Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XXIII z sesji Rady Miasta Helu przeprowadzonej dnia 29 października 2012 roku

PROTOKÓŁ  Nr XXIII/2012

 

z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 29 października 2012 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta.

Godzina rozpoczęcia 9:00          godzina zakończenia 14:30

 

CZĘŚĆ PIERWSZA

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Helu Marek Chroń, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad.

 

Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 13 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).

 

Nieobecni: Motyka Czesław, Soldatke Karolina.

 

Przewodniczący Rady wnioskował o wniesienie do porządku o godz. 10:00 punktu dotyczącego rozstrzygnięcia konkursu „Ulice nowego osiedla" i wręczenia nagród oraz wycofania z porządku obrad przyjęcia protokółu z XXI sesji.

 

Rada Miasta przyjęła powyższe wnioski do porządku obrad jednogłośnie 13 głosami „za” (porządek obrad bez zmian stanowi załącznik do protokółu).

 

CZĘŚĆ DRUGA

Ad. do pkt 1

 

Burmistrz Helu odczytał odpowiedzi na wnioski z posiedzenia wspólnego komisji stałych Rady Miasta Helu dnia 27.09.2012 roku (odpowiedź na wnioski stanowi załącznik do protokółu).

 

Radny Klajnert wyjaśniła, że na placach zabaw ustawa zabrania palenia tytoniu więc nie trzeba w uchwale takiego zapisu umieszczać, ale chodzi o to żeby w pobliżu placów zabaw zakazać palenia tytoniu. Radny prosił, żeby wniosek o rozszerzenie zakazu palenia tytoniu potraktować jako inicjatywę uchwałodawczą.

 

Ad. do pkt. 2

 

Przewodniczący Rady odczytał interpelację radnego Klajnerta skierowana do burmistrza Helu w sprawie przedstawienia kosztów pobytu delegacji miasta Helrmeskeil oraz źródeł finansowania przedsięwzięć w ramach obchodów 10-lecia partnerstwa miast: Hel-Hermeskeil.

 

Radna Matuszewska stwierdziła, ze na posiedzeniu wspólnym komisji stałych Rady Miasta Helu dnia 25.10.2012 r. były zgłaszane wnioski w sprawach bieżących i prosi o udzielenie odpowiedzi. Prosiła również o podanie informacji, czy jest udzielona odpowiedź od MON w sprawie 115 szpitala z Przychodnią.

 

Radna Janiak stwierdziła, że przy starym kinie zbiera się dużo rozrabiającej młodzieży. Prosiła również o upomnienie właściciela posesji na której położone jest kino ponieważ panuje tam straszny bałagan.

 

Radny Sługocki prosił o informację:

- kiedy zostanie rozwiązana sprawa zalewania przez wody opadowe posesji Wiejska 93,

- kto reguluje należność za zużytą energię elektryczną – oświetlenie na działkach stanowiących własność pana Krzysztofa Szewczyka,

- czy koło partnerskie Hel-Hermeskeil posiada: osobowość prawną, zarząd, komisje rewizyjną, statut, regulamin.

 

Ad. do pkt.3

 

a) Przewodniczący Rady poinformował, że od Naczelnika Urzędu Skarbowego i Wojewody Pomorskiego nie przyszła informacja z analizy oświadczeń majątkowych. Następnie odczytał informację burmistrza Helu o oświadczeniach majątkowych złożonych do burmistrza Helu w roku 2012 (informacja stanowi załącznik do protokółu).

 

b) Pan Piotr Styczewski – prokurator poinformował, że:

- prokuratura nie prowadzi statystki dotyczącej samego miasta Helu,

- w skali powiatowej wciągu ostatnich 9 m-cy (styczeń-wrzesień) nastąpił spadek ilości spraw zarejestrowanych w prokuraturze w Pucku (w 2011 roku w tym okresie zarejestrowano 2594 sprawy w tym roku 2203),

- w ostatnim roku w Helu nie zaistniały poważne przestępstwa przeciwko mieniu i zdrowiu,

- sytuacja w Helu jeżeli chodzi o poziom bezpieczeństwa w ostatnich latach utrzymuje się na podobnym stabilnym poziomie.

 

Pan Piotr Bolin Komendant Powiatowy Policji poinformował, że:

- na rzecz zabezpieczenia ternu podległego komisariatowi w Juracie zostało stworzone stanowisko kierowania w sezonie letnim,  żeby dostęp i ciągłość pracy zamknęła się w całej dobie,

-  dodatkowo w uzgodnieniu z burmistrzem Helu były wspólne służby ze Strażą Miejską,

- delegowano siły wsparcia, w I fazie do Helu przydzielonych było 4 policjantów a w m-cu sierpniu doszło kolejnych 4 dzięki wsparciu samorządu,

- nastąpił spadek zdarzeń w Helu,

- większość zdarzeń typowe przestępstwa sezonowe, pospolite, tj. kradzież pozostawionych bez nadzoru akcesorii turystycznych,

- było kilka włamań do namiotów sezonowych,

- nie było niepokojących tendencji o eskalację przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu,

- w Helu nie było imprez masowych, ale informacja o imprezach cyklicznych jest przekazywana,

-  wspólne służby odbywają się ze Strażą Miejska, Strażą Graniczną,

- prowadzone były działania z Wojewódzką Inspekcją Ochrony Środowiska w celu pomiaru hałasu,

- mniej było zgłoszeń o zakłóceniach ciszy spoczynku nocnego,

- dla powiatu przez okres 2 m-cy sezonu odnotowano 618 przestępstw, w 2011 roku 694, podjęto łącznie 3500 interwencji z czego 2000 na zgłoszenia mieszkańców i turystów,

- policjanci pojazdami służbowymi przebyli łącznie ponad 136 tys.km,

- w Helu odnotowano 225 interwencji, przestępstw uciążliwych 18, nie odnotowano na terenie miasta wypadku śmiertelnego i utonięć.

Następnie stwierdził, że wniosek o spotkanie z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą jest zasadny ponieważ osoby spoza Helu muszą się zapoznać z obowiązującymi zasadami.

 

Pan Adam Szczypiorowski Komendant Komisariatu dla gmin Hel i Jastarnia poinformował, że zmienia się ilość przestępstw, dobra jest współpraca z Urzędem Miasta, zorganizowano razem ze SM 33 wspólne patrole, istnieje możliwość częstego kontaktu w komisariacie lub na telefon.

 

Radny Sługocki prosił o kontrolowanie:

- podczas sezonu powrotu z plaży Bałtyckiej ul.Leśną młodzieży, która zachowuje się bardzo głośno i dewastuje ławki, kosze na śmieci,

- przekroczenia prędkości jazdy w mieście Helu.

 

Radna Janiak poprosiła o informację:

- od jakiej kwoty czynu śledztwo jest wszczynane,

- jaka jest wykrywalność sprawców zniszczenia budynków, czy zostają ukarani i ponoszą konsekwencję pieniężne.

 

Pan Styczewski wyjaśnił, że jeżeli wartość szkody nie przekracza 250 zł, to taki czyn stanowi wykroczenie, jeżeli przekracza to jest to już przestępstwo. Wykroczenie ścigane jest w trybie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia przez policję, a przestępstwo ścigane jest przez policję ale pod nadzorem prokuratury. Czas zatrzymania nie może przekroczyć 48 godzin.

 

Pan Szczypiorowski poinformował, że w zakresie wykrywalności nie przekaże statystyk ponieważ ich nie przygotował.

 

Przewodniczący Rady zapytał, czy graffiti na drzewach jest wykroczeniem.

 

Pan Styczewski wyjaśnił, że nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, należałoby dokonać szczegółowej analizy prawnej, sprawdzić ustawę o ochronie przyrody i kodeks wykroczeń.

 

Pan Bartłomiej Molin Komendant Powiatowy PSP poinformował, że:

- odnotowano 53 zdarzenia w Helu z czego 16 stanowiły pożary (osiem razy śmietniki, 1 pożar w ośrodku wczasowym „Bryza”), 36 miejscowe zagrożenia – 11 razy zabezpieczenie lądowania  śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego, 2 wypadki samochodowe w których obrażenia poniosły 3 osoby, 1 topielec, 1 wisielec, 2 razy zabezpieczenie niewybuchu,

- nie należy zapominać o żywiołach, należy dbać o ochronę przeciwpożarową, wyposażenie strażaków,

- OSP Hel bierze intensywny udział w szkoleniach, ponosi swoje kwalifikacje i umiejętności,

- 20 lat temu powstała PSP której zostało przypisane szereg różnych dodatkowych działań.

Następnie podziękował za życzliwość samorządu helskiego i wręczył na ręce pana burmistrza pamiątkowy medal 20-lecia PSP.

 

Radny Antkowski prosił o informacje na temat kondycji sprzętu i wyposażenia OSP.

 

Pan Molin na terenie powiatu przeprowadzane są inspekcje gotowości bojowej we wszystkich jednostkach OSP, sprawdzane jest wyszkolenie strażaków, sprzęt pod względem jakości i przydatności. Nie było nigdy problemów w Helu ze sprzętem. Koszty sprzętu pożarniczego są bardzo wysokie, np. samochód gaśniczy koszt 600 – 800 tys. zł.

 

Radny Pszeniczny przedstawił sprawozdanie naczelnika OSP Hel za okres styczeń -październik 2012 rok (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).

Następnie poinformował, że:

- OSP posiada 4 samochody ale jeżdżą tylko 2 ponieważ każdy z nich ma już ponad 30 lat,

- koszt naprawy średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego przekroczyłby koszty wartości samochodu, więc powinien być sprzedany i w jego miejsce zakupiony inny ponieważ jest używany na terenie leśnym,

- ze środków z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego będzie naprawiany jeden samochód otrzymany od partnerów z Hermeskeil.

 

Radny Sługocki zapytał, czy otrzymane dwa samochody z Hermeskeil są sprawne, czy nadają się na złom.

 

Radny Pszeniczny wyjaśnił, że stan techniczny samochodów nie jest najlepszy, są z 1982 i 1983 roku, jeden samochód ratownictwa technicznego będzie wyremontowany. Dużym problemem jest pozyskanie nowego samochodu a średniego.

 

Wręczenie nagrody konkursowej „Ulice nowego osiedla”.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że dnia 11.07.2012 roku w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Urzędu Miasta Helu: www.gohel.pl oraz na portalu pn.: www.facebook.com/Miasto.Hel, został ogłoszony konkurs pn.: "Ulice nowego osiedla". Konkurs trwał do 31.07.2012 roku.

Celem konkursu było wyłonienie nazw ulic lub nazwy całego nowo powstałego osiedla
w wyniku realizacji projektu pn.: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Helu”.

 

Nadesłano osiem propozycji. Jedna z nich została dostarczona droga pocztową
po wyznaczonym terminie. Pozostałych siedem spełniało wymogi zawarte w regulaminie konkursu.

Autorami złożonych ofert byli:

1.      Ewa Czopek.

2.      Janina Wykręt-Czopek.

3.      Leszek Loose.

4.      Jacek Słupek.

5.      Ewa Wójcik.

6.      Jakub Zaniewski.

7.      Stanisław Bogdański.

Z powyższych propozycji komisja wyłoniła zwycięzcę najciekawszych pomysłów.
Po podliczeniu głosów okazało się, iż są dwie zwyciężczynie:

1.      Ewa Wójcik.

2.      Ewa Czopek.

Następnie wraz z burmistrzem Helu złożył zwyciężczyniom gratulacje i wręczył nagrody.

 

Pan Adam Marciniak po. Komendanta SM przedstawił sprawozdanie SM dotyczące oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Helu w 2012 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).

 

Przewodniczący Rady poinformował, że prosi o kontrolę placu przy bibliotece na którym organizowane są w godzinach wieczornych spotkania towarzyskie i pozostają śmieci. Zapytał również, czy SM informowała Nadleśnictwo o małej skuteczności odłowu dzików.

 

Pan Marciniak poinformował, ze odłowiono 20 dzików a informacja ich obecności przekazywana jest na bieżąco do Nadleśnictwa.

 

Radna Matuszewska zapytał, czy są stosowane upomnienia, pouczenia bez wniosku o ukaranie i w jakich dziedzinach.

 

Pan Marciniak poinformował, że pouczenia stosowane są przy strefie zamieszkania i odnośnie uprzątnięcia terenu.

 

Radna Solińska zapytała, czy SM mogłaby pracować od godz. 10:00 lub 11:00, ponieważ nieprzyjemne zdarzenia maja miejsce po godz. 16:00 kiedy SM już nie pracuje.

 

Pan Marciniak wyjaśnił, że struktura techniczna nie pozwala na popołudniowe godziny pracy ponieważ SM nie posiada samochodu i prowadzone patrole nie przynosiłby oczekiwanego efektu.

 

Radna Matuszewska prosiła, żeby godziny pracy SM poza sezonem letnim były wydłużone od 8:00 do 18:00, jest trzech pracowników i mogliby pracować w różnych godzinach.

 

 

Ad. do pkt 4

 

a) projekt uchwały nr 40/2012

 

Skarbnik miasta poinformowała, że wskaźnik cen ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z komunikatem wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2012 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2011 r. wyniósł 104 – wzrost cen o 4%. W obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2012 roku przedstawiono górne stawki podatków i opłat lokalnych w 2013 roku. Wyjaśniła również, że uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatków na 2013 rok zostały omówione na posiedzeniu komisji.

 

Radny Sługocki zapytał, czy deklaracje podatkowe zostały wysłane do kancelarii Prezydenta RP ponieważ wiadomo, że prowadzi w ośrodku działalność gospodarczą.

 

Skarbnik miasta wyjaśniła, że deklaracje zostaną wysłane do wszystkich podmiotów mających nieruchomość a osoby prawne same deklarują i wysyłają informację. Stwierdziła również, że nie zdarzyło się, żeby ośrodek prezydencki nie odesłał deklaracji.

 

Radny Sługocki zapytał, czy ośrodek prezydencki płaci podatek od nieruchomości związany z działalnością gospodarczą.

 

Z-ca burmistrza poinformował, że kancelaria Prezydenta za rezydencję nie deklaruje prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ nie jest tam działalność prowadzona.

 

Radny Sługocki stwierdził, że w rezydencji są wynajmowane miejsca noclegowe.

 

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że nie ma tam żadnej działalności gospodarczej.

 

Radny Antkowski stwierdził, że Klub Radnych „Lepsza Przyszłość dla Helu” proponuje pozostawić stawki podatków na poziomie 2012.

Komisje stałe Rady Miasta Helu nie posiadały jednolitego stanowiska w sprawie podatku od nieruchomości.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 9 głosami „za” przy 4 głosach „przeciwnych” podjęła uchwałę Nr XXIII/119/12 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

b) projekt uchwały nr 41/2012

 

Skarbnik miasta poinformowała, że uzasadnienie jest takie samo jak przy powyższym projekcie uchwały.

Komisja Gospodarcza i społeczna nie wypracowały jednolitego stanowiska.

Komisja Rewizyjna była „za” przyjęciem projektu uchwały.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 9 głosami „za” przy 4 głosach „przeciwnych” podjęła uchwałę Nr XXIII/120/12 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

c) projekt uchwały nr 42/2012

 

Skarbnik miasta poinformowała, że stawka opłaty miejscowej na rok 2013 została podniesiona o 4%, tj. o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

 

Radny Antkowski poinformował, że klub podtrzymuje swoje stanowisko.

 

Komisja Społeczna nie wypracowała jednolitego stanowiska

 

Komisja Rewizyjna była „za” przyjęciem projektu uchwały.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie ustalenia miejscowości Hel jako posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe i warunki umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, oraz  wysokości stawki  dziennej  opłaty miejscowej  i  unormowania  innych spraw dotyczących tej opłaty w mieście Helu(projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 9 głosami „za” przy 4 głosach „przeciwnych” podjęła uchwałę Nr XXIII/121/12 w sprawie ustalenia miejscowości Hel jako posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe i warunki umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, oraz  wysokości stawki  dziennej  opłaty miejscowej  i  unormowania  innych spraw dotyczących tej opłaty w mieście Helu,która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

d) projekt uchwały nr 43/2012

 

Skarbnik miasta poinformowała, że opłata od posiadania psa na rok 2013 została podniesiona o 4%, tj. o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

 

Radny Klajnert prosił o wyjaśnienie dlaczego opłata targowa pozostaje na poziomie 2012 roku.

 

Skarbnik miasta wyjaśniła, że opłata targowa jest wysoka i dlatego nie została zmieniona  (30 zł poza sezonem, 60 zł w sezonie), ponadto jest coraz mniej miejsca gdzie można byłoby pobierać tą opłatę.

 

Radny Klajnert stwierdził, że do tej pory wszystkie proponowane stawki są maksymalne i należałoby w kalkulacji wszystkie podmioty traktować równo.

 

Burmistrz Helu poinformował, że proponowane stawki nie są maksymalne.

 

Przewodniczący Rady stwierdził, że podatek od posiadania psów powinien być zachowany ale też powinno się więcej wymagać od ZZOM, tj. wymóc zainstalowanie odpowiednich śmietników i dystrybucji worków do sprzątania po zwierzętach.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie określenia stawek opłaty od posiadania psów i unormowania innych spraw dotyczących tej opłaty (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 9 głosami „za” przy 4 głosach „przeciwnych” podjęła uchwałę Nr XXIII/122/12 w sprawie określenia stawek opłaty od posiadania psów i unormowania innych spraw dotyczących tej opłaty, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

e) projekt uchwały nr 44/2012

 

Skarbnik miasta poinformowała, że uchwała została omówiona na posiedzeniu komisji.

 

Radna Matuszewska poprosiła o informację, czy środki z niezapłaconej raty można przeznaczyć na niezrealizowany projekt przy bibliotece.

 

Skarbnik miasta wyjaśniła, że nie widzi możliwości przeznaczenia środków na nowy projekt ponieważ środki przeznaczone nie zaspokoją wysokości projektu.

 

Radny Sługocki zapytał, czy została zaciągnięta pożyczka w WFOŚIGW zgodnie z uchwałą Nr XII/58/11 Rady Miasta Helu z dnia 27 października 2011 roku.

 

Skarbnik miasta wyjaśniła, że pożyczka z WFOŚiGW na przejściowe finansowanie deficytu nie została zaciągnięta.

 

Radny Antkowski stwierdził, że miał być przedstawione szczegółowe dane dotyczące wydatków ZSO (dz.801 r. 80101) i wydatków związanych z utrzymaniem urzędu. (dz. 750 r. 75023).

 

Z-ca burmistrza stwierdził, że na komisji pani skarbnik udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

Skarbnik miasta wyjaśniła, że środki dołożone do działu 801 zostaną przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli, a do r. 75023 na utrzymanie urzędu, tj. wydatki bieżące: zakup oleju, opłata za prąd itp.

 

Radny Antkowski zapytał, czy w oświacie przyznane środki będą przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń.

 

Skarbnik miasta wyjaśniła, że to nie są środki na podwyżki, tylko środki które brakują na wynagrodzenia, zabrakło środków ponieważ cześć nauczycieli (4 osoby) odeszło na emeryturę i trzeba było wypłacić odprawy.

 

Radny Klajnert prosił o wyjaśnienie, co oznacza numer dokumentu i data podjęcia w załączniku nr 2 nad tabelką.

 

Skarbnik miasta wyjaśniła, że należy wpisać datę 29 października 2012 roku i Nr XXIII/123/12.

 

Przewodnicząca Komisji Gospodarczej pani Matuszewska poinformował, że komisja nie wypracowała wspólnego stanowiska.

 

Przewodnicząca Komisji Społeczna pani Janiak poinformował, że komisja nie wypracowała wspólnego stanowiska.

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej pan Motyka poinformował, ze komisja jest „za” przyjęciem projektu uchwały.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2012 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 9 głosami „za” przy 1 głosie „przeciwnym” oraz 3 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XXIII/123/12 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2012 rok, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

f) projekt uchwały nr 45/2012

 

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniu komisji.

 

Radna Matuszewska wyjaśniła, że projekt był bardzo szczegółowo omówiony na komisji więc można przejść do głosowania.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie podziału miasta Hel na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych –  jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIII/124/12 w sprawie podziału miasta Hel na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

g) projekt uchwały nr 46/2012

 

Z-ca burmistrza poinformował, że projekty uchwał nr 46 i 47 zostały omówione na posiedzeniu komisji.

 

Radna Matuszewska wyjaśniła, że wszyscy radni poparli projekty uchwał nr 46 i 47.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście  Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych –  jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIII/125/12 w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście  Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

h) projekt uchwały nr 47/2012

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście  Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych –  jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIII/126/12 w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście  Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

i) projekt uchwały nr 48/2012

 

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt został omówiony na posiedzeniu komisji.

 

Radna Matuszewska poinformowała, że komisje poparły projekt uchwały.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny(projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych –  jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIII/127/12 w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie nieruchomości w formie darowizny, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

j) projekt uchwały nr 49/2012

 

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt został omówiony na posiedzeniu komisji.

 

Radna Matuszewska poinformowała, że komisje poparły projekt uchwały.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Solińska odczytała projekt uchwały w sprawie zaopiniowania projektu zmiany granic pasa technicznego na terenie Miasta Helu(projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych –  jednogłośnie 13 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XXIII/128/12 w sprawie zaopiniowania projektu zmiany granic pasa technicznego na terenie Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

k) projekt uchwały nr 50/2012

 

Burmistrz Helu poinformował, że uchwała była przedstawiana na komisjach.

 

Radna Matuszewska poinformowała, że komisje zadecydowały żeby projekt uchwały był przełożony na następny termin.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że wnioskodawca powinien uzupełnić uzasadnienie projekt uchwały o biznes plan.

 

Projekt uchwały zgodnie z wnioskiem komisji nie był omawiany na sesji, jego podjęcie przełożono na inny termin.

 

l) projekt uchwały nr 51/2012

 

Radna Matuszewska poinformowała, ze na wspólnym posiedzeniu komisji zaproponowano kandydaturę radnej Zofii Jarosz.

 

Wiceprzewodnicząca Rady pani Jarosz odczytała projekt uchwały w sprawie wyłonienia przedstawiciela Rady Miasta Helu do Rady Społecznej SPZOZ Szpitala im. Franciszka Żaczka w Pucku(projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 12 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XXIII/129/12 w sprawie wyłonienia przedstawiciela Rady Miasta Helu do Rady Społecznej SPZOZ Szpitala im. Franciszka Żaczka w Pucku, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

m)projekt uchwały nr 52/2012

 

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt został omówiony na posiedzeniu komisji.

 

Radna Matuszewska poprosiła o informacje jakie koszty poniesie za sobą podjecie uchwały dot. regulaminu.

 

Z-ca burmistrza stwierdził, że regulamin dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie miasta Helu, w każdym przypadku wywoła określone skutki. Poinformował jednocześnie, że nie jest w stanie podać skutków finansowych dla miasta ponieważ regulamin jest pierwszym krokiem do wdrożenia systemu odbioru odpadów komunalnych., następnie będzie ustalenie stawki opłaty i zakres świadczonych usług.

 

Radny Sługocki poprosił o informację, kto będzie zaopatrywał właścicieli nieruchomości w pojemniki i ponosił koszty.

 

Z-ca burmistrza poinformował, że właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażyć nieruchomość i ponosić za kupno lub dzierżawę pojemników koszty.

 

Radny Antkowski zapytał, czy miasto jest przygotowane i posiada tereny na zrobienie wybiegów dla psów.

 

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że regulamin ma charakter kompleksowy, ma służyć na lata, w tej chwili nie ma wybiegów dla psów ale mogą być w przyszłości wykonane.

 

Radny Antkowski stwierdził, że to, co jest zapisane w uchwale obowiązuje i mogą być protesty mieszkańców.

 

Przewodniczący Rady stwierdził, że w regulaminie:

- zapisane jest wrzucanie zanieczyszczeń po zwierzętach do pojemników na odpady zmieszane ale takich pojemników nie ma w mieście,

- zapis dotyczący zakazu wprowadzania psów na plaże będzie powodował, że właściciel przebywający na dzikiej plaży z psem będzie popełniał wykroczenie.

 

Radny Klajnert stwierdził, że na posiedzeniu komisji zgłosił swoje uwagi i wątpliwości do projektu uchwały ale nie zostały one omówione i przyjęte. Zdaniem radnego regulamin nie zawiera słowniczka, pojawiają się pojęcia: „odpady komunalne” i „odpady surowcowe”- nie wiadomo czy jest to jednoznaczne, lub „przystanki komunikacji” i „przystanki komunikacji miejskiej”, „miejsca służące do użytku publicznego” i „miejsca publiczne”. Stwierdził również, że w regulaminie nie powinno się odsyłać do ustawy i prosił o wpisanie, zakazu wprowadzania psów do skwerów i parków.

 

Z-ca burmistrza poinformował, że:

- projekt był analizowany po posiedzeniu komisji i zawarte zapisy różnią się ale jednoznacznie definiują elementy,

- nie wprowadzony został zakaz wprowadzania do parków i skwerów psów ponieważ właściciele psów muszą mieć miejsce wychodzenia ale zobowiązani są do sprzątania po swoim zwierzęciu,

- jeżeli sprawy dotyczące postępowania z akumulatorami są uregulowane i sprecyzowane w ustawie, to wystarczy odesłanie.

 

Radny Motyka zapytał, czy dalej po podjęciu regulaminu śmietnik dla Żeromskiego 2 i 4 będzie jeden, zamykany, jak będzie funkcjonował.

 

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że ustawa i regulamin nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek wyposażenia nieruchomości w odpowiednia liczbę pojemników na odpady i ich miejsce ustawienia, a w przypadku budynków ul. Żeromskiego 2,4,6 decydować będzie WAM.

 

Przewodnicząca Komisji Gospodarczej poinformowała, że komisja popiera projekt uchwały.

 

Przewodnicząca Komisji Społecznej poinformowała, że komisja popiera projekt uchwały.

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja popiera projekt uchwały.

 

Wiceprzewodniczące Rady odczytały projekt uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Rada Miasta w obecności 13 radnych – 11 głosami „za” przy 1 głosie  „przeciwnym” i 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XXIII/130/12 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

 

Ad. do pkt 5

 

Z-ca burmistrza w odpowiedzi na pytania poinformował, że:

- odpowiedź na pismo z 18.06 zostanie przygotowana i wysłana – nawierzchnia została odtworzona a zmiana na lepszej jakości zależy od możliwości budżetu,

- słupki geodezyjne zostaną odtworzone,

-  ul. Bałtycka została już trochę wyrównana,

- działka 150/5 została podzielona na działki:150/6 i 150/7.

 

Burmistrz Helu w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:

- od MON nie ma odpowiedzi i nie ma decyzji co do przyszłości szpitala,

- niejednokrotnie interweniowano do właściciela o zabezpieczenie terenu po kinie, zgłoszone było na policję więc odbywać się będą wzmożone patrole, jest osoba nadzorująca tym terenem ale z mizernym efektem,

- przygotowywane jest rozwiązanie zbierania wód opadowych przy ul.Wiejskiej 93,

- za lampy koło kina płaci miasto,

- koło partnerskie Hel-Hermeskeil nie posiada osobowości prawnej.

 

Ad. do pkt 6

 

Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał za okres od dnia 25 sierpnia do dnia 24 października 2012 roku stanowi załącznik do protokółu.

 

Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.

 

Radna Matuszewska poprosiła o podanie tematu wyjazdu do Estonii.

Burmistrz Helu poinformował, że:

- głównym tematem było wykorzystanie środków poprzez Lokale Grupy Rybackie na rzecz poprawy działalności rybaków, inwestycji przystani, portów, infrastruktury socjalnej,

- przedstawiono również inwestycje drogowe, zagospodarowanie plaż,

- powiat pucki był reprezentowany prze wójtów i burmistrzów, starostę, przedstawicieli rybaków razem było 30 osób,

- cały wyjazd finansowany był przez LGR.

 

Radny Sługocki poprosił o wyjaśnienie wznowienia realizacji uchwały dot. sprzedaży nieruchomości dla Państwa Wojna.

 

Burmistrz Helu wyjaśnił, że państwo Wojna wystąpili z nowym wnioskiem o dokupienie terenu zgodnie z podjęta uchwałą.

 

Radny Sługocki zapytał, ile czasu może upłynąć od rezygnacji z kupna do ponownego wniosku o kupno.

 

Burmistrz Helu wyjaśnił, że termin ma tylko wycena i w powyższym wypadku zlecono nową.

 

Radny Sługocki stwierdził, że nie ma podpisów które powinny być złożone na projektach uchwał.

 

Przewodniczący Rady wyjaśnił, że wszystkie projekty uchwał przekazane zostały radnym wcześniej ale w materiałach sesyjnych wszystkie posiadają podpisy. Poinformował jednocześnie, że podpisy powinna zebrać osoba przygotowująca projekt.

 

Ad. do pkt 7

 

Przewodniczący Rady przedstawił pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu:

- skargę Pana Skrypki dotyczącą niezrealizowania przez burmistrza Helu złożonego wniosku o wybudowanie na koszt gminy pomieszczenia gospodarczego przynależnego do wykupionego mieszkania.

Skarga została przekazana do Komisji Rewizyjnej zgodnie z ustawa o samorządzie gminnym.

 

- Pana Bulińskiego dotyczące pytania dlaczego niektórzy właściciele nieruchomości i użytkownicy nieruchomości gruntowych nie uiszczają należnych danin publicznych na rzecz gminy Hel, tj. Kancelaria Prezydenta RP, Placówka UG, Muzeum Rybołówstwa, 115 Szpital.

Pismo zostało skierowane do burmistrza Helu.

 

Następnie poinformował, że na pisma mieszkańców są udzielane odpowiedzi, przewodniczący Rady nic nie kryje, 115 szpital wydzierżawia pomieszczenia na działalność kardiologa i optyka, wszystkie wynajmy poprzedzone są przetargami, za pobieranie opłat odpowiada główna księgowa.

 

- Pana Malinowskiego dotyczące zobligowania burmistrza Helu w sprawie zrealizowania nakazanych planem zagospodarowania przestrzennego czynności z zakresu wybudowania przynależnej infrastruktury mieszkańcom zamieszkałym w Helu na ul. Leśnej 14.

 

- Naczelnika Urzędu Skarbowego informujące iż w II kw. 2012 r. nie wydawał decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia terminu zapłaty, rozłożenia na raty podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego.

 

- Pana Eliasza Wołoszyna dotyczące odmowy przez pana burmistrza zwrotu kosztów poniesionych przy remoncie uliczki KW 476 i odpowiedzi pana burmistrza informującej, iż UM nie zlecał żadnych prac brukarskich i nie będzie ponosił żadnych kosztów z tym związanych.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynęły jeszcze wnioski do budżetu, ale były przedstawione na komisjach.

 

CZĘŚĆ TRZECIA

 

Ad. do pkt 1

 

Przewodniczący Rady prosił o zabezpieczanie ogrodzenie przy bibliotece.

 

Burmistrz Helu podziękował wszystkim radnym, którzy głosowali „za’ przyjęciem chwał podatkowych ponieważ podeszli do sprawy odpowiedzialnie. Stwierdził również, że radni powinni patrzeć, czy miasto stać na wykonywanie i realizację zadań w imieniu mieszkańców. Jednym z czynników pozyskiwania dochodów budżetowych są podatki - w Helu nastąpił wzrost o 4% i dziwi się, że niektórzy radni głosowali przeciw, ale każdy ma wybór i odpowiada za to co robi. Wyjaśnił również, że przy omawianiu wykonania budżetu odniesie się do ściągalności podatków i unikania płacenia podatków przez osoby prawne, fizyczne w mieści – osoby publiczne lub piastujące jakieś funkcje w mieście.

 

Radna Matuszewska stwierdziła, że należy pamiętać, iż mieszkaniec musi udźwignąć każdą uchwałę dot. podatku od nieruchomości, poboru wody, zakup podstawowych artykułów spożywczych, a ustawa śmieciowa będzie również znacznym obciążeniem portfeli dla mieszkańców.

 

Radny Klajnert stwierdził, że:

- została zastosowana zasada: „dziel i rządź”,

- radni zostali podzieleni na tych którzy głosowali „za” stawkami proponowanymi przez burmistrza i tych którzy głosowali „przeciw”,

- mimo groźby wynikającej z oświadczenia pana burmistrza będzie głosował według własnego sumienia,

- oprócz zwiększania dochodów budżetu jest jeszcze racjonalne zmniejszanie wydatków,

- wskazywane były możliwe źródła pozyskania oszczędności w funkcjonowaniu niektórych jednostek organizacyjnych gminy, które pochłaniają bardzo dużą cześć budżetu,

- w ubiegłym roku Klub „Lepsza Przyszłość dla Helu” wnioskował o objęcie podatkiem od nieruchomości wszystkich którzy byli zwolnieni, osoby prawne, ale o tym się nie pamięta,

- wszyscy odczujemy wzrost podatków nie tylko lokalnych,

- należy przestać dzielić radnych,

- sprawozdania które miały dotyczyć roku 2012 były bardzo wybiórcze np. pan prokurator stwierdził, że nie było zabójstwa, a według osób obecnych na sesji było zabójstwo, kompensat powiatowy straży mówił o jednym topielcu a radny mówił o dwóch,

- radni nie otrzymują materiału zgodnie ze statutem, 2 lata pracy i nic się nie zmieniło,

- Przewodniczący Rady nie przedstawił swojego sprawozdania z oświadczeń majątkowych radnych,

- niektóre projekty uchwał są niechlujnie przygotowywane,

- radni jako organ kontrolny powinni wymóc żeby wszystkie materiały dostawać w terminie,

- porządek został przegłosowany a nad pkt k) nie dyskutowano ani nie głosowano nad jego wykreśleniem.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że:

- nie otrzymał informacji pisemnej od przedstawicieli służb porządkowych,

- pkt k) został rozpoczęty na sesji ale omówienie zostało przełożone na następną sesję,

- jeżeli chodzi o analizę oświadczeń przez przewodniczącego może podać tylko informacje, że zostały one złożone przez radnych i wysłane do US,

- będzie dążył aby w projektach uchwał była stopka z podpisami uzupełniona i materiały dostarczone na czas.

 

Radny Sługocki stwierdził, że należy dotrzeć do wszystkich, którzy powinni podatek odprowadzać.

 

Burmistrz Helu wyjaśnił, że:

- jego wystąpień nie należy odbierać jako groźby, bo nigdy nikomu nie groził,

- nikogo nie dzielił, tylko dziękował tym, którzy głosowali „za”,

- można było się na sesji dopytać zaproszonych gości o niejasne sprawy,

- w Helu nie było zabójstwa tylko pobicie ze skutkiem śmiertelnym, a radny zarzuca prokuratorowi kłamstwo,

- od 98 roku tak sprawnego przewodniczącego rady jak obecny jeszcze nie było.

Następnie podziękował za merytoryczną pracę przewodniczącemu rady w swoim imieniu i wszystkich współpracowników.

 

Radny Klajnert stwierdził, że nie zarzucił kłamstwa tylko zwrócił uwagę na rozbieżności w danych i jeżeli pan burmistrz będzie kierował pod jego adresem insynuacje, kłamstwa, to wystąpi z powództwa cywilnego o ochronę dóbr osobistych.

 

Burmistrz Helu zapytał, czy Pan radny Klajnert go zastrasza.

Radny Klajnert stwierdził, że informuje Pan Burmistrza, a nie zastrasza.

 

Ad. do pkt 2

 

Protokół z XXII sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 13 głosami „za”.

 

 

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym i gościom za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.

 

 

Protokołowała: Daria Ziółkowska.

 

Załączniki:

  1. porządek obrad,
  2. listy obecności,
  3. odpowiedzi na wnioski radnych,
  4. informacja burmistrza Helu o oświadczeniach majątkowych,
  5. sprawozdanie naczelnika OSP Hel za okres styczeń-październik 2012 rok,
  6. sprawozdanie SM dotyczące oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Helu w 2012 roku,
  7. sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał za okres od dnia 25 sierpnia do dnia 24 października 2012 roku,
  8. sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym,

 

 

Protokół zatwierdzony głosami:

„za”    -   12
„przeciw”    -   0
„wstrzymującymi się”    -   0
dnia         -  29.11.2012 r.

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 SKMBT_C28012121410340.pdf (PDF, 6.MB) 2012-12-14 10:32:06 389 razy
2 28_11_2012_13_50_01_PROTOKÓŁ Nr XXIII.doc (DOC, 14KB) 2012-11-28 13:50:01 389 razy
3 PROTOKÓŁ Nr XXIII.doc (DOC, 13KB) 2012-11-27 15:55:28 5 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 27-11-2012 15:55:28
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Rada Miasta Helu 29-10-2012
Ostatnia aktualizacja: Daria Ziółkowska 14-12-2012 10:32:06