Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

INFORMACJA BURMISTRZA HELU dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2010 roku.

Hel dnia 11.03.2011 r.

POIN / ZK – 5535  – 7 / 11

 

 

INFORMACJA BURMISTRZA HELU

 

dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2010 roku.

         Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane

         działania.

 

 

I. Wstęp

 

Zadnia z zakresu zarządzania kryzysowego w 2010 roku w m. Hel realizowane były na podstawie wytycznych  Burmistrza – Szefa Obrony Cywilnej Miasta Helu z dnia 12 lutego 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2010 r.

 

v     Termin opracowania niniejszych wytycznych uzależniony był od terminu otrzymania wytycznych w przedmiotowej sprawie od Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego.  

 

Zasady realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego  na terenie miasta Helu wynikały z poniższych aktów prawnych :

 

-        art. 19 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89,               poz. 590);

 

-        art. 17 ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 2412, poz. 2416, z późn. zm.);

 

-        § 3 pkt 4 i § 4 pkt 4 rozporządzenia Rady ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850);

 

-        Art. 4, 5, 6, 7, 12.1, 87 i 88 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków                  i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z późn. zm.);

 

-        §2 Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji                i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych           (Dz. U. Nr 212, poz. 2153) oraz załącznik do rozporządzenia – Instrukcja przygotowania        i realizacji planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych;

 

-        Wytyczne Wojewody Pomorskiego z dnia 13 stycznia 2010 r. do działalności                            w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2010 r.;

 

-        Wytyczne Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 29 stycznia 2010 r.  do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego                       w 2010 r.

II.    Zasadniczymi zamierzeniami w 2010 r. było:

 

1.    Ocena stanu przygotowania obrony cywilnej miasta.

 

2.    Doskonalenie organizacji ewakuacji ludności.

 

3.    Wdrożenie nowego systemu szkolenia doskonalącego dla pracownika komórki  właściwej ds. OC i ZK w Urzędzie Miasta.

 

4.    Dostosowanie gminnego planu zarządzania kryzysowego do nowych wymogów.

 

5.    Usprawnienie systemu aplikacji WEB do ewidencjonowania i analiz baz danych sił                             i środków oraz ich dysponentów województwa pomorskiego.

 

6.    Aktualizacja planu ochrony zabytków.

 

 

III.       Przebieg realizacji zadań  z zakresuzarządzania kryzysowego                  w 2010 roku

 

 

1)      Śledzono na bieżąco, na stronach internetowych, warunki pogodowe ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia powodziowego dla miasta Helu, celem podejmowania stosownych decyzji gdy zaistniałaby taka potrzeba. Ponadto :

 

1-1) w związku z nadsyłanymi ostrzeżeniami hydrologicznymi - faxem ( z Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW  w Gdańsku i Starostwa Powiatowego w Pucku)  oraz powiadomieniami telefonicznymi przez  bosmana z Bosmanatu Portu w Helu,                      o spodziewanych wzrostach poziomów  wody, wzdłuż całego Wybrzeża,  powyżej stanów ostrzegawczych, z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych czy też                 o silnych porywach wiatru i burzach,  informowano o powyższym :

-         kierownika ZZOM w Helu - Ryszard Burczyka ;

-         naczelnika OSP Hel – Arkadiusz Wirwińskiego

 

 w celu zapewnienia gotowości sił i środków ( jakimi dysponują ) do działań, gdy  byłoby to konieczne.

 

2)      W każdy czwartek miesiąca, w ramach sprawdzania łączności i utrwalania zasad selektywnego wywoływania drogą radiową, nawiązywano łączność ze Starostwem Powiatowym w Pucku. Fakt prowadzonych rozmów odnotowywany był w dzienniku korespondencji radiowej.

 

3)      Zapoznano się z materiałami, nadesłanymi z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Gdańsk, dot. przeprowadzenia inwentaryzacji sprzętu OC, na podstawie których :

 

a)      opracowano zarządzenie burmistrza Helu w sprawie  powołania komisji, w celu przeprowadzenia inwentaryzacji sprzętu obrony cywilnej będącego w użytkowaniu obrony cywilnej m. Helu,

b)    udostępniono komisji, powołanej przez burmistrza Helu, dostęp do sprzętu OC będącego na stanie m. Helu, celem potwierdzenia sald ilościowo wartościowych tego sprzętu,

-         stan ilościowy w/w sprzętu  był zgodny ze stanem faktycznym, o czym poinformowano burmistrza Helu i przesłano pismo w przedmiotowej sprawie do dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

 

4)      Zapoznano się z tematyką „ Planu pracy  Rady Miasta Helu w 2010 r. ”.

 

5)      Na podstawie nadesłanego pisma ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano                i przesłano do Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w/w Starostwa (do wiadomości i służbowego wykorzystania) „ harmonogram szkoleń podstawowych, które zaplanowano przeprowadzić na szczeblu miasta Helu w 2010 r. ”.

 

v     Tematy i terminy odbytych szkoleń wykazano poniżej.

 

6)      Na podstawie nadesłanego pisma z Komisariatu Policji w Juracie opracowano                       i wysłano  do w/w Komisariatu, celem służbowego wykorzystania,  informację dot. zasad ewakuacji mieszkańców miasta Helu w sytuacjach krytycznych.

 

7)      Zgodnie z nadesłanym pismem Wojewody Pomorskiego, za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Pucku,  dot. min. realizacji Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju                  w sprawie opracowania oceny stanu przygotowań Obrony Cywilnej w województwie, opracowano :

„ Ocenę stanu przygotowań Obrony Cywilnej w województwie - w mieście Hel na dzień 31 grudnia 2009 r. ”,

 

      którą, po zapoznaniu burmistrza Helu, przesłano ( drogą elektroniczną ) do Starostwa Powiatowego w Pucku, celem służbowego wykorzystania.

 

8)      Zapoznano się z „ Wytycznymi Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego z dnia 29 stycznia 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej                 i zarządzania kryzysowego w 2010 r. ” na podstawie których :

 

v     opracowano „ Wytyczne Burmistrza Helu - Szefa Obrony Cywilnej Miasta, z dnia              12 lutego 2010 r.,  do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2010 r. ”,

 

9)      Zgodnie z prośbą dyspozytora sekcji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku przesłano dane na temat wykazu sprzętu przeciwpowodziowego składowanego w magazynie przeciwpowodziowym miasta Helu,  celem służbowego wykorzystania.

 

10)  Przygotowano materiały dot. przeprowadzenia zebrania (połączonego ze szkoleniem) zespołu kierowania OC i ZK m. Hel.      

      

W ramach tych materiałów  min. :

-         opracowano „ Sprawozdanie z realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu  w 2009 r. ” ;

-         ustalono tematy do przeprowadzenia szkolenia w przedmiotowej sprawie i zebrano materiały z nimi związane;

-         opracowano pisma powiadamiające o w/w zebraniu do komendantów poszczególnych drużyn Formacji OC m. Hel  nie zatrudnionych w Urzędzie Miasta,

-         poinformowano osobiście pozostałych uczestników o danym zebraniu.

 

11)  Dnia 16 marca 2010 r. przeprowadzono odprawę, połączoną ze szkoleniem , z kadrą kierowniczą formacji OC m. Hel;

 

- opracowano notatkę służbową z przebiegu w/w odprawy i szkolenia,

-   materiały z niniejszej odprawy  znajdują się w dokumentacji OC m. Helu, którą nadzoruje  Inspektor ds. OC m. Hel.

 

12)  Zgodnie z  § 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 25 sierpnia 2004 r.                  w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego                          i sytuacji kryzysowych - przeprowadzono aktualizację „ Planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych dla miasta Helu  ” ( nr – DEWD – Z – 31/06 ) – według stanu na dzień 31 grudnia 2009 r. O naniesionych zmianach                               w planie poinformowano Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

13)  Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem  szkoleń podstawowych organizowanych na szczeblu gminy w 2010 r. z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, opracowano :

 

a)      program szkolenia podstawowego,

b)      plan konspekt na temat :

-         Zadania i kompetencje organów administracji publicznej w zakresie ochrony dóbr kultury.

 

c)      pismo do Powiatowego Konserwatora Zabytków w Pucku, z prośbą o wzięcie udziału w przeprowadzeniu tego szkolenia wspólnie z inspektorem obrony cywilnej miasta Helu

 

v     W związku z faktem, że Powiatowy Konserwator Zabytków w Pucku nie mógł wziąć udziału ( z przyczyn obiektywnych ) w w/w szkoleniu , tego typu pismo skierowano do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków                         w Gdańsku, z prośbą o skierowanie do udziału w przeprowadzeniu danego szkolenia swojego przedstawiciela.

 

14)        W rozmowie telefonicznej z przedstawicielem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku panem Zdzisławem Trykszą uzgodniono, że szkolenie  z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, na temat : Zadania                         i kompetencje organów administracji publicznej w zakresie ochrony dóbr kultury, przeprowadzone zostanie we własnym zakresie przez inspektora obrony cywilnej miasta Helu. Planowany termin szkolenia – czerwiec 2010 r.

 

Ø      ostatecznie szkolenie na dany temat przeprowadził inspektor ds. OC miasta Helu               w dniu 28.06.2010 r.,

Ø      celem szkolenia było  zapoznać szkolonych z zakresem i formami ochrony zabytków oraz opieki nad zabytkami,

Ø      jego uczestnikami były osoby funkcyjne z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych tego Urzędu realizujące zadania w zakresie ochrony dóbr kultury na terenie miasta .

 

15)        Zapoznano się z Wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków           z dnia 25 lutego 2010  r. – do realizacji zadań w zakresie ochrony zabytków na szczeblu powiatów, miast na prawach powiatów, gmin i jednostek organizacyjnych na terenie województwa pomorskiego w 2010 r.

 

Kopię w/w wytycznych, które dotyczą też innych – szerszych  zagadnień, przekazano podinspektorowi zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Helu,  celem służbowego wykorzystania.

   Powyższe wytyczne uwzględniono przy realizacji zadań obrony cywilnej w 2010 r.

 

16)        Zgodnie z Wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  z dnia 25 lutego 2010 r. do realizacji zadań w zakresie ochrony zabytków na szczeblu powiatów, miast na prawach powiatów, gmin i jednostek organizacyjnych województwa pomorskiego w 2010 r., opracowano i przesłano informację do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  w Gdańsku ( i do Starostwa Powiatowego w Pucku do wiadomości ) na temat ochrony zabytków, w 2010 r., na terenie miasta Helu wynikającej z  :

-   Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2009 – 2013 dla gminy Hel ;

-   Planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych dla miasta Helu ”.

 

17)        W związku z planowanym,  w dniu 25.03.2010 r., rejonowym treningiem  Systemu Wykrywania i Alarmowania formacji obrony cywilnej, wynikającym z  „ Wytycznych Wojewody Pomorskiego z dnia 13 stycznia 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego  w 2010 r.” przygotowano i wysłano karty powołania do odbycia ćwiczeń członkom drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu.

 

18)        Zgodnie z „ Wytycznymi Starosty Puckiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu do działalności w dziedzinach obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w 2010 r. ”            w dniu  25 marca 2010 r. inspektor ds. OC m. Helu uczestniczył w rejonowym treningu SWA, który miał miejsce na terenie Starostwa Powiatowego w Pucku ,  w godzinach od 16.00 do 20.00.

         Tym samym odstąpiono od uprzednio planowanych ćwiczeń, danego dnia, które miały odbyć się na terenie miasta Helu z udziałem członków drużyny wykrywania                         i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu. O tej zmianie członkowie danej formacji zostali powiadomieni  z kilkudniowym wyprzedzeniem.

 

19)        W związku ze zbliżającym się upływem terminu ważności legalizacji sprzętu do wykrywania skażeń ( sygnalizatorów promieniowania ), będącego na stanie Obrony Cywilnej Miasta Helu,  przekazano go do przeglądu do Wojewódzkich Warsztatów Naprawy Sprzętu Obrony Cywilnej w Gdańsku – Nowej Karczmie, celem przedłużenia jego przydatności, względnie wycofania  z dalszej eksploatacji.

 

20)        Zapoznano się z nadesłaną przez Wojewodę Pomorskiego „ Instrukcją dot. planowania, organizacji i funkcjonowania zespołów zastępczych miejsc szpitalnych ( ZMSz.) celem ustalenia, w porozumieniu ze Starostą Puckim, lokalizacji ZMSz. na terenie gminy                   i opracowania „ Planu w zakresie organizacji i funkcjonowania zespołu zastępczych miejsc szpitalnych  na tym terenie ”.

 

v     Ustalono, że na Półwyspie Helskim gminą, która organizuje zastępcze miejsca szpitalne ( ZMSz.) jest gmina Jastarnia.

 

21)        Zgodnie z zaleceniem Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano i przesłano ( pocztą elektroniczną ) do Starostwa Powiatu Puckiego dane, dotyczące rodzaju i ilości środków transportu i sprzętu mechanicznego, znajdującego się na terenie powiatu puckiego – miasta Helu, celem służbowego wykorzystania.

 

22)        Przeprowadzono aktualizację „ Planu obrony cywilnej miasta Helu ” . Naniesione zmiany odnotowano w niniejszym planie.

 

23)        Przyjęto na stan, w ramach umowy użyczenia, od Wydziału Bezpieczeństwa                         i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku nowy radiotelefon z wyposażeniem do realizacji zadań w Wojewódzkim Systemie Radiotelefonicznym.

 

24)        Znowelizowano instrukcję, wraz ze sygnałami alarmowymi i komunikatami ostrzegawczymi dot. postępowania w sytuacjach kryzysowych pod hasłem                           „ OBRONA CYWILNA RADZI I PRZYPOMINA – bądź bardziej bezpieczny                     - przygotowany ”. Jej zaktualizowaną  treść,  zawarto na stronie internetowej Urzędu Miasta Helu oraz wydrukowano w formie broszury ( broszur ).

 

25)         Przygotowano i przekazano materiały ( jawne ) dot. bezpieczeństwa miasta,                      w zakresie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, mieszkance Helu p. Beacie M. celem wykorzystania ich do pracy magisterskiej.

 

26)        Zgodnie z Wytycznymi Burmistrza Helu – Szefa Obrony Cywilnej Miasta z dnia               12 lutego 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na terenie miasta Helu w 2010 r. dokonano przeglądu, we własnym zakresie, sprzętu OC  będącego na wyposażeniu OC m. Hel ( magazynowanego                    w magazynie OC – p.powodziowym ) pod kątem jego ocenienia co do dalszej przydatności i porównania stanu ewidencyjnego ze stanem faktycznym.

 

         Stwierdzono, że dany sprzęt :

 

-         jest sprawny technicznie i tym samym przydatny do służbowego wykorzystania;

-         stan ewidencyjny jest zgodny ze stanem faktycznym.

 

27)        Poddano analizie potrzebę ewakuacji ludności  miasta Helu na czas „ W ” w inny rejon naszego powiatu czy też województwa. Na jej podstawie ustalono, że aktualnie Hel,               z chwilą rozformowania 9. FOW, nie stanowi większego znaczenia militarnego, a przez to jego mieszkańcy w takim okresie czasu nie będą bardziej zagrożeni, niż mieszkańcy innego rejonu naszego powiatu czy też województwa. Tym samym  w okresie   czasu               „ W ” najbezpieczniejszym miejscem dla mieszkańców Helu będzie sam Hel.               Wobec powyższego, w uzgodnieniu ze Starostwem Powiatowym w Pucku, odstąpiono od  planowania ewakuacji mieszkańców miasta Helu poza jego granice w sytuacji zagrożenia III – stopnia.

 

28)        Sprawowano nadzór nad dwoma studentami z Akademii Pomorskiej w Słupsku,                   z kierunku „ bezpieczeństwo narodowe ” , którzy odbywali  praktykę kierunkową              w Urzędzie Miasta Helu. Zasadniczym celem praktyki było :

 

-         przygotowanie studentów do pracy zawodowej w instytucjach zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem narodowym, porządkiem publicznym, jak też ochroną ludności i jej mienia.

 

29)        Przeprowadzono aktualizację przydziału  mobilizacyjnego pośród członków  drużyn wchodzących w skład Formacji Obrony Cywilnej miasta Helu. Wydano nowe karty przydziału oraz uaktualniono dokumentację związaną z tą formacją.

 

30)        Zapoznano się z pismem nadesłanym ze Starostwa Powiatowego w Pucku dot. przeprowadzenia wojewódzkiego treningu  SWA w dniu 23 września 2010 r.

 

31)        Opracowano plan przeprowadzenia wojewódzkiego treningu SWA na terenie miasta Helu w dniu 23 września 2010 r. nt. „ Ostrzeganie i alarmowanie ludności w przypadku skażenia chemicznego w transporcie drogowym ”  oraz :

 

a)     przygotowano i wysłano karty powołania do odbycia ćwiczeń członkom drużyny wykrywania i alarmowania formacji obrony cywilnej miasta Helu,

b)     przygotowano się do przebiegu przeprowadzenia w/w treningu .

 

32)       Przeprowadzono, 23 września 2010 r. w godz.  16 00 – 20 00 , wojewódzki  trening SWA w mieście Hel na nt. „Ostrzeganie i alarmowanie ludności w przypadku skażenia chemicznego w transporcie drogowym ”. W treningu wzięło udział 12 na 17 członków drużyny wykrywania i alarmowania wchodzącej w skład formacji obrony cywilnej miasta Helu. Nieobecność pozostałych osób był usprawiedliwiona.

 

33)        Opracowano sprawozdanie z przebiegu  wojewódzkiego treningu SWA ( 23 września 2010 r. w godz.  16 00 – 20 00 ), które przesłano do Starostwa w Pucku, celem służbowego wykorzystania.

 

34)       Przeprowadzono prace sprzątające w magazynie OC – p.powodziowym.

 

35)       Zgodnie z harmonogramem szkoleń podstawowych, organizowanych na szczeblu gminy, z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej opracowano plan konspekt                    na temat „ Wybrane zagadnienia z zakresu powszechnej samoobrony ludności ”.

 

35-1) szkolenie na dany temat przeprowadził inspektor ds. OC miasta Helu w dniu 11.10.2010 r.,

35-2)       celem szkolenia było  zapoznać szkolonych z problematyką samoobrony społeczeństwa na administrowanym terenie,

35-3)       w/w szkolenie przewidziane było ( zgodnie z zaplanowanym harmonogramem  szkoleń podstawowych organizowanych na szczeblu gminy w 2010 r.) dla:

-         osób funkcyjnych  z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych tego Urzędu realizujących zadania w zakresie  obrony cywilnej i spraw obronnych w mieście Hel;

-         komendantów poszczególnych drużyn z formacji Obrony Cywilnej miasta Hel.

 

36)        Opracowano protokół dot. zniszczenia kart przydziału do formacji obrony cywilnej miasta Helu, który przedłożono do zatwierdzenia burmistrzowi Helu – protokół został zatwierdzony. Karty zniszczono.

 

37)       Zgodnie z harmonogramem szkoleń podstawowych, organizowanych na szczeblu gminy, z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej opracowano plan konspekt                     na temat „ Wybrane zagadnienia z zarządzania w sytuacjach kryzysowych ”.

 

37-1)       szkolenie na dany temat przeprowadził inspektor ds. OC miasta Helu w dniu 5.11.2010 r.,

37-2)       celem szkolenia było  zapoznać szkolonych z zakresem działań administracji samorządowej miasta Hel w sytuacjach zapobiegania i usuwania skutków zagrożeń i zaistniałych sytuacji kryzysowych.

37-3)       w/w szkolenie przewidziane było ( zgodnie z zaplanowanym harmonogramem  szkoleń podstawowych organizowanych na szczeblu gminy w 2010 r.) dla:

-   osób funkcyjnych  z Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych tego Urzędu realizujących zadania w zakresie  zarządzania kryzysowego w mieście Hel;

-   członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

38)        W związku ze stwierdzonym ( podczas rekonesansu terenu ) procesem degradacji jednego z obiektów zabytkowych ( jeden ze schronów bojowych baterii nr 21 artylerii przeciwlotniczej 2 x 75 mm, usytuowany na terenie miasta Helu ), będącego                                  w zarządzaniu  Nadleśnictwa Wejherowo,  poinformowano o powyższym ( dołączając zdjęcia tego obiektu ) kierownika danej jednostki organizacyjnej, celem uchronienia go przed dalszą degradacją.

 

39)        Przeprowadzono aktualizację przydziału  mobilizacyjnego pośród członków  drużyny porządkowo – ochronnej, wchodzących w skład Formacji Obrony Cywilnej miasta Helu. Wydano nowe karty przydziału oraz uaktualniono dokumentację związaną z tą formacją.

 

40)        Przekazano do Starostwa Puckiego, uaktualniony wykaz pracowników Urzędu Miasta Helu i ich telefonów kontaktowych, z którymi całodobowo można kontaktować się                 w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej lub powstałego zagrożenia.

 

41)        W odpowiedzi na fax ze Starostwa Powiatowego w Pucku, dot. podania danych odnośnie  zniszczonych, w wyniku różnego żywiołu – sił natury w 2009 r., budynków                i innych obiektów budowlanych, udzielono informacji w przedmiotowej sprawie.

 

Ø      Na terenie miasta Helu tego typu przypadki, w tym okresie czasu,  nie miały miejsca.

 

42)        Zakończono opracowanie „ Planu operacyjnej ochrony przed powodzią miasta Helu” , który przedłożono do zatwierdzenia burmistrzowi Helu, a następnie przesłano do uzgodnienia ze Starostą Powiatowym w Pucku.

 

Ø      Plan został uzgodniony w kwietniu 2010 r.

 

43)        Zgodnie z nadesłanym pismem ( fax–em ) Wojewody Pomorskiego udzielono informacji, za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Pucku,  na temat zagrożenia przeciwpowodziowego, wynikającego ze nadmiernych opadów śniegu,  na terenie  Helu.

 

Ø      Wykazano, że tego typu zagrożenie dla tego miasta nie występowało.

 

44)        Opracowano „ plan pracy Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu na 2010 rok ”.

 

45)        Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano wykaz syren alarmowych funkcjonujących na terenie miasta Helu i przesłano go do w/w Starostwa , celem służbowego wykorzystania.

 

46)        Opracowano pismo do Dyrektora Wydziału  Bezpieczeństwa i Zarządzania  Kryzysowego Pomorskiego  Urzędu  Wojewódzkiego   w sprawie realizacji  zadań związanych z utworzeniem miejsca do lądowania śmigłowców ratunkowych w nocy na terenie Helu – Punktu Bazowania Hel.

 

47)        Realizując dalsze czynności dotyczące utworzenia, na terenie Helu, miejsca do lądowania dla śmigłowców ratunkowych, skierowano pismo do Wojewody Pomorskiego z prośbą o wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie naniesienia zmiany w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2008 r.                w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego  ( Dz. U. 2009. Nr 3, poz.12 ).

 

48)        W związku z planowaną koncepcją przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego połączenia 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Helu ( po jego reorganizacji na szpital cywilny ) ze Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy               w Wejherowie, zwrócono się z prośbą do Pana Marszałka o uwzględnienie również możliwości przejęcia we władanie terenu, usytuowanego na terenie Punktu Bazowania Hel, na którym planuje się aby powstało lądowisko dla śmigłowców ratunkowych dla potrzeb szpitala w Helu;

- do wiadomości w przedmiotowej sprawie skierowano również pismo do Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

 

49)        Udzielono odpowiedzi, na nadesłane pismo z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku, dyrektorowi tego wydziału,  w sprawie wyznaczenia               i przygotowania na terenie miasta Helu miejsca przystosowanego do lądowania śmigłowca ratunkowego ( także w porze nocnej ).

W piśmie tym burmistrz Helu zajął stanowisko, według którego, jego zdaniem, organem który winien zorganizować inne miejsce do startów i lądowań statków powietrznych na potrzeby 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Helu winien być ten, który tym szpitalem będzie zarządzał, a na pewno nie będzie nim miasto Hel.                    Urząd Miasta Helu gotowy jest jednak go wspierać w pracach związanych z tego typu inwestycją, jak też utrzymywać w stałej gotowości strażaków z OSP Hel, aby oświetlali start i lądowanie śmigłowców ratunkowych.

 

-   tym samym do tej pory na terenie Helu tego typu lądowisko nie powstało, niemniej śmigłowce ratunkowe lądują na terenie Punktu Bazowania Hel na dotychczasowych zasadach, gdzie m.in. obsługiwane są ( na zlecenie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Pucku – CPR)  podczas startów i lądowań przez OSP Hel względnie  Straż Pożarną MW z Punktu Bazowania Hel.

 

50)        Przygotowano materiały dot. przeprowadzenia spotkania roboczego członków  Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu.      

      

W ramach tych materiałów  min. :

-   opracowano program spotkania,

-   materiały , w formie opisowej, dot. zasad zarządzania kryzysowego w gminie,

-   poinformowano uczestników o terminie zebrania.

 

51)        Odbyto spotkanie roboczego członków  Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu :       

         - opracowano protokół  ze spotkania,

 

-  materiały z niniejszego spotkania  znajdują się w dokumentacji Zarządzania Kryzysowego  m. Helu, którą nadzoruje  Inspektor ds. OC m. Hel / Z-ca Szefa GZZK

 

52)        Dokonano aktualizacji dokumentacji do „ Służby Dyżurnej w Urzędzie Miasta              Helu ”, powoływanej w sytuacjach zaistnienia różnych zagrożeń, czy sytuacji kryzysowych na terenie Helu.

 

53)        Opracowano informację dot. realizacji zadań z zakresu  zarządzania kryzysowego                    w 2009 r. w m. Hel, którą burmistrz Helu przedstawił na Sesji RM Helu w dniu 24 marca 2010 r.

 

54)        Opracowano informację o stanie bezpieczeństwa p.powodziowego w mieście,  a także zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2009 r. , którą burmistrz Helu przedstawił na Sesji RM Helu w dniu 24 marca 2010 r.

 

55)        Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku dot. rozpowszechnienia ulotki ( opracowanej przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej ) zawierającą informację na temat zachowania się w przypadku zagrożenia powodziowego zapoznano z jej treścią członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ( na posiedzeniu GZZK w dniu 16 marca 2010 r. ), jak też rozpropagowano ją na stronie internetowej  naszego miasta tj. www. gohel.pl.                      w zakładce bezpieczeństwo dot. obrony cywilnej.

 

56)        Zapoznano się z nadesłanym ze Starostwa Powiatowego w Pucku „ Powiatowym programem zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli                 i porządku publicznego na rok 2010 r. ” i uwzględniono go w realizacji zadań                     w zakresie bezpieczeństwa na terenie miasta Helu. Pod tym też kątem kopie tego dokumentu przekazano :

-   Z-cy burmistrza Helu, Sekretarzowi miasta Helu, Komendantowi Straży Miejskiej              w Helu, Pełnomocnikowi burmistrza Helu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, Dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących                     w Helu, Naczelnikowi OSP Hel oraz Kierownikowi ZZOM w Helu.

 

57)        Zorganizowano przegląd plaż i ich okolic pod kątem padłych ptaków, będących następstwem długiej i srogiej zimy. Zwłoki ptaków, głównie łabędzi, zebrali pracownicy ZZOM Helu i strażacy z OSP Hel, a następnie przekazano je ( zgodnie z zawartą umową) do  zakładu tj.  Zbiórki Surowca Utylizacyjnego, Roman Rybicki, Nowy Klincz 43,  celem poddania ich utylizacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie;

 

-   o powyższym poinformowano pisemnie ( nr pisma POIN/ZK – 5222 – 8(1) /10                 z dnia 7.04.2010 r. ) Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pucku.

 

58)        Mając na względzie zapewnienie stanu bezpieczeństwa mieszkańcom Helu                         w zakresie zagrożenia powodziowego oraz posiadania, na bieżąco, pełnej wiedzy   odnośnie zabezpieczenia brzegów morskich i plaż, przeprowadzono pod tym kątem rozpoznanie brzegu morskiego od strony Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej tj. od granicy administracyjnej miasta Helu z gminą Jastarnia do obrzeży portu rybackiego Hel;

-         na podstawie powyższego rozpoznania należy sądzić, że zagrożenie powodziowe dla miasta Helu, ze strony Morza Bałtyckiego i odcinka brzegu morskiego Cypla Helskiego ( tj. przy porcie rybackim – odcinek km H 36,20 – 36,60 ), według naszej  oceny, nie występuje,

 

-         z przebiegu tego rozpoznania sporządzona  została notatka służbowa, która znajduje się w dokumentacji u inspektora obrony cywilnej miasta Helu. 

 

59)        Uczestniczono w warsztatach szkoleniowych, zorganizowanych przez Wojewodę Pomorskiego w dniu 8 kwietnia 2010 r., dla przedstawicieli komórek organizacyjnych właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego w starostwach powiatowych                       i urzędach gmin/miast nt. „ Realizacja wybranych zadań zarządzania kryzysowego na szczeblu powiatu i gminy ”.

 

         Celem tych warsztatów było :

-   doskonalenie wymiany informacji pomiędzy administracją samorządową szczebla powiatowego i gminnego, a administracją rządową szczebla wojewódzkiego                      w zakresie zadysponowania sił i środków w sytuacjach kryzysowych;

-   sprawdzenie umiejętności w zakresie opracowania i doskonalenia planu głównego                i procedur reagowania kryzysowego zawartych w gminnym planie zarządzania kryzysowego.

 

60)        Zapoznano się z instrukcją obsługi aplikacji „ SYSTEM ZARZĄDZANIA BAZĄ SIŁ           I ŚRODKÓW ”  w Wojewódzkich Centrach Kryzysowych ( cz. I e-HNS  aplikacja                 WEB ) celem wdrożenia je w życie.

 

61)        Aktualizowano bazę sił i środków oraz ich dysponentów Województwa Pomorskiego dot. miasta Helu;

 

-   min. przesłano ( drogą elektroniczną )  do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku wniosek o zdjęcie z ewidencji danej bazy nieprzydatnych, a zaewidencjonowanych  w niej podmiotów – wniosek ten został zrealizowany.

 

62)        Zgodnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano informację nt. zapewnienia systemu bezpieczeństwa miasta Helu w okresie zbliżającego się sezonu letniego 2010, z uwzględnieniem funkcjonowania w tym okresie kąpielisk strzeżonych i przekazano ją do Starostwa, celem służbowego wykorzystania. 

 

63)        Uczestniczono w naradzie koordynacyjnej w Starostwie Powiatowym w Pucku poświęconej funkcjonowaniu systemu bezpieczeństwa powiatu w okresie zbliżającego się sezonu letniego 2010,

 

-   o przebiegu w/w narady poinformowano burmistrza Helu.

 

64)        Na podstawie danych uzyskanych od. :

 

a)      Prezesa Zarządu ACTIVE TEAM BUILDING Sp. z o.o. pana Dariusza R. tj. osoby, która w 2010 r.  przejęła od Gminy Hel jako „ biorąca do używania ” plażę bałtycką wraz ze zorganizowaniem kąpieliska strzeżonego;

 

b)     FORMOZY RIB KRZYSZTOF KUSTUSZ pana Krzysztofa K. tj. osoby, która w 2010 r. przejęła od Gminy Hel jako „ biorąca do używania ” część nieruchomości gruntowej obejmującą  „ małą plażę ” wraz ze zorganizowaniem na niej kąpieliska strzeżonego,

 

przekazano do Starostwa Powiatowego w Pucku szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania, w sezonie letnim 2010, kąpielisk strzeżonych na terenie administracyjnym  miasta Helu.

 

65)        Uzgodniono ze Starostą Powiatowym w Pucku nowy „ Plan operacyjnej ochrony przed powodzią miasta Helu” . 

 

66)        Na prośbę Żandarmerii Wojskowej w Helu przygotowano i przekazano danej jednostce materiały dot. zarządzania kryzysowego w mieście Helu, celem służbowego wykorzystania.

 

67)        Opracowano umowę pomiędzy gminą Hel, a WZW Jantar w sprawie czasowego zakwaterowania mieszkańców Helu dotkniętych powodzią, względnie inną sytuacją kryzysową.

v    Umowa ta została zawarta ( uaktualniona ) pomiędzy burmistrzem Helu,                a dyrektorem WZW Jantar dn. 7 maja 2010  r.

 

68)        Przeprowadzono aktualizację dokumentacji dotyczącej zarządzania kryzysowego                  w mieście Hel tj. :

 

-         planu zarządzania kryzysowego miasta Helu;

-         planu operacyjnej ochrony przed powodzią miasta Hel;

-         katalogu dot. charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka ich wystąpienia dla potrzeb administracji samorządowej miasta Helu.

-         naniesiono zmiany – uaktualniono „ mapę zagrożeń ” – załącznik do planu zarządzania kryzysowego miasta Helu.

 

69)       Zgodnie z nadesłanym pismem przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku opracowano i przekazano w/w podmiotowi informacje, związane            z sezonem letnim 2010 r., a dot.:

-         usytuowania na terenie miasta Helu szaletów publicznych ( przewoźnych i stałych ),

-         wykazu i funkcjonowania strzeżonych kąpielisk morskich.

 

70)         Zgodnie z „ Wytycznymi Starosty Puckiego Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Puckiego  z dnia 29 stycznia 2010 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego  w 2010 r. ”, opracowano i przesłano do Starostwa, celem służbowego wykorzystania :

 

-         Ocenę  zagrożeń  na  terenie  miasta  Helu i wypracowane wnioski w zakresie możliwości zapobiegania i minimalizowania ich skutków;

 

-         Monitoring możliwości wystąpienia zagrożeń,  na  terenie  miasta  Helu                             i wyciągnięte z niego wnioski.

 

71)        Dokonano przeglądu brzegu morskiego  pod kątem naniesionych ewentualnych nieczystości, w tym podłych - utopionych zwierząt , będących następstwem wielkiej powodzi w południowych regionach naszego kraju. Skutki tej powodzi nie były jednak widoczne w pasie kontrolowanego brzegu morskiego.

 

72)        Na podstawie nadesłanego pisma ( pocztą elektroniczną ), za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Pucku, z Departamentu Analiz i Nadzoru MSWiA wypełniono                      i odesłano do adresata załączoną do niniejszego pisma „ ankietę dotyczącą stanu zabezpieczenia ratowniczego w zakresie ratownictwa wodnego na obszarze powiatów województwa pomorskiego w roku 2010  - miasta Hel ”.

 

73)        W związku z podwyższaniem systemu bezpieczeństwa na terenie Powiatu Puckiego            w okresie sezonu letniego 2010, opracowano i przesłano do Starostwa uzupełnione dane dot. funkcjonowania kąpielisk strzeżonych na terenie miasta Helu w 2010 r.

 

74)        Przygotowano i przekazano osobie odpowiedzialnej za funkcjonowanie kąpielisk strzeżonych w Helu tj. : „ duża plaża ” i „ na Cyplu ” ( na podstawie umowy użyczenia pomiędzy Gminą Hel, a Active Team Building Sp. z o.o  z siedzibą  w Warszawie ) tzn. prezesowi zarządu Dariuszowi RUTA niżej wymienione dokumenty :

 

-   ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne;

-   wykaz  ważniejszych  numerów  telefonów pod którymi możemy uzyskać pomoc                           w przypadku zaistniałych zagrożeń na terenie Helu - aktualne na dzień 11 czerwca            2010 r.;

-   ankietę do wypełnienia po zakończenia sezonu ( zamknięciu plaży strzeżonej ), która służyć ma dla celów informacyjnych i zwiększenia bezpieczeństwa                                      w kolejnym sezonie,

-   mapkę z zaznaczonymi kąpieliskami strzeżonymi na terenie Helu.

 

75)        Przygotowano i przekazano osobie odpowiedzialnej za funkcjonowanie kąpieliska strzeżonego „ mała plaża ” w Helu ( na podstawie umowy użyczenia pomiędzy Gminą Hel, a Formoza RIB Krzysztof Kustusz – Hel ) tj. Krzysztofowi  KUSTUSZ niżej wymienione dokumenty :

 

-   ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne;

-   wykaz  ważniejszych  numerów  telefonów pod którymi możemy uzyskać pomoc w przypadku zaistniałych zagrożeń na terenie Helu - aktualne na dzień 11 czerwca            2010 r.;

-   ankietę do wypełnienia po zakończenia sezonu ( zamknięciu plaży strzeżonej ), która służyć ma dla celów informacyjnych i zwiększenia bezpieczeństwa                                      w kolejnym sezonie,

-   mapkę z zaznaczonymi kąpieliskami strzeżonymi na terenie Helu.

 

76)        Przesłano do Starostwa Powiatowego w Pucku aktualne numery telefonów do ratowników morskich obsługujących kąpieliska strzeżone na terenie miasta Helu.

 

77)        Przeprowadzono kolejną bieżącą aktualizację planu zarządzania kryzysowego miasta Helu dot. :

-         zasad funkcjonowania administracji publicznej, jej skuteczności i możliwości wykorzystywania w sytuacjach kryzysowych;

-         zadań w zakresie monitorowania zagrożeń;

-         zasad ochrony infrastruktury krytycznej.

 

78)        Na podstawie nadesłanego pisma przez Wojewodę Pomorskiego opracowano                       i przesłano do adresata informację na temat podjętych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście Helu.

 

79)        Na podstawie nadesłanego pisma ze Starostwa Powiatowego w Pucku, opracowano informację przedstawiającą podsumowanie sezonu turystycznego 2010 w  zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Helu, którą przekazano Staroście Powiatu Puckiego do wiadomości i służbowego wykorzystania.

 

80)        Uczestniczono w naradzie, w Starostwie Powiatowym w Pucku, poświęconej podsumowaniu bezpieczeństwa turystów i mieszkańców powiatu po zakończonym sezonie letnim 2010.

 

81)        Na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym ( Dz.U. 2007,  Nr 131, poz. 1076 ) opracowano zarządzenie dot. zmiany zarządzenia w sprawie organizacji zarządzania kryzysowego w mieście Hel, które obowiązywać będzie z dniem 1 stycznia 2011 r.

 

82)        Na podstawie nadesłanego pisma ze Starostwa Powiatowego w Pucku opracowano informację na temat „ procedur reagowania kryzysowego, na terenie miasta Hel, na wypadek gwałtownego ataku zimy ”. Informację tę przekazano do Starostwa w trakcie narady poświęconej temu tematowi.

 

83)        W związku z zaleceniami Wojewody Pomorskiego, związanymi z procedurami reagowania kryzysowego, na wypadek gwałtownego ataku zimy, zwołano posiedzenie członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie wypracowano zadnia         w tym zakresie dla poszczególnych członków tego zespołu i osób funkcyjnych Urzędu Miasta Helu i jednostek organizacyjnych tego Urzędu.

 

v     Zadania te zawarte zostały w protokole z posiedzenia Zespołu Gminnego,                     a uszczegółowione w nowo opracowanym „ planie postępowania na wypadek gwałtownego ataku zimy na terenie miasta  Helu ”.

 

84)        Na podstawie nadesłanego pisma z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddziału Morskiego w Gdyni dotyczącego wstępnej oceny ryzyka powodziowego, wypełniono  załączoną do niego ankietę wraz z załącznikiem mapowym dot. największej powodzi, do której doszło w przeszłości na terenie miasta Helu i odesłano do adresata.

 

85)        Z godnie z nadesłanym pismem ze Starostwa Powiatowego w Pucku dnia 22 grudnia 2010 r. uczestniczono w Starostwie w naradzie – szkoleniu dot. m.in. opracowania nowych planów zarządzania kryzysowego.

 

86)        W związku panującymi trudnymi warunki zimowymi w mieście, na bieżąco prowadzono rozpoznanie terenu Hel i podejmowano w związku z tym stosowne decyzje minimalizujące skutki ataku zimy.

 

 

Ponadto :

 

-      prowadzono szkolenia i spotkania z zakresu obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego                i spraw obronnych z pracownikami merytorycznymi miasta, członkami formacji OC  oraz  członkami Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

IV. Wnioski z realizacji zadań

 

Mając na uwadze zagrożenia,   jakie   mogą   wystąpić   na   terenie   miasta   Helu,                      / wykazane w ogólnym zarysie w „ Planie zarządzania  kryzysowego miasta Helu ”, jak                     i przedstawione w sposób bardziej szczegółowy w „ Katalogu dot. charakterystyki zagrożeń              i oceny ryzyka ich wystąpienia ” dla  potrzeb  administracji samorządowej miasta Helu  ”,/               oraz sposób realizacji zadań aby im zapobiec, nasuwa się  jeden i ten sam podstawowy wniosek, a mianowicie :

 

-  miasto Hel z uwagi na swoje usytuowanie, liczbę ludności stałej i w okresie sezonu letniego, warunki atmosferyczne, rodzaj i liczbę posiadanych sił  i środków, jak też                     i możliwości budżetowe - jest w stanie zapobiegać czy też minimalizować skutki wymienionych ( w w/w dokumentach) zagrożeń własnymi siłami i środkami tylko                    w sytuacji gdy występowały one będą w niedużej skali  i stopniu zagrożenia, natomiast                 w sytuacjach bardziej skrajnych nieodzowne jest dla niego wsparcie ( siłami i środkami ) za pośrednictwem:

·  Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pucku ( CZK Starosty );

·  Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody ( CZK PUW ) .  

 

Na tej też podstawie należy dążyć aby nadal dalsza realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w mieście Hel cały czas ukierunkowywana była na wzajemnym wspieraniu się siłami i środkami jakimi dysponuje nasze miasto, jak i z gmin powiatu puckiego czy nawet województwa, a w sytuacjach globalnych to nawet i kraju, za pośrednictwem Starosty Puckiego ( CZK Starosty ) i Wojewody Pomorskiego ( CZK PUW ).

 

 

V. Zasadnicze zamierzenia w 2011 r.:

 

1.    Kontynuować proces przebudowy systemu ochrony ludności pod kątem aktualnych wyzwań.

2.    Doskonalić organizację ewakuacji ludności i mienia na wypadek masowego zagrożenia,                  a szczególnie powodzi i silnego wiatru.

3.    Doskonalić system wykrywania skażeń i alarmowania.

4.    Doskonalić system szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.

5.      Kontynuować proces szkolenia organów i pracowników administracji publicznej z zakresu realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.

6.      Kontynuować upowszechnianie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej,                w tym poprzez realizację szkoleń dotyczących powszechnej samoobrony.

7.  Zapewnić warunki, w ramach „programu doskonalenia obrony cywilnej na lata 2009 – 2018” do modernizacji techniki i infrastruktury oraz szkolenia ludności w zakresie odpowiednich zachowań w sytuacjach kryzysowych.

 

 

 

                                      O P R A C O W A Ł  :

 

                                                                        Inspektor ds. OC m. Hel 

 

 

                             Bronisław Maciejewski

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Infor._burmistrza_Helu_o_realizacji_zadaA__z_zakresu_zarz._kryzys._w_2010_r..doc (DOC, 18KB) 2012-03-13 14:17:07 637 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 13-03-2012 14:17:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Bronisław Maciejewski 10-03-2012
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 13-03-2012 14:19:07