Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

XIX ZLOT KRAJOZNAWCZY IM. PROF. KAZIMIERZA DEMELA W 2006 ROKU

HELSKA BLIZA - http://www.przyjacielehelu.pl/helska_bliza/hb_226/hb.htm

NR 226 z 2006 roku

http://www.przyjacielehelu.pl/helska_bliza/hb_226/art06.htm

 

XIX ZLOT KRAJOZNAWCZY
IM. PROF. KAZIMIERZA DEMELA

 

Z okazji Światowego Dnia Turystyki, przypadajacego 27 września każdego roku oraz w 28 rocznicę śmierci prof. Demela Klub Krajoznawców "IK" wspólnie z Komisją Krajoznawczą Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni zaprosili gdyńskich krajoznawców na XIX Zlot im. prof. K. Demela.
W dniu 27 września 2006 r. w Światowy Dzień Turystyki turyści powędrowali na ul. prof. K.Demela, którą ustanowiła Rada Miasta Gdyni w 1991 r. Bardzo krótka ulica znajduje się za obiektem Morskiego Instytutu Rybackiego, przy ul. Falistej. Ulica, przy której zlokalizowanych jest zaledwie kilka budynków, prowadzi do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z dojściem na Cmentarz Witomiński.Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Orłowski, na którym znajduje sie grób dr. Teofila Zegarskiego (1884 - 1936), wybitnego pedagoga, założyciela i dyrektora pierwszej szkoły średniej w Gdyni.Teofil Zegarski był drugim prezesem Oddziału Morskiego PTK w Gdyni w latach 1930 - 1934. Znicze zapalilismy także na grobie Krystyny Tetiuk (1938 - 1999), członka Klubu Turystów Pieszych "Wanoga".
W dniu zlotu, 29 września 2006 r., krajoznawcy spotkali się w Klubie Turysty PTTK, gdzie po krótkiej informacji Ryszarda Wrzoska o historii zlotów im. prof. Demela, wyruszono na trasę w kierunku Cmentarza Witomińskiego.Największa nekropolia Gdyni oddana została do użytku 1 czerwca 1929 r. i w tym samym roku był pierwszy pochówek.Cmentarz zajmuje 22 hektary i jest tu ponad 32 tysiące grobów. W dwóch Alejach dla Zasłużonych pochowanych jest ponad 200 osób. Wędrówkę pamięci rozpoczęliśmy od górnej części cmentarza, powyżej Domu Pogrzebowego. Zapalaliśmy znicze na grobach działaczy PTTK: Andrzeja Bielunia, Dyonizego Duszyńskiego, wójta Jana Radkego,Tadeusza Kostiuka, Alicji Pujanek, Frańciszka Czerskiego, Stanisława Dzierżaka,Ireny Wrzosek i innych kolegów.
W górnej,starej Alei Zasłużonych, spoczywa prof. Kazimierz Demel (1888 - 1978), wybitny biolog morza, pionier polskich badań naukowych i uczestnik walk niepodległościowych. Wieloletni pracownik Morskiego Instytutu Rybackiego, w którym przez wiele lat pełnił funkcję kierownika i zasłużony pedagog, profesor wielu uczelni w Trójmieście i Olsztynie. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych i innymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.Był twórcą polskiej oceanografii biologicznej i autorem wielu prac naukowych.Prof. K.Demel wychował liczne grono naukowców, był serdecznym opiekunem i wychowawcą młodzieży akademickiej.Po złożeniu wiązanki kwiatów i zapaleniu zniczy uczczono pamięć profesora krótką modlitwą nad jego grobem.W drodze powrotnej zapalono znicze na grobach wielu zasłużonych gdynian i działaczy PTTK m.in. Karola Borharda, Kazimierza Jurkiewicza i Janiny Korabiewicz oraz Bolesława Polkowskiego, Wiesława Ringa, Zbigniewa Żochowskiego, Ewy Mirkiewicz, Wiesława Ringa, Tadeusza Kotwicy i Mieczysława Szredera.
Po powrocie do Klubu Turysty PTTK odbyło się uroczyste spotkanie uczestników zlotu przy kawie i herbacie.Uczestników zlotu powitał prezes Zarządu OM PTTK dr Kazimierz Pęcherzewski.Alicja Wrzosek przedstawiła biografię profesora i zaprezentowała jego prace naukowe, które otrzrymał Oddział.Ciekawe wspomnienia o profesorze z lat 60 i 70-tych przekazał Edmund Gruchała, który przepowadził wywiad z prof.Demelem. Podobnie dr K.Pęcherzewski wspominał swoje spotkania z profesorem, dzięki któremu zajął się problematyką morską.Alicja Wrzosek przygotowała specjalną wystawę poświęconą profesorowi, która wystawiona jest w witrynie okiennej biura Oddziału.
Następnie przedstawiła miejsca pamięci związane z prof. K.Demelem:
1. Cmentarz Witomiński, gdzie spoczywa prof. Demel
2. ul. prof. K. Demela w Gdyni
3. Sala im. prof. Demela w MIR w Gdyni
4. Dom w Gdyni przy ul. Waszyngtona, w którym mieszkał profesor
5. Bulwar im. prof. Demela w Helu
6. Dom zamieszkały przez prof. Demela w Helu
7. Tablica pamiątkowa prof. Demela na budynku laboratorium w Helu.
Rokrocznie zlot odbywał się także w Helu. W tym roku byliśmy w Helu wcześniej i złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze pod tablicą pamiatkową prof. Demela, na budynku laboratorium.
Zapraszamy na Jubileuszowy XX Zlot im. prof. K.Demela za rok.

Alicja Wrzosek
Gdynia

HB 226 Z 2006 ROKU

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 27-04-2013 21:22:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marek Dykta 27-04-2013
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 27-04-2013 21:22:51