System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Protokół Nr XXV z sesji Rady Miasta Helu przeprowadzonej dnia 28 grudnia 2012 roku
PROTOKÓŁ Nr XXV/2012
z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 28 grudnia 2012 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu.
Godzina rozpoczęcia 9:00.
Godzina zakończenia 14:30.
CZĘŚĆ PIERWSZA
Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Marek Chroń. Przywitał radnych i zaproszonych gości, po czym poprosił aby do punktu pierwszego części drugiej obrad wprowadzić informację Pana Piotra Karbownika na temat obecności dzikich zwierząt w mieście. Stwierdził prawomocność obrad.
Rada Miasta przyjęła powyższy wniosek do porządku obrad jednogłośnie 12 głosami „za” (porządek obrad bez zmian stanowi załącznik do protokółu).
Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 12 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).
Nieobecni radni: Sebastian Ziętara, Karolina Soldatke, Teresa Borucka.
CZĘŚĆ DRUGA– OBRADY
Ad do pkt 1
– INFORMACJA NA TEMAT OBECNOŚCI DZIKÓW W HELU.
Przewodniczący Rady jeszcze raz powitał zaproszonego gościa pana Piotra Karbownika i poinformował o coraz częstszym pojawianiu się dzikich zwierząt (dzików, lisów) na terenie naszego miasta, przez co mieszkańcy czują się zagrożeni. Przewodniczący Rady zwrócił uwagę na niewłaściwe jego zdaniem miejsce ustawienia pułapki tj. na ul. Adm. Steyera, gdyż stada dzików widziane są częściej w pobliżu ulic: Kapitańskiej, Komandorskiej, Obrońców Helu, w okolicach dworca kolejowego oraz w parku przy kościele.
Radna Matuszewska powiedziała, że dziki wędrują po całym terenie miasta Helu nie tylko w okolicach dworca kolejowego, ale również na działkach „Ujarzmione Piaski”, gdzie widać szkody jakie działkowcy ponoszą z tego tytułu oraz osiedlu na ul. Leśnej i przy latarni morskiej.
Pan Piotr Karbownik – zastępca nadleśniczego poinformował, że:
· gospodarowanie populacjami zwierzyny odbywa się w ramach określonych zasad prawnych, głównym aktem prawnym jest prawo łowieckie, które jest aktem najwyższego rzędu, w tym zakresie, do tego są rozporządzenia;
· koła łowieckie, które gospodarują na obwodach łowieckich w tym wypadku jest to obwód nr 1A, a którego gospodarkę łowiecką prowadzi Nadleśnictwo Wejherowo w ramach ośrodka hodowli zwierzyny;
· gospodarkę łowiecką prowadzi się w ramach zatwierdzonych rocznych i wieloletnich planów łowieckich;
· w mieście Helu mamy do czynienia z dwoma zagadnieniami czyli z tzw. odstrzałem wykonywanym przez polowanie i odłowem, które regulują stan populacji tej zwierzyny;
· obwód łowiecki nr 1A nie sięga w granice administracyjne miast, co oznacza, że miasto Hel jest wyłączone z obwodu łowieckiego 1A i zgodnie z prawem łowieckim nadleśnictwu nie wolno gospodarować zwierzyną na terenie miejskim, ponieważ plan roczny zatwierdzony jest dla obwodu łowieckiego czyli dla obszaru, z którego miasto jest wyłączone;
· zwierzę dzikie pojawiające się poza naturalnym terenem swojego występowania czyli np. w mieście jest traktowane jako zwierzę bezdomne, a zwierzętami bezdomnymi zajmuje się samorząd;
· odłów prowadzony na terenie Półwyspu Helskiego od wielu lat powoduje redukcję populacji dzików;
· nie można liczyć na to, że dzięki odławianiu dzików ich populacja będzie mniejsza, gdyż dziki migrują;
· największym problemem jest to, że dziki znajdują tu doskonałe warunki żeby bytować i rozmnażać się;
· prowadzony jest odstrzał i odłów od wielu lat, zwiększony został odłów w b.r. . z 20 sztuk w planie do 40, na dzień dzisiejszy są odłowione 23 sztuki dzików i do końca lutego 2013 r. plan będzie realizowany;
· na terenach miejskich nie można dokonywać odstrzałów, użycie broni palnej możliwe jest wyłącznie wtedy gdy zagrożone jest życie i zdrowie człowieka bądź zwierzęcia;
· uprawnionymi do odstrzału w sytuacji zagrożenia w celu ochrony życia lub zdrowia są policjanci, strażnicy miejscy i wszyscy ci funkcjonariusze, którzy noszą broń.
Radna Matuszewska zapytała jakie błędy popełniają mieszkańcy w stosunku do dzikich zwierząt i czego nie powinni robić.
Pan Karbownik odpowiedział, żeby starać się nie dokarmiać przede wszystkim świadomie zwierząt i nie stwarzać miejsc potencjalnego dokarmiania nawet nieświadomego.
Radna Janiak zapytała czy w lesie są paśniki, miejsca gdzie dokarmiane są zwierzęta.
Pan Karbownik odpowiedział, że zwierzyna jest dokarmiana i że nie można zagwarantować tego, iż dzik pomimo dokarmienia nie pójdzie żerować gdzie indziej.
Radny Motyka zapytał o odszkodowania płacone przez koła łowieckie za szkody wyrządzone przez dziki.
Pan Karbownik, że tylko za szkody wyrządzone na terenie obwodu łowieckiego można wypłacać odszkodowania, rozporządzenie precyzuje wypłatę odszkodowań łowieckich za płody rolne oraz od gatunków zwierząt chronionych.
Radny Motyka zapytał czy koło łowieckie może dużo zarobić na zwiększonym odłowie dzików.
Pan Karbownik odpowiedział, że cena za kilogram mięsa dzika to 2 zł i jest niską ceną, na której nie można zarobić. Pamiętać należy o planie łowieckim, który zatwierdzany jest rok rocznie i nie można go w ciągu roku zmieniać, możliwe jest to jedynie przez podpisanie aneksu, co zostało zrobione i plan został zwiększony z 20 do 40 sztuk.
Mecenas Dudkiewicz powiedziała, że:
· koło łowieckie odpowiada za szkody w granicach łowiska, którego jest gospodarzem;
· zgodnie z prawem łowieckim zwierzyna w stanie wolnym jest własnością skarbu państwa i odszkodowania za spowodowane przez nią szkody dochodzić można od zarządu województwa.
Pan Karbownik powiedział, że reprezentantem skarbu państwa z ramienia gospodarki łowieckiej marszałek województwa – jest organem nadzorującym gospodarkę łowiecką.
Przewodniczący Rady wyraził nadzieję, że na podstawie przekazanych informacji uda się wypracować efektywny system odłowu zwierząt.
Pan Karbownik powiedział, że:
· nadleśnictwo nie odżegnuje się od tego aby problem dot. dzików spróbować rozwiązać;
· nie należy oczekiwać, że jeśli odłowione zostanie 100 % populacji dzików w mieście problem zniknie;
· stan zwierzyny określa się na dzień 10 marca i na tej podstawie ustala się roczny plan łowiecki;
· na dzień 10 marca 2012 roku określono ilość dzików na Płw. Helskim na 46 sztuk, na dzień dzisiejszy odstrzelonych zostało 29 szt., odłowionych 23 szt.;
· samorządy innych miast w Polsce podjęły samodzielne działania w omawianej kwestii;
· oczekuje współpracy i pomocy finansowej dot. dokarmiania lub zakupu odłowni, którą można by łatwo przewozić.
Przewodniczący Rady powiedział, że oczekuje rozmów na najwyższym szczeblu, na co pan Karbownik odpowiedział, że taka rozmowa właśnie się odbyła, gdyż reprezentuje on Nadleśniczego i został upoważniony do przekazania wszelkich aspektów prawnych dot. omawianej sprawy i zadeklarowania pomocy.
Burmistrz Helu przedstawił swoje uwagi dotyczące problemu jaki stanowią dziki w m. Helu, jak ogromnym niebezpieczeństwem są one dla mieszkańców. Poinformował o skargach wpływających od mieszkańców Helu i ich obawach.
Nadleśniczy podkreślił, że tylko wspólne działania mogą rozwiązać zaistniałą sytuację i nadleśnictwo gotowe jest wspomóc gminę w działaniach dotyczących odłowu dzików oraz zobowiązuje się je prowadzić.
Przewodniczący Rady stwierdził, że jeśli jest wola współpracy obu stron problem dzików uda się rozwiązać i podziękował nadleśniczemu za przekazane informacje.
Ad do pkt 1
- ODPOWIEDZI NA INTERPELACJE ORAZ WNIOSKI ZGŁOSZONE PRZEZ KOMISJE RADY MIASTA I RADNYCH.
Burmistrz Helu odczytał:
· wniosek radnej Matuszewskiej, który wpłynął do burmistrza Helu dnia 17 grudnia 2012 roku dotyczący ogrodzenia kortu tenisowego w m. Helu oraz odpowiedź na ten wniosek (oba pisma stanowią załącznik do protokółu);
· interpelację radnego Chronia z dnia 13 grudnia 2012 roku dot. zajęć realizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Helu (interpelacja stanowi załącznik do protokółu);
· pismo burmistrza Helu do pani Grażyny Rotty dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Helu (pismo stanowi załącznik do protokółu);
· odpowiedź dyrektor MBP w Helu pani Grażyny Rotty na w/w pismo, która wpłynęła do Urzędu Miasta Helu dnia 21 grudnia 2012 roku (pismo stanowi załącznik do protokółu);
· ponownie wystosowane pismo dnia 27 grudnia 2012 roku do pani Grażyny Rotty dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Helu (pismo stanowi załącznik do protokółu).
Pani Grażyna Rotta – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej odczytała odpowiedź na pismo burmistrza Helu z dnia 27 grudnia 2012 (pismo stanowi załącznik do protokółu).
Przewodniczący Rady powiedział, że każdy podatnik z którego pieniędzy między innymi finansowana jest biblioteka publiczna ma prawo do informacji na temat wykorzystywania tych środków i na temat zawieranych umów, zapytał również panią dyrektor kto poniesie konsekwencje w przypadku wypadku podczas zajęć tanecznych, w których uczestniczą dzieci posiadające całoroczne zwolnienia lekarskie z lekcji zajęć wychowania fizycznego w szkole.
Burmistrz Helu poinformował, że przekaże do Rady Miasta odpowiedź na piśmie, którą otrzyma od pani dyrektor MBP w Helu wraz z załącznikami i sporządzonymi umowami, w których będzie zawarta odpowiedzialność stron.
Radna Matuszewska poinformowała, że 12 grudnia złożyła pismo dotyczące wymiany płyty chodnikowej przy ulicy Leśnej i poprosiła o udzielenie odpowiedzi na to pismo.
Burmistrz Helu w odpowiedzi wyjaśnił, że płyta jest osłoną studzienki telekomunikacyjnej i pismo z prośbą o jej wymianę wysłane zostało do Telekomunikacji po czym przeprosił za brak odpowiedzi na pismo radnej Matuszewskiej w wersji pisemnej.
Ad do pkt 2
- INTERPELACJE I PYTANIA W SPRAWACH BIEŻĄCYCH.
Radna Janiak zapytała o awarię oświetlenia na ulicy Kapitańskiej.
Zastępca burmistrza odpowiedział, że awaria została usunięta.
Radny Sługocki zapytał:
· Kiedy będzie rozwiązana sprawa zalewania wodami odpadowymi przy ulicy Wiejskiej 93?
· Czy jest możliwy przydział lokalu mieszkalnego z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej pani Dorocie Olczak i jej czworgu dzieciom?
· Czy jest zakończona inwestycja wodno - kanalizacyjna i czy jest dokonany odbiór? Kto i z jakich środków będzie poprawiał niedokończone lub niepoprawnie wykonane fragmenty ulic (w szczególności fragmentu ul. Wiejskiej od budynku Urzędu Miasta do skrzyżowania z ulicą Sikorskiego i Przybyszewskiego)?
Radny Antkowski zapytał czy planowany jest montaż oświetlenia przy ulicy Leśnej 11 i w jakim okresie będzie ta sprawa rozwiązana.
Radny Klajnert poprosił o wyjaśnienie kwestii związanej z Miejską Biblioteką Publiczną w Helu, czy jest ona jednostką organizacyjną gminy.
Zastępca burmistrza powiedział, że biblioteka jest jednostką organizacyjną gminy, prowadzi samodzielną działalność jak każda inna jednostka, dyrektor zarządza samodzielnie natomiast podlega nadzorowi burmistrza i Rady Miasta.
Ad do pkt. 3
- ROZPATRZENIE PROJEKTÓW I PODJĘCIE UCHWAŁ LUB ZAJĘCIE STANOWISKA W SPRAWACH:
a) projekt uchwały Nr 64/2012 - w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu
Burmistrz Helu poinformował, że projekt omówiony został na posiedzeniu wspólnym komisji Rady Miasta Helu.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 11 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XXV/142/12 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu, która stanowi załącznik do protokółu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
b) projekt uchwały Nr 65/2012 w sprawie budżetu miasta Helu na 2013 rok
Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie budżetu miasta Helu na 2013 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Skarbnik miasta odczytała uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie budżetu miasta Helu na 2013 rok (uzasadnienie stanowi załącznik do protokółu).
Przewodniczący Rady odczytał opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Gospodarczej, Komisji Społecznej dotyczące budżetu miasta Helu na 2013 rok. Przewodniczący poszczególnych komisji poinformowali, że opinie komisji wypracowane zostały po odbyciu wspólnego posiedzenia, po wnikliwym zapoznaniu się z projektem i przeprowadzeniu nad nim wnikliwej dyskusji.
Skarbnik miasta odczytała Uchwałę Nr 200/g114/P/IV/12 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 11 grudnia 2012 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej miasta Helu na 2013 rok oraz możliwości sfinansowania deficytu budżetu.
Rada Miasta Helu w obecności 12 radnych – 8 głosami „za” przy 4 głosach „przeciw” podjęła uchwałę Nr XXV/143/12 w sprawie budżetu miasta Helu na 2013 rok, która stanowi załącznik do protokółu.
Zastępca burmistrza Helu poinformował, że projekt uchwały nie był omawiany na posiedzeniu komisji Rady Miasta Helu, omówienie przełożone zostało ze względu na obecność pana Janusz Stanka – Pełnomocnika burmistrza Helu ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na sesję Rady Miasta Helu.
Pan Stanek poinformował, że założenia do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych omawiane były na posiedzeniu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w listopadzie 2012 roku z udziałem przedstawicieli Gminy i Rady Miasta natomiast w grudniu na posiedzeniu Komisji opracowane zostały założenia do Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Zgodnie z ustawą program może być jeden i tak został opracowany. Program został utworzony na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczniów ZSO w Helu, badania przeprowadzone zostały własnymi siłami i są przeprowadzane co dwa lata. Szczegóły tych badań przedstawione zostaną na konferencji, która odbędzie się na terenie ZSO w Helu na przełomie stycznia i lutego.
Radna Matuszewska poprosiła pana Stanka aby odniósł się do stwierdzenia ze strony trzeciej Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii „uczniowie podkreślali, że nie mają problemu z zakupem napojów alkoholowych. Radna zapytała także jaki jest sens prowadzenia kontroli prowadzonych wraz z policją w miejscach ich sprzedaży oraz szkoleń osób ubiegających się koncesję.
Radny Sługocki zapytał o ilość punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
Radna Janiak czy suma 10.000 zł jest kwotą wystarczającą na przeciwdziałanie narkomanii i czy są jeśli tak to gdzie testy wykrywające narkotyki w organizmie.
Pan Stanek powiedział że:
· zawsze jest sens prowadzenia Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
· sprzedawcy sprzedający alkohol nie zadają sobie trudu zapytania o dowód osobisty ucznia i sprzedają my tenże alkohol;
· wszystkie osoby ubiegające się o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych mają obowiązek zgodnie z uchwalą Rady Miasta Helu uczestniczyć w szkoleniu i zawsze podczas tych szkoleń informowani są o obowiązku sprawdzenia dowodu tożsamości kupującego;
· policjanci prowadzący kontrole „po cywilnemu” nie stwierdzili sprzedaży alkoholu nieletnim osobom;
· do dwóch właścicieli sklepów wysłane zostało pismo informujące o tym, że jeżeli nadal będzie się powtarzało spożywanie alkoholu w obrębie sklepu, komisja wystąpi do burmistrza o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu gdyż sprzedający odpowiadają za ład i porządek w najbliższej okolicy punktu sprzedaży;
· Rada Miasta Helu uchwaliła limit 50 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu, za wyjątkiem piwa gdyż jest ono zaliczone do napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % alkoholu;
· 77 punktów to ogólna liczba wszystkich punktów sprzedaży alkoholu;
· wykorzystany jest pełen limit tj. 12 sklepów sprzedających alkohol w tym 4 tylko piwo;
· napoje alkoholowe sprzedawane są w 55 lokalach, w tym 28 prowadzona jest sprzedaż alkoholu powyżej 4,5 %;
· kwota 10,000,00 zł jest t kwotą przeznaczoną na program dotyczący wszystkich uzależnień, nie wyodrębniane jest uzależnienie od alkoholu czy środków odurzających;
· zakupione testy przekazywane były do ośrodka zdrowia, szpitala, ambulatorium, Punktu Pomocy Rodzinie i policji;
· w roku przyszłym tj. 2013 zostanie zakupiona mniejsza ilość testów gdyż nie wszystkie zostały wykorzystane, zakupione zostaną testy wieloczynnikowe – wykrywające większą ilość narkotyków.
Radna Matuszewska zapytała czy mają miejsce zdarzenia podczas, których rodzic podejrzewa, że dziecko nadużywa środków odurzających np. narkotyków i co w takiej sytuacji należy zrobić.
Pan Stanek odpowiedział, że:
· w roku bieżącym taka sytuacja nie miała miejsca;
· rodzice informowani są gdzie można wykonać dziecku bezpłatnie test na obecność narkotyków w przypadku takiego podejrzenia ale rodzice tego nie robią;
· w planach jest zorganizowanie spotkania i imienne zaproszenie rodziców na nie, w celu przekazania wyników ankiety przeprowadzonej wśród młodzieży Helskiej.
Mecenas Dudkiewicz stwierdziła, że policja ma obowiązek wyjaśnić w jaki sposób nieletni wszedł w posiadanie środków odurzających, skąd je miał niezależnie od woli rodziców.
Komisja Gospodarcza była „za” przyjęciem projektu uchwały.
Komisja Rewizyjna była „za” przyjęciem projektu uchwały.
Komisja Społeczna była „za” przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywaniu Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na 2013 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 11 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XXV/144/12 w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywaniu Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na 2013 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Burmistrz Helu powiedział, że na wspólnym posiedzeniu komisji stałych Rady Miasta pani dyrektor MBP przedstawiła uzasadnienie uchwały.
Radna Matuszewska poinformowała, że pani dyrektor Grażyna Rotta udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania zadane przez radnych w trakcie dyskusji na wspólnym posiedzeniu komisji stałych Rady Miasta.
Komisja Gospodarcza była „za” przyjęciem projektu uchwały.
Komisja Rewizyjna była „za” przyjęciem projektu uchwały.
Komisja Społeczna była „za” przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie nadania Statutu Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXV/145/12 w sprawie nadania Statutu Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
e) projekt uchwały nr 68/2012 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2012 rok
Burmistrz Helu powiedział, że uchwała omówiona została na posiedzeniu komisji.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej pan Motyka poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej pani Matuszewska poinformowała, że komisja gospodarcza nie wypracowała wspólnego stanowiska.
Przewodnicząca Komisji Społecznej pani Janiakpoinformowała, że poinformowała, że komisja społeczna nie wypracowała wspólnego stanowiska.
Wiceprzewodnicząca pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2012 rok(projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta Helu w obecności 12 radnych – 8 głosami „za” przy 4 głosach „wstrzymujących, która stanowi załącznik do protokołu” podjęła uchwałę Nr XXV/146/12 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2012 rok.
f) projekt uchwały nr 69/2012 zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu na lata 2012-2022
Burmistrz Helu powiedział, że uchwała omówiona została na posiedzeniu komisji.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej pan Motyka poinformował, że komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej pani Matuszewska poinformowała, że komisja gospodarcza nie wypracowała wspólnego stanowiska.
Przewodnicząca Komisji Społecznej pani Janiakpoinformowała, że poinformowała, że komisja społeczna nie wypracowała wspólnego stanowiska.
Wiceprzewodnicząca Radu pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2012 – 2022 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 10 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XXV/147/12 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2012 – 2022, która stanowi załącznik do protokółu.
Burmistrz Helu zaproponował wprowadzić do uchwały następujące poprawki:
Do załącznika nr 1:
· w punkcie 1: „za wysokie osiągnięcia sportowe i artystyczne mogą być przyznawane osobom fizycznym stale zamieszkałym na terenie miasta Helu, zaś nagrody i wyróżnienia za wysokie osiągnięcia artystyczne także osobom prawnym oraz instytucjom nie działającym w celu osiągnięcia zysku i mających siedzibę na terenie miasta Helu”;
· w punkcie 2: wykreślenie nieposiadającym licencji zawodnika a wpisanie „oraz sportowcom osiągającym wysokie wyniki sportowe”;
· w paragrafie 3: w pkt. 2 ppkt 2 dyrektor szkoły zamienić na dyrektorzy szkół;
· w pkt 6 ppkt 3 wykreślić dyrektor ZSO w Helu lub jego zastępca, a wpisać „przedstawiciele Rady Pedagogicznej ZSO W Helu”;
· dopisać ppkt 5 koordynator „ds. sportu działający przy Zespole Zakładów Obsługi Miasta w Helu”;
· w pkt 8 słowo „opinii” zamienić „propozycji”;
· w samym projekcie uchwały w paragrafie 1 pkt 1 wykreślić dla osób zamieszkałych w Helu, a napisać „ustanawia się zasady i tryb przyznawania nagród i wyróżnień za wysokie osiągnięcia artystyczne i sportowe określone w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały”.
Radny Antkowski zwrócił uwagę, że była jeszcze jedna poprawka do uchwały, która nie została spełniona dotycząca przecinków przed łącznikami.
Burmistrz Helu powiedział, że nad przecinkami się nie zastanawiał, ale jeśli będzie to konieczne przygotuje poprawki.
Radny Klajnert powiedział, że na posiedzeniu komisji zgłosił wniosek, aby w paragrafie 2 pkt 4 wręczenie wyróżnień i nagród odbywało się nie na sesji Rady Miasta, ale podczas Święta Miasta. Radny powiedział także, że radni nie otrzymują materiałów, które zawierają naniesione poprawki, a mogły być one wydrukowane i przekazane przed sesją lub głosowaniem. Radny stwierdził, że projekt został niedbale przygotowany i poprosił o wydrukowanie poprawionego projektu uchwały i przekazanie każdemu radnemu, aby wiedział nad czym głosuje.
Burmistrz Helu powiedział, że był autorem projektu uchwały nr 70 i z pokorą przyjmuje słowa o szczególnym niechlujstwie jednakże to, że zgłasza poprawki, które wynikły na posiedzeniu komisji i nie dyskutuje nad nimi jest okazaniem dobrej woli. Burmistrz powiedział także, że radna Matuszewska, która proponowana była na Przewodnicząca zespołu, który przygotuje projekt uchwały odnośnie nagród nie chciała podjąć się tego zadania, ale brała udział w spotkaniach i dopilnowała, aby projekt uchwały został przygotowany do końca grudnia, za co burmistrz podziękował.
Radna Matuszewska powiedziała, że nie uchyla się od pracy na rzecz społeczeństwa, ale w związku z przyjęciem roli przewodniczącej w komisji rewizyjnej w innej organizacji byłoby to za dużym obciążeniem i nie chciałaby przyjmować dodatkowych obowiązków wiedząc, że nie będzie mogła się z nich wywiązać.
Radna Matuszewska zaproponowała wersję papierową projektu uchwały nr 70/2012 wraz z naniesionymi poprawkami z czym nie zgodziła się radna Janiak twierdząc, że wyświetlany projekt uchwały z poprawkami jest czytelny.
Radny Klajnert powiedział, że skoro radni zgodzili się na poprawki w projekcie uchwały, powinna ona zostać jeszcze raz wydrukowana i przekazana radym, aby mogli spokojnie się z nią zapoznać.
Radna Matuszewska poprosiła burmistrza Helu, aby uszczegółowił, co miał na myśli paragraf 1 pkt 2 – „organizatorom i promotorom działalności kulturalnych”, kto to jest.
Burmistrz Helu odpowiedział, że promotorem działalności kulturalnych może być np. radny Chroń organizujący inicjatywy kulturalne w mieście, biblioteka, szkoła, każda organizacja pozarządowa organizująca działalność kulturalną, artystyczną ma prawo skorzystać z nagrody lub też z wyróżnienia jeżeli zostanie zgłoszona.
Radna Matuszewska zapytała kto określi poziom organizatora i promocji.
Burmistrz Helu odpowiedział, że zrobi to komisja, kryteria opisane są w paragrafie 4.
Radna Matuszewska powiedziała, że jej zdaniem zasady przyznawania nagród i wyróżnień będą skupiać się przede wszystkim na młodzieży szkolnej i nie tylko, a nie na organizatorach.
Burmistrz Helu powiedział, że ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie zawęża się tylko do uczniów, tu mówi się o wszystkich podmiotach które angażują się i działają w ramach osiągnięć artystycznych.
Radna Matuszewska stwierdziła, że przy tej konstrukcji i tak sformułowanym punkcie 4 komisja będzie miała dobrowolność interpretacji tej uchwały.
Burmistrz Helu zapytał radną Matuszewską czy chce wnieść poprawki do uchwały.
Radna Matuszewska odpowiedziała, że nie ma propozycji.
Radny Antkowski zaproponował naniesienie poprawek poprzez wykreślenie przecinka w:
· paragrafie 1, pkt 1 po wyrazie „zysku”;
· paragrafie 3, pkt 7 po wyrazie „wniosków”;
· paragrafie 5, pkt 2 po wyrazie „nagrody” i „w budżecie”.
Przewodniczący Rady poinformował, że przecinki zostały usunięte.
Radny Klajnert,stwierdził,że regulamin powinien wszystko szczegółowo rozstrzygać. Przytoczył tu paragraf 1 pkt 1 uchwały mówiący o tym, że nagrody i wyróżnienia za wysokie osiągnięcia artystyczne i sportowe mogą być przyznawane osobą fizycznym mającym wysokie osiągnięcia oraz pkt 2 mówiący o możliwości przyznania nagrody popularyzatorom kultury i sportu, który nie ma żadnych osiągnięć sportowych. Radny przytoczył przykład radnego powiatowego pana Jerzego Tomasika, który nie ma wysokich osiągnięć sportowych, ale jest popularyzatorem sportu i zapytał czy może on otrzymać nagrodę.
Przewodniczący Rady zaproponował wykreślić słowo „w szczególności” w paragrafie 1 pkt 2 uchwały.
Mecenas Dudkiewicz powiedziała, że należy zostawić słowo „w szczególności” w paragrafie 1 pkt 2.
Burmistrz Helu zgodził się na usunięcie jednego przecinka w paragrafie 1 pkt 1 po słowie „zysku”, powiedział także, że o tym czy radny powiatowy pan Jerzy Tomasik otrzyma nagrodę będzie decydować komisja. Burmistrz poprosił radnych, aby pozwolili uchwale wejść w życie, a to życie właśnie zweryfikuje to co zostanie uchwalone.
Pani Sojecka - dyrektor ZSO w Helu poprosiła, aby podkreślić, że w uchwale jest mowa również o uczniach szkół i studentach.
Burmistrz Helu powiedział, że nie ma takiej potrzeby, gdyż zadaniem szkoły jest wytłumaczyć uczniom, że w słowie „osoba fizyczna” mieści się pojęcie „uczeń” i „student”.
Radny Klajnert zaproponował, aby w paragrafie 1 pkt 2 brzmiał następująco: „nagrody mogą być też przyznawane w szczególności twórcom, artystom, organizatorom i promotorom działalności kulturalnej, popularyzatorom kultury i sportu, podmiotom prowadzącym działalność kulturalną.”.
Burmistrz Helu przyjął wniosek radnego Klajnerta i poprosił o poprawkę w uchwale.
Radna Matuszewska zaproponowała aby zamknąć dyskusję nad uchwałą.
Wiceprzewodnicząca pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród i wyróżnień za osiągnięcia artystyczne i sportowe (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXV/148/12 w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród i wyróżnień za osiągnięcia artystyczne i sportowe, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
h) projekt uchwały nr 71/2012 oddania w dzierżawę pomieszczeń w budynku ZSO w Helu
Burmistrz Helu poinformował, że projekt uchwały omawiany był na posiedzeniu komisji, przy udziale wnioskodawców pana Sojeckiego i Kuśmierczyka.
Radna Matuszewska powiedziała, że na posiedzeniu były poruszone następujące zagadnienia:
· okres 10 letniej dzierżawy jest zbyt długim okresem czasu;
· radni nie widzą powodu aby w trakcie trwania obecnej umowy zmieniać zasadę wynajmu pomieszczeń szkoły;
· dzierżawa powinna następować w drodze przetargu tak jak jest to chwili obecnej;
· przewidywane koszty napraw od 2004 r. do 2014 r. w kwocie 2.500,00 zł to nie są koszty, które mają większe znaczenie przy tego typu dzierżawie, jest to kwota znikoma.
Radna Matuszewska powiedziała, że komisja gospodarcza w związku z tym, że stanowiska radnych w sprawie były rozbieżne nie wypracowała wspólnych stanowisk.
Radna Janiak powiedziała, że przedstawione koszty remontu to jedynie wkład materiałowy i zaproponowała przedłużenie umowy dzierżawy na sześć lat.
Radny Klajnert zapytał czy można dzierżawę na 10 lat podpisać bez umownie, w jakim celu jest ten zapis o szczegółowych warunkach dzierżawy, czy jest on potrzebny.
Mecenas Dudkiewicz odpowiedziała, że zapis jest potrzebny, gdyż jest on w pewien sposób interpretacją upoważniającą do określenia stałych elementów istotnych umowy oprócz podmiotu i okresu na jaki umowa jest zawarta.
Przewodniczący Rady zapytał radą Matuszewską, czy to co wcześniej powiedziała w imieniu komisji gospodarczej skutkuje wnioskiem o odstąpienie od podjęcia uchwały.
Radna Matuszewska odpowiedziała, że nie może za całą komisję odpowiadać.
Przewodniczący Rady zapytał czy jest konkretny wniosek.
Radna Janiak powiedziała, że wniosek o 6- letnią dzierżawę jest wnioskiem osobistym radnej.
Burmistrz Helu przypomniał radnym, że projekt uchwały był przeniesiony z jednej sesji i dobrze by było, aby zakończyć ten temat na sesji bieżącej. Poinformował także, że dzierżawcy obiektu szkoły na sezon letni wywiązują się bardzo dobrze ze swoich obowiązków, media rozliczane są skrupulatnie, naprawy wykonywane są na bieżąco, w związku z tym warto przedłużyć umowę dzierżawy z tym dzierżawcą.
Radna Matuszewska zapytała burmistrza Helu dlaczego nie chce skorzystać z ponownego przetargu na pomieszczenia szkoły, kiedy skończy się okres umowy.
Burmistrz Helu odpowiedział, że jeśli radni nie podejmą uchwały to po okresie zakończenia dzierżawy za rok ogłoszony zostanie przetarg.
Radny Klajnert zapytał czy po podjęciu uchwały będzie to dzierżawa jeszcze na dziewięć lat po zakończeniu umowy, czy okres umowy wejdzie w okres dzierżawy.
Burmistrz Helu powiedział, że okres obowiązującej dzierżawy wejdzie w termin nowo podpisanej umowy dzierżawy i że zostanie obecna umowa zerwana, i podpisana nowa umowa dzierżawy.
Przewodniczący Rady postawił pod głosowanie wniosek dotyczący propozycji sześcioletniego okresu dzierżawy.
Rada Miasta przyjęła wniosek 7 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” i 3 głosach „przeciwnych”.
Wiceprzewodnicząca pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie oddania w dzierżawę pomieszczeń w budynku ZSO w Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta Helu w obecności 12 radnych – 8 głosami „za” przy 4 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XXV/149/12 w sprawie oddania w dzierżawę pomieszczeń w budynku ZSO w Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
i) projekt uchwały nr 72/2012 planu pracy Rady Miasta Helu w 2013 roku
Przewodniczący Radyprzedstawił zmiany radnego Klajnerta do planu pracy Rady Miasta Helu, (poprawki zmian stanowią załącznik do protokółu).
Radny Klajnert zaproponował aby ocena stanu gotowości ZSO do roku szkolnego omówić na sesji czerwcowej, dzięki czemu dyrektor ZSO będzie mogła poinformować radnych o ewentualnych remontach budynku szkoły.
Przewodniczący Rady powiedział, że punkt o gotowości szkoły do roku szkolnego w latach poprzednich wpisywany był na sesję czerwcową, ale na wniosek pani Sojeckiej – dyrektor ZSO w Helu został przeniesiony na wrzesień.
Radna Matuszewska zaproponowała, aby zapytać panią Sojecką co sądzi o sprawie.
Dyrektor Sojeckaodpowiedziała, że dostosuje się do decyzji radnych.
Przewodniczący Radyzapytał radnych, czy zgadzają się z propozycją radnego Klajnerta w sprawie pkt. 3 porządku obrad sesji czerwcowej.
Radna Matuszewskapowiedziała, że sesja czerwcowa byłaby bardziej zasadna.
Wiceprzewodnicząca pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie planu pracy Rady Miasta Helu w 2013 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miastaw obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXV/150/12 w sprawie planu pracy Rady Miasta Helu w 2013 roku, która stanowi załącznik do protokółu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
j) projekt uchwały nr 73/2012 planu pracy Komisji Rewizyjnej w 2013 roku
Przewodniczący Rady zapytał radnych czy chcieli by wnieść poprawki do uchwały w sprawie planu pracy komisji rewizyjnej, czy wnioskodawca chciałby coś zmieni, dopisać.
Radny Motykawnioskował o przyjęcie uchwały.
Wiceprzewodnicząca pani Solińskaodczytała projekt uchwały w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2013 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miastaw obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXV/151/12 w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej w 2013 roku, która stanowi załącznik do protokółu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
k) przyjęcie planu pracy Komisji Gospodarczej 2013 rok
Rada Miasta przyjęła plan pracy Komisji Gospodarczej na 2013 rok 12 głosami „za”, (plan pracy stanowi załącznik do protokółu).
l)przyjęcie planu pracy Komisji Społecznej 2013 rok
Rada Miasta przyjęła plan pracy Komisji Społecznej na 2013 rok 12 głosami „za”, (plan pracy stanowi załącznik do protokółu).
Ad do pkt 4
ODPOWIEDZI NA PYTANIA W SPRAWACH BIEŻĄCYCH
Burmistrz Helu powiedział:
· naprawa oświetlenia jest w toku;
· remont na posesji przy ulicy Wiejskiej 93 planowany jest na wiosnę;
· pani Olczak otrzymała już mieszkanie, a w związku z pobytem poza granicami kraju poprosiła o zmniejszenie opłat za media;
· nie decyduje o przydziale mieszkań komunalnych, zajmuje się tym komisja mieszkaniowa.
Radny Sługockipoprosił burmistrza Helu o odpowiedź na piśmie na zapytanie dotyczące pani Olczak.
Burmistrz Helupowiedział, że jest to jego obowiązkiem i stosowna odpowiedz zostanie napisana.
Zastępca burmistrza Helupowiedział:
· inwestycja wod.-kan. fizyczne została ukończona;
· podpisane zostały protokółu odbiorów przez inspektorów nadzoru;
· nie został podpisany protokół odbioru końcowego, ponieważ trwa usuwanie stwierdzonych niewielkich usterek;
· inwestycja została częściami odebrana, również przez inspektorów nadzoru i przekazana do eksploatacji;
· wszystkie urządzenia wod.-kan. eksploatuje Zespół Zakładów Obsługi Miasta;
· zgodnie z umową wszystkie poprawki wykonywane będą na koszt wykonawcy;
· na wszystkie roboty (w tym wykonanie nawierzchni) i urządzenia jest gwarancja i zgodnie z umową wszystkie niedociągnięcia i awarie wynikłe w okresie gwarancyjnym będą przez wykonawcę usuwane.
Burmistrz Helu powiedział:
· odcinek ul. Wiejskiej od budynku U.M. Helu do skrzyżowania z ul. Sikorskiego wykonany jest zgodnie z normami;
· nie istnieje ulica Leśna 11;
· być może dojdzie do zamiany nieruchomości ze spółdzielnią mieszkaniową oraz osobą fizyczną aby wytyczyć przedłużenie ulicy Żeromskiego i wtedy rozważana będzie możliwość zamontowania oświetlenia.
Ad do pkt 5
SPRAWOZDANIE BURMISTRZA HELU Z WYKONANIA UCHWAŁ RADY MIASTA ORAZ DZIAŁALNOŚCI BIEŻĄCEJ W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM
Radna Janiakzapytała burmistrza Helu o spotkanie z posłanką Katarzyną Hall w sprawie przyszłości helskich placówek oświatowych.
Burmistrz Helupowiedział, że w spotkaniu z panią poseł wzięła również udział dyrektor ZSO w Helu pani Irena Sojecka. Pani Hall przedstawiła swoje innowacyjne pomysły na utrzymanie, rozwój szkół, szczególnie tych średnich w małych miejscowościach, gdzie zagrożony jest nabór. Pani poseł dowiedziała się o strukturze helskiej szkoły i współpracy z UG, zapowiedziała swój przyjazd w drugiej połowie stycznia by spotkać się z dyrekcją szkoły i nauczycielami. Spotkanie dotyczyć będzie uatrakcyjnienia liceum ogólnokształcącego, aby kształciła się w nim młodzież nie tylko helska, ale i z powiatu, i Trójmiasta.
Radny Sługockizapytał czy spotkanie z wiceprezydentem Gdańska dotyczyło spłaty zobowiązań z tyt. funkcjonowania tzw. „tramwajów wodnych” oraz o spotkanie z Prezesem Zarządu WFOŚiGW.
Burmistrzodpowiedział, że na spotkaniu omawiana była kwestia spłaty w ratach zadłużenia w stosunku do m. Gdańska, zostało to przyjęte ze zrozumieniem i podpisana zostanie stosowna umowa. Rozmowy z Prezesem WFOŚ i GW dotyczą przede wszystkim zaciągnięcia pożyczki oraz przedstawiania dokumentacji.
Radny Antkowski zapytał o spotkanie zorganizowane przez ENERGA Innowacje Sp. z o.o., dotyczące projektu pn.: „Inteligentny Półwysep” w którym uczestniczył burmistrz Helu.
Burmistrz Heluodpowiedział, że w/w program istnieje, są już pierwsze efekty w postaci wymiany liczników poboru energii elektrycznej. Spółka ENERGA przez wprowadzenie programu na Półwyspie Helskim chce przedstawić jak można racjonalnie gospodarować energią. Odbędzie się także spotkanie z burmistrzami Władysławowa, Jastarni i Helu podczas, którego omówiony zostanie temat kolektorów słonecznych produkujących energię elektryczną. Zakład ENERGA pragnie wprowadzić promocję na zakup samochodów elektrycznych, które w chwili obecnej są testowane.
Radny Klajnert zapytał ile działek przeznaczonych jest do sprzedaży na ul. adm. Steyera, ile było ogłoszonych przetargów oraz o liczbę przetargów na działkę na ul. Leśnej.
Wiceburmistrz Pałkowskipowiedział, że jest jedna działka przeznaczona do sprzedaży w okolicy „Domu Rybaka” a „Helską Willą”, przetargi na tę działkę ogłoszone były trzy lub cztery, ostatni, który się nie odbył ogłoszony był w grudniu 2012 r. Na działkę na ul. Leśnej nr 150/5 ogłoszone były dwa przetargi.
Radna Matuszewska zwróciła uwagę na baner z informacją o sprzedaży i cenie działki, który wisi przy ulicy Leśnej 14-16 jest nieaktualny już po pierwszym przetargu.
Radny Antkowski zapytał czy spółka ENERGA ma opracowany program dot. wykorzystania dachów w celu montażu kolektorów słonecznych, czy będzie partycypować w kosztach, czy liczy wyłącznie na inwestorów z zewnątrz.
Burmistrz Helupowiedział, że nie może składać deklaracji w imieniu spółki ENERGA, ale w styczniu odbędzie się spotkanie z prezesem spółki, na którym omówione zostaną szczegóły inwestycji. Zdaniem burmistrza jeśli inwestycja będzie prowadzona odbędzie się na zasadzie partnerstwa gmina i spółka, żeby pozyskać środki.
Ad do pkt 6
ROZPATRZENIE PISM, KTÓRE WPŁYNĘŁY DO RADY MIASTA HELU
Przewodniczący Radyodczytał wniosek o udostępnienie informacji publicznej, który wpłynął do Rady Miasta od Aleksandra Piskorska, Renata Panek, Grażyna Górska, Beata Majchrzak, Irena Mosór, Jadwiga Strojna, Aleksandra Hermann (wniosek stanowi załącznik do protokółu).
Burmistrz Helu, że odpowiedź na wniosek jest przygotowana i czeka do odbioru w sekretariacie.
CZĘŚĆ TRZECIA
Ad do pkt 1
- WNIOSKI I INFORMACJE
Radny Motyka poprosił o możliwość korzystania z sali konferencyjnej przez komisje Rady Miasta przed każdą sesją.
Burmistrz Helu zapewnił radnych, że sala konferencyjna będzie do dyspozycji zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Ad do pkt 2
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z XXIV SESJI RADY MIASTA HELU
Protokół z XXIV sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 12 głosami „za”.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym i gościom za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Protokołowała: Mirela Figurska.
Załączniki:
1. Porządek obrad.
2. Listy obecności.
3. Wniosek radnej Matuszewskiej.
4. Odpowiedź burmistrza Helu na wniosek radnej Matuszewskiej.
5. Interpelacja radnego Chronia.
6. Pisma (dwa) burmistrza Helu do dyrektor MBP w Helu.
7. Odpowiedzi dyrektor MBP w Helu na pisma burmistrza Helu (dwa).
8. Projekty uchwał.
9. Uchwały podjęte.
10. Opinia Komisji Rewizyjnej w spawie budżetu miasta Helu.
11. Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie budżetu miasta Helu.
12. Opinia Komisja Społecznej w sprawie budżetu miasta Helu.
13. Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej Miasta Helu na 2013 rok oraz możliwości sfinansowania deficytu budżetu.
14. Uzasadnienie do uchwały budżetowej.
15. Propozycja zmian w planie pracy Rady Miasta Helu w 2013 roku radnego Klajnerta.
16. Plan pracy Komisji Gospodarczej na 2013 rok.
17. Plan pracy Komisji Społecznej.
18. Sprawozdanie burmistrza z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od dn. 21.11.12 r. do dnia 18.12.12 r.
19. Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
20. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej od Aleksandra Piskorska, Renata Panek, Grażyna Górska, Beata Majchrzak, Irena Mosór, Jadwiga Strojna, Aleksandra Hermann.
Protokół zatwierdzony:
· podczas sesji ……….…. (nr sesji)
· w dniu …………………….
· głosami:
„za” | - |
|
„przeciw” | - |
|
„wstrzymującymi się” | - |
|
dnia | - |
|
Załączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | SKMBT_C28013021115310.pdf (PDF, 6.MB) | 2013-02-12 11:37:02 | 462 razy |
2 | PROTOKOL sesja XXV 28.12.12.doc (DOC, 18KB) | 2013-01-28 20:34:16 | 530 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Marek Dykta | 28-01-2013 20:34:16 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Marek Dykta | 28-12-2012 |
Ostatnia aktualizacja: | Daria Ziółkowska | 12-02-2013 11:37:02 |