Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

I N F O R M A C J A o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2012 r.

Hel dnia 15.03.2013 r.

POIN.5544. 1 .2013

 

I N F O R M A C J A

 

o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2012 r.

 

 

 Zabezpieczenie Helu przed powodzią odbywa się za sprawą  :

 

a)    urządzeń technicznych – przepompowni sztormowo – deszczowej;

b)    obiektów budowlanych – wału przeciwpowodziowego ( usytuowanego na terenie byłego portu wojennego Hel ), falochronów i nabrzeży portowych;

c)    kanałów odpływowych, odprowadzające wodę do przepompowni sztormowo – deszczowej.

 

       Zgodnie z realizacją zadań wynikających z zabezpieczenia miasta Helu przed powodzią –opierających się na „ planie operacyjnym ochrony przed powodzią miasta Helu ”,jak i też „ planie zarządzania kryzysowego miasta Helu ” nadzór  w zakresie funkcjonowania tych wszystkich urządzeń, nad ich modernizacją i stanem technicznym sprawowany jest na bieżąco. Tak też w analizowanym okresie, jak i na dzień dzisiejszy stwierdza się, że :

 

·         falochrony i nabrzeża portowe ( usytuowane na terenie miasta ) spełniają swoją rolę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańcom Helu.

 

Mimo powyższego, upływ czasu i woda morska, która cały czas drąży nabrzeża portowe, ujemnie wpływa na ich  stan techniczny. Szczególnie nasunęły się pewne obawy co do :

 

1)   stanu technicznego falochronu, od strony Zatoki Puckiej, graniczącego z falochronem byłego portu wojennego Hel. Wynikają one z faktu, że :

 

-          na złączach poszczególnych elementów falochronu powstały pewne szczeliny, a jego  podstawę coraz skutecznej podmywają fale morskie, które   z upływem czasu mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia tego falochronu, powodując tym samym zagrożenie powodziowe dla naszego miasta,

-         naszym zdaniem o skuteczności podmywania w/w falochronu przez fale morskie może świadczyć stopniowo zapadająca się ziemia pod płytami betonowymi, ułożonymi na części lądowej przy tymże falochronie, która prawdopodobnie wymywana jest przez  wodę przedostającą się pod falochronem i jego szczelinami,

-          dla bliższego zobrazowania tego zagrożenia porobiono zdjęcia danego terenu i przesłano wraz z pismem ( nr POIN.5544.3.2012 z dnia 7.05.2012 r.) do Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, z prośbą o spowodowanie przeglądu stanu technicznego w/w nabrzeża brzegu morskiego, celem potwierdzenia naszych obaw i podjęcia w związku z tym stosownych przedsięwzięć, względnie ich  zanegowania.

    

2) stanu technicznego nabrzeża portowego, w byłym porcie wojennym Hel,  graniczącego z osiedlem Koloni Rybackiej, gdzie :

 

-          część nabrzeża portowego, usytuowanego pomiędzy falochronem, a wałem przeciwpowodziowym graniczącym z osiedlem Koloni  Rybackiej, uległo  poważnej degradacji.Nie podjęcie odpowiedniego zabezpieczenia przed dalszą jego erozją z czasem może doprowadzić do podmycia, a ostatecznie do przerwania wału przeciwpowodziowego, co skutkować może prawdopodobnym zagrożeniem powodziowym dla naszego miasta.

 

W związku z tego typu spostrzeżeniami zwrócono się z prośbą ( pismonr POIN. 5520. 19. 2012 z dnia 25.10.2012 r.)do Dyrektora  Urzędu Morskiego  w Gdyni o przeanalizowanie danej sprawy i podjęcie działań, które uchronią miasto przed powodzią.

Do chwili obecnej, mimo pism ponaglających (nr POIN. 5544.3.2012, l.dz. 5088/12 z dn. 4.10.2012 r. i nr POIN 5520.19.2012 , l.dz. 398 /13 z dn. 1.02.2013 r.),     Dyrektor  Urzędu Morskiego w Gdyni  nie zajął jednak stosownego stanowiska w przedmiotowych sprawach.

 

Zaobserwowane tu pewne obawy co do w/w stanu technicznego falochronu   i  nabrzeża portowego  wzmogły  jeszcze większy nadzór tego rejonu,  w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w naszym mieście. Tak też przez cały rok na bieżąco, w zależności od potrzeb, patrolowano dany teren, jak też  utrzymywano współpracę ( niezależnie od pory doby ) z Urzędem Morskim – Bosmanem Portu Rybackiego w Helu oraz oficerem dyżurnym Punktu Bazowania Hel, w celu zapewnienia sprawnego przepływu informacji – komunikatów dot. ostrzeżeń o nadchodzących złych warunkach atmosferycznych, w tym wysokich stanach wody zarówno w porcie rybackim, jak i w byłym porcie wojennym;

 

  -  dla przypomnienia informuję, że na terenie Helu  stan ostrzegawczy przy sile wiatru 6 w skali „ B ” wynosi 550 cm npm. , a stan alarmowy przy sile wiatru   9 w skali „ B ” wynosi 570 cm npm. .

 

     W omawianym okresie czasu zdarzały się przypadki przekraczania nie tylko stanu ostrzegawczego, ale też i alarmowego. Szczególnie uwidoczniło się to w dniach  13-14-15 - stycznia 2012 r. gdzie stan wody dochodził do  630 cm n.p.m. – przekraczając tym samym stan alarmowy o 60 cm.

W wyniku zaistniałej sytuacji uściślono bieżący kontakt z bosmanem portu rybackiego, jak też patrolowano rejony zagrożenia powodziowego miasta Helu pod kątem rozpoznania czy dana sytuacja nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców miasta poprzez wystąpienie wody z basenu portowego  – takowego zagrożenia nie stwierdzono.

Zarówno tego typu sytuacja, jak i jej podobne były pod stałym nadzorem  ze strony członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i nie wymagały podejmowania bezpośrednich działań interwencyjnych.

 

Ponadto realizując planowane zamierzenia w zakresie zabezpieczenia brzegów morskich i plaż od strony zachodniego brzegu Cypla Helu, wiosną 2012 roku HYDROBUDOWA POLSKA S.A, po podpisaniu umowy ( 15 marca 2012 r. )   z Urzędem Morskim w Gdyni, przystąpiła do umocnień brzegu morskiego zachodniego brzegu Cypla Helu na odcinku od 36.20 do 36.55 km (w pasie technicznym), łącznie  z zabezpieczeniem wydm poprzez budowę kładek pieszych na wydmach wraz z platformami widokowymi, które jednocześnie mają służyć jako ścieżki przyrodnicze.

 

 Jak nam wiadomo wykonawca tych robót, zgodnie z warunkami umowy,  ma czas na ich realizację 14 miesięcy, licząc od dnia podpisania umowy. Zatem należy sądzić, że ostatecznie tego typu prace winny zostać ukończone u progu sezonu letniego w 2013 roku.

 

Podsumowując, ochrona przeciwpowodziowa, a także zabezpieczenie brzegów morskich i plaż na terenie administracyjnym miasta Hel jest jednym z priorytetowych przedsięwzięć w zakresie bezpieczeństwa, przez co cały czas jest uaktualniana   i modernizowana.Obecny stan zabezpieczenia mieszkańców miasta Helu przed powodzią wywołuje, na dzień dzisiejszy, pewne symptomy, które mogą nie od razu ale w przeciągu kilku lat zakłócić  w znacznym stopniu zapewnienie pełnego stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w tym mieście. Aby do tego nie doprowadzić cała ta sytuacja wymaga pełnej kontroli i skutecznej interwencji, na wniosek Urzędu Miasta, ze strony Urzędu Morskiego w Gdyni, w celu uporania się z zaistniałym problem i przywrócenia tym samym pełnego bezpieczeństwa mieszkańcom Helu  w zakresie zagrożenia powodziowego.

 

 

 

                  O P R A C O W A Ł  : Inspektor ds. OC m. Hel  Bronisław Maciejewski

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Ocena stanu bez.p.pow. za 2012 rok.doc (DOC, 44KB) 2013-03-20 10:25:11 310 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 20-03-2013 10:25:11
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Bronisław Maciejewski 15-03-2013
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 20-03-2013 10:25:11