Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Wyborcze obowiązki



Obowiązki lokalnych komisji i zadania gmin związane z wsparciem informatycznym dla wyborów – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza w dwóch uchwałach związanych ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

W wytycznych dla komisji obwodowych PKW wskazuje m.in., jak powinien wyglądać lokal wyborczy, na jakich zasadach pracować w nich mogą dziennikarze oraz wylicza obowiązki organów wyborczych przed, w trakcie i po głosowaniu.

Chodzi na przykład o wskazanie, że obwodowa komisja powinna odebrać, najpóźniej w przeddzień głosowania, karty do głosowania, formularze protokołu głosowania, pieczęć, a także spis wyborców wraz z listą osób, którym udzielono pełnomocnictwa do głosowania w imieniu wyborców ujętych w spisie. Zająć się tym powinny co najmniej dwie osoby ze składu komisji, w tym przewodniczący lub jego zastępca.

Zadaniem komisji w trakcie głosowania jest m.in. dopisanie do spisu osób posiadających zaświadczenie o prawie do głosowania lub osób pominiętych w spisie, jeżeli udokumentują, że stale zamieszkują na terenie danego obwodu. Jej rolą jest także umożliwienie oddania głosu osobom posiadającym pełnomocnictwo do głosowania w imieniu wyborcy ujętego w spisie.

PKW przypomina, że głosowania nie wolno przerywać „chyba że w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń zostanie ono przejściowo lub trwale uniemożliwione”. Ponadto należy na bieżąco monitorować liczbę wydanych kart do głosowania.

Przekroczenie progu 50% wiąże się z obowiązkiem powiadomienia komisji okręgowej o możliwej potrzebie uruchomienia kart z rezerwy. Frekwencja powyżej 80% w danym lokalu wyborczym oznacza obowiązek o wystąpienia o wydanie takich kart.

O godz. 20.00 komisja zamyka lokal i przystępuje do liczenia głosów. Konieczne jest także sporządzenie protokołu. Wytyczne określają jak powinny zostać wykonane obowiązki związane z zakończeniem wyborów.

Państwowa Komisja Wyborcza podjęła w poniedziałek także uchwałę w sprawie zasad i sposobu wykorzystania elektronicznego systemu przesyłania i przetwarzania danych o wynikach głosowania i wynikach wyborów prezydenckich.

Wynika z niej m.in., że na szefie gminy spoczywa obowiązek udostępnienia niezbędnego sprzętu informatycznego na potrzeby prac komisji obwodowych (w ramach zadań zleconych). Powinien także na potrzeby wyborów ustanowić operatora informatycznej obsługi komisji.

/dp/

Uchwała PKW w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, dotyczących zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 20 czerwca 2010 r.

Uchwała PKW w sprawie zasad i sposobu wykorzystania elektronicznego systemu przesyłania i przetwarzania danych o wynikach głosowania i wynikach wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 20 czerwca 2010 r.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agata Osiewała 28-04-2010 08:26:06
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agata Osiewała 23-04-2010
Ostatnia aktualizacja: Agata Osiewała 28-04-2010 08:26:47