Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XXVII z sesji Rady Miasta Helu przeprowadzonej dnia 28 lutego 2013 roku

PROTOKÓŁ  Nr XXVII/2013

 

z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 28 lutego 2013 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.

Godzina rozpoczęcia 9:00  godzina zakończenia 15:20

 

CZĘŚĆ PIERWSZA

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Marek Chroń, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad. Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 14 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).

 

Nieobecni: Soldatke Karolina.

 

Następnie poprosił o wykreślenie z porządku obrad projektu uchwały nr 10 w sprawie oddania w 10 letnią dzierżawę nieruchomości gruntowej.

 

Porządek obrad z wyżej wymieniona zmianą został przyjęty jednogłośnie 14 głosami „za”.

Porządek obrad bez zmian stanowi załącznik do protokółu.

Radna Borucka poprosiła o dopuszczenie do głosu mieszkanki Helu Pani Kingi Konkel.

 

Pani Kohnke poinformowała, że złoży skargę do wojewody na pana burmistrza w sprawie nie przyznania jej mieszkania tylko byłemu mężowi. Wyjaśniła jednocześnie, że nie wie według jakich kryteriów pan burmistrz przyznaje mieszkania ale jej dochody pozwalają na utrzymanie mieszkania i dziecka.

 

 

CZĘŚĆ DRUGA

 

Ad. do pkt 1

Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta i radnych.

 

Z-ca burmistrza odczytał odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnej Matuszewskiej w sprawie:

- tablicy reklamowej o sprzedaży działek przy ul. Dworcowej (odpowiedź stanowi załącznik do protokółu),

- sporządzenia i wywieszenia wykazu nieruchomości stanowiących własność Gminy Hel (odpowiedź stanowi załącznik do protokółu),

- odpowiedź na pytanie dotyczące naprawy ogrodzenia na kortach tenisowych (odpowiedź stanowi załącznik do protokółu).

 

 

Ad. do pkt 2

Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

 

Radna Janiak poprosiła o informację, ile środków z 15 tys. zł zostało w 2012 roku wykorzystane na wsparcie Miejskiego Klubu Sportowego.

Przewodniczący Rady zapytał:

- czy istnieje możliwość zmiany godzin pracy Straży Miejskiej na popołudniowo – wieczorne,

oraz patrole nocne weekendowe w celu kontrolowania: żebractwa pod „Polo”, wypuszczanych psów bez zabezpieczeń, zakłócania ciszy nocnej,

- czy zostaną zakupione i ustawione pojemniki na odchody z podatku wpłacanego za psy.

Stwierdził jednocześnie, że zdaniem mieszkańców SM nie wywiązuje się z zadań dot. m.in. identyfikacji dzikich wysypisk, parkowania samochodów w miejscach niedozwolonych.

Radny Klajnert poprosił o informację, czy planowane są 2013 roku kontrole RIO, delegaturę NIK.

Radny Sługocki poinformował, że skierował zapytanie do pana burmistrza, kiedy zostanie przyznane mieszkanie Pani Olczak, która mieszka na 20 m z 4 dzieci, w domu ma umywalkę a  ubikacje ma na zewnątrz i otrzymał odpowiedź, że Pani Olczak obecnie przebywa i pracuje zagranicą. Radny stwierdził, że problem pozostał ponieważ są dzieci a Pani Olczak wróci.

Radny prosił również o przedstawienie na piśmie treści umowy zawartej pomiędzy burmistrzem Helu a dyrektorem WAM jaka zostaje zwarta przy przekazywaniu lokali mieszkalnych. Stwierdził również, że pan burmistrz powinien przedstawić kryteria przydziału lokali mieszkalnych.

Radny Klajnert stwierdził, że dyskusja w sprawie zaspokojenia potrzeb lokalowych powinna być odrębnym tematem na kolejnej sesji gdy będzie pan burmistrz.

Przewodniczący Rady stwierdził, że na kolejną sesję wprowadzi temat zaspokojenia potrzeb lokalowych do porządku obrad.

Radny Sługocki prosił o podanie informacji jakie są kryteria przydziału mieszkań ponieważ zgłaszał potrzebę mieszkanki Helu.

Radny Antkowski stwierdził, że warunki WAM wynajmu są znane, tj. wykorzystanie lokalu mieszkalnego zgodnie z przeznaczeniem i regularna wpłata czynszu. Następnie poprosił o przygotowanie informacji dotyczącej kryteriów przyznawania mieszkań przez pana burmistrza.

Pana Muża poinformował, że poinformował, że Centralne Muzeum Morskie uzyskało dotacje 1,5 mln. zł na remont Muzeum Rybołówstwa w Helu, które w związku z remontem będzie miało ograniczone godziny otwarcia.

 

 

Ad. do pkt 3

Zapoznanie radnych z informacją na temat:

 

a) Informacja o sytuacji bieżącej szpitala im. Franciszka Żaczka w Pucku.

 

Pan Bogdan Łęski dyrektor SPZOZ szpitala im. Franciszka Żaczka w Pucku poinformował, że:

- Rada Powiatu Puckiego w ubiegłym roku podjęła uchwałę o przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego,

- przekształcenie jest sprawą opłacalna ponieważ spółka rozpocznie swoja działalność bez zadłużenia,

- w miesiącu kwietniu zostanie złożony wniosek o przekształcenie,

- zostanie utrzymany profil obsługi medycznej i pracownicy.

 

Przewodniczący Rady zapytał na jakich zasadach z opieki nocnej i świątecznej szpitala w Pucku mogą korzystać mieszkańcy Helu.

Pan Łęski wyjaśnił, że:

- złożona oferta na nocna i świąteczna opiekę dotyczy całego powiatu puckiego,

- są dwa zespoły,

- zespół składa się lekarza, pielęgniarki i karetki wyjazdowej,

- pacjent może przyjechać do Pucka lub przyjeżdża po niego karetka,

- jeżeli jest zagrożenie życia należy dzwonić pod 112 lub 999,

- w sezonie czas oczekiwania na wizytę może się wydłużyć.

Radny Klajnert stwierdził, że ratownictwo medyczne funkcjonuje na dotychczasowych zasadach. Następnie poprosił o informację, kto decyduje o wysłaniu karetki w momencie zagrożenia życia i pod jaki numer należy dzwonić.

Pan Łęski poinformował, że o wysłaniu karetki decyduje dyspozytor CPR, dzwonić należy pod nr 112, 999 i na izbę przyjęć 58 673 48 28.

Z-ca burmistrza poprosił o podanie informacji ile osób z Jastarni i Helu skorzystało z opieki nocnej i świątecznej.

Pan Łęski poinformował, że były przypadki, ale nie może podać w obecnej chwili ilości.

Radny Klajnert stwierdził, że dotychczasowa opieka nocna i świąteczna obowiązuje do 28 lutego a system nowy będzie funkcjonował od 1 marca.  

Pan Łęski wyjaśnił, że od stycznia do końca lutego opiekę świąteczną i nocną sprawowano na starych zasadach ale wcielono już do tego Hel, a od 1 marca będzie nowa umowa na opiekę.

Radny Antkowski stwierdził, że zanim dyspozytor CPR zdecyduje o wysłaniu karetki ze względu na zagrożenie życia minie jakiś czas, potem karetka z Pucka musi dojechać a przy zagrożeniu życia decydują minuty.

Pan Łęski stwierdził, że dyspozytor konsultuje również z lekarzem dyżurnym jaka ma wyjechać karetka.

Pan Tomasik zapytał, czy karetka z Helu jest w systemie ratownictwa i czy posiadają karetki GPS.

Pan Łęski poinformował, że karetka 115 szpitala jest w systemie ratownictwa państwowego i karetki posiadają GPS.

Pani Weronika Nowara dyrektor 115 szpitala poinformowała, że system ratownictwa funkcjonuje, nocna i świąteczna opieka to transport lekarza do pacjenta.

Przewodniczący Rady jakie konsekwencje dla mieszkańca Helu ma opieka nocna w Pucku.

Pani Nowara wyjaśniła, że opieka świąteczna i nocna wiąże się z wezwaniem lekarza z Pucka, ale w sytuacji zagrożenia życia wyjedzie również helska karetka.

Radny Klajnert stwierdził, że po godzinie 18:00 mieszkańcy Helu nie mają po co dzwonić do 115 szpitala.

Pani Nowara wyjaśniła, że opiekę nocną sprawuje Puck, pacjenci sami musza ocenić sytuację, czy dzwonić na 112 lub 999 bo taki jest system. Poinformowała również, że mieszkańcy Helu dzwonią na izbę przyjęć i dostają informację z numerami telefonów na które powinni dzwonić.

Radny Motyka zapytał na jaki okres został rozpisany konkurs.

Pan Łęski poinformował, że umowa jest zawarta do końca 2015 roku.

Radna Matuszewska stwierdziła, że dla mieszkańca ważne jest na ile i jak szybko uzyska pomoc, należy dążyć do tego żeby 115 szpital miał opiekę nocną i świąteczną. Rolą radnych jest dążenie do zmian w systemie opieki zdrowotnej poprzez przedstawicieli  z sejmu, senatu.

Radna Jarosz stwierdziła, że na poprzedniej sesji padły propozycje przedłużenia godzin pracy SPZOZ.

Pani Nowara wyjaśniła, że nie będzie przedłużona praca godzinowa o 2 godziny ponieważ nie jest to rozwiązanie, które pomoże mieszkańcom i nie zapewni nocnej opieki.

Pan Łęski poinformował, że na spotkaniu Związku Powiatów Polskich poruszano sprawę nocnej opieki, sygnały złego rozwiązania docierają do wiceminister i może zaproponowane będzie inne rozwiązanie. Powiat pucki jest rozległy, ale liczebnie nie jest duży dlatego ogłoszono konkurs na zabezpieczanie całego powiatu.

Radny Sługocki stwierdził, że poprzez przedstawicieli sejmu i senatu należałoby dążyć do zmiany systemu opieki zdrowotnej.

Przewodniczący Rady stwierdził, że opieka zdrowotna w sezonie miała być oddzielnie kontraktowana.

Pani Nowara wyjaśniła, że propozycja przedłużenie godzin pracy PZOZ nie rozwiązuje sprawy sezonu.

Radny Klajnert stwierdził, że system nocnej i świątecznej opieki działa, po pomoc należy dzwonić pod 112, 999 lub izbę przyjęć  a żadni posłowie nie pomogą w zmianie systemu ponieważ NFZ jest niezależną instytucją budżetową.

Z-ca burmistrza stwierdził, że Pani Kawińska mówiła o możliwości oddzielnego zakontraktowania opieki na sezon letni, tj. 2 m-ce. Następnie zapytał, czy dyrektorzy szpitala rozmawiają o uzupełnieniu świadczonych usług, żeby ich wzajemnie nie dublować.

Pan Łęski poinformował, że niezależnie od przekształcenia współpraca jest utrzymywana, mówi się o określeniu usług medycznych profilowanych przez szpital w Wejherowie, Pucku i Helu, żeby nie robić sobie konkurencji. Wymienione szpitale składają wspólne zamówienia na leki i środki opatrunkowe. Problemem będzie kwestia profilowania szpitali ponieważ już funkcjonują ale jest to sprawa do przejścia i dostosowania.

Pani Nowara stwierdziła, że współpraca między szpitalami istnieje ale według nowych przepisów usługi placówek będą wyznaczać wojewodowie razem z funduszem.

 

 

b)Informacja o działalności Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” w zakresie wykorzystania obiektów fortyfikacyjnych na terenie gminy. Sprawozdanie ze sposobu i zasad wykorzystania środków finansowych przyznanych z budżetu miasta.

 

Pan Wojciech Waśkowski przedstawił sprawozdanie z działalności MOW stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” za rok 2012 oraz ewidencję obiektów historycznych na terenie planowanego parku kulturowego w gminie Hel (sprawozdanie z działalności MOW i ewidencja obiektów historycznych stanowią załącznik do protokółu).

Radny Sługocki poprosił o informację:

- w jakich miesiącach jest czynne muzeum,

- jaka kwotę uzyskało muzeum ze sprzedaży wydawnictw,

- na co przeznaczona kwotę 15 tys. zł uzyskana ze środków unijnych,

Pan Waśkowski poinformował, że:

- muzeum czynne jest od 1 kwietnia do III dekady października od 10:00 do 16:00 lub do 18:00 a lipiec sierpień do 19;00 z możliwością przedłużenia,

- sprawozdanie finansowe może złożyć po uzyskaniu wszystkich dokumentów finansowych z bilansem od księgowej w miesiącu maju ale zysk z wydawnictw nie przekracza 20 tys. zł,

- kwotę 15 tys. zł przeznaczono na zorganizowanie Festiwalu Piosenki Patriotycznej Muzyczna Mesa.

Radny Klajnert zapytał, czy stowarzyszenie ma obowiązek składać sprawozdanie.

Radca prawny Pani Dudkiewicz wyjaśniła, że stowarzyszenie nie ma obowiązku składania sprawozdania RM Helu.

 

c) Sprawozdanie z analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli ZSO Hel.

 

Z-ca burmistrza poinformował, że sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zostało omówione na komisjach (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).

Radna Matuszewska zapytała z czego bierze się różnica wskaźników między nauczycielem dyplomowanym, a kontraktowym.

Pani Sojecka wyjaśniła, że wskaźniki określone są w art.30 ust 3 karty nauczyciela.

Radny Klajnert poprosił o informację, ilu pracowników zatrudnionych jest w ZSO.

Pani Sojecka poinformował, że zatrudnionych jest 52 nauczycieli i 20 osób administracji oraz obsługi.

Radny Klajnert zapytał, ile osób jest zatrudnionych spoza Helu.

Pani Sojecka wyjaśniła, że 1 osoba z administracji jest spoza Helu a nauczyciele ¾ lub połowa.

Radny Klajnert porosił o przygotowanie dokładnych danych informujących o ilości zatrudnienia osób spoza Helu w ZSO.

Radna Matuszewska prosiła o złożenie powyższej informacji do biura Rady Miasta.

 

 

d) Zapoznanie Rady Miasta ze stanem spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw w sądach.

 

Radca prawny Pani Dudkiewicz poinformowała, że radni otrzymali zestawienie spraw administracyjnych i sądowych prowadzonych w imieniu Gminy Hel według stanu na dzień 20 lutego 2013 roku (zestawienie stanowi załącznik do protokółu).

Radny Klajnert stwierdził, że dwa pierwsze punkty dotyczą działki między ul. Wiejską, a wejściem do hali sportowo-widowiskowej, która nie jest własnością gminy.

Pani Dudkiewicz wyjaśniła, że zgodnie ze złożonym oświadczeniem prawa pierwokupu gmina stała się nabywcą powyższej działki.

Radny Klajnertstwierdził, że sprawa trwa 2 lata i zapytał, czy kwota zagwarantowana na działkę została zapłacona.

Pani Dudkiewicz wyjaśniła, że:

- kwota nie została zapłacona ale złożenie oświadczenia prawa pierwokupu skutkuje tym, że gmina jest właścicielem,

- gmina dąży do obniżenia kwoty sprzedaży ponieważ nabycie prawa użytkowania wieczystego przez Społem posiada wady prawne.

Radny Klajnert poprosił o podanie o jaki teren chodzi w pkt.3.

Pani Dudkiewicz poinformowała, że chodzi o Lokalne Centrum Sprzedaży ryb-sieciarnię.

Radny Sługocki stwierdził, że umowę ze Społem spisał Pan Garbiec, bo gmina nie skorzystała z prawa pierwokupu.

Pani Dudkiewicz wyjaśniła, że zawarta była umowa warunkowa, a gmina ma prawo pierwokupu.

Radny Sługockistwierdził, że Społem powinno powiadomić gminę o sprzedaży.

Radna Matuszewska zapytała, czy gmina kwestionowała sprzedaż użytkowania wieczystego Społem przy sprzedaży na rzecz Pana Garbca, czy w latach wcześniejszych.

Pani Dudkiewicz wyjaśniła, że kwestionowała gmina sprawę w latach wcześniejszych.

Radny Sługocki stwierdził, że Pani Szczegielniak jest po rozwodzie, ale cały czas dostaje pisma egzekucyjne.

Pani Dudkiewicz wyjaśniła, że postępowanie wszczęte było kiedy Państwo Szczegielniak byli małżonkami i pozostaje dłużniczką.

 

e)Działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego. Uzyskane  efekty, problemy, potrzeby i perspektywy działań w roku 2013.

 

Opis działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2012 roku stanowi załącznik do protokółu.

 

Pani Grażyna Rottaprzedstawiła informację na jakiej zasadzie działają instytucje kultury w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym oraz ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (informacja stanowi załącznik do protokółu).

 

Radny Sługocki zapytał, czy pani dyrektor MBP myślała o dostosowaniu biblioteki dla osób niepełnosprawnych.

Pani Rotta wyjaśniła, że dostosowanie na wyższy parter jest bardzo kosztowne, a wnioski o dofinansowanie wiążą się z 25% wkładem własnym.

Radny Sługocki zapytał, czy biblioteka może prowadzić działalność gospodarczą.

Pani Rotta wyjaśniła, że ustawa pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej.

Przewodniczący Rady zapytał, czy komentarze do ustawy były odczytane przez panią dyrektor w celu poinformowania radnych, że pytania zadawane na sesji w sprawie finansowania i działalności biblioteki są bezzasadne.

Pani Rotta poinformował, że w związku z zadawanymi pytaniami chciała wyjaśnić jak działa prawnie instytucja kultury.

Radna Borucka zapytała jaki pani dyrektor ma pomysł na rozwinięcie działalności gospodarczej.

Pani Rotta poinformowała, że skupi się na wynajmowaniu pomieszczeń.

Z-ca burmistrza poinformował, że biblioteka jest jednostką organizacyjną w ściśle określonym zakresie.

Pan Oniszczuk zapytał jakie ma pani dyrektor zdanie o łączeniu funkcji biblioteki publicznej i szkolnej.

Pani Rotta wyjaśniła, że biblioteka publiczna ma innego czytelnika i nie można oszczędzać kosztem takich rozwiązaniach.

 

 

f) Informacja o strukturze osobowej mieszkańców Helu. Dane ogólne i tendencje występujące w tym zakresie (m.in.: migracja, wiek emerytalny, wiek produkcyjny, dzieci i młodzież). Zagrożenia demograficzne.

 

Z-ca burmistrza poinformował, że radni otrzymali pisemnąinformację stanu i struktury ludności miasta Hel na dzień 31.12.2013 r. (informacja stanowi załącznik do protokółu).

Radny Sługocki poprosił o informację o czym świadczy migracja z Helu.

Przewodniczący Rady stwierdził, że przyczyny migracji są różne i to radny powinien przedstawić swoje zdanie.

Radny Sługocki stwierdził, że przyczyną migracji jest brak pracy.

Radny Klajnert stwierdził, że:

- przedstawiono suche fakty statystyczne, a nie analizę, a powinna być ocena jakie są działania ze strony miasta,

- stałych mieszkańców jest dużo mniej niż podano,

- przedstawiono kolejny dokument z którego nic nie wynika, nie ma porównania do poprzednich lat,

- nie ma podanych perspektyw,

- należy przeprowadzić dyskusje nie koniecznie na sesji, czy możliwe jest zahamowanie tendencji spadkowych.

 

 

g) Sprawozdanie z działalności Zarządu Portu Morskiego Hel KOGA Spółka z o.o. w  2012 roku, plan działalności w 2013 roku.

 

Pani Kosińska poinformowała, że:

- od 98 roku spółka zajmuje się zarządzaniem portu, stan osobowy 12 osób,

- przedmiot działalności, to zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową; prognozowanie, programowanie i planowanie rozwoju portu; budowa, utrzymywanie i modernizacja infrastruktury portowej; pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portu; świadczenie usług związanych z pozostaniem w miejscach infrastruktury portowej i zapewnienie dostępu do urządzeń odbiorczych odpadów i przekazanie ich do unieszkodliwiania,

- spółka  jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w granicach portu rybackiego wykorzystywanych na cele portu, jest również właścicielem niecałych 18% udziałów chłodni helskich,

- spółka wypełnia wszelkie obowiązki wynikające z zakresu ochrony środowiska, posiada wszystkie aktualne pozwolenia wodno-prawne, odprowadza zanieczyszczone wody odpadowe z terenu portu – opłata uiszczana jest do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,

- w ubiegłym roku opracowany i zatwierdzony decyzją dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni plan zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń dla wód portowych,

- w okresie sezonu turystycznego wydzierżawiane są miejsca pod handel, działa marina jachtowa, zabezpieczono dodatkowe zaplecze sanitarne dla mariny – 4 kontenery,

- odnotowano w zeszłym roku wzrost wpłynięć do mariny, w stosunku do roku 2011 było 120 pobytów więcej, pobytów dłuższych rejestrowanych było 2200, tyle samo wejść do 2 godzin które nie są rejestrowane i nie jest pobierana opłata,

- jest stały nadzór nad realizacja zawartych na sezon umów,

- prowadzona jest procedura dotyczącą niegodzenia się z opłatnością za użytkowanie wieczyste, spółka wyceniła nieruchomości i złożyła wniosek o aktualizację opłaty do starosty ponieważ starosta nie odpowiedział w terminie złożono sprawę do kolegium,

- spółka uczestniczy we wszystkich działaniach LGR,

- w porcie utrzymują się bardzo wysokie przeładunki, z portu korzystają jednostki o różnych banderach,

- na nabrzeżu zlokalizowane są trzy zestawy pompowe do wyładunku szproty,

- w ubiegłym roku zakończono dwa projekty finansowane z Programu Operacyjnego Zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich, wykonano remont wyposażenia falochronu południowego rozszerzono zakres rzeczowy projektu o wizualizację przepompowni wód deszczowych, zamontowano kamerę obrotową na skrzyżowaniu drogi wewnętrznej z główna droga dojazdowa na falochron południowy, a z drugiego projektu wykonano remont drogi wewnętrznej nr 5,

- w czerwcu ubiegłego roku spółka złożyła wniosek LGR o dofinansowanie projektu rozbudowy przystani jachtowej w porcie rybackim w Helu i w styczniu podpisała umowę o dofinansowanie na 1 182 000,00 zł,

- złożony został w lipcu ubiegłego roku wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na modernizacje oświetlenia i we wrześniu podpisano umowę na kwotę 82 000,00 zł,

- prowadzone są działania windykacyjne wobec dłużników i spółka ma wysoki wskaźnik ściągalności,

- w bieżącym roku zakończona w miesiącu wrześniu zostanie realizacja projektu rozbudowa przystani jachtowej, a do końca miesiąca maja modernizacja oświetlenia na falochronie zachodnim.

Radny Sługocki zapytał, czy spółka ma obowiązek składania sprawozdania na Radzie Miasta.

Pani Kosińska wyjaśniła, że nie ma takiego obowiązku.

Radny Sługocki zapytała, czy w Helu są dwa porty ponieważ wymieniana jest nazwa Port Morski oraz Port Rybacki.

Pani Kosińska wyjaśniła, że dnia 3 listopada 2010 roku Minister Skarbu przekazał 100% udziałów spółki Gminie Hel, a spółka jest właścicielem Portu Rybackiego. Stwierdziła również, że w projektach używana jest nazwa: „Port Rybacki” a nie nazwa spółki Zarząd Portu Morskiego Hel Koga.

Pani Dudkiewicz stwierdziła, że czym innym jest nazwa spółki i czym innym majątek „Port Rybacki” ale obydwie nazwy się nie wykluczają i są prawidłowe.

Radny Klajnert stwierdził, że RM nie ma żadnych kompetencji wobec Zarządu Portu.

Pani Kosińska potwierdziła powyższe.

Radny Klajnert poprosił o informacje, jakie obecnie funkcje spełnia obiekt mariny w basenie portowym.

Pani Kosińska poinformowała, że obiekt jest zapleczem sanitarnym dla mariny w okresie sezonu jachtowego. Wydzierżawiony został Panu Kwiczala z zastrzeżeniem, że musi być prowadzone zaplecze sanitarne i udostępnione pomieszczenie na parterze na prowadzenie informacji turystycznej.

Radny Klajnert poprosił o informację:

- czy na terenie portu jest punkt detaliczny sprzedaży ryb,

- czy pełnienie funkcji sekretarza miasta Pucka i prezesa spółki nie jest sprzeczne z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Pani Kosińska poinformowała, że:

- nie ma punktu detalicznego sprzedaży ryb w porcie,

- pełnienie funkcji prezesa i sekretarza nie jest sprzeczne.

Radna Matuszewska zapytała, czy zamknięty obiekt mariny generuje koszty.

Pani Kosińska wyjaśniła, że generowane są koszty ogrzewania i ponosi je dzierżawca.

Pan Tomasik stwierdził, że na cyplu kończy się inwestycja i dobrze byłoby żeby zrobiono przejście - alejkę oświetloną przy falochronie południowym w celu stworzenia ciągu komunikacyjnego.

Pani Kosińska wyjaśniła, że port nie graniczy bezpośrednio z terenem na którym realizowana jest inwestycja, a opaska jest własnością Urzędu Morskiego.

Pan Tomasik stwierdził, że należałoby do Urzędu Morskiego zgłosić wykonanie alejki przy okazji prowadzonej inwestycji na cyplu. Prosił jednocześnie, żeby w porcie wystawione były koła ratunkowe i bosaki.

Pani Kosińska wyjaśniła, że koła i bosaki są cyklicznie uzupełniane ale niestety są kradzione.

 

Ad. do pkt 4

 

Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:

 

a) Projekt uchwały nr 9/2013 w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania.

 

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji.

Radny Klajnert zapytał, czy ul. Wuja Klemensa na całej długości jest własnością gminy.

Z-ca burmistrza poinformował, że powyższa ulica jest własnością gminy.

Radny Klajnert poprosił o wyjaśnienie na jakiej podstawie prawnej ustalono strefę płatnego parkowania na działce przed wejściem głównym do hali, a ulicą Wiejską, skoro działka nie była wymieniona w uchwale.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że działka była wymieniona w uchwale - ulica Wiejska od skrzyżowania z ul. Morską do ul. Kmdr. Przybyszewskiego i Wuja Klemensa na całej długości.

Przewodnicząca Komisji Gospodarczej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.

Przewodnicząca Komisji Społecznej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.

Wiceprzewodnicząca Rady Pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 10 głosami „za” przy 3 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XXVII/160/13 w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

 

b) Projekt uchwały  nr 10/2013 w sprawie oddania w 10 letnią dzierżawę nieruchomości gruntowej - punkt skreślony z porządku obrad.

 

 

c)Projekt uchwały nr 11/2013 zmiany w składzie Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu

 

Radna Matuszewska poinformowała, że Komisja Gospodarcza proponuje na wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarczej radnego Krzysztofa Pszenicznego.

Radny Pszeniczny wyraził zgodę.

Wiceprzewodnicząca Rady Pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany w składzie Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/161/13 w sprawie zmiany w składzie Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

 

d)Projekt uchwały nr 12/2013 w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród za osiągnięcia sportowe.

 

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji. Następnie poprosił o naniesienie poprawki w załączniku nr 1 § 2 pkt 5 w wyniku której pkt 5 otrzymuje brzmienie: „ Wręczenie nagród odbywa się podczas Obchodów Święta Miasta Helu lub na sesji Rady Miasta Helu.”.

Radny Klajnert stwierdził, że wnioskował, żeby nagrody były wręczane z okazji Święta Miasta ale propozycja została odrzucona.

Rada Miasta przyjęła poprawkę zaproponowaną przez z-cę burmistrza.

Wiceprzewodnicząca Rady Pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród za osiągnięcia sportowe(projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/162/13 w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród za osiągnięcia sportowe,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

 

e) Projekt uchwały nr 13/2013 w sprawie zmiany uchwały nr XXV/148/12 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród i wyróżnień za osiągnięcia artystyczne.

 

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji i poprawki z dnia 27.02.2013 roku zostały naniesione do projektu uchwały (projekt uchwały po poprawka stanowi załącznik do protokółu).

Wiceprzewodnicząca Rady Pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXV/148/12 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród i wyróżnień za osiągnięcia artystyczne (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/163/13 w sprawie zmiany uchwały nr XXV/148/12 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród i wyróżnień za osiągnięcia artystyczne, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

 

Ad. do pkt 5

 

Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.

 

Z-ca burmistrza w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:

- na sport zaplanowane było 17.500,00 zł z czego na wydatki bieżące 7.500,00 zł – wykorzystano 6.078,84  i na inwestycje 10.000,00 zł – nie wykorzystano,

- w sprawie wspólnych patroli nocnych toczą się rozmowy z policją, zmiana godzin pracy Straży Miejskiej zostanie omówiona z panem burmistrzem,

- Straż Miejska pozostawiła swobodę większą na nielegalne parkowanie poza sezonem na ul. Wiejskiej, ale na wszelkie zgłoszenia reaguje natychmiastowo,

- kosze na odchody zostaną zakupione,

- szczegółowych planów kontroli nie zna, ale z harmonogramu wynika, że w tym roku powinna odbyć się kontrola RIO,

- w bieżącym roku były dwie kontrole: z WFOŚ związane z inwestycją uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej oraz kontrolę z PFRON dotyczącą hali sportowej.

 

 

Ad. do pkt 6

 

Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.

 

Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Helu za okres od dnia 24 stycznia 2013 roku do dnia 20 lutego 2013 roku stanowi załącznik do protokółu.

 

Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.

 

Radny Klajnert poprosił o informacje na temat pkt 6 sprawozdania.

Z-ca burmistrza poinformował, że sprzedano jedno mieszkanie komunalne i grunt na poprawę zagospodarowania dla pani Haliny Siwek-Miękus.

 

 

Ad. do pkt 7

 

Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynęły pisma od:

- Pana Pawła Kwidzińskiego z prośba o sprzedaż gruntu na poprawę zagospodarowania.

Pismo dnia 14 lutego zostało przekazane do burmistrza Helu.

- Pani Teresy Matuszewskiej (do wiadomości RM) – interpelacja dot. ustawy śmieciowej a spółdzielców w Helu,

- Komisji Gospodarczej (do wiadomości RM) – interpelacja dot. członkostwa miasta Helu w stowarzyszeniu Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka,

- Komisji Gospodarczej (do wiadomości RM) – interpelacja dotycząca programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego,

- Pana Norberta Górskiego dotyczące informacji  na temat rozgrywanej XI Helskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej,

- Wiceprezesa MKS Władysławowo Pana Mirosława Kania w sprawie XI Helskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej,

- Prokuratury Rejonowej w Pucku w sprawie przesłania aktualnej uchwały regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Helu.

Obowiązujące uchwały zostały wysłane dnia  21 lutego 2013 roku.

- Pana Bulińskiego dotyczące podjęcia czynności w wyniku których nastąpi połączenie dwóch gmin samorządowych Hel i Jastarni w jeden podmiot samorządowy.

 

 

 

CZĘŚĆ TRZECIA

 

Ad. do pkt 1

 

Wnioski i informacje.

Z-ca burmistrza poinformował, że po otrzymaniu wezwania do zapłaty Pani Irena Zapletal-Brzezińska dnia 28 lutego 2013 roku przysłała pismo z prośbą odczekania dwóch tygodni w celu uporządkowania i dokładnego posumowania zadłużenia.

Radny Sługocki stwierdził, że uchwały podejmowane w sprawie śmieci były trzy razy zmieniane i uzyskał odpowiedź, że na stronie jest jednolity tekst, ale jednolity tekst jest wprowadzany po roku czasu, a na razie jest tekst ujednolicony.

Przewodniczący Rady stwierdził, że jest zniesmaczony dyplomacją Pani Boruckiej i wypowiedzią w TTM w sprawie Pani Kohnke ponieważ radni cały czas działają w sprawie rozwiązania problemu mieszkaniowego w Helu. Poinformował jednocześnie, że postępowanie radnej jest nieracjonalne.

Radna Borucka zapytała kiedy będzie spotkanie w celu przydzielenia Pani Kohnke mieszkania.

Przewodniczący Rady poinformował, że rada nie przydziela mieszkań w mieście o tego jest komisja mieszkaniowa przy ZZOM.

Radna Borucka stwierdziła, że nie rozumie dlaczego przydzielono mieszkania kawalerom i pannom, a matkę z dzieckiem pominięto, mimo, że stać ją na utrzymanie mieszkania.

Radny Klajnert stwierdził, że:

- działania zmierzające do zwiększania zasobów mieszkaniowych są prawidłowe,

- sprawa mieszkań i ich przydziału będzie omawiana na kolejnej sesji,

- prosił o przełożenie podejmowania projektu uchwały w sprawie stypendiów artystycznych ponieważ uchwała stanowiła bubel prawny o czym przekonał radnych nadzór wojewody,

- prosiłby o rozważenie konieczności zmiany zasad sprzedaży mieszkań komunalnych, tj. zmianę bonifikaty i zastosowanie zasad jak w ustawie o zakwaterowaniu sił zbrojnych, pozwoli to na wykupienie zainteresowanym mieszkań jeszcze na starych zasadach, zwiększy wpływy do budżetu, oraz pozwoli na uniknięcie niesprawiedliwości społecznej przy wykupie mieszkań które zostaną przekazane gminie od WAM.

Z-ca burmistrza poinformował, że przez 2 lata miasto wydzierżawiło 31 mieszkań i nigdy nie było problemu z przyznanymi mieszkaniami, dopiero teraz są niezadowolone osoby. Stwierdził jednocześnie, że zawsze będą zadowolone i niezadowolone osoby a pozyskane mieszkania nie powinny stanowić problemu.

Radny Sługocki stwierdził, że w zadaniach własnych gminy jest budownictwo komunalne.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że zadaniem gminy jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Radny Antkowski stwierdził, że jeżeli przedstawione byłby jasne kryteria przydziału nie byłoby nieprzyjemnych zdarzeń, a do komisji przydziałowej powinny być też wcieleni przedstawiciele Rady. Radny poprosił o przygotowanie jasnych i klarownych zasad przyznawania mieszkań.

Radna Janiak poprosiła o informacje, kiedy będzie rozpatrywany projekt uchwały nr 10, który został wykreślony z bieżącego porządku obrad.

Przewodniczący Rady stwierdził, że komisje ustalą termin rozpatrzenia powyższego projektu.

 

Ad. do pkt 2

 

Przyjęcie protokołu z XXVI sesji Rady Miasta Helu.

 

Protokół z XXVI sesji Rada Miasta Helu przyjęła 12 głosami „za” przy 1 głosie wstrzymującym.

 

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękowała radnym i gościom za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.

Protokołowała: Daria Ziółkowska.

 

Załączniki:

  1. porządek obrad,
  2. listy obecności,
  3. odpowiedź na interpelację w sprawie tablicy reklamowej o sprzedaży działek przy ul.Dworcowej,
  4. odpowiedź na wniosek w sprawie sporządzenia i wywieszenia wykazu nieruchomości stanowiących własność Gminy Hel,
  5. odpowiedź na pytanie dotyczące naprawy ogrodzenia na kortach tenisowych,
  6. sprawozdanie z działalności MOW stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” za rok 2012,
  7. ewidencja obiektów historycznych na terenie planowanego parku kulturowego,
  8. sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego,
  9. zestawienie spraw administracyjnych i sądowych prowadzonych w imieniu Gminy Hel według stanu na dzień 20 lutego 2013 roku,
  10. opis działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2012 roku,
  11. informacja na jakiej zasadzie działają instytucje kultury w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym oraz ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
  12. informacja stanu i struktury ludności miasta Hel na dzień 31.12.2013 r.,
  13. projekty uchwał,
  14. uchwały podjęte,
  15. sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Helu za okres od dnia 24 stycznia 2013 roku do dnia 20 lutego 2013 roku,
  16. sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.

 

 

Na XXVIII sesji Rady Miasta Helu w dniu 28 marca 2013 roku

protokół z XXVII został zatwierdzony głosami:

 

„za”

-

 

„przeciw”

-

 

„wstrzymującymi się”

-

 

dnia    

-

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 27_03_2013_15_39_44_PROTOKÓŁ Nr XXVII.doc (DOC, 12KB) 2013-03-27 15:39:44 459 razy
2 PROTOKÓŁ Nr XXVII.doc (DOC, 12KB) 2013-03-26 14:34:58 0 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 26-03-2013 14:34:58
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Rada Miasta Helu 28-02-2013
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 27-03-2013 15:39:44