System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Protokół Nr XXII/2016 z sesji Rady Miasta Helu z dnia 29 września 2016 roku
PROTOKÓŁ Nr XXII/2016
z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się 29 września 2016 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Helu
Godzina rozpoczęcia: 9:00 godzina zakończenia: 12:25
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.
Sesję otworzył przewodniczący rady Arnold Antkowski, przywitał radnych i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad.
Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 13 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).
Nieobecni: Zofia Jarosz, Marek Chroń.
2. Przedstawienie porządku obrad
Z-ca burmistrza proponował, aby w pkt 4, części drugiej „Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach” dodać podpunkt d) „w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2016 rok” oraz podpunkt e) „w sprawie upoważnienia do działania w imieniu Rady Miasta Helu”.
Przewodniczący rady po głosowaniu przez radnych wprowadził do porządku obrad proponowane zmiany.
CZĘŚĆ DRUGA
1. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta
i radnych.
Z-ca burmistrza odczytał:
- Interpelację Radnego Marka Chronia z 4 sierpnia 2016 roku w sprawie: „przejazdów pojazdów wojskowych będących własnością Prywatnego Muzeum Broni Pancernej
i Militariów im. Franciszka Biera z Bielska Białej” oraz odpowiedź burmistrza na nią (interpelacja oraz odpowiedź stanowią załącznik do protokołu).
- Interpelację Radnego Arnolda Antkowskiego z 11 sierpnia 2016 roku w sprawie możliwości usprawnienia komunikacji w okolicach ul. Leśnej 5 i 7 ABCD oraz odpowiedź burmistrza na nią (interpelacja oraz odpowiedź stanowią załącznik do protokołu).
- Wniosek Radnego Marka Chronia z 15 września 2016 roku o udostępnienie kserokopii umowy, na podstawie której, na terenie miasta Helu działa Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Biera z Bielska-Białej. Z-ca burmistrza poinformował, iż kopia umowy została Radnemu udostępniona (wniosek stanowi załącznik do protokołu).
- Interpelację Radnego Marka Chronia w imieniu Klubu Radnych Morskie Przymierze Hel - 2020 z 8 września 2016 roku w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania oraz wysokości stawek za parkowanie oraz odpowiedź burmistrza na nią (interpelacja oraz odpowiedź stanowią załącznik do protokołu).
2. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących
Radny Boszke zapytał:
- czy przy boisku będzie zmiana spowalniacza z gumowego na kostkę?
- czy będzie postawiony znak zakaz jazdy rowerów na trasie Hel – Jurata?
- co z ziemią, którą użytkuje „x” grunt gminny, a nie jest jego własnością („chodzi o te szopki za Wiejską 101”)?
- czy będą malowane pasy na ul. Bałtyckiej przy ul. Steyera?
- czy na placu seniorów będą stawiane urządzenia do ćwiczeń?
Radny Antkowski zadał pytanie:
- czy z dniem 1 października można usunąć zakaz skrętu z ul. Wiejskiej w ul. Kaszubską?
3. Zapoznanie radnych z informacją na temat:
a) Wykonania budżetu miasta za I połowę 2016 roku. Ocena stopnia wykonania, występujące trudności i problemy.
Skarbnik przedstawiła informacje z wykonania budżetu miasta Helu za I półrocze 2016 roku. (Informacja stanowi załącznik do protokołu).
b) Stan gotowości Zespołu Szkół Ogólnokształcących do nowego roku szkolnego 2016/2017 (m.in.: stan techniczny, przygotowanie pomieszczeń i budynku, stan wyposażenia pracowni specjalistycznych).
Dyrektor ZSO przedstawiła Stan gotowości Zespołu Szkół Ogólnokształcących do nowego roku szkolnego 2016/2017 oraz notatkę z przeglądu stanu obiektu przed rozpoczęciem roku szkolnego (dokumenty stanowią załącznik do protokołu).
c) Stan spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw sądowych.
Mecenas poinformował, że „głównym adwersarzem w sądzie jest Agencja Mienia Wojskowego. Ustalenia, które zostały zawarte pomiędzy Agencją, a miastem przez burmistrza w wyniku zmiany dyrekcji zostały honorowane. W związku z tym wszystkie roszczenia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, a obecnie Agencji Mienia Wojskowego realizowane są zgonie z wcześniej zawartą umową. Do sądu wpływa wniosek od strony Agencji Mienia Wojskowego o zawezwanie do próby ugodowej.
„Taki wniosek Agencję Mienia Wojskowego kosztuje 40 zł, my stawiamy się, sąd wyznacza termin zawarcia ugody, stawiamy się na ten termin zawarcia ugody, zawieramy ugodę. W zależności od wysokości sporu ta kwota, którą należy zapłacić tytułem odszkodowania za zajmowane mieszkania przez osoby, do których sąd orzekł wyrok eksmisyjny i jednocześnie nałożył na gminę obowiązek dostarczenia tym osobom lokalu socjalnego, ta kwota w zależności od jej wysokości jest rozkładana na raty. To są jedyne koszty, które gmina ponosi. Miasto nie ponosi żadnych kosztów tytułem wpisu sądowego, zastępstwa procesowego. Oszczędności z tego tytułu w skali roku sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.”
„Jeśli chodzi o sprawy egzekucyjne, w tej chwili toczy się jedna egzekucja, dłużnik płaci poza komornikiem jak i do komornika. Trwa ona szósty rok, poprzez sześć lat dłużnik nie chciał zapłacić, a od pół roku egzekucja zbliża się do końca.”
„Jeszcze jedna sprawa sporna, to skarga Prokuratury do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w zakresie uchylenia uchwały Rady Miasta ze stycznia 2016 roku.”
4. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:
a) Przystąpienia do partnerstwa w projekcie pn.: „Pomorskie Partnerstwo dla rozwoju e-usług” przewidzianym do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne (projekt uchwały nr 32/2016).
Z-ca burmistrza poinformował, iż projekt został omówiony na posiedzeniu komisji, a uzasadnienie dołączone do projektu uchwały jest wystarczające.
Przewodniczący rady poprosił o przybliżenie korzyści z projektu wynikną dla miasta Helu.
Z-ca burmistrza wymienił następujące korzyści:
- sprzęt komputerowy, serwer do gromadzenia danych, program pozwalający na obsługę zakresu działalności jakimi są podatki i opłaty lokalne,
- przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi tych programów.
Z-ca burmistrza poinformował, iż 15% wkład gminy jest w postaci pracy pracowników, ich udziału w szkoleniach. Udział w tym projekcie nie wymaga nakładów finansowych ze strony gminy. Wkład własny jest wkładem osobowym
Przewodniczący rady poinformował, iż temat projektu był również poruszany na Radzie Powiatu i Rad wszystkich gmin w powiecie.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie przystąpienia do partnerstwa w projekcie pn.: „Pomorskie Partnerstwo dla rozwoju e-usług” przewidzianym do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXII/114/16 w sprawie przystąpienia do partnerstwa w projekcie pn.: „Pomorskie Partnerstwo dla rozwoju e-usług” przewidzianym do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
b) Wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny (projekt uchwały
nr 33/2016).
Z-ca burmistrza poinformował, iż projekt został omówiony na posiedzeniu komisji, projekt dotyczy przejęcia dróg prowadzących do nieruchomości, które stanowią własność gminy lub przeznaczone są pod inwestycje.
Przewodniczący rady poinformował, że projekt dotyczy dróg prowadzących do Muzeum Obrony Wybrzeża, ośrodka wypoczynkowego „Kormoran” oraz strzelnicy.
„Komunalizacja tych terenów to więcej dróg helskich i szansa na dalszy rozwój. Miejmy nadzieje na łatwiejsze przejmowanie od Lasów Państwowych konsekwencji terenów.”
Radny Łazur zapytał jaki byłby koszt rocznego utrzymania tych dróg, czy można koszty szacować?
Z-ca burmistrza poinformował, iż na obecną chwilę jest to nie możliwe. Drogi nie byłyby sprzątane ani naprawiane, biorąc pod uwagę ich sposób wykorzystania nie ma potrzeby by ponosić jakiekolwiek koszty związane z ich utrzymaniem. To jest sprawa przyszłościowa. Umożliwiają one dostęp do tych nieruchomości, da się nimi poruszać, być może nie po wszystkich w sposób komfortowy, ale spełniają one swoje zadanie. Poruszanie się po nich jest w granicach bezpieczeństwa.
Przewodniczący rady poinformował, że nie drogi te nie podlegają odśnieżaniu w pierwszej kolejności.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny.
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXII/115/16
w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem glosowania imiennego.
c) Zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu (projekt uchwały nr 33/2016).
Skarbnik p. Rzepko poinformowała, iż w związku ze zmianami budżetu Miasta Helu, które dokonały się od ostatniej, czerwcowej sesji dokonuje się uaktualnienia załącznika nr 2 do Wieloletniej Prognozy Finansowej. W załączniku nr 2 nie uległy zmianie przyjęte do Wieloletniej Prognozy Finansowej przedsięwzięcia, ale dokonano naprawy powstałych wcześniej nieprawidłowości, ponieważ w dokumentach czerwcowych pominięto rubrykę „ogółem” – program nie wykazał podliczenia.
Wiceprzewodnicząca p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXII/116/16 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
d) Zmiany w budżecie miasta Helu na 2016 rok.
Z-ca burmistrza poinformował, iż projekt został szczegółowo omówiony na posiedzeniu komisji.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2016 rok.
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXII/117/16 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2016 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
e) Upoważnienia do działania w imieniu Rady Miasta Helu.
Z-ca burmistrza poinformował, iż projekt został omówiony na posiedzeniu komisji. Podjęcie tej uchwały w związku potrzebą upoważnienia osób do działania w imieniu Rady Miasta Helu oraz wpłynięciem skargi i uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest niezbędne.
Mecenas p. Tomczyk poinformował, że nie wszystkie soboty w Polsce są wolne, corocznie prezes Rady Ministrów w porozumieniu z ministrem pracy oraz ministrem spraw socjalnych ogłaszają jakie soboty w danym roku kalendarzowym są pracujące, a jakie są wolne.
Przewodniczący rady dodał, iż sprawa dotyczy pięciu gmin Powiatu Puckiego oraz Miasta Gdańska. Poinformował również, że w tej sprawie zwraca się uwagę na pas nadmorski, który w sezonie letnim powinien być szczególnie traktowany. Tworzy się porównania z Wrocławiem i Bydgoszczą w kwestii wykorzystania parkingów rotacyjnych. Analizy tych danych wykazują, że ruch turystyczny, w lipcu i sierpniu powoduje, iż dla tych miast soboty i niedziele są to dni pracujące. Ten temat również zostanie przedstawiony na posiedzeniu zarządu Związku Gmin i Miast Morskich.
Radny Sługocki stwierdził, iż w tej chwili jest to jakiś dochód dla miasta, trzeba się dziwić, że ten dochód się odbiera. Czy sobota jest wolna czy robocza jest to sprawa dyskusyjna.
Przewodniczący rady wspomniał, iż parkingi te są rotacyjne, nie maja na siebie zarabiać, tylko regulować ruch zgodnie z ustawą o ruchu drogowym.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik poinformowała, że na posiedzeniu komisji stałych padła propozycja, aby osobą upoważnioną do reprezentowania był Przewodniczący rady p. Antkowski.
Przewodniczący rady podziękował za wyróżnienie oraz oświadczył, że będzie reprezentował przed Sądem Wojewódzkim Radę Miasta Helu.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie upoważnienia do działania w imieniu Rady Miasta Helu.
Rada Miasta w obecności 12 radnych – 12 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXII/118/16 w sprawie upoważnienia do działania w imieniu Rady Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
5. Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.
Z-ca burmistrza w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:
- nie przewiduje się zmiany spowalniaczy przy boisku,
- projekt organizacji ruchu nie przewiduje znaku zakazu jazdy rowerów drogą nr 216,
- użytkowanie gruntu przy ul. Wiejskiej 101 zostanie sprawdzone,
- na wiosnę zostanie wymalowane przejście dla pieszych przy ul. Bałtyckiej w stronę portu,
- nie ma miejsca na urządzenia do ćwiczeń przy przystani dla seniorów,
- po 2 października zostanie usunięty znak zakazu skrętu w prawo z ul. Wiejskiej w ul. Kaszubską.
Burmistrz dodał, że jeśli gmina otrzymała teren pod przystań dla seniorów od Lasów Państwowych, to nie należy się teraz ubiegać o dodatkowe miejsce pod urządzenia do ćwiczeń. W przyszłości chciałbym by stanął tam jeszcze stolik do gry w szachy.
6. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.
Przewodniczący rady poprosił o przedstawienie znaczących punktów.
Burmistrz poinformował, że wszystkie spotkania wymienione w sprawozdaniu z działalności Burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym miały na celu poprawienie sytuacji miasta. Jednym z ważniejszych, było spotkanie z inwestorami, dotyczące obszaru portu, na którym poruszono wątek „nie bo nie”. „Wszyscy wiemy, że chcemy nasze miasto uatrakcyjnić i ożywić przez cały rok, wszyscy ku temu zmierzamy i wszyscy o tym mówimy i wszyscy mieszkańcy tego miasta są zgoni. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest to związane z pozyskaniem nowych miejsc pracy, że są to podatki, które wpłyną do miasta. W ten sposób będziemy mogli mieć więcej środków na to by realizować potrzeby własne miasta, drogi czy udogodnienia dla mieszkańców. W momencie kiedy te rozwiązania zostają przedstawione, napotykamy na opór, a inwestorzy mówią, że skoro Wy nas nie chcecie, to my na siłę się pchać nie będziemy”.
Przewodniczący rady poprosił o poruszenie punku 1 i 3 Sprawozdania z działalności Burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
Burmistrz poinformował, że tematem rozmów z dyrektorem regionalnym Lasów Państwowych była „noclegownia”, uregulowanie stanu formalnego, przekształcenia działki leśnej na działkę zabudowaną.
Radny Sługocki zwrócił się z pytaniem jaki statut ma gmina odnośnie tej działki?
Z-ca burmistrza poinformował, że gmina jest właścicielem. Działka została przez gminę kupiona z bonifikatą od Agencji Mienia Wojskowego.
Radna Turzyńska zwróciła uwagę, iż budynek jest remontowany i zadała pytanie czy planuje się tam zamieszkania?
Z-ca burmistrza poinformował, iż na chwilę obecną trwają prace porządkowe wewnątrz budynku, które mają na celu zapewnienie lepszych warunków. Planowane jest również doprowadzenie bieżącej wody.
Sekretarz miasta poinformował, że zakończono prace instalacyjne liczników na kartę prepaid, w październiku ma zostać uruchomiona opcja wykupu prądu przez osoby mieszkające w „noclegowni”.
Radna Janiak zadała pytanie o statut budynku znajdującego się przy WDW Rewita.
Z-ca burmistrza poinformował, że teren ten został sprzedany i stanowi obecnie własność prywatną. W akcie notarialnym warunkiem było udostępnienie pomieszczenia pod informacje turystyczną.
Radny Sługocki zapytał czy teren był przekazany przez Ministerstwo Obrony Narodowej?
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że teren został przekazany przez Starostę Puckiego.
Przewodniczący rady poprosił o wyjaśnienia do punku 3 sprawozdania.
Burmistrza poinformował, że tematem rozmów z przedstawicielami Zrzeszenia Rybaków Morskich OP było Lokalne Centrum Sprzedaży Ryb oraz problem z otwarciem tego centrum w związku z wnioskami mieszkanki Helu, m.in. o przeniesienie wentylatorów. Burmistrz wyjaśnił, iż wentylatory zostały przeniesione za kwotę 70000 zł na koszt inwestora. Ze strony gminy nie ma żadnych przeciwskazań by uruchomić Lokalne Centrum Sprzedaży Ryb.
Z-ca burmistrza poinformował, iż jednym z elementów, który warunkował uruchomienie lokalnego centrum był system podawania ryby.
Prezes Zarządu Portu p. Kosińska wyjaśniła, że estakada jest wybudowana, pozostaje jeszcze szereg prac wewnątrz budynku by całość uruchomić.
Przewodniczący rady poinformował, że przejście w murze przy ul. Maszopów prócz usprawnienia komunikacji między portem, a ul. Wiejską miało jeszcze jeden cel. Doprowadzenie do miejsca sprzedaży detalicznej, którą rok temu Prezes Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb obiecał uruchomić. Czy ten temat będzie możliwy do poruszenia w związku z aktualną sytuacją tego podmiotu?
Przewodniczący rady poprosił o wykonanie zdjęć z obrad Sesji Rady Miasta.
Radny Boszke zadał pytanie ile pomieszczeń znajduje się w „noclegowni” i ilu mieszkańców będzie tam mieszkało?
Z-ca burmistrza poinformował, że taką odpowiedź przygotuje.
Radna Janiak poinformowała, że mieszka tam 11 osób.
7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu,
Przewodniczący rady poinformował, że:
- wpłynęło pismo z Prokuratury Rejonowej w Pucku w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania,
- wpłynęła informacja dotycząca zmian w Klubie Lepsza Przyszłość Dla Helu – informację odczytała wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik,
Radny Boszke zapytał co było powodem usunięcia radnego z klubu?
Przewodniczący rady poinformował, że na ten temat powinien odpowiadać sekretarz klubu, dodał również, że zostało wysłane pismo, z którego treści wynika, że w ciągu 14 dni można się od decyzji odwołać i prosić o uzasadnienie. Sesja Rady Miasta nie jest miejscem na rozstrzyganie wewnętrznych spraw klubu.
- wpłynęło pismo dotyczące szkód w mieszkaniu Państwa Andrearczyk – pismo odczytała Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka,
Przewodniczący rady poinformował, że temat rozpatrywała Komisja Społeczna, ale nie zakończyła postępowania, z powodu potrzeby rozmowy z inspektorem budowlanym. Inspektor budowlany będzie 4 października.
Radny Boszke wyjaśnił, że treść pisma jest kłamstwem. Radny lokal wynajął, najemca remont prowadzi i posiada na to odpowiednie dokumenty. Radny wraz z najemcą byli u Państwa Andrearczyk i najemca zadeklarował się do naprawy szkód.
Radna Janiak zapytała jaki status ma mieszkanie, czy własnościowe czy gminne?
Radny Boszke oznajmił, że mieszkanie jest własnościowe.
Radna Janiak poinformowała, że przepisy własnościowe mówią, iż jeśli jest pan właścicielem, to pan za to mieszkanie odpowiada.
- wpłynęła uchwała Nr 096/g11/B/II/16 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 5 września 2016 roku - pismo odczytała Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik,
- wpłynęła interpelacja Radnego Marka Chronia dotyczące przejazdów pojazdów wojskowych będących własnością Prywatnego Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Bier,
- wpłynęło pismo z Klubu Radnych Morskie Przymierze Hel – 2020 w sprawie parkingów,
- wpłynęło pismo w sprawie gotowości do wykupienia Wojskowej Kwatery Stałej zajmowanej przez p. Malinowskiego – pismo odczytała Wiceprzewodnicząca rady
p. Borucka,
Przewodniczący rady poinformował, że:
- uzyskał decyzję Wojewody Pomorskiego z grudnia 2002 roku o przekazaniu terenu nr 150
o powierzchni 1,5900 ha Burmistrzowi Helu, nieruchomość została zinwentaryzowana jako mienie ogólnonarodowe. Teren wraz z nieruchomościami na nim się znajdującymi został skomunalizowany,
- P. Malinowski z decyzją się nie zgadza.
Radny Boszke poprosił o wyrażenie opinii przez Mecenasa.
Mecenas p. Tomczyk wyjaśnił, że do momentu administrowania lokali przez wojsko, nazywano je kwaterami stałymi, w momencie skomunalizowania, lokale stały się mieszkaniami komunalnymi. Lokale te zostały wystawione do wykupu z 95% bonifikatą, wszyscy mieszkańcy, prócz p. Malinowskiego z bonifikaty skorzystali. Problemem nie jest wykup mieszkania, a infrastruktura drogowa. Nie ma możliwości prawnej żeby posiadaczowi/najemcy lokalu sprzedać „coś” co jest poza granicami działki. Bonifikata została umorzona, lokal można wykupić po cenie komercyjnej, wyznaczonej przez rzeczoznawcę.
Radny Łazur stwierdził, że w związku z powyższym nie ma przedmiotu sporu.
Radny Sługocki poinformował, że rada doszła do wniosku („chyba to był wniosek formalny”) by wstrzymać sprzedaż mieszkań komunalnych.
Mecenas p. Tomczyk poinformował, że o tym czy gmina będzie wyzbywała się mieszkań poprzez sprzedaż, decyduje tylko Rada Miasta.
Radna Janiak wyjaśniła, że nie był to wniosek formalny.
Przewodniczący rady poinformował, że była to dyskusja, w której poruszono temat Uchwały z 29 stycznia 2015 roku Nr 4/25/15, która uchyliła bonifikatę 95% przy sprzedaży mieszkań komunalnych. Uchwały nikt nie odwołał, jest utrzymana w mocy.
Z-ca burmistrza poinformował, że bonifikata została uchylona oraz że uchylono uchwałę
o sprzedaży wszystkich mieszkań komunalnych za wyjątkiem „leżącego górnika”. Gdyby wpłynął wniosek o chęci wykupu takiego mieszkania, Rada Miasta musiałaby wyrazić zgodę. Intencją jest by przegłosować opinię o nie sprzedawaniu mieszkań komunalnych. Byłoby to pomocne w odpowiedzi na wnioski wpływające do burmistrza.
Radna Janiak wniosła, by uświadomić mieszkańców na jakiś czas przed wstrzymaniem wykupu, że gmina ma taki zamiar.
Radny Pszeniczny poinformował, że jest za tym by każdy wniosek był rozpatrywany indywidualnie, ponieważ relatywnie zyski i straty mogą być niewspółmierne z celem.
Radny Sługocki stwierdził, że albo wszystkim umożliwia się wykup, albo nikomu.
Mecenas p. Tomczyk wyjaśnił, że Rada Miasta podjęła uchwały o uchyleniu 95% bonifikaty
i o braku możliwości sprzedaży mieszkań komunalnych. W związku z powyższym nie ma sensu dawania czasu mieszkańcom, ponieważ czas ten skończył się z dniem podjęcia uchwały. Nie można zabronić możliwości wystąpienia z wnioskiem o wykup mieszkania komunalnego. Rada miasta musi podjąć uchwałę o sprzedaży każdego mieszkania komunalnego oraz uchwałę globalną upoważniającą burmistrza do sprzedaży, bądź uchwałę o sprzedaży każdego mieszkania osobno.
Z-ca burmistrza poinformował, że uchwała o sprzedaży mieszkań komunalnych obowiązywała ponad 20 lat. Każdy kto chciał w tym czasie lokal wykupić, miał taką możliwość.
Radny Łazur poinformował, ze odpowiedź na wniosek p. Malinowskiego jest prosta, mianowicie nie można sprzedać tego terenu, ponieważ p. Malinowski nie posiada kwatery stałej.
Przewodniczący rady poinformował, że Rada Miasta do czasu wybudowania mieszkań komunalnych wstrzymuje się ze sprzedażą istniejącego zasobu. Przewodniczący poprosił mecenasa o opinię do tego sformułowania.
Mecenas stwierdził, że informacja nie jest wiążąca, ponieważ musiała by powstać uchwała. Jest to jednak informacja dla burmistrza o kierunku działania, natomiast nie wstrzymuje ona możliwości składania wniosków o wykup mieszkań komunalnych.
Przewodniczący rady poinformował, że wpłynęło pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotyczące przekroczenia terminu przedłożenia uchwał organowi nadzoru. Przewodniczący poprosił o zabranie głosu Panią Skarbnik.
Skarbnik p. Rzepko wyjaśniła, że uchwały wpływają dwutorowo, przez skarbnika i komórkę organizacyjną czyli sekretarza. P. Rzepko stwierdziła, że skoro uchwała została wysłana przez komórkę organizacyjną nie będzie jej powielać. Okazało się, że uchwały wysyłane przez komórkę organizacyjną nie są ważne dla Regionalnej Izby Obrachunkowej, ma je wysyłać skarbnik. Sprawa została wyjaśniona i naprawiona. Każda uchwała, która jest przygotowywana przez komórkę finansową jest teraz wysyłana przez skarbnika.
Sekretarz miasta dodał, że musi wysyłać uchwały jako komórka organizacyjna, ponieważ obowiązuje go Ustawa o Samorządzie Gminnym.
CZĘŚĆ TRZECIA
1. Wnioski i informacje,
Radna Janiak przekazała informację od mieszkanki dotyczącą:
- remontu budynku przy ul. Wiejskiej 80, istnieje chęć remontu budynku, ale nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się na pokrycie kosztów,
- otrzymania mieszkania dla córki.
Radna wniosła o rozpatrzenie sprawy odnośnie gokartów czterokołowych, które latem można wynająć by poruszać się po mieście. Wynajmowały je osoby nieletnie, zdarzały się sytuacje potrąceń pieszych.
Z-ca burmistrza poinformował, że takie pojazdy są kwalifikowane jako rowery.
Komendant Straży Miejskiej wyjaśnił, że pojazdy takie są uznawane jako rower i nie ma potrzeby bycia pełnoletnim by z nich korzystać.
Z-ca burmistrza poinformował, że można to traktować jako wykroczenie, wezwać policję i poinformować, że nastąpiła kolizja.
Radny Boszke wniósł by:
- koło przystanku końcowego postawić WC, ponieważ osoby oczekujące na transport, czy też kierowcy załatwiają swoje potrzeby przy płocie ZZOM,
- śmieciarki stacjonowały w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,
- powstała kratka ściekowa przy garażach przy ul. Leśnej 6, ponieważ przy dużych opadach stoi tam woda.
Przewodniczący rady wniósł, by na terenie miasta zaistniały skrzynki na odzież dla PCK.
Radna Turzyńska podziękowała służbom porządkowym za ciężką pracę w trakcie sezonu letniego.
Gość p. Łopatyńska - Ostrowska przedstawiła scenariusz imprezy. Którą wraz z „Promykiem Nadziei” chciałaby w Helu w okresie letnim zorganizować przy współpracy z Urzędem Miasta.
Przewodniczący rady poprosił o kwotę potrzebną na takie przedsięwzięcie.
Gość p. Łopatyńska - Ostrowska poinformowała, że byłaby to kwota 25000zł.
2. Przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Miasta Helu,
Protokół z XXI sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 13 głosami „za”.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Protokołowała: Julia Milewczyk
Załączniki:
- Porządek obrad.
- Lista obecności radnych.
- Lista obecności gości.
- Interpelacja w sprawie przejazdów pojazdów wojskowych będących własnością Prywatnego Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Bier z Bielska Białej.
- Interpelacja w sprawie możliwości usprawnienia komunikacji w okolicach ul. Leśnej 5 i 7 ABCD.
- Wniosek o udostępnienie kserokopii umowy, na podstawie której, na terenie miasta Helu działa Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Bier
z Bielska-Białej. - Interpelacja w sprawieustalenia stref płatnego parkowania oraz wysokości stawek
za parkowanie. - Informacja z wykonania budżetu miasta Helu za I półrocze 2016 roku.
- Stan gotowości Zespołu Szkół Ogólnokształcących do nowego roku szkolnego 2016/2017.
- Projekty uchwał.
- Uchwały podjęte.
- Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 16 czerwca do 14 września 2016 roku.
- Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
Na ……………. sesji Rady Miasta Helu …………. ………… 2016 roku
protokół z XXII sesji został zatwierdzony głosami:
„za” |
- |
„przeciw” |
- |
„wstrzymującymi się” |
- |
Załączniki do pobrania
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Julia Milewczyk | 11-10-2016 09:40:40 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Julia Milewczyk | 11-10-2016 |
Ostatnia aktualizacja: | Julia Milewczyk | 11-10-2016 09:44:32 |