System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Protokół Nr XVII/2016 z sesji Rady Miasta Helu z dnia 31 marca 2016 roku
PROTOKÓŁ Nr XVII/2016
z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 31 marca 2016 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu.
Godzina rozpoczęcia 9:00 godzina zakończenia 15:35
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.
Sesję otworzył przewodniczący rady Arnold Antkowski, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad.
Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 14 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokółu).
Nieobecni: Katarzyna Fiedorczyk.
2. Przedstawienie porządku obrad
Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie 14 głosami „za”.
CZĘŚĆ DRUGA
1. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta i radnych.
Z-ca burmistrza odczytało odpowiedź na wnioski Komisji Społecznej w sprawie budynku przy ul. Żeromskiego 12 (odpowiedź stanowi załącznik do protokółu). Następnie odczytał odpowiedź na pismo p.Bulińskiego dot. komunalizacji budynków (odpowiedź stanowi załącznik do protokółu). Poinformował również, że wnioski p.Janiak zostały przekazane do interwencji i realizacji.
2. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady poprosił o informacje dotycząca stanu prawnego powstającego budynku na działce nr 714.
Radna Jarosz poprosiła o informację, czy będzie robione utwardzenie przejścia miedzy ul. Kaszubsk,ą a „domem rybaka”.
Radny Chroń poinformował, że w związku z protestami rybaków klub przygotował apel do premiera Rzeczypospolitej z prośbą o pomoc w rozwiązaniu konfliktu i nie wprowadzaniu rozporządzenia więc każdy chętny może się popisać pod apelem. Następnie stwierdził, że korespondencja imienna powinna być przekazywana adresatowi a nieotwierana cyt. „ja osobiście nie życzę sobie żeby moja korespondencja była otwierana”.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że korespondencja przychodząca na adres urzędu w sekretariacie jest otwierana i wprowadzana do systemu elektronicznego a jeżeli korespondencja nie dotyczy działalności jako funkcji publicznej nie powinna przychodzić na adres urzędu.
Pan Muża poinformował, że 5,6,7 kwietnia mieszkańcy mogą zwiedzać za darmo Muzeum Rybołówstwa i poprosił o umieszczenie informacji stronie miasta.
3. Zapoznanie radnych z informacją na temat:
b) Informacja o działalności Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” w zakresie wykorzystania obiektów fortyfikacyjnych na terenie gminy.
Pan Wojciech Waśkowski przedstawił sprawozdanie z działalności Muzeum Obrony Wybrzeża stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” za rok 2015 (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).
c) Sprawozdanie z działalności Zarządu Portu Morskiego Hel KOGA Spółka z o.o. w 2015 roku, plan działalności w 2016 roku.
Pani Joanna Kosińska poinformowała, że Zarząd Portu Morskiego Hel Koga spółka z o.o.:
- jest podmiotem zarządzającym morskim portem w Helu, działającym zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich, zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem gruntami i infrastrukturą portową, prognozowaniem, programowaniem i planowaniem rozwoju portu, budową, rozbudową, utrzymaniem i modernizacją infrastruktury portowej, pozyskiwaniem nieruchomości na potrzeby portu oraz świadczeniem usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej.
- jest właścicielem i użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w granicach portu rybackiego i poza granicami portu, majątek trwały to ponad 61 mln. zł,
- zawiera umowy dzierżawy nieruchomości niezabudowanych a także umowy najmu pomieszczeń administracyjnych,
- aktualizuje plan gospodarowania odpadami,
- zrealizował niezbędne przeglądy sieci elektrycznej, trafostacji, punktu poboru energii elektrycznej,
- wykonał sondaż dna akwenu wewnętrznego w celu zdiagnozowania potrzeb remontowych,
- jak co roku jest w trakcie zabezpieczenie węzła sanitarnego dla mariny w postaci czterech kontenerów sanitarnych.
Poinformowała również, że:
- odnośnie mariny jachtowej odnotowano 3038 wejść na pobyt minimum dobowy, nierejestrowane są pobyty do dwóch godzin, których jest bardzo dużo,
- w porcie Hel stacjonuje na stałe 7 dużych kutrów i 8 łodzi z oznaką Hel, są również jednostki z Kuźnicy,
- port wyładowuje duże ilości ryby, tj. ok. 22-25% wyładowania ryby na polskim wybrzeżu, rozładunek odbywa się w oparciu o pompy usytuowane na nabrzeżach,
- w ubiegłym roku Zarząd zgłosił kartę konsultacyjną do przedsięwzięcia realizowanego w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych dot. rozwoju turystyki wodnej,
- do powyższego przedsięwzięcia zgłoszono budowę zaplecza socjalnego dla żeglarzy i inwestycja ta została umieszczona na liście rezerwowej, dlatego też podjęto próbę pozyskania środków na ten cel z programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja,
- drugim priorytetem są remonty infrastruktury portowej, przygotowywane są dokumentacje, zgłoszenia i jak tylko pojawią się konkursy z rybackiej infrastruktury portowej Zarząd złoży dokumentacje,
- naprawiono nawierzchnię falochronu zachodniego,
- wykonano remont pomostów,
- z własnych środków w 2016 rok zrobiony będzie remont ok. 30 m linii cumowniczej nabrzeża wyposażeniowego wraz z naprawą drabinek, 120 m nawierzchni nabrzeża, wymiana części oświetlenia z sodowego na metalohalogenkowe, remont kolejnych odcinków odwodnienia liniowego.
Przewodniczący rady zapytał, co z dużych połowów i wyładunków ma Zarząd oraz miasto.
Pani Kosińska wyjaśniła, że wnoszone są opłaty za każdy wjazd samochodu do portu, opłaty dobowe od kutrów, dzierżawy z tytułu posadowienia urządzeń.
Radny Łazur porosiło informację, czy ilość kutrów cumująca w porcie jest na tyle duża, że możliwości portu są w pełni wykorzystane, czy są rezerwy dla możliwości cumowania, czy prowadzone są rozmowy na temat zwiększenia portu rybackiego.
Pani Kośińska wyjaśniła, że obecnie jednostki stoją komfortowo pojedynczo, rezerwy są ponieważ mogą stać burta w burtę ale na to właściciele muszą wyrazić zgodę. Poinformowała jednocześnie, że nie widzi możliwości rozbudowy portu.
Radna Janiak zapytała, czy składano aplikacje o dofinansowanie w 100% w 2015 roku.
Pani Kosińska poinformowała, że nie było możliwości ponieważ nie było konkursów.
a) Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta helu w 2015 roku na podstawie informacji: Komisariatu Policji dla Gmin Hel i Jastarnia, Komendy Powiatowej Policji, Prokuratury Rejonowej, Straży Granicznej, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Komendy Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej.
Komendant Komisariatu Policji dla Gmin Hel i Jastarnia Pan asp. Adam Szczypiorowski przedstawił sprawozdanie roczne dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Hel i Jastarnia w 2015 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu). Następnie podziękował za pomoc w utrzymaniu dodatkowych funkcjonariuszy na sezon letni.
Komendant Powiatowy Policji Pan mł. insp. Leszek Gurski poinformował, że według danych statystycznych poziom zagrożenia przestępczością 2015 roku był podobny do 2014 roku. Sezon letni był uciążliwy ze względu na duży napływ turystów i generował ? zdarzeń z całego roku. W 2015 roku było dodatkowo 8 funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej. Udało się wykryć 68% zdarzeń, w zakresie ruchu drogowego odnotowano 106 wypadków z czego 11 na terenie Komisariatu Jurata, 2 śmiertelne, 46 kolizji.
Następnie podziękował za udzielone wsparcie na sezon.
Prokurator Rejonowy Pan Sławomir Dzięcielski przedstawił informacje dotyczącą postępowań przygotowawczych prowadzonych w Prokuraturze Rejonowej w Pucku (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radny Dzikowski poprosił o informacje, czy w policji są komórki zajmujące się przestępczością internetową.
Pan Leszek Gurski poinformował, że w Komendzie Powiatowej 5 funkcjonariuszy zajmuje się przestępczością internetową.
Komendant Straży Granicznej we Władysławowie Pan ppłk Krzysztof Maluchnik przedstawił osiągnięte w 2015 roku wyniki w toku działalności służbowej (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radny Łazur poprosił o informacje jaka jest procedura przy cudzoziemcach nie posiadających dokumentów.
Pan Krzysztof Maluchnik wyjaśnił, że powyższe osoby umieszczane są w ośrodku do czasu ustalenia tożsamości.
Z-ca dowódcy jednostki ratowniczo - gaśniczej Pan asp. sztab. Ryszard Lieske przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie miasta Hel na podstawie zdarzeń i działań Komendy Powiatowej PSP w Pucku za rok 2015 (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Komendant OSP Hel Pan Krzysztof Pszeniczny przedstawił informacje w zakresie działań OSP Hel w 2015 roku (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radna Janiak zapytała, czy jest możliwość wykrycia kto dzwoni z fałszywym alarmem.
Pan Pszeniczny poinformował, że informacje OSP dostaje z centrum kierowania z Pucku i jedzie na miejsce zdarzenia.
Komendant SM Pan Adam Marciniak przedstawił sprawozdanie roczne dot. oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście Helu (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radny Chroń stwierdził, że na terenach za działkami i na dawnych wczasach wagonowych powstają wysypiska śmieci. Poprosił również o informację, czy podejmowane są działania dotyczące nielegalnych reklam „skup aut”.
Pan Marciniak wyjaśnił, że na wysypiska śmieci zwracają uwagę, a nielegalne reklamy są na bieżąco zrywne.
d) Informacja z przeprowadzonych działań w zakresie promocji i turystyki w 2015 roku.
Sekretarz miasta przedstawił informację z przeprowadzonych działań w zakresie promocji i turystyki od 1 listopada 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radna Jarosz stwierdziła, że powinno być więcej imprez dla dzieci.
Sekretarz miasta poinformował, że są plany dotyczące zajęć dla dzieci np. w parku, ale kosztują.
Burmistrz Helu poinformował, że dwa urządzenia dla dzieci na plac zabaw będą dokupione. Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie więcej miejsc dla dzieci i rodziców na spędzenie kreatywne czasu.
e) Przygotowanie miasta do sezonu turystycznego (letniego) 2016. Wnioski wynikające z poprzedniego roku, założenia do uatrakcyjnienia miasta i zapewnienia bezpieczeństwa, przedsięwzięcia służące temu celowi, występujące i przewidywane problemy i trudności w realizacji zadań. Wykorzystanie terenów miejskich dotychczas nieeksploatowanych.
Z-ca burmistrza poinformował, że:
- bezpieczeństwo i promocja zostały omówione,
- odbyły się spotkania z osobami prowadzącymi: działalność handlową, przewóz osób meleksami, omówiono zasady prowadzenia działalności,
- odbyły się dwa przetargi pod punkty handlowe, przygotowane zostały nowe miejsca pod handel przy latarni morskiej, więcej umów dzierżawy zostanie zawartych na działalność gastronomiczna i handlową przy ul. Kuracyjnej,
- przy dworcu został wydzierżawiony teren na wesołe miasteczko – lunapark.
Kierownik ZZOM Pan Ryszard Burczyk poinformował, że:
- harmonogram wykonywanych prac przekazany do pana burmistrza zawierał 37 punktów, cześć prac została już wykonana,
- usunięto piasek po zimie,
- w m-cu lutym rozpoczęto zagospodarowanie parku przy dworcu, nasypano ziemię, zrobione zostaną ścieżki i ustawione ławki, kosze,
- sprzątnięto teren przy byłej placówce Straży Granicznej, w kierunku plaży,
- sprzątnięto teren miedzy garażami,
- przygotowano teren przy latarni ok. 200 m,
- w planie jest: przygotowanie drogi do plaży, gazonów z kwiatami, wymiana części ścieżki rowerowej, odnowienie słupków przy ul. Steyera,
- tereny porządkowane są na bieżąco,
- największym problemem są psie odchody, a ustawione urządzenia na woreczki są dewastowane.
Burmistrz Helu poinformował, że plac zabaw został uporządkowany, dojdą następne urządzenia. Wyjaśnił również, że Hel ma być czysty i ładny, prace porządkowe wykonywane będą zgodnie z przygotowanym harmonogramem. Hel ma się stać przyjaznym miastem.
Radna Janiak zapytała, czy zostaną ustawione kosze od ul. Bocznej do szpitala.
Radny Chroń prosił o ustawienie na małej plaży pojemników na odpadki, niedopałki. Stwierdził również, że przy szpitalu są kosze i nie ma potrzeby ustawiania koszy na ul. Bocznej.
Pan Burczyk poinformował, że na plażach są kosze, ale ludzie wolą zostawić odpadki w piasku. Wyjaśnił również, że na ul. Bocznej był kosz, ale został zdewastowany, rocznie wymienianych jest ok. 20 koszy.
Radny Chroń stwierdził, że można byłoby na próbę wystawić na małej plaży kosze na odpady – niedopałki.
4. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:
a) nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu” (projekt uchwały nr 9/2016).
Przewodniczący rady poprosił o opinie komisji.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Łazur poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Społecznej Pan Sługocki poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Gospodarczej Pan Boszke poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Przewodniczący rady poprosiło dopisanie w § 1. projektu uchwały słowa „Oddział ”. W związku z czym § 1. otrzyma brzmienie: „W uznaniu szczególnych zasług propagujących kulturę, język, tradycje i zwyczaje kaszubskie tytułem „Zasłużony dla Miasta Helu” wyróżnione zostaje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Helu.”.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XVII/91/16 w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
b) nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu” (projekt uchwały nr 10/2016).
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Łazur poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Społecznej Pan Sługocki poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Gospodarczej Pan Boszke poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XVII/92/16 w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
c) określenia przystanków komunikacyjnych na terenie gminy miejskiej Hel, których właścicielem jest gmina miejska Hel oraz warunków i zasad korzystania z nich (projekt uchwały nr 11/2016).
Z-ca burmistrza poinformował, że ustawa publicznym transporcie zbiorowym wprowadziła obowiązek określenia warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych oraz nazw przystanków. W związku z powyższym przystanek przy ul. Bałtyckiej będzie nosił nazwę Hel, Cypel; a ul. Adm. Steyera - Hel, Śródmieście.
Radna Janiak poprosiła o informację, czy gmina będzie się zajmowała rozkładami jazdy na przystankach czy przewoźnik.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że za rozkłady jazdy odpowiadają przewoźnicy.
Radna Janiak poprosiła o informację, czy istnieje możliwość, żeby w niedzielę rano PKS miał kursy.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że są tylko prywatni przewoźnicy i ekonomia wygrała, nikt nie będzie dopłacał do kursów, a lukę uzupełnia pociąg który zawsze jeździ.
Radna Turzyńska stwierdziła, że PKS prywatni przewoźnicy wyeliminowali, a nie wszystkim PKP pasuje godzinowo.
Radny Chroń zapytał, czy było płatne korzystanie z przystanków.
Z-ca burmistrza poinformował, że korzystanie z przystanków nie było płatne ale ustawodawca dopuszcza pobieranie opłat.
Radna Turzyńska stwierdziła, że w miesiącach lipiec – sierpień też nie będzie niedzielnych przewozów.
Radny Boszke poinformował, że w miesiącach letnich będą przewozy PKS.
Radny Chroń stwierdził, że radni mogą napisać do przewoźnika w imieniu mieszkańców o przewozy niedzielne.
Radna Pieszak wyjaśniła, że były prowadzone rozmowy, ale przewoźnikom nie opłaca się poranny kurs.
Radny Boszke wyjaśnił, że ludzie jeżdżą grupowo własnymi samochodami i dlatego busy się wycofały. Poinformował również, że jeździł rano przez trzy tygodnie, ale były 1-2 osoby.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie gminy miejskiej Hel, których właścicielem jest gmina miejska Hel oraz warunków i zasad korzystania z nich (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XVII/93/16 w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie gminy miejskiej Hel, których właścicielem jest gmina miejska Hel oraz warunków i zasad korzystania z nich, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
d) wprowadzenia zmiany w uchwale Nr XV/86/16 Rady Miasta Helu w sprawie strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania (projekt uchwały nr 12/2016).
Sekretarz miasta poinformował, że Wydział Prawny i Nadzoru Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego kwestionował zapisy dotyczące oznakowania strefy, definicji mieszkańca Helu i umieszczania wykupionego abonamentu w pojeździe. W związku z powyższym przygotowany został projekt uchwały zmieniający zapisy w uchwale Nr XV/86/16 z dnia 28.01.2016 r.
Radny Chroń stwierdził, że przy obecnym zapisie § 1 pkt 5 każdy może zadeklarować zamiar pobytu stałego.
Sekretarz miasta wyjaśnił, że zostanie stworzony załącznik i dana osoba chcąca abonament będzie musiała wykazać gdzie mieszka, jak długo przebywa i będzie to sprawdzane.
Radny Chroń zapytał, czy wyjaśniono przez Wydział Prawny dlaczego wprowadzono taką definicję.
Z-ca burmistrza poinformował, że jest to definicja kodeksowa definiująca zamieszkanie.
Wiceprzewodnicząca Rady pani Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmiany w uchwale NR XV/86/16 Rady Miasta Helu w sprawie strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XVII/94/16 w sprawie wprowadzenia zmiany w uchwale NR XV/86/16 Rady Miasta Helu w sprawie strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
5. Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.
Z-ca burmistrza w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:
- budowa na działce nr 714 została wstrzymana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pucku ze względu na odstępstwa od projektu. Nadzór Budowlany zobowiązał inwestora do przedstawienia zamiennego projektu budowlanego, który odzwierciedlałby stan wykonanych robót. Projekt został przedstawiony, decyzja wydana i budowa ma prawo być dalej realizowana.
- fragment ulicy od ul. Żeromskiego zostanie utwardzony na przełomie kwietnia/maja od Kaszubskiej do budynku Pana Wojny, pozostała część w stronę Wiejskiej sfinansowana zostanie przez inwestora nowego budynku mieszkalnego i w/w pana.
Radny Dzikowski zapytał, czy będzie zrobiony też odcinek przy „Lagunie”.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że brakuje tam odcina sieci kanalizacji deszczowej i na razie nie będzie robiona droga.
6. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie burmistrza z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od dnia 16 lutego 2016 roku do dnia 23 marca 2016 roku stanowi załącznik do protokółu.
Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.
Radna Wójcik prosiła przybliżenie pkt. 10 sprawozdania z działalności burmistrza Helu.
Z-ca burmistrza poinformował, że gmina jest członkiem stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia – Sopot, którego jednym z zadań jest realizacja części regionalnego program operacyjnego dla woj. pomorskiego dotyczącej zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Jednym z działań jest termomodernizacja budynków użyteczności publicznych i gminy mogły aplikować, zgłaszać projekty w celu uzyskania środków finansowych. Gmina Hel zgłosiła budynek szkoły wpisujący się w program i uzyskała maksymalna kwotę dofinansowania 630.000 zł.
7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała pismo od Zarządu Oddziału ZNP informujące, iż jest przeciwny podwyższenia pensum pedagogom, psychologom i logopedom do 26 h.
Sekretarz miasta poinformował, że w 2012 roku Zarządu Oddziału ZNP pozytywnie zaopiniował projekt uchwały i Rada Miasta podjęła uchwałę, teraz po 4 latach okazuje się, że są przeciwni. Poinformował jednocześnie, że jedna gmina w Polsce wprowadziła 40 godzinną obecność nauczyciela w szkole, tj. 8 pełnych zegarowych godzin. Wtedy nie ma problemu żeby rodzic mógł się spotkać z nauczycielem, a nie wystawać np. w kolejkach podczas konsultacji z nauczycielami.
Radna Pieszak stwierdziła, że w ościennych szkołach jest o wiele mniej godzin dlatego ZNP proponuje obniżenie godzin.
Przewodniczący rady stwierdził, że pismo zostanie skierowane do Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.
Wiceprzewodnicząca rady p.Borucka odczytała petycję Pani Edyty Koreńczuk w sprawie planów modernizacji portu morskiego Hel.
Burmistrz Helu poinformował, że:
- Pani Koreńczuk powołuje się na 1995 rok i wstępnie zaakceptowany projekt rozbudowy portu, jednak realia przez 20 lat zmieniły się diametralnie,
- obecnie jest 16 jednostek i nikt im nie zabiera miejsca i nie wyprasza z portu,
- przeładunki są w części roboczej portu,
- ale przy basenie wewnętrznym stare budynki mają być częściowo rozebrane i powstanie hotel, na dole będzie infrastruktura usługowo - handlowa, w projekcie ujęte są pirsy pływające dla cumowania jachtów,
- od samego początku twierdzi, że jest to pełna synergia rybołówstwa z turystyczną funkcją portu, nie mówił nic o formie wygaszania funkcji rybołówstwa,
- nie wie w jakim celu Pan Koreńczuk opowiada wszystkim, że kutry zostaną wyrzucone z portu, nie będzie dla nich miejsca,
- udało się po długim okresie czasu zaprosić inwestorów którzy zakupili tereny w „kodze” i przekonać na inwestowanie, przedstawili wizualizację,
- Pani Koreńczuk wystosowała protest, torpedowała przedsięwzięcia, mówiła o wyrzuceniu rybołówstwa, o tym że falowanie rozbija jednostki,
- falowanie jest w okresie jesienno-zimowym i w tym okresie jachtów nie będzie, ponadto pływające pomosty nie są stałym nabrzeżem i są składane,
- funkcje się uzupełniają i dają 200-250 miejsc pracy przez cały rok,
- Pani Koreńczuk twierdzi, że w rybołówstwie pracuje 200 osób i pozbawione zostaną pracy,
- opracowania z 2014 roku które są w strategii informują, że w Helu w rybołówstwie pracują łącznie z armatorami 52 osoby,
- obawia się, że nagonki medialne mogą spowodować wycofanie się inwestorów,
- Pani Koreńczuk wysłała pismo do 20 różnych instytucji i przed wydaniem jakiegokolwiek pozwolenia będzie informacja o ruchu społecznym,
- każdemu powinno zależeć na poprawieniu wizerunku portu w Helu, żeby turystyka była całoroczna, zwiększyły się miejsca pracy,
- jak były robione schody – przejście do portu Pani Koreńczuk protestowała, a teraz z tego przejścia korzysta,
- odbędzie się spotkanie z rybakami,
- chciałby żeby Rada torpedowała złe informacje a w petycji jest dużo kłamstwa.
Przewodniczący rady stwierdził, że pismo zostanie przesłane do stałych komisji Rady Miasta Helu w celu wypracowania stanowiska.
Następnie poprosił o pozostawienie przez komisje wniosków do projektu „Strategii Ziemi Puckiej na lata 2016-2025”.
Poinformował również, że wpłynęła skarga na organizacje pracy i funkcjonowanie Komisji Gospodarczej. Komisja Rewizyjna zbadała zasadność skargi.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Łazur poinformował, że komisja uznała skargę za zasadną. Wyjaśnił również, że cześć dokumentacji Komisji Gospodarczej została już uzupełniona.
Przewodniczący Komisji Gospodarczej Pan Boszke poinformował, że dokumentacja jest uzupełniana.
Radny Chroń stwierdził, że w skardze zwracał się w kwestii organizacji pracy, a nie kompletności dokumentów. Poinformował również, że sprawa organizacji pracy została już wyjaśniona i nie trzeba podejmować żadnych kroków.
CZĘŚĆ TRZECIA
1. Wnioski i informacje.
Przewodniczący rady poinformował, że 5 kwietnia odbędzie się spotkanie w starostwie na temat uzgodnienia wspólnej sesji w dniu 13.04. br. o godz. 13:00 w Cetniewie.
Radny Dzikowski zapytał, czy istnieje możliwość wydzielenia dnia dyżurnego dla jednej osoby z Urzędu, żeby osoby pracujące mogły swoje sprawy załatwić.
Sekretarz miasta wyjaśnił, że można przesłać informacje internetowo a jedna osoba nie może mieć dyżuru ponieważ nie wszyscy znają się np. na geodezji itp.
Przewodniczący rady poprosił o przygotowanie odpowiedzi na kolejną sesję.
2. Przyjęcie protokołu z XVI sesji Rady Miasta Helu.
Protokóły z XVI sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 14 głosami „za”.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Protokołowała: Daria Ziółkowska
Załączniki:
- Porządek obrad.
- Listy obecności.
- Odpowiedź na wnioski Komisji Społecznej.
- Odpowiedź na pismo p. Bulińskiego.
- Sprawozdanie z działalności Muzeum Obrony Wybrzeża stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” za rok 2015.
- Sprawozdanie roczne dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Hel i Jastarnia w 2015 roku.
- Informacje dotyczące postępowań przygotowawczych prowadzonych w Prokuraturze Rejonowej w Pucku.
- Osiągnięte w 2015 roku wyniki w toku działalności służbowej Straży Granicznej.
- Ocena stanu bezpieczeństwa na terenie miasta Hel na podstawie zdarzeń i działań Komendy Powiatowej PSP w Pucku za rok 2015.
- Informacje w zakresie działań OSP Hel w 2015 roku.
- Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście Helu – SM.
- Informacja z przeprowadzonych działań w zakresie promocji i turystyki w 2015 roku.
- Projekty uchwał.
- Uchwały podjęte.
- Sprawozdanie burmistrza z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od dnia 16 lutego 2016 roku do dnia 23 marca 2016 roku.
- Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
Na XIX sesji Rady Miasta Helu w dniu 28 kwietnia 2016 roku protokół z XVII sesji zostały zatwierdzone głosami:
„za” |
- |
12 |
„przeciw” |
- |
0 |
„wstrzymującymi się” |
- |
0 |
Przewodniczący Rady
/-/ Arnold Antkowski
Załączniki do pobrania
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Daria Ziółkowska | 27-04-2016 11:54:33 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Daria Ziółkowska | 27-04-2016 |
Ostatnia aktualizacja: | Daria Ziółkowska | 10-05-2016 15:06:10 |