System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
PROTOKÓŁ Nr XXXII/2009 z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 23 kwietnia 2009 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.
z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 23 kwietnia 2009 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.
Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Edward Mrozik.
Stwierdził prawomocność obrad. Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 12 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).
Nieobecni: Drewing Sebastian, Pełechaty Luiza, Soldatke Karolina.
Przewodniczący KomisjiRewizyjnejPan Motykawnioskował opołączenie w pkt 4 ppkt a) spraw związanych z odczytaniem: opinii Komisji Rewizyjnej dotyczącej sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu i uchwały Komisji Rewizyjnej w sprawie wniosku o udzielenie (nieudzielenie) absolutorium dla burmistrza Helu.
Rada Miasta przyjęła wniosek jednogłośnie 10 głosami „za”.
Rada Miasta przyjęła jednogłośnie 10 głosami „za” porządek obrad z w/w zmianą (porządek bez zmian stanowi załącznik do protokołu).
Zastępca burmistrza poinformował, że pisemnych interpelacji nie było a zgłoszone wnioski na poprzedniej sesji są w trakcie realizacji.
Radna Janiak zapytała, czy jest możliwość dosadzenia dwóch drzew, żeby w sezonie letnim nie parkowały samochody oraz kiedy zostanie zrobiony dojazd do działek od strony cmentarza.
Radny Chroń stwierdził, że przy garażach umieszczonych przy cmentarzu parkują autobusy, które blokują wjazd dla odwiedzających cmentarz a także niszczą krawężnik przy wyjeździe.
Radny Wojna stwierdził, że do parku przy dworcu należałoby dowieźć ziemi i zniwelować teren. Zapytał jednocześnie, czy zrobiony zostanie w miesiącu maju remont ul. Leśnej od ul. Steyera do plaży. Stwierdził również, że należy interweniować do nadleśnictwa o wykonanie porządków w lesie z pozostałościami po wycince.
Radna Konarska stwierdziła, że na szkolnej stołówce należy wymienić stary obierak do ziemniaków, separator odzieży, taborety i dokupić szafy ubraniowe, dwa regały, koszt ok. 14 tys. zł, żeby stołówka była całkowicie nowa.
Radny Chroń stwierdził, że należy zwrócić się do nadleśnictwa z prośbą wywiezienia dzików. Prosił jednocześnie o wymianę zniszczonych tablic reklamowych umieszczonych przy wjeździe do miasta.
Radny Oniszczuk poprosił o informacje, czy ścieżka rowerowa jest objęta jeszcze gwarancją i kiedy będzie naprawiana.
Przewodniczący Rady wnioskował o:
- zmienienie lokalizacji tablicy informacyjnej, która znajduje się przy pawilonie handlowym ponieważ nie spełnia roli informacyjnej RM,
a) Informacja dotycząca przygotowania miasta do sezonu turystycznego (letniego), wnioski wynikające z poprzedniego roku, założenia do uatrakcyjnienia miasta i zapewnienia bezpieczeństwa, przedsięwzięcia służące temu celowi, występujące i przewidywane problemy i trudności w realizacji zadań, stanowi załącznik do protokołu.
- jest nowy podmiot dzierżawy bulwaru – mieszkaniec Helu, poprzednia umowa została wypowiedziana ponieważ spółka nie wywiązała się z zobowiązania dotyczącego środków finansowych,
- może być problem z zabezpieczeniem na plaży kąpielisk strzeżonych oraz utrzymaniem czystości i porządku ponieważ spółka Travel House która jest dzierżawcą plaży, w związku z trudną sytuacją spółki nie będzie mogła wywiązać się ze wszystkich zobowiązań bez straty dla firmy. Prezes spółki przedstawił propozycje dla gminy dot. utrzymania czystości i porządku na plaży oraz utrzymania ratowników (koszt noclegu i wyżywienia). Powyższe zadania należą do dzierżawcy dlatego gmina może zaoferować ustępstwa związane ze sprzątaniem i wywozem nieczystości. Jeżeli firma zrezygnuje z dzierżawy plaży zostaną podjęte odpowiednie kroki związane z niewywiązania się z zawartej umowy. Obecnie prowadzone są rozmowy w celu ewentualnego zabezpieczenia kąpielisk strzeżonych w podstawowym zakresie.
- po długim weekendzie rozpoczną się prace związane z remontem ul. Leśnej i na pewno w miesiącu maju zostaną zakończone,
- prace porządkowe w parku przy ul. Dworcowej rozpoczęły się, a zmiana wizerunku nastąpi po długim weekendzie,
- zakupiono i przywieziono nowy kontener na kasy biletowe dla tramwaju wodnego.
Radna Janiak poprosiła o informację dotyczącą kosztów wykonania parku przy ul. Dworcowej przez profesjonalną firmę.
Zastępca burmistrza poinformował, że w ubiegłym roku ogłoszono przetarg i wykonanie wynosiło ok. 600 tys. zł, gminy nie stać na zrobienie za takie środki dlatego na razie tylko w ramach zaplanowanych środków zostanie zrobiony.
Radny Oniszczuk poprosił o podanie informacji na temat:
- czy gmina musiała zakupić kontener na bilety dla tramwaju wodnego, czy nie mógł go zakupić organizator przewozów,
- dlaczego K18 zostanie zatopiony w miesiącu czerwcu a nie w maju.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że:
- jeżeli gmina nie kupiłaby kontenera, to pewnie koszty weszłyby w składkę dofinansowania, kontener będzie dzierżawiony albo zapłaci za niego Żegluga Gdańska,
- lampy na ul. Sosnowej będą ustawione od skrzyżowania z ul. Leśną do skrzyżowania z ul. Bałtycką,
- zatopienie kutra K18 uzależnione jest od zgody Urzędu Morskiego i warunków pogodowych.
Radny Chroń zapytał, czy miasto jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość toalet w mieście dla turystów.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że obecnie czynna jest toaleta przy muzeum i przy ul. Leśnej w sezonie jest więcej: przy wjeździe do portu rybackiego, przy ul. Wiejskiej 70, przy plaży, ustawiane są toalety przenośne w ilości 6 sztuk, dodatkowo ustawiane są też na cyplu, więc nie powinno ich zabraknąć.
Radny Wojna stwierdził, że osoba dzierżawiąca bulwar powinna angażować się w organizację imprez na scenie.
Radny Oniszczuk wnioskował, żeby pan burmistrz wysłał pismo do nadleśnictwa o uprzątniecie zaśmieconego lasu.
Przewodniczący Rady poinformował, że wzdłuż torów pobocza są również zaśmiecone.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że lasy zostały już pisemnie poproszone o uprzątnięcie terenów, SM z leśniczym z Jastarni ustalili zakres działań, przeprowadzą akcje sprzątania, jednak nie będą tego robić na bieżąco.
Radna Borowiec-Pytel zapytała, czy zostaną wyciągnięte konsekwencje odnośnie młodzieży która na ośrodku zdrowia namalowała obraźliwe rysunki.
Zastępca burmistrza poinformował, że sprawcy zostali zidentyfikowani, akta sprawy zostały skierowane do sądu dla nieletnich i czekają na orzeczenie sądu, po orzeczeniu o winie dopiero podjęte zostaną dalsze kroki.
b) Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz obszarach dla których nie opracowuje się takiego planu (informacja stanowi załącznik do protokołu).
1) obszar przy ul. Dworcowej został przeznaczony pod funkcje mieszkaniową, mieszkaniowo-usługową, mieszkaniowo-pensjonatową, zaplanowano poszerzenie cmentarza i tereny pod infrastrukturę techniczną,
- obszar przy ul. Portowej został przeznaczony pod realizację „Błękitnej wioski” i parku wydmowego, działka 111/3 została sprzedana Uniwersytetowi Gdańskiemu, inwestycja jest na etapie projektowania,
2) działka przy ul. Leśnej i Sosnowej miała przeznaczenie pod funkcje mieszkaniowe i usługi, ale plan zagospodarowania przestrzennego jest w trakcie zmiany w związku z wydzieleniem geodezyjnym dwóch budynków i sprzedażą mieszkań na rzecz najemców, połowa lokali została już wykupiona, plan oczekuje na uzgodnienia,
3) obszar przy ul. Bocznej przeznaczony został pod mieszkania, usługi pensjonatowe,
4) RM podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla:
- dz. 35/11, jednak nie można podjąć żadnych działań ponieważ nie ma dostępu do podstawowych materiałów geodezyjnych,
- dz. 44/3 są już wszystkie uzgodnienia, przygotowywana jest procedura wyłożenia planu, teren przeznaczony pod funkcję mieszkaniowo- pensjonatowo-usługową,
- dz. 153/1 - teren mający status leśnego i musi zapaść decyzja na zmianę sposobu użytkowania terenu z leśnego na inny a jest to bardzo długa procedura,
- dz. 160 teren przeznaczony pod mieszkalnictwo i usługi, pierwszy przygotowany projekt musiał ulec zmianie ponieważ został zakwestionowany przez konserwatora zabytków i przyrody, plan jest w trakcie uzgodnień.
Radny Oniszczuk stwierdził, że komisja gospodarcza postawiła wniosek o składanie zlecenia opracowania planów odpowiednim osobom lub firmom i prosi o informację czy w tym zakresie nastąpiły zmiany.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że plany które są w trakcie opracowania nie są robione przez jedną osobę, jest zaangażowany nowy urbanista do przygotowania projektu planu. Nowoczesny warsztat nie przekłada się na szybkość przygotowania projektu ponieważ działki są położone w obszarach znajdujących się pod szczególną pieczą i opóźnienia wynikają z wniosków składanych przez organy opiniujące i uzgadniające.
Radny Wojna stwierdził, że uchwała dotycząca przygotowania planu dla ul. Leśnej została podjęta w 2004 roku a już jest 2009 rok, minął długi okres czasu.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że plan z 2004 roku obowiązuje, a została podjęta w 2007 roku uchwała o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu dla działki położonej przy ul. Leśnej.
Pan Roman Malinowski poinformował, że:
- otrzymał protokół z przeprowadzonej kontroli przez Komisje Rewizyjną,
- prosił o szybkie i wnikliwe rozpatrzenie sprawy, a odpowiedź otrzymał po 4 miesiącach,
- 27.09.2007 r. przystąpiono uchwałą do zmiany miejscowego planu, a z zakazu sprzedaży mieszkań wycofano się dopiero 29 maja 2008 r.,
- mieszkańcy ul. Leśnej 14-16 mają prawo wglądu do opracowywanego planu zgodnie z art. 30 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym i art. 73 § 1. kodeksu KPA,
- prosił o udzielenie informacji kiedy otrzymał zlecenie p. Kuczyński, kiedy przystąpiono do realizacji planu, kiedy wysłano pierwsze pisma o uzgodnienie, jednak nie ma na ten temat informacji,
- ustawa obligatoryjnie mówi kiedy się opracowuje plan,
- nie wie na jakiej zasadzie sprzedawane są mieszkania na ul. Leśnej,
- pani radczyni UM poinformowała mieszkańców ul. Leśnej, że dopóki nie będzie planu zagospodarowania nie ma możliwości sprzedaży mieszkań,
- istniejące szambo w latach 70-tych miało być zniwelowane, ale ze względu na budowę oczyszczalni wstrzymano sprawę,
- przy podziale gmina jest zobligowana na swój koszt zabezpieczyć media,
- nie otrzymał odpowiedzi na zadanie pytania w piśmie m.in. kiedy będzie kanaliza,
- radna z okręgu powinna chociaż raz na 4 lata w sezonie przyjść do wyborców i zobaczyć jak mieszkają,
- śmietniki na ul. Leśnej postawione są pod oknami, co nie jest zgodnez przepisami SANEPID-u,
- radni pozwolili 7 rodzin wojskowych wyrzucić na bruk,
- rada jest dla mieszkańców, a nie mieszkańcy dla rady.
Zastępca burmistrza zaprotestował przeciwko sformułowaniu użytego przez Pana Malinowskiego dotyczącego wyrzucenia 7 rodzin na bruk, ponieważ nigdy nikt czegoś takiego nie powiedział, mówiono tylko o przeniesieniu do innych lokali.
Radny Motyka prosił o informacje, czy mieszkania na ul. Leśnej zostały sprzedane zgodnie z prawem.
Zastępca burmistrza poinformował, że rada podjęła uchwałę o przeznaczeniu do sprzedaży omawianych mieszkań, zostały sporządzone wyceny, przeprowadzona cała procedura zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, podpisane umowy sprzedaży (akty notarialne) 4 lokali mieszkalnych. W związku z powyższym zastępca burmistrza nie widzi żadnego naruszenia prawa w procedurze sprzedaży.
Radny Oniszczuk poinformował, pana Malinowskiego, że:
- protokół został sporządzony przez komisje Rewizyjną dla RM w zleconym zakresie,
- RM chciała wiedzieć, czy procedura dot. przygotowania dokumentacji dla dz. 150 została przeprowadzona prawidłowo i treść protokołu wyjaśnia powyższe,
- protokół nie musiał odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości,
- cała procedura dot. dz. 150 została w pewnym okresie wstrzymana,
- RM stara się żeby wszystkie sprawy zostały wyprostowane ale w niektórych przypadkach proces jest czasochłonny,
- radni starają się na bieżąco rozpatrzyć sprawy zgłaszane przez mieszkańców.
Pan Malinowski wyjaśnił, że źle się wyraził ponieważ nie było mowy o wyrzuceniu mieszkańców. Stwierdził jednocześnie, że nie dostał odpowiedzi na pytanie kiedy będzie sporządzony plan i położona kanalizacja.
- gmina przystępuje do modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej i zaczyna od kierunku ujęcia wody i oczyszczalni ścieków w stronę miasta,
- w planie zagospodarowania są pewne zaszłości, osoby przygotowujące są zmieniane ale pewnych czasochłonnych procedur nie można ominąć.
a) sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Helu za 2008 rok w tym:
· Skarbnik Miasta Pani Teresa Rzepko przedstawiła sprawozdanie z budżetu miasta za 2008 rok (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).
Zastępca burmistrza przedstawił przygotowaną przez radnego Oniszczuka prezentację multimedialną na temat wykonania budżetu miasta za 2008 rok (wersja papierowa stanowi załącznik do protokołu).
· Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Czesław Motyka poinformował, że komisja w opracowanej opinii o wykonaniu budżetu za 2008 rok zawarła swoje uwagi.
Przewodniczący Komisji Gospodarczej Paweł Wojna poinformował, że komisja nie ma zastrzeżeń po stronie dochodowej, tylko wydatkowej a chodzi dokładnie o nie rozpoczęcie inwestycji wodno-kanalizacyjnej. Ponieważ środki zostały zdeponowane i inwestycja rozpocznie się w 2009 roku komisja pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu miasta Helu na 2008 rok.
Przewodnicząca Komisji Społecznej Grażyna Janiak poinformowała, że komisja pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu za 2008 rok.
· Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił opinię komisji o wykonaniu budżetu miasta za 2008 rok (opinia stanowi załącznik do protokołu).
· Skarbnik Miasta odczytała uchwałę Nr 070/g114/R/IV/09 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 15 kwietnia 2009 roku w sprawie opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu Miasta Helu za 2008 rok (uchwała stanowi załącznik do protokołu).
· Radna Matuszewska poprosiła o podanie z jakiego tytułu są wykazane należności na rzecz gminy w kwocie 417 tys. zł.
Pani Rzepko wyjaśniła, że są to zaległości tytułu wieczystego użytkowania, najmu i dzierżawy, sprzedaży mienia, dochodów od osób prawnych z karty podatkowej, podatku od nieruchomości osób prawnych i fizycznych, spadku i darowizn.
Radny Oniszczuk stwierdził, że należy zwrócić uwagę na różnicę między otrzymaną subwencją w części oświatowej a wydatkami gminy na oświatę, tj. wydatkowano 5 268 000,00 zł a otrzymana subwencja wynosiła ok. 2 mln. zł, czyli mniej niż połowa wydatków na oświatę. Większa część środków to wydatki osobowe z których zrezygnować nie można. Zdaniem radnego należy ograniczyć wszelkie zbędne, niekonieczne wydatki związane z utrzymaniem budynku szkoły, prowadzeniem edukacji, żeby w najbliższych 2-3 latach mieć szansę na wykonanie inwestycji wodno-kanalizacyjnej. Radny uważa również, że powinno być racjonalne i ekonomiczne podejście do wydatkowania środków budżetowych na najbliższe kilka lat, ponieważ priorytetem jest system wodno-kanalizacyjny.
Przewodniczący Rady stwierdził, że szkoła nie dysponuje pieniędzmi w nadmiarze, wykonano remont stołówki ale niezbędne jest jeszcze zrobienie remontu dachu i wykonanie sali gimnastycznej.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że każde egzaminy szkolne generują koszty związane z utworzeniem komisji egzaminacyjnych, a tak do końca nie można ich przewidzieć.
· Wiceprzewodnicząca Rady Pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawieprzyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu miasta Helu za 2008 rok (projekt stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miastaw obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXXII/198/09 w sprawieprzyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu miasta Helu za 2008 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
· Skarbnik Miasta odczytała uchwałę Nr 068/g114/A/IV/09 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 15 kwietnia 2009 roku w sprawie opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu (uchwała stanowi załącznik do protokołu).
· Radna Janiak poprosiła o informacje dla kogo został kupiony agregat prądotwórczy.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że agregat został zakupiony na potrzeby miasta i czasowo oddany w użytkowanie do MOW na stanowisko helskiej baterii cyplowej im. H. Laskowskiego.
Radny Oniszczuk stwierdził, że opracowanie tabelaryczne i opisowe wykonania budżetu jest sporządzone rzetelnie i wyraziście, jednak pod względem ekonomicznym można się zastanawiać, czy pozostawienie środków finansowych bez zaangażowania na inwestycje jest racjonalne. Zdaniem radnego dobrze się stało, że środki zostały zatrzymane ponieważ wpływ kryzysu może spowodować, że wydatkowanie będzie niższe niż mogłoby być w roku 2008. Radny uważa również, że budżet został wykonany na tyle racjonalnie, że nie można postawić zarzutu nie wykonania pewnych założonych na rok 2008 inwestycji, gdyż zostały przygotowane, a realizacja przesunięta na rok 2009.
Przewodniczący Rady poinformował, że podziela stanowisko RIO oraz radnego Oniszczuka i uważa, że należy udzielić absolutorium panu burmistrzowi.
· Wiceprzewodniczący Rady Pan Oniszczuk odczytał projekt uchwały w sprawieudzielenia absolutorium dla burmistrza Helu (projekt stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXXII/199/09 w sprawieudzielenia absolutorium dla burmistrza Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Zastępca burmistrza poinformował, że AMW zwróciła się do gminy z propozycją nieodpłatnego przejęcia wydzielonej drogi - dz. ozn. ewidencyjnie nr 35/20, stanowiącej przedłużenie ulicy Kuracyjnej i użytkowanej jako droga dojazdowa do terenów położonych na helskim cyplu.
Radny Oniszczuk zapytał jakie skutki na przyszłość będzie miało przejecie drogi.
Radna Matuszewska zapytała, czy były prowadzone rozmowy z lasami o pozostawienie w dyspozycji gminy całej drogi na cypel.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że powyższy teren jest objęty klauzulą terenu zamkniętego, użyczony MON przez lasy.
Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawiewyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny (projekt stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 10 radnych – jednogłośnie 10 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXXII/200/09 w sprawiewyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że:
- Energia S.A. wystąpiła z prośbą o uzgodnienie projektu budowy stacji transformatorowej, która ma zasilić w energię elektryczną nieruchomości przy ul. Dworcowej,
- plan zagospodarowania zakładał, że jedna ze stacji transformatorowej powstanie na wydzielonej już działce 646/2,
- zgodnie z art. 37 ust. 3 rada może zwolnić z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe lub realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych,
- podana powierzchnia w projekcie uchwały jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania stacji i jej obsługi.
Wiceprzewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawiesprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu(projekt stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXXII/201/09 w sprawiesprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Zastępca burmistrza poinformował, że uchwała została przygotowana na prośbę RM i jest podstawą do rozpoczęcia procedury zaktualizowania strategii zrównoważonego rozwoju miasta, we wrześniu powinna rozpocząć się praca nad strategią.
Radny Oniszczuk stwierdził, że aktualna strategia nie pozwala na dokładne określenie przyszłości dlatego Komisja Gospodarcza złożyła wniosek o dokonanie aktualizacji.
Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie aktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Helu(projekt stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXXII/202/09 w sprawieaktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Skarbnik Miasta poprosiła o naniesienie następujących poprawek:
- pkt 3 dz. 754 rozdz. 75412 skreślenie 10 tys. zł i wpisanie 20 tys. zł,
- pkt 4 skreślenie kwoty 190.422,00 i wpisanie 200.422,00,
- pkt 3 skreślenie kwoty 170.000,00 wpisanie 180.000,00,
- pkt 5 (kolumna 6) skreślenie kwoty 1 248 778 wpisanie 1 223 778, (kolumna 7) wpisanie kwoty 23 778, a kolumnie 8 kwoty 23 778,
- w kolumnie 6 wpisanie ogółem 53 984 978, kolumnie 7 ogółem 3 849 488, kolumnie 8 ogółem 3 849 488.
Wyjaśniła jednocześnie, że dołożono środków do działu 754 OSP i zwiększono wydatki na remont budynku i uroczystości 50-lecia OSP.
Wiceprzewodniczący Rady odczytał wraz z naniesionymi poprawkami projekt uchwały w sprawiezmian w budżecie miasta Helu na 2009 rok(projekt stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXXII/203/09 w sprawiezmian w budżecie miasta Helu na 2009 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, żeprojekt umowy w sprawie realizacji transportu wodnego przygotowany jest na okres 4 lat, dlatego gmina powinna zaangażować środki finansowe na lata 2009- 2012. Poinformował jednocześnie, że nadwyżka z gdyńskich tramwajów wodnych zwracana jest na koniec roku do budżetu gminy.
Wiceprzewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto Hel umowy na okres przekraczający rok budżetowy, na realizację zadania w zakresie lokalnego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej dotyczącej regularnego transportu wodnego (tzw. tramwaju wodnego) po akwenie Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej (projekt stanowi załącznik do protokołu).
Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXXII/204/09 w sprawiewyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto Hel umowy na okres przekraczający rok budżetowy, na realizację zadania w zakresie lokalnego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej dotyczącej regularnego transportu wodnego (tzw. tramwaju wodnego) po akwenie Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.
Zastępca burmistrza w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:
- jeżeli będą miejsca to drzewa na ul. Sikorskiego zostaną dosadzone,
- Zarząd Ogrodów Działkowych powinien zapewnić dojazd do działek.
Radna Matuszewska zapytała, czy pan prezes Szczepanik kontaktował się z panem burmistrzem w sprawie ogrodów działkowych.
Zastępca burmistrza wyjaśnił, że nikt z „Ogrodów” nie kontaktował się w sprawach działek i drogi.
- plac przy cmentarzu jest w gestii WAM i jest parkingiem ogólnodostępnym, opinie na temat parkowania w tym miejscu autobusów są różne, gdyż część osób uważa, że autokary powinny tam stać i nie wjeżdżać do miasta,
- sprawa ilości dzików była zgłaszana do nadleśnictwa i zostanie przeprowadzone odławianie,
- tablice reklamowe ustawione przy drodze wojewódzkiej są wystawione przez Zarząd Dróg Wojewódzkich i prowadzone są już rozmowy na temat odnowienia lub usunięcia,
- szkoła powinna zgłosić wniosek o wymianę wyposażenia w kuchni, pani dyrektor nic na ten temat nie mówiła, a szkoła może przeznaczyć kwotę 14 tys. zł na wyposażenie,
- ścieżka rowerowa wymaga przeglądu, wykonawca został już zaproszony, gwarancja jeszcze jest na 2 lata,
- nad nową lokalizacją tablicy RM trzeba się zastanowić,
- kasztanowiec zostanie sprawdzony i jeżeli będzie potrzeba to zostanie ogrodzony.
Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Heluza okres od dn. 26 marca 2009 roku do dnia 17 kwietnia 2009 roku stanowi załącznik do protokołu.
Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokołu.
Radny Oniszczuk poprosił o przybliżenie sprawy dot. uruchomienia „jednego okienka” dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Sekretarz Miasta wyjaśnił, że zgodnie z ustawą należało uruchomić „jedno okienko” w którym wydaje się druki i udziela informacji dotyczącej założenia działalności gospodarczej.
Radna Matuszewska poprosiła o podanie informacji dot. spotkania z prezesem zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Pucku.
Zastępca burmistrza poinformował, że rozmawiał na temat:
- podjętej przez Radę we wrześniu uchwały o zamianie nieruchomości, wobec czego prezes zarządu poprosił o przełożenie realizacji powyższego do wiosny, tj. walnego zebrania na którym zostanie podjęta decyzja o zamianie,
- pomocy w załatwieniu sprawy dotyczącej przejęciu od WAM gruntu przy ul. Leśnej 6 pod jedną klatką, która należy do spółdzielni,
- ocieplenia kolejnych bloków spółdzielni w przyszłym roku.
Radna Janiak prosiła o przybliżenie informacji ze spotkania z Zarządem Dróg Wojewódzkich w sprawie wartowni od strony Juraty.
Zastępca burmistrza poinformował, ze miasto sprzedało nieruchomość kilka lat temu w drodze przetargu z założeniem, że część pomieszczeń ma być przeznaczone na biuro - punkt informacji turystycznej. Punkt informacji turystycznej spowoduje zatrzymanie pojazdów i Zarząd Dróg Wojewódzkich wydał wytyczne do realizacji inwestycji dot. przebudowy układu drogowego, a jest to duży zakres robót dla inwestora.
Radny Oniszczuk poprosił o przybliżenie informacji na temat ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia.
Sekretarz Miasta poinformował, że:
- system pozwala na integrację wszystkich podmiotów na rynku ochrony zdrowia, tj. od pacjentów poprzez lekarzy rodzinnych, specjalistów, farmaceutów itd.,
- głównym elementem systemu jest anonimowe indywidualne konto zdrowotne na którym gromadzone są wszelkie informacje zdrowotne niezależnie od miejsca przebywania pacjenta, a pacjent posiada kartę zdrowia dzięki której udziela lekarzom dostępu do zgromadzonych informacji i umożliwia zapisywanie danych medycznych,
- firma Kamsoft wybrała gminę Hel jako pilotażową do tego przedsięwzięcia.
W związku z powyższym prosił, żeby radni zarejestrowali otrzymane karty.
Przewodniczący Rady poinformował, że:
- wpłynęło pismo od pani Danuty Surmy oczekującej odpowiedzi od Komisji Gospodarczej na temat parkingu przy ul. Leśnej.
Poprzednie pismo pani Surmy zostało skierowane do burmistrza Helu z prośbą o rozpatrzenie i udzielenie odpowiedzi, ale wnioskodawczyni domaga się odpowiedzi od Komisji Gospodarczej. W związku z powyższym przewodniczący rady poprosił o przygotowanie odpowiedzi przez panią mecenas.
Radca prawny pani Dudkiewicz przedstawiła projekt odpowiedzi, który stanowi załącznik do protokołu.
- wpłynęło pismo od pana Klapy dot. samowoli budowlanej, składowiska śmieci, zagrożenia p.poż.
Radca prawny pani Dudkiewicz przedstawiła projekt odpowiedzi na powyższe pismo, który stanowi załącznik do protokołu.
- wpłynęło zaproszenie od OSP w Helu na uroczystość obchodów 50-lecia OSP w Helu, która odbędzie się 2 maja 2009 roku o godz. 14:00 na scenie Bulwaru Nadmorskiego,
- wpłynęło zaproszenie od Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Głódź na mszę św. dn. 25.04.2009 r. o godz.11.00 w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku Oliwie.
Radny Chroń poprosił o wyjaśnienie, czy Dzień Dziecka będzie organizowany przez UM ponieważ nie został zapisany w przedstawionych Radzie imprezach.
Sekretarz Miasta poinformował, że nie wymieniono w informacji do radnych organizacji Dnia Dziecka ponieważ nie jest to impreza promocyjna.
Radna Matuszewska stwierdziła, że w dniu 6 listopada 2008 roku przewodniczący komisji rewizyjnej zapoznał radnych z protokołem przeprowadzonej kontroli w sprawie roszczenia Pana D. Orłowskiego i chciałaby uzyskać informacje jak sprawa się zakończyła.
Zastępca burmistrza poinformował, że sprawa jeszcze nie została zakończona, musi być przeprowadzona analiza kosztów.
Radny Oniszczuk poprosił o podanie informacji na temat wniosku wod.-kan.
Zastępca burmistrza poinformował, że:
- wniosek przygotowany był dobrze, była tylko jedna kosmetyczna poprawka,
- WFOŚ dokonał analizy wniosku pod kontem merytorycznym, analiza taka polega na przyznaniu za poszczególne kryteria określonej liczby punktów,
- maksymalnie wnioski mogą otrzymać 61 punktów, minimalna ilość punktów która kwalifikuje wniosek do dalszej procedury to 36,6 punkta,
- po pierwszej analizie okazało się, że wniosek ma punktów 34,
- WFOŚ zawarł swoje uwagi w wezwaniu do poprawy i wniosek po poprawkach uzyskał 44 punkty.
Przewodniczący Rady poprosił o informacje, czym zakończyła się wizyt w Senacie.
Sekretarz Miasta wyjaśnił, że był w Warszawie ponieważ zakończył się konkurs „ Sportowa Gmina 2008”, nagradzane było tylko I miejsce, a Hel zajął III miejsce.
Radna Konarska poprosiła, żeby SM zwróciła uwagę osobom wyprowadzającym psy na boisko szkolne.
Radny Oniszczuk poinformował, że:
- odbyły się rozgrywki piłki nożnej z inicjatywy ZMiGM dla 12-letnich chłopców,
- 16 kwietnia odbyły się eliminacje grupy 5 w której zgłoszone były 4 drużyny: Puck, Władysławowo, Jastarnia, Hel,
- w wyniku rozgrywek 2 drużyny przeszły do eliminacji w Gdańsku,
Mieszkaniec Helu Pan Koreńczuk stwierdził, że:
- powinien być umieszczony znak zakazu poruszania rowerzystów po jedni ponieważ jest ścieżka rowerowa,
- naprawione powinny być dziury w jezdni na półwyspie,
- nie wiadomo ile będzie kosztował lokalny transport – tramwaje wodne,
- sprzedano teren planowany pod przepompownie do której miało spływać szambo spod Riwiery,
- zwracał się o dokupienie paru metrów gruntu ale dostał odpowiedź, że nie ma planu zagospodarowania, a w międzyczasie sprzedano 8 działek na poprawę zagospodarowania.
Przewodniczący Rady prosił, żeby pan Koreńczuk sformułował swoje postulaty na piśmie i złożył do RM lub burmistrza.
Radna Borowiec-Pytel prosiła o załatwienie sprawy ścieków płynących z portu koło Ośrodka.
Pan Koreńczuk poinformował, że nocą kładziono rurę która odprowadzała ścieki od pana Groenwalda.
Radna Jarosz poinformowała, że 11 maja, ojciec Hilary Saternus obchodzi 50-lecie kapłaństwa i przedstawiciele Rady powinni jechać na uroczystość.
Radna Matuszewska stwierdziła, że radna Borowiec-Pytel niejednokrotnie mówiła o ściekach odprowadzanych z przedsiębiorstwa pana Groenwalda i należałoby podjąć odpowiednią decyzje i uregulować tą sprawę.
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że na całej ul. Wiejskiej są brzydkie zapachy z kanalizy i problem zostanie rozwiązany po wykonaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej w mieście.
Zastępca burmistrza poinformował, że przegląd hydrantów jest robiony.
Protokół z XXXI sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 10 głosami „za”.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.
Załączniki do protokołu:
1. porządek obrad
2. listy obecności
3. informacja dotycząca przygotowania miasta do sezonu turystycznego (letniego), wnioski wynikające z poprzedniego roku, założenia do uatrakcyjnienia miasta i zapewnienia bezpieczeństwa, przedsięwzięcia służące temu celowi, występujące i przewidywane problemy i trudności w realizacji zadań
4. informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz obszarach dla których nie opracowuje się takiego planu
5. sprawozdanie z budżetu miasta za 2008 rok
6. prezentacja wykonania budżetu miasta Helu za 2008 rok
7. opinia komisji Rewizyjnej RM Helu o wykonaniu budżetu Miasta Helu za 2008 rok
8.uchwała Nr 070/g114/R/IV/09 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 15 kwietnia 2009 roku
10. uchwały podjęte
11.uchwała Nr 068/g114/A/IV/09 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 15 kwietnia 2009 roku w sprawie opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu
12. sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał RM Heluza okres od dn.26 marca 2009 roku do dnia 17 kwietnia 2009
13. sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym
14. projekt odpowiedzi do pani Surmy
15. projekt odpowiedzi do pana Klapy
protokół zatwierdzony głosami:
dnia 28.05.2009 r.
Przewodniczący Rady Miasta Helu
Edward Mrozik
Załączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | PROTOKA_A__Nr_XXXII.doc (DOC, 12KB) | 2009-06-03 10:22:59 | 428 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Agata Osiewała | 03-06-2009 10:22:59 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Rada Miasta Helu | 03-06-2009 |
Ostatnia aktualizacja: | Agata Osiewała | 03-06-2009 10:30:33 |