System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Protokół Nr XIV/2015 z sesji Rady Miasta Helu z dnia 17 grudnia 2015 roku
PROTOKÓŁ Nr XIV/2015
z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 17 grudnia 2015 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu.
Godzina rozpoczęcia 9:00 godzina zakończenia 12:51
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.
Sesję otworzył przewodniczący rady Arnold Antkowski, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad.
Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 14 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokółu).
Nieobecny: Marcin Daraż.
2. Przedstawienie porządku obrad
Z-ca burmistrza wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XIII/66/15 Rady Miasta Helu z dnia 26 listopada 2015 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych, który radni na posiedzeniu komisji otrzymali.
Rada Miasta przyjęła porządek obrad z wyżej naniesioną poprawką jednogłośnie 14 głosami „za”.
CZĘŚĆ DRUGA
1. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta i radnych.
Z-ca burmistrza odczytał interpelację klubu radnych Morskie Przymierze Hel -2020 oraz odpowiedź (interpelacja i odpowiedź stanowią załącznik do protokółu).
2. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady poprosił o informację, czy można zmienić kierunek kamery internetowej, która jest zwrócona w kierunku bankomatu ponieważ mieszkańcy pobierając wypłaty z bankomatu czuja się zagrożeni.
Radny Łazur poinformował, że na dyżurze radnych w dniu 14 grudnia pan Perz zgłosił problemy:
- stukające studzienki na ul. Steyera i Przybyszewskiego,
- wykonanie ogrodzenia boiska im. Płażyńskiego,
- umocowanie odklejonej trawy na boisku przy ogrodzeniu,
- solidne umocowanie spowalniaczy na wysokości boiska,
- źle umieszczony śmietnik przy ul. Przybyszewskiego,
- pomalowanie 147 szt. słupków na ul. Steyera,
- wjazd do bloku Steyera 10C uniemożliwia służbom działania interwencyjne,
- upomnieć właściciela, który zamienił w śmietnisko teren byłej „intermody”,
- ogrodzić parking po „Społem”,
- wysypany żużel przy wjeździe i między garażami powoduje kurz, który brudzi bloki znajdujące się w pobliżu.
Radna Jarosz zgłosiła stukającą studzienkę na ul. Wiejskiej na wysokości „Asa”.
3. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:
a) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu (projekt uchwały 46/2015).
Skarbnik miasta wyjaśniła, że prognoza pokazuje kondycję finansową gminy i odpowiada budżetowi miasta, który jest zaplanowany na przyszły rok.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę
Nr XIV/72/15 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
b) budżetu miasta Helu na 2016 rok (projekt uchwały 47/2015), w tym:
- odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem
Skarbnik miasta przedstawiła informację o projekcie budżetu na 2016 rok (informacja stanowi załącznik do protokółu).
- odczytanie opinii i wniosków komisji Rady Miasta
Przewodniczący Komisji Społecznej p. Sługocki poinformował, że komisja zaopiniowała pozytywnie projekt budżetu miasta Helu na rok 2016 (opinia stanowi załącznik do protokółu).
Przewodniczący Komisji Gospodarczej p. Boszke poinformował, że komisja akceptuje projekt budżetu miasta Helu na 2016 rok (opinia stanowi załącznik do protokółu).
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej p. Fiedorczyk poinformowała, że komisja pozytywnie opiniuje projekt budżetu miasta Helu na rok 2016 (opinia stanowi załącznik do protokółu).
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki p. Pieszak poinformowała, że komisja pozytywnie opiniuje projekt budżetu miasta Helu na rok 2016(opinia stanowi załącznik do protokółu).
- odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku o projekcie budżetu
Skarbnik miasta odczytała uchwałę Nr 260/g114/P/II/15 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 30 listopada 2015 r. (uchwała stanowi załącznik do protokółu).
- dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie
Radny Chroń poinformował, że projekt budżetu obejmuje zdania, które są bardzo ważne dla mieszkańców i oczekiwane społecznie, po konsultacjach Klub Radnych Morskie Przymierze Hel 2020 zdecydował się na poparcie projektu budżetu.
Następnie przekazał swoje uwagi:
- zbyt małe zaangażowanie w omawianiu projektów złożonych do budżetu na 2016 rok,
- nie ujęte zostały wnioski złożone w dziale ochrona zdrowia a dotyczące: szczepień ochronnych dla osób 65+ oraz szczepień przeciwko wirusowi HPV raka szyjki macicy a jest 14 dziewczynek, które mogłyby być zaszczepione w ramach wcześniej prowadzonego programu,
- nie ujęto wniosku dotyczącego „przycisku życia”,
- nie zabezpieczono środków finansowych na koszty pokrycia transportu zwierząt bezdomnych do schroniska,
- nie zabezpieczono środków na tablice informujące wejście z psem na plażę,
- nie zabezpieczono środków na wykonanie chodnika na ul. Bocznej między posesją prywatną, a wjazdem do szpitala - odcinek jest uciążliwy do przejścia dla pacjentów.
Radna Janiak stwierdziła, że w dziale gospodarka mieszkaniowa zaplanowane jest 200 tys. zł na budynek przy ul. Przybyszewskiego i modernizację budynku przy ul. Wiejskiej. Zdaniem radnej powinno być wyartykułowane ile przeznaczone jest na projekt, a ile na budynek siedziby ZKP o/Hel.
Skarbnik miasta wyjaśniła, że budynek w którym mieści się siedziba ZKP o/Hel jest własnością gminy i będą w nim wymienione 4 okna.
Z-ca burmistrza stwierdził, że wszystkie wnioski składane do budżetu są cenne, ważne i nikt nie umniejsza roli żadnego wniosku. Jednak trzeba zadecydować i wybrać priorytety ponieważ na wszystko nie wystarczy środków. Poinformował również, że odcinek chodnika na ul. Bocznej jest w nienajlepszym stanie ale tam jednocześnie należy zmienić część nawierzchni i zainwestować w odwodnienie odcinka ulicy. W związku z powyższym koszty które trzeba będzie ponieść są większe niż zrobienie samego chodnika ale pan burmistrz postara się, żeby chociaż wyrównany został chodnik.
Radny Chroń poinformował, że ubolewa nad nie uwzględnieniem w budżecie wniosków związanych z niewielkimi wydatkami.
- głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2016 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/73/15 w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2016 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
c) Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok (projekt uchwały 56/2015).
Pan Janusz Stanek przedstawił Gminny Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok, który stanowi załącznik do protokółu.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/74/15 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
d) uchwalenia „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hel na lata 2015-2020” (projekt uchwały 57/2015).
Z-ca burmistrza poprosił o naniesienie korekty według której § 1 otrzymał brzmienie: „Przyjmuje się do realizacji „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hel na lata 2015-2020” , stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
Następnie poinformował, że plan zawiera diagnozę i opis stanu istniejącego, czyli jest szczegółowa analiza jak wygląda gospodarka energią cieplną, elektryczną w Helu. W dziale siódmym objęte są działania, zadania i środki zaplanowane na okres objęty planem. Założone są pewne wskaźniki, które Hel powinien osiągnąć jeżeli chodzi o redukcję dwutlenku węgla do atmosfery oraz zadania jakie powinny zostać przedsięwzięte, żeby określone wskaźniki osiągnąć. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2020 roku powinno nastąpić o 38,5%, do 2014 roku (od 2005 r.) emisja została ograniczona o 36% w budynkach użyteczności publicznej. W budynkach mieszkalnych ograniczenie emisji powinno być 4%. Zmniejszenie zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej założono na poziomie 74%, a do roku 2014 (od 2005 r.) oszczędzane jest już 71% energii. W budynkach mieszkalnych oszczędność energii do osiągnięcia jest 7%.
Założone zadania krótkoterminowe i średnioterminowe:
- audyty energetyczne w budynkach użyteczności publicznej,
- modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej,
- kompleksowa modernizacja budynków mieszkalnych będących w zasobach mieszkaniowych gminy,
- wymiana systemów ogrzewania w obiektach prywatnych,
- stosowanie w ramach procedur zamówień publicznych kryteriów efektywności energetycznej i ograniczenia emisji,
- wprowadzanie do dokumentów strategicznych zagadnień dotyczących efektywności energetycznej obiektów i ograniczania emisji,
- instalacja odnawialnych źródeł energii w szpitalu,
- edukacja ekologiczna.
W kilku budynkach użyteczności publicznej zastosowano inne źródło energii, tj. pelet i powstały oszczędności:
- budynek urzędu zmiana nastąpiła w 2014 roku, w 2013 r. olej opałowy kosztował 35.609,77 zł, a pelet w 2015 r. 19.797,90zł;
- hala sportowa za 11 miesięcy przełomu roku 2013/2014 koszt zużytego oleju opałowego 48.000,00 zł, a od października 2014 do września 2015 koszt peletu wyniósł 31.000,00 zł;
- oczyszczalnia ścieków w roku 2013 olej kosztował 20.300,00 zł a w 2014 r. 5.500,00 zł, tj. łącznie 25.800,00 zł, a pelet w 2014-2015 roku 9.900,00 zł;
- szkoła od września 2013 do maja 2014 roku koszt oleju wyniósł 455.495,00 zł i dodatkowo rok 2014 od października do grudnia i od maja do październik 2015 zakupiono olej za 128.630,00 zł, czyli olej łącznie kosztował 570.000,00 zł a od października 2014 do kwietnia 2015 pelet kosztował 197.955,00 zł.
Radny Sługocki zapytał, czy zakupiono nowe piece do omawianych obiektów.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że w budynkach użyteczności publicznej nastąpiła wymiana palników i systemu podawania paliwa, a kotły pozostały.
Radny Pszeniczny wyjaśnił, że w szkole zostały zamontowane piece o dużej mocy 880KW, przy użyciu peletu moc została zmniejszona o 1/3, piece są od 99 roku i ich sprawność się kończy więc niedługo trzeba będzie wymienić. Przy ogrzewaniu peletowym należy doliczyć umowy zlecenia za całodobowy nadzór nad piecami, które musza być codziennie czyszczone, doliczyć należy również zużycie energii elektrycznej.
Z-ca burmistrza stwierdził, że warto było zmienić źródło ogrzewania bo przy wszystkich kosztach są oszczędności, a kotły trzeba będzie z czasem wymienić ponieważ mają już 20 lat.
Radny Pszeniczny poinformował, że przy wymianie palników firma wyjaśniła, że przelicznik jest 2:1, tj. tona oleju opałowego jest równoważona przez 2 tony peletu (tona oleju opałowego kosztowała 4.000,00 zł a peletu 900,00 zł).
Wiceprzewodnicząca rady p.Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hel na lata 2015-2020” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/75/15 w sprawie uchwalenia „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hel na lata 2015-2020”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
e) uchylenia uchwały Rady Miasta Helu (projekt uchwały 58/2015).
Wiceprzewodnicząca rady p.Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały Rady Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/76/15 w sprawie uchylenia uchwały Rady Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
f) zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok (projekt uchwały 59/2015).
Skarbnik miasta poinformowała, że uchwałą dokonuje się zwiększenia dochodów w działach, gdzie wykonanie jest ponadplanowe lub nie było planowane i zmniejsza się dochody w działach w których przewiduje się, że zaplanowane dochody do końca roku nie będą wykonane. Po stronie wydatków dokonuje się zmniejszenia środków w dz.750 (administracja) o kwotę 23.748,00 zł oraz w dz.757 (obsługa długu) o kwotę 10.000,00 zł i kieruje się do dz.900 (gospodarka komunalna i ochrona środowiska) na wydatki związane z opracowaniem planu gospodarki niskoemisyjnej i opłacenie zobowiązań do WAM.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/77/15 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
g) przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2016 roku (projekt uchwały 60/2015).
Przewodniczący Rady poinformował, że z planem pracy rady przedstawiony był na posiedzeniach komisji.
Przewodniczący Komisji Społecznej poinformował, że komisja jest za przyjęciem projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja jest za przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej poinformowała, że komisja jest za przyjęciem projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki poinformowała, że komisja jest za przyjęciem projektu uchwały.
Wiceprzewodnicząca rady p.Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie planu pracy Rady Miasta Helu w 2016 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/78/15 w sprawie planu pracy Rady Miasta Helu w 2016 roku, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
h) przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej w 2016 roku (projekt uchwały 61/2015).
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej poinformowała, że plan pracy zawiera punkty wynikające z obowiązku komisji oraz wyznaczone do zapoznania np.: zaległości podatkowe, informacja dot. cmentarza.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej w 2016 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/79/15 w sprawie planu Komisji Rewizyjnej w 2016 roku, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
i) określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz dyrektorowi, wicedyrektorom oraz nauczycielom pełniącym inne stanowiska kierownicze w szkołach prowadzonych przez Gminę Miejską Hel oraz zasad zwalniania z realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć (projekt uchwały nr 43/2015).
Przewodniczący rady poinformował, że projekt uchwały był już omawiany jednak pomimo pozytywnych opinii trzech związków zawodowych przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki poprosiła o przełożenie projektu uchwały i zobowiązała się do uzyskania dodatkowych opinii prawnych.
Przewodnicząca powyższej komisji p. Pieszak poinformowała, że komisja nie wnosi poprawek do projektu uchwały i przyjmuje w zaproponowanej formie.
Sekretarz miasta poprosił o naniesienie zmiany do § 4 dotyczącej mocy obowiązywania, tj. wpisanie od 1 lutego 2016 roku, zamiast 1 stycznia 2016 roku.
Rada Miasta przyjęła zmianę jednogłośnie 14 głosami „za”.
Wiceprzewodnicząca rady p.Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz dyrektorowi, wicedyrektorom oraz nauczycielom pełniącym inne stanowiska kierownicze w szkołach prowadzonych przez Gminę Miejską Hel oraz zasad zwalniania z realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/80/15 w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz dyrektorowi, wicedyrektorom oraz nauczycielom pełniącym inne stanowiska kierownicze w szkołach prowadzonych przez Gminę Miejską Hel oraz zasad zwalniania z realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
k) zmiany uchwały Nr XIII/66/15 Rady Miasta Helu z dnia 26 listopada 2015 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych (projekt uchwały nr 62/2015).
Skarbnik miasta wyjaśniła, że dokonuje się sprostowania ponieważ musi ulec zmianie stawka dotycząca samochodów do 36 ton z kwoty 2492,43 zł na 2396,41zł.
Radny Boszke poprosił o informację dlaczego dokonuje się zmiany stawki.
Sekretarz miasta wyjaśniła, że minister wydaje dwie stawki, tj. stawka maksymalna jednym rozporządzeniem i drugim obwieszczeniem podaje stawki, które liczone są od kursu dolara. Stawki się nie pokrywają a musi być przyjęta stawka górna dlatego musi nastąpić zmiana do przyjętej uchwały.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XIII/66/15 Rady Miasta Helu z dnia 26 listopada 2015 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIV/81/15 w sprawie zmiany uchwały Nr XIII/66/15 Rady Miasta Helu z dnia 26 listopada 2015 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
j) przyjęcia planu pracy: Komisji Gospodarczej, Komisji Społecznej, Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.
Przewodniczący Komisji Gospodarczej p. Boszke przedstawił plan pracy na 2016 rok:
- informacja o działalności zarządu portu morskiego w Helu - Koga Hel Sp. z o.o.,
- spotkanie z zarządem straży pożarnej w sprawie pozyskania środków na zakup nowego wozu strażackiego,
- analiza systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście,
- analiza gospodarki wodno - ściekowej realizowanej przez ZZOM,
- ocena sprawozdania z wykonania budżetu za 2015 rok,
- opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta.
Rada Miasta przyjęła plan jednogłośnie 14 głosami „za”.
Przewodniczący Komisji Społecznej p. Sługocki przedstawił plan pracy na 2016 rok (plan pracy stanowi załącznik do protokółu).
Radny Chroń poprosił o rozwiniecie punktu z listopada - sprawdzenie, czy osoby korzystające z pomocy społecznej są w stopniu zadawalającym przygotowani do zimy - ponieważ radni nie mają takich kompetencji.
Radny Sługocki stwierdził, że chodzi o osoby którym przydzielona zasiłki, dodatki, o noclegownię.
Radny Chroń stwierdził, że nie budzi wątpliwości intencja lecz zapis „korzystających z pomocy społecznej” jest zbyt ogólny i szeroko wchodzący w kompetencje.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że radny otrzyma ogólne, zbiorcze, statystyczne dane od pracowników MOPS niezależnie od zapisanego w planie pracy punktu.
Radny Sługocki stwierdził, że będą to dane statystyczne ponieważ jest ochrona danych osobowych.
Radny Chroń stwierdził, że z wykonania planu trzeba będzie napisać sprawozdanie a nie wiadomo czy komisja będzie odpowiednio mogła sprawdzić zaplanowany punkt.
Rada Miasta przyjęła plan jednogłośnie 14 głosami „za”.
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki p. Pieszak przedstawiła plan pracy na 2016 rok (plan stanowi załącznik do protokółu).
Rada Miasta przyjęła plan jednogłośnie 14 głosami „za”.
4.Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.
W odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących z-ca burmistrza poinformował, że wnioski zostały zanotowane i przekazane odpowiednim osobom. Kamera należy do p. Siwka i jeżeli będzie istniała możliwość zostanie przemieszczona.
Strażnik miejski poinformował, że kamera jest pomocna jeżeli chodzi o bezpieczeństwo.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że bezpieczeństwo mieszkańca jest priorytetem, ale bezpieczeństwo wiąże się również z umieszczonym na skrzyżowaniu znakiem stopu do którego niektórzy kierowcy się nie dostosowują i kamera to wyłapuje.
Sekretarz miasta poinformował, że w miesiącach kwiecień-maj robiony był przegląd boiska zrobiono konserwacje, naprawy, klejenie, uzupełniano granulat, siatki, nowe siedzenia i zadaszenia. Wyjaśnił, że trawa na boisku zostanie podklejona po zimie.
Radna Janiak poinformował, że na ul. Kapitańskiej przy murowanym śmietniku zbiera się woda i należałoby zrobić studzienkę.
Z-ca burmistrza poinformował, że zaplanowane jest wykonanie przez ZZOM studzienki chłonnej.
Przewodniczący rady poinformował, że wspólnoty mają zamiar zrobić altany śmietnikowe bliżej swojej posesji.
Radny powiatowy p. Tomasik stwierdził, że władze miasta powinny zainteresować się zatrudnieniem mieszkańców w zakładach pracy na terenie miasta Helu. Chodzi głównie o giełdę rybną gdzie pracują tylko rybacy z Władysławowa. Poinformował również, że na drodze 216 za przejazdem kolejowym stoi woda i należy interweniować o zrobienie drogi.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że burmistrz nie ma wpływu na zatrudnianie pracowników przez pomioty gospodarcze, może jedynie apelować żeby w pierwszej kolejności zatrudniać mieszkańców. Stwierdził również, że nie wie dlaczego zrzeszenie rybaków morskich zwolniło pracowników z Helu i zatrudnia z Władysławowa ale można zapytać prezesa. Poinformował jednocześnie, że w sprawie drogi 216 prowadzone są cały czas działania przez burmistrza i radnych.
Radna Fiedorczyk poinformowała, że zakłady pracy (np. ośrodek WDW) bardzo chętnie zatrudniają mieszkańców Helu, którzy uznawani są za dobrych i sumiennych.
5. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 19 listopada 2015 roku do 9 grudnia 2015 roku stanowi załącznik do protokółu.
Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.
Radna Wójcik prosiła o przybliżenie pkt 6 sprawozdania dot. rozbudowy siłowni.
Burmistrz Helu poinformował, że mała miejska siłownia nie odpowiada żadnym standardom a sprzęt nie nadaje się do użytku publicznego. W związku z powyższym podjął decyzję o stworzeniu klubu fitness i wyposażeniu w sprzęt cardio. Obecnie trwają wstępne rozmowy o otrzymanie dobrej oferty sprzętu cardio. Podjęto decyzję o zwiększenie powierzchni siłowni poprzez wybudowanie nad łącznikiem (między halą sportową a szkołą) kondygnacji o ok.80 m², więc razem byłoby ok. 140m². Odbyło się spotkanie z dyrektorem departamentu edukacji i sportu urzędu marszałkowskiego w celu uzyskania pomocy finansowej do realizacji powyższego projektu. Rozmawiano również o powstaniu szkolnego basenu między salą gimnastyczką a ulicą Przybyszewskiego i możliwej pomocy finansowej.
Z-ca burmistrza poinformował, że na spotkaniu rozmawiano również o remoncie boiska przyszkolnego. Konkretne projekty opracowywane są na rozbudowę siłowni i boisko ponieważ nikt będzie rozmawiał o źródłach dofinansowania jeżeli nie będzie projektu, pozwolenia na budowę, zgłoszenia wykonywania robót. Można korzystać z dofinansowania kilku źródeł jednocześnie, żeby zmniejszyć wkład własny gminy. Posiada wytyczne do budowy przyszkolnych basenów – program Delfinek.
6. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.
Przewodniczący rady wyjaśnił, że interpelacja klubu radnych Morskie Przymierze Hel -2020 wraz z odpowiedzią została już przedstawione.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała pismo od naczelnika urzędu skarbowego informujące o nieprawidłowościach w złożonym oświadczeniu majątkowym przez burmistrza Helu i drożenia procedury wynikającej z art.24h ust. 9 o samorządzie gminnym.
Burmistrz Helu wyjaśnił, że naniesie korektę ponieważ chodzi o nieruchomości posiadane poza granicami zakupione w lata 80.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała uchwałę XIV/93/2015 Rady Powiatu Lęborskiego w sprawie inicjatywy utworzenia województwa koszalińskiego-środkowopomorskiego.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała meila od p. Markowskiego który sugeruje podjęcie uchwały o ochronie krajobrazu, która pomoże w oczyszczeniu miasta z reklam.
Radny Chroń stwierdził, że miasto Hel nie potrzebuje uchwały żeby reklamy uporządkować a jeżeli chodzi o estetykę jest to kwestia odczuć każdego obywatela.
Z-ca burmistrza stwierdził, że należy zapoznać się z ustawą bo może ustawa nakazuje podjęcie uchwały ale to w miarę mocy przerobowej.
CZĘŚĆ TRZECIA
1.Wnioski i informacje.
Przewodniczący rady poinformował, ze wpłynęły życzenia świąteczne od społeczności szkolnej ZSO w Hel. Przypomniał również radnym o potkaniu opłatkowym o godz.15:00.
Radny Sługocki odczytał notatkę służbową MOPS sporządzoną na okoliczność przeprowadzenia badania socjodemograficznego „Portret zbiorowości ludzi bezdomnych województwa pomorskiego 2015” (notatka stanowi załącznik do protokółu). Poinformował również, że 9 grudnia pracownicy MOPS zakwaterowali dwie osoby bezdomne w „noclegowni”.
2.Przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Miasta Helu.
Protokóły z XIII sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 14 głosami „za”.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Protokołowała: Daria Ziółkowska.
Załączniki:
- Porządek obrad.
- Listy obecności.
- Interpelacja Klubu Radnych Morskie Przymierze Hel -2020 oraz odpowiedź.
- Projekty uchwał.
- Uchwały podjęte.
- Informacja o projekcie budżetu na 2016 rok.
- Opinia Komisji Społecznej w sprawie projektu budżetu miasta Helu na 2016 rok.
- Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie budżetu miasta Helu na 2016 rok.
- Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie budżetu miasta Helu na 2016 rok.
- Opinia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w sprawie projektu budżetu miasta Helu na 2016 rok.
- Uchwała Nr 260/g114/P/II/15 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.
- Gminny Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok.
- Plan pracy Komisji Społecznej na 2016 rok.
- Plan pracy Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki na 2016 rok.
- Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 19 listopada 2015 roku do 9 grudnia 2015 roku.
- Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
- Notatka służbowa „Portret zbiorowości ludzi bezdomnych województwa pomorskiego 2015”.
Na XV sesji Rady Miasta Helu w dniu 28 stycznia 2016 roku protokół z XIV sesji został zatwierdzony głosami:
„za” |
- |
11 |
„przeciw” |
- |
0 |
„wstrzymującymi się” |
- |
0 |
Przewodniczący Rady
/-/Arnold Antkowski
Załączniki do pobrania
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Daria Ziółkowska | 21-01-2016 14:52:27 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Daria Ziółkowska | 21-01-2016 |
Ostatnia aktualizacja: | Daria Ziółkowska | 29-01-2016 14:47:29 |