Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Wraki Morza Bałtyckiego

Materiał pozyskany z serwisu: www.aktywni.pl
autor: Hubert.B.
plik źródłowy: http://aktywni.pl/aktualnosci/wraki-morza-baltyckiego/
 
Wraki Morza Bałtyckiego

Przez wieki bałtyckiej żeglugi zatonęło tysiące różnego rodzaju jednostek pływających. Dziś znanych i dostępnych do nurkowania jest zaledwie kilkadziesiąt wraków. Pozostałe owiane mroczną tajemnicą wciąż czekają na swoich odkrywców.

Specyficzne warunki naturalne panujące w Bałtyku - małe zasolenie, niska temperatura i słabe nasłonecznienie powodują, że wraki leżące na jego dnie w większości zachowane są w bardzo dobrym stanie. Z drugiej jednak strony, to tak sprzyjające konserwacji wraków środowisko, sprawia, że nurkowanie w Morzu Bałtyckim należy do wyjątkowo trudnych. Dodatkowo na otwartym morzu poza prądami morskimi można również napotkać dryfujące sieci rybackie.
Dlatego też, aby nurkować w tych szczególnych okolicznościach przyrody trzeba być należycie przygotowanym - zarówno w kwestii wyszkolenia, jak i sprzętu. W pierwszej kolejności konieczne jest zdobycie sprawności z zakresu nurkowań wrakowo-morskich (warto, aby takie szkolenie zostało przeprowadzone właśnie w Bałtyku). Podczas szkolenia zdobywa się wiedzę i praktyczne umiejętności, które zwiększają bezpieczeństwo nurkowania zarówno na wrakach jak i w morzu. Wycinanie z sieci, poręczowanie, nawigacja, konfiguracja sprzętu, a także dotychczas nieznane, ale bardzo przydatne rozwiązania to tylko niektóre z zagadnień wchodzących w zakres programu szkoleniowego.

Gdy już zdobędziemy kompetencje z zakresu nurkowań wrakowo-morskich możemy zacząć kompletować lub przygotować uzupełniający sprzęt:
- dodatkowe, niezależne źródło powietrza - jeśli nie zestaw typu twinset, to przynajmniej dodatkowa butla pony 4-6 l
- światło (lampka) -  główne (najwygodniejszą formą jest głowica z pojemnikiem na akumulator w oddzielnym zasobniku) + backup
- narzędzia tnące (przynajmniej dwa) - nóż hakowy (doskonale nadający się do cięcia sieci), sekator (do cięcia lin), zwykły nóż
- boja, kołowrotek, szpulka
- kompas
- światło stroboskopowe i chemiczne, rakiety świetlne, flary morskie również mogą się przydać
- przy głębszych i dłuższych nurkowaniach do ogrzewania suchego skafandra można użyć argonu i/lub elektrycznej, ogrzewającej kamizelki.
Planując nurkowanie trzeba też wiedzieć, że polskie prawo bardzo restrykcyjnie podchodzi do kwestii nurkowania na wrakach - dozwolone jest nurkowanie wyłącznie na udostępnionych pozycjach, każde nurkowanie musi zostać zgłoszone, a bez uzyskania stosownego pozwolenia obowiązuje bezwzględny zakaz penetracji wnętrza wraku.

Opis wraków z zakresu głębokości 0-50 m udostępnionych przez Urząd Morski w Gdyni (pełna lista wraków wraz z ich współrzędnymi geograficznymi na stronie www.umgdy.gov.pl):
- ORP Wicher - wrak, a właściwie jego pozostałości spoczywają przy porcie na Helu. Średnia głębokość to 6 m, a długość jednostki to 100 m. Był to pierwszy polski kontrtorpedowiec (niszczyciel). Pierwszego września 1939 roku wziął udział w bitwie na wodach Zatoki Gdańskiej. 3. września wraz z ORP "Gryf" uszkodził niemiecki niszczyciel Leeberecht Mass. Został zatopiony tego samego dnia około godziny 17:00.
- ORP Delfin - leży na dnie Zatoki Puckiej na 21 m. "Delfin" to drewniany trałowiec typu YMS (Yard Minesweeper) o długości 40 m. Służył w Marynarce Wojennej do 1957 r. Pierwsze wodowanie miało miejsce w 1942 r. Do Polski trafił jako zakup z brytyjskiego demobilu w 1948 r.
- Groźny - głębokość 18 m, długość wraku 52 m. Był to duży ścigacz okrętów podwodnych typu BO (ros. bolszoj ochotnik) 122-bis. Został zatopiony przez Marynarkę Wojenną w celach szkoleniowych. Leży w Zatoce Gdańskiej niedaleko Jastarni. Wrak zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych wraków. 10 maja b.r. Bałtyckie Towarzystwo Wrakowe ustawiło nad wrakiem stałą, żółtą pławę ze znakiem WK-G. Jest to pierwsza boja tego typu.
- BN kuter - Jastarnia - kuter rybacki leżący poniżej 35 m. Ma metalowy kadłub i jest pozbawiony wszystkich elementów użytkowych. Nieznane są okoliczności jego zatonięcia.
- Abille - morski holownik parowy o długości 37 m, na środku charakterystyczny ogromny komin. Znajduje się naprzeciwko wejścia do portu w Helu. Głębokość przy dnie to ponad 45 m i ze względu na to jest przeznaczony wyłącznie dla zaawansowanych nurków.
- Trałowiec "MUNIN" - jest to wrak okrętu wojennego, długość 41 m, głębokość przy dnie 42m. Leży niedaleko Helu, płynąc w kierunku Gdańska. Dodatkową atrakcją są różnego rodzaju błystki, woblery i inne wędkarskie przynęty zerwane na tym wraku przez wędkarzy.
- Kuter rybacki ZAG 5 - leży na 28 m w Zatoce Gdańskiej w odległości ok. 5 km od Jantaru. Jest to niewielka jednostka (15 m długości), która zatonęła w czasie sztormu z powodu przepełnionej ładowni. Właściciel zginął podczas katastrofy.
- M/S Christa - statek handlowy pływający pod duńską banderą. Długość ok. 70 m. Spoczywa na 16 m na pełnym morzu na wysokości Władysławowa.
- Mount Vernon - statek towarowy odnaleziony w 1997 roku przez polskich nurków, którzy wydobyli z niego dzwon okrętowy. Długość prawie 70 m, leży na 26 m na pełnym morzu na wysokości Jastrzębiej Góry.
- 2 w 1 - zwany przez nurków również wash and go - jest to wrak okrętu wojennego (niszczyciela min) leżący na głębokości nie więcej niż 4 m, długość wraku 60m. Położony jest w okolicach helu jakieś 100 m od plaży (niestety dostęp tą drogą jest utrudniony, ponieważ znajduje się tam teren wojskowy). Ze względu na niewielką głębokość i odległość od brzegu ulega ciągłemu niszczeniu przez sztormy.
- Tankowiec - leży na 26 metrach na pełnym morzu na wysokości Juraty. Zbiornikowiec o dwupokładowej konstrukcji był napędzany maszyną parową. Statek posiada jedną śrubę czteropłatkową. Długość 94 m. Wykorzystywany również jako tankowiec dla U-bootów. Zatonął w 1915 r. po wpłynięciu na minę.
- Pogłębiarka - głębokość przy dnie 37 m, brak jakichkolwiek danych dotyczących tego wraku. Leży w okolicach Jastarni na pełnym morzu.
- West Star - głębokość przy dnie 2,5 m, maszty wystają ponad powierzchnię wody. Leży ok. 8 km od Łeby płynąc wzdłuż brzegu w stronę Helu. West Star to Duński statek, który zatonął w 1971 r. Płynął z Gdańska do Anglii z ładunkiem drewna.
- Arngast - głębokość na dnie 22 m. Holownik parowy o długości 30 m. Zatonął w 1921 roku w czasie burzy śnieżnej podczas rejsu z Wilhelmshaven do Gdańska. Znajduje się w okolicach Łeby.
- Svanhild - jest to prawie stumetrowy, jednopokładowy drobnicowiec napędzany maszyną parową. Zatonął w 1944 po kolizji z S/S Fortuna of Bremen. Leży na głębokości 24 m, mniej więcej w tej samej linii co Arngast, jednakże znacznie bardziej w głąb morza.
- M/T Terra - głębokość przy dnie 42 m. Terra to zbiornikowiec o długości 74 m, był wyposażony w 16 zbiorników. Zatopiony w 1944 r. przez dwie torpedy wystrzelone z radzieckiej łodzi podwodnej. Trafiony w prawą burtę w okolicy 20 metra mierząc od dziobu. Leży w okolicach Łeby, jest to najdalej położony na północ wrak.
- Żaglowiec z XVIII - położony na północ od Łeby, niedaleko M/T Terra. Głębokość na dnie 38 m, długość wraku - 24 m. Wrak zachowany w znakomitym stanie. W piasku zakopana jest znaczna część kadłuba. Na dziobie widoczne wcięcie na maszt. Niewykluczone, że pod trzema przysypanymi pokładami jeszcze kryją się kosztowności.

Należy też wspomnieć o wraku zwanym Kanonierka, na którym w dniu 15 lutego 2008 r. wprowadzono czasowy zakaz nurkowania. Wrak tego ścigacza okrętów podwodnych leży na południe od portu w Helu na głębokości 30 m. Ze względu na położenie był często wykorzystywany przez nurków do ćwiczeń.

Na koniec dobra wiadomość - w niedalekiej przyszłości w Bałtyku pojawi się kolejny wrak. Władze Helu, aby przyciągnąć amatorów nurkowania, zakupiły okręt wojenny - Łącznikowiec Bryza, który zostanie zatopiony w okolicach Helu na 20 m.

Nurkowania na wrakach cieszą się stale rosnącą popularnością, bowiem ze względu na szerokie spektrum głębokości i położenie, nurkowie o każdym poziomie zaawansowania znajdują coś dla siebie. Nurkom mniej doświadczonym i tym chcącym rozpocząć przygodę z wrakami proponuję nurkowania na płyciej położonych wrakach w Zatoce Gdańskiej. Natomiast zaawansowani nurkowie, jestem przekonany, sami dokonają wyboru na podstawie zawartego opisu.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agata Osiewała 04-02-2009 11:53:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agata Osiewała
Ostatnia aktualizacja: Agata Osiewała 20-04-2009 08:30:57