Polskich, Zarządu Związków Miast Polskich, Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW, Chrześcijańskiej Akademii Teologii, Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno–Kulturalnych w Polsce, Zarządu Głównego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, Stowarzyszenia Romów w Polsce, Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Żydów w Polsce, Związku Ukraińców w Polsce, Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, Zjednoczenia Łemków, Związku Karaimów Polskich, Zarządu Głównego Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, Towarzystwa „Strażnica” Związku Wyznania Świadków Jehowy, Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, CARITAS Polska, Stowarzyszenia MONAR.

Projekt był również prezentowany na stronie internetowej GUS w BIP (http://www.stat.gov.pl/). Do projektu nie zostały zgłoszone uwagi w trybie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414).


Cel spisu

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. Szczególną wagę w NSP 2011 przykłada się do pozyskania wiedzy na temat zmian zachodzących w procesach demograficznych i społecznych m.in. z uwagi na wzmożone migracje ludności po wstąpieniu Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. Wyniki spisu są wykorzystywane bezpośrednio dla potrzeb statystyki publicznej jako baza do budowy operatów losowania do dalszych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych. 

W spisie planowanym do przeprowadzenia w 2011 r. istotne będzie m.in. uzyskanie informacji o zagadnieniach, które były objęte spisem w 2002 r. Kontynuacja jest niezbędna do prowadzenia analiz porównawczych zjawisk zachodzących w czasie oraz do opisu zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno–społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi. Planowane podejście realizacyjne pozwoli na zachowanie szeregów czasowych i porównywalności z wynikami z poprzednich spisów.


Kogo obejmie spis

Spis obejmie:

  • osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach, obiektach i pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
  • mieszkania i budynki, w których znajdują się mieszkania, oraz zamieszkane obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami;
  • osoby niemające miejsca zamieszkania

Spis nie obejmie:

  • szefów cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członków rodzin tych osób oraz innych osób korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych;
  • mieszkań, budynków, obiektów i pomieszczeń będących własnością przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.

Z jakich tematów będą zbierane dane

W spisie powszechnym będą zebrane dane z następujących tematów badawczych:

1) stan i charakterystyka demograficzna ludności;

2) edukacja;

3) aktywność ekonomiczna osób;

4) dojazdy do pracy;

5) źródła utrzymania osób;

6) niepełnosprawność;

7) obywatelstwo;

8) migracje wewnętrzne;

9) migracje zagraniczne;

10) narodowość i język oraz mniejszości narodowe i etniczne;

11) wyznanie (przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego);

12) gospodarstwa domowe i rodziny;

13) stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki)


Pozyskanie danych z systemów informacyjnych administracji publicznej i systemów pozaadministracyjnych

  • Podstawę prawną do pozyskania danych z systemów informacyjnych administracji publicznej i systemów pozaadministracyjnych stanowi rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2008 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2009 (Dz.U. Nr 221, poz. 1436), a po wejściu w życie ustawa o powszechnym spisie rolnym 2010 r.
     
  • Do spisu próbnego zostaną zebrane dane z wybranych systemów informacyjnych administracji publicznej i systemów pozaadministracyjnych w zakresie, formie i terminach określonych w badaniu 1.45.29. „Spis próbny 2009 oraz prace przygotowawcze do powszechnego spisu rolnego 2010” programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2009, a po wejściu w życie, w ustawie o powszechnym spisie rolnym 2010 r.
     
  • Zbiory danych administracyjnych, o których mowa w pkt 1, zostaną pozyskane z następujących systemów centralnych: Ministerstwa Finansów/urzędów skarbowych - systemu informacyjnego prowadzonego przez organy podatkowe; Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - zbioru PESEL i centralnej ewidencji pojazdów CEP; Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; Narodowego Funduszu Zdrowia - Centralnego Wykazu Ubezpieczonych; Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych; Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii - Państwowego rejestru granic oraz powierzchni jednostek podziału terytorialnego kraju i ortofotomapy dla obszaru Polski; oraz rozproszonych: urzędów marszałkowskich - Bazy Danych Obiektów Topograficznych; starostw powiatowych - ewidencji gruntów i budynków i systemów informacyjnych PUP; urzędów gmin - ewidencji podatkowej nieruchomości EPN i gminnych zbiorów meldunkowych.
     
  • Zbiory danych pozaadministracyjnych, o których mowa w pkt 1, zostaną pozyskane z następujących systemów: przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży energii elektrycznej - systemów informacyjnych dotyczących odbiorców energii elektrycznej wykorzystujących energię elektryczną na potrzeby mieszkaniowe; dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych - systemów informacyjnych dotyczących abonentów.

Obowiązek udzielania odpowiedzi

Osoby objęte spisem oraz spisem próbnym i kontrolnym zobowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu, z zastrzeżeniem  art. 6 ust. 3.

Do udzielenia odpowiedzi o osobach małoletnich obowiązane są pełnoletnie osoby, wspólnie z nimi zamieszkałe, z zastrzeżeniem ust. 3.

W przypadku danych, o których mowa w art. 6 ust. 3, odpowiedzi udziela się na zasadzie dobrowolności.

Do udzielenia odpowiedzi o osobach nieobecnych obowiązane są pełnoletnie osoby, wspólnie z nimi zamieszkałe, z zastrzeżeniem ust. 5.

Obowiązek, o którym mowa w ust. 4 nie dotyczy danych zbieranych na zasadzie dobrowolności, o których mowa w art. 6 ust. 3.

W obiektach zbiorowego zakwaterowania, w przypadku braku możliwości bezpośredniego spisania osoby, danych dotyczących nazwiska i imion, płci, daty urodzenia, obywatelstwa, czasu trwania i przyczyny przebywania, informacji o miejscu poprzedniego zamieszkania oraz poziomie wykształcenia udzielają – w zakresie posiadanej dokumentacji – zarządzający tymi obiektami.

Informacji o budynkach zarządzanych przez osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej udzielają zarządzający lub administrujący tymi budynkami.

Informacji o budynkach stanowiących własność osób fizycznych udzielają właściciele, użytkownicy lub administratorzy tych budynków.

Informacji o niezamieszkanych mieszkaniach udzielają zarządzający lub administrujący budynkami, w których te mieszkania się znajdują.

Metody zbierania danych

Zakłada się, że spis ludności i mieszkań 2011 będzie realizowany metodą mieszaną tj. z wykorzystaniem systemów informacyjnych administracji publicznej oraz danych zebranych w badaniu pełnym i reprezentacyjnym (art. 5 ust. 1 projektu ustawy), w następującej kolejności:


 

pobranie danych z systemów informacyjnych,

 

 


 
samospis internetowy, polegający na zaakceptowaniu lub korekcie w określonym terminie danych pozyskanych z systemów informacyjnych,

 

 

 
wywiad telefoniczny wspomagany programem komputerowym, prowadzony przez ankietera statystycznego (CATI),


 

 
wywiad rejestrowany na przenośnym urządzeniu elektronicznym prowadzony przez rachmistrza spisowego (CAPI).

 

 

 


Prasa o spisie


Historia spisów

Pierwsze informacje liczbowe o ludności ziem polskich zaczęły się pojawiać – podobnie jak na zachodzie Europy – już w Średniowieczu, m.in.: w Kronice Galla Anonima (ok. 1113––1116) i bullach papieskich, a od XV w. także w księgach uposażeń biskupstw. Nieco później, bo od XVI w. zaczęto również wymieniać liczby mieszkańców w państwowych rejestrach podatkowych i lustracjach królewszczyzn sporządzanych głównie dla celów fiskalnych i wojskowych.

 

Główny Urząd Statystyczny powołany Reskryptem Rady Regencyjnej dnia 13 lipca 1918 r. już po roku działalności uzyskał ustawową regulację (ustawa z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej – Dz. U. Rz. P. Nr 85, poz. 464), od tego też momentu rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do pierwszego powszechnego spisu ludności na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.


Źródło:

http://www.stat.gov.pl/gus/nsp_PLK_HTML.htm

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 28-12-2010 09:17:33
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marek Dykta 28-12-2010
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 28-12-2010 09:18:29