System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKU MIAST I GMIN MORSKICH ZA 2010 r.
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKU MIAST I GMIN MORSKICH
ZA 2010 r.
1. Realizacja projektu „Rozwój ekoturystyki i dochody z turystyki w regionie Pomorza i Warmii-Mazur w korelacji doświadczeń holenderskich”.
Celem projektu było wsparcie rozwoju ekoturystyki w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Wynikiem realizacji projektu było opracowanie i przekazanie gminom algorytmu obliczania wpływów z turystyki na poziomie gminy. W projekcie założono wykorzystanie doświadczeń organizacji i samorządów holenderskich, dokładniej Prowincji Fryzji. Projekt został dofinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
W ramach realizacji projektu zorganizowana została konferencja pn.: „Rozwój i rentowność ekoturystyki w regionie Pomorza oraz Warmii i Mazur na bazie doświadczeń międzynarodowych”, która miała miejsce 29 kwietnia 2010 r. w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowo-Żeglarskim GALION w Górkach Zachodnich w Gdańsku.
Intencją organizatorów było zainspirowanie uczestników konferencji do poszukiwania nowatorskich rozwiązań w zakresie rozwoju turystyki, oraz przekazanie informacji dotyczącej sposobu obliczenia dochodów z turystyki przy pomocy opracowanego algorytmu. W konferencji wzięło udział około 50 osób, w tym także eksperci z Holandii.
Program konferencji stanowi załącznik nr 1.
2. II Forum Miast Szlaku Bursztynowego.
W dniach 19-20 maja 2010 r w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wspólnie z Miastem Gdańsk zorganizowane zostało
II Forum Miast Szlaku Bursztynowego. W spotkaniu wzięli udział m.in.: przedstawiciele organizacji, instytucji, i władz miast polskich położonych na szlaku bursztynowym oraz goście z zagranicy: Ukrainy, Litwy, Niemiec.
Podczas obrad przedstawiona została obróbka bursztynu, omówiono także rolę szlaku bursztynowego jako starożytnej drogi wymiany towarów i idei. Poruszono tematykę bursztynu w nowoczesnym brandingu miast i regionów. Uczestnicy forum zaproszeni zostali do Centrum Żeglarskiego na Górkach Zachodnich gdzie zorganizowany został wieczór szantowy z możliwością wzięcia udziału w rejsach po Ujściu Wisły. Drugi dzień obrad II Forum Miast Szlaku Bursztynowego poświęcony był prezentacjom miast i gmin szlaku bursztynowego oraz przedsięwzięć z nim związanych. W dwudniowej imprezie uczestniczyło blisko 120 osób.
Załącznik nr 2 – program forum
3. II Finał Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Euro Sea 2010 r.
ZMiGM wspólnie z gminą Rewal zorganizował drugą edycję turnieju piłki nożnej Euro Sea 2010. Finał odbył się na obiekcie sportowym w Pobierowie w dniach 24 - 25 maja br. Patronat nad turniejem sprawował Wójt Gminy Rewal - Robert Skraburski.
Do udziału w finale zakwalifikowało się 16 drużyn. Do Pobierowa dojechało 13 zespołów. W pierwszym dniu rozgrywek zespoły zostały podzielone na cztery grupy. Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach, wzięły udział w Super Finale rozegranym 25 maja br.
Po zaciętej i pełnej ambicji rywalizacji pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja Gminy Rewal, drugie miejsce zajęła drużyna ze Słupska, na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Lęborka, natomiast czwarte miejsce zajęła drużyna z gminy Pruszcz Gdański – Łęgowo. Wszyscy finaliści otrzymali puchary i medale, a także cenne nagrody rzeczowe: torby, stroje sportowe, plecaki i piłki.
Załącznik nr 3 - program finału, opinie uczestników
4. Happening ekologiczny „Związek z naturą”.
5 czerwca 2010 r. w Światowy Dzień Środowiska, Związek Miast i Gmin Morskich wraz z autorami projektu „Czyste Miasto Gdańsk” Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przygotował happening ekologiczny pod nazwą „Związek z naturą”. Happening odbył się przy molo w Gdańsku – Brzeźnie. Celem happeningu była promocja X edycji konkursu plastyczno-literackiego „Morze a moja duża i mała ojczyzna” pod tytułem „Natura 2000 – turystycznym wyzwaniem dla mojego nadmorskiego regionu”.
Program happeningu został przygotowany z myślą o najmłodszych, młodzieży i całych rodzinach, które poprzez aktywny wypoczynek mogły poznać projekt „Natura 2000 – turystycznym wyzwaniem dla mojego nadmorskiego regionu”.
Załącznik nr 4– ulotka promująca konkurs plastyczno-literacki
5. Konferencja pt.: „Zastosowanie modułów siedliskowych do stabilizacji brzegu morskiego oraz ochrony i odbudowy plaż”.
Konferencja zorganizowana została 28.06.2010 r. w Hotelu Neptun w Juracie. Tematyka w/w konferencji dotyczyła roli plaż, dna oraz próby zastosowania metody stabilizacji brzegu morskiego w aspekcie zachowania i odtwarzania plaż z możliwością zastosowania nowoczesnych rozwiązań.
W konferencji wzięło udział ponad 50 osób. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele władz miast i gmin nadmorskich, dyrektorzy Urzędów Morskich oraz pracownicy naukowi.
Załącznik nr 5 – program konferencji
6. Finał X jubileuszowej edycji konkursu plastyczno - literackiego „Morze a moja duża i mała Ojczyzna” pn.: „Natura 2000 – turystycznym wyzwaniem dla mojego nadmorskiego regionu” – Ustronie Morskie, 9-10 września 2010 r.
Projekt uzyskał dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości 90% wartości projektu.
Na Finał do Ustronia Morskiego przyjechało 26 finalistów, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście specjalni. Z uwagi na jubileusz konkursu podczas Gali Konkursowej uhonorowane pamiątkową statuetką zostały osoby, które w poprzednich latach zaangażowane były w organizację poszczególnych edycji konkursu, są to:
- KRZYSZTOF WŁODARCZYK– ekspert ZMiGM
- MARIA KWICIŃSKA– wieloletni pracownik ZMiGM
- DARIUSZ LADDACH– Delegat gminy Krokowa
- ANDRZEJ SZCZODRY– Wiceprezydent Miasta Świnoujście
- MARTA CHEŁKOWSKA– Prezes PROT
- SŁAWOMIR RUSZKOWSKI– Burmistrz Trzebiatowa
- WANDA ZOFIA DACZKOWSKA– Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Słupsku
- TOMASZ BOBIN– Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku
- ADAM BUDKA– Sekretarz Gminy Ustronie Morskie
Podczas dwudniowej imprezy finałowej uczestnicy zwiedzili Skansen chleba w Ustroniu Morskim oraz uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych podczas wyprawy do najstarszych dębów w Polsce z udziałem przewodnika.
Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się w ośrodku wypoczynkowym Alka w Ustroniu Morskim. Wzięło w niej udział blisko 70 osób.
Uczestnicy wysoko ocenili walory artystyczne samego programu imprezy jak również sposób jej organizacji, program finału oraz opinie i podziękowania uczestników stanowią Załącznik nr 6
7. Konferencja pt.: „Modele zarządzania portami morskimi w Polsce i Europie”. Zorganizowana w ramach projektu „Transfer wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie zarządzania portami morskimi w celu wypracowania optymalnego modelu dla Trójmiasta”.
ZMiGM wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego i Prezydentem Miasta Gdańska zorganizowało w dniach 13-14 września 2010 r. w siedzibie Rady Miasta Gdańska międzynarodową konferencję poświęconą modelom zarządzania portami w Polsce i Europie.
Celem konferencji było wypracowanie wspólnej koncepcji decentralizacji zarządzania portami morskimi, które mają priorytetowe znaczenie dla gospodarki morskiej, przedstawienie zarządzania portami na przykładzie portów z Francji, Niemieckich i portu w Belgii.
W konferencji wzięło udział ponad 120 osób także goście z zagranicy reprezentujący porty min: Bremen/ Bremenhaven, Hamburg i Antwerpia, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Anna Wypych – Namiotko, Posłowie RP, Senatorowie RP, prezydenci miast nadmorskich Polski, przedstawiciele instytucji związanych z tematyką portową.
Obszerna relacja z konferencji została przedstawiona we wrześniowym numerze Czasu Morza.
Program konferencji – Załącznik nr 7
8. Konferencja „Zjawiska społeczne i gospodarcze, jako efekt rozpoczęcia realizacji polskiego odcinka A1 – Autostrady Północ – Południe”.
Konferencja zorganizowana została 18.10.2010 r. w Straszynie w hotelu Merkury. Celem konferencji było przedstawienie aspektów społecznych i gospodarczych powstałych po wybudowaniu i udostępnieniu do użytkowania pierwszych fragmentów autostrady A1. W konferencji wzięli udział: Podsekretasz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Radosław Stepień, przedstawiciele Zarządów Portów Gdańsk i Gdynia, przedstawiciele gmin oraz firm zlokalizowanych w sąsiedztwie autostrady i przedstawiciele ZMiGM.
Program konferencji – Załącznik nr 8
9. Wystawa fotograficzna „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”
ZMiGM był odpowiedzialny za organizację 3 wystaw promujących „Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu” , które miały miejsce w następujących terminach:
21 – 31. 10 2010 r. – Opera w Nicei (Francja), wystawa była jednym z wydarzeń upamiętniających 30-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Wystawa wzbogacona była o unikalne przedmioty wykonane przez gdańskich bursztynników i jubilerów specjalnie na potrzeby wystawy.
31. 10. – 10. 11.2010r. „Espace Albert Camus” w Bron koło Lyonu (Francja)
19. 11 – 11.12. 2010r. Senat RP, Warszawa
10. Prace nad ustawą o portach i przystaniach morskich.
W nawiązaniu do punktu 7 sprawozdania w ramach prac nad ustawą o portach i przystaniach morskich zorganizowana została konferencja poświęcona modelom zarządzania portami w Polsce i Europie. Konferencję poprzedziły wizyty studyjne partnerów zaangażowanych w realizację projektu w portach w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii. W ramach projektu powstało opracowanie zawierające aspekty ekonomiczne i prawne dotyczące zarządzania portami w Polsce.
Ponadto, Związek uczestniczył w posiedzeniach tematycznych Komisji Infrastruktury związanych z gospodarka morską.
Ponad to ZMiGM:
- 29 maja 2010 r. współuczestniczył w zorganizowaniu festynu dla najmłodszych w Oliwskim ZOO pn.: „Wybrzeże”
- współorganizacja Bałtyckiego Salonu Gospodarczego, podczas którego miasta i gminy członkowskie mogły zaprezentować swoje materiały promocyjne.
- Uczestnictwo w Galerii Marketingu Miejsc – I Targach Marketingu Miejsc, które odbyły się w Łodzi, 24-25 listopada br. Głównym organizatorem był Brief for Poland. Celem targów było udostępnienie narzędzi i usług marketingowych, które samorządy mogłyby wykorzystywać w swoich działaniach. ZMiGM był patronem instytucjonalnym tego wydarzenia.
- patronat nad działalnością turystyczną, oświatową i kulturalną gmin w 2010r. - Załącznik nr 9– Harmonogram imprez i ich realizacja.
UWAGA!
Załączniki do sprawozdania z działalności Związku w 2010 roku są do pobrania na stronie www.zmigm.org.pl, w zakładce Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów.
Grzegorz Walczukiewicz
Dyrektor Biura
Załączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | SPRAWOZDANIE_Z_DZIAA_ALNOA_CI_ZWIA_ZKU_ZA_2010_r.doc (DOC, 48KB) | 2012-03-26 15:21:32 | 395 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Marek Dykta | 26-03-2012 15:21:32 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Marek Dykta | 22-03-2012 |
Ostatnia aktualizacja: | Marek Dykta | 26-09-2013 22:10:16 |