Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

INFORMACJA BURMISTRZA HELU dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2011 roku. Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania.

Hel dnia 06.03.2012 r.

POIN.5535.2.2012

 

INFORMACJA BURMISTRZA HELU

 

dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2011 roku.

Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania.

 

I. Wstęp

Zadnia z zakresu zarządzania kryzysowego w 2011 roku w m. Hel realizowane były na podstawie wytycznych  Burmistrza – Szefa Obrony Cywilnej Miasta Helu z dnia 1 marca 2011 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2011 r.

 

Termin opracowania niniejszych wytycznych uzależniony był od terminu otrzymania wytycznych w przedmiotowej sprawie od Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego, a tenże od Wojewody Pomorskiego.

 

Zasady realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego  na terenie miasta Helu wynikały z poniższych aktów prawnych :

-         art. 19 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590 z późn.zm.);

-         art. 17 ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 2412, poz. 2416, z późn. zm.);

-         § 3 pkt 4 i § 4 pkt 4 rozporządzenia Rady ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850 z późn. zm.);

-         Wytyczne Wojewody Pomorskiego z dnia 11 lutego 2011 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2011 r.;

-         Wytyczne Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 25 lutego 2011 r.  do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego  w 2011 r.

 

Realizacja zadań w minionym roku koncentrowała się na przebudowie systemu bezpieczeństwa obywateli, w tym obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego pod kątem potencjalnych zagrożeń.

 

II.      Zasadniczymi zamierzeniami w 2011 r. było:

1.    Kontynuowanie proces przebudowy systemu ochrony ludności pod kątem aktualnych wyzwań.

2.    Doskonalenie organizacji ewakuacji ludności i mienia na wypadek masowego zagrożenia, a szczególnie powodzi i silnego wiatru.

3.    Doskonalenie systemu wykrywania skażeń i alarmowania.

4.    Doskonalenie systemu szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.

5.       Kontynuowanie procesu szkolenia organów i pracowników administracji publicznej z zakresu realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.

6.       Kontynuowanie upowszechniania zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym poprzez realizację szkoleń dotyczących powszechnej samoobrony.

7.  Zapewnienie warunków, w ramach „programu doskonalenia obrony cywilnej na lata 2009 – 2018” do modernizacji techniki i infrastruktury oraz szkolenia ludności w zakresie odpowiednich zachowań w sytuacjach kryzysowych.

 

Przebieg realizacji zadań  z zakresuzarządzania kryzysowego w 2011 roku

1)        Śledzono na bieżąco, na stronach internetowych, warunki pogodowe pod kątem wyśledzenia zbliżających się trudnych warunków atmosferycznych, czy też zachodzących  anomalii pogodowych, które mogłyby stanowić zagrożenia dla mieszkańców miasta Helu, celem podejmowania stosownych decyzji gdy zaistniałaby taka potrzeba. Ponadto:

1-1) w związku z nadsyłanymi ostrzeżeniami hydrologicznymi - faxem ( z Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW  w Gdańsku i Starostwa Powiatowego w Pucku)  oraz powiadomieniami telefonicznymi przez  bosmana z Bosmanatu Portu w Helu, o spodziewanych wzrostach poziomów  wody, wzdłuż całego Wybrzeża,  powyżej stanów ostrzegawczych, z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych czy też  o silnych porywach wiatru i burzach,  informowano o powyższym :

-          kierownika ZZOM w Helu - Ryszard Burczyka ;

-          naczelnika OSP Hel – Arkadiusz Wirwińskiego,

a w sytuacjach szczególnych, wskazujących na bardzo duże pory wiatru i wysoki stan wody, dodatkowo kontaktowano się z oficerem dyżurnym Punktu Bazowania Hel,

w celu zapewnienia gotowości sił i środków ( jakimi dysponują ) do działań, gdy  byłoby to konieczne.

2)       Na podstawie nadesłanego pisma przez Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa  i Zarządzania Kryzysowego PmUW opracowano i przesłano do adresata informację na temat sytuacji wywołanej bardzo silnym wiatrem z 27/28 listopada 2011 r. Wykazano, że  na terenie miasta Helu, poza 16 powalonymi drzewami, większych strat nie odnotowano.

3)       W każdy czwartek miesiąca ( za wyjątkiem lipca i sierpnia ) w ramach sprawdzania łączności i utrwalania zasad selektywnego wywoływania drogą radiową, nawiązywano łączność ze Starostwem Powiatowym w Pucku. Fakt prowadzonych rozmów odnotowywany był w dzienniku korespondencji radiowej.

4)       Udostępniono komisji, powołanej przez burmistrza Helu, dostęp do sprzętu OC będącego na stanie m. Helu, celem :

a)       potwierdzenia sald ilościowo wartościowych tego sprzętu;

b)       przeprowadzenia spisu z natury sprzętu OC będącego w użytkowaniu obrony cywilnej miasta Helu;

-   stan ilościowy w/w sprzętu  był zgodny ze stanem faktycznym i zgadzał się z wartością  sprzętu, którą podał Wojewoda Pomorski. Przesłano pismo w przedmiotowej sprawie do dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku

5)       Na podstawie nadesłanego pisma ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano i przesłano do Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w/w Starostwa (do wiadomości i służbowego wykorzystania) „ harmonogram szkoleń podstawowych, które planowano przeprowadzić ( i przeprowadzono)  na szczeblu miasta Helu w 2011 r. ”.

6)       Zgodnie z harmonogramem szkoleń podstawowych, organizowanych na szczeblu gminy, z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, inspektor ds. OC m. Hel, na podstawie opracowanych konspektów, zatwierdzonych przez burmistrza Helu, przeprowadził  w miesiącu kwietniu, październiku i listopadzie 2011 r. szkolenia w tym zakresie. Jego uczestnikami byli :

-          komendanci poszczególnych drużyn z formacji OC m. Hel,

-          osoby funkcyjne z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych miasta Helu realizujące zadania w zakresie obrony cywilnej i spraw obronnych w m. Hel;

-          osoby funkcyjne z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych miasta Helu realizujące zadania w zakresie ochrony dóbr kultury na terenie miasta;

-          osoby funkcyjne z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych miasta Helu realizujące zadania w zakresie zarządzania kryzysowego w m. Hel;

-          członkowie Gminnego Zespołu  Zarządzania Kryzysowego

v  Konspekty ze szkolenia, wraz z ich harmonogramem, znajdują się w dokumentacji OC m. Helu, nadzorowanej przez inspektora ds. OC m. Hel.

7)       Na podstawie wytycznych Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 25 lutego 2011 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2011 r. – 23 listopada danego roku przekazano informację na temat realizacji szkoleń podstawowych, z zakresu powszechnej samoobrony, zorganizowanych na szczeblu miasta Helu w 2011 r. 

8)       Realizowano czynności w zakresie organizacji kąpielisk na terenie Helu w 2011 r., w ramach których min. :

8.1. wystąpiono z wnioskiem do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku w sprawie wydania oceny jakości wody dotyczącej trzech kąpielisk , które były otwarte  w sezonie kąpielowym w 2010 r. Ocena jakości wody pozytywna,

8.2.  uczestniczono w naradzie, w Starostwie Powiatowym w Pucku, poświęconej zmian organizacji kąpielisk w związku z nowelizacją ustawy prawa wodnego, która zmieniła zasady organizowania kąpielisk,

8.3.  prowadzono prace związane z opracowaniem dokumentacji dot. organizacji kąpielisk                w oparciu o ustawę z dnia 4 marca 2010 r. o zmianę ustawy – Prawo wodne ( Dz.U. Nr 44, poz. 253 ) gdzie min. :

a)       wysłano wnioski do Urzędu Morskiego w Gdyni o wydanie decyzji na zajęcie pasa technicznego i uzyskania zgody na dysponowanie akwenem wodnym  w rejonie plaż strzeżonych usytuowanych na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu.

·         Urząd Morski w Gdyni wydał decyzję na zajęcie pasa technicznego  i wydał zgodę na dysponowanie akwenem wodnym w rejonie jak wyżej;

b)       wysłano wnioski do siedmiu podmiotów tj. do:

-    Starostwa Powiatowego w Pucku, Urzędu Morskiego w Gdyni, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Powiatowej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej w Pucku, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Morski w Gdyni, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku,

 w sprawie otrzymania danych dot. profilu wodnego w helskich kąpieliskach. Informacje w tym temacie otrzymano.

c)       zebrano dokumenty niezbędne do opracowania wniosku w sprawie uzyskania, w Starostwie Powiatowym w Pucku, pozwolenia wodno-prawnego i operatu wodnego. Dokumenty te przekazano p. Sławomirowi Żarno, który, w ramach umowy zlecenia, opracował całą dokumentację jaka była wymagana aby tego typu pozwolenia uzyskać. Pozwolenie takie uzyskano.

8.4.        przesłano ( pocztą elektroniczną ) do organizatorów kąpielisk tj. Kustusz Krzysztofa  i Ruty Dariusza decyzje wydane przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni zezwalające na zagospodarowanie pasa technicznego w miejscu usytuowania plaż strzeżonych, a także zezwolenia w/w dyrektora na zorganizowanie kąpielisk na akwenach wodnych na wysokości plaż strzeżonych, w celu realizacji, przez organizatorów kąpielisk, zaleceń zawartych w danych decyzjach,

8.5.        opracowano projekt uchwały nr 17/2011  Rady Miasta Helu w sprawie określenia wykazu kąpielisk na terenie Miasta  Helu i podano go do publicznej wiadomości,

8.6.        burmistrz Helu rozpatrzył wniesione uwagi do  projektu uchwały nr 17/2011  Rady Miasta Helu w sprawie określenia wykazu kąpielisk na terenie Miasta Helu  i udzielił pisemnej odpowiedzi osobom, które wniosły uwagi i wnioski do niniejszego projektu uchwały,

8.7.        w oparciu o nowe wnioski opracowano nowy projekt uchwały i przedłożono ją, zgodnie z przepisami ustawy prawa wodnego,  do zaopiniowania wraz z inną dokumentacją w sprawie organizacji kąpielisk, do :

a)       Urzędu Morskiego w Gdyni,

b)       Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku,

c)       Powiatowej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej w Pucku,

d)       Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku

-          wymienieni uwag do projektu uchwały nie wnieśli  i zaopiniowali ją pozytywnie.

9)       W związku z podjętą uchwałą Rady Miasta Helu, w dniu 10 czerwca 2011 r.,  w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu :

a)       założono prowadzenie ewidencji kąpielisk, w ramach której :

a-1/   opracowano wykaz kąpielisk;

a-2/  założono kartę dla każdego kąpieliska, która w części A – zawiera informacje podstawowe o kąpielisku, a w części B – jakość wody w kąpielisku,

b)       na podstawie art. 34f ust. 1 ustawy z dnia  4 marca 2010 r. o zmianie ustawy - Prawo Wodne ( Dz.U.2010.44.253 ) przesłano do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku wykaz kąpielisk, które w sezonie letnim 2011 r., funkcjonowały  na terenie miasta Helu, oraz uchwałę Rady Miasta Helu dot. tych kąpielisk.

c)       dane dot. kąpielisk tj. :

c-1/  uchwała Rady Miasta Helu, z dnia 10 czerwca 2011 r.,  w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu;

c-2/ wykaz kąpielisk;

c-3/ karty kąpielisk ;

c-4/ profil wodny kąpielisk

przekazano Sekretarzowi Miasta Helu celem ujęcia ich (i zostały ujęte) na stronie internetowej BIP Hel.

10)   W związku ze zbliżającym się okresem otwarcia kąpielisk na terenie miasta Helu przygotowano i przekazano  osobom odpowiedzialnym za funkcjonowanie kąpielisk strzeżonych na terenie miasta Helu - jako organizatorom kąpielisk ( na podstawie umowy użyczenia pomiędzy Gminą Hel, a Krzysztofem Kustusz –mała plaża i Dariuszem Ruta – duża plaża i na Cyplu) dokumenty dot.  :

a)       realizacji dalszych czynności, jakie spoczywały na organizatorach kąpieliska, aby kąpieliska mogły funkcjonować w sezonie letnim 2011,

b)       wykaz ważniejszych numerów telefonów,

c)       profil wody w kąpielisku -  informacje w nim zawarte były niezbędne do wykorzystania przy nanoszeniu danych na tablicy informacyjnej dotyczącej danego kąpieliska,

d)       jakość wody w kąpielisku cz. B – wszelkie dane ( negatywne) jakie przekazywałby Sanepid z Pucka  w czasie sezonu kąpielowego na temat jakości wody w kąpielisku organizator kąpieliska zobowiązany byłby dokumentować zgodnie z rubrykami zawartymi w danej tabeli  i jednocześnie na bieżąco przekazywać je do Urzędu Miasta. Tego typu dane nie wpłynęły.

11)   Uczestniczono w naradzie koordynacyjnej w Starostwie Powiatowym w Pucku poświęconej funkcjonowaniu systemu bezpieczeństwa powiatu w okresie zbliżającego się sezonu letniego 2011, gdzie min. przedstawiono pisemną informację na temat szczegółowych danych dot. organizacji i funkcjonowania plaż i kąpielisk strzeżonych oraz porządku i bezpieczeństwa na terenie miasta Helu.

12)   W nawiązaniu do narady w Starostwie Powiatowym w Pucku, dot. bezpieczeństwa powiatu w sezonie letnim 2011 r. przesyłano, pocztą elektroniczną, do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku  podstawowe informacje w przedmiotowej sprawie dot. miasta Helu, celem służbowego wykorzystania.

13)   Przekazano, do 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Helu, informacje na temat funkcjonowania, w sezonie letnim 2011 r., kąpielisk morskich w mieście Hel, z numerami telefonów do ratowników włącznie.

14)   Na podstawie nadesłanego pisma przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku opracowano i przesłano do adresata informację na temat   ewidencji  kąpielisk, jakie funkcjonowały na terenie miasta Helu w 2011 r. 

15)   Na podstawie otrzymanej pisemnej informacji z Koga – Maris Sp. z o.o. o rozpoczęciu (z dniem 8 stycznia 2011 r.) na terenie Portu Rybackiego w Helu, eksploatacji amoniakalnej instalacji chłodniczej, podjęto następujące czynności :

15.1. poinformowano o powyższym – pisemnie :

a)   Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku,

b)       Dyrektora WB i ZK Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku,

c)       Starostę Powiatowego w Pucku,

d)       Prezesa Zarządu Portu Morskiego Hel KOGA Sp. z o.o. w Helu,

e)       Naczelnika OSP Hel,

celem służbowego wykorzystania.

Ponadto:

- w związku z wystąpieniem na terenie miasta Helu nowego zagrożenia, związanego z eksploatacją amoniakalnej instalacji chłodniczej uaktualniono :

§katalog dot. charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia dla potrzeb administracji samorządowej miasta Helu, gdzie min. opracowano na tę okoliczność nową kartę zagrożeń dot.  awarii urządzeń i instalacji chłodniczych  ( emisji amoniaku do atmosfery ),

§plan zarządzania kryzysowego miasta Helu

v  Aktualizacje tego planu przesłano do Starostwa Powiatowego w Pucku (drogą meilową) do wiadomości  i służbowego wykorzystania,

§plan zarządzania kryzysowego miasta Helu – mapę zagrożeń.

Jednocześnie nadmieniam, że wydzieleni pracownicy z Koga – Maris Sp. z o.o., posiadający odpowiednie uprawnienia, sprawują całodobowy nadzór nad prawidłowością pracy instalacji chłodniczej oraz jej bezpiecznej eksploatacji.

16)   W oparciu o nadesłane pismo ze Starostwa Powiatowego w Pucku i zalecenia wynikające z zarządzenia Wojewody Pomorskiego  w sprawie przeprowadzenia ćwiczenia „ awaria energetyczna 2011 ” :

-    zwrócono się pisemnie do 12 podmiotów gospodarczych, mających wpływ na funkcjonowanie miasta Helu z zapytaniem, jak będą funkcjonować w przypadku długotrwałej przerwy w dostawie energii elektrycznej i jaki to będzie miało wpływ na bezpieczeństwa mieszkańców tego miasta;

16.1.     poddano analizie otrzymane informacje od podmiotów j.w., na podstawie której opracowano pismo do Starostwa Powiatowego w Pucku celem służbowego wykorzystania,

16.2.     z analizy tej min. wynikało, że na terenie miasta mają na wyposażeniu agregaty prądotwórcze niżej wymienione podmioty gospodarcze tj:

a)       115 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ Hel – który w pełni zabezpiecza zaopatrzenie w energię elektryczną wszystkie oddziały Szpitala,

b)       Zespół Zakładów Obsługi Miasta w Helu - do zasilania awaryjnego stacji uzdatniania wody i ujęcia wody,

c)       OSP Hel – do częściowego zasilania awaryjnego przepompowni ścieków i przepompowni sztormowo-deszczowej oraz zasilania oświetlenia i urządzeń hydraulicznych podczas akcji ratowniczych,

d)       Urząd Morski Gdynia :

–                                                         Latarnia Morska Hel - do zasilania Latarni Morskiej Hel;

–         Obwód Ochrony Wybrzeża / zlokalizowany w Latarni Morskiej Hel / - do zasila „System Bezpieczeństwa Żeglugi VTS Zatoka Gdańska ” : system radarowy, system automatycznej identyfikacji statków AIS, system radio-namierzanie RDF, łączność VHS, system przekazywania danych radiowych-radiolinią.

–         Obwód Ochrony Wybrzeża  / zlokalizowany w Latarni Morskiej Hel  / - do zasila wybranego systemu nawigacyjnego – „Systemu Bezpieczeństwa VTS Zatoka Gdańska ”.

17)   Na podstawie pisma Wojewody Pomorskiego (przesłanego za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Pucku), opracowano „Ocenę stanu przygotowań Obrony Cywilnej w mieście Hel na dzień 31 grudnia 2010 r. , którą przesłano ( pocztą elektroniczną ) do Starostwa Powiatowego w Pucku, celem służbowego wykorzystania.

18)   Uczestniczono, w Starostwie Powiatowym w Pucku, w naradzie – szkoleniu dot. opracowania bilansu personelu medycznego oraz nowego planu zarządzania kryzysowego ;

-          na podstawie otrzymanych materiałów ze Starostwa zwrócono się pisemnie  do Dyrektora SP ZOZ w Helu i Kierownika  ZOZ w Helu   z prośbą o przedstawienie bilansu personelu medycznego w podległych placówkach służby zdrowia na dzień 31.12. 2010 r.

-          w oparciu o nadesłane informacje w przedmiotowej sprawie opracowano   zbiorczy bilans personelu medycznego na terenie miasta Helu i przesłano go do Starostwa Powiatowego w Pucku, celem służbowego wykorzystania.

19)   Zapoznano się z „ Wytycznymi Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 25 lutego 2011 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej  i zarządzania kryzysowego w 2011 r. ” na podstawie których :

-    opracowano „ Wytyczne Burmistrza Helu - Szefa Obrony Cywilnej Miasta, z dnia 1 marca 2011 r.,  do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2011 r. ”.

20)   Zapoznano się z tematyką „ Planu pracy  Rady Miasta Helu w 2011 .

21)    Przeprowadzono odprawę, połączoną ze szkoleniem , z kadrą kierowniczą formacji OC m. Hel;, gdzie min:

-          przedstawiono „ Sprawozdanie z realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu  w 2010 r. ” ;

-          zapoznano zebranych i omówiono „ Wytyczne Burmistrza Helu – Szefa Obrony Cywilnej Miasta do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2011 r. ;

-          przeprowadzono szkolenie w przedmiotowej sprawie;

Z przebiegu odprawy i szkolenia sporządzono notatkę służbową, która wraz z pozostałymi materiałami z odprawy znajduje się w dokumentacji OC m. Helu, nadzorowanej przez inspektora ds. OC m. Hel.

22)   Zapoznano się z Wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 10 marca 2011  r. – do realizacji zadań obronnych w dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowego na szczeblu powiatów, miast na prawach powiatów, gmin i jednostek organizacyjnych na terenie województwa pomorskiego w 2011 r.

Kopię w/w wytycznych, które dotyczą też innych – szerszych zagadnień, przekazano podinspektorowi zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska,  celem służbowego wykorzystania.

Powyższe wytyczne uwzględniono przy realizacji zadań obrony cywilnej i spraw obronnych w 2011 r.

23)   Skierowano pismo do Nadleśniczego Nadleśnictwa Wejherowo w sprawie zapobieżenia skutkom sił natury wobec degradacji jednego z obiektów zabytkowych, będących    arządzaniu w/w nadleśniczego tj. schronu bojowego baterii artylerii przeciwlotniczej 2 x 75 mm ( bateria nr 21 ), usytuowanego po lewej stronie przed wejściem ( ok. 200 m. ) na „ dużą plażę ” – wejście nr 66 w m. Hel- do wiadomości i służbowego wykorzystania.

24)   Na podstawie wytycznych Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 10 marca 2011 r. do realizacji zadań obronnych w dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowego na szczeblu powiatów, miast na prawach powiatów, gmin i jednostek organizacyjnych na terenie województwa pomorskiego w 2011 r., 23 listopada 2011 r. opracowano i przesłano informację na temat realizacji zadań w zakresie ochrony zabytków na terenie miasta Helu w 2011 r.

25)   Opracowano plan pracy Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu na 2011 rok.

26)   Na podstawie wydanych przez Starostę Puckiego zaleceń do gminnego planu zarządzania kryzysowego, wynikających z przepisów ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym ( Dz.U.07.89.590 z późn. zm. ) przeprowadzono aktualizację „ planu zarządzania kryzysowego miasta Helu ” wraz z mapą zagrożeń  i przesłano go do Starosty, celem zatwierdzenia. Plan został zatwierdzony.

27)   Opracowano informację dot. realizacji zadań z zakresu  zarządzania kryzysowego  w 2010 r. w m. Hel, którą przedstawiono na Sesji RM Helu w dniu  24 marca 2011 r.

28)   Opracowano informację o stanie bezpieczeństwa p.powodziowego w mieście,  a także zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2010 r. , którą przedstawiono na Sesji RM Helu w dniu 24 marca 2011 r.

29)   Odbyto spotkanie robocze członków  Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu.      

W ramach tego spotkania przedstawiono :

-          sprawozdanie z  realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2010 roku.

-          program spotkania,

-          materiały , w formie opisowej, dot. zasad zarządzania kryzysowego w gminie,

Z przebiegu spotkania sporządzono protokół, który wraz materiałami ze spotkania  znajduje się w dokumentacji Zarządzania Kryzysowego  m. Helu, którą nadzoruje  Inspektor ds. OC m. Hel / Z-ca Szefa GZZK .

30)   Na pisemne prośby studentów z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, przygotowano i przekazano materiały dot. zarządzania kryzysowego w m. Hel, które w/w studenci zamierzali wykorzystać do pracy dyplomowej i zajęć dydaktycznych na tej uczelni.

31)   W związku z nadesłanym pismem z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Pucku  w sprawie uaktualnienia telefonów alarmowych, opracowano i przesłano aktualne telefony alarmowe, jakie funkcjonują w mieście   Hel.

32)   Przeprowadzono prace sprzątające w magazynie OC – p.powodziowym.

33)    Przesłano do Starostwa Powiatowego w Pucku informacje na temat struktury organizacyjnej formacji obrony cywilnej miasta Helu, celem służbowego wykorzystania.

34)   Na podstawie nadesłanego pisma z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku dokonano, kolejnego w danym roku, porównania stanu sprzętu OC będącego w użytkowaniu obrony cywilnej miasta Helu ze stanem wykazanym przez w/w wydział ;

-       stan ilościowy w/w sprzętu  był zgodny ze stanem faktycznym i zgadzał się z wartością  sprzętu, którą wykazał Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Potwierdzony  1 egz. wykazu w/w sprzętu odesłano do dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

35)   Inspektor ds. OC m. Helu wspólnie  z konserwatorem – kierowcą z  Urzędu Miasta Helu przeprowadził konserwację wybranego sprzętu znajdującego się w magazynie OC – p.powodziowym miasta Helu.

36)   Uczestniczono w spotkaniu, organizowanym przez Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PmUW w Gdańsku, dot. omówienia sposobu wyznaczania miejsca na terenie gminy przystosowanego do startów i lądowań śmigłowca ratunkowego zwanego „ innym miejscem”.

v  w związku z danym spotkaniem  zwrócono się pismem do Szefa Rejonowego Zarządu Infrastruktury  w Gdyni z prośbą o wyrażenie zgody  na utworzenie „ innego miejsca ” do startów i lądowań  śmigłowców ratunkowych  LPR na terenie Punktu Bazowania Hel,  tj. terenie, którego zarządcą jest w/w Szef RZI.

37)   W ramach realizowanych czynnościami w sprawie wykorzystania miejsca do startów i lądowań dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego  na terenie Punktu Bazowania Hel, umożliwiono dostęp do tego terenu ( 11.10.2011 r. ) panu Zbigniewowi Urbańskiemu - pracownikowi Okręgu Północ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który dokonał niezbędnych pomiarów jak i wizualnej oceny przydatności w/w miejsca do startów i lądowań śmigłowców ratunkowych porą nocną z zachowaniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa  w tym zakresie.

Jednocześnie, zgodnie z prośbą Dyrektora Okręgu Północ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, p. Szczepana Kierzkowskiego, przekazano ostatnie dokumenty dot.  starań burmistrza Helu w sprawie utworzenia na terenie Helu – Punktu Bazowania Hel miejsca do startów i lądowań zwanego „ innym miejscem” dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak twierdził pan dyrektor w/w dokumenty chce wykorzystać w rozmowie z Wojewodą Pomorskim w przedmiotowej sprawie.

38)   W związku z otrzymanym pismem od Szefa Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni, w którym zawarte jest negatywne stanowisko Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON w sprawie udostępnienia nieruchomości do lądowania śmigłowca ratunkowego na terenie Punktu Bazowania Hel, 19 grudnia 2011 r. opracowano pismo do Wojewody Pomorskiego pana Ryszarda Stachurskiego z prośbą  o podjęcie tematu z decydentami mający wpływ na zmianę tego stanowiska.

q  Z odpowiedzi, jaka wpłynęła od Wojewody Pomorskiego w przedmiotowej sprawie (syg. BZK-II.6310.99.2011.A.W z dnia 7.02.2012 r.)  wynika, że Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego  PmUW  spotkał się w dniu 9 stycznia 2012 r. z panem Rafałem Szczepańskim Dyrektorem Regionu Północ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w trakcie którego ustalono, że :

-    dalsze ustalenia dotyczące wypracowania sposobu udostępnienia przedmiotowego miejsca do wykonywania operacji lotniczych przez  SP ZOZ LPR, dyrektor Regionu Północ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będzie prowadził bezpośrednio z dyrekcją 115 Szpitala Wojskowego w Helu, w porozumieniu z burmistrzem Helu oraz odpowiednimi przedstawicielami Marynarki Wojennej oraz Rejonowego Zarządu Infrastruktury.

-    tak przyjęty sposób postępowania ma na celu wypracowanie, przez strony najbardziej zainteresowane, skutecznego rozwiązania umożliwiającego jak najszybsze wykorzystywanie przedmiotowego terenu do wykonywania operacji lotniczych przez zespoły LPR również w lotach związanych z potrzebami 115 Szpitala Wojskowego w Helu w zakresie transportów lotniczych.

39)   W miesiącu lipcu 2011 r. przeprowadzono aktualizację katalogu dot. charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia na terenie miasta Helu. Na podstawie prowadzonego rozpoznania  w tym zakresie na terenie miasta nie wystąpiły nowe zagrożenia, a dotychczasowe są pod stałym nadzorem.

40)   Mając na względzie zapewnienie stanu bezpieczeństwa mieszkańcom Helu w zakresie zagrożenia powodziowego w dniu 14 września 2011 r. dokonano przeglądu, wspólnie ze strażakiem z OSP Hel tj. Krzysztofem Pszenicznym, stanu technicznego worków przeciwpowodziowych – jutowych. Sprawdzenie miało na celu ustalenie ich przydatności w przypadku zagrożenia powodziowego. Na podstawie wizualnej oceny tych worków ustalono, że są one w miarę dobrym stanie technicznym  i mogą być wykorzystane przy ewentualnej powodzi.

-    z niniejszego przeglądu sporządzono notatkę służbową, którą przedłożono burmistrzowi Helu do wiadomości i służbowego wykorzystania.

41)   Zapoznano się z pismem nadesłanym ze Starostwa Powiatowego w Pucku dot. przeprowadzenia wojewódzkiego treningu  SWA w dniu 29 września 2011 r., na podstawie którego :

- opracowano plan przeprowadzenia wojewódzkiego treningu SWA na terenie miasta Helu w dniu 29 września 2011 r. nt. - Ostrzeganie i alarmowanie ludności w przypadku ataku z użyciem „ brudnej bomby i awarii elektrowni atomowej ” oraz:

a)        przygotowano i wysłano karty powołania do odbycia ćwiczeń członkom drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu,

b)       przygotowano się do przebiegu przeprowadzenia w/w treningu .

42)   Przeprowadzono, 29 września 2011 r. w godz.  16 00 – 20 00 , wojewódzki  trening SWA w mieście Hel na nt. - Ostrzeganie i alarmowanie ludności w przypadku ataku z użyciem „brudnej bomby i awarii elektrowni atomowej”. W treningu wzięło udział 13 na 17 członków drużyny wykrywania i alarmowania wchodzącej w skład formacji obrony cywilnej miasta Helu. Nieobecność pozostałych osób był usprawiedliwiona.

43)   Opracowano sprawozdanie z przebiegu  wojewódzkiego treningu SWA, które przesłano do Starostwa w Pucku, celem służbowego wykorzystania.

44)   Na podstawie wytycznych Starosty Puckiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu z dnia 8 sierpnia 2011 r.  w sprawie ogólnych zasad przygotowania i zapewnienia działania systemu wykrywania i alarmowania ( SWA) oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach  ( SWO)  w gminach, opracowywano :

a)       zarządzenie burmistrza Helu - Szefa Obrony Cywilnej Miasta z dnia 5 grudnia  2011 r. w sprawie tworzenia i funkcjonowania na terenie miasta Helu systemu wykrywania i alarmowania ( SWA) oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach ( SWO),

b)       wytyczne burmistrza Helu - Szefa Obrony Cywilnej Miasta z dnia 9 grudnia  2011 r. w sprawie ogólnych zasad przygotowania i zapewnienia działania systemu wykrywania i alarmowania ( SWA)  oraz  systemu  wczesnego  ostrzegania  o  zagrożeniach  ( SWO) na terenie miasta Helu.

§  Wytyczne te przesłano do podmiotów wchodzących w skład tego systemu i do zakładu pracy stosującego w swojej produkcji niebezpieczne substancje chemiczne (amoniak) stanowiące źródło zagrożenia dla ludności tj. do Kogi Maris Hel Sp. z o.o., celem służbowego wykorzystania.

45)   Na podstawie nadesłanego faxu przez Wojewodę Pomorskiego  udzielono informacji adresatowi dot. gospodarstw domowych z terenu miasta Helu, wymagających nieprzerwanych dostaw prądu. Wykazano, że tego typu gospodarstwa domowe na w/w terenie nie występują.

46)   W związku z nadesłanym pismem przez Starostę Puckiego i dołączonym doń pismem Wojewody Pomorskiego dot. przygotowania się do działań w związku z zbliżającym się okresem zimowych chłodów:

-          6 grudnia 2011 r. w Urzędzie Miasta Helu odbyło się spotkanie robocze członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu , na którym :

a)       zapoznano zebranych z zaleceniami Wojewody Pomorskiego na wypadek gwałtownego ataku zimy,

b)       przeanalizowano oraz uaktualniono „ Plan postępowania na wypadek gwałtownego ataku zimy na terenie miasta Helu ” i  wdrożono go do realizacji.

-          udzielono pisemnej informacji Staroście Puckiemu dot. stanu przygotowania miasta Helu na wypadek gwałtownego ataku zimy.

 

IV. Wnioski z realizacji zadań

 

Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie mogą wystąpić na terenie miasta Helu, /wykazane w ogólnym zarysie w „Planie zarządzania kryzysowego miasta Helu”, jak i przedstawione w sposób bardziej szczegółowy w „Katalogu dot. charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia ” dla  potrzeb  administracji samorządowej miasta Helu”, /oraz sposób realizacji zadań aby im zapobiec, nasuwa się  jeden i ten sam podstawowy wniosek, a mianowicie:

-  miasto Hel z uwagi na swoje usytuowanie, liczbę ludności stałej i w okresie sezonu letniego, warunki atmosferyczne, rodzaj i liczbę posiadanych sił i środków, jak też i możliwości budżetowe - jest w stanie zapobiegać czy też minimalizować skutki wymienionych (w w/w dokumentach) zagrożeń własnymi siłami i środkami tylko w sytuacji gdy występowały one będą w niedużej skali  i stopniu zagrożenia, natomiast w sytuacjach bardziej skrajnych nieodzowne jest dla niego wsparcie ( siłami i środkami ) za pośrednictwem:

·   Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pucku (poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Pucku);

·   Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody (CZK PUW) .  

Na tej też podstawie należy dążyć aby nadal dalsza realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w mieście Hel cały czas ukierunkowywana była na wzajemnym wspieraniu się siłami i środkami jakimi dysponuje nasze miasto, jak i z gmin powiatu puckiego czy nawet województwa, a w sytuacjach globalnych to nawet i kraju, za pośrednictwem Starosty Puckiego (CZK Starosty) i Wojewody Pomorskiego ( CZK PUW ).

 

V. Zasadnicze zamierzenia w 2012 r. to:

1.       Doskonalenie systemu ochrony ludności w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w zakresie ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach.

2.       Rozwijanie form współdziałania pomiędzy podmiotami realizującymi zadania ochrony ludności. 

3.       Integracja przedsięwzięć z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.

4.       Doskonalenie współpracy z Siłami Zbrojnymi RP na rzecz ochrony ludności.

5.       Upowszechnianie zasad zachowania się ludności w sytuacjach kryzysowych w tym poprzez realizację szkoleń z zakresu powszechnej samoobrony.

6.       Doskonalenie współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym z ochotniczą strażą pożarną w zakresie ochrony ludności przed zagrożeniami, jakie mogą zaistnieć na terenie miasta.

7.       Aktualizowanie rodzaju przewidywanych zagrożeń dla miasta oraz określanie sposobów zapobiegania tym zagrożeniom.

8.       Utrzymywanie w stałej sprawności system alarmowania ludności oraz doskonalenie systemu zarządzania z wykorzystaniem sieci łączności radiotelefonicznej.

9.       Prowadzenie stałego monitoringu potencjalnych zagrożeń na administrowanym terenie.

10.    Doskonalenie zasady współdziałania jednostek organizacyjnych wchodzących w skład systemu wykrywania i alarmowania.

11.    Utrzymywanie sprzętu i urządzeń, który może być wykorzystany do usuwania skutków katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych na obszarze gminy, w pełnej sprawności technicznej.  

 

O P R A C O W A Ł  :

Inspektor ds. OC m. Hel Bronisław Maciejewski

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Realizacja_zadan_z_ZK__w_2011_r.__na_sesje_marzec_2012.doc (DOC, 11KB) 2012-03-10 20:57:54 476 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 10-03-2012 20:57:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Bronisław Maciejewski 09-03-2012
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 10-03-2012 20:57:54