Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr X/2015 z sesji Rady Miasta Helu z dnia 8 września 2015 roku

PROTOKÓŁ Nr X/2015

z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 8 września 2015 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu.

Godzina rozpoczęcia 9:00           godzina zakończenia 13:20

CZĘŚĆ PIERWSZA

1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Arnold Antkowski, przywitał radnych
i zaproszonych gości.

2. Ślubowanie radnego.

Pan Jan Łazur powtórzył rotę ślubowania odczytaną przez przewodniczącego Rady: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. Ślubowanie złożone zostało z dodatkiem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”.

3. Stwierdzenie prawomocności obrad.

Przewodniczący Rady stwierdził prawomocność obrad.

Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 13 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokółu).

Nieobecni Borucka Teresa, Daraż Marcin.

4. Przedstawienie porządku obrad.

Przewodniczący Rady prosił o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały Nr 34/2015 w sprawie uzupełnienia składu stałej komisji Rady Miasta Helu.

Z-ca burmistrza poprosił o wykreślenie z pkt.4 ppkt. d)„Zapoznanie Rady Miasta ze stanem stan spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw w sądach” ponieważ pan mecenas ze względu na sprawy w sądzie nie może być obecny.

Przewodniczący Rady poinformował, że pani dyrektor ZSO ze względu na termin poprawkowych matur i wpływ informacji do prawidłowej oceny działalności ZSO prosi o wykreślenie z porządku obrad z pkt.4 ppkt.:

„b) Stan gotowości Zespołu Szkół Ogólnokształcących do nowego roku szkolnego 2015/2016 (m.in.: stan techniczny, przygotowanie pomieszczeń i budynku, stan wyposażenia pracowni specjalistycznych).

c) Ocena efektów pracy dydaktycznej z Zespole Szkół Ogólnokształcących w Helu na podstawie wyników egzaminów końcowych w Szkole Podstawowej, Gimnazjum oraz matury w roku szkolnym 2014/2015 oraz aktywności szkoły na podstawie udziału uczniów ZSO Hel w olimpiadach wiedzy, konkursach i zawodach na różnych szczeblach. Wnioski do pracy na przyszłość”.

Wykreślone podpunkty zostaną omówione na sesji październikowej.

Rada Miasta przyjęła powyższe zmiany do porządku obrad jednogłośnie 13 głosami „za”.

CZĘŚĆ DRUGA

1. Wręczenie gratulacji o przyznanych stypendiach na kolejny okres dla zaproszonych osób.

Przewodniczący Rady wraz z burmistrzem Helu wręczyli obecnym stypendystom gratulacje z okazji uzyskania stypendium za wyniki w nauce.

2. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta i radnych.

Z-ca burmistrza odczytał interpelacje, które wpłynęły od radnego Chronia oraz odpowiedzi na interpelacje:

- z dnia 22.07.2015 roku w sprawie wniosku dotyczącego wprowadzenia ujednoliconej dokumentacji dotyczącej procedury wnioskodawczej do budżetu obywatelskiego,

- z dnia 22.07.2015 roku w sprawie zakupu i zamontowania trzech spowalniaczy drogowych,

- z dnia13 lipca 2015 roku w sprawie wykonania chodnika,

- z dnia10 lipca 2015 roku w sprawie wykonania nawierzchni asfaltowej,

- z dnia 6 lipca 2015 roku w sprawie podjęcia interwencji w sprawie uporządkowania terenu przy byłym kasynie wojskowym.

3. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Radny Chroń poinformował, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że złożone interpelacje nie spełniają formy interpelacji tylko są wnioskami ponieważ porusza w nich sprawy ważne dla mieszkańców. Następnie przedstawił pytania i wnioski w sprawach bieżących (pytania i wnioski stanowią załącznik do protokółu). Złożył również wniosek dotyczący przeprowadzenia kontroli w schronisku dla zwierząt Centrum Pomocy Zwierząt w Kościerzynie, które zajmuje się bezdomnymi zwierzętami z terenu miasta Helu (wniosek stanowi załącznik do protokółu). Zaproponował jednocześnie żeby udział w kontroli brał radny Daraż, który zajmuje się sprawami zwierząt bezdomnych w mieście..

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że interpelacja przedstawia problem ważny dla społeczeństwa i kończy się pytaniem a radnych Chroń przedstawił konkretne wnioski.

4. Zapoznanie radnych z informacją na temat:

a) Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania budżetu za I połowę 2015 roku. Ocena stopnia wykonania, występujące trudności i problemy.

Skarbnik miasta przedstawiła informację dotyczącą wykonania budżetu za I połowę 2015 roku (informacja stanowi załącznik do protokółu).

5. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:

a) Projektu uchwały nr 25/2015  - utworzenia na obszarze gminy miejskiej Hel odrębnego obwodu głosowania do przeprowadzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 25 października 2015 roku.

Z-ca burmistrza poinformował, że wszystkie projekty uchwał zostały szczegółowo omówione na wspólnym posiedzeniu komisji.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie utworzenia na obszarze gminy miejskiej Hel odrębnego obwodu głosowania do przeprowadzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 25 października 2015 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr X/48/15 w sprawie utworzenia na obszarze gminy miejskiej Hel odrębnego obwodu głosowania do przeprowadzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 25 października 2015 roku, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

b) Projektu uchwały nr 26/2015  - wyrażenia zgody na przystąpienie gminy miejskiej Hel – Miejskiego Ośrodka Pomocy w Helu do realizacji projektu partnerskiego pod nazwą „Aktywny Powiat Pucki” w ramach działania 6.1. Aktywna Integracja Poddziałanie 6.1.2 Aktywizacja Społeczno-Zawodowa RPO WP 2014 – 2020.

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały zostały szczegółowo omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie gminy miejskiej Hel – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu do realizacji projektu partnerskiego pod nazwą „Aktywny Powiat Pucki” w ramach działania 6.1. Aktywna Integracja Poddziałanie 6.1.2 Aktywizacja Społeczno-Zawodowa RPO WP 2014 – 2020  (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr X/49/15 w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie gminy miejskiej Hel – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu do realizacji projektu partnerskiego pod nazwą „Aktywny Powiat Pucki” w ramach działania 6.1. Aktywna Integracja Poddziałanie 6.1.2 Aktywizacja Społeczno-Zawodowa RPO WP 2014 – 2020, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

c) Projektu uchwały nr 27/2015  - powołania ławników w mieście Helu.

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały zostały omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie powołania ławników w mieście Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr X/50/15 w sprawie powołania ławników w mieście Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

d) Projektu uchwały nr 28/2015  - wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej.

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały zostały omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji.

Radny Chroń stwierdził, że w uzasadnieniu zapisane jest przeznaczenie nieruchomości na siedziby instytucji pozarządowych i społecznych a budynek miał być przeznaczony na mieszkania socjalne.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że w uzasadnieniu powinno być zapisane, iż budynek przeznaczony będzie na cele mieszkaniowe oraz część siedziby Urzędu. Stwierdził jednocześnie, że w umowie sprzedaży będzie zapis dotyczące mieszkań socjalnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że przychyla się do wniosku komisji o przeprowadzenie wizji lokalnej omawianej nieruchomości w miesiącu wrześniu. Wyjaśnił również, że pan burmistrz oczekuje propozycji radnych dotyczących wykorzystania obiektu.

Radny Chroń stwierdził, że głosując nad uchwałą chciałby wiedzieć, czy głosuje za zrobieniem mieszkań socjalnych. Zapytał również, czy gminę będzie stać na wyremontowanie i dostosowanie budynku na określone cele.

Z-ca burmistrza poinformował, że:

- wizja lokalna zostanie zorganizowana w jak najszybszym terminie,

- budynek ma być wielofunkcyjny,

- nastąpi adaptacja istniejącego budynku i jego rozbudowa, żeby jak najwięcej uzyskać powierzchni,

- działka jest powierzchni 2175 m² i w przyszłości można myśleć o budowie drugiego budynku,

- razem z radnymi należy przeanalizować, co w perspektywie można ma działce zrobić oprócz mieszkań socjalnych,

- można szukać różnych źródeł dofinansowania na budownictwo socjalne, odrębnie na budynki użyteczności publicznej.

Burmistrz Helu poinformował, że jest do przedyskutowania propozycja zrobienia w Helu siedziby europejskiej instytucji Młodzieżowego Parlamentu Krajów Nadbałtyckich, która podniesie prestiż miasta. Stwierdził jednocześnie, że taką siedzibę można byłoby zrobić na omawianym terenie i pozyskać na jej budowę odpowiednie środki. Wyjaśnił również, że radni podejmą decyzję o zagospodarowaniu terenu i czeka na propozycję ze strony radnych. Na razie jest wizja budowy sali konferencyjnej ale wszystkie propozycje i pomysły należy dokładnie przeanalizować.

Radny Chroń stwierdził, że wizja sali konferencyjnej dla siedziby europejskiej instytucji jest dobrym pomysłem ale jak można pogodzić lokalizacje mieszkań socjalnych i sali konferencyjnej.

Burmistrz Helu wyjaśnił, że:

- mają powstać mieszkania socjalne rotacyjne potrzebne od zaraz,

- można będzie w przyszłości wybudować mieszkania komunalne np. w miejscu leżącego górnika,

- nie można kumulować ludzi mających złą sytuację w jednym miejscu,

- nie należy wyzbywać się mieszkań komunalnych ponieważ mogą przydać się właśnie jako mieszkania rotacyjne,

- przedstawi radnym koncepcję zagospodarowania omawianego terenu.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę
Nr X/51/15 w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

e) Projektu uchwały nr 29/2015 - dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały zostały omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji.

Radny Chroń stwierdził, że z uzasadnienia wynika, iż po przeprowadzeniu przetargu na zagospodarowanie odpadów okazało się, że koszty świadczenia usługi wzrosły. Zapytał również, w jaki sposób i czy jest kontrolowane składanie deklaracji przez osoby posiadające nieruchomości i je wynajmujące ponieważ w sezonie były setki osób nie płacących za śmieci. Zdaniem radnego bardziej zasadne byłoby kontrolowanie niż podnoszenie stawek.

Z-ca burmistrza poinformował, że:

- już przed przetargiem, po analizie ponoszonych przez miasto kosztów działania całego systemu została określona cena szacunkowa wyższa o 14% niż z poprzedniego przetargu,

- są pomioty i osoby które nie do końca szczerze  deklarują ilość odpadów która powinna być usuwana z danej nieruchomości,

- weryfikacja następuje np. przykładem może być PKP, które po wezwaniu dokonało korektę deklaracji,

- podczas sezonu letniego odbiór odpadów selektywnie zbieranych następuje codziennie, ponoszone są koszty i chcąc utrzymać ten system musi nastąpić podniesienie opłat,

- podniesienie powoduje powrót do ceny, która już była a została obniżona po pierwszym okresie funkcjonowania systemu,

- potrzebna jest rezerwa żeby w system zainwestować dlatego prośba o powrócenie do pierwotnej ceny,

- potrzebne są nowe pojemniki, sprzęt, samochód do odbioru odpadów itp.

Radny Chroń stwierdził, że ustawodawca zabrania gminom zarabiać na utylizacji i wywozie śmieci, pieniądze miały pokryć tylko koszty utylizacji.

Poprosił również o informację:

- czy można zarabiać na wywozie śmieci po to żeby inwestować w system,

- czy zasadne jest podnoszenie opłaty o 14% w każdej pozycji, a nie w tych pozycjach w których tworzą się największe koszty np. bary, restauracje.

Z-ca burmistrza poinformował, że:

- odpad produkowany w działalności gospodarczej, czy w domu jest tyle samo warty przy odbiorze i utylizacji,

- osiągamy odpowiedni wskaźnik selektywnej zbiórki odpadów,

- nie mówi o inwestowaniu przez gminę tylko spółkę i zakład,

- zaproponowana cena wynika przede wszystkim z bezpośrednich kosztów ale też z planu i potrzeb inwestycyjnych zakładu,

- firma musi planować amortyzację sprzętu i koszty uwzględniać w cenie oferowanych usług.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr X/52/15 w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

f) Projektu uchwały nr 30/2015 - zmiany uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli Gminy Helu do Stowarzyszenia „Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka”.

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały zostały omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli Gminy Helu do Stowarzyszenia „Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr X/53/15 w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli Gminy Helu do Stowarzyszenia „Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

g) Projektu uchwały nr 31/2015 - zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok.

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały zostały omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji.

Skarbnik miasta poinformowała, że radni otrzymali nowy projekt uchwały ponieważ gmina otrzymała dotacje na zadania gminy i należało ją wprowadzić do budżetu, dotacja dotyczyła referendum.

Radny Chroń przytoczył art. 20 ust 1 ustawy o odpowiedzialności ponieważ do projektu uchwały naniesionych jest kilkanaście poprawek w różnych działach i nie można podejmować decyzji przy poszczególnych kwotach i działach. Zdaniem radnego poprawki do budżetu powinny być przygotowywane w poszczególnych działach żeby była możliwość oddzielnego głosowania. Poinformował jednocześnie, że: nie zgadza się z kwotą wydaną w nadmiarze na oznakowanie poziome ulic, miejsca dla meleksów, opłacenia rachunków imprez odbywających się w mieście, opłacenia nagrody dla najlepszego gimnazjalisty, nierozgraniczoną kwotą dla radcy prawnego i zakup komputera. Radny uważa również, że nie powinno się łączyć w jednej uchwale pomocy społecznej i obsługi prawnej. Prosił o informacje dlaczego zwiększono o kwotę 20 000,00 zł organizacje festiwali.

Skarbnik miasta wyjaśniła, że budżet jest uporządkowany klasyfikacja budżetową i tego nie można zmienić, a w uzasadnieniu zapisane jest w jakim dziale i rozdziale nastąpią wydatki. Zapytała również w którym momencie radny Chroń widzi naruszenie dyscypliny budżetowej.

Radny Chroń wyjaśnił, że przytoczył art. 20 ponieważ chciał przekazać, iż radni są odpowiedzialni za to co głosują.

Skarbnik miasta poinformowała, że razem z panem burmistrzem, z-cą burmistrza, sekretarzem miasta, są odpowiedzialni i nie przedstawiliby radnym uchwały, która stanowiłaby naruszenie dyscypliny budżetowej. Wyjaśniła jednocześnie, że nie można wszystkiego przewidzieć co do złotówki, niektóre zadania kosztują mniej a nieraz wychodzą większe kwoty.

Radny Chroń stwierdził, że zdaje sobie sprawę, że budżet jest planem i podlega zmianom ale niektóre wydatki powinny być przedstawione w oddzielnych poprawkach do budżetu żeby można było zająć stanowisko. Wyjaśnił również, że nie miał zamiaru podważać niczyich kompetencji.

Radny Sługocki stwierdził, że radny Chroń nie zgadza się z pewnymi wydatkami, ale nie zwrócił uwagi na kwotę 55 tys. zł odszkodowania za brak lokali socjalnych, a jest to zaszłość z poprzedniej kadencji.

Radny Chroń stwierdził, że są ważne wydatki i należy ograniczyć zbędne takie jak nadmierny montaż znaków drogowych. Poinformował również, że kwota odszkodowania za brak lokali socjalnych była wyjaśniona przez pana burmistrza.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że:

- w budżecie zawsze znajdą się wydatki które nie wszyscy będą akceptować,

- odszkodowanie należy zapłacić,

- nie ma nadmiernych znaków drogowych wszystkie ustawione są zgodnie z przepisami,

- są wpływy z dzierżaw od osób prowadzących działalność związaną z meleksami i nie ma sprzeczności w tym, co mówił pan burmistrz odnośnie wykonania miejsc postojowych dla meleksów, gdyż wydatki na ten cel muszą być ujęte w budżecie,

- nie da się do końca wszystkiego zaplanować.

Przewodniczący Rady stwierdził, że prawem radnego jest mieć wątpliwości. Poinformował również, że zaskoczony jest kwotą 60 tys. zł tytułem przeciąganych procesów sądowych, które były z góry na pozycji straconej.

Radna Fiedorczyk stwierdziła, że budżet jest jeden i nie ma możliwości dzielenia i głosowania osobno nad każdą pozycją.

Radny Chroń stwierdził, że poprawki można głosować pojedynczo.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 12 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr X/54/15 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

h) Projektu uchwały nr 32/2015 - zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

Skarbnik miasta wyjaśniła, że projekt uchwały jest uaktualnieniem danych związku ze zmianą budżetu, podwyższeniem dochodów i wydatków.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 12 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr X/55/15 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

i) Projektu uchwały nr 33/2015 – zmian w załączniku do uchwały Nr VII/41/15 z dnia 30 kwietnia 2015 roku: „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2015”.

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały zostały omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Wyjaśnił również, że kontrola schroniska została przeprowadzona, pan Marciniak sporządził notatkę i dokumentacje fotograficzną, wszystko jest w porządku, nie ma zastrzeżeń, więc nie ma sensu przeprowadzanie nowej kontroli zgodnie z wnioskiem radnego Chronia.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w załączniku do uchwały Nr VII/41/15 z dnia 30 kwietnia 2015 roku: „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2015” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr X/56/15 w sprawie zmian w załączniku do uchwały Nr VII/41/15 z dnia 30 kwietnia 2015 roku: „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2015”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

j) Projektu uchwały nr 34/2015 – uzupełnienia składu stałej komisji Rady Miasta Helu.

Przewodniczący Rady zgłosił kandydaturę radnego Jana Łazur.

Radny Jan Łazur wyraził zgodę na kandydowanie.

Przewodniczący Rady postawił pod głosowanie powyższą kandydaturę.

Rada Miasta jednogłośnie 12 głosami ‘za” wyraziła zgodę na przyjęcie radnego Łazura do składu komisji Społecznej.

Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie uzupełnienia składu stałej komisji Rady Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr X/57/15 w sprawie uzupełnienia składu stałej komisji Rady Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

6. Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz miasta w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:

1) scena kulturalna:

- Hel jest jedynym miastem któremu scena kulturalna płaci za dzierżawę gruntu: 10 tys. zł netto miesiąc lipiec i 10 tys. zł miesiąc sierpień,

- umowa zawarta jest na trzy lata,

- opłaty za dzierżawę płatne zgodne z terminem do 15 lipca i 15 sierpnia,

- za m-c czerwiec scena kulturalna złożyła deklarację odpadową na 1100 litrów, m-c lipiec 8x1100 litrów, m-c sierpień 8x1100 litrów, dodatkowo wydzierżawiła pojemnik na odpady 1100 litrów od ZZOM,

- scena kulturalna zapłaciła również za zużytą wodę i energię elektryczną,

- do ochrony zatrudniły się 2 osoby z Helu, a w wakacje nikt z Helu nie chciał pracować,

- w scenie kulturalnej pracowała około 15 osób,

- od 8 lat w czasie wakacji wykorzystywane są na działania promocyjne lampy uliczne w ilości 75 poprzez wywieszanie plakatów na specjalnie przygotowanych „dyktach”,

- scena kulturalna wywieszała swoje informacje na lampach ponieważ miasto Hel jest partnerem w działaniu sceny,

-  na wywieszanie plakatów ocean parku nie wyrażono zgody ponieważ powinien zapłacić za reklamę,

- codziennie jeden pracownik musiał zajmować się plakatowaniem,

- szkoła wyrażała zgodę na wywieszanie reklamy i pobierała za to pieniądze,

2) nie ponoszono żadnych kosztów na spotkania z aktorami w scenie kulturalnej, liczono na zwiększenie frekwencji, o prowadzenie spotkań w scenie wnioskowała pani Sępińska i zespół promocji przyznał jej rację, a dyrektor artystyczny również wyraził zgodę,

3) na ul. Sikorskiego wprowadzono parkowanie w połowie na jezdni i chodniku - odniosło to skutek pozytywny, mieszkańcy nie zgłaszali skarg, znaków jest więcej, żeby przypominały parkującemu o sposobie parkowania.

Z-ca burmistrza poinformował, że umowy wynajmu sali gimnastycznej na suszarnie nie było, zostało zabronione stosowanie takich praktyk. Sala gimnastyczna wraz z zapleczem socjalnym został wynajęta aneksem do umowy najmu.

Burmistrz Helu poinformował, że natychmiast zagregował wraz z z-cą burmistrza na informację dotycząca zrobienia suszarni w sali gimnastycznej i kategorycznie zabroniono wykorzystywania jej na ten cel.

Radny Chroń stwierdził, że dublowania znaków jest dużo więcej.

Sekretarz miasta wyjaśnił, że domalowane znaki poziome na jezdniach i dowieszone się sprawdzają, ułatwiają informację dla turysty i mieszkańców.

Radny Chroń stwierdził, że rozmieszczone są znaki „droga z pierwszeństwem” wzdłuż ul. Steyera i wjeździe na drogę polną. Poinformował również, że stawianie większej ilości znaków o sposobie parkowania dla przypomnienia kierowcy jest cyt.: „śmieszne”.

Sekretarz miasta poinformował, że jeżeli nie ma oznakowania tabliczką ze sposobem parkowania, to parkujemy przy krawężniku. Wyjaśnił jednocześnie, że uregulowanie ruchu na ul. Sikorskiego się sprawdziło. Stwierdził również, że na ul. Steyera jest ruch publiczny, skrzyżowania, wyjazdy z parkingu i muszą być postawione odpowiednie znaki.

Strażnik miejski pan Marciniak wyjaśnił, że zgodnie z przepisami po skrzyżowaniu musi być ustawiony znak z pierwszeństwem przejazdu. Każdy który wyjeżdża z drogi podporządkowanej też musi widzieć na jaka drogę wyjeżdża, a znaki poziome spowodowały wykluczenie jazdy pod prąd.

Sekretarz miasta poinformował, że przygotowany zostanie projekt dotyczący płatnego parkowania i przedstawiony radnym.

7. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.

Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 25 czerwca 2015 roku do 31 sierpnia 2015 roku stanowi załącznik do protokółu.

Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.

Radna Janiak prosiła o przybliżenie informacji dot. pkt 3 i pkt 7 sprawozdania z działalności bieżącej burmistrza Helu.

Z-ca burmistrza poinformował, że:

- przy okazji omawiania spraw spornych z udziałem gminy pan mecenas dokładnie omówi stan sprawy z PSS „Społem”. Ugoda została zawarta, gmina dokona zapłaty za nieruchomość w trzech rocznych ratach, tj. 360 tys. zł rocznie,

- zgłaszają się z formalnymi wnioskami a także na rozmowy w celu przedstawienia wizji miasta dotyczącej zagospodarowania nieruchomości sprzedawanych przez AMW, właściciele mają swoje plany, tj. budowa budynków o charakterze usługowym, a pan burmistrz podpowiada jakie funkcje wprowadzić w celu uatrakcyjnienia planów.

Radna Wójcik prosiła o przybliżenie informacji dot. pkt 14 i pkt 10.

Radna Turzyńska poprosiła o informację, czy istnieją szanse na odstąpienie od wycinki drzew.

Burmistrz Helu poinformował, że:

- wycinka drzew i krzewów wzdłuż torów kolejowych po 15 metrów wszystkich bardzo zbulwersowała,

- burmistrzowie: Władysławowo, Hel i Jastarnia napisali pismo protestujące poparte przez starostę,

- odbyło się spotkania z panem marszałkiem na którym poruszył sprawę wycinki drzew, pan marszałek nic nie wiedział o przepisie i obiecał zająć się sprawą,

- odbyło się spotkanie z panią posłanką Zakrzewską na którym temat wycinki też został poruszony, sporządzona została interpelacja,

- wszystkie działania przyniosły skutek ponieważ Minister Środowiska również zaprotestował i prawdopodobnie uda się las obronić.

Z-ca burmistrza poinformował, że gmina przygotowuje się do aplikowania o środki unijne dlatego zlecone zostało opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania dróg do plaży na cyplu oraz plaży bałtyckiej oraz połączenia wejść poprzez kontynuacje kładek od cypla do plaży bałtyckiej i wykorzystanie istniejących dróg głównych leśnych. Wstępna koncepcja pokazana zostanie w połowie m-ca września. Planowane jest kolejne opracowanie koncepcyjne dotyczące połączenia ulicy maszopów z portem, tj. miasta z portem.

Burmistrz Helu stwierdził, że ulica w kierunku cypla traktowana jest jako strefa prestiżu helskiego. Następnie podziękował panom: Pałkowskiemu, Dykcie, Marciniakowi i Pszenicznemu za pomoc w akcji związanej z wydobyciem i utylizacją zwłok wieloryba.

8. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Wiceprzewodnicząca Rady p.Wójcik i przewodniczący Rady odczytali pisma, które wpłynęły do RM:

- od pani Bogusławy Borowiec-Pytel dotyczące wsparcia gospodarczo-ekonomicznego działalności z budżetu gminy na rok 2015, 2016 .

Przewodniczący Rady stwierdził, że pismo jest skierowane do pana burmistrza i do informacji radnych.

- od pana Andrzeja Bulińskiego dot. odznaczenia byłego burmistrza Helu pana Mirosława Wądołowskiego.

Burmistrz Helu wyjaśnił, że Urząd Miasta nie występował o odznaczenie.

- od Naczelnika Urzędu Skarbowego informujące, iż poddano analizie jedno oświadczenie majątkowe wg stanu na dzień 31.12.2014 r. i nie stwierdzono uchybień.

- od pana Andrzeja Bulińskiego dot. budowy sieci szerokopasmowego internetu na obszarze Półwyspu Helskiego.

Przewodniczący Rady poinformował, że pismo zostanie skierowane do burmistrza Helu.

- od pana Piotra Perza w sprawie prolongaty najniższej kwoty 10 000,00 zł.

Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynie kolejne pismo od pana Perza o anulowanie części spłaty.

- od Fundacji Puckie Centrum Diagnozy, Terapii i Edukacji z prośba o uczestniczenie przedstawicieli Fundacji w spotkaniu radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że przedstawiciel Fundacji zostanie zaproszony na wspólne posiedzenie komisji.

- od pana Dariusza Waluś dot. wynajęcia pokoju u starszej kobiety, która okazała się złodziejką.

Radna Janiak stwierdziła, że z tą sprawą wnioskodawca powinien zwrócić się na policję.

Radny Sługocki stwierdził, że należy korzystać z zarejestrowanych noclegów.

Sekretarz miasta poinformował, że sprawą zajęła się policja.

CZĘŚĆ TRZECIA

1.Wnioski i informacje.

Sekretarz miasta przedstawił radnym slajdy ze schroniska dla zwierząt w Kościerzynie.

2. Przyjęcie protokołu z IX sesji Rady Miasta Helu.

Protokóły z IX sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 13 głosami „za”.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.

Protokołowała: Daria Ziółkowska.

Załączniki:

  1. Porządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Interpelacja radnego Chronia z dnia 22.07.2015 roku i odpowiedź.
  4. Interpelacja radnego Chronia z dnia 08.07.2015 roku i odpowiedź.
  5. Interpelacja radnego Chronia z dnia13 lipca 2015 roku i odpowiedź.
  6. Interpelacja radnego Chronia z dnia10 lipca 2015 roku i odpowiedź.
  7. Interpelacja radnego Chronia z dnia 6 lipca 2015 roku i odpowiedź.
  8. Pytania i wnioski radnego Chronia w sprawach bieżących.
  9. Wniosek radnego Chronia dotyczący przeprowadzenia kontroli w schronisku dla zwierząt.
  10. Informacja dotycząca wykonania budżetu za I połowę 2015 roku.
  11. Projekty uchwał.
  12. Uchwały podjęte.
  13. Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu.
  14. Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.

 

 

Na XIII sesji Rady Miasta Helu w dniu 26 listopada 2015 roku protokół z X sesji  został zatwierdzony głosami:

 

„za”

-

13

„przeciw”

-

0

„wstrzymującymi się”

-

0

 

Przewodniczący Rady

/-/Arnold Antkowski

 

 

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 spr. burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.pdf (PDF, 37KB) 2015-10-06 14:06:10 238 razy
2 głosowanie X 56 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 14:05:52 273 razy
3 uchwała X 56 15.pdf (PDF, 40KB) 2015-10-06 14:05:52 268 razy
4 projekt uchwały nr 34.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 14:05:52 257 razy
5 głosowanie X 57 15.pdf (PDF, 26KB) 2015-10-06 14:05:52 258 razy
6 uchwała X 57 15.pdf (PDF, 12KB) 2015-10-06 14:05:52 232 razy
7 sprawozdanie z wykonania uchwał.pdf (PDF, 59KB) 2015-10-06 14:05:52 265 razy
8 06_10_2015_14_04_53_głosowanie X 54 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 14:04:53 248 razy
9 06_10_2015_14_04_53_uchwała X 54 15.pdf (PDF, 1.MB) 2015-10-06 14:04:53 251 razy
10 06_10_2015_14_04_53_projekt uchwały nr 32.pdf (PDF, 4.MB) 2015-10-06 14:04:53 259 razy
11 06_10_2015_14_04_53_głosowanie X 55 15.pdf (PDF, 26KB) 2015-10-06 14:04:53 270 razy
12 06_10_2015_14_04_53_uchwała X 55 15.pdf (PDF, 3.MB) 2015-10-06 14:04:53 262 razy
13 06_10_2015_14_04_53_proj.uchwały 33.pdf (PDF, 36KB) 2015-10-06 14:04:53 265 razy
14 06_10_2015_14_03_40_głosowanie X 52 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 14:03:40 291 razy
15 06_10_2015_14_03_40_uchwała X 52 15.pdf (PDF, 38KB) 2015-10-06 14:03:40 322 razy
16 06_10_2015_14_03_40_projekt uchwały 30.pdf (PDF, 44KB) 2015-10-06 14:03:40 245 razy
17 06_10_2015_14_03_40_głosowanie X 53 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 14:03:40 261 razy
18 06_10_2015_14_03_40_uchwała X 53 15.pdf (PDF, 17KB) 2015-10-06 14:03:40 244 razy
19 06_10_2015_14_03_40_projekt uchwały 31.pdf (PDF, 1.MB) 2015-10-06 14:03:40 248 razy
20 projekt uchwały nr 32.pdf (PDF, 4.MB) 2015-10-06 13:54:36 0 razy
21 głosowanie X 54 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 13:54:36 0 razy
22 uchwała X 54 15.pdf (PDF, 1.MB) 2015-10-06 13:54:36 0 razy
23 proj.uchwały 33.pdf (PDF, 36KB) 2015-10-06 13:54:36 0 razy
24 głosowanie X 55 15.pdf (PDF, 26KB) 2015-10-06 13:54:36 0 razy
25 uchwała X 55 15.pdf (PDF, 3.MB) 2015-10-06 13:54:36 0 razy
26 projekt uchwały 30.pdf (PDF, 44KB) 2015-10-06 13:50:50 0 razy
27 głosowanie X 52 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 13:50:50 0 razy
28 uchwała X 52 15.pdf (PDF, 38KB) 2015-10-06 13:50:50 0 razy
29 projekt uchwały 31.pdf (PDF, 1.MB) 2015-10-06 13:50:50 0 razy
30 głosowanie X 53 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 13:50:50 0 razy
31 uchwała X 53 15.pdf (PDF, 17KB) 2015-10-06 13:50:50 0 razy
32 głosowania X 50 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 13:49:11 269 razy
33 uchwała X 50 15.pdf (PDF, 12KB) 2015-10-06 13:49:11 242 razy
34 projekt uchwały 28.pdf (PDF, 78KB) 2015-10-06 13:49:11 277 razy
35 głosowanie X 51 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 13:49:11 256 razy
36 uchwała X 51 15.pdf (PDF, 16KB) 2015-10-06 13:49:11 234 razy
37 projekt uchwały 29.pdf (PDF, 77KB) 2015-10-06 13:49:11 283 razy
38 głosowanie X 48 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 13:47:06 243 razy
39 uchwała X 48 15.pdf (PDF, 24KB) 2015-10-06 13:47:06 247 razy
40 projekt uchwały nr 26.pdf (PDF, 79KB) 2015-10-06 13:47:06 257 razy
41 głosowanie X 49 15.pdf (PDF, 25KB) 2015-10-06 13:47:06 292 razy
42 uchwała X 49 15.pdf (PDF, 20KB) 2015-10-06 13:47:06 251 razy
43 projekt uchwały 27.pdf (PDF, 45KB) 2015-10-06 13:47:06 256 razy
44 interpelacja radnego Chronia i odp..pdf (PDF, 1.MB) 2015-10-06 13:45:37 279 razy
45 pytania radnego Chronia w spr. bieżących.pdf (PDF, 47KB) 2015-10-06 13:45:37 258 razy
46 wniosek radnego Chronia.pdf (PDF, 22KB) 2015-10-06 13:45:37 249 razy
47 Informacja z wykonania budzetu za I półrocze 2015 roku.pdf (PDF, 20MB) 2015-10-06 13:45:37 264 razy
48 inf. doty. wykonania budzetu.pdf (PDF, 24KB) 2015-10-06 13:45:37 300 razy
49 projekt uchwały 25.pdf (PDF, 68KB) 2015-10-06 13:45:37 267 razy
50 porzadek obrad.pdf (PDF, 63KB) 2015-10-06 13:41:52 261 razy
51 listy obecności.pdf (PDF, 49KB) 2015-10-06 13:41:52 259 razy
52 interpelacja radnego Chronia 08.07. i odp..pdf (PDF, 54KB) 2015-10-06 13:41:52 264 razy
53 interpelacja radnego Chronia 13.07. i odp..pdf (PDF, 47KB) 2015-10-06 13:41:52 281 razy
54 interpelacja radnego Chronia 10.07. i odp..pdf (PDF, 43KB) 2015-10-06 13:41:52 231 razy
55 interpelacja radnego Chronia 06.07.i odp..pdf (PDF, 2.MB) 2015-10-06 13:41:52 261 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Daria Ziółkowska 06-10-2015 10:07:30
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Daria Ziółkowska 06-10-2015
Ostatnia aktualizacja: Daria Ziółkowska 25-01-2016 11:09:30