Z okazji Światowego Dnia Turystyki, przypadajacego 27 września każdego roku oraz w 28 rocznicę śmierci prof. Demela Klub Krajoznawców "IK" wspólnie z Komisją Krajoznawczą Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni zaprosili gdyńskich krajoznawców na XIX Zlot im. prof. K. Demela.
W dniu 27 września 2006 r. w Światowy Dzień Turystyki turyści powędrowali na ul. prof. K.Demela, którą ustanowiła Rada Miasta Gdyni w 1991 r. Bardzo krótka ulica znajduje się za obiektem Morskiego Instytutu Rybackiego, przy ul. Falistej. Ulica, przy której zlokalizowanych jest zaledwie kilka budynków, prowadzi do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z dojściem na Cmentarz Witomiński.Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Orłowski, na którym znajduje sie grób dr. Teofila Zegarskiego (1884 - 1936), wybitnego pedagoga, założyciela i dyrektora pierwszej szkoły średniej w Gdyni.Teofil Zegarski był drugim prezesem Oddziału Morskiego PTK w Gdyni w latach 1930 - 1934. Znicze zapalilismy także na grobie Krystyny Tetiuk (1938 - 1999), członka Klubu Turystów Pieszych "Wanoga".
W dniu zlotu, 29 września 2006 r., krajoznawcy spotkali się w Klubie Turysty PTTK, gdzie po krótkiej informacji Ryszarda Wrzoska o historii zlotów im. prof. Demela, wyruszono na trasę w kierunku Cmentarza Witomińskiego.Największa nekropolia Gdyni oddana została do użytku 1 czerwca 1929 r. i w tym samym roku był pierwszy pochówek.Cmentarz zajmuje 22 hektary i jest tu ponad 32 tysiące grobów. W dwóch Alejach dla Zasłużonych pochowanych jest ponad 200 osób. Wędrówkę pamięci rozpoczęliśmy od górnej części cmentarza, powyżej Domu Pogrzebowego. Zapalaliśmy znicze na grobach działaczy PTTK: Andrzeja Bielunia, Dyonizego Duszyńskiego, wójta Jana Radkego,Tadeusza Kostiuka, Alicji Pujanek, Frańciszka Czerskiego, Stanisława Dzierżaka,Ireny Wrzosek i innych kolegów.
W górnej,starej Alei Zasłużonych, spoczywa prof. Kazimierz Demel (1888 - 1978), wybitny biolog morza, pionier polskich badań naukowych i uczestnik walk niepodległościowych. Wieloletni pracownik Morskiego Instytutu Rybackiego, w którym przez wiele lat pełnił funkcję kierownika i zasłużony pedagog, profesor wielu uczelni w Trójmieście i Olsztynie. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych i innymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.Był twórcą polskiej oceanografii biologicznej i autorem wielu prac naukowych.Prof. K.Demel wychował liczne grono naukowców, był serdecznym opiekunem i wychowawcą młodzieży akademickiej.Po złożeniu wiązanki kwiatów i zapaleniu zniczy uczczono pamięć profesora krótką modlitwą nad jego grobem.W drodze powrotnej zapalono znicze na grobach wielu zasłużonych gdynian i działaczy PTTK m.in. Karola Borharda, Kazimierza Jurkiewicza i Janiny Korabiewicz oraz Bolesława Polkowskiego, Wiesława Ringa, Zbigniewa Żochowskiego, Ewy Mirkiewicz, Wiesława Ringa, Tadeusza Kotwicy i Mieczysława Szredera.
Po powrocie do Klubu Turysty PTTK odbyło się uroczyste spotkanie uczestników zlotu przy kawie i herbacie.Uczestników zlotu powitał prezes Zarządu OM PTTK dr Kazimierz Pęcherzewski.Alicja Wrzosek przedstawiła biografię profesora i zaprezentowała jego prace naukowe, które otrzrymał Oddział.Ciekawe wspomnienia o profesorze z lat 60 i 70-tych przekazał Edmund Gruchała, który przepowadził wywiad z prof.Demelem. Podobnie dr K.Pęcherzewski wspominał swoje spotkania z profesorem, dzięki któremu zajął się problematyką morską.Alicja Wrzosek przygotowała specjalną wystawę poświęconą profesorowi, która wystawiona jest w witrynie okiennej biura Oddziału.
Następnie przedstawiła miejsca pamięci związane z prof. K.Demelem:
1. Cmentarz Witomiński, gdzie spoczywa prof. Demel
2. ul. prof. K. Demela w Gdyni
3. Sala im. prof. Demela w MIR w Gdyni
4. Dom w Gdyni przy ul. Waszyngtona, w którym mieszkał profesor
5. Bulwar im. prof. Demela w Helu
6. Dom zamieszkały przez prof. Demela w Helu
7. Tablica pamiątkowa prof. Demela na budynku laboratorium w Helu.
Rokrocznie zlot odbywał się także w Helu. W tym roku byliśmy w Helu wcześniej i złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze pod tablicą pamiatkową prof. Demela, na budynku laboratorium.
Zapraszamy na Jubileuszowy XX Zlot im. prof. K.Demela za rok. |