Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XXIX z sesji Rady Miasta Helu z dnia 5 kwietnia 2013 roku

 

 

PROTOKÓŁ  Nr XXIX/2013


z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 25 kwietnia 2013 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu.


Godzina rozpoczęcia 9,00            godzina zakończenia 14,20  



CZĘŚĆ PIERWSZA


Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Marek Chroń, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad. Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 13 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).
Nieobecni: Teresa Borucka, Sebastian Ziętara.
Przewodniczący Rady stwierdził, że zgodnie z ustaleniami na komisji wnioskuje o wykreślenie z porządku obrad projektu uchwały nr 10/2013 oraz w związku z nie potwierdzeniem obecności na sesji przez Marszałka Województwa wnioskuje o wykreślenie z pkt 3 ppkt a).
Porządek obrad z wyżej wymienionymi poprawkami został przyjęty jednogłośnie 13 głosami „za” (porządek bez poprawek stanowi załącznik do protokółu).


CZĘŚĆ DRUGA


Ad. do pkt 1
Burmistrz Helu poinformował, że wpłynęła ponowna interpelacja od radnej Matuszewskiej w sprawie modernizacji nawierzchni ul. Bałtyckiej i wyjaśnił, że podtrzymuje swoją odpowiedź zawartą w piśmie z dnia 28 listopada 2012 roku.
Ad. do pkt 2
Radny Sługocki zapytała, czy ułożona kostka podczas relacji inwestycji wodno-kanalizacyjnej w zatoczce parkingowej przy ul. Leśnej może być zbywana odpłatnie przez Pana Kukułę, który kupił tą działkę od WAM.
Radny Motyka poinformował, że:
- zgłosiła się do niego Pani Asare z problemem niezgodnej z wcześniejszymi ustaleniami przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej baru gastronomicznego wraz z budynkiem usługowo mieszkalnym przy ul.Wiejskiej 21 w Helu,
- poczyniono ustalenia dotyczącego warunków technicznych wykonania przyłącza - pismo kierownika ZZOM z dnia 22.10.2004 r., jednak firma wykonująca nową instalację nie wykonała podłączenia.
- Pani Asare zgłosiła się do Pana Ciężkowskiego, który wyjaśnił, że w planie nie jest umiejscowiona instalacja i nie będzie podłączana jak wcześniejsza.
- zrobiono przyłącze, które zdaniem Pani Asare jest prowizoryczne i są problemy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jak również i bez prowadzenia działalności, instalacja się nie sprawdza,
- w sezonie łącza kanalizacyjne zapychają się, a pani Asare ma podpisaną umowę na odbiór zużytego oleju i nie wlewa go do sieci.
Radny poinformował, że w związku z powyższym Pani Asare wnioskuje o podłączenie bezpośrednie budynku i baru do istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej w celu prawidłowego odbioru ścieków.
Radna Janiak poprosiła o informację, kto wydaje pozwolenie na budowę masztu telefonii i na jakich warunkach został postawiony maszt przy dworcu PKP.
Radny Klajnert prosił o informację, czy właściciele lokali mieszkalnych składają deklaracje do Zarządców Nieruchomości, a nie tak jak jest w adresie deklaracji do burmistrza.
Przewodniczący Rady poprosił o podanie efektów odławiania dzików i informacji kiedy będą kolejne odławiane.
Pan Tomasik zapytał, czy uzgodniono z mieszkańcami powstanie radaru w porcie.
Mieszkaniec Helu Pan Koreńczuk prosił o:
- interwencje w naprawie drogi Jastarnia – Hel,
- interwencje odpowiednich służb w porcie w sprawie usuwania smrodu i mazi po wyładunku szprot oraz mycie pojemników,
- dążenie do zaopatrywania w porcie jednostek pływających w paliwo,
- wykonanie dojścia do plaż (drogi).
Burmistrz Helu poinformował, że:
- pobocza na drodze Hel – Jastarnia są w planach do poszerzenia, ale nie wiadomo kiedy zostaną te plany zrealizowane,
- polecił pani prezes żeby w porcie panował porządek,
- stacja paliw miała powstać w porcie, ale inwestycja nie doszła do skutku, jedną z alternatyw jest powstanie pływającego CPN,
- powstały nowe drogi utwardzone w lasach, część jeszcze jest do zrobienia, np.: wejście na cypel,
- obowiązek złożenia deklaracji jest tylko wspólnoty do urzędu.
Ad. do pkt 3
b) Z-ca burmistrza poinformował, że radni otrzymali pisemną informację o obszarach gminy, dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz stan zaangażowania w procesie uaktualniania Strategii Rozwoju Miasta Helu (informacja stanowi załącznik do protokółu). Wyjaśnił również, że jeżeli chodzi o obszary i plan stan jest taki sam jak w ubiegłym roku.
Radny Antkowski poprosił o informację, co ma być na działce nr 160.
Z-ca burmistrza poinformował, że zgodnie z podjętą uchwałą przewidywana jest funkcja mieszkaniowo-usługowa jednak przystąpienie do sporządzania planu nie zostało zlecone ze względów finansowych.
c) Kierownik ZZOM Pan Burczyk poinformował, że informacja pisemna o stanie parków, ulic miasta, dróg wewnętrznych, chodników oraz prace wykonane i planowane przedsięwzięcia w tym zakresie została przekazana radnym (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radna Matuszewska poprosiła o wyjaśnienie:
- z jakiej działki zostało pokryte 75 ty zł na utrzymanie zieleni,
- czy pan kierownik może przedstawić harmonogram planowanych prac dotyczących naprawy nawierzchni, chodników.
Kierownik ZZOM wyjaśnił, że:
- środki potrzebne na zieleń pokrywane są z całej działalności jaką prowadzi ZZOM,
- harmonogram prac może przedstawić pisemnie, ale realizacja zależy od finansów gminy.
Radny Sługocki poprosił o informację:
- czy firma prowadząca inwestycje wodno-kanalizacyjną powinna naprawić chodniki na ul. Steyera zamiast ZZOM,
- czy będą dostawione ławki na ul. Wiejskiej i na bulwarze.
Burmistrz Helu poinformował, że na ul. Steyera będzie wymiana nawierzchni na kostkę, a wykonawca inwestycji zgodnie z umową doprowadził nawierzchnie do lepszego stanu niż była wcześniej.
Kierownik ZZOM poinformował, że na ul. Wiejskiej wystawione są ławki i więcej zostanie wystawionych w części dolnej ponieważ w części górnej wystawiać się będą ogródki, a ławki na bulwarze zostaną dostawione.
Burmistrz Helu poinformował, że wszystkie ławki będą wystawione.
Radna Janiak prosiła o wystawienie ładniejszych ławek w parku przy ul. Dworcowej.
Kierownik ZZOM wyjaśnił, że przeznaczone środki na park przy ul. Dworcowej nie wystarczają nawet na koszenie wzwiązku z czym zakupu nowych ławek nie będzie.
Radny Antkowski poprosił o informację, czy istnieje możliwość wystawienia na sezon letni większej ilości stojaków na rowery.
Burmistrz Helu poinformował, że wszystkie stojaki zostały wystawione mimo, że nie jest to obowiązek gminy, a restauracje też mogą dla swoich klientów wystawić stojaki.
Przewodniczący Rady stwierdził, że osoby prowadzące działalność powinny zadbać o miejsca postojowe dla rowerów.
Radna Matuszewska stwierdziła, że posadzone rośliny w parku Myślisza wymagają szczególnej opieki, gdyż zieleń przestaje tam funkcjonować, bo jest niewłaściwie pielęgnowana. Zdaniem radnej jeżeli nie stać gminy na utrzymanie parku, to należałoby wrócić do stanu pierwotnego.
Radny Sługocki stwierdził, że restauratorzy nie mają gdzie ustawić stojaków dla rowerów, ponieważ są zrobione zadaszenia.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że stojaki mogą być umieszczone pod zadaszeniem.
Przewodniczący Rady poprosił o informację:
- czy istnieje możliwość partycypacji nadleśnictwa w kosztach naprawy szkód spowodowanych przez dziki na terenie parku przy dworcu,
-  czy na weekend majowy zostaną wystawione kosze na terenie plaż,
- w jakim terminie ZZOM zaczyna proces czyszczenia plaż.
Kierownik ZZOM poinformował, że:
- po skontaktowaniu się z nadleśnictwem będzie mógł odpowiedzieć na powyższe pytanie,
-  może wystawić kosze na plaży, ale zawsze wystawiane są w połowie czerwca,
- czyszczenie plaży rozpoczyna się przy odpowiedniej temperaturze w momencie gdy warstwa grubości 15 cm przesiewanego piasku jest  sucha.
Przewodniczący Rady wnioskował o wystawienie na weekend majowy pojemników na śmieci na małej plaży.
Radna Jarosz poprosiła o informację kiedy będą otwarte toalety przy dworcu i muzeum.
Burmistrz Helu poinformował, że toalety są czynne w weekendy, a śmietniki na weekend majowy są wystawiane.
Pan Tomasik poinformował, że jako radny powiatowy interweniował do Marszałka Województwa o naprawę drogi 216, zrobienie przycinki drzew, poboczy i poprosił żeby burmistrz Helu również wystosował pismo. Stwierdził jednocześnie, że zimą drogi nie posypywano i odśnieżano, więc może kategoria drogi się zmieniła.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że kategoria drogi nie została zmieniona, a radny mógłby sprawę drogi przedstawić na sesji sejmiku województwa pomorskiego. Obecnie burmistrzowie i wójtowie zajmują się „walką” o budowę Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej. Poinformował jednocześnie, że plan inwestycji w październiku zatwierdza sejmik, a wykonuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.
Przewodniczący Rady poinformował, że firma „Comex” obsługująca odcinek Jurata - Hel nie wywiązała się z oczyszczania drogi podczas zimy, ponieważ było na drodze „lodowisko”, co zresztą opisały media.
Radna Matuszewska stwierdziła, że zgodnie z wypowiedzią pana Tomasika, pan burmistrz powinien wysłać pisma do odpowiednich instytucji o naprawienie odcinka drogi.
Przewodniczący Rady stwierdził, że rada może również wysłać apele, nie tylko pan burmistrz.
Radna Matuszewska prosiła o namalowanie pasów (przejść pieszych) na odtworzonych nawierzchniach.
d) Burmistrz Helu poinformował, że radni otrzymali pisemną informację z realizacji promocji zdrowia w 2012 roku oraz założenia do prowadzenia promocji zdrowia na 2013 rok (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radna Matuszewska poprosił o przybliżenie punktu dotyczącego pozyskiwania sponsorów w celu uzyskania środków na promocje zdrowia.
Burmistrz Helu poinformował, że referat organizacyjny podejmuje działania w celu pozyskania środków na bezpłatne badania, takie jak mamobus, itp.
e) Przewodniczący Rady poinformował, że działania profilaktyczne w ZSO w Helu, w roku szkolnym 2012/1013 zostały omówione na posiedzeniu komisji (informacja stanowi załącznik do protokółu).
f) Kierownik MOPS pani Lenc poinformował, że radni otrzymali w formie pisemnej sprawozdanie z działalności MOPS w Helu za 2012 rok (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).
Radna Janiak zapytała, czy podana kwota jest całościową opłatą za pobyt pensjonariuszy, czy jest to tylko dopłata z budżetu pomocy społecznej.
Pani Lenc poinformowała, że MOPS dopłaca za pobyt w domach pomocy społecznej, ale często osoby posiadają tylko niskie świadczenia i z tej kwoty 70% wpłacają na  koszty pobytu, 30% stanowi pensjonariusza kieszonkowe, a koszt pobytu wynosi 2700,00 zł miesięcznie.
Radna Matuszewska poprosiła o podanie kwoty zadłużenia alimentacyjnego oraz wysokości kwoty ewentualnego zatrudnienia radcy prawnego na umowę zlecenie.
Pani Lenc poinformowała, że nie potrafi podać wysokości wynagrodzenia radcy prawnego zatrudnionego do pomocy w ściągnięciu zadłużenia alimentacyjnego oraz kwoty zadłużenia.
Radny Sługocki stwierdził, że z pomocy skorzystało 129 rodzin/260 osób i poprosił o podanie informacji jaki był to zasiłek.
Pani Lenc wyjaśniła, że powyższe osoby korzystają z szerokiego wachlarza pomocy społecznej, otrzymują zasiłki stałe, okresowe, specjalne zasiłki celowe, zasiłki celowe w formie dożywiania dzieci w szkole, opłacania energii elektrycznej.
Ad. do pkt 4
b) projekt uchwały nr 18/2013
Z-ca burmistrza poinformował, że projekt był omówiony na posiedzeniu komisji.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Społecznej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny (projekt uchwały bez poprawek stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę                       Nr XXIX/168/13 w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
c) projekt uchwały nr 19/2013.
Z-ca burmistrza poinformował, że projekt był omówiony na posiedzeniu komisji i poprosił o poprawienie błędu w nazwisku w § 2,tj. wpisanie „Poniewierskiej” zamiast „Poniewieskiej”.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Społecznej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie zwolnienia nieruchomości z obowiązku jej zbycia w drodze przetargu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – 11 głosami „za” przy 1 głosie „przeciwnym’ oraz 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XXIX/169/13 w sprawie zwolnienia nieruchomości z obowiązku jej zbycia w drodze przetargu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
d) projekt uchwały nr 20/2013.
Z-ca burmistrza poinformował, że projekt był omówiony na posiedzeniu komisji.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Społecznej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie wystąpienia ze Związku Międzygminnego Zatoki Puckiej (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę                       Nr XXIX/170/13 w sprawie wystąpienia ze Związku Międzygminnego Zatoki Puckiej, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
e) projekt uchwały nr 21/2013.
Burmistrz Helu poinformował, że:
- projekt uchwały był omawiany na komisji,
- Gdynia jako lider województwa chce wystąpić do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o dofinansowanie projektu konkursowego, tj. przygotowania dokumentacji, założeń planistycznych na lata do 2013 r.,
- budżet projektu składa się z grantu stanowiącego równowartość 85% wartości projektu,
- półwysep zainteresowany jest przygotowaniem plany rozwoju portu, połączeń między portami - przeładunkowych, tramwajów wodnych, łącznie z rozwojem obszarów, które gmina wskaże jako strategiczne - planistyczne,
- udział własny gminy 15% i powinien być zależny od wykonywania zadań jakie będą realizowane,
- udział Helu, Jastarni, Pucka będzie wiązał się z kosztem pracownika, który merytorycznie będzie brał udział w spotkaniach,
- powstanie strategia rozwoju i plany związane z poszczególnym zagospodarowaniem obszarów w danych gminach, powstanie jeden dokument,
- podpisał list intencyjny popierający udział miasta Helu w projekcie,
- w ramach projektu będzie prowadzona również promocja.
Radny Sługocki zapytał, czy znana jest kwota dofinansowania.
Burmistrz Helu poinformował, że to jest konkurs i wszystko zależy od projektów, które wpłynął, kwota jaka można otrzymać szacuje się od 350 000,00 eur do 550 000,00 eur, ale to ministerstwo podzieli pule jaką posiada.
Radna Matuszewska stwierdziła, że termin ogłoszenia konkursu planowany był na grudzień 2012, więc niemożliwe jest wchodzenie do tego projektu.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że ogłoszenie konkursu nastąpiło. Termin składania wniosku upłynął 19 kwietnia. Wwniosek przez miasto Gdynia został złożony.
Radny Klajnert poprosił o informację, czy Metropolitarne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów „Norda” jest stowarzyszeniem gmin, czy związkiem gmin, czy jest to forum, tj. czy miasto Hel jest członkiem „Nordy”.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że jest to forum dyskusyjne, nie ma formalnego usankcjonowania, spotkania są cykliczne raz w miesiącu, nie płaci się żadnych składek, docelowo prawdopodobnie zostanie powołane stowarzyszenie.
Radny Klajnert stwierdził, że z wypowiedzi pana burmistrza wynika, że jako gmina nie jesteśmy członkiem „Nordy”, czyli w programie mamy uczestniczyć jako miasto i deklarujemy akces do działania w ramach programu.
Poinformował jednocześnie, że osoby przygotowujące projekt uchwały powinny zapoznać się z ustawą o samorządzie gminnym, w której nie ma pojęć: gmina miasto, miasto gmina, jest miasto, albo gmina, nie ma pojęć jako burmistrza miasta tylko burmistrz.
Radny Sługocki stwierdził, że w uzasadnieniu powinno wykreślić się słowo „zamierza” i pozostawić „ubiega”.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że jak był projekt uchwały przygotowywany, to zamierzał się ubiegać, a teraz już ubiega.
Burmistrz Helu poinformował, że inne samorządy podjęły uchwały wcześniej, a ponieważ Gdynia rozszerzyła zadania dotyczące szerszej rzeszy gmin muszą kolejne samorządy podjąć uchwałę.
Radny Sługocki stwierdził, że zapis w uzasadnieniu jest niewłaściwy.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie udziału Miasta Helu w Programie Regionalnym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę                       Nr XXIX/171/13 w sprawie udziału Miasta Helu w Programie Regionalnym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
f) projekt uchwały nr 22/2013.
Z-ca burmistrza poinformował, że projekt był omówiony na posiedzeniu komisji.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej poinformował, że komisje nie wnosiły uwag do projektu uchwały.
Radny Klajnert wnioskował, żeby w projekcie uchwały w tytule oraz § 1 zapisać „Miasta Helu” zamiast „Gminy Miasta Helu”.
Poprawki zostały naniesione.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Społecznej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Helu w roku 2013”(projekt uchwały bez poprawek stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę                       Nr XXIX/172/13 w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Helu w roku 2013”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
g) projekt uchwały nr 23/2013.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie skargi złożonej do Rady Miasta Helu przez panią Kingę Kohnke zamieszkałą w Helu przy ul. Leśnej 12b/3 (opinia stanowi załącznik do protokółu). Wyjaśnił jednocześnie, że przy podziale mieszkań zawsze będą osoby niezadowolone z uwagi na to, że nie otrzymały lokalu. Pani Kohnke wynajmuje mieszkanie, podanie o mieszkanie ma złożone do ZZOM jako Dawidowska.
Radny Sługocki stwierdził, że:
- w opinii prawnej powinien być zapis „w oparciu o lokale nie wchodzące w zasób mieszkaniowy gminy”,
- argument, że nie ma terenu do budowy mieszkań nie jest przekonujący,
- ust 6 w opinii komisji jest przykładem jak władze miasta podeszły do mieszkańca, który chciał zaspokoić swoją potrzebę mieszkaniową,
- z opinii komisji pkt 1  wynika, iż sprawa pani Kohnke będzie ponownie rozpatrywana.
Następnie poprosił o informację, czy trzy osoby, które otrzymały mieszkanie z zasobu WAM korzystały z dodatku mieszkaniowego lub innej pomocy finansowej.
Radny Klajnert poprosił o informację, co jest istotą skargi i o co chodzi w tej skardze, tj. czy chodzi o to, że pani Kohnke nie dostała mieszkania, czy chodzi o procedury, które były przy typowaniu jej osoby nie wzięte pod uwagę.
Radny Motyka poinformował, że rozmawiał z panią Kohnke i istotą skargi jest to, że nie otrzymała mieszkania z zasobu WAM i ten fakt uznaje za niesprawiedliwość. Z przeprowadzonej rozmowy z panią Kohnke dowiedział się, że rozmawiała osobiście z panem burmistrzem, który prosił o przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu, jednak zaświadczenia nie dostarczyła, jest zameldowana na stałe, na ul. Żeromskiego 12/23, ale nie mieszkałaby tam sama z córką, wynajmuje mieszkanie na ul. Leśnej 12B. Radny wyjaśnił również, że pan Burczyk poinformował, że pani Dawidowska składała podanie o przydział mieszkania z zasobów gminy.
Radny Klajnert zapytał, czy komisja hipotetycznie sprawdzała, czy pani Kohnke kwalifikuje się do przydziału mieszkania komunalnego, jeżeli byłby przydział.
Radny Motyka poinformował, że takiego przypadku komisja nie rozpatrywała.
Radny Klajnert stwierdził, że z przedstawionych wyjaśnień wynika, że skarga dotyczy nie otrzymania mieszkania. Poinformował również, że mieszkania pozyskane przez burmistrza, który działa w imieniu gminy wchodzą w skład zasobu mieszkaniowego i typowanie osób do podpisania umowy najmu powinno się odbywać na zasadzie określonej w uchwale. Stwierdził jednocześnie, że komisja proponuje, żeby uznać skargę za niezasadną, a z drugiej strony wypracowuje wnioski, np.: o ponowne rozpatrzenie.
Radna Matuszewska poprosiła o podanie informacji, czy osoby które otrzymały mieszkanie z zasobów WAM dostają dodatek mieszkaniowy lub inną pomoc finansową z budżetu miasta.
Przewodniczący Rady poinformował, że istnieje ochrona danych osobowych.
Radna Matuszewska poinformowała, że nie potrzebuje nazwisk tylko ilość osób jaka bierze dodatek mieszkaniowy lub otrzymuje inną pomoc z tych 30 rodzin, które otrzymały mieszkania.
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że jest to ujawnienie danych objętych ochroną.
Radna Matuszewska stwierdziła, że można nie przestrzegać pewnych zasad, bo one będą objęte klauzulą tajności.
Z-ca burmistrza poinformował, że każda osoba spełniająca kryteria otrzymuje pomoc, a potwierdzenie, czy zaprzeczenie informacji wskazuje na określony krąg osób, takich rzeczy nie można ujawniać i nie prawdą jest, że nie podlega to żadnej kontroli.
Radna Matuszewska stwierdziła, że skoro brane pod uwagę jest przy przydziale mieszkania kryterium dochodowe, to pytanie o pobieraniu dodatku mieszkaniowego jest zasadne. Poinformowała jednocześnie, że pani Kohnke stwierdziła, że ma źródło utrzymania, a pana burmistrza stanowisko było prawdopodobnie takie, że nie spełnia kryterium skoro tego mieszkania nie otrzymała.
Z-ca burmistrza poinformował, że sytuacja ludzi się zmienia i wtedy muszą szukać pomocy przykładem może być sytuacja Pani Kohnke, która porzuciła pracę.
Radny Sługocki stwierdził, że:
- pani mecenas w swojej opinii powołuje się na art. 7 ust 1 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, ale konkretnie takiego zapisu nie ma.
- pani mecenas informuję, że ciężko jest gminie wybudować mieszkania.
- obowiązkiem gminy zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jest zapewnienie budownictwa mieszkaniowego.
- nie rozumie zapisu ostatniego zdania w opinii pani mecenas.
Radca prawny pani Dudkiewicz poinformował, że:
- powołuje się na art. 7 dotyczący zaspokajania potrzeb wspólnoty, gdzie jest duży katalog zobowiązań gminy w tym budownictwo mieszkaniowe.
- czym inny jest zasób mieszkaniowy gminy zakres, którego określa w dużej mierze ustawa o ochronie praw lokatorów, a nie stosuje się jej do lokali będących w dyspozycji WAM.
Radny Klajnert wyjaśnił, że:
- ustalono, że istotą skargi jest niesprawiedliwość społeczna, a pani Kohnke nie skarży się, że nie ma budownictwa mieszkaniowego.
- pan burmistrz podpisuje umowę w imieniu gminy i mieszkania od WAM są w dyspozycji gminy.
- radni nie negują pozyskiwania mieszkań, chodzi tylko o to, że mieszkania cyt. „dzielone są w jakiś dziwny sposób”.
- komisja w ZZOM też sprawdza, czy dana osoba kwalifikuje się do otrzymania mieszkania komunalnego i na razie nie było osoby rozżalonej z powodu nie przyznania mieszkania.
- opinia pani mecenas nie ma nic wspólnego z omawianą sprawą, a tereny pod budownictwo mieszkaniowe są w gminie.
- pojawiła się możliwość wykupu mieszkań, gmina już skorzystała i kupiła mieszkanie na ul. Żeromskiego i w ten sposób też może zaspokajać potrzeby mieszkaniowe.
Radny Sługocki stwierdził, że jeżeli dana osoba nie wywiąże się z umowy najmu zostaje eksmitowana i nie ma lokalu zastępczego.
Radca prawny poinformowała, że każda umowa cywilno prawna z odpowiednim zapisem może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność burmistrza Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – 9 głosami „za” przy 1 głosie „przeciwnym” oraz 3 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XXIX/173/13 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność burmistrza Helu, która stanowi załącznik do protokółu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
h) projekt uchwały nr 24/2013.
Przewodniczący Rady poinformował, że w dniu 18 kwietnia wpłynęła rezygnacja z członkowstwa w Komisji Rewizyjnej radnej pani Jolanty Albeckiej, dlatego przygotowano projekt uchwały. Projekt był omawiany na posiedzeniu komisji.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Społecznej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany w składzie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – 11 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XXIX/174/13 w sprawie zmiany w składzie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokółu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
i) projekt uchwały nr 25/2013.
Przewodniczący Rady poinformował, że wnioskodawcą powołania nowego członka jest przewodnicząca klubu pani Grażyna Janiak.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany w składzie Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych –12 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XXIX/175/13 w sprawie zmiany w składzie Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokółu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
i) projekt uchwały nr 26/2013.
Z-ca burmistrza poinformował, że projekt był omówiony na posiedzeniu komisji.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Społecznej poinformowała, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zmian budżecie miasta Helu na 2013 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIX/176/13 w sprawie zmian budżecie miasta Helu na 2013 rok, która stanowi załącznik do protokółu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Ad. do pkt 5
W odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących z-ca burmistrza poinformował, że kostka na terenie kupionym przez Państwo Kukuła nie była układana w trakcie inwestycji tylko odtworzona po inwestycji, a WAM w drodze przetargu sprzedał nieruchomości, której był właścicielem.
Burmistrz Helu w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:
- nie jest adresatem problemu pani Asare, uwagi do przyłączenia powinna skierować do ZZOM, minął rok od przyłączenia, podejrzewa iż kłopot leży po stronie właściciela nieruchomości, ponieważ nie chce wykonać czegoś, co jest jego obowiązkiem, miasto podłącza do studzienki, a nieruchomość do studzienki podłączana jest przez właściciela nieruchomości.
Radny Motyka stwierdził, że nieruchomość nie została podłączona tak jak było napisane w piśmie i pani Aare zwróciła się ustnie do pana Ciężkowskiego i pana Andryskowskiego rok temu.
- na terenie PKP decyzje pozwolenia na budowę wydaje Wojewoda, miasto nie jest stroną, wszystkie wymogi musiały być dopełnione i inwestycja (maszt telekomunikacji) jest legalna.
-  w ostatnich dwóch tygodniach odstrzelono 2 dziki. Obecnie pozostała maciora i młode. Rozważa się podpisanie porozumienia na odławianie i ewentualnie pokrycia zakupu odłowni mobilnej.
- nikt z miastem nie konsultował postawienia radaru w porcie, ponieważ nie ma takiej potrzeby, całą procedurę przeprowadza wojewoda, a sprawą bezpieczeństwa zajmuje się Urząd Morski.
Pan Tomasik stwierdził, ze pan burmistrz mógłby wskazać miejsce ustawienia radaru, dawniej mieszkańcy i radni byli przeciwko ustawieniu radaru.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że UM nie może mówić, gdzie ma w porcie rybackim postawić radar.
- pasy dla pieszych na odnowionej nawierzchni zostaną wykonane.
Ad do pkt 6
Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Helu za okres od dnia 21 marca do dnia 17 kwietnia 2013 roku stanowi załącznik do protokółu.
Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.
Radny Sługocki poprosił o informację w sprawie finansowania jakiej inwestycji pan burmistrz odbył spotkanie (pkt 10 sprawozdania z działalności bieżącej).
Burmistrz Helu poinformował, że spotkanie dotyczyło przekazania ostatniej transzy pieniędzy unijnych za modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej.
Ad. do pkt 7
Przewodniczący Rady poinformował, że do Rady Miasta wpłynęły następujące pisma:
- wnioski i zapytania z posiedzenia Komisji Gospodarczej dnia 8 kwietnia 2013 roku.
- od Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku w sprawie rozpoczęcia  procedury strefy płatnego parkowania w pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 216.
Pismo skierowane będzie do komisji i do pana burmistrza w celu przygotowania opinii w tej sprawie.
- od Helskich Przedsiębiorców w sprawie zmiany sposobu rozliczania kosztów za wywóz nieczystości.
Odpowiedź pana burmistrza do Helskich Przedsiębiorców została już udzielona w formie pisemnej.
- od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczące wypełnienia ankiety dotyczącej form ochrony przyrody.
Pismo zostanie skierowane do referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta w celu przygotowania odpowiedzi.
- od Naczelnika Urzędu skarbowego w Pucku informujące, iż w I kwartale 2013 roku nie wydawał decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia terminu zapłaty, rozłożenia na raty podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego.
- od firmy „Elarm” oferta dotycząca oprogramowania systemu ewidencji gospodarki odpadami w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.
- e-mail od pana Bulińskiego - odpowiedź od pana Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka w sprawie połączenia samorządów Jastarni i Helu, który będzie pomagał inicjatorom w części analitycznej służącej w budowie argumentacji merytorycznej.
- od Komendanta Komisariatu Policji w Juracie sprawozdanie roczne dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gmin Hel i Jastarnia w 2012 roku.
CZĘŚĆ TRZECIA
Ad. do pkt 1
Przewodniczący Rady zaprosił radnych na uroczystości 3 maja, które rozpoczynają się mszą świętą o godz. 11:00. Poinformował również, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami sesja z 25 maja zostanie przeniesiona na 29 maja ponieważ większość osób wyjeżdża na uroczystości 10-lecia powstania partnerstwa Hel-Hermeskeil. W zwiazku z powyższym posiedzenie wspólne komisji odbędzie się dnia 28 maja o godz. 15:00.
Radny Motyka podziękował w imieniu mieszkańców pani Łuczaj i pani Pietkiewicz za profesjonalną obsługę urzędową.
Radna Matuszewska poprosiła o informację, czy na odcinku ul. Bałtyckiej od Wiejskiej do Steyera powinna być studzienka.
Pan Tomasik prosił, żeby pan burmistrz powołał kancelarię prawną przy Urzędzie Miasta dla osób, których nie stać na poradę oraz interweniował na piśmie w sprawie ustawienia radaru w porcie. Prosił również o udzielenie odpowiedzi w sprawie radaru na piśmie.
Burmistrz Helu odczytał pismo skierowane do „SALCEF” S.p.A dotyczące odpowiedzi na powiadomienie z dnia 18.04.2013 r. w sprawie wprowadzenia zmiany organizacji ruchu w związku z remontem przejazdu kolejowego zlokalizowanego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 216 ul. Dworcowej w Helu (ksero pisma stanowi załącznik do protokółu). Wyjaśnił jednocześnie, że sprzeciw odniósł skutek poparty był również, przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Poinformował również, że dnia 30 kwietnia o godz. 10:00 na terenie ośrodka szkolenia żeglarskiego MW w Gdyni odbędzie się uroczystość podniesienie bandery Marynarki Wojennej na jachtach Hel i Jastarnia, matka chrzestną jachtu Hel będzie pani Teresa Rzepko.
Następnie odczytał odpowiedź od Ministerstwa Zdrowia na prośbę o interwencję i spowodowanie zmian w aktualnym systemie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców gmin Hel i Jastarnia (ksero odpowiedzi stanowi załącznik do protokółu), i poinformował, że wniesie skargę do Ministra Zdrowia na tą odpowiedź ponieważ nie prosił o instruktarz jak przeprowadza się konkurs na świadczenie opieki zdrowotnej tylko o rozwiązanie problemu opieki medycznej.
Ad. do pkt 2
Przewodniczący Rady poinformował, że pani Borucka nie chciała odsłuchiwać nagranej sesji i nanosić zmian do protokółu XXVII.
Protokóły z XXVII i XXVIII sesji Rady Miasta Helu zostały przyjęte jednogłośnie 13 głosami „za”.
Burmistrz Helu poinformował, że:
- istnieje dziedzina rystyka, tj. sztuka wiedzenia sporów i stawia ona na merytoryczne przedstawianie swoich poglądów, mówi o tym, że argumentów personalnych używa ten kto nie ma argumentów merytorycznych.
- etyka mówi że wygłaszanie opinii na temat kogoś pod jego nieobecność jest niegrzeczne.
- wyszedł z poprzedniej sesji gdy nastąpiło omawianie punktu rozpatrzenie pism, które wpłynęły do RM, nie było żadnych zapytań do burmistrza w kolejnych punktach.
- zapoznał się z wypowiedziami, które padły pod nieobecność.
- jeżeli osoba zarzuca komuś działanie niezgodne z prawem powinna powiadomić odpowiednie służby, organy ścigania, np.: pan Sługocki stwierdził, że pan Skóra pobiera pieniądze za najem noclegów, tj. prowadzi działalność gospodarczą.
- gdyby wiedział, że są jeszcze zapytania zostałby i na bieżąco starał odpowiedzieć.
- z protokółu wynika, że organizacje pozarządowe nie występują o środki na działalność statutowa jest wina burmistrza.
- udział władz oddziału helskiego ZKP w sprawie realizacji Kopca Kaszubów jest taki sam jak wszystkich oddziałów zrzeszonych w ZKP, jest ich około 60, Pan Muża i Pan Chmaruk zostali wymienieni w informacji ponieważ byli twórcami wybudowania kopca.
- zarzucanie, że nie był nikt ze Związków Żołnierzy Wojska Polskiego na urodzinach u obrońcy Helu jest niezasadne, ponieważ pan Konarski poinformował, że nikt nie chciał uczestniczyć z tego zwiazku w wyjeździe, z propozycją złożenia życzeń z okazji urodzin wystąpił prezes Związku Inwalidów Wojennych - pan Konarski.
- stwierdził, że skoro pani radna podpisuje się pod interpelacją w imieniu komisji, to w protokóle powinien być zapis o głosowaniu z którego wynikałoby, że jest to stanowisko komisji.
- mówić o kimś jak go nie ma, to żadna odwaga.
Radny Klajnert stwierdził, że pan burmistrz zarzuca radnym, że na poprzedniej sesji nie w tym miejscu zadawali pytania a teraz po wyczerpaniu i podjęciu protokółów pan burmistrz sam zabiera głos. Poinformował jednocześnie, że przeczytał protokół i nie wycofuje się ze swoich wypowiedzi, a pan burmistrz wyrwał z kontekstu kilka zdań. Wyjaśnił również, że etyka to nie jest nauka o grzeczności tylko o moralności.
Burmistrz Helu poinformował, że celowo zabrał głos po przyjęciu protokółu przez radnych.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym i gościom za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Protokołowała: Daria Ziółkowska.

Załączniki:
1.    Porządek obrad.
2.    Listy obecności.
3.    Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz stan zaangażowania w procesie uaktualniania Strategii Rozwoju Miasta Helu.
4.    Informacja o stanie parków, ulic miasta, dróg wewnętrznych, chodników oraz prace wykonane i planowane przedsięwzięcia w tym zakresie.
5.    Informacja z realizacji promocji zdrowia w 2012 roku oraz założenia do prowadzenia promocji zdrowia na 2013 rok.
6.    Działania profilaktyczne w ZSO w Helu w roku szkolnym 2012/1013.
7.    Sprawozdanie z działalności MOPS w Helu za 2012 rok.
8.    Projekty uchwał.
9.    Uchwały podjęte.
10.    Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie skargi złożonej do Rady Miasta Helu przez panią Kingę Kohnke.
11.    Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Helu za okres od dnia 21 marca do dnia 17 kwietnia 2013 roku.
12.    Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
13.    Pismo od burmistrza Helu skierowane do „SALCEF”  S.p.A.
14.    Odpowiedź od Ministerstwa Zdrowia.

Protokół zatwierdzony głosami:

„za”    -   12
„przeciw”    -    0
„wstrzymującymi się”    -    1
dnia         -    29 maja 2013 roku
 

 


Przewodniczący Rady
/-/ Marek Chroń

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Daria Ziółkowska 04-06-2013 09:46:08
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Daria Ziółkowska 04-06-2013
Ostatnia aktualizacja: Daria Ziółkowska 04-06-2013 09:46:08