Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Od odpadów do nowych produktów

Od odpadów do nowych produktów

 

 

Co dalej dzieje się z posortowanymi odpadami? W poprzednich odcinkach cyklu nasze zainteresowanie poszczególnymi frakcjami odpadów kończyliśmy w momencie, gdy trafiały one do odpowiednich pojemników, bądź gdy opuszczały sortownię. W ostatnim 10 odcinku chcemy pójść krok dalej. Pokażemy co można zrobić ze starych folii, z butelek PET, z odzyskanego szkła, a co z papieru.

Na początku odwiedzimy zakład przetwarzający folie w miejscowości Wielkie Rychnowo niedaleko Torunia. Cała zgromadzona tu folia nie jest już odpadem, ale surowcem dla sporej fabryki. Najpierw czeka ją sortowanie. Folie mogą powstać z różnych tworzyw. Na wstępie drogi trzeba je posegregować. Potem następuje rozdrabnianie, mycie, a następnie prasowanie i rozgrzewanie. Z tak przygotowanej masy powstaje granulat - półprodukt do wyrobu nowej folii.

W dalszej części odcinka prześledzimy losy makulatury. Do magazynu papierni w Kwidzynie przyjechał właśnie nowy transport. Rusza linia z gazetami do przerobu. Kawałek dalej gazety są już jednorodną papierową masą. Tu wydziela się z niej metalowe zszywki. Teraz, z płynnej pulpy trzeba wymyć i wypłukać farbę drukarską. Dodatek mydła robi swoje. Wyraźnie widać, że na kolejnych etapach masa jest coraz jaśniejsza. Dalej zanieczyszczenia zawierające oddzielona farbę są kondensowane. Czysta papierowa pulpa przekształca się w nowy papier.

Z kolei w Bielsku Białej zobaczymy co można zrobić z butelek PET. Na placu zgromadzono dwa tysiące ton sprasowanych opakowań po napojach. Jak wszędzie -- początek to sortowanie, usuwanie zanieczyszczeń, mycie i rozdrabnianie. Różnica ciężaru właściwego poszczególnych tworzyw pozwala na prostą separację: lżejsze od wody elementy etykiet i zakrętek pływają po powierzchni. Cięższy PET opada na dno. W wyniku wszystkich tych zabiegów otrzymuje się płatek PET. Z niego z kolei można zrobić granulat -- jeszcze jeden półprodukt. Z płatków i granulatu można wytworzyć -- m.in. nowe butelki PET. Przekonamy się o tym w zakładach w Świdnicy.

W dalszej części odcinka pokazano przygotowanie stłuczki szklanej dla huty oraz odwiedzono zakład przetwarzający stare świetlówki niedaleko Bełchatowa. Instalacja umożliwia takie przetworzenie świetlówek, by uzyskać z nich odpady inne niż niebezpieczne i materiały nadające się do ponownego wykorzystania jak na przykład metaliczna rtęć, szkło czy aluminium. Pierwszy etap to kruszenie świetlówek czyli to, czego pod żadnym pozorem nie wolno robić w warunkach domowych. Bezpieczne warunki zapewniają specjalne filtry węglowe aktywowane na wychwytywanie par rtęci, umieszczone wewnątrz urządzenia. Dalej maszyna separuje szkło, metalowe końcówki i luminofor, zawierający ponad dziewięćdziesiąt pięć procent związków rtęci. Luminofor zebrany w specjalnych pojemnikach trafi teraz do kolejnego urządzenia. Tu, w procesie destylacji wydzieli się metaliczna rtęć.

 

Więcej informacji na stronie internetowej:

 http://tnz.most.org.pl/pl/

lub

http://www.youtube.com/watch?v=B7GB1In2Rwg

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Elżbieta Fafińska 07-01-2014 11:47:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Elżbieta Fafińska 07-01-2014
Ostatnia aktualizacja: Elżbieta Fafińska 07-01-2014 11:47:40