Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr VII/2015 z sesji Rady Miasta Helu z dnia 30 kwietnia 2015 roku

PROTOKÓŁ Nr VII/2015

 

z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 30 kwietnia 2015 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu oraz hali sportowo - widowiskowej.

Godzina rozpoczęcia 9:00           godzina zakończenia 15:00

 

CZĘŚĆ PIERWSZA

 

1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Arnold Antkowski, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad.

Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 14 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokółu).

Nieobecny: Czesław Motyka, który pisemnie zrzekł się mandatu radnego z dniem 26.02.2015 r.

2. Przedstawienie porządku obrad

Z-ca burmistrza wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok, którą radni otrzymali na posiedzeniu komisji.

Radny Chroń stwierdził, że obrady zaczynają się sesją zwyczajną a kończą uroczystą, więc nie jest to forma zgodna ze statutem.

Przewodniczący Rady wnioskował o wprowadzenie zmiany do porządku obrad w części pierwszej: „Wręczenie legitymacji radnego” oraz „Wysłuchanie mieszkańców Helu w sprawie nadmiernej zabudowy terenu tzw. „małej plaży””.

Następnie wyjaśnił, że przyjęta forma porządku obrad z podziałem na część zwyczajną i uroczystą jest prawidłowa i skonsultowana z radcą prawnym.

Radny Chroń stwierdził, że nie zgadza się z radcą prawnym ponieważ uroczysta sesja ma inną formę.

Przewodniczący Rady wyjaśnił, że sesja nie jest uroczysta.

Rada Miasta przyjęła porządek obrad jednogłośnie 14 głosami „za” (porządek obrad bez zmian stanowi załącznik do protokółu).

Burmistrz Helu i przewodniczący Rady wręczyli radnym legitymację radnego.

Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynął do Rady Miasta protest mieszkańców w sprawie nadmiernej zabudowy terenu tzw. „małej plaży”.

Mieszkaniec Helu p. Ryszard Groenwald poinformował, że:

- w dniu 27 marca 2015 roku na tablicy ogłoszeń UM Helu ukazało się obwieszczenie burmistrza Helu w sprawie wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla inwestycji zlokalizowanej na ul. Portowej,

- obwieszczenie było opublikowane 8 kwietnia więc mieszkańcy mieli mało czasu na zgłoszenie wniosku,

- w myśl art.33 i 34 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko mieszkańcy maja prawo zgłosić wniosek- protest,

- 13 kwietnia zapoznał się z dokumentacją z której wynika, że próbuje się obejść prawo miejscowe, w związku z powyższym mieszkańcy postanowili złożyć protest i w krótkim czasie zebrali 715 podpisów,

- projektowana inwestycja zakłada m.in.: totalną zabudowę terenów poprzez wybudowanie 16 budynków, budowę zespołu 5 wież dla turbin wiatrowych, budowę biogazowi, co jest niezgodne z uchwałą XXIX/215/05 Rady Miasta Helu z dnia 22 września 2005 roku,

- w związku z powyższym niezachowana zostanie: powierzchnia zabudowy max 30%, powierzchnia biologicznie czynna min.50%, maksymalna wysokość zabudowy, czyli nastąpi rażące naruszenie prawa miejscowego,

- projektowana zabudowa znajduje się w specyficznym i chronionym miejscu, na terenie wydmowym i objętym szczególna ochroną z uwagi na położenie, tj. pas techniczny, pas ochronny, strefa A-ochrona konserwatorska, „Natura 2000”,

- projektowana inwestycja nadmiernie wpływa na środowisko poprzez zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej, zmniejszenie terenów zieleni izolacyjnej, nadmierne zwiększenie powierzchni zabudowy,

- działania inwestora są sprzeczne z ochroną dziedzictwa kulturowego i naturalnych walorów przyrodniczych tego unikalnego miejsca,

- ważniejszy dla inwestora stał się aspekt hotelarski, czy gastronomiczny a nie zachowanie walorów przyrodniczych unikalnego miejsca,

- omawiany teren miał być sprzedany na cele komercyjne jednak dzięki mieszkańcom Helu został preferencyjnie sprzedany Uniwersytetowi Gdańskiemu bez przetargu, znacznie poniżej ceny rynkowej,

- sprzedaż na rzecz uczelni publicznej miała być wieczystym gwarantem zachowania przyrodniczych i historycznych walorów „małej plaży”, jednak tak się nie stało, projektowana zabudowa niszcząca środowisko jest sprzeczna nie tylko z prawem miejscowym ale również z wcześniejszymi zobowiązaniami władz uczelni,

- pod pozorem „celu edukacyjnego” instytucja świadomie narusza swoje pierwotne deklaracje o ochronie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego,

- mieszkańcy zwracają się z apelem do władz miasta o poszanowanie kompromisu wypracowanego w formie uchwały Nr XXIX/215/05 Rady Miasta Helu z dnia 22 września 2005 roku, nie zmienianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

- mieszkańcy apelowali również do władz Uniwersytetu Gdańskiego o ograniczenie planowanych inwestycji,

- należy czuwać, żeby Hel nie pozostał „uniwersytecki” a teren otwarty dla wszystkich,

- protest mieszkańców został wysłany do wiadomości różnych instytucji, tj.: Wojewody Pomorskiego, Urzędu Morskiego w Gdyni, RDOŚ w Gdańsku, PPIS w Pucku, Marszałka i Sejmiku Województwa Pomorskiego, Starosty i Rady Powiatu Puckiego, Burmistrzów i Rad Jastarni i Władysławowa, Ministerstwa Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, WFOŚ w Gdańsku, NPK, Morskiego Instytutu w Gdańsku, Morskiego Instytutu Rybackiego - PIB w Gdyni, Fundacji Greenpeace Polska, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Stowarzyszenia „Ruch obrony Półwyspu i Obszaru Zatoki Puckiej” Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie.

Przewodniczący Rady pogratulował sprawności działania i stwierdził, że protest na pewno będzie skuteczny. Poinformował jednocześnie, że Rada Miasta w omawianej sprawie powinna być jednomyślna.

Mieszkaniec Helu p.Koreńczuk stwierdził, że radni podejmują uchwały niezgodne z prawem, nie słuchają społeczeństwa, pozwolili na powstanie fundacji.

Przewodniczący Rady wyjaśnił, że uchwały są praworządne, radni słuchają głosu mieszkańców. Poinformował jednocześnie, że odwiedził Marszałka Województwa z którym rozmaił na temat remontu drogi 216 na odcinku Jurata –Hel.

Radny powiatowy p.Muża wyjaśnił, że Rada Powiatu i Rada Miasta nie ma wpływu na powstanie fundacji, którą może każdy powołać. Stwierdził również, ze p.Skóra kiedyś występował w obronie terenu „małej plaży” a teraz robi coś odwrotnego.

Mieszkanka Helu poinformował, że na terenie tzw. „Błękitnej wioski” jest bardzo dużo gruzu, powstaje tam jeden wielki śmietnik a powinna być ochrona środowiska.

Mieszkanka Helu p.Michniewicz - Borkowska poinformował, ze popiera protest mieszkańców i przychyla się do prośby o utrzymanie miejscowego planu zagospodarowania.

Mieszkanka Helu p.Groenwald stwierdziła, że jest błąd w komunikacji miedzy burmistrzem a radnymi ponieważ o tak ważnej sprawie radni dowiedzieli się od mieszkańców.

Radny Chroń stwierdził, że spotkania w sprawie rewitalizacji omawianego terenu odbywały się w Stacji Morskiej na zaproszenia imienne i nie wpuszczano mieszkańców. Zdaniem radnego jeżeli wniosek jest niezgodny z miejscowym planem, następuje łamanie prawa, to pan burmistrz powinien zawiadomić odpowiednie służby a nie wszczynać postępowanie administracyjne.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że:

- prowadzone jest postępowanie administracyjne i każdy zgodnie z ustawą może wnieść uwagi, wnioski,

- jest rozbieżność z miejscowym planem i pan burmistrz zwrócił się o wyjaśnienia,

- na obecnym etapie radni nic nie konsultują,

- jest obowiązująca uchwała dotycząca miejscowego planu i należy administracyjnie dopilnować, żeby wszystko było zgodne z uchwalonymi planami.

Przewodniczący Rady stwierdził, że obwieszczenie w tak ważnej kwestii powinno na 16 tablic informacyjnych trafić.

Sekretarz miasta wyjaśnił, że na tablicy informacyjnej Urzędu Miasta wywieszane są wszystkie obowiązkowe informacje.

Pan Groenwald stwierdził, że obwieszczenie było powieszone na tablicy 27 marca a w BIP ukazało się dopiero 8 kwietnia, więc mieszkańcy mieli bardzo mało czasu na zareagowanie.

Burmistrz Helu wyjaśnił, że po otrzymaniu dokumentacji przeprowadzono rozmowę z Wojewodą w sprawie niezgodności z miejscowym planem.

 

 

CZĘŚĆ DRUGA

 

1. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta i radnych.

Z-ca burmistrza odczytał odpowiedzi na interpelacje i pytania radnych: Katarzyny Fiedorczyk, Bożeny Turzyńskiej (odpowiedzi stanowią załącznik do protokółu).

 

2. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

 

Radna Janiak wnioskowała o:

- odpowiedniego umieszczenie tablicy ogłoszeń przy kiosku żeby nie były ogłoszenia przyklejanie na mapie,

- informację, czy na pisma adresowane do burmistrza Helu może odpowiadać i podpisywać z-ca burmistrza,

- połączenie spowalniaczy na ul.Adm.Steyera,

- nocne dyżury policji i SM,

- udzielanie przez radcę prawnego Urzędu Miasta porad mieszkańcom jeden dzień w miesiącu,

- zmobilizowanie firmy kładącej światłowodu o uporządkowanie terenu na ul.Adm.Steyera,

- wynajęcia dla Stowarzyszenia „Promyk Nadziei” pomieszczenia w szkole.

Radna Borucka przedstawiła interpelacje mieszkańców zadawane podczas dyżuru radnych klubu „Lepsza Przyszłość dla Helu”:

- nie rozwiązana sprawa transformatora między ul.Steyera a Żeromskiego (zgłoszenie w poprzednich miesiącach),

- brak dojazdu pogotowia ratunkowego do bloków Żeromskiego 8i10,

- przestawienie śmietnika na posesję Żeromskiego 10 z chodnika miejskiego przy dojeździe od ul.Steyera i Żeromskiego,

- brak linek zabezpieczających przy basenie jachtowym,

- przy bazie nurków wieża pomiarowa grozi niebezpieczeństwem,

- brak przepisów ruchu drogowego przy wjeździe do portu,

- czy są obiekty militarne które do nikogo nie należą,

- ustawienie prawidłowo znaków drogowych w Helu,

- utwardzenie drogi na cypel,

- w czasie sezonu zwiększenie ilości WC i TOI TOI w mieście,

- kto jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości na dojściu do plaży nr 66,

- naprawienie lamp przy dojściu na dużą plaże,

- mieszkańcy ul.Wiejskiej 80 z uwagi na postawiony blaszak nie maja swobodnego dojścia do budynku, wąskie przejście 0,70 m stanowi zagrożenie ppoż. również dla budynków przyległych,

- mieszkańcy budynku Wiejska 80 wnoszą o zajęcie się sprawa znajdującego się w pobliżu dużego transformatora,

- dlaczego gruz z fokarium wywożony jest na teren „Błękitnej wioski”.

Radna Jarosz prosiła o uszczelnienie włazów do studzienek oraz utwardzenie zejścia z kładek na cyplu.

Radny Chroń wnioskował o:

- podjecie próby pomalowania budynku po byłej wartowni,

- uprzątnięcie terenu przy garażach,

- rozwiązanie problemu zbyt wąskiego parkingu na wysokości MOW.

Radny w imieniu klubu radnych „morskie Przymierze Hel-2020” złożył na piśmie interpelacje w sprawie:

- możliwości transmisji internetowej on-line z sesji Rady Miasta Helu,

- skutków finansowych powołania rady nadzorczej,

- automatu do usuwania nieczystości pozostawionych przez zwierzęta domowe,

- montażu spowalniacza przy ul.Kapitańskiej,

- wyznaczenia miejsc na plażach dla psów.

Interpelacje stanowią załącznik do protokółu.

Radna Pieszak poinformował, że Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystki pismo p.Agnieszki Kohnke  o zakup sprzętu sportowego proponuje przesłać do kierownika ZZOM.

Radny Pszeniczny porosił o wyjaśnienie dlaczego nie zaproszono na część uroczysta sesji prezesa OSP Hel.

Radna Wójcik wnioskowała o naprawienie chodnika przylegającego do bloku Adm.Steyera 10 od strony kościoła.

 

3. Zapoznanie radnych z informacją na temat:

 

         a) Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz stan  zaangażowania w procesie uaktualniania  Strategii Rozwoju Miasta Helu.

Z-ca burmistrza poinformował, że informację radni otrzymali na piśmie 9informacja stanowi załącznik do protokółu). Wyjaśnił również, że odbędzie się spotkanie z urbanistą rozpocznie się aktualizacja studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego, co będzie bazą do nowych planów zagospodarowania przestrzennego.

b) Stan utrzymania parków, ulic miasta, dróg wewnętrznych, chodników oraz prace wykonane i planowane przedsięwzięcia w tym zakresie.

Kierownik ZZOM poinformował, że radni otrzymali informację na piśmie (informacja stanowi załącznik do protokółu).

Radny Sługocki poprosił o informacje ile z 10 usterek naprawiono w „noclegowni”.

Kierownik ZZOM poinformował, że sprawę bezpieczników zlecono elektrykowi a pozostałe rzeczy będą sukcesywnie realizowane natomiast pomalowanie budynku musi być ustalone z panem burmistrzem.

c) Przedstawienie sprawozdania delegata miasta Helu z działalności Związku Miast i Gmin Morskich w 2014 roku.

Przewodniczący Rady poinformował, że sprawozdanie radni otrzymali na piśmie (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).

d) Ocena działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży w ZSO Hel. Możliwość diagnozy i oddziaływania w tym zakresie na terenie szkoły, realizacja elementów profilaktycznych w ramach programu szkolnego, wpływ orzeczeń i opinii specjalistycznych instytucji na proces dydaktyczno-wychowawczy.

Dyrektor ZSO p.Sojecka poinformowała, że informację radni otrzymali na piśmie (informacja stanowi załącznik do protokółu).

Radna Turzyńska zapytała, czy istnieje możliwość, żeby higienistka była codziennie w szkole.

Dyrektor ZSO wyjaśniła, że szkoła nie zatrudnia higienistki, jest to pracownik szpitala i w ramach swojej pracy jest w szkole.

Pan Kościk ze Społecznej Rady Młodzieżowej zapytał, czy szkoła wspiera możliwość edukowania uczniów na tematy skutków zażywania różnych używek.

Dyrektor ZSO wyjaśniła, że w szkole jest co roku tydzień profilaktyki, przeprowadzane są ankiety a ostatnia kontrola nie wykazała obecności narkotyków w szkole.

Pan Kościk stwierdził, że pani dyrektor poinformowała, że w szkole nie zdarzyło się żeby uczeń był pod wpływem środków odurzających.

Dyrektor ZSO stwierdziła, że nie stwierdzono u żadnego z uczniów takiego przypadku.

Pan Kościk poinformował, że jak chodził do gimnazjum były w szkole uczniowie pod wpływem alkoholu.

Dyrektor ZSO zapytała, czy pan Kościk zgłosił sprawę nietrzeźwych uczniów.

Pan Kościk poinformował, że przekazał informacje wychowawczyni p.Dempc.

Dyrektor ZSO stwierdziła, że nie otrzymała informacji o powyższym, incydencie. Stwierdziła jednocześnie, że nie dobrze, że uczeń szkoły dalej nie reagował i nic w tym kierunku nie zrobił.

Z-ca burmistrza stwierdził, że obarczanie ucznia, że nic ze sprawą nie zrobił jest nie zasadne ponieważ uczeń zgłosił incydent wychowawczyni.

Pan Kościk stwierdził, że nie chodzi o zarzucanie winy tylko należy sobie uświadomić, że problem istnieje i trzeba przeciwdziałać takim zjawiskom.

 

4. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:

 

a) określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu (projekt uchwały nr 7/2015).

Przewodniczący rady stwierdził, że projekt został omówiony na posiedzeniu komisji.

Wiceprzewodnicząca Rady pani Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr VII/38/15 w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

b)  wyrażenia zgody na przyjęcie nieruchomości w formie darowizny (projekt uchwały nr 16/2015).

Wiceprzewodnicząca Rady pani Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie nieruchomości w formie darowizny (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr VII/39/15 w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie nieruchomości w formie darowizny, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

c) sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w  mieście Helu (projekt uchwały nr 17/2015).

Radny Chroń wnioskował o nie podejmowanie decyzji o sprzedaży lokalu. Stwierdził, że gmina posiada mało lokali a na lokale socjalne można pozyskać środki z innych źródeł niż sprzedaż gminnego. Zdaniem radnego powoływanie się na sytuacje sprzedaży lokalu przy ul. Żeromskiego jest niewłaściwe ponieważ lokal został zakupiony w konkretnym celu dla mieszkańca, który musiał opuścić teren sprzedawany przez gminę. W obecnej sytuacji nie wiadomo kto tak naprawdę zyskał na zamianie lokalu.

Radny Sługocki stwierdził, że odmówiły dwie rodziny przyjęcia lokalu. Wyjaśnił również, że przyznając mieszkanie uszczęśliwiona zostanie jedna rodzina a zrobionych za pieniądze ze sprzedaży będzie 10 lokali socjalnych. Lista oczekujących na lokal socjalny zwiększa się i gmina ponosi ogromne koszty z tym związane.

Przewodniczący Rady poprosił o informację, czy uzyskane pieniądze będą wystarczające na uruchomienie w szybkim terminie mieszkań socjalnych.

Z-ca burmistrza poinformował, że intencją radnych było pozyskanie lokalu, który przeznaczony byłby jako lokal socjalny po rodzinie, która się wyprowadzi. Niestety rodzina wycofała się i nie przyjęła lokalu, lista została zweryfikowana i postanowiono sprzedać lokal. Przypomniał jednocześnie, że na sesji w dniu 22 lutego 2007 r. był projekt uchwały nr 4 analogiczny do omawianego na bieżącej sesji i radni podjęli decyzję o sprzedaży a lista oczekujących na mieszkanie była wtedy dłuższa. Wyjaśnił również, że uzyskane środki ze sprzedaży w jednym z wariantów wystarczą na lokale socjalne a w drugim wariancie nie wystarczą ale na pewno pomogą w realizacji tego celu.

Radny Chroń stwierdził, że sytuacja nie jest analogiczna ponieważ wtedy chodziło o uwolnienie działki a tu była zamiana mieszkań.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że obydwa mieszkania pozyskano w konkretnym celu, różnica polega na tym, że w 2007 roku trzeba było zapłacić gotówką a obecnie nastąpiła zamiana mieszkań.

Radna Janiak stwierdziła, że propozycja zrobienia mieszkań socjalnych w budynku na cyplu nie jest trafiona ponieważ odbywa się tam duży ruch turystyczny a wiadomo jakie nieciekawe rzeczy dzieją się w budynku po byłej wartowni.

Radny Chroń stwierdził, że lokale socjalne nie muszą kojarzyć się z patologia, są różne sytuacje losowe, należałoby zabezpieczyć się przed eksmisjami. Pamięta o obciążeniu finansowym dla WAM, ale wnioskuje żeby mieszkania nie sprzedawać i przyznać oczekującej rodzinie.

Burmistrz Helu stwierdził, że:

- problem mieszkań socjalnych trzeba rozwiązać,

- ze sprzedaży jednego mieszkania w budynku na cyplu zrobione zostanie 10 lokali socjalnych, czyli 10 rodzin dostanie mieszkanie,

- zwolnią się mieszkania po rodzinach które przejdą na lokale socjalne i kolejne mieszkania zostaną przekazane przez WAM dla gminy,

- może rodziny mieszkające w lokalach socjalnych zmienia swoje podejście do życia,

- wcześniej Rada sprzedawała mieszkania gminne po 5% wartości i nie zastanawiała się, że nie ma mieszkań.

Radny Chroń stwierdził, że:

- nie zgadza się z argumentacja pana burmistrza,

- nie wiadomo co WAM zrobi z odzyskanymi mieszkaniami,

- na mieszkania socjalne trafiają przede wszystkim ludzie roszczeniowi, przyzwyczajeni do pomocy z opieki społecznej, może się „obudzą” ale gdzie wrócą,

- mieszkania komunalne wykupywały uprawnione osoby.

Burmistrz Helu poinformował, że wykup mieszkania przez p.Mrozika oprał się o sąd więc nie do końca osoby uprawnione wykupywały mieszkania. Pozostawiając mieszkanie uszczęśliwiamy jedną rodzinę a potrzebujemy mieszkań socjalnych. Prowadzone były rozmowy z AMW o wykup za 80% obiektu na ul.Przybyszewskiego na terenie byłej jednostki stalowych ale na razie odpowiedź jest negatywna.

Radny Sługocki stwierdził, że należy zamknąć dyskusję, gdyż decyzja jest słuszna pod względem ekonomicznym.

Radna Janiak stwierdziła, że p.Mrozik miał prawo wykupić mieszkanie.

Radny Chroń stwierdził, że radni mają prawo się wypowiedzieć. Wyjaśnił jednocześnie, że działki AMW są komercyjne i nie sprzeda budynku na lokale socjalne ponieważ nikt nie będzie chciał takiego sąsiedztwa. Stwierdził, że uszczęśliwiać można rodziny pozyskując środki zewnętrzne na lokale socjalne a nie sprzedając mieszkanie komunalne.

Wiceprzewodnicząca Rady pani Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w mieście Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – 9 głosami „za” przy 2 głosach „przeciwnych” oraz 3 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr VII/40/15 w sprawie sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w mieście Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

d) przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2015” (projekt uchwały nr 18/2015).

Radny Daraż prosił radnych o przekazywanie informacji dotyczącej sterylizacji kotów i pomoc od osób je karmiące w złapaniu. Koty powracają po sterylizacji i odgrzybieniu do Helu.

Wiceprzewodnicząca Rady pani Borucka odczytała projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2015” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr VII/41/15 w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2015”, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

e) zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok (projekt uchwały 19/2015).

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt był omówiony na posiedzeniu komisji.

Wiceprzewodnicząca Rady pani Wójcik odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokół).

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie 14 głosami „za” podjęła uchwałę Nr VII/42/15 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2015 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

5. Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.

Z-ca burmistrza w odpowiedzi na pytania poinformował, że:

- przy kiosku nie można ustawić odpowiednio tablicy ogłoszeń wraz z planem Miasta ponieważ nie ma tam miejsca,

- na każde pismo odpowiada pan burmistrz a kto podpisuje jest tylko kwestią techniczną,

- patrole nocne są organizowane,

- radca prawny udziela porad prawnych mieszkańcom we wtorki,

- egzekwowana jest naprawa nawierzchni po firmie kładącej światłowody, tak samo powinny zrobić Lasy Państwowe,

- przydzielenie pomieszczenia dla „Promyka Nadziei” jest kwestią do przeanalizowania,

- studzienki sa zgłoszone do wykonawcy POL AQUA,

- na cyplu w maju zostanie wykonana kładka drewniana,

- parking przy MOW jest objęty strefą płatnego parkowania więc może Zarząd Dróg Wojewódzki podejmie kroki dotyczące wąskiego parkingu,

- nie zaproszono prezesa OSP ponieważ jest to uroczystość nie na tak szeroką skale jak inne,

- chodnik przy ul.Steyera jest nowy a wewnętrzny zostanie sprawdzony.

 

6. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.

Z-ca burmistrza poinformował, że sprawozdania radni otrzymali na piśmie.

Sprawozdanie burmistrza z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 22 kwietnia 2015 roku do 20 maja 2015 roku stanowi załącznik do protokółu.

Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady poinformował, ze wpłynęły do Rady Miasta Helu następujące pisma:

- od p.Bulińskiego w sprawie przeprowadzenia audytu finansowego gminy Hel.

Pismo zostanie przekazane do burmistrza Helu i komisji gospodarczej.

- od Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w sprawie wsparcia inwestycji szerokopasmowych.

Pismo zostanie przekazane do burmistrza Helu.

- od naczelnika Urzędu Skarbowego informujące, że w pierwszym kwartale 2015 r. nie wydawał decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia terminu zapłaty, rozłożenia na raty podatków i opłat stanowiących dochody jednostek samorządu terytorialnego,

- od p.Malinowskiego w sprawie wykupu lokalu mieszkalnego przy ul.Leśnej 14.

Pismo zostanie przekazane do burmistrza Helu i komisji gospodarczej.

- od państwa: Malinowskich, Żeglicz, Skrypka Wiekiera w sprawie uchylenia stanu niezgodnego z prawem i znowelizowanie miejscowego planu zagospodarowania.

Pismo zostanie przekazane do burmistrza Helu i komisji gospodarczej.

 

CZĘŚĆ TRZECIA

 

1. Wnioski i informacje.

Pan Koscik poinformował, że zarządzeniem Nr 12/0050/2015 burmistrza Helu z dnia 15 kwietnia 2015 roku powołano społeczna radę młodzieżową, która jest organem doradczym burmistrza Helu i radnych. Rada spotyka się zgodnie z przyjętym rocznym harmonogramem prac. Pierwsze posiedzenie odbyło się 18.04.br. na którym wybrano m.in. pięcioosobowe prezydium Rada planuje objąć patronatem „BUCHTĘ”, ogłosić konkurs na logo rady młodzieżowej. Burmistrz Helu przydzielił z budżetu dla rady 10 tys. zł. Następne posiedzenie planowane jest 16 maja na które p.Koscik zaprosił burmistrza Helu i radnych.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że burmistrz Helu nie przyznał społecznej radzie środków ale może otrzymać rada środki z budżetu obywatelskiego jeżeli ich wydatkowania będzie zasadne.

Pani Michniewicz poinformowała, że od 13 lat istnieje Stowarzyszenie „Promyk Nadziei” ale nie ma swojej siedziby-pomieszczenia a są osoby potrzebujące którym należy pomóc. W związku z powyższym zwróciła się o wyznaczenie pomieszczenia dla stowarzyszenia.

Radna Borucka stwierdziła, że w hali było pomieszczenie z wanną zakupioną z budżetu gminy.

Pani Michniewicz poinformowała, że ma kłopot z odzyskaniem sprzętu należącego do „Promyka Nadziei”.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że miasto nie kupowało wanny użyczyło tylko dla stowarzyszenia pomieszczenia na hali.

 

2.Przyjęcie protokołu z VI sesji Rady Miasta Helu.

Protokóły z VI sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 14 głosami „za”.

 

Część uroczysta sesji Rady Miasta Helu.

Po przerwie przewodniczący rady rozpoczął część uroczystą sesji Rady Miasta Helu na hali sportowo-widowiskowej z okazji 75 rocznicy śmierci w więzieniu NKWD w Charkowie inż. leśnika Władysława Kotuli.

 

Nadleśniczy Pan Janusz Mikoś powitał córkę leśniczego Kotuli panią Bogusławę Kuklicz i poinformował, że idea upamiętnienia bohaterskiego leśnika była 90 rocznica powstania Dyrekcji Lasów Państwowych i 75 rocznica śmierci w więzieniu NKWD w Charkowie inż. leśnika Władysława Kotuli, który spoczywa na cmentarzu wojennym.

 

1. Wystąpienia:

Bogumiła Kuklicz  (zd. Kotula): „Rodzinne wspomnienie o ojcu”.

Pani Kuklicz poinformowała, że oprócz zadumy ogarnia ja radość, że ojciec został uhonorowany. Wyjaśniła, że ojciec miał dwie postacie : leśnika i żołnierza. Podziękowała wszystkim którzy przyczynili się do uhonorowania ponieważ historie tworzą ludzie i najważniejszą umiejętnością jest przekazanie historii i pozostawienie otwartej wiedzy. Następnie odczytała wiersz Czesława Miłosza „Wprawa do lasu”.

 

Mirosław Kuklik: „Działalność zawodowa i społeczna Władysława Kotuli w Helu”

Pan Mirosław Kuklik poinformował, że p.Kotula spędził w Helu 5 lat. Był w komitecie budowy katyńskiej kaplicy w Helu, zaczął prace pod budowę kościoła w Helu za budynkami nadleśnictwa, był członkiem Stowarzyszenia „Przyjaciół Helu”, brał czynny udział w zalesianiu wydm, wpisał się w budowę kolonii rybackiej, zablokował prace geodezyjne zlecane przez wojewodę pomorskiego ponieważ nie spytano nadleśnictwa co zrobić z mułem potrzebnym do zalesiania, dozorował budowę kolejki miejskiej.

 

Piotr Szubarczyk: „ Martyrologia pomorskich leśników podczas II wojny światowej”.

Pan Szubarczuk przedstawił leśników polskich lata 1939-1945 (prezentacja stanowi załącznik do protokółu). Poinformował, że leśniczy był polskim urzędnikiem, który musiał złożyć przysięgę. Leśnicy, gajowi byli kategorią znienawidzona przez obydwu okupantów: sowieckiego i niemieckiego. Las był schronieniem dla walczących o byt niepodległego państwa polskiego.

 

 

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.

Protokołowała: Daria Ziółkowska.

 

 

 

 

Załączniki:

 

  1. Porządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. odpowiedzi na interpelacje radnej Fiedorczyk i radnej Turzyńskiej.
  4. Interpelacje klubu radnych „Morskie Przymierze Hel-2020”.
  5. Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz stan zaangażowania w procesie uaktualniania  Strategii Rozwoju Miasta Helu.
  6. Stan utrzymania parków, ulic miasta, dróg wewnętrznych, chodników oraz prace wykonane i planowane przedsięwzięcia w tym zakresie.
  7. Sprawozdania delegata miasta Helu z działalności Związku Miast i Gmin Morskich w 2014 roku.
  8. Ocena działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży w ZSO Hel. Możliwość diagnozy i oddziaływania w tym zakresie na terenie szkoły, realizacja elementów profilaktycznych w ramach programu szkolnego, wpływ orzeczeń i opinii specjalistycznych instytucji na proces dydaktyczno-wychowawczy.
  9. Projekty uchwał.
  10. Uchwały podjęte.
  11. Sprawozdanie burmistrza z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 22 kwietnia 2015 roku do 20 maja 2015 roku stanowi załącznik do protokółu. Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.
  12. Leśnicy polscy 1939-1945.

 

Na VIII sesji Rady Miasta Helu w dniu 28 maja 2015 roku protokół z VII sesji  został zatwierdzony głosami:

 

„za”

-

13

„przeciw”

-

0

„wstrzymującymi się”

-

0

 

 

Przewodniczący Rady

/-/ Arnold Antkowski

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 leśnicy polscy.pdf (PDF, 8.MB) 2015-05-26 13:03:46 360 razy
2 uchwała VII 40 15.pdf (PDF, 21KB) 2015-05-26 13:03:09 313 razy
3 głosowanie VII 41 15.pdf (PDF, 26KB) 2015-05-26 13:03:09 252 razy
4 uchwała VII 41 15.pdf (PDF, 1.MB) 2015-05-26 13:03:09 358 razy
5 Projekt uchwały dot. kąpielisk 2015.pdf (PDF, 1.MB) 2015-05-26 13:03:09 285 razy
6 sprawodanie burmistrza Helu z dział.bieżącej.pdf (PDF, 33KB) 2015-05-26 13:03:09 262 razy
7 spr. z realizacji uchwał.pdf (PDF, 76KB) 2015-05-26 13:03:09 274 razy
8 uchwała VII 39 15.pdf (PDF, 17KB) 2015-05-26 13:01:29 242 razy
9 proj uchwały 17.pdf (PDF, 63KB) 2015-05-26 13:01:29 262 razy
10 26_05_2015_13_01_29_głosowanie VII 39 15.pdf (PDF, 27KB) 2015-05-26 13:01:29 287 razy
11 26_05_2015_13_01_29_uchwała VII 39 15.pdf (PDF, 17KB) 2015-05-26 13:01:29 256 razy
12 proj uchwały 18.pdf (PDF, 1.MB) 2015-05-26 13:01:29 350 razy
13 głosowanie VII 40 15.pdf (PDF, 26KB) 2015-05-26 13:01:29 260 razy
14 informacja delegata ZMiGM.pdf (PDF, 2.MB) 2015-05-26 13:00:03 366 razy
15 ocena działań profilaktyki zdrowotnej w ZSO Hel.pdf (PDF, 89KB) 2015-05-26 13:00:03 340 razy
16 głosowanie VII 38 15.pdf (PDF, 26KB) 2015-05-26 13:00:03 251 razy
17 uchwała VII 38 15.pdf (PDF, 44KB) 2015-05-26 13:00:03 311 razy
18 proj uchwały 16.pdf (PDF, 78KB) 2015-05-26 13:00:03 278 razy
19 głosowanie VII 39 15.pdf (PDF, 27KB) 2015-05-26 13:00:03 269 razy
20 porządek obrad.pdf (PDF, 62KB) 2015-05-26 12:57:40 288 razy
21 lista obecności.pdf (PDF, 1.MB) 2015-05-26 12:57:40 271 razy
22 odp.na interpelacje radnej Fiedorczyk i Turzyńskiej.pdf (PDF, 70KB) 2015-05-26 12:57:40 295 razy
23 interpelacje klubu radnych Morskie Przymierze 2020.pdf (PDF, 10KB) 2015-05-26 12:57:40 307 razy
24 informacja - miejscowy plan zagospodarowania.pdf (PDF, 97KB) 2015-05-26 12:57:40 259 razy
25 informacja o stanie parków, chodników i ulic za 2014.pdf (PDF, 31KB) 2015-05-26 12:57:40 252 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Daria Ziółkowska 25-05-2015 10:46:12
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Daria Ziółkowska 25-05-2015
Ostatnia aktualizacja: Daria Ziółkowska 25-01-2016 11:13:32