Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr VI z sesji Rady Miasta Helu przeprowadzonej dnia 28 kwietnia 2011 roku

 

 

 

PROTOKÓŁ Nr VI/2011

 

z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 28 kwietnia 2011 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.

 

 

Godzina rozpoczęcia 1000            godzina zakończenia 1415

 

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Marek Chroń, przywitał radnych i zaproszonych gości.

Stwierdził prawomocność obrad. Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 13 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).

Nieobecni: Wiesława Solińska, Paweł Wojna – rezygnacja z funkcji radnego.

Radny Klajnertzłożył wniosek o wykreślenie z porządku sesji pkt 4 d), tj. nadania statutu Poradni Psychologicznej w Helu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej projekt uchwały nr 21/2011.

Wyjaśnił, że powołując się na ustawę z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej:

- art. 39 ust.2 mówi, że statut Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej uchwala Rada Społeczna zakładu i przedkłada go do zatwierdzenia organowi który utworzył zakład,

- art. 45 ust.8 mówi, że Radę Społeczną powołuje, odwołuje, oraz zwołuje pierwsze posiedzenie – podmiot który utworzył PZOZ,

- art.45 ust. 1 w skład Rady Społecznej wchodzą: wójt – w zakładzie utworzonym przez organ gminy powiatu lub samorządu województwa jako przewodniczący, oraz jako członkowie: przedstawiciele wybierani przez radę gminy lub radę powiatu i przedstawiciel wojewody.

W związku z powyższym radny stwierdził, że projekt statutu został przedstawiony przez organ nieuprawniony. Postawił wniosek o wykreślenie pkt 4 d) z obrad sesji.

Burmistrz Heluwyjaśnił, że projekt uchwały był omawiany z biurem prawnym Urzędu Wojewódzkiego wraz z całą procedurą powołania SP ZOZ.

Zastępca burmistrzapoinformował, że:

1) jest rozbieżność w interpretacji przepisu art.11 ust.3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej,

2) posiada dwa różne stanowiska dotyczące nadawania pierwszego statutu PZOZ:

-) pierwszy statut każdego ZOZ-u nowo utworzonego powinien nadać podmiot, który go utworzył natomiast wszystkie kolejne wersje a także zmiany do statutu dopiero Rada Społeczna,

- pierwszy statut powinna uchwalić Rada Społeczna ZOZ-u.

3) zdaniem radcy prawnego Urzędu Wojewódzkiego pierwsza uchwała RM w sprawie utworzenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Helu powinna już nadać statut ZOZ,

4) wiążące jest stanowisko organu który będzie uchwałę weryfikował i skieruje do publikacji.

W związku z powyższym prosił o przyjęcie projektu i nadania statutu utworzonemu ZOZ.

Burmistrz Helupoinformował, że po wejściu w życie z dniem 1 lipca nowej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie uda się powołać zakładu.

Przewodniczący Radypostawił pod głosowanie wniosek dotyczący:

1. wykreślenia z porządku obrad ppkt d) z pkt 4  „nadania Statutu Poradni Psychologicznej w HeluSamodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej (projekt uchwały nr 21/2011)”.

Za wykreśleniem głosowało 5 radnych.

2. pozostawienia w porządku obrad ppkt d) z pkt 4  „nadania Statutu Poradni Psychologicznej w HeluSamodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej (projekt uchwały nr 21/2011)”.

Za pozostawieniem głosowało 8 radnych.

Wobec powyższego wniosek został odrzucony.

Następnie Przewodniczący Rady postawił pod głosowanie porządek obrad.

Porządek obrad został przyjęty 10 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” ( porządek stanowi załącznik do protokołu).

Rady Klajnert nie brał udziału w głosowaniu.

Część druga

Ad. do pkt 1

Burmistrz Helupoinformował, że nie wpłynęły interpelacje i zapytania.

Ad. do pkt 2

Radna Janiak poprosiła o informacje, kiedy:

- będzie opublikowany znowelizowany plan robót związanych z kanalizacją,

- będzie sprzedana ziemia pod punktami na ul. Przybyszewskiego: Państwa Nowak  i Pani Warmowskiej.

Radna Jaroszprosiła o:

- skserowanie radnym harmonogramu prac wodno-kanalizaycjnych,

- informacje jak jest zaawansowana sprawa remontu dachu przy ul. Wiejskiej 25.

Przewodniczący Radyprosił o informację, czy przed kościołem została udzielona pomoc medyczna przez uczennice naszej szkoły i zaproponował wyróżnienie takiej osoby.

Ad. do pkt 3

a) Burmistrz Helu przedstawił informacje dotyczącą przygotowania miasta do sezonu turystycznego(informacja stanowi załącznik do protokołu).

Radna Matuszewska poprosiła o informacje, czy będzie w roku bieżącym większa ilość meleksów i czy będą dojeżdżać każdym dojściem do plaży.

Burmistrz Heluwyjaśnił, że meleksy będą jeździć ponieważ nie ma  możliwości ograniczenia działalności, a na wjazd do plaży muszą zawrzeć umowy z lasami państwowymi i zachować kulturę jazdy.

Radny Antkowskizapytał, czy możliwe jest wydzierżawienie działki 150 na karawaning, camping itp., skoro nie może być wydzierżawiona na dodatkowe miejsca parkingowe z zaznaczeniem, iż dzierżawca winien uporządkować i odgrodzić teren od mieszkających tam osób.

Burmistrz Helupoinformował, że osoby mieszkające na działce 150  i zajmujące nieprawnie teren miasta zostały zobowiązane do opuszczenia i uporządkowania terenu. Natomiast pomysł karawaningu jest warty rozważenia.

Radna Matuszewskazapytała, czy będzie się coś działo na estradzie i gdzie będzie umiejscowiona.

Burmistrz Helu scena została zdemontowana ze względu na wpuszczanie zbiornika przepompowni i do 30 czerwca ma stanąć w miejscu w którym zawsze stoi.

Radna Jarosz poprosiła o informację kiedy będzie ratownik na plaży.

Burmistrz Helu poinformował, że od 20 czerwca ma być dozorowana duża i mała plaża.

b) Burmistrz Helu poinformował, że informację o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego radni otrzymali na piśmie (informacja stanowi załącznik do protokołu).

Radny Antkowski stwierdził, żeuchwała Nr IV/34/07 dla obszaru działki nr 160 przewiduje w 90% powstanie zabudowy mieszkalnej dla mieszkalnictwa wielorodzinnego. Zdaniem radnego w świetle koncepcji uatrakcyjnienia terenów wokół latarni powinny tam powstać punkty kulturalno-oświatowe mające promocyjny charakter z których miasto miałoby korzyść. W związku
z powyższym radny zapytał, czy przewiduje się na tym terenie budynek wielorodzinny czy funkcje bardziej usługowe dla miasta.

Burmistrz Heluwyjaśnił, że uchwała przewiduje zabudowę mieszkaniową i usługową, nie ma ograniczeń procentowych, a ponadto rada będzie uchwalała plan i decydowała o zagospodarowaniu. Na razie nie ma w zamyśle budowy apartamentowca, jest to teren bagienny ale w miejscu atrakcyjnym i nie wyklucza zagospodarowania zaproponowanego przez radnego Antkowskiego.

Radna Matuszewskapoprosiła o informacje w jakim terminie rozpoczęto opracowywanie planów i czy to będzie jeden wykonawca.

Zastępca burmistrza poinformował, że plan dla działki nr 160 opracowuje urbanista Pan Wiesław Zymni, po wstępnych konsultacjach z organami uzgadniającymi toczy się dyskusja o charakterze zabudowy. Natomiast plan dla obszaru przy ul. kmdr. por. Z. Przybyszewskiego i ul. Dworcowej sporo kosztuje, nie został wybrany projektant, na razie nie będą prace na projektem planu realizowane, są zawieszone.

Radny Antkowskistwierdził, że w uchwale zapisana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna a nie usługowa dlatego zadał wcześniejsze pytanie o zabudowie.

Zastępca burmistrzapoinformował, że obowiązującymi dokumentami na dzień dzisiejszy jest studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego, gdzie funkcja dla omawianego obszaru jest mieszkaniowo-usługowa, a uchwała została podjęta w 2007 roku i obecnie można iść w kierunku usług turystycznych.

c) Informacja ZZOM w Helu o stanie parków, ulic, dróg wewnętrznych, chodników oraz prace wykonane i planowane przedsięwzięcia w tym zakresie stanowi załącznik do protokołu.

Radna Janiakzapytała, czy na klombach w każdym miejscu będą sadzone kwiaty.

Kierownik ZZOM pan Burczykwyjaśnił, że rozpoczęto już nasadzanie ale nie wie czy koszty pozwolą na obsadzenie każdego klombu.

Radna Matuszewska poprosiła o informację, czy w parku Myślisza istnieje system nawadniający i skąd czerpana jest woda. Stwierdziła również, że widać węże z zaworami od strony szkoły, które są poniszczone i należałoby zrobić
z tym porządek.

Kierownik ZZOMwyjaśnił, że system nawadniający jest sprawdzany, widoczna instalacja jest wyłączona i zostanie usunięta, woda pobierana jest od strony szkoły, jest tam zamontowany licznik i jeżeli ktoś jest tym zainteresowany to zużycie wody zostanie podane.

Przewodniczący Radyzapytał w jakim celu w informacji zawarte zostały kwoty na utrzymanie zieleni w Jastarni.

Kierownik ZZOMwyjaśnił, że przytoczone informacje miały zobrazować jakie środki są przeznaczane w sąsiednich gminach na utrzymanie zieleni.

Radna Matuszewskastwierdziła, że park wygląda niekorzystnie i poprosiła o podanie informacji, ile powinno kosztować utrzymanie parku a ile jest przeznaczane środków.

Kierownik ZZOMpoinformował, że podany jest całkowity koszt utrzymania zieleni w mieście, w zeszłym roku koszt wyniósł 135 tys. zł. Wyjaśnił również, że zaplanowane środki nie pozwalają na poniesienie większych nakładów.

d) Burmistrz Helupoinformował, ze radni otrzymali na piśmie sprawozdaniez realizacji promocji zdrowia w 2010 roku oraz założenia do prowadzenia promocji zdrowia na 2011 rok (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).

Radna Matuszewskapoprosiła o wyjaśnienie dlaczego jest różnica między kwotą wydaną w bieżącym roku na szczepienia ochronne przeciwko rakowi szyjki macicy a kwota zaplanowaną na 2011 rok.

Burmistrz Heluwyjaśnił, że część szczepień już się zakończyła dlatego jest mniejsza kwota zaplanowana.

Radna Janiakpoprosiła o informacje, czy szczepionki przeciw grypie zostały wykorzystane w ubiegłym roku.

Burmistrz Helu wyjaśnił, że szczepionki ochronne zostały wykorzystane na kwotę 1 435,00 zł.

e) Działania profilaktyczne w ZSO w Helu w roku szkolnym 2010/2011 stanowią załącznik do protokołu.

Radna Matuszewska stwierdziła, że w informacji zapisano, że od 30 lat szatnie w szkole nie były remontowane, nie spełniają podstawowych warunków higienicznych i nie zapewniają odpowiedniej ilości pomieszczeń dla oddziałów. Zdaniem radnej jest to niezrozumiałe, ponieważ przy tylu remontach wykonywanych w szkole szatnie powinny być już dawno chociaż odświeżone.

Burmistrz Helu wyjaśnił, że w informacji jest błędny zapis ponieważ 13 lat temu jak był dyrektorem szkoły, to szatnie były odświeżane.

Zastępca dyrektora ZSOPani Klińska wyjaśniła, że szatnie były odświeżane ale remont spełniający standardy nie był robiony i sanepid sygnalizował już przebudowę szatni.

Radna Matuszewska zapytała, czy w szkole jest w łazienkach ciepła woda.

Pani Klińskapoinformowała, że w szkole zawsze była i jest ciepła woda.

Radny Motykapoinformował, że jeżeli chodzi o szatnie w szkole powinno być drugie wejście dla młodszych dzieci wtedy ruch byłby rozładowany.

Ad. do pkt. 4

a) projekt uchwały nr 18/2011

Burmistrz Helu poinformował, że projekt był omawiany na posiedzeniach komisji.

Radny Sługocki stwierdził, że:

- projekt planu opracowany był 21 marca 2011 roku a on otrzymał dopiero po miesiącu,

- jako radny został postawiony przed faktem przyjęcia planu do którego treści nie jest przekonany, m.in. cele: zaopatrzenia w paliwo - najbliższe 2-3 lata; używania pojęcia wszelkie jednostki pływające; poszerzenie działalności o nowe usługi dla branży mieszkaniowej, hotelowej i uzdrowiskowe;, powiększenie potencjału obsługi ruchu pasażerskiego przez umożliwienie zawijania jednostek w ruchu lokalnym przez cały rok;

- cele długookresowe powinny być zapisane do 5 lat a nie powyżej 3 lat.

Burmistrz Helustwierdził, że czas był wystarczający na zapoznanie się z projektem planu, na wszystkie pytania radni otrzymali odpowiedź na komisjach. Niektórzy radni stwierdzili, że plan przedstawia szeroki wachlarz rozwoju portu i możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na realizacje zamierzeń niekoniecznie zrealizowanych w wyznaczonym terminie przez plan.

Radny Klajnertpoinformował, że przychyla się do opinii radnego Sługockiego, materiał radni powinni wcześniej otrzymać.

Stwierdził również, że oprócz konkretnych zamierzeń, które się w planie znajdują np. „ocena projektów zrealizowanych w latach 2006-2010, katalog planowanych zadań inwestycyjnych na lata 2011-213 są również pobożne życzenia np. „sezon turystyczny w roku 2011 rozpocznie się już w okolicy Świąt Wielkiej Nocy i przejdzie dość płynie w długi weekend majowy”, czyli radni mają uchwalić coś, co już minęło. Poinformował również, że nie wie na jakiej podstawie oparte jest stwierdzenie „Poszerzymy zakres naszej działalności o nowe usługi dla branży mieszkaniowej, hotelowej i uzdrowiskowej, jakie zaczną funkcjonować w przestrzeni helskiego portu”.

Zdaniem radnego materiał powinien być dostarczony wcześniej, poza tym radni nie powinni uchwalać wizji science fictiontylko opartą na realnych podstawach.

Prezes Zarządu Portu MorskiegoPani Kosińska poinformowała, że:

- w planie większość rzeczy jest oparta na dotychczasowych doświadczeniach i funkcjonowaniu spółki,

- przedstawiony plan jest rekonstrukcją i aktualizacją planu rozwoju portu który od 2009 roku był dostępny na stronie internetowej, pewne rzeczy trzeba było zaktualizować, uzupełnić na potrzeby wymogów,

- pewne rzeczy będą science fictionponieważ od 2001 roku stara się wybudować stację paliw i mimo działań, czynności wskazujących na powodzenie, budowa została udaremniona przez sprzeciwy sąsiadów, inne koncerny nie są zainteresowane postawieniem stacji ponieważ twierdzą, że jest to nieopłacalne. Wobec powyższego stacji nie będzie jeszcze długo, dlatego nie można tego zadania wpisać do celów krótkoterminowych.

- nigdy nie wypracuje środków na inwestycje dlatego występuje o środki na zewnątrz, które są trudne do uzyskania ale jest to jedyna szansa do realizacji inwestycji,

- misje pisze się w dwóch zdaniach, jednostki pływające nie zostały wymienione ponieważ są ograniczenia wynikające z parametrów portu, głębokości,

 - w wizji ujęty musiał być plan rozwoju portu kompatybilny z założeniami właścicieli nieruchomości w porcie,

-  22 marca zamknięto prace nad planem ale pan burmistrz od razu tego materiału nie otrzymał,

- sformułowania dotyczące Wielkiej Nocy mogą pozostać,

- niektóre cele długookresowe trwają latami i do tej pory nie są zakończone wiec ciężko określić wyznaczony termin.

Radny Sługockistwierdził, że stwierdzenie „wszelkie jednostki pływające” budzi wątpliwości i gdyby materiały były wcześniej dostarczone można byłoby wszystkie wątpliwości wyjaśnić. Stwierdził również, że miasto nie ma w tej chwili środków na zrobienie planu zagospodarowania w porcie. Wyjaśnił, że żeglarza nie obchodzi, że nie ma gdzie stacji posadowić, wpływając chce zatankować paliwo, wodę, wszyscy zapraszają żeglarzy, mówią o rozwoju turystycznym, a brakuje podstawowych rzeczy do obsługi jachtów.

Zastępca burmistrzawyjaśnił, że nikt nie ograniczał czasu dyskusji nad żadnym punktem na komisji i każde słowo mogło być przedyskutowane.

Pai mecenas stwierdziła, że:

- każdy proces budowania, tworzenia, rozwijania składa się z trzech elementów: planowanie, wykonanie i kontrola,

- istnienie planu jest wymogiem o charakterze obligacyjnym wynikającym z formy przejęcia spółki,

- jest to realizacja uprawnień właścicieli,

- uchwalenie planu daje możliwość jego wyegzekwowania, kontroli i wprowadzania zmian, oceny działań zarządu.

Radny Klajnert stwierdził, że argumenty pani mecenas są słuszne i radni nie twierdzą, że plan jest niepotrzebny. Następnie zapytał w jaki sposób rada będzie mogła kontrolować działalność spółki. Wyjaśnił również, że radni maja prawo zgłaszać wątpliwości do projektu uchwały.

Radna Matuszewskastwierdziła, że opracowanie planu zagospodarowania w porcie będzie bardzo kosztowne i na razie nie ma na to środków. Stwierdziła jednocześnie, że nie wiadomo kto projekt uchwały opracował, nie ma również zatwierdzenia pod względem prawnym.

Zastępca burmistrzawyjaśnił, że brak planu zagospodarowania jest słabą stroną portu ale uchwalenie zależy od rady i posiadanych środków na projekt planu.

Pani Kosińskawyjaśniła, że na poszczególne nieruchomości w porcie wydawane są decyzje o warunkach zabudowy, które zastępują plan zagospodarowania.

Radny Sługocki stwierdził, że jeżeli nie ma planu zagospodarowania, to trudno jest mówić o przyszłych inwestycjach. Poinformował jednocześnie, że nie wie jakich działek dotyczy brak planu.

Zastępca burmistrzawyjaśnił, że brak planu nie uniemożliwia inwestycji ponieważ burmistrz wydaje decyzję o warunkach zabudowy.

Przewodniczący Radypoprosił, żeby na stronie internetowej Zarządu Portu umieścić informację dotyczącą rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę tzw. „jaja”.

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały
w sprawie uchwalenia „Planu rozwoju Zarządu Portu Morskiego Hel Koga Sp.
z o. o.” (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 11 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr VI/24/11 w sprawie uchwalenia „Planu rozwoju Zarządu Portu Morskiego Hel Koga Sp. z o. o.”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

b)projekt uchwały nr 19/2011

Burmistrz Helu poinformował, że projekt był omawiany na posiedzeniach komisji.

Pan Waśkowskipoinformował, że Stowarzyszenie „Przyjaciele Helu” ubiega się o dofinansowanie elektronicznego przewodnika w języku polskim, angielskim i niemieckim a aplikowanie o środki wymaga trwałości projektu (5 lat), dlatego zwraca się o przedłużenie terminu obowiązywania umowy użyczenia obiektów fortyfikacyjnych.

Radny Sługockizapytał, czy stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą.

Pan Waśkowskiwyjaśnił, że Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą posiada KRS i wszelkie potrzebne dokumenty oraz rozliczenia za pobieranie wejściówek do muzeum.

Radny Sługockipoprosił o informacje do kogo należą grunty i bunkry.

Burmistrz Helupoinformował, że:

- muzeum jest własnością MON ale już jest przekazywane miastu,

- wieża dalmierza jest własnością Lasów Państwowych,

- miasto stanie się właścicielami nie tylko obiektów ale też terenu,

- wystąpił  do MON o przekazania sąsiednich bunkrów.

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały
w sprawie zmiany uchwały dotyczącej wydzierżawienia nieruchomości  położonej w mieście Helu(projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 12 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr VI/25/11 w sprawie zmiany uchwały dotyczącej wydzierżawienia nieruchomości  położonej w mieście Helu,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

c)projekt uchwały nr 20/2011

Zastępca burmistrzapoinformował, że projekt był omówiony na komisji
i poprosił o naniesienie zmiany w podstawie prawnej dotyczącej ustawy
o zakładach opieki zdrowotnej, tj. zmiany art. 53 ust 1 na art. 38 ust 1.

Radna Matuszewskawyjaśniła, że dokonuje się zmiany w uchwale, która  21 kwietnia została ogłoszona w Dz. Urz. woj. pomorskiego w sprawie utworzenia SPZOZ w Helu. W związku z powyższym zapytała, czy zmiana koliduje
z ogłoszeniem w Dz. Urz.

Zastępca burmistrzawyjaśnił, że ogłoszony akt prawny można zmienić, tym bardziej, że chodzi o zmiany kosmetyczne.

Radny Klajnertzapytał, czy skrót SPZOZ przy określeniu „świadczenia zdrowotne” w § 1 pkt 3) jest potrzebny.

Pani mecenaspoinformowała, że użycie SPZOZ wymusza określenie „obszarem działania” i „świadczenia zdrowotne”.

Radny Klajnertstwierdził, że w projekcie uchwały zapisane jest, że świadczenia zdrowotne będą udzielane mieszkańcom z terenu całego kraju
a w statucie § 7 pozostaje zapis z terenu Rzeczypospolitej Polskiej.

Radny Motykastwierdził, że drugi skrót SPZOZ w § 1 pkt 3) nie jest potrzebny.

Radna Matuszewskapostawiła wniosek o zmianę w statucie określenia Rzeczypospolitej Polskiej na całego kraju.

Zastępca burmistrzapoprosił o wykreślenie zapisu SPZOZ zgodnie z prośbą radnych, wobec czego pkt 3) otrzymał brzmienie : „uchyla się dotychczasową treść § 3, zastępując ją zapisem w nowym brzmieniu „Obszarem działania SPZOZjest miasto Hel, przy czym świadczenia zdrowotne będą udzielane mieszkańcom z terenu całego kraju”.

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały
w sprawie zmiany uchwały z dnia 24 marca 2011 r. w sprawie utworzenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Helu (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr VI/26/11 w sprawie zmiany uchwały z dnia 24 marca 2011 r. w sprawie utworzenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Helu,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

d)projekt uchwały nr 21/2011

Burmistrz Helupoinformował, że na komisjach poproszono o zmiany w projekcie uchwały i poprosił o ich przedstawienie zastępcę burmistrza.

Zastępca burmistrzaprzedstawił projekt uchwały wraz ze statutem po naniesionych poprawkach (projekt i statut stanowią załącznik do protokołu).

Radny Sługockistwierdził, że według struktury z budżetu gminy zatrudnione będą 3 osoby i pełnomocnik burmistrza.

Radna Matuszewskazapytała z jakiej podziałki będą pokrywane koszty i czy była sporządzona symulacja odnośnie wysokości kosztów.

Burmistrz Helupoinformował, że obsługa prawna będzie w ramach zadań zatrudnionej pani mecenas, obsługa księgowa będzie ze szpitala, a kierownikiem będzie osoba będąca psychologiem w ramach środków ze świetlicy socjoterapeutycznej.

Radny Klajnertwnioskował o uzupełnienie statutu w § 17 pkt 1 ust. 2 ppkt a), tj. o słowo „wybrani”, wobec czego otrzymałby brzmienie: „a) przedstawiciele wybrani przez Radę Miasta Helu – 3 osoby”. Stwierdził jednocześnie, że struktura organizacyjna Poradni powinna być zgodna ze statutem, a kto będzie tą pracę wykonywał jest sprawą kierownika przychodni.

Zastępca burmistrzapoprosił o wykreślenie wyrazu „zakładu” w § 20 w pkt 2, wobec czego otrzymał brzmienie: „2) pion ekonomiczny główny księgowy”.

Wiceprzewodnicząca Radypani Jarosz odczytała projekt uchwały
w sprawie nadania statutu Poradni Psychologicznej w Helu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Radny Klajnert nieobecny w sali konferencyjnej.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr VI/27/11 w sprawie nadania statutu Poradni Psychologicznej w Helu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

Ad. do pkt. 5

Burmistrz Heluw odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował:

- pod punktami na Przybyszewskiego zlecone jest wykonanie podziału geodezyjnego,

- w ciągu dwóch tygodni harmonogram robót sieci wod.-kan. zostanie dostarczony radnym,

- przy ul. Wiejskiej 25 cały czas trwa konflikt  mimo wyroku, postanowienia sądu, nie ma dobrej woli ze strony mieszkańców,

- według uzyskanych informacji żadna uczennica nie pomogła w ratowaniu życia.

Ad. do pkt. 6

Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał stanowi załącznik do protokołu.

Radna Matuszewskastwierdziła, że radni również przyłączyliby się do akcji sadzenia lasów ale nie zostali o tym poinformowani. Stwierdziła jednocześnie, że powinna być zorganizowana akcja dotycząca sprzątania lasu przez mieszkańców Helu i uczniów.

Przewodniczący Radypoprosił o przybliżenie tematu gospodarowania odpadami na terenie powiatu puckiego.

Burmistrz Helupoinformował, że:

- nie był organizatorem sadzenia lasów, dostał zaproszenie od Nadleśnictwa w Wejherowie i dyrekcji Lasów Państwowych,

- miasto Władysławowo zaproponowało projekt dotyczący segregacji odpadów komunalnych z wykorzystaniem strumienia wody, jednak ilość śmieci która musiałby być zagwarantowana jest niewystarczająca dla powiatu puckiego i nie wiadomo, czy firma która przedstawia projekt byłaby w stanie go realizować. Hel ma podpisaną umowę na wywóz odpadów na wysypisko w Czarnówku.

Ad. do pkt 7

Przewodniczący Radypoinformował, że wpłynęły do Rady Miasta:

- pismo od prezydenta miasta Gdańska dotyczące projektu uchwały i statutu w sprawie powołania Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego,

- dwa e-maile od pana Bulińskiego dotyczące uiszczania przez Kancelarię Prezydenta RP  należnych podatków  i opłat lokalnych z tytułu władania  i prowadzenia działalności gospodarczej w ośrodku wypoczynkowym „Mewa” leżącym w gminie Hel.

Rada Miasta postanowiła skierować e-maile do pana burmistrza z prośbą o przygotowanie odpowiedzi.

Radny Motyka wyjaśnił, że nie rozmawiał w powyższej sprawie z panem Bulińskim, który nie reprezentuje mieszkańców Helu i ma swój określony cel.

Przewodniczący Rady poinformował, że otrzymał od pani skarbnik informację, iż należne podatki są płacone.

Radny Klajnert poinformował, że należałoby napisać do pana Bulińskiego pismo informujące, iż właściwym adresatem do zadawania omawianych pytań i udzielania odpowiedzi jest organ podatkowy, czyli burmistrz.

Radny Sługocki stwierdził, że trzeba udowodnić, że KP płaci podatki.

- pismo od pani Ireny Zapletal-Brzezińskiej dotyczące prośby o sprzedaż strychu w budynku przy ul. Wiejskiej 25 oraz gruntu przy ul. Kaszubskiej 4.

Pismo zostanie przekazane do pana burmistrza z prośbą o udzielenie odpowiedzi.

- pismo od Naczelnika Urzędu Skarbowego informujące o rozłożeniu na raty podatku od spadku i darowizn pani Elżbiecie Buller.

Część trzecia

Ad. do pkt 1

Przewodniczący Rady prosił o przygotowanie informacji:

- przez pana burmistrza, czy pani Zapletal-Brzezińska otrzymała odpowiedź,

- przez panią skarbnik dotyczącą płaconych podatków przez rezydencję Prezydenta RP.

Ad. do pkt 2

Przewodniczący Rady poinformował, że:

- prosił panią Łuczaj o przygotowanie mapki z zaznaczeniem planowanych nowo powstających ulic,

- prace sieci wod.-kan. na ul. Kaszubskiej podczas długiego weekendu i świąt zostaną wstrzymane i zgodnie z terminem zakończone,

- na ul. Bocznej prace wod.-kan. rozpoczną się od 9 maja ale będzie wyznaczony przejazd dla samochodów osobowych.

Burmistrz Helupoinformował, że nikogo nie wprowadził w błąd ponieważ odpowiedzi na pytania radnego Antkowskiego zostały udzielone a uściślenie interpelacji złożył pan Klajnert i również uzyskał odpowiedź.

Ad. do pkt 3       

Protokół z V sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 12 głosami „za”.

 

Po wyczerpaniu porządku obrad  Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.

Protokołowała: Daria Ziółkowska

 

 

 

Załączniki do protokołu:

1.        porządek obrad,

2.        listy obecności,

3.        informacja dotyczącą przygotowania miasta do sezonu turystycznego,

4.        informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,

5.        Informacja ZZOM w Helu o stanie parków, ulic, dróg wewnętrznych, chodników oraz prace wykonane
i planowane przedsięwzięcia w tym zakresie,

6.        sprawozdanie z realizacji promocji zdrowia w 2010 rokuoraz założenia do prowadzenia promocji zdrowia na 2011 rok,

7.        działania profilaktyczne w ZSO w Helu w roku szkolnym 2010/2011,

8.        projekty uchwał,

9.        uchwały podjęte,

10.     sprawozdanie burmistrza Helu z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał.

 

 

 

protokół zatwierdzony głosami:

 

„za”                                                        11

„przeciw”                                              0

 „wstrzymującymi się”                          0                                       

dnia                                                       31 maja 2011 roku

 

 

 

 

Przewodniczący Rady Miasta Helu

/-/Marek Chroń

 

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 SKMBT_C25212102613340.pdf (PDF, 5.MB) 2012-10-26 13:50:02 381 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Daria Ziółkowska 07-06-2011 08:16:39
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Daria Ziółkowska 26-05-2011
Ostatnia aktualizacja: Daria Ziółkowska 26-10-2012 13:50:02