System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Protokół Nr XIX/2016 z sesji Rady Miasta Helu z dnia 28 kwietnia 2016 roku
PROTOKÓŁ Nr XIX/2016
z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 28 kwietnia 2016 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu.
Godzina rozpoczęcia 9:00 godzina zakończenia 14:30
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.
Sesję otworzył przewodniczący rady Arnold Antkowski, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad.
Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 14 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokółu).
Nieobecny: Daraż Marcin.
2. Przedstawienie porządku obrad
Radny Chroń złożył wniosek wycofanie z porządku obrad projektów uchwał 16 i 17 ponieważ wciągu roku budżetowego nie powinno się zmieniać finansowania, a przy planowaniu budżetu. Stwierdził jednocześnie, że praca radnego jest służbą a nie dodatkowym źródłem dochodu. Ponadto w poprzedniej kadencji złożono wniosek do pani skarbnik o przeprowadzenie analizy ekonomicznej i wprowadzenia ryczałtu dla wszystkich radnych.
Przewodniczący rady postawił pod głosowanie zniesienie z porządku obrad projektów uchwał 16 i 17.
Rada Miasta odrzuciła wniosek 4 głosami „za”, przy 9 głosach „przeciwnych”
Porządek obrad pozostał bez zmian.
CZĘŚĆ DRUGA
1. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta i radnych.
Z-ca burmistrza poinformował, ze nie było interpelacji i wniosków złożonych przez radnych.
2. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Radna Janiak stwierdziła, że przy postawionych wiatach „POLO” jest duży hałas, bałagan, śmietnik, towar stoi na słońcu.
Przewodniczący Rady stwierdził, że interwencje do „POLO” nie przynoszą rezultatu, można skarżyć do starostwa odległość pojemników na śmieci od okien.
Radna Jarosz prosiła o wykonanie monitoringu na cmentarzu ponieważ kradzione są kwiaty i znicze.
Z-ca burmistrza prosił radnych o zadawanie pytań i interpelacji a nie przekazywanie wniosków i informacji.
Radny Boszke poprosił o informację co z placem na skrzyżowaniu ul. Steyera i Bałtyckiej oraz co z budową hotelu na ul. Leśnej.
Radny Chroń stwierdził, że należałoby się zastanowić, czy budowa placu zabaw z gastronomią w parku Żeromskiego nie jest zawłaszczeniem przestrzeni publicznej.
Poprosił również o informację:
- czy działka parku jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, czy może być traktowana jako towarzyszące tereny rekreacyjne ponieważ może być potrzebna zgoda rady gminy na udostępnienie powierzchni parku,
- na jakiej podstawie został teren przekazany prywatnemu przedsiębiorcy,
- jakie zasady zawarte są w umowie,
- na jaki okres zawarta została umowa,
- dlaczego teren jest ogrodzony.
3. Zapoznanie radnych z informacją na temat:
a) Sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii oraz efektów jego realizacji w roku 2015.
Pan Stanek przedstawił sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w 2015 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).
Radny Chroń zapytała pana Stanka, czy ilość koncesji funkcjonujących w mieście jest wystarczająca, za mała, za duża.
Pan Stanek poinformował, że przedsiębiorcy występują o zwiększenie asortymentu w danym punkcie więc nie zwiększa to ilości punktów. Obecnie są 43 punkty posiadające zezwolenia i jest to ilość wystarczająca na dzień dzisiejszy.
c) Informacja o stanie sportu powszechnego.
Pan Górski przedstawił informacje o stanie sportu realizowanego w oparciu o wykorzystanie miejskiej hali sportowo-widowiskowej i boiska (informacja stanowi załącznik do protokółu).
b) Zasad finansowania zadań oświatowych – Pan Franciszek Potulski były Wiceminister Edukacji.
Pan Potulski poinformował, że:
- subwencja oświatowa w 2014 roku wynosiła 39 499 597 tysięcy, tj. prawie 40 miliardów,
- na rok 2013 kwota bazowa z której liczy się wynagrodzenia nauczycieli była zamrożona, co skutkowało zwiększeniem środków gminnych, ale był wzrost wynagrodzeń,
- w 2014 subwencja zmalała w stosunku do poprzednich lat i trochę wzrosła w 2015 roku i w 2016 roku,
- w 2014 roku samorządy otrzymały 1 567 000 tysięcy, w 2015 roku 1 652 000, w 2016 r. 1 586 000 na rozszerzenie zadania zakresu wychowania przedszkolnego,
- 40 miliardów jest subwencja oświatowa i liczy się ile przypada na 1 ucznia, finansowy standard podziału subwencji w zł wynosi 5 278,0717,
- wyliczanie ile przypada na ucznia odbywa się w następujący sposób: subwencja oświatowa zaplanowana w budżecie, od tego odlicza się 0,4% rezerwy i dzieli subwencję przez liczbę uczniów przeliczeniowych,
- uczeń miast do 5 tys. mieszkańców liczy się jako 1,4 ucznia, czyli gmina Hel otrzymuje 7 390,00 zł na jednego ucznia, zwiększona subwencja jest również z tytułu deficytów rozwojowych ucznia i wtedy liczy się dodatkowo jako 1+1,4 ucznia, uczeń z głębokim upośledzeniem umysłowym liczy się jako 1+9,5 i takich jest w Helu pięciu,
- zwiększona subwencja jest również uzależniona od realizacji zadań jakie szkoła realizuje,
- dodano sześciolatków ale subwencja się nie zwiększyła i kwota na jednego ucznia jest mniejsza,
- Ministerstwo wyliczając subwencje bierze pod uwagę liczbę uczniów podaną przez szkołę według stanu na 30.09., ale strukturę dla niepełnosprawnych bierze do wstępnej subwencji z zeszłego roku szkolnego,
- Hel w nauczaniu języka kaszubskiego wyliczany jest według wagi gdzie jest mniej niż 60 uczniów, a okazało się, że jest 89 uczniów więc otrzymana subwencja była mniejsza,
- „wskaźnik korygujący Di” jest to średni stopień awansu zawodowego w Helu w stosunku do średniego stopnia awansu zawodowego w kraju,
- w subwencji przeznacza się 25% na koszty administracji i obsługi,
- oświata nie jest zadaniem zleconym, ale własnym samorządu terytorialnego i nie wolno jej przekazywać innym podmiotom do realizacji,
- określenie liczby uczniów w klasie jest wyłącznym uprawnieniem samorządu,
- nauczyciel pracuje 18 godzin przy tablicy, ale na swoją pracę poświęca dużo więcej godzin,
- zadłużenie gminy wynosiło w 2014 roku 71.67%, tj. ponad dopuszczalny poziom.
Następnie omówił analizę kosztów bieżących oświaty w dwóch porównywalnych miastach w woj. pomorskim za rok 2014 (analiza stanowi załącznik do protokółu) oraz zestawienie danych ekonomicznych jst - łącznie kraj i województwo (zestawienie stanowi załącznik do protokółu).
Burmistrz Helu podziękował za wnikliwą analizę. Poinformował jednocześnie, że dąży do poprawienia kondycji budżetu, dlatego też wspiera przedsiębiorców ale niestety mieszkańcy torpedują inwestycje wolą pogrążać miasto i narzekać.
Pan Potulski stwierdził, że nie powinno być żal wynagradzać dobrych nauczycieli i należy pamiętać, że to dzięki nauczycielom weszliśmy do UNI.
Radny Chroń wyjaśnił, że zadłużenie gminy nie wynika z błędu ale z modernizacji sieci wodno - kanalizacyjnej.
Radna Pieszak poprosiła pana Potulskiego o wypowiedź, co sądzi na temat obniżenia pensum godzin dla specjalistów logopedów, psychologów, pedagogów.
Pan Potulski poinformował, że jest to sprawa wewnętrzna i należy wziąć pod uwagę realia.
d) Informacja z realizacji gospodarki odpadami komunalnymi w 2015 roku.
Z-ca burmistrza poinformował, że radni otrzymali pisemną informację z realizacji gospodarki odpadami komunalnymi w 2015 roku (informacja stanowi załącznik do protokółu)
Przewodniczący rady poprosił o informację, czy właściciel terenu i budynku dawnego kina ma zawartą umowę na wywóz nieczystości oraz dlaczego dzierżawcy i właściciele parkingów nie posiadają koszy na śmieci.
Z-ca burmistrza poinformował, że na terenie byłego kina nie jest prowadzona żadna działalność, jedyne powstające odpady to czynnik zewnętrzny, tj. osoby które pozostawiają odpady ponieważ teren nie jest ogrodzony.
Pan Fafiński poinformował, że właściciel nieruchomości po byłym kinie złożył deklarację w 2013 roku i firma wywozi odpady, a osoby prowadzące parking też składają deklarację na wywóz nieczystości (120 litrów na nieruchomość) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Helu.
Przewodniczący rady stwierdził, że odbiór z nieruchomości byłego kina nie był realizowany.
Pan Fafiński wyjaśnił, że o realizacje wywozu należy zapytać firmę wywożącą odpady.
Radny Sługocki stwierdził, że pojemnik 120 litrów na duży parking chyba jest za mały.
Pan Fafiński stwierdził, że o ilości decyduje właściciel nieruchomości a jeżeli firma wywożąca stwierdza wywóz większej ilości właściciel musi zmienić deklarację.
e) Sprawozdanie z dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych za 2015 rok.
Z-ca burmistrza poinformował, że radni otrzymali pisemną informację dotyczącą dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych za 2015 rok (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).
f) Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz stan zaangażowania w procesie uaktualniania Strategii Rozwoju Miasta Helu.
Z-ca burmistrza poinformował, że radni otrzymali pisemną informację (informacja stanowi załącznik do protokółu).
g) Ocena działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży w ZSO Hel. Możliwości diagnozy i oddziaływania w tym zakresie na terenie szkoły, realizacja elementów profilaktycznych w ramach programu szkolnego, wpływ orzeczeń i opinii specjalistycznych instytucji na proces dydaktyczno – wychowawczy.
Dyrektor ZSO p. Sojecka poinformowała, że radni otrzymali informacje na piśmie (informacja stanowi załącznik do protokółu).
h) Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2015 oraz potrzeby związane z realizacją zadań na rok 2016.
Kierownik MOPS p. Lenc przedstawiła sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2015 oraz potrzeby związane z realizacją zadań na rok 2016 (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).
4. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:
a) nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu” (projekt uchwały nr 14/2016).
Przewodniczący rady poprosił o opinie komisji.
Przewodniczący Komisji Społecznej p. Sługocki poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Gospodarczej p. Boszke poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Łazur poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.
Wiceprzewodnicząca Rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIX/96/16 w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Helu”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
b) powołania Komisji Statutowej (projekt uchwały nr 15/2016),
Przewodniczący rady poprosił o stanowisko komisji.
Przewodniczący Komisji Społecznej p.Sługocki poinformował, że komisja popiera powołanie Komisji Statutowej w celu uaktualnienia i poprawienia statutu.
Przewodniczący Komisji Gospodarczej p.Boszke poinformował, że komisja popiera powołanie Komisji Statutowej w celu uaktualnienia i poprawienia statutu.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Łazur poinformował, że komisja popiera powołanie Komisji Statutowej w celu uaktualnienia i poprawienia statutu.
Przewodnicząca Komisji oświaty, Kultury, Sortu i Turystyki p.Pieszak poinformowała, że komisja popiera powołanie Komisji Statutowej w celu uaktualnienia i poprawienia statutu.
Do składu komisji radni zaproponowali: p.Zbigniewa Sługockiego, p.Grażynę Janiak, p.Katarzynę Fiedorczyk, p.Ewę Wójcik, p.Barbarę Pieszak, p.Marka Chronia, p.Teresę Borucką.
Pani Borucka nie wyraziła zgody na kandydowanie do składu komisji pozostali radni wyrazili zgodę.
Zakończenie prac nad opracowaniem zmian wyznaczono na dzień 31 października.
Przewodniczący rady postawił pod głosowanie skład Komisji Statutowej: p. Zbigniew Sługocki, p. Grażyna Janiak, p. Katarzyna Fiedorczyk, p. Ewa Wójcik, p. Barbara Pieszak, p. Marek Chroń.
Rada Miasta przyjęła skład jednogłośnie 14 głosami „za”.
Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Statutowej (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIX/97/16 w sprawie powołania Komisji Statutowej, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
c) miesięcznego ryczałtu dla I wiceprzewodniczącego rady (projekt uchwały nr 16/2016),
Przewodniczący rady poinformował, że dieta radnego zwiększona została do 150,00 zł ponieważ jest pięciokrotnością diety służbowej a ryczałt wiceprzewodniczących pozostał na tym samym poziomie. W związku z powyższym wnosi o zwiększenie ryczałtu dla wiceprzewodniczących.
Radna Janiak stwierdziła, że do sprawy ryczałtów można wrócić przy planowaniu budżetu na kolejny rok ponieważ jest połowa roku budżetowego i wszystko jest zaplanowane. Wyjaśniła jednocześnie, że funkcja radnego nie jest zarobkową, a radnym jest się z wyboru nie z konieczności.
Przewodniczący rady wyjaśnił, że w kodeksie pracy jest zapisane, że dieta radnego lub ryczałt jest zwrotem za utracone zarobki w danym dniu pracy. Stwierdził również, że nie ma dobrego okresu na podwyżki, a podwyżka 100 zł dla wiceprzewodniczących nie spowoduje drastycznych zwyżek kosztów rady.
Radny Chroń poinformował, że w poprzedniej kadencji powstał pomysł zrobienia ryczałtu dla wszystkich radnych i proszono panią skarbnik o zrobienie symulacji, więc można byłoby do tego wrócić. Zdaniem radnego wciągu roku budżetowego nie powinno się zmieniać finansowania, a przy planowaniu budżetu. Kodeks pracy mówi o tym, że pracodawca nie może utrudniać wykonywania mandatu radnego a nie o tym, że należy się rekompensata za wykonywanie obowiązków radnego.
Radna Fiedorczyk poinformowała, że kodeks pracy mówi o niepłatnym dniu wolnym od pracy usprawiedliwionym.
Radna Borucka poprosiła panią skarbnik informację, czy zmiany ryczałtu spowodują utrudnienie w budżecie miasta.
Skarbnik miasta wyjaśniła, że powinno się planować w budżecie wszystkie wydatki ale dokonuje się zmian w ciągu roku, zmiana ryczałtów spowoduje roczne zwiększenie wydatków rady o 3190,00 zł, więc nie jest to drastyczna zmiana.
Radna Janiak stwierdziła, że wydatki rady zwiększa się ponieważ powołano Komisję Statutową.
Przewodniczący rady wyjaśnił, że nie chciałby dyskredytować pań wiceprzewodniczących a ryczałt miesięczny jest mniejszy niż ilość diet radnego.
Radny Chroń stwierdził, że:
- przychodząc do rady nie można mieć na względzie zarobków, czy dodatkowego źródła dochodu gdyż jest to służba społeczna,
- może będzie robiona zmiana dla wszystkich radnych ryczałt, więc niema sensu zmieniać teraz wiceprzewodniczącym,
- miasto jest zadłużone i trzeba oszczędzać a podnoszony jest ryczałt wiceprzewodniczącym,
- w poprzedniej kadencji komisje były raz w miesiącu żeby oszczędzać, a wszystkie sprawy omawiano na klubach i spotkaniach, żeby nie obciążać budżetu.
Przewodniczący rady stwierdził, że naczelnym zadaniem radnych jest praca w komisjach i nie mogą się nie odbywać, żeby oszczędzać. Projekt uchwały dotyczy równego traktowania radnych i nie należy sprawy wyolbrzymiać.
Radny Chroń poinformował, że w poprzedniej kadencji p. Antkowski jako szef klubu zgadzał się z tym, żeby była1 komisja i 1 sesja. Wyjaśnił również, że radni mogą się spotkać nie w formie komisji.
Przewodniczący rady stwierdził, że sprawa 100,00 zł nie wymaga takiej dyskusji.
Radny Sługocki stwierdził, że posiedzenie komisji nie odbywa się w celach towarzyskich i nikt nie nadwyręża budżetu.
Wiceprzewodnicząca Rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie miesięcznego ryczałtu dla I wiceprzewodniczącego rady (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych –10 głosami „za” przy 4 głosach ”przeciwnych” podjęła uchwałę Nr XIX/98/16 w sprawie miesięcznego ryczałtu dla I wiceprzewodniczącego rady, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
d) miesięcznego ryczałtu dla II wiceprzewodniczącego rady (projekt uchwały nr 17/2016).
Wiceprzewodnicząca Rady p Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie miesięcznego ryczałtu dla II wiceprzewodniczącego rady (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych –10 głosami „za” przy 4 głosach ”przeciwnych” podjęła uchwałę Nr XIX/99/16 w sprawie miesięcznego ryczałtu dla II wiceprzewodniczącego rady, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
e) zmiany uchwały nr XL/280/2002 z dnia 20 marca 2002 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i warunków sprzedaży tych napojów na terenie miasta Helu (projekt uchwały nr 18/2016).
Przewodniczący rady stwierdził, że projekt uchwały omówiony był na posiedzeniu komisji a z wypowiedzi p.Stanka wynika, że liczba punktów się nie zmieni tylko asortyment w niektórych punktach.
Radny Sługocki poinformował, że wydanych koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych w gastronomi powyżej 18% alkoholu jest 38 punktów, a od 4,5% do 18% - 42 punkty, sklepy: powyżej 18% alkoholu -13 i do 4.5% do 18% - 13.
Sekretarz miasta wyjaśnił, że określony w uchwale limit jest zwiększany ponieważ może zabraknąć, powstają nowe gastronomie, w sezonie prowadzone są różne akcje, powstaną hotele, kawiarnie.
Radna Janiak stwierdziła, że nie powinno się wydawać dużo sezonowych koncesji ponieważ jest to konkurencja dla gastronomii prowadzonych przez cały rok.
Radna Fiedorczyk wyjaśniła, że WDW posiadają kawiarnie i chcą wprowadzić alkohole więc zwrócą się o wydanie koncesji.
Rady Chroń stwierdził, że:
- osoby otwierające działalność planują wszystko wcześniej więc niema sensu zwiększania na wyrost ponieważ jest to niezasadne,
- otwieranie furtki dla przedsiębiorców zewnętrznych powoduje konkurencje dla helskich przedsiębiorców,
- wzrasta spożycie alkoholu i zamiast ograniczać dostępność zwiększa się ilość punktów z alkoholem.
Sekretarz miasta wyjaśnił, że opublikowanie uchwały może trwać miesiąc, więc część przedsiębiorców może nie uzyskać koncesji. Stwierdził również, że ilość punktów nie wpływa na większe spożycie alkoholu.
Radny Sługocki stwierdził, że przychyla się do wypowiedzi pana sekretarza ponieważ załatwienie wszystkich pozwoleń wymaga czasu.
Radny Chroń zapytał, czy ktoś już się zgłosił o koncesje i o ile wystąpił. Stwierdził również, że zwiększanie ilości punktów na wyrost jest niezasadne.
Wiceprzewodnicząca Rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XL/280/2002 z dnia 20 marca 2002 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i warunków sprzedaży tych napojów na terenie miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – 13 głosami „za” przy 1 głosie ”przeciwnym” podjęła uchwałę Nr XIX/100/16 w sprawie zmiany uchwały nr XL/280/2002 z dnia 20 marca 2002 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i warunków sprzedaży tych napojów na terenie miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
f) określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu (projekt uchwały nr 19/2016).
Z-ca burmistrza poinformował, że co roku rady gmin określają wykaz kąpielisk, w Helu nic się nie zmieniło są te same trzy kąpieliska.
Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XIX/101/16 w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
5. Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.
Z-ca burmistrza w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:
- przystań dla seniora jest w trakcie realizacji w m-cu maju powinna być zrealizowana,
- inwestor otrzymał pozwolenie na budowę hotelu u zbiegu ulic Adm. Steyera - Leśna ale nie posiada informacji kiedy będzie rozpoczęta,
- nie rozumie stwierdzenia radnego Chronia dotyczącego zawłaszczania i ograniczania przestrzeni publicznej w parku, ponieważ na ul. Wiejskiej też została zawłaszczona przestrzeń publiczna na ogródki i stoiska itp. Tereny dzierżawione są zgodnie z przepisami, kiedyś dzierżawiono część parku na „park linowy”. Wpłynął wniosek na realizację tzw. wesołego miasteczka. Umowa zawarta została na okres 3 lat, kwota dzierżawy w 2016 roku wynosi 20 tys. zł +VAT, w przyszłym 25 tys. zł. Teren ogrodzony zostanie celowo, żeby było bezpieczniej dla dzieci ale będą przejścia.
Radny Boszke zapytał, czy można obejrzeć projekt na nieruchomość dla seniorów.
Z-ca burmistrza poinformował, że projekt dostępny jest w pokoju 104.
Radny Boszke zapytał, czy budowa przy ul. Leśnej do 2017 roku zostanie ukończona.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że miasto nie jest inwestorem i nie wie kiedy ukończona zostanie.
Radny Chroń stwierdził, że wybudowano budynek dla gastronomi a jedna karuzela nie może być placem zabaw. Park jest przestrzenią publiczną ogólnodostępną i nie powinno się terenów zielonych zabudowywać gastronomią. Prawie połowa parku jest ogrodzona, czyli nie będzie swobodnego dostępu.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że park jest przewidziany do rewitalizacji, zieleń nie ucierpi, prowadzona tam gastronomia będzie bez alkoholu. Tereny gminne są wydzierżawiane w każdym miejscu.
Radna Turzyńska zapytała, czy inwestor budujący hotel na ul. Leśnej - Steyera zagwarantuje, że nie ruszy z budową przez lipiec i sierpień.
Z-ca burmistrza stwierdził, że każdy rozsądny inwestor unika budowy w zwiększonym ruchu turystycznym a firma ”Margo” ma doświadczenie.
6. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie burmistrza z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 24 marca 2016 roku do 20 kwietnia 2016 roku stanowi załącznik do protokółu.
Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.
Radna Wójcik prosiła o przybliżenie pkt 4 sprawozdania dotyczącego spotkania z panią dyrektor AMW.
Burmistrz Helu poinformował, że nowa pani dyrektor AMW przyjechała do Helu w celu obejrzenia terenów jakie posiada AMW. Prowadzono rozmowy temat planów sprzedaży nieruchomości AMW i posiadanych mieszkań. Nowa pani dyrektor zmierza do „ppp”, tj. przedsięwzięcia prywatno publiczne, czyli nie wyzbywanie majątku. Mieszkania będą prawdopodobnie nadal dzierżawione gminie.
Radny Boszke poprosił o informacje dotyczącą spotkania z senatorem RP p. Rybickim.
Burmistrz Helu poinformował, że spotkanie dotyczyło problemów związanych z rybołówstwem, chodziło o mile, połowy, wchodzenie w Zatokę Gdańską, konflikt dużych i małych jednostek rybaków.
7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.
Wiceprzewodnicząca Rady p.Borucka odczytała:
- zaproszenie od p. Ryszarda Groenwalda na kilkugodzinny rejs połowowy w celu przybliżenia realiów helskiego rybołówstwa,
- pismo od p. Bulińskiego stwierdzające, iż uchwała dotycząca Strategii Rozwoju Ziemi Puckiej na lata 2016-2025 jest dokumentem tzw. „pułkownik”, czyli na półkę po wydaniu.
Przewodniczący Rady poinformował, że ustali termin rejsu jeżeli będą chętni radni.
Wiceprzewodnicząca Rady p. Wójcik odczytała pismo od Naczelnika Urzędu Skarbowego informujące, iż w I kwartale 2016 r. nie wydał decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia terminu zapłaty, rozłożenia na raty podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego.
Przewodniczący rady poinformował, że:
- p. Buliński przekazał senatorowi RP p. Rybickiemu, staroście powiatu puckiego informację na temat uregulowania stanu prawnego lokali mieszkalnych przy ul. Żeromskiego 2.4.6,
- wpłynął wniosek Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w sprawie zmiany hejnału Helu na „Hymn do Bałtyku”.
Wniosek skierowany zostanie do komisji.
CZĘŚĆ TRZECIA
1. Wnioski i informacje.
Przewodniczący rady poinformował, że:
- sesja majowa zostaje przełożona na 25 maja,
Radni jednogłośnie zgodzili się na nowy termin sesji.
- należy złożyć oświadczenia majątkowe.
Radny Boszke stwierdził, że na parking przy ul. Żeromskiego podjeżdżają osoby prowadzące działalność handlową w celu zostawienia worków ze śmieciami i zapytał, kto zajmie się sprawą.
Z-ca burmistrza poinformował, że sprawą musi się zająć właściciel nieruchomości.
Sekretarz miasta stwierdził, że można zamontować kamery, ale śmieci wyrzuca mieszkaniec ponieważ posiada klucze.
Radny Chroń poprosiło o informację kiedy zostanie przesunięte przejście dla pieszych między kościołem a kasynem.
Przewodniczący rady stwierdził, że na przejściu dla pieszych do „Polo” jest studzienka ściekowa i wpada w nią kółko wózka, więc może też należałoby pasy przesunąć.
Radny Boszke prosił o przełożenie i ułożenie równolegle progów zwalniających na ul.Steyera.
Burmistrz Helu stwierdził, że progi zwalniające są po to, żeby przed przejściem dla pieszych samochód zwolnił.
2.Przyjęcie protokołu z XVII i XVIII sesji Rady Miasta Helu.
Protokół z XVII sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 12 głosami „za”.
Protokóły z XVIII sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 12 głosami „za”.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Protokołowała: Daria Ziółkowska
Załączniki:
- Porządek obrad.
- Listy obecności.
- Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w 2015 roku.
- Informacja o stanie sportu realizowanego w oparciu o wykorzystanie miejskiej hali sportowo-widowiskowej i boiska.
- Analiza kosztów bieżących oświaty w dwóch porównywalnych miastach w woj. pomorskim za rok 2014.
- Zestawienie danych ekonomicznych jst - łącznie kraj i województwo.
- Informacja z realizacji gospodarki odpadami komunalnymi w 2015 roku.
- Sprawozdanie dotyczące dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych za 2015 rok.
- Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz stan zaangażowania w procesie uaktualniania Strategii Rozwoju Miasta Helu .
- Ocena działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży w ZSO Hel. Możliwości diagnozy i oddziaływania w tym zakresie na terenie szkoły, realizacja elementów profilaktycznych w ramach programu szkolnego, wpływ orzeczeń i opinii specjalistycznych instytucji na proces dydaktyczno – wychowawczy.
- Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2015 oraz potrzeby związane z realizacją zadań na rok 2016.
- Projekty uchwał.
- Uchwały podjęte.
- Sprawozdanie burmistrza z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 24 marca 2016 roku do 20 kwietnia 2016 roku.
- Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
Na XX sesji Rady Miasta Helu w dniu 25 maja 2016 roku, protokół z XIX sesji zostały zatwierdzone głosami:
„za” |
- |
13 |
„przeciw” |
- |
0 |
„wstrzymującymi się” |
- |
0 |
Przewodniczący Rady
/-/ Arnold Antkowski
Załączniki do pobrania
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Daria Ziółkowska | 24-05-2016 11:31:57 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Daria Ziółkowska | 24-05-2016 |
Ostatnia aktualizacja: | Daria Ziółkowska | 18-07-2016 10:13:58 |