System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
INFORMACJA BURMISTRZA HELU dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2010 roku.
Hel dnia 11.03.2011 r.
POIN / ZK – 5535 – 7 / 11
INFORMACJA BURMISTRZA HELU
dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2010 roku.
Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane
działania.
I. Wstęp
Zadnia z zakresu zarządzania kryzysowego w 2010 roku w m. Hel realizowane były na podstawie wytycznych Burmistrza – Szefa Obrony Cywilnej Miasta Helu z dnia 12 lutego 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2010 r.
v Termin opracowania niniejszych wytycznych uzależniony był od terminu otrzymania wytycznych w przedmiotowej sprawie od Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego.
Zasady realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu wynikały z poniższych aktów prawnych :
- art. 19 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590);
- art. 17 ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 2412, poz. 2416, z późn. zm.);
- § 3 pkt 4 i § 4 pkt 4 rozporządzenia Rady ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850);
- Art. 4, 5, 6, 7, 12.1, 87 i 88 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z późn. zm.);
- §2 Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych (Dz. U. Nr 212, poz. 2153) oraz załącznik do rozporządzenia – Instrukcja przygotowania i realizacji planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych;
- Wytyczne Wojewody Pomorskiego z dnia 13 stycznia 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2010 r.;
- Wytyczne Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 29 stycznia 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2010 r.
II. Zasadniczymi zamierzeniami w 2010 r. było:
1. Ocena stanu przygotowania obrony cywilnej miasta.
2. Doskonalenie organizacji ewakuacji ludności.
3. Wdrożenie nowego systemu szkolenia doskonalącego dla pracownika komórki właściwej ds. OC i ZK w Urzędzie Miasta.
4. Dostosowanie gminnego planu zarządzania kryzysowego do nowych wymogów.
5. Usprawnienie systemu aplikacji WEB do ewidencjonowania i analiz baz danych sił i środków oraz ich dysponentów województwa pomorskiego.
6. Aktualizacja planu ochrony zabytków.
III. Przebieg realizacji zadań z zakresuzarządzania kryzysowego w 2010 roku
1) Śledzono na bieżąco, na stronach internetowych, warunki pogodowe ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia powodziowego dla miasta Helu, celem podejmowania stosownych decyzji gdy zaistniałaby taka potrzeba. Ponadto :
1-1) w związku z nadsyłanymi ostrzeżeniami hydrologicznymi - faxem ( z Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku i Starostwa Powiatowego w Pucku) oraz powiadomieniami telefonicznymi przez bosmana z Bosmanatu Portu w Helu, o spodziewanych wzrostach poziomów wody, wzdłuż całego Wybrzeża, powyżej stanów ostrzegawczych, z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych czy też o silnych porywach wiatru i burzach, informowano o powyższym :
- kierownika ZZOM w Helu - Ryszard Burczyka ;
- naczelnika OSP Hel – Arkadiusz Wirwińskiego
w celu zapewnienia gotowości sił i środków ( jakimi dysponują ) do działań, gdy byłoby to konieczne.
2) W każdy czwartek miesiąca, w ramach sprawdzania łączności i utrwalania zasad selektywnego wywoływania drogą radiową, nawiązywano łączność ze Starostwem Powiatowym w Pucku. Fakt prowadzonych rozmów odnotowywany był w dzienniku korespondencji radiowej.
3) Zapoznano się z materiałami, nadesłanymi z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Gdańsk, dot. przeprowadzenia inwentaryzacji sprzętu OC, na podstawie których :
a) opracowano zarządzenie burmistrza Helu w sprawie powołania komisji, w celu przeprowadzenia inwentaryzacji sprzętu obrony cywilnej będącego w użytkowaniu obrony cywilnej m. Helu,
b) udostępniono komisji, powołanej przez burmistrza Helu, dostęp do sprzętu OC będącego na stanie m. Helu, celem potwierdzenia sald ilościowo wartościowych tego sprzętu,
- stan ilościowy w/w sprzętu był zgodny ze stanem faktycznym, o czym poinformowano burmistrza Helu i przesłano pismo w przedmiotowej sprawie do dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
4) Zapoznano się z tematyką „ Planu pracy Rady Miasta Helu w 2010 r. ”.
5) Na podstawie nadesłanego pisma ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano i przesłano do Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w/w Starostwa (do wiadomości i służbowego wykorzystania) „ harmonogram szkoleń podstawowych, które zaplanowano przeprowadzić na szczeblu miasta Helu w 2010 r. ”.
v Tematy i terminy odbytych szkoleń wykazano poniżej.
6) Na podstawie nadesłanego pisma z Komisariatu Policji w Juracie opracowano i wysłano do w/w Komisariatu, celem służbowego wykorzystania, informację dot. zasad ewakuacji mieszkańców miasta Helu w sytuacjach krytycznych.
7) Zgodnie z nadesłanym pismem Wojewody Pomorskiego, za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Pucku, dot. min. realizacji Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju w sprawie opracowania oceny stanu przygotowań Obrony Cywilnej w województwie, opracowano :
„ Ocenę stanu przygotowań Obrony Cywilnej w województwie - w mieście Hel na dzień 31 grudnia 2009 r. ”,
którą, po zapoznaniu burmistrza Helu, przesłano ( drogą elektroniczną ) do Starostwa Powiatowego w Pucku, celem służbowego wykorzystania.
8) Zapoznano się z „ Wytycznymi Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 29 stycznia 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2010 r. ” na podstawie których :
v opracowano „ Wytyczne Burmistrza Helu - Szefa Obrony Cywilnej Miasta, z dnia 12 lutego 2010 r., do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2010 r. ”,
9) Zgodnie z prośbą dyspozytora sekcji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku przesłano dane na temat wykazu sprzętu przeciwpowodziowego składowanego w magazynie przeciwpowodziowym miasta Helu, celem służbowego wykorzystania.
10) Przygotowano materiały dot. przeprowadzenia zebrania (połączonego ze szkoleniem) zespołu kierowania OC i ZK m. Hel.
W ramach tych materiałów min. :
- opracowano „ Sprawozdanie z realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2009 r. ” ;
- ustalono tematy do przeprowadzenia szkolenia w przedmiotowej sprawie i zebrano materiały z nimi związane;
- opracowano pisma powiadamiające o w/w zebraniu do komendantów poszczególnych drużyn Formacji OC m. Hel nie zatrudnionych w Urzędzie Miasta,
- poinformowano osobiście pozostałych uczestników o danym zebraniu.
11) Dnia 16 marca 2010 r. przeprowadzono odprawę, połączoną ze szkoleniem , z kadrą kierowniczą formacji OC m. Hel;
- opracowano notatkę służbową z przebiegu w/w odprawy i szkolenia,
- materiały z niniejszej odprawy znajdują się w dokumentacji OC m. Helu, którą nadzoruje Inspektor ds. OC m. Hel.
12) Zgodnie z § 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych - przeprowadzono aktualizację „ Planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych dla miasta Helu ” ( nr – DEWD – Z – 31/06 ) – według stanu na dzień 31 grudnia 2009 r. O naniesionych zmianach w planie poinformowano Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
13) Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szkoleń podstawowych organizowanych na szczeblu gminy w 2010 r. z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, opracowano :
a) program szkolenia podstawowego,
b) plan konspekt na temat :
- Zadania i kompetencje organów administracji publicznej w zakresie ochrony dóbr kultury.
c) pismo do Powiatowego Konserwatora Zabytków w Pucku, z prośbą o wzięcie udziału w przeprowadzeniu tego szkolenia wspólnie z inspektorem obrony cywilnej miasta Helu
v W związku z faktem, że Powiatowy Konserwator Zabytków w Pucku nie mógł wziąć udziału ( z przyczyn obiektywnych ) w w/w szkoleniu , tego typu pismo skierowano do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, z prośbą o skierowanie do udziału w przeprowadzeniu danego szkolenia swojego przedstawiciela.
14) W rozmowie telefonicznej z przedstawicielem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku panem Zdzisławem Trykszą uzgodniono, że szkolenie z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, na temat : Zadania i kompetencje organów administracji publicznej w zakresie ochrony dóbr kultury, przeprowadzone zostanie we własnym zakresie przez inspektora obrony cywilnej miasta Helu. Planowany termin szkolenia – czerwiec 2010 r.
Ø ostatecznie szkolenie na dany temat przeprowadził inspektor ds. OC miasta Helu w dniu 28.06.2010 r.,
Ø celem szkolenia było zapoznać szkolonych z zakresem i formami ochrony zabytków oraz opieki nad zabytkami,
Ø jego uczestnikami były osoby funkcyjne z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych tego Urzędu realizujące zadania w zakresie ochrony dóbr kultury na terenie miasta .
15) Zapoznano się z Wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 25 lutego 2010 r. – do realizacji zadań w zakresie ochrony zabytków na szczeblu powiatów, miast na prawach powiatów, gmin i jednostek organizacyjnych na terenie województwa pomorskiego w 2010 r.
Kopię w/w wytycznych, które dotyczą też innych – szerszych zagadnień, przekazano podinspektorowi zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Helu, celem służbowego wykorzystania.
Powyższe wytyczne uwzględniono przy realizacji zadań obrony cywilnej w 2010 r.
16) Zgodnie z Wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 25 lutego 2010 r. do realizacji zadań w zakresie ochrony zabytków na szczeblu powiatów, miast na prawach powiatów, gmin i jednostek organizacyjnych województwa pomorskiego w 2010 r., opracowano i przesłano informację do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku ( i do Starostwa Powiatowego w Pucku do wiadomości ) na temat ochrony zabytków, w 2010 r., na terenie miasta Helu wynikającej z :
- Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2009 – 2013 dla gminy Hel ;
- Planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych dla miasta Helu ”.
17) W związku z planowanym, w dniu 25.03.2010 r., rejonowym treningiem Systemu Wykrywania i Alarmowania formacji obrony cywilnej, wynikającym z „ Wytycznych Wojewody Pomorskiego z dnia 13 stycznia 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2010 r.” przygotowano i wysłano karty powołania do odbycia ćwiczeń członkom drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu.
18) Zgodnie z „ Wytycznymi Starosty Puckiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu do działalności w dziedzinach obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2010 r. ” w dniu 25 marca 2010 r. inspektor ds. OC m. Helu uczestniczył w rejonowym treningu SWA, który miał miejsce na terenie Starostwa Powiatowego w Pucku , w godzinach od 16.00 do 20.00.
Tym samym odstąpiono od uprzednio planowanych ćwiczeń, danego dnia, które miały odbyć się na terenie miasta Helu z udziałem członków drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu. O tej zmianie członkowie danej formacji zostali powiadomieni z kilkudniowym wyprzedzeniem.
19) W związku ze zbliżającym się upływem terminu ważności legalizacji sprzętu do wykrywania skażeń ( sygnalizatorów promieniowania ), będącego na stanie Obrony Cywilnej Miasta Helu, przekazano go do przeglądu do Wojewódzkich Warsztatów Naprawy Sprzętu Obrony Cywilnej w Gdańsku – Nowej Karczmie, celem przedłużenia jego przydatności, względnie wycofania z dalszej eksploatacji.
20) Zapoznano się z nadesłaną przez Wojewodę Pomorskiego „ Instrukcją dot. planowania, organizacji i funkcjonowania zespołów zastępczych miejsc szpitalnych ( ZMSz.) celem ustalenia, w porozumieniu ze Starostą Puckim, lokalizacji ZMSz. na terenie gminy i opracowania „ Planu w zakresie organizacji i funkcjonowania zespołu zastępczych miejsc szpitalnych na tym terenie ”.
v Ustalono, że na Półwyspie Helskim gminą, która organizuje zastępcze miejsca szpitalne ( ZMSz.) jest gmina Jastarnia.
21) Zgodnie z zaleceniem Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano i przesłano ( pocztą elektroniczną ) do Starostwa Powiatu Puckiego dane, dotyczące rodzaju i ilości środków transportu i sprzętu mechanicznego, znajdującego się na terenie powiatu puckiego – miasta Helu, celem służbowego wykorzystania.
22) Przeprowadzono aktualizację „ Planu obrony cywilnej miasta Helu ” . Naniesione zmiany odnotowano w niniejszym planie.
23) Przyjęto na stan, w ramach umowy użyczenia, od Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku nowy radiotelefon z wyposażeniem do realizacji zadań w Wojewódzkim Systemie Radiotelefonicznym.
24) Znowelizowano instrukcję, wraz ze sygnałami alarmowymi i komunikatami ostrzegawczymi dot. postępowania w sytuacjach kryzysowych pod hasłem „ OBRONA CYWILNA RADZI I PRZYPOMINA – bądź bardziej bezpieczny - przygotowany ”. Jej zaktualizowaną treść, zawarto na stronie internetowej Urzędu Miasta Helu oraz wydrukowano w formie broszury ( broszur ).
25) Przygotowano i przekazano materiały ( jawne ) dot. bezpieczeństwa miasta, w zakresie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, mieszkance Helu p. Beacie M. celem wykorzystania ich do pracy magisterskiej.
26) Zgodnie z Wytycznymi Burmistrza Helu – Szefa Obrony Cywilnej Miasta z dnia 12 lutego 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2010 r. dokonano przeglądu, we własnym zakresie, sprzętu OC będącego na wyposażeniu OC m. Hel ( magazynowanego w magazynie OC – p.powodziowym ) pod kątem jego ocenienia co do dalszej przydatności i porównania stanu ewidencyjnego ze stanem faktycznym.
Stwierdzono, że dany sprzęt :
- jest sprawny technicznie i tym samym przydatny do służbowego wykorzystania;
- stan ewidencyjny jest zgodny ze stanem faktycznym.
27) Poddano analizie potrzebę ewakuacji ludności miasta Helu na czas „ W ” w inny rejon naszego powiatu czy też województwa. Na jej podstawie ustalono, że aktualnie Hel, z chwilą rozformowania 9. FOW, nie stanowi większego znaczenia militarnego, a przez to jego mieszkańcy w takim okresie czasu nie będą bardziej zagrożeni, niż mieszkańcy innego rejonu naszego powiatu czy też województwa. Tym samym w okresie czasu „ W ” najbezpieczniejszym miejscem dla mieszkańców Helu będzie sam Hel. Wobec powyższego, w uzgodnieniu ze Starostwem Powiatowym w Pucku, odstąpiono od planowania ewakuacji mieszkańców miasta Helu poza jego granice w sytuacji zagrożenia III – stopnia.
28) Sprawowano nadzór nad dwoma studentami z Akademii Pomorskiej w Słupsku, z kierunku „ bezpieczeństwo narodowe ” , którzy odbywali praktykę kierunkową w Urzędzie Miasta Helu. Zasadniczym celem praktyki było :
- przygotowanie studentów do pracy zawodowej w instytucjach zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem narodowym, porządkiem publicznym, jak też ochroną ludności i jej mienia.
29) Przeprowadzono aktualizację przydziału mobilizacyjnego pośród członków drużyn wchodzących w skład Formacji Obrony Cywilnej miasta Helu. Wydano nowe karty przydziału oraz uaktualniono dokumentację związaną z tą formacją.
30) Zapoznano się z pismem nadesłanym ze Starostwa Powiatowego w Pucku dot. przeprowadzenia wojewódzkiego treningu SWA w dniu 23 września 2010 r.
31) Opracowano plan przeprowadzenia wojewódzkiego treningu SWA na terenie miasta Helu w dniu 23 września 2010 r. nt. „ Ostrzeganie i alarmowanie ludności w przypadku skażenia chemicznego w transporcie drogowym ” oraz :
a) przygotowano i wysłano karty powołania do odbycia ćwiczeń członkom drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu,
b) przygotowano się do przebiegu przeprowadzenia w/w treningu .
32) Przeprowadzono, 23 września 2010 r. w godz. 16 00 – 20 00 , wojewódzki trening SWA w mieście Hel na nt. „Ostrzeganie i alarmowanie ludności w przypadku skażenia chemicznego w transporcie drogowym ”. W treningu wzięło udział 12 na 17 członków drużyny wykrywania i alarmowania wchodzącej w skład formacji obrony cywilnej miasta Helu. Nieobecność pozostałych osób był usprawiedliwiona.
33) Opracowano sprawozdanie z przebiegu wojewódzkiego treningu SWA ( 23 września 2010 r. w godz. 16 00 – 20 00 ), które przesłano do Starostwa w Pucku, celem służbowego wykorzystania.
34) Przeprowadzono prace sprzątające w magazynie OC – p.powodziowym.
35) Zgodnie z harmonogramem szkoleń podstawowych, organizowanych na szczeblu gminy, z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej opracowano plan konspekt na temat „ Wybrane zagadnienia z zakresu powszechnej samoobrony ludności ”.
35-1) szkolenie na dany temat przeprowadził inspektor ds. OC miasta Helu w dniu 11.10.2010 r.,
35-2) celem szkolenia było zapoznać szkolonych z problematyką samoobrony społeczeństwa na administrowanym terenie,
35-3) w/w szkolenie przewidziane było ( zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szkoleń podstawowych organizowanych na szczeblu gminy w 2010 r.) dla:
- osób funkcyjnych z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych tego Urzędu realizujących zadania w zakresie obrony cywilnej i spraw obronnych w mieście Hel;
- komendantów poszczególnych drużyn z formacji Obrony Cywilnej miasta Hel.
36) Opracowano protokół dot. zniszczenia kart przydziału do formacji obrony cywilnej miasta Helu, który przedłożono do zatwierdzenia burmistrzowi Helu – protokół został zatwierdzony. Karty zniszczono.
37) Zgodnie z harmonogramem szkoleń podstawowych, organizowanych na szczeblu gminy, z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej opracowano plan konspekt na temat „ Wybrane zagadnienia z zarządzania w sytuacjach kryzysowych ”.
37-1) szkolenie na dany temat przeprowadził inspektor ds. OC miasta Helu w dniu 5.11.2010 r.,
37-2) celem szkolenia było zapoznać szkolonych z zakresem działań administracji samorządowej miasta Hel w sytuacjach zapobiegania i usuwania skutków zagrożeń i zaistniałych sytuacji kryzysowych.
37-3) w/w szkolenie przewidziane było ( zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szkoleń podstawowych organizowanych na szczeblu gminy w 2010 r.) dla:
- osób funkcyjnych z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych tego Urzędu realizujących zadania w zakresie zarządzania kryzysowego w mieście Hel;
- członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
38) W związku ze stwierdzonym ( podczas rekonesansu terenu ) procesem degradacji jednego z obiektów zabytkowych ( jeden ze schronów bojowych baterii nr 21 artylerii przeciwlotniczej 2 x 75 mm, usytuowany na terenie miasta Helu ), będącego w zarządzaniu Nadleśnictwa Wejherowo, poinformowano o powyższym ( dołączając zdjęcia tego obiektu ) kierownika danej jednostki organizacyjnej, celem uchronienia go przed dalszą degradacją.
39) Przeprowadzono aktualizację przydziału mobilizacyjnego pośród członków drużyny porządkowo – ochronnej, wchodzących w skład Formacji Obrony Cywilnej miasta Helu. Wydano nowe karty przydziału oraz uaktualniono dokumentację związaną z tą formacją.
40) Przekazano do Starostwa Puckiego, uaktualniony wykaz pracowników Urzędu Miasta Helu i ich telefonów kontaktowych, z którymi całodobowo można kontaktować się w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej lub powstałego zagrożenia.
41) W odpowiedzi na fax ze Starostwa Powiatowego w Pucku, dot. podania danych odnośnie zniszczonych, w wyniku różnego żywiołu – sił natury w 2009 r., budynków i innych obiektów budowlanych, udzielono informacji w przedmiotowej sprawie.
Ø Na terenie miasta Helu tego typu przypadki, w tym okresie czasu, nie miały miejsca.
42) Zakończono opracowanie „ Planu operacyjnej ochrony przed powodzią miasta Helu” , który przedłożono do zatwierdzenia burmistrzowi Helu, a następnie przesłano do uzgodnienia ze Starostą Powiatowym w Pucku.
Ø Plan został uzgodniony w kwietniu 2010 r.
43) Zgodnie z nadesłanym pismem ( fax–em ) Wojewody Pomorskiego udzielono informacji, za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Pucku, na temat zagrożenia przeciwpowodziowego, wynikającego ze nadmiernych opadów śniegu, na terenie Helu.
Ø Wykazano, że tego typu zagrożenie dla tego miasta nie występowało.
44) Opracowano „ plan pracy Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu na 2010 rok ”.
45) Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano wykaz syren alarmowych funkcjonujących na terenie miasta Helu i przesłano go do w/w Starostwa , celem służbowego wykorzystania.
46) Opracowano pismo do Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie realizacji zadań związanych z utworzeniem miejsca do lądowania śmigłowców ratunkowych w nocy na terenie Helu – Punktu Bazowania Hel.
47) Realizując dalsze czynności dotyczące utworzenia, na terenie Helu, miejsca do lądowania dla śmigłowców ratunkowych, skierowano pismo do Wojewody Pomorskiego z prośbą o wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie naniesienia zmiany w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2008 r. w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego ( Dz. U. 2009. Nr 3, poz.12 ).
48) W związku z planowaną koncepcją przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego połączenia 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Helu ( po jego reorganizacji na szpital cywilny ) ze Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie, zwrócono się z prośbą do Pana Marszałka o uwzględnienie również możliwości przejęcia we władanie terenu, usytuowanego na terenie Punktu Bazowania Hel, na którym planuje się aby powstało lądowisko dla śmigłowców ratunkowych dla potrzeb szpitala w Helu;
- do wiadomości w przedmiotowej sprawie skierowano również pismo do Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
49) Udzielono odpowiedzi, na nadesłane pismo z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku, dyrektorowi tego wydziału, w sprawie wyznaczenia i przygotowania na terenie miasta Helu miejsca przystosowanego do lądowania śmigłowca ratunkowego ( także w porze nocnej ).
W piśmie tym burmistrz Helu zajął stanowisko, według którego, jego zdaniem, organem który winien zorganizować inne miejsce do startów i lądowań statków powietrznych na potrzeby 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Helu winien być ten, który tym szpitalem będzie zarządzał, a na pewno nie będzie nim miasto Hel. Urząd Miasta Helu gotowy jest jednak go wspierać w pracach związanych z tego typu inwestycją, jak też utrzymywać w stałej gotowości strażaków z OSP Hel, aby oświetlali start i lądowanie śmigłowców ratunkowych.
- tym samym do tej pory na terenie Helu tego typu lądowisko nie powstało, niemniej śmigłowce ratunkowe lądują na terenie Punktu Bazowania Hel na dotychczasowych zasadach, gdzie m.in. obsługiwane są ( na zlecenie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Pucku – CPR) podczas startów i lądowań przez OSP Hel względnie Straż Pożarną MW z Punktu Bazowania Hel.
50) Przygotowano materiały dot. przeprowadzenia spotkania roboczego członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu.
W ramach tych materiałów min. :
- opracowano program spotkania,
- materiały , w formie opisowej, dot. zasad zarządzania kryzysowego w gminie,
- poinformowano uczestników o terminie zebrania.
51) Odbyto spotkanie roboczego członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu :
- opracowano protokół ze spotkania,
- materiały z niniejszego spotkania znajdują się w dokumentacji Zarządzania Kryzysowego m. Helu, którą nadzoruje Inspektor ds. OC m. Hel / Z-ca Szefa GZZK
52) Dokonano aktualizacji dokumentacji do „ Służby Dyżurnej w Urzędzie Miasta Helu ”, powoływanej w sytuacjach zaistnienia różnych zagrożeń, czy sytuacji kryzysowych na terenie Helu.
53) Opracowano informację dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2009 r. w m. Hel, którą burmistrz Helu przedstawił na Sesji RM Helu w dniu 24 marca 2010 r.
54) Opracowano informację o stanie bezpieczeństwa p.powodziowego w mieście, a także zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2009 r. , którą burmistrz Helu przedstawił na Sesji RM Helu w dniu 24 marca 2010 r.
55) Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku dot. rozpowszechnienia ulotki ( opracowanej przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej ) zawierającą informację na temat zachowania się w przypadku zagrożenia powodziowego zapoznano z jej treścią członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ( na posiedzeniu GZZK w dniu 16 marca 2010 r. ), jak też rozpropagowano ją na stronie internetowej naszego miasta tj. www. gohel.pl. w zakładce bezpieczeństwo dot. obrony cywilnej.
56) Zapoznano się z nadesłanym ze Starostwa Powiatowego w Pucku „ Powiatowym programem zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na rok 2010 r. ” i uwzględniono go w realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa na terenie miasta Helu. Pod tym też kątem kopie tego dokumentu przekazano :
- Z-cy burmistrza Helu, Sekretarzowi miasta Helu, Komendantowi Straży Miejskiej w Helu, Pełnomocnikowi burmistrza Helu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, Dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu, Naczelnikowi OSP Hel oraz Kierownikowi ZZOM w Helu.
57) Zorganizowano przegląd plaż i ich okolic pod kątem padłych ptaków, będących następstwem długiej i srogiej zimy. Zwłoki ptaków, głównie łabędzi, zebrali pracownicy ZZOM Helu i strażacy z OSP Hel, a następnie przekazano je ( zgodnie z zawartą umową) do zakładu tj. Zbiórki Surowca Utylizacyjnego, Roman Rybicki, Nowy Klincz 43, celem poddania ich utylizacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie;
- o powyższym poinformowano pisemnie ( nr pisma POIN/ZK – 5222 – 8(1) /10 z dnia 7.04.2010 r. ) Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pucku.
58) Mając na względzie zapewnienie stanu bezpieczeństwa mieszkańcom Helu w zakresie zagrożenia powodziowego oraz posiadania, na bieżąco, pełnej wiedzy odnośnie zabezpieczenia brzegów morskich i plaż, przeprowadzono pod tym kątem rozpoznanie brzegu morskiego od strony Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej tj. od granicy administracyjnej miasta Helu z gminą Jastarnia do obrzeży portu rybackiego Hel;
- na podstawie powyższego rozpoznania należy sądzić, że zagrożenie powodziowe dla miasta Helu, ze strony Morza Bałtyckiego i odcinka brzegu morskiego Cypla Helskiego ( tj. przy porcie rybackim – odcinek km H 36,20 – 36,60 ), według naszej oceny, nie występuje,
- z przebiegu tego rozpoznania sporządzona została notatka służbowa, która znajduje się w dokumentacji u inspektora obrony cywilnej miasta Helu.
59) Uczestniczono w warsztatach szkoleniowych, zorganizowanych przez Wojewodę Pomorskiego w dniu 8 kwietnia 2010 r., dla przedstawicieli komórek organizacyjnych właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego w starostwach powiatowych i urzędach gmin/miast nt. „ Realizacja wybranych zadań zarządzania kryzysowego na szczeblu powiatu i gminy ”.
Celem tych warsztatów było :
- doskonalenie wymiany informacji pomiędzy administracją samorządową szczebla powiatowego i gminnego, a administracją rządową szczebla wojewódzkiego w zakresie zadysponowania sił i środków w sytuacjach kryzysowych;
- sprawdzenie umiejętności w zakresie opracowania i doskonalenia planu głównego i procedur reagowania kryzysowego zawartych w gminnym planie zarządzania kryzysowego.
60) Zapoznano się z instrukcją obsługi aplikacji „ SYSTEM ZARZĄDZANIA BAZĄ SIŁ I ŚRODKÓW ” w Wojewódzkich Centrach Kryzysowych ( cz. I e-HNS aplikacja WEB ) celem wdrożenia je w życie.
61) Aktualizowano bazę sił i środków oraz ich dysponentów Województwa Pomorskiego dot. miasta Helu;
- min. przesłano ( drogą elektroniczną ) do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku wniosek o zdjęcie z ewidencji danej bazy nieprzydatnych, a zaewidencjonowanych w niej podmiotów – wniosek ten został zrealizowany.
62) Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano informację nt. zapewnienia systemu bezpieczeństwa miasta Helu w okresie zbliżającego się sezonu letniego 2010, z uwzględnieniem funkcjonowania w tym okresie kąpielisk strzeżonych i przekazano ją do Starostwa, celem służbowego wykorzystania.
63) Uczestniczono w naradzie koordynacyjnej w Starostwie Powiatowym w Pucku poświęconej funkcjonowaniu systemu bezpieczeństwa powiatu w okresie zbliżającego się sezonu letniego 2010,
- o przebiegu w/w narady poinformowano burmistrza Helu.
64) Na podstawie danych uzyskanych od. :
a) Prezesa Zarządu ACTIVE TEAM BUILDING Sp. z o.o. pana Dariusza R. tj. osoby, która w 2010 r. przejęła od Gminy Hel jako „ biorąca do używania ” plażę bałtycką wraz ze zorganizowaniem kąpieliska strzeżonego;
b) FORMOZY RIB KRZYSZTOF KUSTUSZ pana Krzysztofa K. tj. osoby, która w 2010 r. przejęła od Gminy Hel jako „ biorąca do używania ” część nieruchomości gruntowej obejmującą „ małą plażę ” wraz ze zorganizowaniem na niej kąpieliska strzeżonego,
przekazano do Starostwa Powiatowego w Pucku szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania, w sezonie letnim 2010, kąpielisk strzeżonych na terenie administracyjnym miasta Helu.
65) Uzgodniono ze Starostą Powiatowym w Pucku nowy „ Plan operacyjnej ochrony przed powodzią miasta Helu” .
66) Na prośbę Żandarmerii Wojskowej w Helu przygotowano i przekazano danej jednostce materiały dot. zarządzania kryzysowego w mieście Helu, celem służbowego wykorzystania.
67) Opracowano umowę pomiędzy gminą Hel, a WZW Jantar w sprawie czasowego zakwaterowania mieszkańców Helu dotkniętych powodzią, względnie inną sytuacją kryzysową.
v Umowa ta została zawarta ( uaktualniona ) pomiędzy burmistrzem Helu, a dyrektorem WZW Jantar dn. 7 maja 2010 r.
68) Przeprowadzono aktualizację dokumentacji dotyczącej zarządzania kryzysowego w mieście Hel tj. :
- planu zarządzania kryzysowego miasta Helu;
- planu operacyjnej ochrony przed powodzią miasta Hel;
- katalogu dot. charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia dla potrzeb administracji samorządowej miasta Helu.
- naniesiono zmiany – uaktualniono „ mapę zagrożeń ” – załącznik do planu zarządzania kryzysowego miasta Helu.
69) Zgodnie z nadesłanym pismem przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku opracowano i przekazano w/w podmiotowi informacje, związane z sezonem letnim 2010 r., a dot.:
- usytuowania na terenie miasta Helu szaletów publicznych ( przewoźnych i stałych ),
- wykazu i funkcjonowania strzeżonych kąpielisk morskich.
70) Zgodnie z „ Wytycznymi Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 29 stycznia 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2010 r. ”, opracowano i przesłano do Starostwa, celem służbowego wykorzystania :
- Ocenę zagrożeń na terenie miasta Helu i wypracowane wnioski w zakresie możliwości zapobiegania i minimalizowania ich skutków;
- Monitoring możliwości wystąpienia zagrożeń, na terenie miasta Helu i wyciągnięte z niego wnioski.
71) Dokonano przeglądu brzegu morskiego pod kątem naniesionych ewentualnych nieczystości, w tym podłych - utopionych zwierząt , będących następstwem wielkiej powodzi w południowych regionach naszego kraju. Skutki tej powodzi nie były jednak widoczne w pasie kontrolowanego brzegu morskiego.
72) Na podstawie nadesłanego pisma ( pocztą elektroniczną ), za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Pucku, z Departamentu Analiz i Nadzoru MSWiA wypełniono i odesłano do adresata załączoną do niniejszego pisma „ ankietę dotyczącą stanu zabezpieczenia ratowniczego w zakresie ratownictwa wodnego na obszarze powiatów województwa pomorskiego w roku 2010 - miasta Hel ”.
73) W związku z podwyższaniem systemu bezpieczeństwa na terenie Powiatu Puckiego w okresie sezonu letniego 2010, opracowano i przesłano do Starostwa uzupełnione dane dot. funkcjonowania kąpielisk strzeżonych na terenie miasta Helu w 2010 r.
74) Przygotowano i przekazano osobie odpowiedzialnej za funkcjonowanie kąpielisk strzeżonych w Helu tj. : „ duża plaża ” i „ na Cyplu ” ( na podstawie umowy użyczenia pomiędzy Gminą Hel, a Active Team Building Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie ) tzn. prezesowi zarządu Dariuszowi RUTA niżej wymienione dokumenty :
- ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne;
- wykaz ważniejszych numerów telefonów pod którymi możemy uzyskać pomoc w przypadku zaistniałych zagrożeń na terenie Helu - aktualne na dzień 11 czerwca 2010 r.;
- ankietę do wypełnienia po zakończenia sezonu ( zamknięciu plaży strzeżonej ), która służyć ma dla celów informacyjnych i zwiększenia bezpieczeństwa w kolejnym sezonie,
- mapkę z zaznaczonymi kąpieliskami strzeżonymi na terenie Helu.
75) Przygotowano i przekazano osobie odpowiedzialnej za funkcjonowanie kąpieliska strzeżonego „ mała plaża ” w Helu ( na podstawie umowy użyczenia pomiędzy Gminą Hel, a Formoza RIB Krzysztof Kustusz – Hel ) tj. Krzysztofowi KUSTUSZ niżej wymienione dokumenty :
- ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne;
- wykaz ważniejszych numerów telefonów pod którymi możemy uzyskać pomoc w przypadku zaistniałych zagrożeń na terenie Helu - aktualne na dzień 11 czerwca 2010 r.;
- ankietę do wypełnienia po zakończenia sezonu ( zamknięciu plaży strzeżonej ), która służyć ma dla celów informacyjnych i zwiększenia bezpieczeństwa w kolejnym sezonie,
- mapkę z zaznaczonymi kąpieliskami strzeżonymi na terenie Helu.
76) Przesłano do Starostwa Powiatowego w Pucku aktualne numery telefonów do ratowników morskich obsługujących kąpieliska strzeżone na terenie miasta Helu.
77) Przeprowadzono kolejną bieżącą aktualizację planu zarządzania kryzysowego miasta Helu dot. :
- zasad funkcjonowania administracji publicznej, jej skuteczności i możliwości wykorzystywania w sytuacjach kryzysowych;
- zadań w zakresie monitorowania zagrożeń;
- zasad ochrony infrastruktury krytycznej.
78) Na podstawie nadesłanego pisma przez Wojewodę Pomorskiego opracowano i przesłano do adresata informację na temat podjętych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście Helu.
79) Na podstawie nadesłanego pisma ze Starostwa Powiatowego w Pucku, opracowano informację przedstawiającą podsumowanie sezonu turystycznego 2010 w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Helu, którą przekazano Staroście Powiatu Puckiego do wiadomości i służbowego wykorzystania.
80) Uczestniczono w naradzie, w Starostwie Powiatowym w Pucku, poświęconej podsumowaniu bezpieczeństwa turystów i mieszkańców powiatu po zakończonym sezonie letnim 2010.
81) Na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym ( Dz.U. 2007, Nr 131, poz. 1076 ) opracowano zarządzenie dot. zmiany zarządzenia w sprawie organizacji zarządzania kryzysowego w mieście Hel, które obowiązywać będzie z dniem 1 stycznia 2011 r.
82) Na podstawie nadesłanego pisma ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano informację na temat „ procedur reagowania kryzysowego, na terenie miasta Hel, na wypadek gwałtownego ataku zimy ”. Informację tę przekazano do Starostwa w trakcie narady poświęconej temu tematowi.
83) W związku z zaleceniami Wojewody Pomorskiego, związanymi z procedurami reagowania kryzysowego, na wypadek gwałtownego ataku zimy, zwołano posiedzenie członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie wypracowano zadnia w tym zakresie dla poszczególnych członków tego zespołu i osób funkcyjnych Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych tego Urzędu.
v Zadania te zawarte zostały w protokole z posiedzenia Zespołu Gminnego, a uszczegółowione w nowo opracowanym „ planie postępowania na wypadek gwałtownego ataku zimy na terenie miasta Helu ”.
84) Na podstawie nadesłanego pisma z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddziału Morskiego w Gdyni dotyczącego wstępnej oceny ryzyka powodziowego, wypełniono załączoną do niego ankietę wraz z załącznikiem mapowym dot. największej powodzi, do której doszło w przeszłości na terenie miasta Helu i odesłano do adresata.
85) Z godnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku dnia 22 grudnia 2010 r. uczestniczono w Starostwie w naradzie – szkoleniu dot. m.in. opracowania nowych planów zarządzania kryzysowego.
86) W związku panującymi trudnymi warunki zimowymi w mieście, na bieżąco prowadzono rozpoznanie terenu Hel i podejmowano w związku z tym stosowne decyzje minimalizujące skutki ataku zimy.
Ponadto :
- prowadzono szkolenia i spotkania z zakresu obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i spraw obronnych z pracownikami merytorycznymi miasta, członkami formacji OC oraz członkami Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
IV. Wnioski z realizacji zadań
Mając na uwadze zagrożenia, jakie mogą wystąpić na terenie miasta Helu, / wykazane w ogólnym zarysie w „ Planie zarządzania kryzysowego miasta Helu ”, jak i przedstawione w sposób bardziej szczegółowy w „ Katalogu dot. charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia ” dla potrzeb administracji samorządowej miasta Helu ”,/ oraz sposób realizacji zadań aby im zapobiec, nasuwa się jeden i ten sam podstawowy wniosek, a mianowicie :
- miasto Hel z uwagi na swoje usytuowanie, liczbę ludności stałej i w okresie sezonu letniego, warunki atmosferyczne, rodzaj i liczbę posiadanych sił i środków, jak też i możliwości budżetowe - jest w stanie zapobiegać czy też minimalizować skutki wymienionych ( w w/w dokumentach) zagrożeń własnymi siłami i środkami tylko w sytuacji gdy występowały one będą w niedużej skali i stopniu zagrożenia, natomiast w sytuacjach bardziej skrajnych nieodzowne jest dla niego wsparcie ( siłami i środkami ) za pośrednictwem:
· Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pucku ( CZK Starosty );
· Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody ( CZK PUW ) .
Na tej też podstawie należy dążyć aby nadal dalsza realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w mieście Hel cały czas ukierunkowywana była na wzajemnym wspieraniu się siłami i środkami jakimi dysponuje nasze miasto, jak i z gmin powiatu puckiego czy nawet województwa, a w sytuacjach globalnych to nawet i kraju, za pośrednictwem Starosty Puckiego ( CZK Starosty ) i Wojewody Pomorskiego ( CZK PUW ).
V. Zasadnicze zamierzenia w 2011 r.:
1. Kontynuować proces przebudowy systemu ochrony ludności pod kątem aktualnych wyzwań.
2. Doskonalić organizację ewakuacji ludności i mienia na wypadek masowego zagrożenia, a szczególnie powodzi i silnego wiatru.
3. Doskonalić system wykrywania skażeń i alarmowania.
4. Doskonalić system szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.
5. Kontynuować proces szkolenia organów i pracowników administracji publicznej z zakresu realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.
6. Kontynuować upowszechnianie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym poprzez realizację szkoleń dotyczących powszechnej samoobrony.
7. Zapewnić warunki, w ramach „programu doskonalenia obrony cywilnej na lata 2009 – 2018” do modernizacji techniki i infrastruktury oraz szkolenia ludności w zakresie odpowiednich zachowań w sytuacjach kryzysowych.
O P R A C O W A Ł :
Inspektor ds. OC m. Hel
Bronisław Maciejewski
Załączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | Infor._burmistrza_Helu_o_realizacji_zadaA__z_zakresu_zarz._kryzys._w_2010_r..doc (DOC, 18KB) | 2012-03-13 14:17:07 | 637 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Marek Dykta | 13-03-2012 14:17:07 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Bronisław Maciejewski | 10-03-2012 |
Ostatnia aktualizacja: | Marek Dykta | 13-03-2012 14:19:07 |