System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
INFORMACJA BURMISTRZA HELU dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2009 roku.
Hel dnia 15.03.2010 r.
dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2009 roku.
Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania.
Zadnia z zakresu zarządzania kryzysowego w 2009 roku w m. Hel realizowane były na podstawie wytycznych Burmistrza – Szefa Obrony Cywilnej Miasta Helu z dnia 10 lutego 2009 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2009 r.
v Termin opracowania niniejszych wytycznych uzależniony był od terminu otrzymania wytycznych w przedmiotowej sprawie od Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego.
Zasady realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu wynikały z poniższych aktów prawnych :
- art. 17 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590);
- art. 17 ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 2412, poz. 2416, z późn. zm.);
- § 3 pkt 4 i § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850);
- Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.);
- Art. 4, 5, 6, 7, 12.1, 87 i 88 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z późn. zm.);
- §2 Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych (Dz. U. Nr 212, poz. 2153) oraz załącznik do rozporządzenia – Instrukcja przygotowania i realizacji planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych;
- Wytyczne Wojewody Pomorskiego z dnia 15 stycznia 2009 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej, ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego w 2009 r.;
- Wytyczne Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 30 stycznia 2009 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej, ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego w 2009 r.
II. Zasadniczymi celami działania było:
1. Doskonalenie współpracy z administracją publiczną szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego w dziedzinie realizacji zadań z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.
2. Udział we wdrażaniu systemu informacyjno-komunikacyjnego bazy sił i środków województwa pomorskiego.
3. Aktualizowanie planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych na terenie miasta Helu.
4. Kontynuowanie działań organizacyjnych i szkoleniowych związanych z doskonaleniem systemów alarmowania, powiadamiania, łączności i współpracy służb na wypadek zagrożeń, w tym związanych z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, skażeniami biologicznymi i promieniotwórczymi.
5. Bieżące aktualizowanie danych o zagrożeniach miejscowych i doskonalenie działań mogących zapobiec lub minimalizować skutki tych zagrożeń.
6. Aktualizowanie planów współdziałania służb z administracją samorządową miasta Helu.
III. Przebieg realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2009 roku
1) Śledzono na bieżąco, na stronach internetowych, warunki pogodowe ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia powodziowego dla miasta Helu, celem podejmowania stosownych decyzji gdy zaistniałaby taka potrzeba. Ponadto :
1-1) w związku z nadsyłanymi ostrzeżeniami hydrologicznymi - faxem ( z Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku i Starostwa Powiatowego w Pucku) oraz powiadomieniami telefonicznymi przez bosmana z Bosmanatu Portu w Helu, o spodziewanych wzrostach poziomów wody, wzdłuż całego Wybrzeża, powyżej stanów ostrzegawczych, z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych czy też o silnych porywach wiatru i burzach, informowano o powyższym :
- kierownika ZZOM w Helu - Ryszard Burczyka ;
- naczelnika OSP Hel – Arkadiusz Wirwińskiego
w celu zapewnienia gotowości sił i środków ( jakimi dysponują ) do działań, gdy byłoby to konieczne,
2) W związku z nadsyłanymi komunikatami – ostrzeżeniami, z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody w Gdańsku i Starostwa Powiatowego w Pucku oraz śledzonymi prognozami pogody na stronach internetowych, o zbliżającym się bardzo silnym i porywistym wietrze ( w porywach sięgającym do 130 km/h ) oraz wysokich stanach wody w strefie przybrzeżnej, w okresie od godz. wieczornych dn. 13 października 2009 r. do godz. rannych 15 października 2009 r., zgodnie z decyzją burmistrza, przystąpiono do realizacji czynności służbowych wynikających z planu zarządzania kryzysowego miasta Helu;
- z przebiegu podjętych działań sporządzono notatkę służbową, którą przedłożono do zapoznania się burmistrzowi Helu.
3) Uczestniczono w szkoleniu organizowanym przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku nt. : ograniczania skutków katastrof naturalnych , ze szczególnym uwzględnieniem powodzi.
4) Zapoznano się z materiałami, nadesłanymi z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Gdańsk, dot. przeprowadzenia inwentaryzacji sprzętu OC, na podstawie których :
a) opracowano zarządzenie burmistrza Helu w sprawie powołania komisji, w celu przeprowadzenia inwentaryzacji sprzętu obrony cywilnej będącego w użytkowaniu obrony cywilnej m. Helu,
b) udostępniono komisji, powołanej przez burmistrza Helu, dostęp do sprzętu OC będącego na stanie m. Helu, celem potwierdzenia sald ilościowo wartościowych tego sprzętu,
- stan ilościowy w/w sprzętu był zgodny ze stanem faktycznym, o czym poinformowano burmistrza Helu i przesłano pismo w przedmiotowej sprawie do dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
5) Zapoznano się z nadesłanym pismem z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku, syg. nr BZK.II.2147-2/09 z dnia17.04.2009 r., dotyczącego zasad przeprowadzenia oceny przydatności i likwidacji zużytego sprzętu obrony cywilnej, będącego w użytkowaniu obrony cywilnej miasta Helu.
6) Opracowano pismo do Starostwa Powiatowego w Pucku, w którym określono termin planowanego wybrakowania sprzętu obrony cywilnej, będącego w użytkowaniu obrony cywilnej miasta Helu, z zachowaniem zasad wybrakowania, określonym w piśmie z WBiZK PUW.
7) Opracowano zarządzenie burmistrza Helu w sprawie powołania komisji do oceny i wybrakowania sprzętu będącego w użytkowaniu obrony cywilnej miasta Helu.
8) Udostępniono, powołanej przez burmistrza komisji, sprzęt będący w użytkowaniu obrony cywilnej miasta Helu, celem dokonania jego oceny co do dalszej przydatności i służbowego wykorzystania. Z przeprowadzonej kontroli komisja sporządziła protokół wybrakowania i przedłożyła go do zatwierdzenia burmistrzowi Helu.
9) Przesłano informację ( celem zdjęcia z ewidencji ) do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku oraz do Starostwa Powiatowego w Pucku dot. wybrakowania sprzętu OC będącego na stanie Urzędu Miasta Helu. Do informacji dołączono protokół wybrakowania wraz z kartą przekazania odpadu do utylizacji.
10) W ramach organizowania nowego „ systemu zarządzania kryzysowego ” w mieście Hel, wynikającego z przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym ( Dz. U. 2007, nr 89, poz. 590 ), zakończono opracowanie i przedłożono burmistrzowi do :
a) zapoznania i podpisania zarządzenia burmistrza w sprawie: organizacji zarządzania kryzysowego w mieście Hel;
b) zapoznania i podpisania zarządzenia burmistrza w sprawie: powołania Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu;
c) zapoznania i zatwierdzenia opracowanego regulaminu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu;
d) zapoznania i podpisania zarządzenia burmistrza w sprawie: organizacji służby dyżurnej w Urzędzie Miasta Helu, w wypadku wystąpienia, na terenie miasta Helu, stanu klęski żywiołowej czy innej sytuacji kryzysowej, w tym powodziowej.
e) zapoznania i zatwierdzenia opracowanej instrukcji działania służby dyżurnej w Urzędzie Miasta Helu, w wypadku wystąpienia na terenie miasta Helu stanu klęski żywiołowej, czy innej sytuacji kryzysowej, w tym powodziowej.
f) zapoznania i zaakceptowania opracowanego planu zarządzania kryzysowego miasta Helu oraz wysłania go do zatwierdzenia do Starosty Powiatu Puckiego.
11) Odbyto spotkanie służbowe z Naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Starostwie Powiatowym w Pucku, w ramach którego :
- przekazano do zapoznania się i zatwierdzenia przez Starostę Puckiego „ Plan zarządzania kryzysowego miasta Helu,
- omówiono zasady w sprawie przebiegu ( 23 lipca 2009 r.) powiatowego treningu systemu wykrywania i alarmowania,
- ustalono stanowisko Starostwa w sprawie :
a) opracowania nowego planu przeciwpowodziowego dla miasta Helu,
b) kontynuowana przedsięwzięć w zakresie utworzenia, na terenie Helu, lądowiska dla śmigłowców ratunkowych
O przebiegu niniejszego spotkania poinformowano burmistrza Helu.
12) Uczestniczono, w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pucku, w konsultacji dot. merytorycznych spraw związanych z opracowanym planem zarządzania kryzysowego miasta Helu.
v Plan został zatwierdzony ( grudzień 2009 r. ) przez Starostę Puckiego.
13) Przeprowadzono aktualizacje katalogu dot. Charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia dla potrzeb administracji samorządowej miasta Helu. Z uwagi na szeroki zakres aktualizacji, jaki był konieczny do naniesienia w niniejszym dokumencie, opracowano go od nowa i przedstawiono do akceptacji burmistrzowi Helu.
- plan obrony cywilnej,
- plan operacyjnej ochrony przed powodzią,
- plan zarządzania kryzysowego,
- oraz katalog dot. charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia,
przeprowadzono aktualizację oceny zagrożeń dla ludności oraz możliwości reagowania w gminie.
Na podstawie tej oceny, przy jednoczesnym uwzględnieniu zachodzących sytuacji na terenie miasta, z uwzględnieniem pór roku oraz infrastruktury miasta Helu, nie nasunęły się spostrzeżenia, wskazujące na nowe źródła zagrożeń czy wymagające podejmowania szerszych przedsięwzięć wobec tych zagrożeń, jakie aktualnie brane są w gminie pod uwagę i planowane wobec nich przedsięwzięcia. W przypadku gdy taki fakt będzie miał miejsce, niezwłocznie o powyższym poinformowany zostanie burmistrz Helu, z jednoczesną propozycją planowanych przedsięwzięć w zapobieganiu tego typu zagrożeniom.
15) W związku z nadesłanym pismem ( pocztą elektroniczną ) z Ośrodka Operacji Kryzysowych COM MW dot. wznowienia ( uprzednio planowano w m. październiku 2008 r. ), w dniach w dniach 18 - 20. 2009 r. w godz. 12.00 - 17.00 - termin zapasowy 23 - 25. 02. 2009 r., planowanej przez siły Marynarki Wojennej RP akcji minerskiej polegającą na neutralizacji bomb głębinowych, znajdujących się na wraku niemieckiego kutra z II Wojny Światowej, leżącego na dnie Bałtyku w rejonie Helu, poinformowano o wyżej wymienionym przedsięwzięciu :
- bezpośrednio Straż Miejską w Helu,
- pisemnie : Policję w Jastarni, Żandarmerię Wojskową w Helu oraz Stację Morską w Helu,
- telefonicznie Kapitanat Portu UM w Helu i Straż Graniczną we Władysławowie, która o planowanych działaniach już wiedziała.
v Ostatecznie neutralizacja bomb głębinowych, z wynikiem pozytywnym, przeprowadzona została w dniu 19 lutego 2009 r.
16) Zapoznano się z warunkami ( proponowanej - przedłużonej ) umowy pomiędzy Zbiórką Surowca Utylizacyjnego, Roman Rybicki, Nowy Klincz 43, a Urzędem Miasta Helu w sprawie odbioru odpadów pochodzenia zwierzęcego ( padłe psy, koty, ptaki, zwierzyna leśna itp. ) i przedłożono ją do podpisania zastępcy burmistrza Helu. Podpisaną umowę – 1 egz. odesłano do w/w zleceniobiorcy tj. do Zbiórki Surowca Utylizacyjnego, Roman Rybicki, Nowy Klincz 43, a kopię przekazano kierownikowi ZZOM Hel do wiadomości i służbowego wykorzystania.
v Umowę przedłużono na 4 lata tj. do 1.03.2013 r.
17) W związku z nadesłanym pismem z Komendy Powiatowej Policji w Pucku dot. wskazania podmiotu, który usuwa padłe zwierzęta z terenu miasta, przekazano informacje w przedmiotowej sprawie.
Nadmieniam, że na terenie Helu jednostką organizacyjną, która zajmuje się usuwaniem tego typu padłych zwierząt jest Zespół Zakładów Obsługi Miasta Hel.
19) Przeprowadzono aktualizacje „ Planu obrony cywilnej miasta Helu ” . Naniesione zmiany odnotowano w niniejszym planie.
20) Zapoznano się z „ Wytycznymi Starosty Puckiego do działalności w dziedzinie obrony cywilnej, ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego w powiecie puckim w 2009 r. ”.
21) Opracowano „ Wytyczne Burmistrza Helu - Szefa Obrony Cywilnej Miasta, z dnia 10 lutego 2009 r., do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2009 r. ”, które przesłano do Starosty Puckiego celem uzgodnienia.
22) Zgodnie z „ Wytycznymi burmistrza Helu – szefa obrony cywilnej miasta do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2009 r.”, opracowano informacje dot. :
- sprzętu obrony cywilnej, wg stanu na dzień 31.12.2008 r., będącego w użytkowaniu OC miasta Helu,
- bazy magazynowej obrony cywilnej m. Helu wg stanu na 31.12.2008 r.,
- punktów likwidacji skażeń,
które przesłano do Starosty Powiatu Puckiego do wiadomości i służbowego wykorzystania.
23) Opracowano sprawozdanie z działalności szkoleniowej z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej na terenie miasta Helu w 2008 r., które przesłano do Starostwa Powiatowego w Pucku, celem służbowego wykorzystania.
24) Przeprowadzono aktualizację przydziałów mobilizacyjnych Formacji Obrony Cywilnej miasta Hel i uaktualniono dokumentację związaną z tą formacją. Aktualnie formacja ta liczy 87 członków.
Struktura organizacyjna FOC m. Hel określona jest w zarządzeniu Nr 5/2007 burmistrza Helu – Szefa OC m. Hel z dnia 23 stycznia 2007 r. w sprawie utworzenia formacji obrony cywilnej miasta Hel.
25) Zapoznano się z nadesłanym pismem , w celu informacyjnym, z Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku dot. przystąpienia przez w/w instytucję do planów tworzenia map zagrożeń dla ujęć wód wykorzystywanych do spożycia, spowodowanych działalnością człowieka.
26) Naniesiono zmiany w składzie osobowym członków formacji OC , w ramach których min. :
- opracowano zarządzenie NR 2 /0151/ 2009 burmistrza Helu - szefa obrony cywilnej miasta z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie : zmiany składu osobowego komendantów poszczególnych drużyn formacji obrony cywilnej miasta Helu, wykazanego w załącznika nr 2 do zarządzenia nr 5 / 2007 burmistrza Helu - szefa obrony cywilnej miasta Helu z dnia 23 stycznia 2007 r. w sprawie utworzenia formacji obrony cywilnej miasta Helu, a ponadto :
- wydano karty przydziału do formacji obrony cywilnej nowo powołanym członkom tej formacji,
- opracowano pismo do Starosty Powiatu Puckiego w sprawie zmiany na stanowisku komendanta drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu.
27) Opracowano informację na temat „ Punktów Zabiegów Specjalnych ( Punktów Likwidacji Skażeń ), organizowanych celem usuwania skażeń i zakażeń powstałych w czasie „ P ” ( pokoju ) i „ W ”( wojny ), na terenie miasta Helu, którą przesłano do Starostwa Powiatowego w Pucku, celem służbowego wykorzystania.
28) Dokonano aktualizacji dokumentacji do „ Służby Dyżurnej w Urzędzie Miasta Helu ” , powoływanej w sytuacjach zaistnienia różnych zagrożeń, czy sytuacji kryzysowych na terenie Helu.
29) Opracowano informację dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2008 r., którą przedstawiono na Sesji RM Helu w dniu 26 marca 2009 r.
30) Opracowano informację o stanie bezpieczeństwa p.powodziowego w mieście, a także zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2008 r. , którą przedstawiono na Sesji RM Helu w dniu 26 marca 2009 r.
31) W ramach hasła „ Obrona Cywilna radzi i przypomina ” uaktualniano „ Instrukcję postępowania w przypadku zaistnienia różnych sytuacji kryzysowych ”, która udostępniana jest na stronach internetowych Urzędu Miasta.
32) Wspólnie z Komendantem Straży Miejskiej w Helu uczestniczono w naradzie, organizowanej przez Nadleśnictwo Wejherowo, dotyczącej min.:
- zasad postępowania przez organy gminy i lasy państwowe z padłą czy też chorą - dziką zwierzyną,
- zapobiegania zaśmiecaniu lasów wszelkiego rodzaju odpadami, śmieciami itp.
O przebiegu w/w narady poinformowano burmistrza Helu.
33) Opracowano plan pracy Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na 2009 r.
35) Przygotowano materiały dot. przeprowadzenia zebrania (połączonego ze szkoleniem) zespołu kierowania OC i ZK m. Hel.
W ramach tych materiałów min. :
- opracowano „ Ocenę realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2008 r. ” ;
- ustalono tematy do przeprowadzenia szkolenia w przedmiotowej sprawie i zebrano materiały z nimi związane;
- opracowano pisma powiadamiające o w/w zebraniu do komendantów poszczególnych drużyn Formacji OC m. Hel nie zatrudnionych w Urzędzie Miasta,
- poinformowano osobiście pozostałych uczestników o danym zebraniu.
36) Dnia 12 marca 2009 r. przeprowadzono odprawę, połączoną ze szkoleniem , z kadrą kierowniczą formacji OC m. Hel :
37) Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku ( syg. nr PC 5224/33/09 z dnia 4.03.2009 r. ) opracowano i przesłano do Starostwa informacje dot. :
a) rocznego sprawozdania z działalności szkoleniowej z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej na terenie miasta Helu w 2008 r. – wg nowego wzoru;
b) bazy magazynowej OC – karta ewidencyjna magazynu;
c) o budowlach ochronnych,
celem służbowego wykorzystania.
38) Uczestniczono w naradzie roboczej, zwołanej przez burmistrza Helu, wybranych członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie określenia obecnego stanu technicznego, w zakresie zagrożenia pożarowego i innego, obiektów budowlanych usytuowanych na terenie Helu, które w przeszłości wykorzystywane były jako hotele robotnicze, czy też obiekty służbowe, a obecnie zaadoptowane są jako budynki mieszkalne.
- z przebiegu w/w narady sporządzono notatkę służbową, gdzie zgodnie z decyzją burmistrza, jeden egz. przekazano Kierownikowi ZZOM Hel, celem służbowego wykorzystania .
39) Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowo w Pucku opracowano i przekazano informację do Starostwa, celem służbowego wykorzystania, dot. wykazu obiektów mieszkalnych, które na terenie Helu zaadoptowane zostały z hoteli robotniczych i obiektów służbowych.
40) Zgodnie z prośbą pracownika Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Pucku opracowano i przekazano informację do w/w Inspektoratu na temat książek obiektów i kontroli obiektów mieszkalnych, które na terenie Helu zaadoptowane zostały z hoteli robotniczych i obiektów służbowych.
41) W każdą środę miesiąca ( od drugiego półrocza - w czwartek ) w ramach sprawdzania łączności i utrwalania zasad selektywnego wywoływania drogą radiową, nawiązywano łączność ze Starostwem Powiatowym w Pucku. Fakt prowadzonych rozmów odnotowywano w dzienniku korespondencji radiowej.
42) Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano informację nt. zapewnienia systemu bezpieczeństwa miasta Helu w okresie zbliżającego się sezonu letniego 2009, z uwzględnieniem funkcjonowania w tym okresie kąpielisk strzeżonych i przekazano ją do Starostwa, celem służbowego wykorzystania;
- uczestniczono w naradzie roboczej poświęconej w/w zagadnieniu. O jej przebiegu poinformowano burmistrza Helu.
43)Ustalono i przekazano do Starostwa Powiatowego w Pucku informację dot. nr. telefonów na poszczególne kąpieliska strzeżone usytuowane, w sezonie letnim 2009 r., na terenie Helu .
44) Zapoznano się z informatorem ze Starostwa Powiatowego w Pucku – Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych dot. „ systemu bezpieczeństwa nad wodą w Powiecie Puckim w 2009 r. ” oraz :
- sporządzono wyciąg z tego informatora, który wraz pełnym jego tekstem, zawartym na płycie DVD, przekazano kierownikowi kąpielisk morskich w gminie Hel - do wiadomości i służbowego wykorzystania.
45) W związku z otrzymaną informacją od kierownika kąpielisk morskich w Helu ( dnia 14.07.2009 r. ) dot. wyrzucenia na brzeg morski w rejonie „ dużej plaży ” znacznej ilości różnych śmieci niewiadomego pochodzenia, poinformowano o powyższym miejscowy Urząd Morski. Pracownik tego Urzędu wspólnie z ratownikami dokonali oględzin tych śmieci, gdzie stwierdzili, że są to śmieci ( typowo komunalne – nie toksyczne – które zniosła woda. ). Śmieci te zostały usunięte i wraz z innymi śmieciami zebranymi w ciągu dnia wywiezione z plaży przez pracowników miejscowego ZZOM .
46) Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku, opracowano informację przedstawiającą podsumowanie minionego sezonu turystycznego w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Helu, którą przekazano Staroście Powiatu Puckiego do wiadomości i służbowego wykorzystania.
47) Przeprowadzono aktualizację „ Planu operacyjnej ochrony przed powodzią miasta Hel ”.
48) Poddano aktualizacji „ Strukturę miasta Helu uczestniczącego w zarządzaniu kryzysowym ”.
49) Zgodnie z pismem z WBiZK Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, opracowano i przesłano do Starostwa Powiatowego w Pucku, dane dot. posiadanych zbiorników do transportu wody pitnej w sytuacjach kryzysowych, na terenie miasta Helu.
50) Zapoznano się z pismem, nadesłanym ze Starostwa Powiatowego w Pucku, dot. planowanej narady w sprawie zarządzania kryzysowego i spraw obronnych, a ponadto :
- przygotowano materiały, w przedmiotowej sprawie, na w/w naradę,
- uczestniczono w naradzie,
- przekazano p. burmistrzowi informacje z przebiegu narady.
51) Przeprowadzono samokontrolę sprzętu jaki znajduje się w magazynie OC – p.powodziowym. Stan ewidencyjny tego sprzętu jest zgodny ze stanem faktycznym. Sprzęt, według mojej oceny, jest sprawny technicznie.
52) Zgonie z zaleceniem Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Pucku przesłano do Starostwa, drogą elektroniczną, wykaz sprzętu, jaki znajduje się w magazynie OC – p.powodziowym miasta Hel.
53) Mając na względzie zapewnienie stanu bezpieczeństwa mieszkańcom Helu w zakresie zagrożenia powodziowego w dniu 19 września 2009 r. dokonano przeglądu, wspólnie ze strażakami OSP Hel pod kierownictwem naczelnika OSP p. Arkadiusza Wirwińskiego, stanu fizycznego worków przeciwpowodziowych – jutowych. Sprawdzenie miało na celu ustalenie ich przydatności w przypadku zagrożenia powodziowego. Worki sprawne - cale, o czym poinformowano pisemnie pana burmistrza.
Aktualnie Urząd Miasta Helu ma na stanie 4.500 worków p.powodziowych tj. :1500 worków jutowych i 3000 worków polipropylenowych.
54) Dokonano przeglądu, pod względem sprawności technicznej :
a) wspólnie z pracownikami Zespołu Zakładów Obsługi Miasta ( Miejskiej Oczyszczalni Ścieków ) oraz ze strażakami OSP Hel : przepompowni sztormowo – deszczowej,
b) w formie wizualnej - stanu zabezpieczenia obiektów budowlanych tj. falochronów oraz nabrzeży portowych usytuowanych na terenie miasta, przed powodzią.
Przepompownia, jak i w/w obiekty budowlane sprawne techniczne. O przebiegu kontroli i wyciągniętych z niej wniosków poinformowano pisemnie burmistrza Helu oraz na polecenie burmistrza - kierownika ZZOM Hel ( telefonicznie ).
55) Zapoznano się z treścią pisma, nadesłanego od Wojewody Pomorskiego ( do wiadomości ), a skierowanego do Dowódcy Marynarki Wojennej RP w sprawie budowy lądowiska całodobowego dla śmigłowców ratunkowych na terenie miasta Helu.
56) Opracowano, wspólnie z radcą prawnym Urzędu Miasta Helu, pismo do Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku w sprawie utworzenia na terenie Helu planowanego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych, w którym min. :
- zwrócono się z prośbą do Dyrektora o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia procedury pozwalającej na zmianę w załączniku rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2008 r. w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego ( Dz. U. 2009. Nr 3, poz.12 ), umożliwiającą zawarcie umowy użyczenia i przystąpienie do wykonania niezbędnego wyposażenia „ lądowiska ”, dla śmigłowców, w Helu.
57) Na podstawie pisma Wojewody Pomorskiego w sprawie wyznaczenia i przygotowania na terenie gminy miejsca, zwanego „ innym miejscem ”, przystosowanego do lądowania śmigłowca ratunkowego w nocy:
a) zwrócono się z prośbą, w przedmiotowej sprawie, do Dowódcy MW RP o wyrażenie zgody na lądowanie tego typu śmigłowców na terenie Punktu Bazowania Hel;
b) udzielono informacji Wojewodzie Pomorskiemu odnośnie dotychczasowych przedsięwzięć Burmistrza Helu w sprawie wyznaczenia i przygotowania na terenie miasta Helu lądowiska dla śmigłowców ratunkowych.
58) Opracowano pismo do Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie realizacji zadań związanych z tworzeniem miejsca do lądowania śmigłowców ratunkowych w nocy na terenie Helu – Punktu Bazowania Hel,
- jedną z zasadniczych przeszkód, spowolniających przygotowanie na terenie gminy Hel miejsca przystosowanego do lądowania śmigłowców ratunkowych w nocy jest nadal brak uregulowań prawnych w zakresie ujęcia helskiego „ lądowiska dla śmigłowców ” w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2008 r. w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego ( Dz. U. 2009. Nr 3, poz.12 ).
59) Na podstawie uzyskanych danych od Kierownika USC Hel opracowano pismo do Starostwa Powiatowego w Pucku ( Naczelnika WZKiSO ) na temat liczby mieszkańców Helu oraz danych mających związek z dystrybucją tabletek jodowych.
60)Opracowano i przesłano do Starostwa Powiatowego w Pucku informację uzupełniająca ( do treści pisma z dnia 13 stycznia 2009 r. ) dot. danych do dystrybucji tabletek jodowych na terenie Helu.
61) Zapoznano się z pismem nadesłanym ze Starostwa Powiatowego w Pucku dot. przydziału tabletek jodowych dla mieszkańców powiatu puckiego, a ponadto :
- przygotowano materiały do opracowania planu dystrybucji tabletek jodowych na terenie miasta Helu.
62) Podpisano porozumienie ( 6 października 2009 r. ) pomiędzy Burmistrzem Helu, a Dyrektorem 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Helu w sprawie: dystrybucji tabletek jodowych na terenie miasta Helu, w przypadku zagrożenia skażeniem radiologicznym lub wystąpieniem tego skażenia na terenie miasta Helu.
63) Opracowano plan dystrybucji tabletek jodowych na terenie miasta Helu, który przesłano do akceptacji Starosty Puckiego.
64) Zgodnie z § 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych - przeprowadzono aktualizację „ Planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych dla miasta Helu ” ( nr – DEWD – Z – 31/06 ) – według stanu na dzień 31 grudnia 2008 r. O naniesionych zmianach w planie poinformowano Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
65) Zapoznano się z Wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 11 marca 2009 r. - w sprawie podjęcia działań na rzecz zakończenia procesu opracowania planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych na szczeblu powiatów, miast na prawach powiatów, gmin i jednostek organizacyjnych województwa Pomorskiego w 2009 r. –
Kopię w/w wytycznych, które dotyczą też innych – szerszych zagadnień, przekazano , zgodnie z decyzją burmistrza Helu, p. Katarzynie Pietkiewicz celem służbowego wykorzystania.
Powyższe wytyczne uwzględniono przy realizacji zadań obrony cywilnej w 2009 r.
Nadmieniam też, że w przypadku gminy Hel tego typu „ plan ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych ” został opracowany i uzgodniony z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w 2006 r.
66) Zgodnie z Wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z dnia 11 marca 2009 r., w sprawie podjęcia działań na rzecz zakończenia procesu opracowania planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych na szczeblu powiatów, miast ma prawach powiatów, gmin i jednostek organizacyjnych województwa Pomorskiego w 2009 r., opracowano i przesłano informację ( do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ) na temat ochrony zabytków na terenie miasta Helu wynikającej z :
- Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2009 – 2013 dla gminy Hel ;
- Planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych dla miasta Helu ”.
67) Zapoznano się z dokumentacją nadesłaną ze Starostwa Powiatowego w Pucku dot. przeprowadzenia rejonowego treningu SWA, na podstawie której :
- opracowano plan przeprowadzenia rejonowego treningu SWA na terenie miasta Helu w dniu 23 lipca 2009 r. nt. „ Doskonalenie systemu ostrzegania ludności powiatu o zagrożeniach i informowania ludności o zagrożeniach sanitarnych oraz zagrożeniu środowiska ” oraz :
a) przygotowano i wysłano karty powołania do odbycia ćwiczeń członkom drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu.
b) opracowano założenia do przedstawionych przez Starostwo aplikacji do w/w treningu,
c) przygotowano się do przebiegu przeprowadzenia w/w treningu .
68) Przeprowadzono, 23 lipca 2009 r. w godz. 16 00 – 20 00 , rejonowy trening SWA w mieście Hel na nt. „ Doskonalenie systemu ostrzegania ludności powiatu o zagrożeniach i informowania ludności o zagrożeniach sanitarnych oraz zagrożeniu środowiska ” ,
- opracowano sprawozdanie z przebiegu rejonowego treningu SWA, które przesłano do Starostwa w Pucku, celem służbowego wykorzystania.
v Materiały z przebiegu w/w/ treningu znajdują się u inspektora ds. obrony cywilnej miasta Helu.
69) W związku z planowanym, w dniu 24.09.2009 r., treningiem wojewódzkim Systemu Wykrywania i Alarmowania formacji obrony cywilnej, wynikającym z „ Wytycznych Wojewody Pomorskiego z dnia 15 stycznia 2009 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej, ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego w 2009 r.” przygotowano i wysłano karty powołania do odbycia ćwiczeń członkom drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu.
70) Zapoznano się z pismem nadesłanym ze Starostwa Powiatowego w Pucku dot. przeprowadzenia wojewódzkiego treningu SWA w dniu 24 września 2009 r., na podstawie którego :
- opracowano plan przeprowadzenia wojewódzkiego treningu SWA na terenie miasta Helu nt. „ Sprawdzenie i doskonalenie wojewódzkiego systemu wykrywania i alarmowania w zagrożeniu wichurą oraz w sytuacji wystąpienia skutków awarii sieci energetycznych ( przerw w dostawie prądu )” oraz :
a) opracowano założenia do przedstawionych przez Starostwo aplikacji do w/w treningu,
b) przygotowano się do przebiegu przeprowadzenia w/w treningu .
71) Przeprowadzono, 24 września 2009 r. w godz. 16 00 – 20 00 , wojewódzki trening SWA w mieście Hel na nt. „ Sprawdzenie i doskonalenie wojewódzkiego systemu wykrywania i alarmowania w zagrożeniu wichurą oraz w sytuacji wystąpienia skutków awarii sieci energetycznych ( przerw w dostawie prądu )” ,
- opracowano sprawozdanie z przebiegu wojewódzkiego treningu SWA, które przesłano do Starostwa w Pucku, celem służbowego wykorzystania.
v Materiały z przebiegu w/w/ treningu znajdują się u inspektora ds. obrony cywilnej miasta Helu.
72) Poddano weryfikacji w zakresie aktualności „ Planu zapewnienia funkcjonowania publicznych urządzeń zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnych na terenie miasta Helu ”. Zmian nie naniesiono.
73) Przeprowadzono analizę składu osobowego członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod kątem jego aktualizacji. Zmian nie naniesiono.
74) Opracowano propozycje do zakładki odnoszącej się do zarządzania kryzysowego i spraw obronnych zawartej na stronach internetowych BIP Urzędu Miasta Helu i przekazano ją sekretarzowi miasta Hel.
75) Zawarto porozumienie ( uaktualniono dnia 17 lipca 2009 r. ) pomiędzy Burmistrzem Helu, a Kapitanem Portu Urzędu Morskiego w Helu w sprawie informowania przez Bosmana Dyżurnego Portu Hel Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Helu o zagrożeniu powodziowym.
76) Zawarto umowę pomiędzy gminą Hel, a właścicielem restauracji „ WANOGA ” w Helu w sprawie zlecenia zaprowiantowania osób biorących udział w niesieniu pomocy mieszkańcom Helu w trakcie trwania akcji powodziowej czy innej sytuacji kryzysowej na terenie gminy Hel. Umowa ta została podpisana ( uaktualniona ) pomiędzy burmistrzem Helu , a właścicielem w/w restauracji dn. 17 lipca 2009 r.
77) Przedłożono burmistrzowi informację – pisemną – na temat zmian w przepisach ustawy o zarządzaniu kryzysowym dot. rezerwy celowej na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego z wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, pomniejszonych o wydatki inwestycyjne, wydatki na wynagrodzenia i pochodne oraz wydatki na obsługę długu.
78) Opracowano informację dot. budowli ochronnych na terenie miasta Helu, którą przesłano do Starostwa w Pucku, celem służbowego wykorzystania.
79) Dokonano aktualizacji dokumentacji dot. członków formacji obrony cywilnej miasta Helu.
80) Opracowano protokół dot. zniszczenia kart przydziału do formacji obrony cywilnej miasta Helu, który przedłożono do zatwierdzenia burmistrzowi Helu – protokół został zatwierdzony. Karty zniszczono.
81) Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku, opracowano i przesłano do Starostwa aktualną kartę gminnego magazynu przeciwpowodziowego.
82) Uczestniczono, w Starostwie Powiatowym w Pucku, w naradzie - szkoleniu inspektorów ds. obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w gminie na temat :
- aktualizacji planów operacyjnych ochrony przed powodzią,
- zasad ewakuacji mieszkańców miasta na wypadek masowego zagrożenia.
83) Przystąpiono do opracowania nowego „ planu przeciwpowodziowego miasta Helu ” , według zaleceń i uzgodnień ze Starostwem Powiatowym w Pucku.
Przewidywany termin przedstawienia w/w planu do uzgodnienia ze Starostą Puckim wyznaczono do 30 marca 2010 r.
84) Opracowano pismo do Starosty Puckiego, w którym wykazano osoby i telefony kontaktowe pracowników Urzędu Miasta Helu, z którymi całodobowo można kontaktować się w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej lub powstałego zagrożenia.
- prowadzono szkolenia i spotkania z zakresu obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i spraw obronnych z pracownikami merytorycznymi miasta, członkami formacji OC oraz członkami Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Analizując zagrożenia, jakie mogą wystąpić na terenie miasta Helu, / wykazane w ogólnym zarysie w „ Planie zarządzania kryzysowego miasta Helu ”, jak i przedstawione w sposób bardziej szczegółowy w „ Katalogu dot. charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia ” dla potrzeb administracji samorządowej miasta Helu ”,/ i sposób realizacji zadań aby im zapobiec, wynika jeden i ten sam podstawowy wniosek, a mianowicie :
- miasto Hel z uwagi na swoje usytuowanie, liczbę ludności stałej i w okresie sezonu letniego, warunki atmosferyczne, rodzaj i liczbę posiadanych sił i środków, jak też i możliwości budżetowe - jest w stanie zapobiegać czy też minimalizować skutki wymienionych, w w/w dokumentach, zagrożeń własnymi siłami i środkami tylko w sytuacji gdy występowały one będą w niedużej skali i stopniu zagrożenia, natomiast w sytuacjach bardziej skrajnych nieodzowne jest dla niego wsparcie ( siłami i środkami ) za pośrednictwem:
· Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pucku ( CZK Starosty );
· Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody ( CZK PUW ) .
Wobec powyższego dalsza realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w mieście Hel cały czas ukierunkowuje się na wzajemnym wspieraniu siłami i środkami jakimi dysponuje nasze miasto, jak i inne gminy na terenie powiatu puckiego czy nawet województwa, a w sytuacjach globalnych to nawet i kraju, za pośrednictwem Starosty Puckiego ( CZK Starosty ) i Wojewody Pomorskiego ( CZK PUW ).
1. Ocena stanu przygotowania obrony cywilnej miasta.
3. Wdrożenie nowego systemu szkolenia doskonalącego dla pracownika komórki właściwej ds. OC i ZK w Urzędzie Miasta.
4. Dostosowanie gminnego planu zarządzania kryzysowego do nowych wymogów.
5. Usprawnienie systemu aplikacji WEB do ewidencjonowania i analiz baz danych sił i środków oraz ich dysponentów województwa pomorskiego.
O P R A C O W A Ł :
Inspektor ds. OC m. Hel
Bronisław MaciejewskiZałączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | Realizacja_zadaA__z_ZK__w_2009_r..doc (DOC, 13KB) | 2010-03-17 16:41:41 | 605 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Marek Dykta | 17-03-2010 16:41:41 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Bronisław Maciejewski | 17-03-2010 |
Ostatnia aktualizacja: | Marek Dykta | 17-03-2010 16:47:12 |