Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

I N F O R M A C J A o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2011 r.

Hel dnia 06.03.2012 r.

POIN.5544.1.2012

 

I N F O R M A C J A

 

o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2011 r.

 

I.      W  zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście.

 

 Zabezpieczenie Helu przed powodzią odbywa się za sprawą:

a)    urządzeń technicznych – przepompowni sztormowo – deszczowej;

b)    obiektów budowlanych – wału przeciwpowodziowego ( usytuowanego na terenie Punktu Bazowania Hel ) ; falochronów i nabrzeży portowych;

c)    kanałów odpływowych, odprowadzające wodę do przepompowni sztormowo – deszczowej.

       Zgodnie z realizacją zadań wynikających z zabezpieczenia miasta Helu przed powodzią –opierających się na „ planie operacyjnym ochrony przed powodzią miasta Helu ”,jak i też „ planie zarządzania kryzysowego miasta Helu ” nadzór  w zakresie funkcjonowania tych wszystkich urządzeń, nad ich modernizacją i stanem technicznym sprawowany jest na bieżąco. Tak też w analizowanym okresie, jak i na dzień dzisiejszy stwierdza się, że :

·         mimo prowadzonych prac wodno - kanalizacyjnych związanych z „Uporządkowaniem gospodarki wodno -ściekowej na terenie miasta Helu ”, falochrony i nabrzeża portowe (usytuowane na terenie miasta) spełniają swoją rolę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańcom Helu.

Nadzór techniczny nad tymi obiektami sprawuje Urząd Morski w Gdyni.

·         stan techniczny wału przeciwpowodziowego również nie budzi zastrzeżeń.

Jego wymiary to :

-  długość  ok. 730 m.,

-  szerokość u podstawy wału – 4,5 m,

-  szerokość  górnej części  wału – 1 m,

-  wysokość   – 1 m.

W wale tym wbudowane są dwa przepusty, które umożliwiają przemieszczanie się pojazdów zmechanizowanych.W sytuacji zagrożenia powodziowego zamykane są one , na polecenie Oficera Dyżurnego, przez marynarzy z Punktu Bazowania Hel, aby uniemożliwić przedostanie się wód sztormowych na teren portu i dalej na miasto.

Bezpośredni nadzór techniczny sprawuje nad nim Dowództwo Punktu Bazowania Hel.

Mimo powyższego, dla zachowania większej czujności , w okresie zagrożenia powodziowego, min. Inspektor ds. OC m. Hel / Z-ca Szefa  Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego sam czy też wspólnie z strażakami OSP Hel (niezależnie od pory doby) przeprowadza lustrację  newralgicznych miejsc, ze strony których występuje największe zagrożenie powodziowego dla Helu tj.  głównie „małą plażę” i port wojenny. W minionym roku nie występowały sytuacje, które wymagałyby podejmowania bezpośrednich działań zapobiegających ewentualnej powodzi. Niemniej jednak stały nadzór wobec tego typu zagrożenia, niezależnie od pory doby,  cały czas jest prowadzony.

·         w 2011 r. odstąpiono od bezpośredniego sprawdzania  sprawności technicznej przepompowni sztormowo – deszczowej, poprzez zalewanie jej wodą z przydrożnego hydrantu, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Spowodowane to było faktem,  że od wielu miesięcy przepompowania
ta wykorzystywana jest przy pracach wodno-kanalizacyjnych związanych z „Uporządkowaniem gospodarki wodno -ściekowej na terenie miasta Helu ”, jak też poddawana jest pewnej modernizacji technicznej. Zatem należy uznać, że w/w przepompownia jest sprawna technicznie, a ewentualne zachodzące awarie usuwane są na bieżąco.

Dążąc do zapewnienia większej skuteczności w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego przez cały rok na bieżąco, w zależności od potrzeb,  utrzymywano współpracę (niezależnie od pory doby)
z Urzędem Morskim – Bosmanem Portu Rybackiego w Helu oraz oficerem dyżurnym Punktu Bazowania Hel w celu zapewnienia sprawnego przepływu informacji – komunikatów dot. ostrzeżeń o nadchodzących złych warunkach atmosferycznych, w tym wysokich stanach wody zarówno w porcie rybackim, jak i porcie wojennym.

  -  dla przypomnienia informuję, że na terenie Helu  stan ostrzegawczy przy sile wiatru 6 w skali „ B ” wynosi 550 cm npm. , a stan alarmowy przy sile wiatru 9 w skali „ B ” wynosi 570 cm npm. .

     W omawianym okresie czasu zdarzały się przypadki przekraczania nie tylko stanu ostrzegawczego,
ale też i alarmowego. Tego typu sytuacje były jednak pod stałym nadzorem  ze strony członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i służby portowej i nie wymagały podejmowania bezpośrednich działań interwencyjnych.

Analizując obecny stan zabezpieczenia mieszkańców miasta Helu przed powodzią stwierdza
się, że na dzień dzisiejszy, nie budzi  on  zastrzeżeń i stanowi właściwe zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla tego miasta.

     Mimo powyższego, sytuacja ta nie zwalnia jednak  osób odpowiedzialnych za nadzór urządzeń technicznych i obiektów  budowlanych przed powodzią w zakresie ich właściwego i bezawaryjnego funkcjonowania. Dlatego też poza okresową kontrolą tego typu urządzeń i obiektów budowlanych
na bieżąco śledzi się ich stan techniczny.  W przypadku stwierdzenia jakiś niepokojących uchybień
czy niewłaściwości, niezwłocznie podejmowane są stosowne przedsięwzięcia w  tym kierunku.

 

II.    W  zakresie zabezpieczenia brzegów morskich i plaż.

Zabezpieczenie brzegów morskich i plaż przed rozszerzającym się procesem erozyjnym tego terenu, to długoletni etap prowadzonych rozmów i przedsięwzięć w tym zakresie z Urzędem Morskim w Gdyni.

Rozmowy te dotyczyły głównie umocnień brzegu morskiego zachodniego brzegu Cypla Helu
na odcinku od 36.20 do 36.55 km (w pasie technicznym),przy czym Urząd Morski w Gdyni planował jednocześnie objąć, w ramach tej inwestycji, zabezpieczenie innych rejonów brzegu morskiego Półwyspu Helskiego.

Tak też ostatecznie po zrealizowaniu przez Urząd Morski w Gdyni szeregu warunków formalnych,
w tym :

-       pozyskaniu funduszy na dofinansowanie tego typu inwestycji, głównie przez Unię Europejską
ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko,

-       zawarciu umowy (we wrześniu 2009 r.) pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w sprawie realizacji zadań związanych z zabezpieczeniem brzegów morskich i plaż  w w/w rejonie,

-       przeprowadzeniu prac nad harmonogramem planowanych prac w tym zakresie,

zakładano przystąpienie do fizycznej realizacji tej inwestycji  pod koniec 2010 roku względnie
z początkiem 2011 roku.

Z uwagi jednak na unieważnienie przez Urząd Morski w Gdyni ogłoszonego przetargu na wykonanie tych prac , ze względu na wysokie ceny oferentów, oraz wprowadzenie dodatkowego zadania polegającego na zabezpieczeniu wydm poprzez budowę kładek pieszych na wydmach wraz z platformami widokowymi, które jednocześnie mają służyć jako ścieżki przyrodnicze, ogłoszono nowy przetarg.

§ Projekt zagospodarowania terenu wraz z widokiem kładek przedstawiam w załączeniu

Przetarg ten wygrała HYDROBUDOWA POLSKA S.A., która 15 marca 2012 r. podpisała umowę
na realizację tego przedsięwzięcia z Urzędem Morskim w Gdyni.

 Jak nam wiadomo wykonawca tych robót, zgodnie z warunkami umowy,  ma czas na ich realizację
14 miesięcy, licząc od dnia podpisania umowy. Zatem należy sądzić, że ostatecznie prace związane
z zabezpieczeniem brzegu morskiego zachodniego brzegu Cypla Helu  na odcinku od 36.20 do 36.55 kmwinny zostać ukończone u progu sezonu letniego w 2013 roku.

Podsumowując, ochrona przeciwpowodziowa, a także zabezpieczenie brzegów morskich i plaż
na terenie administracyjnym miasta Hel jest jednym z priorytetowych przedsięwzięć w zakresie bezpieczeństwa, przez co cały czas jest uaktualniana i modernizowana, co daje podstawę do sądzenia, że przebiega we właściwym kierunku.

Aby temu podołać i sprostać, na bieżąco musi być prowadzony i jest nadzór brzegów morskich, umocnień brzegowych i urządzeń technicznych – przeciwpowodziowych. Również na bieżąco analizowane są treści nadsyłanych komunikatów, jak i śledzonych na stronach internetowych, o złych warunkach atmosferycznych. Z poczynionych spostrzeżeń wyciągane są wnioski, na podstawie których wypracowywuje się stosowne przedsięwzięcia zapobiegające grożącemu niebezpieczeństwu, w ramach których min. informowani są:

-          kierownik jednostki  organizacyjnej miasta Helu tj. ZZOM Hel oraz naczelnik OSP Hel w celu zapewnienia gotowości sił i środków ( jakimi dysponują ) do działań, gdyby zaistniała taka potrzeba,

-          a także, gdy zachodzi taka potrzeba,  kierownictwo podmiotów odpowiedzialnych za brzeg morski oraz obiekty budowlane w tym zakresie tj.  głównie Urząd Morski w Gdyni i Dowództwo Punktu Bazowania Hel, w celu utrzymania ich w odpowiednim stanie technicznym, który winien gwarantować zabezpieczenie miasta przed powodzią.

 

Wnioski końcowe

Oceniając stan bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2011 r.  można twierdzić, że sytuacja ta  przedstawia się na dobrym poziomie. Stan
ten winien się jeszcze  poprawić z chwilą zakończenia prac związanych z umocnieniem brzegu morskiego zachodniego brzegu Cypla Helu, o którym jest mowa powyżej.

O P R A C O W A Ł:

Inspektor ds. OC m. Hel Bronisław Maciejewski

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Ocena_stanu_bez._p.pow._za_2011__rok_na_sesje.doc (DOC, 50KB) 2012-03-10 21:01:14 381 razy
2 1._decyzja_lokalizacyjna_rys..pdf (PDF, 68KB) 2012-03-10 21:01:14 382 razy
3 4._Elemnty_budowy_kA_adki.pdf (PDF, 55KB) 2012-03-10 21:01:14 366 razy
4 5._Widok_kA_adki_i_platformy.pdf (PDF, 1.MB) 2012-03-10 21:01:14 440 razy
5 2._Projekt_zagosp._terenu.jpg (JPG, 1.MB) 2012-03-10 21:01:14 403 razy
6 3._Lokalizacja_balustrad.pdf (PDF, 22KB) 2012-03-10 21:01:14 315 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 10-03-2012 21:01:14
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Bronisław Maciejewski 09-03-2012
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 10-03-2012 21:03:15