Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr III z sesji Rady Miasta Helu przeprowadzonej dnia 27 stycznia 2011 roku

 

 

 

PROTOKÓŁ Nr III/2011

 

z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 27 stycznia 2011 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.

 

 

Godzina rozpoczęcia 1000            godzina zakończenia 1615

 

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Marek Chroń, przywitał radnych i zaproszonych gości.

Następnie poinformował, że:

- w części II po punkcie 4 powinien być wpisany pkt. 5 i 6 zamiast 4 i 5 i prosił o naniesienie poprawki.

- w części II w pkt h) chciałby wprowadzić projekt uchwały dot. zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2011 rok,

- w części II chciałby wprowadzić pkt 7 dotyczący przyjęcia sprawozdania
z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał,

- w części III chciałby wprowadzić jako pkt 3- Przyjęcie protokołu z II sesji Rady Miasta Helu.

Radny Klajnertprosił, żeby w ramach działania rady przestrzegać postanowień statutu który określa, że wszystkie materiały radni powinni otrzymać siedem dni przed sesją. Zaproponował również żeby nie rozpatrywać na obecnej sesji projektu uchwały dotyczącego planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2011 rok ponieważ został złożony niezgodnie ze statutem, jest niezgodny
z postanowieniami statutu i zawiera merytoryczne błędy.

Przewodniczący Rady stwierdził, że plan pracy Rady i Komisji Rewizyjnej zgodnie ze statutem i ustawą o samorządzie gminnym zatwierdza się w trzy miesiące po ukonstytuowaniu się nowej RM.

Radny Motykawyjaśnił, że plan pracy Komisji Rewizyjnej został opracowany przez komisję zgodnie ze statutem, ustawą o samorządzie gminnym
i przekazany był radnym na komisjach ale nie 7 dni przed sesją. Radny wnioskował o wprowadzenie projektu uchwały do porządku obrad.

Radny Klajnertstwierdził, że ustawa o samorządzie gminnym nie reguluje terminu przedstawiania planów pracy rady i komisji. Natomiast statut określa, że plan pracy Rady powinien być przedstawiony w ciągu 3 miesięcy od wyborów, a § 69 pkt 9 określa, co powinien zawierać plan pracy Komisji Rewizyjnej.

Radny Wojnastwierdził, że plan pracy Komisji Rewizyjnej można odłożyć na kolejna sesję.

Radny Motykastwierdził, że faktycznie projekt uchwały nie został dostarczony zgodnie ze statutem na 7 dni przed sesją i tylko dlatego wycofuje swój wniosek.

Burmistrz Helustwierdził, że czasami są sytuacje i projekty uchwał są wnoszone do porządku obrad na początku sesji a według radnego Klajnerta żadna uchwała nie dostarczona w terminie nie wejdzie pod obrady sesji.

Radny Klajnertstwierdził, że projekt uchwały zawiera merytoryczne
i formalne błędy i dlatego postawił wniosek o nie wprowadzanie jego do porządku obrad, a wypowiedź pana burmistrza jest manipulacją.

Przewodniczący Radypostawił pod głosowanie wnioski dotyczące:

- wprowadzenia do porządku obradw części II pkt 7 dotyczącego przyjęcia sprawozdania z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym
i realizacji uchwał

Rada Miastaprzyjęła wniosek jednogłośnie 14 głosami „za”.

- wprowadzenia do porządku obrad w części III pkt 3  przyjęcie protokółu z II sesji Rady Miasta Helu.

Rada Miastaprzyjęła wniosek jednogłośnie 14 głosami „za”.

Część druga

Ad. do pkt 1

Burmistrz Heluprzedstawił odpowiedzi na pytania radnych zadane na sesji
w dniu 13 grudnia 2010 roku (odpowiedzi stanowią załącznik do protokołu).

Ad. do pkt 2

Radny Sługockiprosił o:

- zamontowanie lamp oświetleniowej przy ul. Wiejskiej 93,

- wyjaśnienie dlaczego zamówiono bilbordy zapraszające gości w miesiącu lutym br. do Helu mimo prowadzonej inwestycji związanej z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej.

Przewodniczący Radyprosił o uczulenie przez SM właścicieli psów na zachowanie czystości.

Radna Matuszewskaprosiła o podanie informacji ile osób w 2010 roku na terenie miasta Helu miało status bezdomnego, jakie były tego przyczyny i jakie podjęto działania w tym kierunku.

Ad. do pkt 3

a)    projekt uchwały nr 1

Burmistrz Helupoinformował, że projekt uchwały omawiany był szczegółowo na komisjach.

Radna Janiakpoprosiła o informacje w jakim czasie po podjęciu uchwały mieszkańcy będą mogli wykupić mienie.

Dyrektor WAMpan Leszek Łuczak w odpowiedzi na powyższe pytanie wyjaśnił, że z chwilą przejęcia nieruchomości najpóźniej do końca 2012 roku, żeby zachować bonifikatę.

Radny Motykapoprosił o podanie aktualnych informacji na temat spornych gruntów ul. Żeromskiego i Steyera.

Radny Klajnertstwierdził, że chciałby usłyszeć wyraźną deklarację, zapewnienie, że podjęta dzisiaj uchwała zostanie zrealizowana. Poinformował, że 29 sierpnia 2002 roku RM podjęła uchwałę XLIV/321/2002 w sprawie przystąpienia do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego działki nr 138/10 o pow. 7.314 m², przy ul. adm. Steyera i obecny wtedy pan dyrektor obiecał, że na terenie wolnym powstanie budynek wielorodzinny. Jednak po 9 latach nie ma uchwalonego na cały teren planu zagospodarowania przestrzennego, a część terenu przeznaczona jest do sprzedaży. W związku z powyższym radny poprosił o informacje, czy skuteczność działań pana dyrektora będzie większa i czy WAM odstąpiła całkowicie od planu budowy obiektu wielorodzinnego.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Zofia Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr III/8/11 w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

Dyrektor WAMpoinformował, że:

- na 2011 rok przewidzianych jest do sprzedaży 186 lokali,

- dyrektor oddziału ma prawo dokonać korekty planu sprzedaży,

- wystąpił do prokuratury generalnej  w Warszawie o uregulowanie stanu prawnego ul. Żeromskiego 2,4,6 i jeżeli zostanie uregulowany mieszkania będą prywatyzowane,

- wiele osób nie wykupiło mieszkań w roku 2010 i zostało przeniesionych na 2011 rok do momentu ważności operatu wyceny, jeżeli nie wykupią przepadną im wpłacone zryczałtowane koszty przygotowania,

- operat jest ważny 1 rok,

- w roku 2011 złożono 113 oświadczeń i wniosków,

- jeżeli mieszkanie jest zadłużone osoba wykupująca lokal na 3 dni przed zawarciem aktu notarialnego musi spłacić zadłużenie,

- sprzedaż lokalu może być w 5 ratach (stopa oprocentowania 5%),

- rozpoczyna się również sprzedaż lokali na ul. Leśnej 7abcd, na 56 mieszkań 44 osoby złożyły deklaracje i popierają teraz wnioskami,

- ówczesny dyrektor wykonywał swoje obowiązki w ramach obowiązującego prawa i dobrze, że nie pobudowano budynku o którym wspominał radny Klajnert bo w Gdyni jest 1100 rodzin bez mieszkań, teren będzie zagospodarowany ale do tego terenu doszedł jeszcze przejęty ośrodek wczasowy w związku z czym będzie inny element zagospodarowania działki. Sprzedaż nieruchomości spowoduje przyspieszenie budownictwa w Gdyni i w innych garnizonach.

- kontynuowane będą drobne prace remontowe na ul. Żeromskiego,

- do końca grudnia 2012 r. bonifikata dotycząca wykupu lokalu będzie wynosić dla osób uprawnionych 95% za powierzchnie mieszkalną i 90% dla nieuprawnionych, od 1 stycznia 2013 dla osób uprawnionych 60% na powierzchnie mieszkalna i udział w gruncie, dla nieuprawnionych 30% bonifikaty.

Radna Matuszewskapoprosiła o podanie aktualnego stanu prawnego Leśnej 6a którego właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa.

Dyrektor WAMpoinformował, że sprawa jest w sądzie ponieważ nie odstąpi od 300 tys. zł dla SP.

Radna Janiakpoprosiła o informacje, czy cena ziemi w Helu pod budynkami WAM w ciągu 2 lat poszła drastycznie w górę.

Dyrektor WAMwyjaśnił, że nie tylko w WAM cena wzrosła ponieważ
w innych nieruchomościach również. Poinformował jednocześnie, że osoba kupująca może zlecić swojemu rzeczoznawcy sporządzenie operatu szacunkowego i jeżeli ceny będą się różnić 30% z wyceną rzeczoznawcy WAM, to sprawę rozstrzyga komisja orzekania zawodowego.

Radny Darażpoinformował, że 22 osoby w Helu czekają na mieszkanie a 14 na poprawę warunków, dlatego zapytał jaka istnieje możliwość przekazania części mieszkań na potrzeby miasta.

Dyrektor WAMpoinformował, że możliwość prawna istnieje ale garnizonem dla miasta Hel jest teraz Władysławowo i jest tam 235 osób nierozpatrzonych oczekujących na mieszkanie. Stwierdził również, że na razie udało mu się zabezpieczyć na wynajem 4 mieszkania ale pierwszeństwo mają żołnierze.

Radny Wojnapoinformował, że mieszkańcy Wiejskiej 47 i Żeromskiego 12 proszą o umieszczenie licznika na ich budynku ponieważ uważają, że ponoszą za duże koszty za ciepłą wodę i ogrzewanie.

Dyrektor WAMwyjaśnił, że to nie należy do WAM tylko do spółki prawa handlowego.

Pan Oniszczukpoprosił o informacje na jakich warunkach będą sprzedawane garaże znajdujące się w budynkach Leśna 7.

Dyrektor WAMstwierdził, że priorytetem było uruchomienie sprzedaży mieszkań ale logiczna byłaby sprzedaż garaży mieszkańcom budynku.

Radny Antkowskistwierdził, że budynki Leśnej 7 wyglądają katastrofalnie powinny być remontowane a po wykupie wspólnota będzie musiała ponieść koszty.

Dyrektor WAMwyjaśnił, że w/w budynki przeznaczone są do prywatyzacji
i nie będą remontowane, a to rzeczoznawca ustala wycenę.

Radny Klajnertstwierdził, że z wypowiedzi pana dyrektora wynika, że WAM nie planuje budowy budynku wielorodzinnego na działce 138/10. Prosił jednocześnie o sprecyzowanie wypowiedzi dotyczącej przekazania mieszkań.

Dyrektor WAMwyjaśnił, że spisał z gminą umowę najmu na okres 10 lat zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu sił zbrojnych art.29 ust 1.

Radna Matuszewskapoprosiła o podanie ilości podpisanych umów dotyczących najmu lokali mieszkalnych oprócz ostatnich 4 umów.

Burmistrz Helupoinformował, że w poprzednich latach najemca podpisywał umowę z WAM , nie gmina.

b)    projekt uchwały nr 2

Zastępca burmistrzapoinformował, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji. Następnie poprosił o wniesienie zgłoszonych poprawek: § 3 i § 4 zamiast „burmistrza Miasta” wpisać „burmistrz Helu”.

Skarbnik Miastapoprosiła o wniesienie poprawki w § 5, który otrzymał brzmienie: „1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2011 roku.

2. Uchwała podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez rozplakatowanie jej treści na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta Helu oraz umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej.”.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wiesława Solińska odczytała projekt uchwały
w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr III/9/11 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

c)     projekt uchwały nr 3

- Wiceprzewodnicząca Rady p. Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie budżetu miasta Helu na 2011 rok (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Skarbnik Miastaprzedstawiła informacje dotyczącą budżetu miasta Helu na 2011 rok (informacja stanowi załącznik do protokołu).

- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Motyka poinformował, że komisja pozytywnie opiniuje założenia budżetu na 2011 rok i wnioskuje o jego przyjęcie,

- Przewodniczący Komisji Gospodarczej p. Wojna przedstawił opinie komisji stanowiąca załącznik do protokołu,

- Przewodnicząca Komisji Społecznej p. Janiak poinformowała, że komisja nie wnosi żadnych poprawek do budżetu i w całości go przyjmuje.

- Skarbnik Miasta odczytała uchwałę Nr 179/g114/P/IV/10 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 21 grudnia 2010 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej Miasta Helu na 2011 rok oraz możliwości finansowania deficytu budżetu (uchwała stanowi załącznik do protokołu).

- dyskusja

Radny Sługockistwierdził, że gmina ma 5,5 mln. deficytu więc nie można mówić o zrównoważeniu budżetu. Prosił również o podanie informacji, czy zaplanowana jest sprzedaż działek za cmentarzem.

Zastępca burmistrzawyjaśnił, że deficyt budżetowego nie można mylić
z wymaganym zrównoważeniem wydatków bieżących z dochodami bieżącymi, gdyż deficyt budżetowy jest różnicą między dochodami ogółem a wydatkami zaplanowanymi i może być pokryty np. z pożyczki. Poinformował również, że nie odbył się przetarg na sprzedaż nieruchomości na ul. Dworcowej ale działki dalej będą wystawiane. Stwierdził również, że w opinii Komisji Gospodarczej zawarto sformułowanie, iż przeszacowano dochody a dochody założono bardzo optymistycznie. Poinformował jednocześnie, że budżet będzie bardzo ostrożnie realizowany po stronie wydatków.

Radny Wojnawyjaśnił, że Komisja Gospodarcza wnioskuje o pozyskanie dodatkowych źródeł, ponadto uzgodnienie spotkania z wszystkimi jednostkami budżetowymi i przeanalizowania wydatków. Poinformował również, że gmina posiłkuje się pożyczką, która daje gwarancję wykonania najważniejszej inwestycji w mieście.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – 8 głosami „za” przy 6 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr III/10/11 w sprawie budżetu miasta Helu na 2011 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

d)    projekt uchwały nr 4/11

Pan Stanekprzedstawił prezentację dotyczącą gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii (prezentacja stanowi załącznik do protokołu).

Radna Boruckastwierdziła, że ilość wniosków o polepszenie warunków rodziny zmniejsza się a wydatki pozostają takie same.

Pan Stanekwyjaśnił, że ilość wniosków jest bardzo różna, ale średnia liczba wynosi 10-15 i cały czas się utrzymuje.

Radna Boruckapoprosiła o poinformowanie ile osób zatrudnionych jest
w świetlicy socjoterapeutycznej i jak jest czynna.

Pan Stanekpoinformował, że zatrudnione są dwie osoby, świetlica czynna jest 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku, zapisanych jest 15 dzieci.

Radna Boruckapoprosiła również o informację dotyczącą ilości kobiet korzystających ze szkoły rodzenia.

Pan Stanekpoinformował, że średnio w zajęciach uczestniczy 5-7 kobiet
w ciąży, korzystają również z pomocy po porodzie jeżeli taka jest potrzebna.

Radna Boruckapoprosiła o podanie liczby anonimowych alkoholików.

Pan Stanekpoinformował, że w Helu na mitingu ostatnio było 12 osób ale przyjeżdżają też osoby z zewnątrz.

Radna Janiakpoprosiła o informację, czy istnieje możliwość przedłużenia godzin otwarcia świetlicy o sobotę i niedzielę.

Pan Stanekpoinformował, że w sobotę mogłoby być czynne koło informatyczne ale to wszystko zależy od zainteresowania dzieci.

Przewodniczący Radyzapytał, czy organizacje wymienione w programie brały udział w ustalaniu programu.

Pan Stanekpoinformował, że w posiedzeniu na którym opracowany był gminny program uczestniczył przedstawiciel zespołu profilaktycznego ZSO, komisja rozwiązywania problemów alkoholowych.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 rok (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr III/11/11 w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

e)     projekt uchwały nr 5

Zastępca burmistrzapoinformował, że projekt był omawiany na komisji.

Przewodniczący Radypoinformował, że:

- dotychczasowa pensja burmistrza była na poziomie 6 559,64 zł netto
a w uzasadnieniu do projektu radni otrzymali górną granicę wynoszącą 12 100,00 zł brutto,

- przygotował propozycję wynagrodzenia a przy określaniu kwot kierował się aspektem moralnym i rzeczowym,

- dopóki osoba nie jest skazana prawomocnym wyrokiem sądu jest osobą niewinną,

- przy przygotowaniu propozycji brał pod uwagę środki zewnętrzne jakie udało się miastu pozyskać na: modernizację oświetlenia 200 tys. zł, boisko ze sztuczną nawierzchnią 400 tys. zł, modernizację Lipowej i Plażowej 60 tys. zł, modernizację skrzyżowania 1 200 000,00 zł, karosację samochodu 95 tys. zł, Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb 95 tys. zł, kanalizację Kuracyjnej 156 tys. zł, poddasze biblioteki 150 tys. zł, program wod.-kan. dotacja 63% z 36 mln. zł, projekt „Okno na świat” 85% z 77 tys. zł, „Edukacja szansą na lepszą przyszłość” 526 tys. zł, Przedszkolaki 1 mln. zł, remont biblioteki i placu zabaw 283 tys. zł,

- brał również pod uwagę wyróżnienia „Perła w Koronie” za atrakcję turystyczną – zatopienie kutra, I miejsce w skali ogólnopolskiej za plażę w magazynie „Wasze Podróże”, w konkursie „Rzeczypospolitej” na europejski samorząd za rozwój i poprawę życia społeczeństwa, w woj. pomorskim
w rankingu Europejska Gmina Europejskie Miasto I miejsce,

- proponuje wynagrodzenie zasadnicze 12,70% - 5 300,00 zł, dodatek funkcyjny 18,70% - 1 900,00, dodatek specjalny 21% - 2 520,00 zł, dodatek za wieloletnią pracę 20% - 1 060,00 zł, łączna kwota 10 780,00 zł brutto (7 577,87 zł netto) podwyżka 15,67%.

Radny Klajnertstwierdził, że należy podawać kwoty brutto. Poprosił jednocześnie o podanie w jakim okresie zostały pozyskane w/w środki.

Przewodniczący Radystwierdził, że brał pod uwagę głównie ubiegły rok.

Radny Klajnertstwierdził, że „Bryza” zatopiona była w roku 2009 a pana burmistrza nie było wtedy na stanowisku.

Radny Sługockipoprosił o informację, czy gminę stać na zaproponowaną podwyżkę.

Radna Boruckaprosiła o wyjaśnienie, za co pan burmistrz dostaje tak wysoką podwyżkę i stwierdziła, że nagrodę dostaje się za konkretne osiągnięcia.

Radna Janiakstwierdziła, że jest to ustalenie pensji dla burmistrza a nie podwyżka.

Zastępca burmistrzawyjaśnił, że podwyżka wynagrodzenia to nie jest nagroda, wynagrodzenia są waloryzowane co roku. Poinformował również, że radni ustalają obecnie wynagrodzenie a nie podwyżkę.

Radna Boruckastwierdził, że rewaloryzacja była w marcu a teraz radni mają podwyższyć pensję o tysiąc złotych.

Zastępca burmistrzawyjaśnił, że radni zadecydują jakie będzie wynagrodzenie burmistrza, może być niższe albo wyższe niż dotychczasowe.

Radna Matuszewskastwierdziła, że radni powinni się zastanowić, czy ustalają wynagrodzenie dla nowo wybranego burmistrza i poprzednie zasługi nie mają znaczenia albo zmieniają uposażenie dla dalej pełniącego obowiązki burmistrza Mirosława Wądołowskiego.

Radny Wojnastwierdził, że zajęcie przez gminę I miejsca w województwie
i w kraju jest wiarygodnym wskaźnikiem pozyskiwania środków. Poinformował jednocześnie, że Komisja Gospodarcza będzie egzekwować od burmistrza pozyskiwanie dodatkowych źródeł dochodu ponieważ sytuacja gminy jest ciężka.

Radny Antkowskistwierdził, że pensje pana burmistrza należy zachować na dotychczasowym poziomie, ponieważ w całym budżecie są ograniczenia, jeżeli będą dodatkowe źródła dochodu rada zawsze może podwyższyć uposażenie.

Radny Sługockistwierdził, że pensja pana burmistrza powinna pozostać na tym samym poziomie.

Radny Klajnertpoprosił o informację, czy podjęcie uchwały jest obowiązkowe z punktu widzenia przepisów prawa i co będzie jeżeli rada nie podejmie uchwały. Stwierdził również, że pani skarbnik podała, iż założono wzrost wynagrodzeń w budżecie o 3,3% a propozycja dla pana burmistrza wynosi 15,67 % więc prosił o wyjaśnienie jakie to będzie miało odzwierciedlenie
w budżecie.

Radca prawnyp. Dudkiewicz poinformowała, że jeżeli rada nie podejmie nowej uchwały obowiązywać będzie dotychczasowa.

Skarbnik Miastapoinformowała, że w projekcie budżetu przyjęto wzrost o 3%.

Przewodniczący Radypostawił pod głosowanie wniosek dotyczący zachowania uposażenia wynagrodzenia burmistrza na obecnym poziomie.

Rada Miastanie przyjęła wniosku 6 głosami „za” przy 8 głosach „przeciwnych”.

W związku z powyższym przeprowadzono głosowanie nad uchwałą
z zaproponowanymi stawkami przez Przewodniczącego Rady, tj. wynagrodzenie zasadnicze 5 300,00 zł, dodatek funkcyjny - 1 900,00, dodatek specjalny -  2 520,00 zł, dodatek za wieloletnią pracę  - 1 060,00 zł.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrza Helu wraz z w/w stawkami (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – 8 głosami „za” przy 6 głosach „przeciwnych” podjęła uchwałę Nr III/12/11 w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrza Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

f)      projekt uchwały nr 6/11

Zastępca burmistrzapoinformował, że projekt uchwały został omówiony na komisjach a od rady zależy kogo wydeleguje.

Radny Antkowskizaproponował kandydaturę p. Teresy Boruckiej.

Radna Janiakzaproponowała kandydaturę p. Marka Chronia.

Radna Borucka i radny Chroń wyrazili zgodę na kandydowanie.

Przewodniczący Radypostawił pod głosowanie wniosek dotyczący wyznaczenia p. Boruckiej na przedstawiciela Miasta Helu w Związku Międzygminnym Zatoki Puckiej.

Rada Miastaodrzuciła wniosek 6 głosami „za” przy 8 głosach „przeciwnych”.

Przewodniczący Radypostawił pod głosowanie wniosek dotyczący wyznaczenia p. Chronia na przedstawiciela Miasta Helu w Związku Międzygminnym Zatoki Puckiej.

Rada Miastaprzyjęła wniosek 8 głosami „za” przy 5 głosach „przeciwnych” oraz 1 głosie „wstrzymującym”.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawiciela Miasta Helu w Związku Międzygminnym Zatoki Puckiej (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – 8 głosami „za” przy 6 głosach „przeciwnych” podjęła uchwałę Nr III/13/11 w sprawie wyznaczenia przedstawiciela Miasta Helu w Związku Międzygminnym Zatoki Puckiej, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

g)    projekt uchwały nr 7

Zastępca burmistrzapoinformował, że projekt uchwały został omówiony na komisjach a od rady zależy kogo wydeleguje.

Radna Matuszewskazaproponowała kandydaturę p. Arnolda Antkowskiego.

Radny Antkowski wyraził zgodę na kandydowanie.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie wyboru delegata do Związku Miast i Gmin Morskich (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr III/14/11 w sprawie wyboru delegata do Związku Miast i Gmin Morskich, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

Ad. pkt 4

Pan Ciężkowskiomówił prezentację dotyczącą „Uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Helu” (prezentacja stanowi załącznik do protokołu).

Radna Matuszewskapoinformowała, że mieszkańcy komentują, że po kilka razy kopie się w tym samym miejscu, umieszcza elementy a można byłoby zrobić to razem. Stwierdziła jednocześnie, że należałoby podać informację
o potrzebie wykonywanych prac.

Pan Ciężkowskipoinformował, że:

- układana jest kanalizacja sanitarna, obok deszczowa i robione są prace związane z wodociągami,

- nie można wszystkiego robić naraz ponieważ prowadzone są odwodnienia wykopów, wystąpiły techniczne trudności jeżeli dół wykopany byłby na całą szerokość ulicy, nie można byłoby podjechać sprzętem, można naruszyć konstrukcje budynków znajdujących się w pobliżu itp.

Pan Sławomir Karwacki(kierownik budowy) poinformował, że na odcinku 300 m ul. Wiejskiej między Kaszubską a Leśną jest 1,5 km sieci.

Radny Antkowskipoprosił o informację, czy przewidziano dodatkowe kanały na światłowody.

Pan Ciężkowskipoinformować, że gmina ma wykonawcę na ułożenie rur na mikrokanalizację światłowodową, kwota to 100 tys. zł a jeżeli nie byłaby prowadzona inwestycja, to kosztowałoby 1 mln. zł.

Radny Wojnapoprosił o informację, czy w związku z częstymi wykopami ziemia zostanie dobrze utwardzona i jaki będzie czas gwarancji.

Pan Karwackipoinformował, że firmie też zależy na dobrym wykonaniu inwestycji, miasto będzie miało 5-letnia gwarancję na wykonanie robót, firma dodatkowo od siebie wzmocni podbudowę drogi o 15 cm (gruzobeton, tłuczeń).

Pan dr Krzysztof Skórapoinformował, że chciałby wyjaśnić zasadność wycinki starych drzew na ul. Rybackiej i apelować do radnych, ponieważ prawo ochrony przyrody w Polsce zostało bardzo osłabione, o ochronę krajobrazu który jest bardzo ważny. Wyjaśnił również, że duże stare drzewa wzbogacają krajobraz i należy obecny drzewostan zachować.

Pan Ciężkowskiwyjaśnił, że na ul. Rybackiej chodzi o bezpieczeństwo wykonywania robót i najpierw jest wytyczenie geodezyjne potem wycinka.

Pan Karwackiwyjaśnił, że podcięcie korzeni wiąże się z upadkiem drzewa
w trakcie robót albo po ich zakończeniu i stwarza niebezpieczeństwo dla istniejącego tam budownictwa oraz przemieszczających się ludzi.

Pan Ciężkowskistwierdził, że nie można stwarzać zagrożenia i w niektórych miejscach muszą być usunięte drzewa w celu realizacji przedsięwzięcia.

Radny Tomasik zapytał, czy nanoszone są na plany rury i kable, które ujawniają się podczas wykopów na ul. Wiejskiej.

Pan Ciężkowskipoinformował, że kierownik budowy zaznacza położenie rur.

Radny Tomasikstwierdził, że zamykanie wody powoduje, iż w rurach płynie piasek, czyli zaciągnięta jest woda gruntowa, a tak nie powinno być. Poinformował, jednocześnie, że brak jest nadzoru nad wykonywaniem prac ponieważ na ul. Leśnej (główna droga do plaży) zdjęto kostkę i do tej pory jej nie ułożono.

Pan Karwackiwyjaśnił, że piasek może się pojawić w przypadku awarii a nie celowego wyłączenia wody, a prace na ul. Leśnej nie zostały jeszcze zakończone dlatego kostka nie jest ułożona.

Pan dr Krzysztof Skórapoinformował, że bezpieczeństwo nie może być wymówką i trzeba sobie zdawać sprawę, że tak szybko się przyrody nie odtworzy potrzebne są długie lata. Zapytał jednocześnie dlaczego na rurociągach tłoczących wodę do fokarium stanął zbiornik którego budowa nie została uzgodniona i czy w tym fragmencie realizowana inwestycja ma prawomocne pozwolenie na budowę.

Pan Ciężkowskiwyjaśnił, że zrobiony był wykop w celu stwierdzenia na jakiej głębokości leży rura doprowadzająca wodę do fokarium, a projekt był uzgadniany i prace będą wykonywane w ten sposób, żeby nie zakłóciły pracy stacji.

Ad. do pkt. 5

W odpowiedzi na interpelacje bieżące burmistrz Helu poinformował, że wykonawcą kampanii reklamowej „Hel zaprasza zimą” jest Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Pan dr Krzysztof Skóra poprosił radnego Sługockiego o podanie wad kampanii.

Radny Sługockistwierdził, że gmina nie jest w dobrej kondycji finansowej ponadto zapraszanie turysty w miesiącu lutym do Helu w czasie gdy trwa inwestycja i cała Wiejska oraz inne ulice są rozkopane nie jest dobrym pomysłem.

Pan dr Krzysztof Skóra wyjaśnił, że:

- kłopot komunikacyjny letni jest gorszy niż obecny zimowy,

- sezonu się nie da przedłużyć,

- trzeba uzmysłowić turyście walory zimowe np., że właśnie zimą zje świeżą rybę, że powietrze jest lepsze dla inhalacji, że nie ma natłoku ludności, jest
o wiele spokojniej niż latem, można uprawiać biegi narciarskie, zwiedzać muzea, fokarium itp.,

- nie ma sensu opóźniania i przekładania kampanii, która nie jest jednoroczna,

- za kłopoty komunikacyjne można przeprosić a jednocześnie pochwalić się wykonywaną inwestycją.

Burmistrz Heluwyjaśnił, że wspomniano już o kampanii w TVN24, we wtorek będzie w telewizji kaszubskiej.

Następnie w odpowiedzi na interpelacje poinformował, że:

- lampa koło piekarni może zostanie postawiona do sezonu,

- SM będzie zwracała uwagę właścicielom psów o zachowanie czystości,

- na terenie Miasta Helu nie występuje problem bezdomności. Według ustawy
o pomocy społecznej osoba bezdomna to osoba „… nie zamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych…”. W przypadku gdy wystąpi problem bezdomności, tutejszy ośrodek kieruje osobę do najbliższego schroniska. Koszty pobytu bezdomnego pokrywa MOPS w Helu. Jest opracowany „Plan postępowania na wypadek gwałtownego ataku zimy na terenie Miasta Helu” (Nr POiM/ZK-5222-17/10) gdzie szczegółowo opisana jest procedura pomocy osobom bezdomnym.

Radna Matuszewska wyjaśniła, że mieszkanka Helu mająca status bezdomnej chciała otrzymać mieszkanie i władze miasta zaproponowały, żeby zameldowała się u rodziny w celu posiadania adresu meldunkowego i wtedy starała
o mieszkanie z gminy.

Przewodniczący Rady stwierdził, że radna Matuszewska w celu wyjaśnienia powyższego powinna zadać konkretne pytanie na piśmie i złożyć jako interpelacje.

Ad. do pkt 6

Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał od dnia 28 października do dnia 27 stycznia 2011 roku stanowi załącznik do protokołu.

Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności bieżącej stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Rady prosił o rozszerzenie pkt. 5 i 7 sprawozdania
z działalności bieżącej.

Burmistrz Helupoinformował, że:

- p. Groenwald przedstawił plany rozwoju firmy, a także zrobienia rurociągu odbierającego rybę bezpośrednio z kutra do firmy poprzez wycinkę nabrzeża po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, oraz poinformował o zmianie środka chłodzącego, tj. przejście na amoniak,

- spotkał się z dowódcą 3 Flotylli Obrony Wybrzeża w celu omówienia współpracy, włączenia miasta w uroczystości 40-lecia powstania Flotylli oraz funkcjonowania basenu w porcie wojennym.

Radny Wojnapoprosił o informację dotyczącą terminu realizacji drogi wojewódzkiej.

Burmistrz Helupoinformował, że w br. nie będzie robiony odcinek Hel-Jurata ponieważ marszałek chce żeby Zarząd Dróg Wojewódzkich wykonał odcinek
w Redzie, ale po zimie nawierzchnia będzie naprawiana.

Przewodniczący Radypoprosił o przybliżenie pkt 12 sprawozdania.

Burmistrz Helupoinformował, że spotkał się z dyrektorem szpitala p. Nowara
i p. Drabarkiem, którzy przekonywali o słuszności ewentualnego przejęcia szpitala przez gminę, w celu uchronienia połączenia z placówką w Wejherowie lub Pucku za ok. trzy miesiące. Wyjaśnił jednocześnie, że powinna być przedstawiona koncepcja przejęcia szpitala i taką przygotuje specjalista ds. zdrowia i wtedy radni będą podejmować decyzje.

Radna Janiakprosiła o zorganizowanie spotkania radnych z dyrektorką szpitala.

Ad. do pkt 7

Przewodniczący Radypoinformował, że wpłynęły do RM następujące pisma:

- od prezesa ZBZZiORWP Koło Nr 3 w Helu p. Malinowskiego w sprawie wyrażenia zgody i wskazanie miejsca na postawienie kamienia z tablicą oraz posadzenie dębu upamiętniającego pomordowanych w Katyniu. 

Pismo zostanie przekazane do Komisji Gospodarczej.

- od dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu z prośbą o pomoc w organizacji ferii,

- interpelacje od radnego Arnolda Antkowskiego, które zostały przekazane burmistrzowi Helu (interpelacje stanowią załącznik do protokołu),

- od p. Nowara dyrektor 115 Szpitala Wojskowego z przychodnią SPZOZ
w Helu w sprawie przekazania szpitala poza resort MON.

Rada Miasta postanowiła zorganizować spotkanie z dyrektorką szpitala.

- interpelacje od radnego Klajnerta (interpelacje stanowią załącznik do protokołu).

Interpelacja zostanie przekazana do burmistrza Helu i Komisji Rewizyjnej.

- od p.Radtke dotyczące planu i realizacji ferii,

Rada Miasta postanowiła przekazać pismo do kierownika ZZOM i Komisji Rewizyjnej.

- od Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych informujące, że działają w imieniu Spółki „Hel” Kąpiele Morskie Spółka z o.o. z siedzibą w Pucku i że toczy się postępowanie reprywatyzacyjne o zwrot nieruchomości wchodzących w skład obszaru będącego przedmiotem projektu nr POIS.05.01.00-00-297/10 „Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk cypla helskiego poprzez ukierunkowanie ruchu turystycznego”.

- od p. Witke dotyczące prośby o przydział lokalu mieszkalnego.

Pismo zostanie przekazane do Komisji Mieszkaniowej i Komisji Gospodarczej.

- od naczelnika Urzędu Skarbowego dotyczące umorzenia podatku od spadku
i darowizn p. Judycie Hajduk i p. Robertowi Hajduk,

- od dyrektora biura ZMiGM dotyczące wskazania osoby reprezentującej miasto Hel w związku.

Podjęto uchwałę na bieżącej sesji.

Radny Klajnertstwierdził, że prośba ZŻWP nie leży w kompetencji RM dlatego wnioskował o pozytywnie zaopiniowanie i przekazanie do burmistrza Helu.

Przewodniczący Radypostawił pod głosowanie wniosek dotyczący pozytywnego zaopiniowania pisma ZŻWP i przekazania do burmistrza Helu.

Rada Miasta przyjęła wniosek jednogłośnie 14 głosami „za”.

Część trzecia

Ad. do pkt.1

Radny Sługocki poprosił o informację dotyczącą złożonego wniosku o dotację 9 mln. zł na rozwój cypla.

Burmistrz Helupoprosił o złożenie powyższej interpelacji na piśmie.

Ad. do pkt. 2

Radna Janiak przedstawiła wnioski z posiedzenia Komisji Społecznej (wnioski stanowią załącznik do protokołu).

Radny Klajnertpoinformował, że:

- nie ma już III Flotylli Obrony Wybrzeża w Gdyni tylko Dowództwo 3 Flotylli Okrętów,

- oddział ZKP w Helu nie jest organizacją pożytku publicznego, więc podana
w biuletynie informacja o przekazywaniu pieniędzy jest niecelowa.

Przewodniczący Radystwierdził, że po sesji radni mogliby ustalić dyżury radnych.

Radny Antkowskipoinformował, że 31 stycznia w godzinach od 15-17 odbędzie się dyżur Klubu Radnych „Lepsza przyszłość”.

Burmistrz Helupoinformował, że:

- przewodniczący Rady powinien zwracać uwagę radnemu, który zarzuca manipulowanie odpowiedzią,

- nie pozwoli na dezorganizacje pracy Urzędu,

- można żądać odpowiedzi na wszystkie zadane interpelacje ale na obszerne pytania radni będą otrzymywać informacje szczątkowo,

- jeżeli nie ma uwag do budżetu, to wstrzymywanie się nad najważniejszą uchwałą roku, tj. budżetową powoduje myśl, że niektórzy niekoniecznie szli do Rady Miasta aby pracować na rzecz miasta, wstrzymywanie się świadczy
o jednym - odpowiedzialność za rozwój to stoimy z boku. Można złożyć wnioski do budżetu i jeżeli nie zostaną uwzględnione można głosować przeciw przyjęciu uchwały.

Radny Klajnertzaproponował pracę nad statutem dotyczącą wykreślenia ze statutu pojęcia „wstrzymuje się”.

Radny Sługockistwierdził, że złożył ślubowanie i będzie pracował na rzecz miasta. Radni którzy głosowali za przyjęciem budżetu wzięli na siebie odpowiedzialność i nie chodzi o veto przeciw burmistrzowi bo wszyscy pracują na rzecz miasta.

Radny Wojnapoinformował, że Komisja Gospodarcza miała szereg uwag do budżetu dlatego zrobiła zastrzeżenie o szukanie dodatkowych źródeł finansowania. Stwierdził jednocześnie, że „wstrzymanie się” od głosu nie traktuje jako veto tylko jako częściowy bark zaufania.

Radna Matuszewskapoinformowała, że na Komisji Gospodarczej były wypunktowane wnioski ale wspólnie komisja wypracowała stanowisko dotyczące pozyskiwania nowych źródeł finansowania.

Radny Klajnertpoinformował, że radni wykazali się dużą odpowiedzialnością ponieważ każda zmiana w projekcie budżetu pociągałaby ogromną pracę zmieniająca cały projekt.

Ad. do pkt 3       

Protokół z II sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 14 głosami „za”.

 

Po wyczerpaniu porządku obrad  Przewodniczący Rady podziękował radnym
za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.

Protokołowała: Daria Ziółkowska

 

 

 

Załączniki do protokołu:

1.        porządek obrad,

2.        listy obecności,

3.        odpowiedzi na pytania radnych zadane na sesji w dniu 13 grudnia 2010 roku,

4.        projekty uchwał,

5.        uchwały podjęte,

6.        informacja dotycząca budżetu miasta Helu na 2011 rok,

7.        opinia Komisji Gospodarczej w sprawie budżetu miasta Helu na 2011 rok,

8.        uchwała Nr 179/g114/P/IV/10 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku,

9.        prezentacja dotyczącą gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii,

10.     prezentacja dotycząca „Uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Helu”,

11.     sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Heluza okres od dnia 28 października 2010 roku do dnia 27 stycznia 2011 roku

12.     sprawozdanie burmistrza Helu z działalności bieżącej,

13.     interpelacje radnego Antkowskiego,

14.     interpelacje od radnego Klajnerta,

15.     wnioski z posiedzenia Komisji Społecznej.

 

 

protokół zatwierdzony głosami:

 

„za”                                                        14

„przeciw”                                              0

„wstrzymującymi się”                           0                                       

dnia                                                       24 lutego 2011 roku

Przewodniczący Rady Miasta Helu

/-/Marek Chroń

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 SKMBT_C25212102613540.pdf (PDF, 6.MB) 2012-10-26 14:01:44 498 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Daria Ziółkowska 25-02-2011 15:17:55
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Daria Ziółkowska 17-02-2011
Ostatnia aktualizacja: Daria Ziółkowska 26-10-2012 14:01:44