System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Protokół Nr XXVII/2017 z sesji Rady Miasta Helu z dnia 30 marca 2017 roku
PROTOKÓŁ Nr XXVII/2017
z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 30 marca 2017 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu.
Godzina rozpoczęcia 9:00 godzina zakończenia 14:29
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.
Sesję otworzył przewodniczący rady Arnold Antkowski, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad.
Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 15 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokółu).
Nieobecna: Zofia Jarosz.
2. Przedstawienie porządku obrad
Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie 15 głosami „za”.
CZĘŚĆ DRUGA
1. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta i radnych.
Z-ca burmistrza poinformował, że nie było żadnych wniosków interpelacji.
2. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Radna Janiak prosiła o informację:
- czy można zweryfikować mapę Helu ponieważ jest zrobiona odwrotnie,
- czy można szlakę przy garażach zabezpieczyć piaskiem,
- czy można usunąć plakaty z przystanków, ponieważ bus nie widzi czy stoją pasażerowie,
- czy można zabezpieczyć dziury przy kotłowni na ul. Steyera,
- czy można zrobić na jezdni progi zwalniające.
Radna Jarosz poprosiła o informację kiedy zostanie zrobiony kawałek chodnika na ul. Wuja Klemensa oraz koło pana Sojeckiego na ul.Wiejskiej.
Radny powiatowy p. Muża prosił o wystąpienie do Urzędu Morskiego o zrefulowanie małej plaży.
Przewodniczący rady poprosiło informację, czy można udrożnić przejście ul. Przybyszewskiego w kierunku morza jeszcze przed sezonem 2017.
3. Wnioski i informacje.
Z-ca burmistrza poinformował, że gmina przyznano dofinansowanie ze środków UE w wysokości 631 200,00 zł, tj. 51,92% kosztów kwalifikowanych do projektu „Zwiększenie efektywności energetycznej budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu”.
4. Zapoznanie radnych z informacją na temat:
Przewodniczący rady zaproponował rozpatrzenie kolejnych punktów porządku obrad ponieważ przedstawiciele służb mundurowych zostali zaproszeni na godz.10:00.
b) sprawozdanie z dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych w mieście za 2016 rok.
Z-ca burmistrza poinformował, że radni otrzymali pisemną informację dot. najmu i dzierżawy terenów gminnych za 2016 rok (informacja stanowi załącznik do protokółu).
c) sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2016 oraz potrzeby związane z realizacją zadań na rok 2017.
Przewodniczący rady poinformował, że temat omówiony był szczegółowo na posiedzeniu komisji.
Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2016 oraz potrzeby związane z realizacją zadań na rok 2017 stanowi załącznik do protokółu.
d) sprawozdanie Komisji Stypendialnej o przyznanych stypendiach za I półrocze (semestr) 2016/2017.
Przewodnicząca Komisji Stypendialnej p. Pieszak odczytała sprawozdanie o przyznanych stypendiach (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).
5. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:
a) Zmian w budżecie miasta Helu na 2017 rok (projekt uchwały nr 14/2017).
Skarbnik miasta poinformowała, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniu wspólnym komisji.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2017 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/152/17 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2017 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
b) Sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu (projekt uchwały nr 15/2017).
Z-ca burmistrza poinformował, że sprzedaż gruntu 24m² działka 337/6 przy ul. Żeromskiego obok pensjonatu „Cecylia” następuje z przeznaczeniem na poprawę zagospodarowania posiadanej nieruchomości 332 na rzecz osób fizycznych.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/153/17 w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
c) Określenia kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina miejska Hel (projekt uchwały nr 16/2017).
Sekretarz miasta wyjaśnił, że do pierwszej klasy podstawowej przyjmowane są dzieci zgłoszone przez rodziców zamieszkałe na terenie gminy Hel. Jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego. Wskazane w projekcie uchwały kryteria powstały w wyniku konsultacji z dyrektorem ZSO.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina miejska Hel (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/154/17 w sprawie określenia kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina miejska Hel, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
d) Określenia kryteriów rekrutacji dzieci do przedszkola na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, dokumentów niezbędnych do potwierdzania tych kryteriów oraz określenia kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata (projekt uchwały nr 17/2017).
Sekretarz miasta wyjaśnił, że zgodnie z ustawą „prawo oświatowe” do publicznego przedszkola przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na terenie gminy. W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba miejsc w przedszkolu na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria ustawowe. Jeżeli przedszkole dysponuje wolnymi miejscami należy przeprowadzić rekrutacje uzupełniającą w której brane pod uwagę będą kryteria określone przez Radę Miasta Helu. Wskazane w projekcie uchwały kryteria powstały w wyniku konsultacji z dyrektorem ZSO.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów rekrutacji dzieci do przedszkola na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, dokumentów niezbędnych do potwierdzania tych kryteriów oraz określenia kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/155/17 w sprawie określenia kryteriów rekrutacji dzieci do przedszkola na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, dokumentów niezbędnych do potwierdzania tych kryteriów oraz określenia kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
e) Dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego (projekt uchwały nr 18/2017).
Sekretarz miasta poinformował, że miesiąc temu radni podejmowali projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Wpłynęła pozytywna opinia kuratora oświaty, dlatego przygotowano projekt uchwały.
Dyrektor ZSO p. Sojecka poinformowała, że:
- 5 kwietnia na radzie pedagogicznej zostanie przedstawiony arkusz organizacyjny,
- nie planuje zwolnień nauczycieli z ZSO,
- etaty opracowane są zgodnie z wytycznymi kuratorium,
- planowane są cztery grupy przedszkole i jedna klasa podstawowa,
- nauczyciele przystępują do strajku osobą kontaktową jest przewodnicząca komitetu p. Helena Walkusz. Wynagrodzenie biorącym udział nauczycielom w strajku zostanie za jeden dzień potrącone. Dzieci będą miały opiekę w szkole, ale nauczyciele proszą rodziców którzy popierają strajk o nie przysyłanie dzieci do szkoły.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/156/17 w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Powrót do pkt 4. Zapoznanie radnych z informacją na temat:
a) oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Helu w 2016 roku na podstawie informacji: Komisariatu Policji dla Gmin Hel i Jastarnia, Komendy Powiatowej Policji, Prokuratury Rejonowej, Straży Granicznej, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu, Straży Miejskiej w Helu.
Prokurator Rejonowy w Pucku p. Sławomir Dzięcielewski przedstawił informacje dot. postępowań przygotowawczych prowadzonych w Prokuraturze Rejonowej w 2016 roku oraz zestawienie środków zapobiegawczych zastosowanych w toku postępowań przygotowawczych wobec mieszkańców miasta Helu (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Komendant Powiatowy Policji pan insp. Leszek Gurski przedstawił informacje dotyczącą bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2016 roku (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radna Turzyńska prosiła o:
- zabezpieczenie wejścia 66 na plażę przy ul. Leśnej przez dwóch policjantów podczas imprezy EB.
Komendant Powiatowy Policji poinformował, że będzie weryfikacja zabezpieczenia, ponieważ organizatorzy imprezy nie spodziewali się takiej ilości osób, ale gdy będzie to impreza cykliczna przez dłuższy okres czasu zainteresowanie może być mniejsze.
- interwencje na ul. Leśnej (działka p. Pelowskiego) ponieważ postawiony jest tam domek z grami hazardowymi czynny 24h, przebywają tam nieletni, jest hałas, bójki.
Prokurator Rejonowy poinformował, że Urząd Celny walczy z „siódemkami” - grami hazardowymi, zatrzymuje automaty. Wyjaśnił również, że rząd pracuje nad zmianą ustawy hazardowej.
Radna Turzyńska poinformowała, że w punkcie gier są wypłacane pieniądze więc nie jest to gra na punkty.
Komendant Powiatowy Policji poinformował, że czasami likwidacja punktu hazardowego opiera się na samowoli budowlanej, ale ciężka jest walka z „siódemkami”.
Komendant Komisariatu Policji dla Gmin Hel i Jastarnia pan asp. szt. Adam Szczypiorowski przedstawił sprawozdanie roczne dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Hel i Jastarnia w 2016 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).
Stwierdził również, że Hel jest uważany za miejscowość bardzo bezpieczną. Zachowanie osób nadużywających alkohol szkodzi wizerunkowo, ale nie ma przepisu umożliwiającego odizolowania takiego mieszkańca. Jedyną możliwością jest kierowanie wniosków do sądu. Mieszkaniec zostaje skazany, ale nie wykonuje kary przymuszającej do prac na cele społeczne, więc po jakimś czasie zostaje kara zamieniona na pozbawienie wolności. Został skierowany wniosek o przymusowe leczenie, ale jest to długotrwały proces.
Prokurator Rejonowy poinformował, że jeżeli w ciągu dwóch lat dana osoba nie stawi się na przymusowe leczenie wyroku nie można egzekwować a w pierwszej kolejności wysyłane są na leczenie osoby które dobrowolnie poddają się leczeniu.
Komendant Komisariatu Policji wyjaśnił, że brane będą pod uwagę spostrzeżenia radnej z imprezy masowej, ale na pewno nie będzie postawionych dwóch policjantów pilnujących wejścia 66 na plażę ponieważ nie ma takiej możliwości. Poinformował jednocześnie, że prawdopodobnie impreza ma być cykliczna przez sezon więc może nie być takiej kumulacji osób w jednym dniu.
Następnie podziękował władzom miasta za wsparcie policji.
Z-ca burmistrza stwierdził, że na razie nie posiada żadnych informacji o cykliczności imprezy EB, rozmowa była o 2-3 dniowej w sierpniu, ale żaden wniosek jeszcze nie wpłynął.
Przewodniczący rady poprosił o informacje:
- czy zła nawierzchnia drogi 2016 od Juraty do Helu ma wpływ na ilość zdarzeń,
- czy rowerzyści mają obowiązek korzystać ze ścieżki rowerowej.
Prosił również o zwiększenie ilości kontroli na skrócie przy ul. Kapitańskiej i ul. Adm.Steyera do boiska ponieważ kierowcy znacznie przekraczają na tych odcinkach prędkość.
Komendant Komisariatu Policji wyjaśnił, że największą przyczyną wypadków na drodze 216 jest prędkość i to jest problem a droga jest bezpieczna.
Komendant Powiatowy Policji poinformował, że rowerzyści mają obowiązek jechać ścieżką rowerową wracając z Helu, a jeżeli jadą do Helu mogą korzystać z jezdni.
Pan Grzegorz Kuleta dyrektor Biura Senatorskiego Sławomira Rybickiego poprosił o informację, czy jeżeli ścieżka rowerowa nie nadaje się do „kolarzówki” może korzystać z drogi publicznej dla własnego bezpieczeństwa.
Komendant Powiatowy Policji poinformował, że ścieżka rowerowa nie ogranicza rowerów wyposażonych w opony np. szosowe.
Pan Kuleta stwierdził, że może w sądzie udowodnić, iż jazda na danej ścieżce jego rowerem stanowi niebezpieczeństwo i może uszkodzić rower, dlatego korzysta z drogi publicznej.
Prokurator Rejonowy poinformował, że mimo naruszenia przepisu osoba posiadająca rower o którym mówił p. Kuleta nie powinna być ukarana za wykroczenie, ale jest to kwestia udowodnienia w sądzie.
Mieszkaniec Helu p. Koreńczuk stwierdził, że:
- droga 216 jest w złym stanie, a jest to droga również prezydencka,
- ścieżka rowerowa jest w złym stanie,
- kutry w porcie w ogóle nie są pilnowane przez patrole policyjne.
Radny Dzikowski zapytał, czy ścieżka rowerowa i droga rowerowa są jednakowymi terminami.
Radny Boszke poprosiło podanie artykułu, który mówi, że kierujący rowerem musi jechać ścieżką rowerową.
Komendant Komisariatu Policji poinformował, że przygotuje informację dotyczącą artykułu i prześle do przewodniczącego rady.
Sekretarz miasta poinformował, że ścieżka rowerowa i droga dla rowerów jest jednakowym terminem.
Radny Sługocki stwierdził, że zachowanie p. Tomasza podczas sezonu jest nie do opisania i zapytał, kto ma się nim zająć.
Komendant Komisariatu Policji poinformował, że tak jak już informował nie ma przepisu pozwalającego na odizolowanie od społeczeństwa.
Z-ca komendanta PSP p. Andrzej Borkowski przedstawił informacje na temat ilości zdarzeń i rodzaju miejscowego zagrożenia w 2016 roku (informacja stanowi załącznik do protokółu).
Naczelnik OSP Hel p. Krzysztof Pszeniczny przedstawił informację dot. stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie miasta Helu w 2016 roku ((informacja stanowi załącznik do protokółu).
Radna Janiak zapytała, czy zostały ukarane osoby za zdarzenia ropopochodne na jezdniach.
Radny Pszeniczny wyjaśnił, że OSP jest od usuwania szkód a od ścigania są inne służby.
Z-ca Komendanta Placówki Straży Granicznej p. Piotr Dettlaff poinformował, że:
- przeprowadzono 61 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców – 263 osoby powiązane z nielegalnie wykonywana pracą,
- zatrzymano 59 cudzoziemców za nielegalne wykonywanie pracy,
- wydano 71 decyzji o zobowiązaniu do powrotu,
- na 35 pracodawców nielegalnie powierzających pracę sad nałożył karę grzywny na łączną kwotę 47 600,00 zł a na cudzoziemców 1 200,00 zł,
- wydano 3 decyzje w sprawie ochrony humanitarnej dla cudzoziemców,
- wobec 53 cudzoziemców cofnięto zakaz ponownego wjazdu, unieważniono 3 wizy,
- przeprowadzono 62 wywiady środowiskowe w związku z ubieganiem się o tytuł pobytu cudzoziemców, przeprowadzono 15 kontroli legalności pobytu cudzoziemców- 19 osób objętych kontrolą,
- wylegitymowano 1051 obywateli Polski, 1927 cudzoziemców, skontrolowano 500 pojazdów zarejestrowanych na terytorium RP i 933 pojazdy zarejestrowane poza RP,
- zatrzymano: 5 osób za posiadanie środków odurzających, 4 nietrzeźwych kierowców nałożono mandaty karne na 95 osób na kwotę 12 200,00zł,
- zatrzymano towary na łączną kwotę 3 486 508,00 zł – głównie towary akcyzowe, we współdziałaniu międzynarodowym zatrzymano 3,5 tony narkotyków,
- dokonano odprawy 22875 osób i 4321 środków transportu,
- ujawniono 41 przypadków wypłynięcia jednostek na akweny zamknięte dla żeglugi i rybołówstwa, 5 przypadków przekroczenia granicy państwowej wbrew obowiązującym przepisom przez jednostki pływające, nałożono 5 mandatów karnych na sumę 1250,00 zł,
- przeprowadzono 9 patroli z wykorzystaniem łodzi służbowych SG,
- przeprowadzono 23 prelekcje informacyjno-edukacyjne oraz profilaktyczne dot. bezpieczeństwa dzieci, łącznie w prelekcji wzięło udział 2919 dzieci i pedagogów,
- współpracują z MOW w celu otworzenia sali historii SG.
Przewodniczący rady poprosił o informację, czy były robione kontrole narkotyków w ZSO Hel.
Z-ca Komendanta Placówki SG poinformował, że kontrole takie odbywają się na zaproszenia szkoły i musiałby sprawdzić, czy takie kontrole się odbyły.
Komendant SM p. Adam Marciniak przedstawił sprawozdanie dot. oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Helu (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).
Radna Fiedorczyk prosiła o przygotowanie na kolejną sesję informacji na temat kwoty ściągniętej z nałożonych mandatów.
Powrót do pkt 5: Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:
f) Zmiany uchwały Nr XXVII/162/13 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2013 roku (projekt uchwały nr 19/2017).
Przewodniczący rady poinformował, że projekt uchwały został przygotowany zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Prokuraturę Rejonową w Pucku.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXVII/162/13 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2013 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/157/17 w sprawie zmiany uchwały Nr XXVII/162/13 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2013 roku, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
g) zmian w uchwale w sprawie powołania stałej komisji Rady Miasta Helu (projekt uchwały nr 20/2017).
Radna Borucka odczytała wniosek Komisji Gospodarczej w sprawie odwołania z funkcji przewodniczącego komisji Jana Boszke i z funkcji wiceprzewodniczącego Andrzeja Dzikowskiego oraz powołania na funkcję przewodniczącego komisji Andrzeja Dzikowskiego a na wiceprzewodniczącego Krzysztofa Pszenicznego. Zmiany motywowane były poprawą efektywności pracy komisji.
Radny Andrzej Dzikowski i radny Krzysztof Pszeniczny wyrazili zgodę na przyjęcie zaproponowanych funkcji.
Wiceprzewodnicząca rady p. Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale w sprawie powołania stałej komisji Rady Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXVII/158/17 w sprawie zmian w uchwale w sprawie powołania stałej komisji Rady Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
h) wyrażenia zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę nieruchomości na okres powyżej trzech lat (projekt uchwały nr 21/2017).
Z-ca burmistrza poinformował, że projekt był omawiany na posiedzeniu wspólnym komisji wraz z przedstawicielami zrzeszenia. Odbyło się również spotkanie burmistrza Helu z Zarządem zrzeszenia w celu omówienia wstępnych warunków umowy.
Radny Łazur stwierdził, że w projekcie uchwały zapisane jest, iż szczegółowe warunki dzierżawy określi umowa, ale radni ich nie znają.
Prezes Zrzeszeniu Rybaków Morskich - Organizacja Producentów Władysławowo p. Jacek Wittbrodt poinformował, że proszą o podzielenie całego roku dzierżawnego na dwa okresy, tj. wyższa opłata gdy jest okres połowu i wyładunku i drugi kiedy nie ma połowu.
Radny Chroń stwierdził, że:
- proponowany okres dzierżawy jest zbyt długi,
- płatności dot. dzierżawy o których poinformowano radnych na komisji z uwzględnieniem sezonowości są symbolicznymi,
- skoro proponuje się podjęcie uchwały z długim terminem jej obowiązywania radni powinni znać treść umowy przed podjęciem.
Z-ca burmistrza wyjaśnił, że w uchwałach o wyrażeniu zgody na oddanie w bezprzetargową dzierżawę lub użytkowanie zawsze jest zapis, iż szczegółowe warunki określi umowa. To burmistrz jako organ wykonawczy sporządza umowę i bierze za nią odpowiedzialność. Radni podejmowali już takie uchwały. Następnie poinformował, że Zrzeszenie zaproponowało we wniosku sposoby rozliczenia, ale pan burmistrz ma swoją propozycję i będą prowadzone negocjacje.
Radny Sługocki poprosił o informację w jakich miesiącach będzie wyższa dzierżawa, a kiedy niższa.
Pan Wittbrodt poinformował, że wyższa opłata będzie od miesiąca stycznia do kwietnia a potem nie ma połowów ryb pelagicznych.
Radny Chroń stwierdził, że:
- radni głosowali wczesnej nad podobnymi uchwałami, ale nie można porównywać Stowarzyszenia Przyjaciele Helu, który prowadza działalność muzealną z firmą, która prowadzi działalność gospodarczą,
- radni wyrażają zgodę na dzierżawę 15 lat i chcieliby poznać projekt umowy,
- mówi się o odpowiedzialności, a jak się ma odpowiedzialność do działki, która została przekazana Muzeum Broni Pancernej i jest użytkowana nieodpłatnie, a jest to działalność gospodarcza.
Pan Wittbrodt poinformował, że:
- miasto powołało zarząd portu, który ma zagwarantować środki na swoje działanie,
- Stowarzyszenie działa non profit,
- Zrzeszenie za wszystkie operacje wnosi opłaty na rzecz zarządu portu, m.in. za każdy metr zajmowanej powierzchni, za każdy wjazd i wyjazd samochodu,
- przy wielkości przeładunku wnoszone są znaczne kwoty na rzecz zarządu,
- Zrzeszenie zapłaci za dzierżawę budynku, ale prosi o nie za duże obciążanie opłatami.
Pan Grzegorz Łukasiewicz dyrektor biura ZG ZRM-OP poinformował, że:
- kalkulacja 15 lat wynikła z okresu programowania,
- Zrzeszenie rozliczane jest z ostatniego terminu płatności,
- do 14 kwietnia jest nabór wniosków a zakończenie realizacji będzie do końca grudnia,
- projekt trwa pół roku, ale papierowo z punktu widzenia wymogów agencyjnych trwa 6 lat, dlatego zrzeszenie prosi o 15 lat żeby można agencji potwierdzić trwałość inwestycji.
Radny Łazur stwierdził, że chodzi o traktowanie rady podmiotowo, radni muszą wiedzieć co się stanie i jaka zostanie zawarta umowa.
Radca prawny p. Tadeusz Tomczyk wyjaśnił, że ustawa o samorządzie gminnym daje dwie możliwości prawne dla burmistrza dot. oddanie w dzierżawę nieruchomości: do lat 3 podpisuje burmistrz umowy bez zgody radnych natomiast powyżej musi mieć zgodę Rady. Podjęcie uchwały nie obliguje do zawarcia umowy, jeżeli strony nie dojdą do porozumienia. Ingerowanie Rady w treść umowy jest wchodzeniem w kompetencje organu wykonawczego a takiej kompetencji Rada nie ma.
Przewodniczący rady stwierdził, że radni mają prawo uzyskać informację na temat umów.
Z-ca burmistrza stwierdził, że na posiedzeniu komisji informacja propozycji kwot została przekazana, ale nie są to propozycje ostateczne, kwota 4,5 tys. netto miesięcznie w okresie produkcyjnym jest kwotą wyjściową.
Radny Chroń stwierdził, że w kompetencji burmistrza jest zawieranie umów i określanie warunków, ale radni powinni dostać projekt umowy, ogólne zapisy. Może dojść do blokady środków z UE, a dzierżawa pozostanie długa. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dzierżawa była krótsza i później podczas aplikacji o nowe środki przedłużona.
Pan Grzegorz Łukasiewicz stwierdził, że nie dopuszcza do świadomości myśli o zablokowaniu środków. Wyjaśnił również, że przepisy rybackie są w trakcie zmian, a zmiany dotyczą zaostrzeń dla rybaków. Nie wiadomo jakie będą rozwiązania przyjęte, dlatego zabezpieczają się dłuższą dzierżawą.
Radna Borucka poprosiła o informację, czy radni podjęli kiedyś uchwałę na dzierżawę do 15 lat.
Z-ca burmistrza poinformował, że umowa z bankiem była na ponad 20 lat, ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim na 10 lat.
Radny Chroń wyjaśnił, że rozumie racje Zrzeszenia, ale jest przeciwny przedłożonemu projektowi uchwały.
Mieszkaniec Helu p. Koreńczuk stwierdził, że Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb jest majątkiem przekazanym przez Ministerstwo Rolnictwa, który nie miał jeszcze audytu. Zapytał jednocześnie, kto jest odpowiedzialny z Urzędu Miasta za cyt. „pseudo giełdę”.
Radca prawny poinformował, że miasto nie przekazuje nikomu majątku, który pozostaje w dyspozycji miasta, ale oddaje go w dzierżawę, żeby zarobić.
Mieszkanka Helu p. Koreńczuk poprosiła o informację, czy podmiot użytkujący budynek LCPSR po skończeniu dzierżawy musi przywrócić go do stanu pierwotnego.
Radca prawny poinformował, że musiałby sprawdzić treść umowy, żeby odpowiedzieć na zadane pytanie.
Z-ca burmistrza stwierdził, że na komisjach była omawiana różnica między działalnością prowadzoną przez Zrzeszenie jako organizacji producentów, a Stowarzyszeniem.
Pan Grzegorz Łukasiewicz poinformował, że Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą w celach statutowych a nie w celu generowania zysków. Stowarzyszenie jest wpisane w rejestrze ministra właściwego do spraw rybołówstwa jako organizacja producentów i są nakładane inne obowiązki. Działalność jest ukierunkowana na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej rybaków. Kupowane są środki, pompy do przeładunków itp. i przekazywane nieodpłatnie. Prowadzona będzie akcja czyszczenie Bałtyku, wartość operacji 10 mln. zł, zysk dla Zrzeszenia żaden, wszystkie pieniądze przeznaczone zostaną na utylizację i wypłatę rybaków łodziowych. Wszyscy rybacy łodziowi z Helu są członkami Zrzeszenia. Zrzeszenie jest jednym z głównych płatników do zarządu portu. W poprzednich okresach programowania dofinansowanie ze środków UE było 100% teraz 75%, beneficjenci prywatni 50% a dla organizacji producenckich w przypadkach szczególnych dot. zmiany prawa i sposobu wykonywania rybołówstwa 95%. Oprócz dużego stopnia dofinansowania wprowadzono punktację i organizacja producentów dostaje +5 punktów.
Wiceprzewodnicząca rady p. Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę nieruchomości na okres powyżej trzech lat (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 15 radnych – 9 głosami „za” przy 3 głosach „przeciwnych” oraz 3 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XXVII/159/17 w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę nieruchomości na okres powyżej trzech lat, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
6. Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.
Z-ca burmistrza w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:
- mapa Helu jest dobrze zrobiona,
- nie planuje się nakładów na nawierzchnię w okolicach garaży,
- kierowca busa powinien zatrzymać się na przestanku i zwrócić uwagę czy są podróżni,
- chodnik koło sklepu „AS” planowany jest w niedługim czasie do naprawy a odcinek drogi przy hali sportowej nie jest planowany do remontu,
- Urząd Morski planuje na drugą połowę roku pogłębianie torów wodnych w porcie północnym i przy niewielkim udziale miasta mała plaża też poddana zostanie refulacji,
- porozmawia z AMW i lasami na temat możliwości otwarcia drogi na terenie dawnej jednostki stalowych.
Sekretarz miasta poinformował, że wszystkie tablice z mapami usytuowane są tak, że osoba idąca ścieżką widzi po swojej prawej stronie zatokę i kieruje zgodnie z mapą.
7. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta za okres od 15 lutego do 22 marca 2017 roku stanowi załącznik do protokółu.
Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.
Burmistrza Helu poinformował, że odbyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w sprawie problemów komunikacyjnych związanych z Helem. Wyjaśniono, że zostały wprowadzone autobusy zamiast kolejki nowoczesnej ze względów ekonomicznych – ok. 50,00 zł za km przejazd pociągiem, a 7,00 zł autobus. Tymczasowo zastąpiono pociąg autobusem, ponieważ jeździ bardzo mało osób, jeżeli gmina dopłaci do przejazdów, to pociąg będzie jeździł. W sezonie komunikacja nie jest wystarczająca mimo, iż kursuje więcej pociągów. Zabezpieczenie komunikacyjne powinno być zapewnione, ale jest ok. 70 spółek zajmujących się kolejnictwem, nie ma już tylko PKP. Dużo osób z Helu dojeżdża do pracy, szkoły i brak pociągu im to utrudnia. Od 20 kwietnia ma być lepszy rozkład jazdy.
Poinformował również, że na zorganizowanym w Helu konwencie wójtów, burmistrzów i starosty powiatu puckiego poruszano sprawę komunikacji, szkolnictwa i problem Zatoki Puckiej. Kompetencje odnośnie komunikacji morskiej będą w gestii Urzędu Morskiego, a nie marszałka.
Radny Sługocki prosił przybliżenie pkt 2 sprawozdanie dot. spotkania z dyr. AMW.
Burmistrza Helu poinformował, że rozmawiał na temat zagospodarowania terenu przez AMW od szpitala do wagonów kolejowych z dojazdem od strony drogi w porcie wojennym. Zgodnie z wcześniejszą sugestią oprócz wielkich działek powstaną mniejsze umożliwiające wybudowanie osiedla domków jednorodzinnych.
Radna Fiedorczyk poprosiła o informację, czy poruszono na spotkaniu temat działki na ul. Leśnej 6.
Burmistrz Helu poinformował, że rozmawiano na temat dostępu do budynku i uda się dokonać zamiany działek, działka AMW przy ul. Leśnej 6 zostanie przekazana miastu, a miasto odda działkę na ul. Żeromskiego.
Radna Fiedorczyk poprosiła o informację, czy zrobiony zostanie wjazd od ul. Bałtyckiej.
Z-ca burmistrza poinformował, że prezes spółdzielni mieszkaniowej jest zainteresowany udziałem jako użytkownik i wykona wjazd.
Radna Janiak poprosiła o informację dot. pkt 4 sprawozdania.
Z-ca burmistrza poinformował, że głównym tematem spotkania był trwający kapitalny remont placu przed fokarium. Pani kierownik Stacji Morskiej i pan prezes fundacji przedstawili planowane inwestycje w rejonie fokarium: przebudowa wejścia do fokarium, realizacja błękitnej wioski - ukończony został budynek z dużą salą konferencyjną, mają w planach odtworzenie leśniczówki, wybudowanie domków stylizowanych na checze kaszubskie, remont laboratorium.
Burmistrz Helu poinformował, że rozmawiano na temat toalety, która docelowo będzie schowana w wydmę.
Radna Borucka poprosiła o informację, czy będzie remont budynku dworca PKP.
Burmistrz Helu poinformował, że obiekt prawdopodobnie będzie remontowany przez Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. i dobrze byłoby, żeby teren wokół był zagospodarowany.
Radna Janiak stwierdziła, że kolej to tereny Skarbu Państwa i gmina może się o te tereny ubiegać.
Burmistrz Helu stwierdził, że jeżeli będą przy dworcu tereny które będzie można przywrócić miastu rozrobi wszystko, żeby je odzyskać.
Radny Boszke prosił o przybliżenie pkt 6 sprawozdania.
Z-ca burmistrza poinformował, że odrębnie każda wspólnota Leśnej 14 i Leśnej 16 proponują rozwiązania, które mają zamknąć temat parkowania samochodów, pomieszczeń gospodarczych. Z mieszkańcami ul. Leśnej 14 osiągnięto kompromis propozycja przedstawiona została zaakceptowana, tj. wydzielenie pasa 2 metrowej szerokości wzdłuż całej nieruchomości od strony boiska i kupno przez wspólnotę. Natomiast wspólnota Leśnej 16 chciałaby teren wydzierżawić. Nie wyrażono zgody na dzierżawę i dlatego mieszkańcy wspólnoty mają do końca przyszłego tygodnia przedstawić uzgodnioną między sobą propozycję.
Burmistrz Helu poinformował, że problem polega na tym, że czterech mieszkańców nie potrafi dojść do porozumienia a gmina okazuje dobra wolę.
Pan Grzegorz Kuleta poinformował, że celem Pana Senatora Sławomira Rybickiego jest aktywność, ale nie zawsze może być osobiście dlatego będzie przyjeżdżał na sesje i przekazywał informacje, co dzieje się w mieście Helu. Zapraszał również na organizowane dyżury i spotkania senatorskie. W Jastarni i Helu ma się odbyć dyżur 5 kwietnia.
8. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.
Przewodniczący rady poinformował, że wpłynęła petycja od pani Turzyńskiej w sprawie funkcjonowania na ul. Leśnej punktu gier hazardowych.
Petycja zostanie przekazane do burmistrza Helu.
Radny Pszeniczny poinformował, że wszystkie pisma były odczytane i omówione na posiedzeniu komisji i wnosi o nie czytanie ich ponownie.
Przewodniczący rady postawił pod głosowanie wniosek dotyczący nie odczytywania pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.
Rada Miasta przyjęła wniosek jednogłośnie 15 głosami „za”.
CZĘŚĆ TRZECIA
1. Przyjęcie protokołu z XXVI sesji Rady Miasta Helu.
Protokół z XXVI sesji Rady Miasta Helu został przyjęty 14 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym”.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Protokołowała: Daria Ziółkowska
Załączniki:
1. Porządek obrad.
2. Listy obecności.
3. Sprawozdanie z dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych w mieście za 2016 rok.
4. Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2016 oraz potrzeby związane z realizacją zadań na rok 2017.
5. Sprawozdanie Komisji Stypendialnej o przyznanych stypendiach za I półrocze (semestr) 2016/2017.
6. Projekty uchwał.
7. Uchwały podjęte.
8. Informacja dot. postępowań przygotowawczych prowadzonych w Prokuraturze Rejonowej w 2016 roku oraz zestawienie środków zapobiegawczych zastosowanych w toku postępowań przygotowawczych wobec mieszkańców miasta Helu.
9. Informacja dotycząca bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2016 roku - Komendant Powiatowy Policji pan insp. Leszek Gurski.
10. Sprawozdanie roczne dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Hel i Jastarnia w 2016 roku - Komendant Komisariatu Policji dla Gmin Hel i Jastarnia pan asp. szt. Adam Szczypiorowski.
11. Informacja Państwowej Straży Pożarnej.
12. Informacja OSP Hel dot. stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie miasta Helu w 2016 roku.
13. Sprawozdanie SM dot. oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Helu.
14. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta za okres od 15 lutego do 22 marca 2017 roku.
15. Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
Na XXVIII sesji Rady Miasta Helu w dniu 27 kwietnia 2017 roku protokół z XXVII sesji został zatwierdzony głosami:
„za” |
- |
11 |
„przeciw” |
- |
0 |
„wstrzymującymi się” |
- |
0 |
Przewodniczący rady
/-/Arnold Antkowski
Załączniki do pobrania
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Daria Ziółkowska | 26-04-2017 08:45:11 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Daria Ziółkowska | 26-04-2017 |
Ostatnia aktualizacja: | Daria Ziółkowska | 28-07-2017 15:00:36 |