Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

SPRAWOZDANIE Z FUNKCJONOWANIA CMENTARZA KOMUNALNEGO w 2010 r.

SPRAWOZDANIE Z FUNKCJONOWANIA CMENTARZA KOMUNALNEGO w 2010 r.

 

STAN OBECNY

Cmentarz komunalny, który jest usytuowany przy wjeździe do Helu wzdłuż ul. Dworcowej i jest w zarządzie Zespołu Zakładów Obsługi Miasta z siedzibą w Helu przy ul. Kuracyjnej 3. Otoczony jest od strony wschodniej ogródkami działkowymi, a od strony południowej garażami i z częścią parkingową – teren należący do WAM-u. Od strony północnej teren nie zabudowany.

Cmentarz został wybudowany w 1928 roku, a jego ogólna powierzchnia wynosi 9260 m2 w tym 350 m2 zajmuje budowana w 1946 roku zbiorowa mogiła Bohaterów Obrońców Helu z okresu II wojny światowej.

W chwili obecnej cmentarz podzielony jest na sześć kwater, gdzie pochowane są zwłoki dorosłych w tym dwie kwatery grobów dziecinnych.

Ogółem na cmentarzu znajduje się około 1000 mogił, 2 grobowce rodzinne i 94 mogiły dziecinne. Pozostała powierzchnia cmentarza przewidywana jest na około 200 pochówków. Alternatywą dla pochówku tradycyjnego może być przygotowanie części cmentarza dla pochówku urn z prochami w tzw. KOLUMBARIACH. Trwają rozmowy z projektantami nt. projektu i miejsca posadowienia ściany do umieszczania urn. Zakład przeprowadził rozmowy z administratorami cmentarzy w sprawie: gdzie najlepiej usytuować, z czego pobudować i jak zabezpieczyć kolumbaria.

            ZZOM w Helu podpisał umowę na utworzenie elektronicznej bazy danych osób pochowanych, płatności, opiekunów grobów, wykonanie elektronicznej mapy cmentarza i inwentaryzacji w programie komputerowym do ewidencji zmarłych i grobów cmentarza komunalnego w Helu. Realizacja tego zadania w 2011 roku.

Teren cmentarza jest ogrodzony stalowymi elementami ze słupkami wykonanymi z cegły klinkierowej oraz siatką metalową. Woda podawana jest w dwóch punktach z wodociągu miejskiego, którego użytkownikiem jest ZZOM - Hel. Nowy teren przeznaczony pod cmentarz został ogrodzony całkowicie od strony ul. Dworcowej i wykonano murek pod ogrodzenie tj. od strony nowych działek budowlanych, dalsze prace wstrzymano ze względu na trwającą w bliskim sąsiedztwie inwestycję budowy przepompowni ścieków.

Nieczystości stałe gromadzone są w trzech plastikowych kontenerach o pojemności 1,1 m3, ogrodzonych płotem z ozdobnych płyt betonowych w czasie uroczystości oraz Święta Zmarłych dostawiane są dodatkowe pojemniki na gromadzenie odpadów.

Teren cmentarza jest płaski, a grunt sypki, co w dużym stopniu utrudnia grzebanie zmarłych. Po cmentarzu poruszmy się alejkami, a wieczorową porą dodatkowo włączane jest oświetlenie z sieci miejskiej. Wywóz nieczystości stałych odbywa się systematycznie oraz w miarę potrzeby tak jak np. przed Świętami Zmarłych i po nich - codziennie.

Na cmentarzu wykopano 27 mogił  o 12 mniej niż w 2009 r.

POTRZEBY

Jednym z ważnych zadań do wykonania na cmentarzu jest wyznaczenie i ułożenie ścieżek w poszczególnych kwaterach w celu dogodnego dostępu do mogił, oraz dokończenie nowego ogrodzenia. Ograniczenie środków finansowych utrudnia realizację układania nowych chodników. Na nowej części cmentarza należy rozpocząć plantowanie terenu wraz z wycinką krzewów i drzew.

Dla polepszenia estetyki należałoby dokończyć nową nawierzchnię głównej „alejki”. Frontową część cmentarza – od strony ul. Dworcowej – obsadzić żywopłotem, co miałoby charakter izolacyjno-dekoracyjny.

OCENA

Koszty cmentarza szczegółowo przedstawiono w ogólnym sprawozdaniu z przebiegu działalności ZZOM za rok 2010.

 

 

Kierownik ZZOM

Ryszard Burczyk

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 25-05-2011 17:16:15
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Ryszard Burczyk 23-05-2011
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 25-05-2011 17:16:15