System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Protokół z XLI sesji Rady Miasta Helu przeprowadzonej w dniu 29.01.2010 r.
Rada Miasta Helu
z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 29 stycznia 2010 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.
Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Edward Mrozik, przywitał radnych i zaproszonych gości.
Stwierdził prawomocność obrad. Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 13 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).
Nieobecni: Borowiec-Pytel Bogusława, Soldatke Karolina.
Radny Wojna poinformował, że w imieniu stałych komisji Rady Miasta wnioskuje o wycofanie z porządku obrad z pkt.4 ppkt b) ustalenia wynagrodzenia burmistrza Helu (projekt uchwały nr 2/10).
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że pan burmistrz wrócił na swoje stanowisko, powinien otrzymać takie samo wynagrodzenie jak p.o. burmistrza, gdyż będzie wykonywał te same obowiązki. Poinformował również, że uchwała obowiązująca z 2006 roku nie była waloryzowana.
Radny Wojna wyjaśnił, że argumentacją ustalenia uposażenia dla zastępcy burmistrza było to, że pełni obowiązki burmistrza i zastępcy, tj. wykonuje podwójną pracę. Poinformował również, że pan burmistrz wrócił po dwu letniej przerwie i radni ustalili na komisji, że będzie miał okazję wykazania się pracą na rzecz gminy i wtedy wysiłki zostaną docenione.
Burmistrz Helu poinformował, że przyznał już wynagrodzenie zastępcy i będzie miał 2 tys. zł więcej. Następnie wnioskował o pozostawienie wynagrodzenia burmistrza na poziomie 2006 roku.
Przewodniczący Rady stwierdził, że nastąpiła kuriozalna sytuacja ponieważ pracownik nie może mieć większej pensji niż kierownik. W związku z powyższym wnioskował o przyjęcie przygotowanego projektu uchwały.
Radna Janiak wyjaśniła, że pan Pałkowski po powrocie burmistrza Helu miał powrócić na pensję zastępcy.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że obecnie pensja zastępcy jest wyższa niż burmistrza.
Radny Wojna stwierdził, że najpierw powinny być ustalenia dotyczące uposażenia burmistrza a później zastępcy.
Radna Jarosz wnioskowała o przełożenie omawiania projektu uchwały na kolejną sesję.
Radny Wojna poinformował, że na wspólnym posiedzeniu komisji wszyscy jednogłośnie przyjęli wniosek dotyczący wykreślenia uchwały z porządku obrad. W związku z powyższym prosił o przejście do głosowania nad wnioskiem.
Przewodniczący Rady postawił pod głosowanie wniosek dotyczący wycofania z porządku obrad z pkt.4 ppkt b) ustalenia wynagrodzenia burmistrza Helu.
Rada Miasta przyjęła wniosek 11 głosami „za” przy 2 głosach „przeciwnych”.
Radny Oniszczuk wnioskował o umieszczenie w porządku obrad części II pkt 4 jako ppkt g) uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi pana Marka Kocika na działalność burmistrza Helu.
Rada Miasta przyjęła wniosek 12 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
Burmistrz Helu wnioskował o przeniesienie pkt 4 ppkt f) projektu uchwały nr 6/10 jako punkt pierwszy do omówienia, ponieważ dyrektor WAM jest u prezesa w Warszawie i czeka na przesłanie faksem uchwały w celu zatwierdzenia przekazania nieruchomości.
Rada Miasta przyjęła wniosek jednogłośnie 13 głosami „za”.
Radna Janiak poprosiła o informacje, czy radni dostaną zarys mapki żeby sprawdzić czy są to drogi, czy też tereny przyległe.
Radna Matuszewska prosiła o przybliżenie tematu treści uchwały.
Burmistrz Helu poinformował, że prowadzone są starania o kompleksowe uregulowania terenów przyległych do dróg, a dz. 191/1 dotyczy parkingu przy cmentarzu. Wyjaśnił jednocześnie, że radni mogą zapoznać się z mapkami z których wynika, czy są to drogi, czy teren zielony.
Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny (projekt stanowi zał. do protokołu).
Radny Oniszczuk prosił o naniesienie kosmetycznej poprawki w projekcie uchwały w § 1, tj. słowa „ …zgodnie z załączonym wykazem do powyższej uchwały” zamienić na „ … zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały”.
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XLI/250/10 w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Burmistrz Helu poinformował, że radni nie zgłosili wniosków i interpelacji.
Radna Janiak zapytała, czy droga między Helem a Juratą może być odśnieżana kiedy pada śnieg o godz. 24.00.
Radna Matuszewska zapytała, czy czynione są starania w celu przejęcia mieszkań z WAM na rzecz mieszkań socjalnych dla mieszkańców Helu.
Radna Jarosz prosiła o odgarnianie śniegu przez pług do jednego miejsca ponieważ odśnieżone chodniki są zasypywane po przejeździe pługa.
a) Opis działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu w 2009 roku stanowi załącznik do protokołu.
Radna Matuszewska poprosiła o informacje na jakim etapie jest przystosowanie biblioteki dla osób niepełnosprawnych oraz czy robione będzie ocieplenie ze środków pozyskanych z zewnątrz.
Pani Rotta wyjaśniła, że złożyła wniosek do programu operacyjnego infrastruktura kultury, który dotyczy: ocieplenia budynku, zmiany orynnowania oraz podjazdów dla niepełnosprawnych i czeka na wyniki.
Przewodniczący Rady zapytał, czy przewidywane są uroczystości z okazji 60-lecia biblioteki.
Pani Rotta poinformowała, że biblioteka jest miejscem, gdzie literatura spotyka się z muzyką i tańcem, dlatego postara się wykorzystać te działania do uczczenia rocznicy biblioteki, jednak wszystko będzie zależało od kondycji finansowej miasta.
b) Burmistrz Helu poinformował, że stan i strukturę ludności miasta Helu radni otrzymali na piśmie (struktura stanowi załącznik do protokołu).
Radny Oniszczuk przestawił strukturę ludności w wersji graficznej (struktura stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady poinformował, że przedstawiony obraz jest niepokojący ponieważ Hel się starzeje i ubywa mieszkańców.
Burmistrz Helu poinformował, że:
- wiek produkcyjny jest 6-cio krotnie większy, jest równowaga między kobietami i mężczyznami,
- liczba mieszkańców będzie malała ponieważ większość osób związana z wojskiem przenosi się do innych miast,
- należy prowadzić gospodarkę prorozwojową dążącą do powstania nowych firm i nowych miejsc pracy,
- tendencja spadkowa następuje od kilku lat, tj. od mementu podjęcia decyzji na szczeblu rządowym o likwidacji jednostek w Helu.
Przewodniczący Rady poprosił o informacje, czy istnieje możliwość pozyskania mieszkań od WAM.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że odpowie na pytanie przy sprawozdaniu.
c) Zastępca burmistrza przedstawił harmonogram realizacji projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Helu” (harmonogram stanowi załącznik do protokołu).
Burmistrz Helu poinformował, że:
- musi być spełnionych kilka zadań, żeby inwestycja mogła być realizowana,
- mimo wysiłków UM, zastępcy burmistrza oraz powołanego zespołu do realizacji projektu pod kierunkiem pana Ciężkowskiego inwestycja może się opóźnić lub nie rozpocząć,
- 26 stycznia rozpocznie się konkurs na obsługę ekspercką zamówienia publicznego, która będzie nadzorować i przygotowywać dokumentację przetargową do momentu podpisania umowy z inwestorem,
- trwa weryfikacja dokumentów, dokumentacji technicznej pod kątem aktualizacji,
- na przełomie lutego – marca ogłoszone będą przetargi na nadzory inwestorskie, jeżeli nie będzie żadnych uwag z WFOŚiGW w Gdańsku,
- trwa przygotowanie wniosku o wydanie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzji środowiskowej,
- uaktualniany jest raport oddziaływania na środowisko,
- utracono pozwolenie budowlane na prace w porcie rybackim dlatego przygotowywane jest aktualne,
- brak jest również pozwolenia na budowę w porcie wojennym,
- po uzyskaniu pozwoleń na budowę będzie można zaplanować prace
w portach,
- istnieje również konieczność doprojektowania niektórych rzeczy na terenie portu wojennego,
- czynnikiem decydującym rozpoczęcia inwestycji jest czas,
- skończyło się również pozwolenie radiowe, dlatego pod koniec miesiąca lutego należy wystąpić o nowe,
- istnieje możliwość uzyskania pożyczki z WFOŚiGW na realizację inwestycji ale wniosek powinien być złożony do 23.04.2010 r., jednak do tego czasu nie będzie odpowiedniej dokumentacji i trzeba będzie złożyć prośbę o rozpatrzenie wniosku w czerwcu,
- harmonogram realizacji inwestycji zostanie mieszkańcom przedstawiony.
Radna Matuszewska porosiła o informacje, czy pan burmistrz przewiduje spotkanie z prezesami ogrodów działkowych w sprawie kanalizy.
Burmistrz Helu poinformował, że obecnie nie przewiduje spotkania ponieważ wypracowano już wcześniej możliwość podłączenia i miał być wykonany projekt.
d) Pan Burczyk poinformował, że informacja o stanie sportu powszechnego realizowanego w oparciu o wykorzystanie miejskiej hali sportowo-widowiskowej i boiska, została przedstawiona na komisji oraz w formie pisemnej (informacja stanowi załącznik do protokołu).
Radna Janiak poprosiła o przedstawienie sprawy ogrzewania na hali sportowej, w trakcie ćwiczeń porannych dzieci ze szkoły podstawowej.
Pan Burczyk wyjaśnił, że od grudnia nie było skarg od pani dyrektor na temat ogrzewania, zwiększono wydajność na piecu i jest na hali cieplej. Poinformował również, że po konsultacji z firmami zasugerowano wymianę strumieni które doprowadzają ciepłe powietrze na całą halę, wymiana strumieni kosztuje ok. 10 tys. zł.
Następnie przedstawił realizację zadań sportowych w oparciu o halę sportowo-widowiskową i boisko w 2009 roku (realizacja zadań stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady zapytał, czy podjęto wysiłki w celu pozyskania środków na sport ze środków unijnych.
Pan Burczyk poinformował, że w tym roku będą się starać pozyskać środki, koordynator ds. sportu p. Radke już prowadzi rozmowy z wieloma osobami.
Radna Matuszewska poprosiła o wyjaśnienie dlaczego Hel włączono do struktury Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.
Radny Zabłocki wyjaśnił, że musi być założony klub, żeby można było wziąć udziału w rozgrywkach futsal i dlatego przystąpiono do związku.
Radna Janiak poprosiła o informacje, czy hala będzie wydzierżawiona komuś z zewnątrz na ferie zimowe.
Pan Burczyk poinformował, że: w I tygodniu w godzinach od 9.00-12.00 zajmuje halę Gdańsk, od 10.30-12.00 będą prowadzone zajęcia na siłowni, do godz. 15.00 piłka nożna, tenis ziemny i siatkówka, a po godzinie 15.00 będą prowadzone zajęcia zgodnie z rocznym harmonogramem; w II tygodniu od godziny 9.00 zajęcia będą prowadzić instruktorzy na hali sportowej
a całością będzie koordynował p. Radtke.
e) Burmistrz Helu poinformował, że radni otrzymali pisemne sprawozdanie dotyczące najmu i dzierżawy terenów gminnych za 2009 rok (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).
Radny Wojna zapytał, czy są zaplanowane odpowiednie środki w podziałce na wynagrodzenie dla burmistrza.
Burmistrz Helu poinformował, że pani skarbnik odpowiednie wydatki zaplanowała.
Wiceprzewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2010 rok (projekt stanowi zał. do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XLI/251/10 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2010 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
b) projekt uchwały nr 3/10
Pani skarbnik poprosiła o naniesienie zmiany w § 1 projektu uchwały, tj. skreślenie wyrazów „…jednostce samorządu terytorialnego…” a wpisanie … Samorządowi Województwa Pomorskiego…”. Wobec powyższego § 1 otrzymał brzmienie: „Udziela się pomocy finansowej Samorządowi Województwa Pomorskiego, na dofinansowanie przygotowania do realizacji budowy Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej w wysokości 11.200,00 zł.”. Poinformowała również, że udzielając pomocy finansowej na „nie swoje zadanie” trzeba podjąć odrębną uchwałę w sprawie udzielenia pomocy i wskazać samorząd województwa ponieważ jest to droga wojewódzka.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że droga podana przez panią skarbnik dopiero powstanie.
Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostce samorządu terytorialnego (projekt stanowi zał. do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XLI/252/10 w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostce samorządu terytorialnego, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Pani skarbnik poinformował, że w budżecie są zaplanowane środki na zadania ujęte w projekcie uchwały ale żeby udzielić pomocy finansowej nie swojej jednostce musi być podjęta odrębna uchwała.
Wiceprzewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostce samorządu terytorialnego (projekt stanowi zał. do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XLI/253/10 w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostce samorządu terytorialnego, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Radna Matuszewska zapytała, czy stawki w wydanym zarządzeniu są takie same jak w uchwale.
Zastępca burmistrza poinformował, że stawki pozostawił te same, które ustalone były z radnymi.
Radna Janiak stwierdziła, że co roku radni podejmowali uchwałę
i poprosiła o wyjaśnienie zaistniałej zmiany.
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że wojewoda przysłał zawiadomienie w sprawie wszczęcia procedury unieważnienia uchwał ponieważ naruszono art.40 ust.2 pkt 3 w zw. z art. 30 ust.2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w zakresie przekroczenia ustawowych kompetencji Rady Miasta Helu w przedmiocie regulacji objętej omawianymi uchwałami.
Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwał Rady Miasta Helu z dnia 3 grudnia 2009 roku Nr XXXIX/233/09, Nr XXXIX/234/09, Nr XXXIX/235/09 (projekt stanowi zał. do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XLI/254/10 w sprawie uchylenia uchwał Rady Miasta Helu z dnia 3 grudnia 2009 roku Nr XXXIX/233/09, Nr XXXIX/234/09, Nr XXXIX/235/09, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Przewodniczący Rady poinformował, że zapoznał radnych na posiedzeniu komisji ze skargą pana Kocika złożoną na działanie burmistrza do wojewody. Poprosił przewodniczącego komisji rewizyjnej o przedstawienie wyników wyjaśnienia niniejszej sprawy.
Przewodniczący komisji p. Motyka poinformował, że komisja zbadała obieg dokumentów jakie wpłynęły do UM i stwierdziła, że zastępca burmistrza przekazał sprawę do sekretarza miasta, który nie odpowiedział na sprawę w terminie. Poinformował również, że swoje wnioski komisja zawarła w opinii stanowiącej załącznik do projektu uchwały.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że mandat musi być zapłacony, a skarga dotyczyła nie udzielenia odpowiedzi a nie mandatu.
Radny Oniszczuk wyjaśnił, że skarga która wpłynęła do wojewody dotyczy niedotrzymania terminu udzielenia odpowiedzi na pismo z sierpnia 2009 roku.
Wiceprzewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi pana Marka Kocika na działalność burmistrza Helu (projekt stanowi zał. do protokołu).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XLI/255/10 w sprawie rozpatrzenia skargi pana Marka Kocika na działalność burmistrza Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
- pługi przy odśnieżaniu zawsze będą pozostawiały zwały śniegu,
- śnieg stary jest wywożony w miarę możliwości,
- SM powinna karać mandatami właścicieli posesji za nie odśnieżanie ale śnieg pada cały czas,
- chodnik na ul. Przybyszewskiego jest odśnieżony,
- droga 216 jest odśnieżona bardzo dobrze.
Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał za okres od dnia 3.12.2009 r. do dnia 22.01.2010 roku stanowi załącznik do protokółu.
Sprawozdanie z działalności bieżącej burmistrza Helu w okresie od 4 grudnia 2009 roku do 28 stycznia 2010 roku stanowi załącznik do protokółu.
Burmistrz Helu stwierdził, że sprawozdanie nie będzie przygotowywane w tak szczegółowej formie jak dotychczas ponieważ nie ma takiej potrzeby.
- MON rozesłało do jednostek samorządu terytorialnego pisma, które otrzymał wojewoda pomorski, marszałek województwa, starosta powiatowy i burmistrz Helu, dotyczące informacji, że szpitale będą przekazywane poza MON ale pod warunkiem połączenia z inną jednostką publiczną, dlatego spotkał się ze starostą, przewodniczącym rady powiatu puckiego i dyrektorem szpitala w Helu.
Starosta wyraża chęć przejęcia i włączenia szpitala helskiego do struktur szpitala puckiego, ale doprowadziłoby to do likwidacji ponieważ szpital pucki ma problemy. Wysłał pismo do generała Wiśniewskiego z informacją, że samorząd helski jest zainteresowany uzyskaniem informacji, czy istnieje możliwość przejęcia szpitala przez gminę jednak jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymał. W związku z powyższym dalej będzie podtrzymywane stanowisko o otrzymaniu informacji ponieważ przepisy nie wykluczają jednoznacznie, że nie można przekazać szpitala gminie. Szpital helski nie posiada zadłużenia, jest resortowy i ma inny kontrakt niż pozostałe szpitale. Wyjaśnił również, że rozmawiał z marszałkiem o możliwości połączenia szpitala helskiego ze szpitalem w Wejherowie i jest to chyba najlepsza koncepcja przy założeniu połączenia szpitala z inną jednostką.
Radny Wojna stwierdził, że skoro pan burmistrz wypowiadał się
w imieniu samorządowców, to należy przez to rozumieć, że radni będą mogli brać udział w spotkaniach.
Burmistrz Helu poinformował, że bez zgody mieszkańców nic nie zrobi, a jeżeli radni będą chcieli uczestniczyć w spotkaniach to bardzo dobrze. Wyjaśnił, również, że pan Mrozik w imieniu rady brał udział w spotkaniu dotyczącym szpitala. Poinformował również, że w miesiącu marcu-kwietniu można na sesję zaprosić wicemarszałka Struka.
- 15 stycznia spotkał się z dyrektorem AMW w celu omówienia prywatyzacji zasobów agencji w porozumieniu i przy udziale miasta,
tj. przekazania części nieruchomości dla miasta np. terenów wczasów wagonowych.
- 19 stycznia spotkał się z wicemarszałkiem Strukiem w celu uzyskania informacji o stanie pozyskania pieniędzy przez Hel na inwestycje
i różnego rodzaju projekty z programów realizowanych przez Urząd Marszałkowski. Do dnia 1 marca złożony zostanie projekt dotyczący przedszkola oraz projekt dotyczący szkoły i zajęć pozalekcyjnych. Sala gimnastyczna w szkole nie będzie realizowana ponieważ gmina przegrała sprawę w sądzie, kopiec Kaszubów nie będzie realizowany ponieważ Urząd Morski nie wyraża zgody na jego postawienie. Wyjaśnił również, że w Urzędzie Miasta pan sekretarz i jeszcze jedna osoba zatrudniona, będą odpowiedzialni za przygotowanie projektów.
Zastępca burmistrza poinformował, że środki można pozyskać na małe projekty z Lokalnej Grupy Działania Małe Morze - wykorzystując możliwości właśnie Stowarzyszenie „Przyjaciele Helu” i MOW złożyło dwa wnioski, wartość projektu jest do 25 tys. zł. Biuro, które przyjmuje wnioski znajduje się w Pucku, z Helu złożyło dwa wnioski Stowarzyszenie „Przyjaciele Helu”, jeden wniosek zarząd portu
i p. Kwiczala, ogółem do konkursu złożono 18 wniosków.
- 26 stycznia spotkał się z dyrektorem WAM w celu omówienia możliwości współpracy w zakresie pozyskania lokali mieszkalnych na potrzeby gminy oraz sprzedaży lokali mieszkalnych dla lokatorów mieszkań WAM. Rozpoczęto procedurę sprzedaży mieszkań, sprzedawane będą również mieszkania przy ul. Leśnej 7, bloki przy
ul. Żeromskiego nie podlegają sprzedaży ponieważ WAM nie posiada tytułu prawnego do gruntu. Po 1 lipca będzie mógł wystąpić do WAM o pozyskanie mieszkań na wynajem dla gminy.
Burmistrz Helu poinformował, że samochód urzędowy uległ samozapaleniu, dlatego zamówił nowy samochód produkcji 2009 Peugeot bipper, diesel za kwotę 46 tys. zł, odbiór 5 lutego br.
Radna Janiak poprosiła o informacje, czy sprzedaż posesji WAM na ul. Kuracyjnej została sfinalizowana.
Burmistrz Helu poinformował, że gmina jest właścicielem budynku.
Radny Motyka zapytał, czy po uregulowaniu spraw związanych z własnością gruntu bloków na Żeromskiego 2,4,6 zostaną one sprywatyzowane.
Burmistrz Helu poinformował, że po uregulowaniu spraw nastąpi prywatyzacja. Dyrektor WAM jest przychylny prywatyzacji i można zorganizować zamknięte spotkanie z radnymi w celu uzyskania konkretnych informacji.
- dyrektor Wam na spotkaniu obiecał, że uchyli uchwałę i obniży stawki czynszu bo są wysokie ale po miesiącu przyszła podwyżka,
- pan burmistrz przy prywatyzacji mieszkań WAM zadeklarował przejecie terenów zielonych na tereny rekreacyjne,
- na spotkaniu z sekretarzem stanu p. Piątasem mówiono o zrobieniu nowych podziałów - wydzielenia budynków po obrysie i przekazaniu miastu terenów zielonych.
Radna Janiak poinformowała, że przez ostatnie 4 miesiące mieszkańcylokali WAM nie zwracali się już do dyrektora ponieważ twierdził, że jest pełniący obowiązki i nic nie może zrobić. Na początku stycznia poinformowano mieszkańców, że odblokowano sprzedaż mieszkań ale na rozmowę z panem dyrektorem w grudniu nie można było liczyć. W związku z powyższym radna prosiła o zorganizowania spotkania radnych z panem dyrektorem w celu omówienia wielu spraw.
Burmistrz Helu stwierdził, że nie można wykupywać mieszkań po obrysie budynku ponieważ wspólnota nie będzie miała jak zrobić remontu, postawić śmietnika, samochodu itp., gmina może przejąć tereny zbędne ale nie wszystkie tereny zielone. Niektóre mieszkania z gruntem już zostały sprzedane i nie można robić nowych podziałów.
Radna Konarska poinformowała, że opłata za wykup mieszkania w którym mieszka na obecnych warunkach będzie wynosiła ok. 50 tys. zł, natomiast po 2012 r. według nowych norm 150 tys. zł. Wobec powyższego radna stwierdziła, że każdy może się zastanowić jakie warunki są korzystniejsze.
Radny Chroń poinformował, że na starym osiedlu podział geodezyjny nie ma nic wspólnego z logiką ponieważ stworzone są pięciokąty, sześciokąty itp. Ponadto WAM wydzielił niektóre kawałki i wystawił tablice na sprzedaż mimo, że na spotkaniach zapewniano, że nic takiego nie będzie miało miejsca.
Radna Janiak prosiła o zorganizowanie spotkania z dyrektorem WAM ponieważ jest dużo rzeczy do omówienie z dwóch stron.
Radna Matuszewska wnioskowała o zorganizowanie spotkania radnych z panem dyrektorem.
Przewodniczący Rady stwierdził, że pan burmistrz powinien zostawić radnym formę w jakiej chcieliby otrzymywać informacje na temat działalności burmistrza w okresie międzysesyjnym. Poinformował również, że dotychczasowa forma bardzo mu odpowiadała.
Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynęły do Rady Miasta Helu następujące pisma:
- od Pana Bulińskiego dotyczące zmiany budżetu na 2010 rok;
Rada Miastaskierowała pismo do Komisji Gospodarczej w celu wypracowania stanowiska w sprawie.
Radny Motyka stwierdził, że nic nie wiedział na temat pisma mimo, że skierowane zostało za jego pośrednictwem.
- od p. Grobelnego prezes ZMP, p. Kotowskiego prezesa zarządu ZPP,
p. Poznańskiego przewodniczącego ZGW RP, p. Adamowicza prezesa zarządu UMP, p. Krochmala prezesa Unii MP, p. Kozłowskiego prezesa zarządu województw RP - zaproszenie na spotkanie 8 marca z okazji 20-sto lecia działania samorządu terytorialnego w Warszawie, koszt uczestnictwa dwudniowego 700 zł;
- od Wojewody Pomorskiego w sprawie nieważności uchwał Rady Miasta Helu z dnia 3 grudnia.
Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie uchylenia uchwał Rady Miasta Helu z dnia 3 grudnia 2009 roku Nr XXXIX/233/09, Nr XXXIX/234/09, Nr XXXIX/235/09,
- od Wojewody Pomorskiego w sprawie nieważności § 7 pkt. 1 zarządzenia burmistrza Helu określającego stawki czynszu za dzierżawę nieruchomości gruntowych i lokali użytkowych stanowiących własność miasta Helu i zasad stosowania stawek czynszu dzierżawnego burmistrza. Wobec powyższego organ nadzoru wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności przedmiotowego zarządzenia w zakwestionowanej części.
- od wojewody pomorskiego w sprawie skargi p. Kocika
Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi pana Marka Kocika na działalność burmistrza Helu.
- od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczące raportu o stanie środowiska w woj. pomorskim;
- z Sądu Okręgowego w Warszawie uchylające postanowienie prokuratora o zastosowaniu środka zapobiegawczego wobec pana burmistrza;
- od p. Derdacki prezesa Fundacji ECZ w sprawie udzielenia pomocy finansowej w organizacji wystawy „Arbores vitae. Ostatnia puszcza” w Helu w terminie 26.06.2010 do 3.10.2010 r.
Radny Oniszczuk poprosił o informacje, jaki był koszt wystawy „Planeta ocean”.
Zastępca burmistrza poinformował, że była to suma 100 tys. zł.
Burmistrz Helu stwierdził, że nie przeznaczy żadnych środków na organizacje wystawy ponieważ nie zostało to zaplanowane w budżecie.
Radny Oniszczuk stwierdził, że „Planeta ocean” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i była atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Jednak trzeba zadać sobie pytanie, czy gminę stać na wsparcie takiego przedsięwzięcia.
Zastępca burmistrza stwierdził, że w ubiegłym roku wystawa pasowała do miejsca ponieważ dotyczyła wody.
Burmistrz Helu poinformował, że może wydać zgodę na ustawienie reklamy wystawy nie pobierając opłat.
Rada zaakceptowała stanowiska pana burmistrza.
- od Naczelnika Urzędu Skarbowego informujące, że w IV kwartale 2009 r. nie wydawał decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia terminu zapłaty, rozłożenia na raty podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego;
- od szefa inspektoratu wojskowej służby zdrowia gen. Andrzeja Wiśniewskiego w sprawie możliwości przekazania szpitala wojskowego;
- od pana Tomasza Chandzika dotyczące uzyskania informacji na temat wykorzystania urlopów przez pana burmistrza w latach 2002-2006 i 2006-20010.
Rada Miasta postanowiła skierować pismo do burmistrza o przygotowanie na powyższe informacji.
- od Wojewody Pomorskiego w sprawie pani radnej Teresy Michniewicz-Borkowskiej. Rada Miasta nie otrzymała jeszcze odpowiedzi od komendanta chorągwi;
- od prof. Rowińskiego z Instytutu Geofizyki PAN odmawiające ustawienia tablicy upamiętniającej dr Czyszka, na terenie Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki PAN w Helu.
Przewodniczący Rady poinformował, że będzie rozmawiał z pracownikami Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki PAN, czy pan Czyszek zasługuje na uhonorowanie.
Radna Matuszewska stwierdziła, że osoby zasłużone powinny być znane społeczności helskiej i nie trzeba się o nie dopytywać.
Radny Oniszczuk stwierdził, że należy odpowiedzieć, iż nie ma obecnie możliwości godnego uhonorowania osoby p.Czyszka.
Radna Janiak stwierdziła, że otrzymali już dodatkowe informacje o panu Czyszku i więcej nie potrzeba. Wnioskowała o uhonorowanie pana Czyszka poprzez wystawienie tabliczki na cmentarzu.
Przewodniczący Rady postawił pod głosowanie wniosek dotyczący odpowiedzi, iż w obecnej chwili nie ma możliwości godnego uhonorowania.
Rada Miasta przyjęła wniosek 9 głosami „za” przy 3 głosach „wstrzymujących się”.
- od starosty puckiego skierowanego od wojewody w sprawie nadania odznaczeń państwowych zasłużonym samorządowcom województwa pomorskiego.
Przewodniczący Rady prosił o wytypowanie osoby do odznaczenia i podania informacji wciągu 2 tygodni do biura obsługi rady.
Radna Pełechaty zapytała, czy dla dzieci helskich można byłoby zorganizować lodowisko.
Radny Oniszczuk poinformował, że szkoła planuje zrobić na terenie boiska lodowisko.
Radny Wojna poinformował, że w momencie odwieszenia pana burmistrza ukazał się w Internecie komentarz pana burmistrza „miasto w kryzysie”, potem w następnym artykule „Wyborczej” pan burmistrz mówi, że sytuacja finansowa w mieście jest zadawalająca, z kolei w „Helskiej Blizie” pan burmistrz mówi, że jest niezadowolony, że zostawił miasto z nadwyżką, po 2 latach powrócił i zastał stan inny, co świadczy o rozrzutnej gospodarce rady i p.o. burmistrza. W związku z powyższym radny zapytał jaka jest opinia pana burmistrza po 2 latach przerwy na temat sytuacji miasta oraz czy inwestycja wod.-kan. jest dobra inwestycją, czy złą, ponieważ zastępca burmistrza referował harmonogram realizacji sieci wod.-kan. z dozą optymizmu a pan burmistrz pesymizmu.
- ten co udziela wywiadu nie ma wpływu na tytuł jaki się ukaże,
- całe życie się dobrze wypowiadał o Helu, nigdy źle,
- publicznie wypowiedział się, że jest zaniepokojony ale to nie znaczy, że jest źle w mieście,
- w „HB” wypowiada się o p. Pałkowskim bardzo dobrze,
- jeżeli chodzi o kondycję finansową gminy, to powiedział prawdę gdyż w październiku 2007 roku nadwyżka budżetowa wynosiła 6,5 mln. a teraz 1 800 000 zł,
- przedstawił stan faktyczny i zagrożenia jakie mogą być dla realizacji inwestycji wod.-kan,
- gdyby nie był zawieszony nie pozwoliłby do uszczuplenia nadwyżki budżetowej, niektóre wydatki były całkowicie zbędne,
- wydatkowanie środków w 100% z budżetu nie przynosi dumy, tylko zadowolenie z wydanych środków,
- pracownicy nie będą mogli dokonać żadnych zakupów bez zapotrzebowania i uzyskania zgody,
- trzeba budżet zrealizować nie wystarczy zaplanować.
Radna Matuszewska poprosiła o informacje, jakie wydatki po analizie budżetu będą mocno ograniczane.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że wydatki niezaplanowane w budżecie nie będą realizowane, nie będzie nic dodatkowego wprowadzanego.
- mówił o sprzecznych wypowiedziach pana burmistrza a nie o tym, że się źle wypowiadał,
- zapytał, czy rozpoczęcie procedury sieci wod.-kan. jest sukcesem i też nie otrzymał odpowiedzi,
- inwestycje wod.-kan. należy realizować,
- przy konstrukcje budżetu radni zdawali sobie sprawę, że sprzedaż nieruchomości może nie dojść do skutku ale otrzymali informacje, że gmina ma zdolność kredytową i będzie miała możliwość zaciągania pożyczek
i kredytów,
- przy szybszej realizacji projektu gmina będzie maiła większe możliwości rozwojowe,
- jeżeli założenia budżetowe po stronie wydatków i dochodów są zawyżone, to radni zrobili to z pełną świadomością.
Burmistrz Helu stwierdził, że dobrze, iż radni z pełną świadomością uchwalili budżet, a jeżeli zostaną podpisane umowy na wykonanie inwestycji wod.-kan to będzie sukces.
Radny Mrozik prosił o przygotowanie do następnej sesji przez panią mecenas informacji na temat, czy gmina może przyznawać stypendia dla studentów.
Radna Janiak prosiła o zaproszenie dyrektora WAM na klub radnych.
Radna Konarska prosiła o wprowadzenie poprawki na mapie ewidencyjnej ponieważ był Włodzimierz Steyer a nie Władysław.
Protokół z XXXIX i XL sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 12 głosami „za”.
Burmistrz Helu podziękował radnym za przyjęcie i poinformował, że oczekuje dobrych relacji i współpracy na rzecz rozwoju miasta.
Radna Matuszewska w imieniu radnych zadeklarowała, iż będą dążyli do owocnej i twórczej współpracy.
Przewodniczący Rady stwierdził, że w relacjach z radnymi nic się nie zmieniło, a odmienne zdanie doprowadza do pozytywnych rozwiązań.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym
za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Załączniki do protokołu:
1. porządek obrad,
2. listy obecności,
3. projekty uchwał,
4. uchwały podjęte,
5. opis działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu w 2009 roku,
6. stan i struktura ludności miasta Helu,
7. struktura ludności w wersji graficznej,
8. harmonogram realizacji projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Helu” ,
9. informacja o stanie sportu powszechnego realizowanego w oparciu o wykorzystanie miejskiej hali sportowo-widowiskowej i boiska,
10. realizacja zadań sportowych w oparciu o halę sportowo-widowiskową i boisko w 2009 roku,
11. sprawozdanie dotyczące najmu i dzierżawy terenów gminnych za 2009 rok,
12. sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał za okres od dnia 3.12.2009 r. do dnia 22.01.2010 roku,
13. sprawozdanie z działalności bieżącej burmistrza Helu w okresie od 4 grudnia 2009 roku do 28 stycznia 2010 roku.
protokół zatwierdzony głosami:
dnia 25 lutego 2010 roku
Przewodniczący Rady Miasta Helu
Załączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | 2010.02.25_protokol_z_sesji_XLI_z_29.01.2010.DOC (DOC, 12KB) | 2010-02-26 17:49:46 | 306 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Marek Dykta | 26-02-2010 17:49:46 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Rada Miasta Helu | 23-02-2010 |
Ostatnia aktualizacja: | Marek Dykta | 26-02-2010 17:49:46 |