Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Zastępca Burmistrza Helu przystąpił do - KOALICJI NA RZECZ GROMADNEGO UDZIAŁU W WYBORACH.

Zastępca Burmistrza Helu przystapił do - KOALICJI NA RZECZ GROMADNEGO UDZIAŁU W WYBORACH.
 
 
 
O pępku

7 czerwca wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego.
Gmina, w której będzie największa frekwencja wyborcza w Polsce, otrzyma tytuł PĘPKA EUROPY.
A do czasu wyborów bawimy się w przeciąganie Pępka po mapie. W tej chwili Pępek znajduje się tam, gdzie - do dziś - najwięcej osób (w stosunku do liczby mieszkańców danej gminy) zadeklarowało "Tak, pójdę na eurowybory". Ty też możesz się zadeklarować i w ten sposób wpłynąć na to gdzie, jutro znajdzie się Pępek Europy.
 
Gmina, która w wyborach 7 czerwca br. będzie miała najwyższą frekwencję w Polsce otrzyma tytuł Pępka Europy. Nagrodą dla zwycięskiej gminy będzie tablica pamiątkowa, która zostanie powieszona na murach urzędu władz gminy lub przy tablicy wjazdowej do gminy.
 
LEGENDA:
Baza gmin została zaczerpnięta ze strony GUS-u i obejmuje spis ludności z 2006 r.
W = OBSZAR WIEJSKI
M = MIASTO
 
 
"Pępek Europy"
Kampania organizacji pozarządowych zachęcająca do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca  2009 r. Skierowana jest, przede wszystkim, do osób młodych, które dodatkowo mogą zachęcać do głosowania swoich bliskich.
Koalicja 7czerwca (dawniej Koalicja 21października) rozpoczyna nową kampanię profrekwencyjną. Jest to kontynuacja profrekwencyjnych działań organizacji pozarządowych, które w październiku 2007 roku przeprowadziły skuteczną, adresowaną do młodych wyborców, kampanię „Zmień kraj. Idź na wybory” (www.21pazdziernika.org.pl)
Choć młodzi Polacy pozostają euroentuzjastami, badania pokazują, że same wybory do Parlamentu Europejskiego nie wzbudzają szczególnego zainteresowania tej grupy, a frekwencja wyborcza wśród najmłodszych obywateli pozostaje niezmiennie bardzo niska.
 
O europarlamencie wiemy niewiele. Nie wiemy czym się zajmuje, o czym decyduje i jakie interesy można tam załatwić. Dla młodych Polaków to jedna z wielu instytucji europejskich, mająca niewielkie przełożenie na codzienne problemy i życie ‘tu i teraz’. Eurowybory nie są wiec świętem afirmacji europejskości. Są wyborami abstrakcyjnego ciała w nie do końca jasnej sprawie.
 
 
Spróbujmy to zmienić! Namówmy naszych znajomych, sąsiadów, mieszkańców naszej dzielnicy, wsi czy miasteczka do oddania głosu w najbliższych wyborach!
Zapraszamy organizacje pozarządowe, które chcą włączyć się w kampanię zachęcająca młodych Polaków do oddania głosu 7 czerwca br. do przystąpienia do naszej Koalicji. Liczymy na Wasze zaangażowanie, a także własne inicjatywy i pomysły!
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zwiększeniem udziału obywateli w wyborach do włączenia się do naszych działań. Wasz udział pomoże nam dotrzeć do dużej grupy obywateli w całej Polsce!
 
Zwracamy się do niezależnych mediów o bezpłatne udostępnienie powierzchni i czasu antenowego na materiały naszej kampanii. Bez Waszej pomocy nasza wysiłki nie będą skuteczne!
 
Kampanię prowadzimy od kwietnia.  Złożą się na nią: spoty radiowe i telewizyjne, kampania w internecie (bannery, billboardy), w prasie, na ulicy (plakaty, naklejki, koszulki, znaczki, uliczne happeningi. Do współpracy zapraszamy także osoby publiczne, szczególnie popularne wśród młodych osób.
 
Materiały kampanii.
Na naszej stronie udostępniamy różnorodne materiały kampanii: spoty radiowe i telewizyjne, bannery, plakaty, naklejki do samodzielnego druku, projekt znaczka na T shirt i scenariusze ulicznych happeningów. Gotowe materiały możemy też przesłać pocztą (zgłoszenia prosimy kierować na adres: 7czerwca@for.org.pl).
 


Cała koncepcja Pępka oparta jest na dwóch podstawowych założeniach:
 
Po pierwsze, chcemy wywołać zaangażowanie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
 
Marzymy o zbudowaniu emocji, napięcia dookoła czerwcowego glosowania. Do tej pory wiemy, ze temat europwyborow jest młodym Polakom raczej obojętny, nie wzbudza żadnych kontrowersji. Wprowadzając element rywalizacji o najwyższą frekwencję chcemy budować napięcie i zaangażowanie, którego brakuje dziś eurowyborom.
 
Po drugie, chcemy przybliżyć eurowybory do rzeczywistości młodych Polaków i to nie tylko w wielkich miastach, ale przede wszystkim w mniejszych ośrodkach i miastach .
 
Ambicją kampanii jest zburzenie wyobrażenia o dalekiej Brukseli, a zbudowanie przekonania, ze Europa jest tu i teraz, bliska codzienności każdego młodego Polaka. Chcemy pokazać, ze w wyborach europejskich nie ma centrów ani peryferii. Chcemy przekonać, ze głos Przemyśla jest ważny tak samo jak głos Paryża.
 
Pomysł o szukaniu Pępka Europy łączy więc ze sobą te dwie podstawowe przesłanki.
 
Chcemy włączyć młodych Polaków w rywalizację o najwyższą frekwencję w wyborach do europarlamentu poprzez zabawę w szukanie nowego Pępka Europy. O miano ”nowego Pępka Europy” będą rywalizować ze sobą gminy w całej Polsce, a wygra to miejsce, w którym frekwencja będzie najwyższa, a mieszkańcy zaangażują się we wspólną sprawę na rzecz najwyższej frekwencji.
 
Akcja
 
Cala akcja będzie miała przede wszystkim charakter oddolny i lokalny.
 
W akcji weźmie udział kilkadziesiąt organizacji z całej Polski, a zaproszenie dla wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszej inicjatywy jest cały czas otwarte. W czasie trwania kampanii lokalni organizatorzy akcji mają za zadanie przekonać jak najwięcej mieszkańców (bliskich, sąsiadów, znajomych) do głosowania w eurowyborach oraz do wspólnego zachęcania innych.
 
Chcemy, aby nasza inicjatywa łączyła ludzi w gminach w całej Polsce we wspólnym działaniu na rzecz najwyższej frekwencji. Mają temu służyć lokalne wydarzenia, happeningi, lokalne akcje profrekwencyjne  – wszystko po to, aby zbudować oddolne zainteresowanie wyborami. Tytuł Pępka Europy zdobędzie ta gmina, gdzie w finale frekwencja będzie najwyższa.

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 35_pepek_250x340indd.pdf (PDF, 7.MB) 2009-05-28 06:54:18 321 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 28-05-2009 06:54:18
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marek Dykta 16-05-2009
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 03-04-2014 09:19:53