Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKU MIAST I GMIN MORSKICH ZA 2010 r.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKU MIAST I GMIN MORSKICH

ZA 2010 r.

 

1. Realizacja projektu  „Rozwój ekoturystyki i dochody z turystyki w regionie Pomorza i Warmii-Mazur w korelacji doświadczeń holenderskich”.

Celem projektu było wsparcie rozwoju ekoturystyki w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Wynikiem realizacji projektu było opracowanie i przekazanie gminom  algorytmu obliczania wpływów z turystyki na poziomie gminy. W projekcie założono wykorzystanie doświadczeń organizacji i samorządów holenderskich, dokładniej Prowincji Fryzji. Projekt został dofinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

W ramach realizacji projektu zorganizowana została konferencja pn.: „Rozwój i rentowność ekoturystyki w regionie Pomorza oraz Warmii i Mazur na bazie doświadczeń międzynarodowych”, która miała miejsce 29 kwietnia 2010 r. w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowo-Żeglarskim GALION w Górkach Zachodnich w Gdańsku. 

Intencją organizatorów było zainspirowanie uczestników konferencji do poszukiwania nowatorskich rozwiązań w zakresie rozwoju turystyki, oraz przekazanie informacji dotyczącej sposobu obliczenia dochodów z turystyki przy pomocy opracowanego algorytmu. W konferencji wzięło udział około 50 osób, w tym także eksperci z Holandii.

Program konferencji stanowi załącznik nr 1.

 

2. II Forum Miast Szlaku Bursztynowego.

W dniach 19-20 maja 2010 r w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wspólnie z Miastem Gdańsk zorganizowane zostało

 II Forum Miast Szlaku Bursztynowego. W spotkaniu wzięli udział m.in.: przedstawiciele organizacji, instytucji, i władz miast polskich położonych na szlaku bursztynowym oraz goście z zagranicy: Ukrainy, Litwy, Niemiec.

Podczas obrad przedstawiona została obróbka bursztynu, omówiono także rolę szlaku bursztynowego jako starożytnej drogi wymiany towarów i idei. Poruszono tematykę bursztynu w nowoczesnym brandingu miast i regionów. Uczestnicy forum zaproszeni zostali do Centrum Żeglarskiego na Górkach Zachodnich gdzie zorganizowany został wieczór szantowy z możliwością wzięcia udziału w rejsach po Ujściu Wisły. Drugi dzień obrad II Forum Miast Szlaku Bursztynowego poświęcony był prezentacjom miast i gmin szlaku bursztynowego oraz przedsięwzięć z nim związanych. W dwudniowej imprezie uczestniczyło blisko 120 osób.

Załącznik nr 2 – program forum

 

3. II Finał Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Euro Sea 2010 r.

ZMiGM wspólnie z gminą Rewal zorganizował drugą edycję turnieju piłki nożnej Euro Sea 2010. Finał odbył się na obiekcie sportowym w Pobierowie w dniach 24 - 25 maja br. Patronat nad turniejem sprawował Wójt Gminy Rewal - Robert Skraburski. 

Do udziału w finale zakwalifikowało się 16 drużyn. Do Pobierowa dojechało 13 zespołów. W pierwszym dniu rozgrywek zespoły zostały podzielone na cztery grupy. Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach, wzięły udział w Super Finale rozegranym 25 maja br.

Po zaciętej i pełnej ambicji rywalizacji pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja Gminy Rewal, drugie miejsce zajęła drużyna ze Słupska, na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Lęborka, natomiast czwarte miejsce zajęła drużyna z gminy Pruszcz Gdański – Łęgowo. Wszyscy finaliści otrzymali puchary i medale, a także cenne nagrody rzeczowe: torby, stroje sportowe, plecaki i piłki.

Załącznik nr 3 - program finału, opinie uczestników

 

4. Happening ekologiczny „Związek z naturą”.

5 czerwca 2010 r. w Światowy Dzień Środowiska, Związek Miast i Gmin Morskich wraz z autorami projektu „Czyste Miasto Gdańsk” Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przygotował happening ekologiczny pod nazwą „Związek z naturą”. Happening odbył się przy molo w Gdańsku – Brzeźnie. Celem happeningu była promocja X edycji konkursu plastyczno-literackiego „Morze a moja duża i mała ojczyzna” pod tytułem „Natura 2000 – turystycznym wyzwaniem dla mojego nadmorskiego regionu”.

Program happeningu został przygotowany z myślą o najmłodszych, młodzieży i całych rodzinach, które poprzez aktywny wypoczynek mogły poznać projekt „Natura 2000 – turystycznym wyzwaniem dla mojego nadmorskiego regionu”.

Załącznik nr 4– ulotka promująca konkurs plastyczno-literacki

 

5. Konferencja pt.: „Zastosowanie modułów siedliskowych do stabilizacji brzegu morskiego oraz ochrony i odbudowy plaż”.

Konferencja zorganizowana została 28.06.2010 r. w Hotelu Neptun w Juracie. Tematyka w/w konferencji dotyczyła roli plaż, dna oraz próby zastosowania metody stabilizacji brzegu morskiego w aspekcie zachowania i odtwarzania plaż z możliwością zastosowania nowoczesnych rozwiązań.

W konferencji wzięło udział ponad 50 osób. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele władz miast i gmin nadmorskich, dyrektorzy Urzędów Morskich oraz pracownicy naukowi.

Załącznik nr 5 – program konferencji

 

6. Finał X jubileuszowej edycji konkursu plastyczno - literackiego „Morze a moja duża i mała Ojczyzna” pn.: „Natura 2000 – turystycznym wyzwaniem dla mojego nadmorskiego regionu” – Ustronie Morskie, 9-10 września 2010 r.

Projekt uzyskał dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości 90% wartości projektu.

Na Finał do Ustronia Morskiego przyjechało 26 finalistów, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście specjalni. Z uwagi na jubileusz konkursu podczas Gali Konkursowej uhonorowane pamiątkową statuetką zostały osoby, które w poprzednich latach zaangażowane były w organizację poszczególnych edycji konkursu, są to:

  1. KRZYSZTOF WŁODARCZYK– ekspert ZMiGM
  2. MARIA KWICIŃSKA– wieloletni pracownik ZMiGM
  3. DARIUSZ LADDACH– Delegat gminy Krokowa
  4. ANDRZEJ SZCZODRY– Wiceprezydent Miasta Świnoujście
  5. MARTA CHEŁKOWSKA– Prezes PROT
  6. SŁAWOMIR RUSZKOWSKI– Burmistrz Trzebiatowa
  7. WANDA ZOFIA DACZKOWSKA– Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Słupsku
  8. TOMASZ BOBIN– Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku
  9. ADAM BUDKA– Sekretarz Gminy Ustronie Morskie

Podczas dwudniowej imprezy finałowej uczestnicy zwiedzili Skansen chleba w Ustroniu Morskim oraz uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych podczas wyprawy do najstarszych dębów w Polsce z udziałem przewodnika.

Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się w ośrodku wypoczynkowym Alka w Ustroniu Morskim. Wzięło w niej udział blisko 70 osób.

Uczestnicy wysoko ocenili walory artystyczne samego programu imprezy jak również sposób jej organizacji, program finału oraz opinie i podziękowania uczestników stanowią Załącznik nr 6

 

7. Konferencja pt.: „Modele zarządzania portami morskimi w Polsce i Europie”. Zorganizowana w ramach projektu „Transfer wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie zarządzania portami morskimi w celu wypracowania optymalnego modelu dla Trójmiasta”.

ZMiGM wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego i Prezydentem Miasta Gdańska zorganizowało w dniach 13-14 września 2010 r. w siedzibie Rady Miasta Gdańska międzynarodową konferencję poświęconą modelom zarządzania portami w Polsce i Europie.

Celem konferencji było wypracowanie wspólnej koncepcji decentralizacji zarządzania portami morskimi, które mają priorytetowe znaczenie dla gospodarki morskiej, przedstawienie zarządzania portami na przykładzie portów z Francji, Niemieckich i portu w Belgii.

W konferencji wzięło udział ponad 120 osób także goście z zagranicy reprezentujący porty min: Bremen/ Bremenhaven, Hamburg i Antwerpia, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Anna Wypych – Namiotko, Posłowie RP, Senatorowie RP, prezydenci miast nadmorskich Polski, przedstawiciele instytucji związanych z tematyką portową.

Obszerna relacja z konferencji została przedstawiona we wrześniowym numerze Czasu Morza.

Program konferencji – Załącznik nr 7

 

8. Konferencja „Zjawiska społeczne i gospodarcze, jako efekt rozpoczęcia realizacji polskiego odcinka A1 – Autostrady Północ – Południe”.

Konferencja zorganizowana została 18.10.2010 r. w Straszynie w hotelu Merkury. Celem konferencji było przedstawienie aspektów społecznych i gospodarczych powstałych po wybudowaniu i udostępnieniu do użytkowania pierwszych fragmentów autostrady A1. W konferencji wzięli udział: Podsekretasz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Radosław Stepień, przedstawiciele Zarządów Portów Gdańsk i Gdynia, przedstawiciele gmin oraz firm zlokalizowanych w sąsiedztwie autostrady i przedstawiciele ZMiGM.

Program konferencji – Załącznik nr 8

 

9. Wystawa fotograficzna „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”

ZMiGM był odpowiedzialny za organizację 3 wystaw promujących „Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu” , które miały miejsce w następujących terminach:

21 – 31. 10 2010 r. – Opera w  Nicei (Francja), wystawa była jednym z wydarzeń upamiętniających  30-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Wystawa wzbogacona była o unikalne przedmioty wykonane przez gdańskich bursztynników i jubilerów specjalnie na potrzeby wystawy.

31. 10. – 10. 11.2010r. „Espace Albert Camus” w Bron koło Lyonu (Francja)

19. 11 – 11.12. 2010r. Senat RP, Warszawa

 

10. Prace nad ustawą o portach i przystaniach morskich.

W nawiązaniu do punktu 7 sprawozdania w ramach prac nad ustawą o portach i przystaniach morskich zorganizowana została konferencja poświęcona modelom zarządzania portami w Polsce i Europie. Konferencję poprzedziły wizyty studyjne partnerów zaangażowanych w realizację projektu w portach w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii. W ramach projektu powstało opracowanie zawierające aspekty ekonomiczne i prawne dotyczące zarządzania portami w Polsce.

Ponadto, Związek uczestniczył w posiedzeniach tematycznych Komisji Infrastruktury związanych z gospodarka morską.

 

Ponad to ZMiGM:

-          29 maja 2010 r. współuczestniczył w zorganizowaniu festynu dla najmłodszych w Oliwskim ZOO pn.: „Wybrzeże”

-          współorganizacja Bałtyckiego Salonu Gospodarczego, podczas którego miasta i gminy członkowskie mogły zaprezentować swoje materiały promocyjne.

-          Uczestnictwo w Galerii Marketingu Miejsc – I Targach Marketingu Miejsc, które odbyły się w Łodzi, 24-25 listopada br. Głównym organizatorem był Brief for Poland. Celem targów było udostępnienie narzędzi i usług marketingowych, które samorządy mogłyby wykorzystywać w swoich działaniach. ZMiGM był patronem instytucjonalnym tego wydarzenia.

-  patronat nad działalnością turystyczną, oświatową i kulturalną gmin w 2010r. - Załącznik nr 9– Harmonogram imprez i ich realizacja.

 

UWAGA!

Załączniki do sprawozdania z działalności Związku w 2010 roku są do pobrania na stronie www.zmigm.org.pl, w zakładce Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów.

 

Grzegorz Walczukiewicz

Dyrektor Biura

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 SPRAWOZDANIE_Z_DZIAA_ALNOA_CI_ZWIA_ZKU_ZA_2010_r.doc (DOC, 48KB) 2012-03-26 15:21:32 395 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 26-03-2012 15:21:32
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marek Dykta 22-03-2012
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta 26-09-2013 22:10:16