Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

PROTOKÓŁ Nr XXIX/2009 z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 29 stycznia 2009 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.


PROTOKÓŁ Nr XXIX/2009

z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 29 stycznia 2009 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.

Godzina rozpoczęcia 1000 godzina zakończenia 1545

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Edward Mrozik.

Stwierdził prawomocność obrad. Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 13 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).

Nieobecni: Soldatke Karolina, Zabłocki Mateusz.

Zastępca burmistrza wnioskował o rozpatrzenie, po projekcie uchwały nr 1,
projektu uchwały nr 5 w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2009 rok.

Rada Miasta przyjęła wniosek jednogłośnie.

Porządek obrad po naniesionej wyżej zmianie został przyjęty jednogłośnie (porządek obrad bez zmian stanowi załącznik do protokołu).

Część druga

Ad. do pkt 1

Zastępca burmistrza poinformował, że nie wpłynęły żadne wnioski i interpelacje.

Ad. do pkt 2

Radna Janiak zapytała, czy są już wiadomości w sprawie dojazdu do Państwa Sikora na ul. Dworcowej.

Radna Matuszewska poinformowała, że osoby prowadzące działalność gospodarczą proszą o wznowienie comiesięcznych spotkań poza sezonem. Wnioskowała również o:

- wystosowanie pisma do przewoźników o wywieszenie aktualnych rozkładów jazdy,

- pobudowanie toalety całorocznej,

- ustawienie więcej TOI TOI w sezonie letnim,

- wystawienie koszy na śmieci,

- współpracę z Urzędem Pracy w Pucku w sprawie umożliwienia wyjazdów na prace sezonowe mieszkańcom Helu.

Radna Jarosz prosiła o porozmawianie z przewoźnikami żeby zatrzymywali się na przestanku w Redzie koło „Auchan”.

Radny Chroń przypomniał, że wnioskował o likwidację przejścia dla pieszych na zakręcie i na wysokości ośrodka wczasowego „Czajka”.

Pan prof. K. Skóra poinformował, że w strukturze błękitnej wnioski jest całoroczna toaleta jednak ustawiona w innym miejscu niż pierwotnie zakładano, a kolejna dostępna będzie w ramach odwiedzin w „fokarium”.

Radny Oniszczuk zapytał, czy projekt usytuowania toalety będzie skojarzony z planami dotyczącymi realizacji sieci wodno-kanalizacyjnej.

Pan prof. K. Skóra poinformował, że wszystkie instytucje zostały poinformowane o zmianie.

Radna Pełechaty zapytała, czy będą wykonywane prace inwestycyjne na ul. Rybackiej.

Radna Michniewicz-Borkowska stwierdziła, że należałoby porozmawiać z osobami które prowadzą toalety, żeby czynne były cały rok.

Ad. do pkt 3

a) Pan Jan Żółtowski poinformował, że:

- jest pełnomocnikiem spadkobierców i spadkobiercą firmy Hel - Kąpiele Morskie Sp. z ograniczoną poręką, która założona została w 1921 roku przez ojców i dziadów,

- spółka nadal działa ponieważ założona była na czas nieokreślony, założyło ją 6 udziałowców, których intencją było zorganizowanie kąpieliska morskiego,

- spółka uzyskała zgodę na podział 16 ha, zatwierdzone pozwolenie na budowę i zaczęła w latach 30-tych sprzedawać działki osobom prywatnym (około 10 osobom),

- zgodnie z zarządzeniem prezydenta Mościckiego na terenach spółki powstał wojskowy teren umocniony, sprzedaż została wstrzymana,

- do 1939 spółka pertraktowała z Urzędem Morskim, Urzędem Budownictwa i Marynarki Wojennej możliwość uzyskania odszkodowania za własny teren, jednak ze względu na działania wojenne rozmowy zostały przerwane,

- w KW wpisany jest Skarb Państwa,

- reprezentanci spadkobierców rozpoczęli działania dotyczące reaktywacji spółki i będą dążyli do przywrócenia stanu prawnego sprzed 1939 r. i kontynuacji zamierzeń spółki.

Pan Florian Buks poinformował, że w latach 1990-1992 rodziny próbowały regulować zaszłości jednak nadal sprawy wojskowe były tajne i nie było do nich dostępu.

Zastępca burmistrza poinformował, że:

- należy wykazać prawo własności i jeżeli zostanie to wykazane spadkobiercy mogą ubiegać się o zaspokojenie roszczeń związanych z nieruchomościami,

- nie wiadomo w jakim trybie nieruchomości na rzecz państwa zostały wywłaszczone, a od tego zależy zaspokajanie roszczeń,

- kolejną sprawą jest kwestia, co na tym terenie jest obecnie, jakie funkcje pełni i jaka ma być jego przyszłość,

- formalnie teren jest zamknięty i służy celom obronności, ale wojsko uznaje teren za zbędny i pozostaje kwestia ustalenia trybu przekazywania nieruchomości lasom państwowym,

- zaspokojenie roszczeń może nastąpić przez zwrot w naturze albo wypłatę stosownego odszkodowania,

- wraz z radnymi chce żeby ten teren pozostał nadal publicznym,

- teren jest leśny, objęty obszarami „Natura 2000”, po podjęciu uchwały tworzącej na tym obszarze zespół przyrodniczo-krajobrazowy i uniemożliwiającej realizacje jakichkolwiek inwestycji, więc zwrot w naturze raczej nie byłby właściwy.

Radny Chroń stwierdził, że AMW nie przekazała radnym informacji, że są osoby które roszczą pretensje do terenu. W związku z powyższym zapytał, czy obecni na sesji Państwo zwracali się do AMW, która zawiaduje omawianym terenem o zwrot terenów.

Pan Buks poinformował, że jeżeli wykażą tytuł prawny do gruntu, to mogą otrzymać zwrot w naturze.

Zastępca burmistrza poinformował, że obszar pełni określone funkcje publiczne i będzie odpowiednio wyeksponowany pod kątem przyrodniczym, środowiskowym, kulturowym, taką przyjęto wizję rozwoju. Oczywiście powyższe nie uniemożliwia zwrotu nieruchomości ale np. otrzymają Państwo którzy są spadkobiercami kawałek lasu a rada na razie nie ma podstawy żeby zmieniać uchwałę od strony merytorycznej.

Pan Żółtowski poinformował, że:

- nie ma jeszcze wszystkich dokumentów dotyczących spółki,

- spółka będzie reaktywowana,

- nie wie czy wszystkie tereny będzie spółka odzyskiwać w naturze i zaskarżać uchwałę,

- spadkobierców jest 56 i każdy ma plany i pomysły.

Radny Oniszczuk poinformował, że radni uznali omawiany obszar za unikat, ponieważ przez ponad 40 lat nie było tam inwestycji poza obiektami wojskowymi, które nie powodowały degradacji środowiska, rozwijała się roślinność, życie naturalne, które nie było zakłócane, a zlokalizowane pomilitarne obiekty są odnawiane. Ponieważ WAM wystawił na omawianym terenie działkę do sprzedaży, radni podjęli decyzję o utworzeniu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, żeby nie powstały na omawianym terenie inwestycje zakłócające istniejący „porządek”.

Pan prof. K. Skóra poprosił o podanie celu powstania spółki oraz pokazanie mapy ukazującej teren należący do spółki, ponieważ na razie nie wiadomo czy obejmuje obiekty historyczne.

Pan Żółtowski poinformował, że jeżeli chodzi o teren należący do spółki to istnieje kolizja z innymi podmiotami, spółka zakupiła 16 ha z czego 2-3 ha zostały sprzedane osobom prywatnym. Na terenie należącym do spółki Agencja Mienia Wojskowego posiada działkę 2000 m, WAM też 2000 m, Spółka „Koga” 2 ha, Chłodnie Gniewino 3 tys. m, Lasy Państwowe 9 ha, Skarb Państwa, PKN „Orlen” 1300 m.

Pan prof. K. Skóra stwierdził, że podane tereny spółki są w konflikcie przestrzennym z różnymi podmiotami ale leżą chyba poza „cyplem helskim”.

Pan Żółtowski poinformował, że tereny leżą nad Zatoką Pucką i morzem tworząc trójkąt.

Pan Buks poinformował, że AMW wiedziała, że są właściciele spółki ale nikt ich nie poszukiwał.

Zastępca burmistrza wyjaśnił, że AMW powinna wstrzymać działania zmierzające do sprzedaży skoro spadkobiercy spółki wnosili roszczenia.

Radny Chroń wyjaśnił, że w okresie powojennym właścicielom, którym tereny wywłaszczono na cele militarne, wypłacano odszkodowania. Stwierdził jednocześnie, że dziwi go fakt znalezienia spadkobierców dopiero po podjęciu uchwały przez RM.

Radny Wojna stwierdził, że zniesiono dekret o rejonie umocnionym w 2002 roku i spółka mogła dawno dochodzić swoich roszczeń.

Pan Żółtowski poinformował, że celem spółki było stworzenie pierwszego kąpieliska morskiego.

Pan prof. K. Skóra poinformował, że prawo ochrony przyrody i „Natura 2000” obowiązuje mimo własności prywatnej.

Pan Żółtowski poinformował, że po wojnie każdy bał się upomnieć o swoje tereny, potem brakowało dokumentów ponieważ okazało się że zostały spalone, jednak dużo dokumentów zachowało się w wojsku i zaczyna je gromadzić. Poprosił jednocześnie o wyjaśnienie dlaczego RM podjęła uchwałę nie sprawdzając KW działek.

Zastępca burmistrza poinformował, że każda z działek wymienionych w załączniku podjętej uchwały ma KW z wpisem właściciela i przedstawiciele wszystkich wymienionych w KW instytucji byli zaproszeni na sesję.

Radna Konarska zapytała przedstawiciela spadkobierców jaką odpowiedź otrzymał z AMW kiedy zgłosił się z oficjalnym pismem informującym o spółce.

Pan Żółtowski poinformował, że musi przedstawić swoją wiarygodność jako pełnomocnika i tytuł prawny do gruntów Spółki Kąpiele Morskie.

Przewodniczący Rady wyjaśnił, że intencją spotkania było wysłuchanie racji spadkobierców terenów położonych na cyplu.

b) Kierownik MOPS Pani Lenc przedstawiła działania w zakresie pomocy społecznej w mieście Helu realizowane w roku 2008 oraz efekty, problemy, potrzeby, tendencje i perspektywy do działań w roku 2009 (wystąpienie stanowi załącznik do protokołu). Wyjaśniła jednocześnie, że brak sprawnej polityki mieszkaniowej przyczynia się często do rozwoju problemów, ponieważ rodziny wielopokoleniowe mieszkają w jednym małym mieszkaniu.

Przewodniczący Rady zapytał, czy problem 5 bezdomnych rodzin został rozwiązany.

Kierownik MOPS wyjaśniła, że w 2008 roku 5 rodzinom udzielono pomocy w formie schronienia, 5 osób umieszczono w schroniskach w Gdańsku i 1 osobę w budynku byłej wartowni w Helu.

Radna Matuszewska zapytała, jakie widzi pani kierownik rozwiązanie dotyczące poprawy sytuacji mieszkaniowej.

Kierownik MOPS stwierdziła, że należy wspierać i realizować tanie budownictwo mieszkaniowe.

Radna Borowiec-Pytel zapytała, czy zasiłek socjalny może dostać każda osoba kierująca się do MOPS. Prosiła jednocześnie, żeby nie kierować osób uzależnionych, którzy się nie leczą, po zaświadczenie o niepełnosprawności do ośrodka.

Kierownik MOPS poinformowała, że każda osoba kwalifikująca może otrzymać zasiłek socjalny. Wyjaśniła jednocześnie, że nie kieruje osób nadużywających alkoholu do Pani Borowiec-Pytel, a komisje lekarskie nadzorują lekarze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku.

Radna Janiak zapytała, czy osoby bezrobotne jeżeli odmówią prac interwencyjnych dostają świadczenia.

Kierownik MOPS poinformował, że jeżeli odmówią pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy, to nie otrzymują żadnych świadczeń i są zawieszeni na 3 miesiące.

Radny Chroń stwierdził, że gmina powinna pozostawić jedną działkę z przeznaczeniem na budownictwo komunalne, żeby rozwiązać problem mieszkaniowy w mieście.

Radny Oniszczuk zapytał, czy wyjazd do pracy rodziców za granicę powoduje powstanie „eurosierot”.

Kierownik MOPS stwierdziła, że szukanie pracy za granicą sprzyja problemowi wychowawczemu ale też dobrze wpływa na rodziny, które mają środki do życia.

Radny Chroń stwierdził, że prace społeczno-użyteczne powinny być nadzorowane.

c) Opis działalności prowadzonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Helu w 2008 roku stanowi załącznik do protokołu.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej poinformowała, że w nadbudowanej części budynku odbywają się zajęcia taneczne i wokalno-muzyczne.

Radny Chroń poinformował, że organizuje dn. 30.01.2009 r. o godz. 17:00 spotkanie w sprawie utworzenia klubu seniora.

Radna Janiak stwierdziła, że należałoby podawać podczas sezonu godziny otwarcia kafejki internetowej.

Dyrektor MBP poinformowała, że kafejka działa w godzinach pracy biblioteki.

d) Sekretarz Miasta przedstawił w wersji elektronicznej informacje o strukturze osobowej mieszkańców Helu (informacja stanowi załącznik do protokołu).

e) Informacja na temat aktualnej sytuacji dotyczącej aplikowania o środki zewnętrzne stanowi załącznik do protokołu.

Zastepca burmistrza poinformował, że:

- projekt dotyczący „Nordowego dziedzictwa” nie uzyskał dofinansowania, znalazł się na liście rezerwowej,

- cały czas prowadzone są działania dotyczące projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Helu, które pozwolą na otrzymanie dofinansowania; do dnia 20 lutego pozwolenie na budowę części zasadniczej zostanie wydane przez pana starostę i jeżeli zostaną spełnione wszystkie wymogi formalne to gmina dostanie dofinansowanie,

- w okolicy miesiąca listopada odbędzie się konkurs na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, wniosek zostanie złożony na szkołę i bibliotekę.

Radna Janiak stwierdziła, że każdy projekt sieci wod.-kan. ma swoje dofinansowanie, ale czy we wkład własny będą wliczone środki 8 987 200 zł, które gmina już wydała.

Zastępca burmistrza poinformował, że cały projekt szacowany jest na 58 729 200 zł, spodziewa się uzyskać dofinansowanie na poziomie 63%, pozostaje udział własny 37%, z czego 15% można uzyskać w ramach pożyczek WFOŚ i NFOŚ.

Ad. do pkt 4

a) projekt uchwały nr 1

Zastępca burmistrza poinformował, że projekt został skonsultowany z panem pełnomocnikiem, Komendantem Punktu Bazowania i opinie są pozytywne.

Wiceprzewodniczący Rady Mirosław Oniszczuk odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XL/280/2002 z dnia 20 marca 2002 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i warunków sprzedaży tych napojów na terenie Miasta Helu (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych - 10 głosami „za” przy 2 głosach „przeciwnych” i 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XXIX/183/09 w sprawie zmiany uchwały nr XL/280/2002 z dnia 20 marca 2002 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i warunków sprzedaży tych napojów na terenie Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

e) projekt uchwały nr 5

Pan Stanek poprosił o naniesienie następującej poprawki na str. 10 gminnego programu:

VII wydatki na realizację programu

- posiedzenia MKRPA i Zespołu ds. Lecznictwa - zmiana kwoty na 10.080,00 zł,

- środki czystości - zmiana kwoty na 4.720,00 zł.

Wiceprzewodnicząca Rady Zofia Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2009 rok (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych - 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIX/184/09 w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2009 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

f) projekt uchwały nr 6

Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określone w tabeli miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego oraz określenie wartości jednego punktu dla pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Helu (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych - 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIX/185/09 w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określone w tabeli miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego oraz określenie wartości jednego punktu dla pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

Przewodniczący Rady ogłosił przerwę do godz. 12.45 w celu udania się radnych na wizję lokalną inwestycji wykonanej w ZSO w Helu.

Przewodniczący Rady wznowił obrady.

b) projekt uchwały nr 2

Zastępca burmistrza prosił o wykreślenie z § 1 ust. 1 słów „Gdańsk-Sopot”, w wyniku czego § 1 ust. 1 otrzymał brzmienie: „Postanawia się zawrzeć Porozumienie Międzygminne pomiędzy Miastem Gdańsk, Miastem Sopot i Miastem Hel w sprawie wykonania zadania publicznego w zakresie gminnego transportu zbiorowego drogą wodną na trasach Gdańsk - Hel, Sopot - Hel.”.

Wiceprzewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie zawarcia Porozumienia międzygminnego pomiędzy Miastem Gdańsk a Miastem Sopot i Miastem Hel w sprawie wykonania zadania publicznego w zakresie gminnego transportu zbiorowego drogą wodną (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 9 radnych - 9 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIX/186/09 w sprawie zawarcia Porozumienia międzygminnego pomiędzy Miastem Gdańsk a Miastem Sopot i Miastem Hel w sprawie wykonania zadania publicznego w zakresie gminnego transportu zbiorowego drogą wodną, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

c) projekt uchwały nr 3

Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2009 rok (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 10 radnych - 10 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIX/187/09 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2009 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

d) projekt uchwały nr 4

Radny Chroń stwierdził, że zgodnie z informacjami z prasy wykonanie trasy OPAT nie będzie możliwe.

Zastępca burmistrza poinformował, że:

- wybudowanie trasy nie jest sprawą prostą,

- ustalona jest koncepcja przebiegu prasy, ale szczegóły określą możliwość przebiegu, gdyż ustalane będą kwestie własnościowe,

- będą bardzo duże koszty budowy i bez udziału środków budżetu państwa, unijnych, Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inwestycja nie będzie możliwa do wykonania,

- musi być przygotowana dokumentacja określająca wszystkie uwarunkowania techniczne, ekonomiczne i środowiskowe i na to są przeznaczane środki z budżetu.

Radny Chroń stwierdził, że obwodnica mogłaby przebiegać w kierunku Wejherowa, gdyż są lepsze grunty.

Zastępca burmistrza wyjaśnił, że opracowywane jest studium które określi wszystkie uwarunkowania.

Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie wspólnego opracowania przez samorządy województwa pomorskiego projektu Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej (OPAT) (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 11 radnych - 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIX/188/09 w sprawie wspólnego opracowania przez samorządy województwa pomorskiego projektu Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej (OPAT), która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

g) projekt uchwały nr 7

Sekretarz Miasta poinformował, że ustawa o samorządzie gminnym nie przewidziała okoliczności pełnienia obowiązków przez zastępcę burmistrza przez długi okres czasu. Obecnie zaistniała sytuacja i brak uregulowania wynagrodzenia może doprowadzić do sytuacji, że podwładni będą więcej zarabiać niż przełożony. W związku powyższym przygotowano projekt uchwały pod obrady RM. Wyjaśnił jednocześnie, że ustalone wynagrodzenie w projekcie uchwały nie zostanie wypłacone do czasu sprawdzenia uchwały przez organy nadzorcze. Zaproponowana kwota pochodzi z tabel wynagradzania zastępcy burmistrza, zgodnie z ustawą w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych.

Radny Chroń poprosił o podanie procentowego wzrostu wynagrodzenia.

Sekretarz Miasta poinformował, że wynagrodzenie wzrośnie o 37% w stosunku do poprzedniego ale nie było regulowane przez 2 lata.

Radny Wojna zapytał, czy zaplanowano środki w budżecie dla pana burmistrza.

Sekretarz Miasta wyjaśnił, że środki zostały zaplanowane łącznie z podwyżkami.

Radna Matuszewska zapytała, czy w związku z zaistniałą nietypową sytuacją były kierowane pisma o zmianę istniejących przepisów.

Sekretarz Miasta wyjaśnił, że były kierowane pisma do komisji pana posła Palikota i Urzędu Wojewódzkiego w sprawie zawieszenia ale nie było żadnej odpowiedzi.

Wiceprzewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia zastępcy burmistrza Helu pełniącego obowiązki burmistrza Helu (projekt stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 11 radnych - 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIX/189/09 w sprawie ustalenia wynagrodzenia zastępcy burmistrza Helu pełniącego obowiązki burmistrza Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

Ad. do pkt 5

W odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących zastępca burmistrza poinformował, że:

- brak jest stanowiska Agencji w stosunku do dojazdu do Państwa Sikora,

- spotkanie z osobami prowadzącymi działalność będzie przed sezonem ale każdy może przyjść codziennie do urzędu i przedstawić swoje problemy, spotkań cyklicznych nie będzie,

- na prośbę Pana Marszałka Struka przeprowadzona była kontrola przyjazdów i odjazdów busów w ubiegłym roku, uwagi zostały przekazane, jednak Urząd Marszałkowski nie podjął żadnych działań a ma odpowiednie kompetencje i narzędzia,

- przeprowadzany był eksperyment - toaleta była otwarta poza sezonem jednak jest to nieopłacalne, toalety są w prywatnych rękach i nikt nie będzie dopłacał do ich prowadzenia,

- radni musza podać, gdzie chcą żeby umieścić jeszcze TOI TOI w sezonie,

- kosze na śmieci usunięte są tylko z ul. Wiejskiej i parku, w pozostałych miejscach miasta są, efekt usunięć nie jest zły, ponieważ jest czysto,

- kontakt z Urzędem Pracy zostanie nawiązany w sprawie informacji o pracach sezonowych,

- przewoźnik musi sam wystąpić o pozwolenie na korzystanie z zatoczki postojowej w Rumi przy „Auchan”,

- wysłany został wniosek do Zarządu Dróg Wojewódzkich o likwidację przejścia dla pieszych na zakręcie przy ośrodku jednak nie ma jeszcze odpowiedzi,

- w budżecie na 2009 rok nie zaplanowano żadnych inwestycji na ul. Rybackiej.

Ad. do pkt 6

Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Helu za okres od dn.18 grudnia 2008 roku do dnia 20 stycznia 2009 roku stanowi załącznik do protokołu.

Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokołu.

Radna Janiak prosiła o przybliżenie tematu wprowadzenia w Helu selekcji zbiórki odpadów.

Zastępca burmistrza wyjaśnił, że:

- planowane zamknięcie wysypiska wiąże się z wejściem do Komunalnego Związku Gmin, przystąpienia do spółki „EKO DOLINA” i korzystania z nowego składowiska,

- będzie musiała być prowadzona selektywna zbiórka odpadów ponieważ odpad bez selekcji będzie najdroższy i wywóz będzie bardzo kosztowny,

- firma „Abruko” z Władysławowa oferuje zbiórkę odpadów posegregowanych, wydaje już odpowiednie imienne worki swoim kontrahentom,

- najdroższy jest transport wywozu, dlatego trzeba mieć miejsce gdzie odpady posegregowane jak: plastiki, szkło, makulatura, można składować, aż zbierze się większa ilość,

- miejsce składowania w Helu będzie mogło być na terenie oczyszczalni ścieków,

- problemem będzie sezon i kosze uliczne ponieważ odpady nie będą segregowane i trzeba będzie wprowadzić taśmę selekcji,

- trzeba przygotować i przyzwyczaić mieszkańców do selekcji odpadów.

Ad. do pkt 5

Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynęły następujące pisma:
- do wiadomości RM od pana Jarosława Iwańczuka w sprawie przedłużenia najmu lokalu użytkowego.

Zastępca burmistrza wyjaśnił, że Państwo Wiekiera zwrócili się z prośbą o przydzielenie pomieszczenia gospodarczego na opał do czasu, kiedy plan zagospodarowania przestrzennego pozwoli na wybudowanie docelowego, na terenie którego będą współwłaścicielami. Ponieważ Pan Iwańczuk nie korzysta z garażu który wynajmuje od gminy na terenie działki 150, a także nie przebywa w mieszkaniu i wystawił je na sprzedaż łącznie z dzierżawą garażu, postanowiono wypowiedzieć umowę dzierżawy i przyznać pomieszczenie Państwu Wiekiera.

- od Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w sprawie umorzenia śledztwa miedzy Komendą Portu i Miastem Hel w sprawie wody i odprowadzania ścieków,

- od komendanta komisariatu Policji w Juracie asp. szt. Eugeniusza Plińskiego w sprawie informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Miasta Helu w roku 2008,

- od komendanta Miejskiego OSP Hel Adama Naja w sprawie sprawozdania za lipiec-wrzesień 2008 roku,

- od Wojewody Pomorskiego zawiadamiające o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XXVIII/174/08 RM Helu z dn.18 grudnia 2008 roku w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w mieście Helu, oraz kolejne pismo od pana wojewody - rozstrzygnięcie nadzorcze o stwierdzeniu nieważności powyżej uchwały.

Zastępca burmistrza wyjaśnił, że nie jest to pierwsza uchylona uchwała dzierżawy, wcześniej podjęte nie były widocznie weryfikowane. Pan wojewoda interpretuje przepis zawarty w ustawie o gospodarce nieruchomościami w sposób niekorzystny dla interpretacji gminy, tj. możliwość oddania dzierżawy bezprzetargowo może nastąpić w przypadkach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami podobnych jak przy sprzedaży. Ponieważ usługa która miałaby być prowadzona jest komercyjna nie mieści się w przesłankach upoważniających do bezprzetargowej dzierżawy. Poinformował jednocześnie, że pani mecenas może przygotować skargę i złożyć do sądu, ale nie wiadomo czy argumenty podawane przez gminy, które też znalazły się w podobnej sytuacji wystarczą na nieoddalenie skargi przez sąd administracyjny, tak jak w podobnych przypadkach.

W związku z powyższym postanowiono, że pani mecenas zapozna się z pismem i wyda opinię.

Przewodniczący Rady poinformował radnych, że dyrektor 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią podziękowała RM Helu za duży wkład pracy oraz życzliwe spojrzenie na problemy szpitala.

Część trzecia

Ad. do pkt 1

Radni nie złożyli interpelacji.

Ad. do pkt 2

Zastępca burmistrza poinformował, że wpłynął raport z badań krajowego ruchu turystycznego w Województwie Pomorskim za 2008 rok zlecony przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku, według którego:

- wśród najczęściej odwiedzanych miejsc i atrakcji miasto Hel jest na miejscu trzecim,

- w miejscach planowanych w przyszłości do podróży w woj. pomorskim Hel jest na miejscu piątym,

- pod względem rankingu miejscowości i obiektów uznawanych za najbardziej atrakcyjne w woj. pomorskim przez turystów Hel jest na trzecim miejscu.

Następnie stwierdził, że zakres działań promocji i tramwaje wodne mają duży wpływ na odbiór naszej miejscowości.

Radna Janiak poinformowała, że:

- dnia 16 lutego od godz.16:00 do 17:00 Pani Matuszewska i Pani Konarska będą miały dyżur w urzędzie,

- na klubie wnioskowano o zaproszenie na sesję pana posła Pana Plotzke, Pana Struka i Panią Nowara.

Zastępca burmistrza poinformował, że na odprawie dot. sprawozdania rocznego w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku poinformowano, że:

- zostanie zakończona rozbudowa i modernizacja Komisariatu w Juracie,

- komendant powiatowy odchodzi na emeryturę,

- komendant Pan Pliński też zapowiedział odejście z dniem 27 lutego.

Radny Wojna poinformował, że komisja gospodarcza:

- dokonała wizji lokalnej parkingu przy ul. Leśniej 6 na wniosek mieszkanki Pani Surma i postara się kompromisowo rozwiązać sprawę parkowania,

- rozpatrzyła pozytywnie wniosek Pana Cienkowskiego i proponuje umorzyć całą kwotę odsetek, oraz 80% należności głównej, jednak w przypadku nieuregulowania pozostałej należności oraz nieterminowego uiszczania bieżących należności proponuje przywrócić do spłaty całą kwotę długu wraz z odsetkami.

Radny poinformował również, że:

- 30 stycznia 2009 roku wybiera się na spotkanie do Władysławowa w sprawie rybołówstwa i poruszy kwestie Helu,

- w planie komisji gospodarczej jest kontrola stołówki ZSO.

Ad. do pkt. 3

Protokół z XXVIII sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 11 głosami „za”.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.

Protokołowała: Daria Ziółkowska

Załączniki do protokołu:

1. porządek obrad

2. listy obecności

3. działania w zakresie pomocy społecznej w miescie Helu realizowane w roku 2008, efekty, problemy, potrzeby, tendencje i perspektywy do działań w roku 2009

4. opis działalności prowadzonej przez Miejską bibliotekę Publiczną w Helu w 2008 roku

5. informacje o strukturze osobowej mieszkańców Helu

6. Informacja na temat aktualnej sytuacji dotyczącej aplikowania o środki zewnętrzne

7. projekty uchwał

8. uchwały podjęte

9. sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Helu za okres od dn.18 grudnia 2008 roku do dnia 20 stycznia 2009 roku stanowi załącznik do protokółu.

10. sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym

protokół zatwierdzony głosami:

„za” 12

„przeciw” 0

„wstrzymującymi się” 0

dnia 26 lutego 2009 roku

Przewodniczący Rady Miasta

Edward Mrozik

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 ProtokA_A__Nr_XXVIII_2008.pdf (PDF, 92KB) 2009-03-19 09:01:34 463 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agata Osiewała 19-03-2009 09:01:34
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Rada Miasta Helu 11-03-2009
Ostatnia aktualizacja: Agata Osiewała 27-04-2009 11:00:11