Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Helu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XV/2016 z sesji Rady Miasta Helu z dnia 28 stycznia 2016 roku

PROTOKÓŁ Nr XV/2016

 

z sesji Rady Miasta Helu, która odbyła się dnia 28 stycznia 2016 roku w sali posiedzeń budynku Urzędu Miasta Helu.

Godzina rozpoczęcia 9:00           godzina zakończenia 12:57

 

CZĘŚĆ PIERWSZA

1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.

Sesję otworzył przewodniczący rady Arnold Antkowski, przywitał radnych
i zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad.

Na ogólną ilość ustawowego składu Rady 15, w sesji uczestniczyło 11 radnych (lista obecności stanowi załącznik do protokółu).

Nieobecny: Teresa Borucka, Marcin Daraż, Katarzyna Fiedorczyk, Ewa Wójcik.

2. Przedstawienie porządku obrad

Sekretarz miasta wnioskował o przeniesienie z pkt 3 ppkt „c) Działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego. Uzyskane efekty, problemy, potrzeby i perspektywy działań w roku 2016.” na kolejna sesję.

Przewodniczący Rady postawił pod głosowanie wniosek sekretarza miasta.

Rada Miasta przyjęła wniosek jednogłośnie 11 głosami „za”.

Porządek obrad bez wyżej wymienionej zmiany stanowi załącznik do protokółu.

CZĘŚĆ DRUGA

1. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje Rady Miasta i radnych.

Z-ca burmistrza poinformował, że nie radni nie wnieśli żadnych wniosków i interpelacji.

2. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Radny Chroń poinformował, że od 1.04.2016 roku ma wejść projekt 500+ i za realizacje mają być odpowiedzialne samorządy. W związku z powyższym zapytał, czy samorządy otrzymały wytyczne i posiadają wiedzę na temat wprowadzenia programu. Prosił również o podanie informacji na temat zawartej ugody z firma POLAQUA ponieważ z-ca burmistrza informował, że wszystkie formalności zostały uregulowane z POLAQUA włącznie z podpisanym porozumieniem o nie wnoszeniu pretensji wynikających z opóźnień w płatnościach niezależnych od miasta. 

Radna Janiak poprosiła o informację, czy zaplanowany jest remont drogi przy domu rybaka i apartamentach od ul. Kaszubskiej do ul. Leśnej.

Radna Turzyńska odczytała wniosek dotyczący wykonania remontów niezbędnych do funkcjonowania mieszkańca Helu p. Malinowskiego (wniosek stanowi załącznik do protokółu).

Radna Jarosz prosiła o reagowanie przez Straż Miejską na właścicieli, którzy nie sprzątają po swoich czworonogach.

Przewodniczący rady wnioskował o zabezpieczenie pomieszczeń dawnego kina przez właściciela oraz zrobienie ogrodzenia.

Radny Pszeniczny wnioskował o przywrócenie przejazdu kolejowego na wysokości batalionu i dojazdu do pkt P26.

3. Zapoznanie radnych z informacją na temat:

a) Sprawozdania z pracy komisji stałych Rady Miasta Helu za 2015 rok.

Przewodniczący komisji Społecznej odczytał sprawozdanie z pracy komisji (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).

Przewodniczący komisji Gospodarczej przedstawi sprawozdanie na kolejnej sesji.

Wiceprzewodnicząca komisji Rewizyjnej odczytała sprawozdanie z pracy komisji (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).

Przewodnicząca komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki odczytała sprawozdanie z pracy komisji (sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu).

b) Struktury osobowej mieszkańców Helu. Dane ogólne i tendencje występujące w tym zakresie (m.in. migracja, wiek emerytalny, wiek produkcyjny, dzieci i młodzież).

Z-ca burmistrza poinformował, że informacja została przedstawiona radnym na piśmie (wykaz ilościowy mieszkańców stanowi załącznik do protokółu).

Radny Łazur zapytał, czy wykaz dotycz osób zamieszkałych na stałe, czy są też w nim wyszczególnione osoby na pobyt czasowy.

Kierownik USC p. Muża poinformowała, że w wykazie ujęty jest stan ludności zameldowanej na pobyt stały a na koniec roku 2015 było 70 osób zameldowanych na pobyt tymczasowy.

Przewodniczący rady poprosił o informację dotyczącą wydania dowodu osobistego.

Kierownik USC poinformowała, że od 1 marca 2015 roku można występować o wystawienie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie, nie zmieniamy również przy przemeldowaniu dowodu.

d) Stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, z także o działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2015 roku.

Pan Maciejewski przedstawił informacje dot. stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2015 roku (informacja stanowi załącznik do protokółu).

Radny Łazur stwierdził, że za PO26 włazy kanalizacyjne są coraz bardziej zalewane morzem i poprosił o informacje, czy jest tam planowane zabezpieczenie terenu.

Pan Maciejewski wyjaśnił, że nabrzeże w sposób wizualny jest sprawdzane od strony morza, są miejsca gdzie morze zabiera bezpowrotnie ale zabezpieczeniem ternu nabrzeży zajmuje się Urząd Morski.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że Urząd Morski analizuje stan całej linii brzegowej i działania realizowane są tam gdzie jest bezpośrednie zagrożenie życiu człowieka. Teren wspomniany przez radnego powinien być przez wojsko zgłoszony do Urzędu Morskiego.

e) Realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w roku 2015. Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania.

Pan Maciejewski przedstawił informacje dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w roku 2015, problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania (informacja stanowi załącznik do protokółu).

4. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach:

a) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu (projekt uchwały nr 1/2016).

Skarbnik miasta poinformowała, ze miasto Hel przystąpiło do partnerstwa mającego na celu realizacje projektu „Opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej dla gmin województwa pomorskiego: Gdyni, Rumia, Władysławowo, Hel i Luzino” dlatego wprowadza się to zadanie do Wieloletniej Prognozy Finansowej 2017-2020, szacunkowy koszt 1 500 000,00 zł.

Radny Sługocki poprosił o podanie kosztów gminy.

Skarbnik miasta poinformował, że podany jest szacunkowy koszt ponieważ nie wiadomo jakie będą środki unijne o które gmina się stara.

Przewodniczący rady odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).

Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XV/82/16 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

b) wprowadzenia opłaty miejscowej, opłaty targowej oraz opłaty od posiadania psów (projekt uchwały nr 2/2016).

Skarbnik miasta poinformował, że od 1 stycznia 2016 roku pobieranie przez gminę opłat lokalnych, tj. targowej, miejscowej i od psów nie jest obowiązkowe dlatego Rada musi określić wolę o poborze opłat.

Radna Janiak zapytała, czy będą obowiązywały stawki uchwalone w grudniu.

Skarbnik miasta wyjaśniła, że stawki pozostają bez zmian chodzi tylko o wyrażenie woli wprowadzenia na terenie gminy opłaty.

Radny Boszke poprosił o informację czego dotyczą omawiane opłaty.

Skarbnik miasta poinformowała, że opłata miejscowa pobierana jest od turystów przebywających w Helu, opłata targowa od osób targujących na targowisku gminy i opłata od posiadania psa.

Rady Boszke zapytał w jakim okresie pobierane są opłaty.

Skarbnik miasta poinformowała, że opłaty pobierane są przez cały rok.

Przewodniczący rady odczytał projekt uchwały w sprawie wprowadzenia opłaty miejscowej, opłaty targowej oraz opłaty od posiadania psów (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).

Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XV/83/16 w sprawie wprowadzenia opłaty miejscowej, opłaty targowej oraz opłaty od posiadania psów, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

c) sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu (projekt uchwały nr 3/2016),

Z-ca burmistrza poinformował, że chodzi o sprzedaż nieruchomości przy ul. Kaszubskiej, teren był dzierżawiony przez gminę na podstawie wieloletniej umowy dzierżawy. Umowa została wypowiedziana ponieważ nie zostały uregulowane należności z tytułu dzierżawy. Tern był zajmowany bezumownie i gmina wystąpiła do sądu o zapłatę długu i wydanie nieruchomości. Na rozprawie została zawarta ugoda według której dzierżawca musiał zapłacić całą należność łącznie z okresem bezumownego korzystania. Nieruchomość na początku stycznia została protokólarnie gminie zwrócona.

Radny Boszke stwierdził, że można byłoby umożliwić sprzedaż tylko mieszkańcom Helu.

Z-ca burmistrza poinformował, że propozycja jest przetargu nieograniczonego ustnego ponieważ będzie większe zainteresowanie nieruchomością.

Radna Janiak poprosiła o informacje do kogo należy budynek znajdujący się na nieruchomości.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że cała nieruchomość i budynek się tam znajdujący jest własnością miasta.

Radny Sługocki zapytał, kiedy zadłużanie zostanie spłacone.

Z-ca burmistrza poinformował, że zadłużenie zostało już spłacone.

Przewodniczący rady odczytał projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).

Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XV/84/16 w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

d) sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu (projekt uchwały nr 4/2016),

Z-ca burmistrza poinformował, że projekt uchwały dotyczy sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości na poprawę zagospodarowania posiadanej już nieruchomości. Nieruchomość składa się z działek ozn. geod. nr 147/22,147/25 o łącznej po.46m², jest użytkowana od wielu lat przez właścicieli dz.148/33 na podstawie umowy dzierżawy i trwale zagospodarowana. Wyjaśnił jednocześnie, że omawiana jest nieruchomość „Willa sternik”.

Radna Janiak stwierdziła, że projekt uchwały jest tak sformułowany, że sprzedaż następuje pod adres a nie dla konkretnej osoby.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że zapisana jest konkretna osoba, tj. właściciel nieruchomości a jak on się nazywa nie ma znaczenia, ważne jest czy nieruchomość poprawia zagospodarowanie, czy nie. Istnieje ochrona danych osobowych dlatego nie wpisywane jest nazwisko i imię przyporządkowane do konkretnej nieruchomości.

Radny Łazur poprosił o informacje jaki będzie koszt sprzedaży i na jakiej podstawie jest ustalany.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że cena nieruchomości sprzedawanej na poprawę zagospodarowania jest równa cenie określonej przez biegłego rzeczoznawcę, tj. zlecone zostanie wykonanie operatu szacunkowego. Koszty wyceny i aktu notarialnego ponosi nabywca.

Radny Boszke stwierdził, że cyt. „sprzedajemy działki i nie wiemy komu bo jest taki przepis, niedługo przyjdą obcy wykupią całą Polskę a my nie będziemy wiedzieć komu sprzedajemy i obudzimy się w nie swoim kraju, bo właścicielami nie wiadomo kto będzie”. Prosił o wyjaśnienie na jakiej podstawie z-ca burmistrza twierdzi, że radni nie mogą znać nazwiska osób kupujących.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że nabywcami są osoby fizyczne, nie można ujawnić imienia, nazwiska i adresu ponieważ te dane należy chronić. Nieruchomość sprzedawana jest na poprawę nieruchomości i nie ma znaczenia kto kupuje.

Sekretarz miasta wyjaśnił, że nie publikowana jest część „B” oświadczeń majątkowych radnych ponieważ też chronione są dane osobowe. Stwierdził również, że np. w Gdańsku podejmowanych jest 100 uchwał i radni nie znają nazwiska, adresu bo jest to niemożliwe. Ochrona danych osobowych jest bardzo ważna.

Radny Boszke zapytał jaka ustawa nie pozwala o ujawnianiu danych.

Sekretarz miasta poinformował, że ustawa o ochronie danych osobowych.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że kiedyś domofony posiadały numer, imię i nazwisko obecnie tego nie ma, są tylko numery ponieważ numer wraz z imieniem i nazwiskiem jest ujawnieniem danych osobowych, które powinny być chronione.

Radny Chroń wyjaśnił, że w orzecznictwie było stwierdzenie jako interpretacja, iż w przypadku podpisywania umów nabycia lub zbycia majątku gminy prawa ochrony danych osobowych są ograniczone i są jawne.

Sekretarz miasta zapytał, jakie ma znaczenie, kto jest właścicielem nieruchomości skoro sprzedawana jest nieruchomość na poprawę.

Radny Chroń stwierdził, że chodzi o to żeby nie tworzyć precedensu i nie zmieniać zasad pod płaszczem ochrony danych osobowych ponieważ zacznie być to stosowane odnośnie umów podpisywanych przez miasto. Obecnie wszystkie umowy dotyczące środków finansowych gminy są jawne.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że nie ma mowy o nieujawnianiu treści umowy. Jeżeli zostanie zawarta umowa w formie aktu notarialnego, umowa dzierżawy z osobą fizyczną, to można ujawnić taka informację, która nie będzie łączyła pełnych danych. Ustawa o dostępie informacji publicznej mówi o ujawnieniu umów, ale z zastosowaniem ochrony danych osobowych.

Radny Chroń poinformował, że art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej mówi jakie dane nie podlegają ochronie.

Radny Dzikowski stwierdził, że w poprzednich uchwałach była podana suma sprzedaży nieruchomości.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że nigdy nie było podanej ceny ponieważ dopiero po podjęciu uchwały uruchomiona zostanie procedura wyceny.

Radna Jarosz stwierdziła, że w uzasadnieniu powinno być zapisane, czy jest to mieszkaniec Helu.

Sekretarz miasta stwierdził, że nie ma znaczenia, czy jest to mieszkaniec Helu.

Radny Boszke zapytał, czy może być wpisane do uzasadnienia, że jest to mieszkaniec Helu.

Sekretarz miasta poinformował, że nie wiadomo, czy jest to stały mieszkaniec Helu.

Radny Boszke cyt. „ Wy nie wiecie, to kto ma wiedzieć?”.

Sekretarz miasta wyjaśnił, że należałoby wystąpić do USC o informację.

Radny Sługocki stwierdził, że projekt uchwały sprawdzony jest przez prawnika pod względem prawnym.

Radny Chroń stwierdził, że radca prawny sprawdził treść uchwały, ale nie świadczy to o tym, że nie będzie błędu a ponadto jeżeli ma wątpliwości, to zadaje pytania.

Przewodniczący rady odczytał projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).

Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XV/85/16 w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

e) ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenie opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania (projekt uchwały nr 54/2015). Sekretarz miasta poinformował, że starostwo powiatowe wydało dokument pozytywnie opiniujący zmiany stref płatnego parkowania. Następnie prosił o skreślenie w § 1 ust1. w pkt 8) słów: „ oraz od skrzyżowania z ul. Dworcową na długości 30 metrów (na pasie zieleni)”oraz pkt 19). Poinformował, że wszystkie zmiany są w projekcie uchwały zaznaczone pogrubioną czcionką i były omawiane na komisji.

Radny Boszke wnioskował o wykreślenie ul. Sikorskiego z płatnego parkowania ponieważ utrudnia to życie mieszkańcom oraz wprowadzenie płatnego parkowania od 1 maja.

Sekretarz miasta stwierdził, że nad ulicą Sikorskiego radni mieli glosować na komisji a od 1 maja nie ma jeszcze dużo samochodów więc nie ma potrzeby wprowadzenia płatnego parkowania.

Radny Chroń zgłosił wniosek o wykreślenie ul. Sikorskiego ze strefy płatnego parkowania.

Przewodniczący rady postawił pod głosowanie wniosek dotyczący wykreślenia z § 1 ust1. pkt) 11 „Sikorskiego-na całej jej długości”.

Rada Miasta przyjęła wniosek 8 głosami „za” przy 2 głosach „przeciwnych” i 1 głosie „wstrzymującym”.

Z-ca burmistrza poinformował, że celem ustawowym wprowadzania płatnego parkowania jest zmniejszenie deficytu miejsc parkingowych w obszarach miast. W miesiącu maju nie ma deficytu miejsc parkingowych, a wydłużając jeszcze bardziej strefę parkowania turystów nie zachęcimy do przyjeżdżania, nie jest to tworzenie dobrego wizerunku.

Radny Łazur stwierdził, że w m-cu maju zapłacą przede wszystkim mieszkańcy.

Radna Janiak stwierdziła, że należy postawić m-c czerwiec ponieważ płatność skupi się na mieszkańcach.

Radny Chroń stwierdził, że nie należy obciążać mieszkańców i pozostawić strefę płatnego parkowania od m-ca czerwca.

Mieszkaniec Helu p. Perz stwierdził, że wczasowicz postawi samochód na miejscu właściciela posesji, nikt nie kontroluje niewłaściwego parkowania dlatego strefa płatnego parkowania powinna być przez 5 miesięcy.

Radny Chroń stwierdził, że jeżeli w mieście obowiązują zakazy należy dopilnować egzekwowania prawa.

Sekretarz miasta poinformował, że każdy właściciel nieruchomości powinien zapewnić dla swoich samochodów miejsca parkingowe, a nie przyzwyczajać do parkowania na terenie miasta. Wyjaśnił jednocześnie, że na pierwszego maja można nie zdążyć z procedurami ponieważ uchwała musi być ogłoszona, rozpisany przetarg. Stwierdził, że na razie można pozostawić strefę płatnego parkowania od czerwca i zobowiązał się do ustawienia kamery, która zweryfikuje wjazd samochodów w miesiącu maju.

Radny Łazur wnioskował o przegłosowanie zgłoszonego terminu płatnego parkowania.

Przewodniczący rady postawił pod głosowanie wniosek dotyczący zmiany w pkt 3 ppkt 3, tj. zmiany terminu 1 czerwiec na 1 maj.

Rada Miasta odrzuciła wniosek 1 głosem „za”, przy 9 głosach „przeciwnych” i 1 głosie „wstrzymującym”.

Radny Chroń poprosił o wyjaśnienie dlaczego wykreślono ul. Żeromskiego 8.

Sekretarz miasta wyjaśnił, że jest tam problem z własnością gruntu.

Przewodniczący rady stwierdził, że wykreślono ul. Sikorskiego ale zamiarem części radnych było udrożnienie części terenu wojskowego gdzie pas ruchu należy do gminy.

Sekretarz miasta wyjaśnił, że zmiany radni mogli nanosić przez dwa miesiące teraz czas jest ograniczony ze względu na procedury.

Przewodniczący rady stwierdził, że ul. Sikorskiego została wyłączona ze strefy płatnego parkowania więc za brama będzie darmowa strefa parkowania.

Sekretarz miasta poinformował, że w strefie zamieszkania obowiązuje zakaz parkowania.

Radny Boszke poprosił o informację dlaczego opłaty za parkowanie nie będą pobierane w niedzielę.

Sekretarz miasta poinformował, że ustawa o drogach publicznych mówi o nie pobieraniu opłat w niedziele i święta.

Radny Chroń stwierdził, że są osoby które pracują w Helu, płaca podatki ale według uchwały nie mogą wykupić abonamentu dla mieszkańca.

Sekretarz miasta stwierdził, że abonament otrzymują osoby, które są właścicielami pojazdu, zamieszkują i zameldowani są w Helu ale rozpatrywane są sprawy indywidualne.

Przewodniczący rady odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania (projekt uchwały stanowi załącznik do protokółu).

Rada Miasta w obecności 11 radnych – jednogłośnie 11 głosami „za” podjęła uchwałę Nr XV/86/16 w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Helu, ustalenia opłat za parkowanie w tych strefach, opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania, która stanowi załącznik do protokołu wraz z wynikiem imiennego głosowania.

5. Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących.

Z-ca burmistrza w odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących poinformował, że:

- szczegóły programu 500+ jeszcze nie są znane, dopiero po uchwaleniu w sejmie będą znane procedury dla samorządów,

- dokumentami kończącymi projekt przez firmę POLAQUA były oświadczenia ogólne złożone przez strony, których intencją było to, że nie będzie żadnych roszczeń ze względu na nieterminowe wykonanie robót i nieterminowe zapłacenie faktur. ZZOM wystąpił na drogę sądową i pozwał firmę POLAQUA o zapłatę faktury na kwotę ok. 30 tys. zł z tytułu zużycia wody na potrzeby budowy, a firma POLAQUA poruszyła sprawę niezapłaconych faktur w terminie i wystąpiła o odsetki na kwotę 700 tys. zł, z czego gminy zdaniem uzasadnione i nie do obrony mogłaby być kwota 280 tys. zł. Gmina wystąpiła o kwotę 900 tys. zł za nie usuwanie usterek gwarancyjnych przez firmę POLAQUA. Wzajemne roszczenia doprowadziły do spotkania stron i omówienia propozycji ugody polegającej na wyzerowaniu roszczeń. Na razie trzeba poczekać na publikację wyroku sądu ponieważ proces się zakończył.

Radny Chroń zapytał, czy w momencie popisania ugody gmina rezygnuje z gwarancji.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że zapisy umowy gwarancji 5-cio letniej pozostają w mocy, odstępujemy z odsetek za nieterminowe usuniecie usterek.

- na wnioski złożone przez radną Turzyńską i radnego Boszke konkretnie odpowie na kolejnej sesji ponieważ sprawa jest w toku,

- remont ul. Żeromskiego od ul. Kaszubskiej częściowo jest planowany, właściciel apartamentowca będzie remontował cześć biegnącą od ul. Wiejskiej do skrzyżowania z ul. Żeromskiego, może częściowo włączy się też p. Wojna i gmina.

- sprzątane jest na bieżąco, SM będzie kontrolowała i zwracała uwagę właścicielom psów.

Strażnik miejski p. Marciniak poinformował, że odnośnie zabezpieczenia dawnego kina prowadzone są rozmowy, ale informacje posiada p. Andryskowski. Wyjaśnił również, że mieszkańcy najpierw będą edukowani w sprawie sprzątania po swoim pupilu.

Przewodniczący rady stwierdził, że należy skierować pismo do właściciela o zabezpieczenie terenu.

Sekretarz miasta poinformował, że teren byłego kina był sprzątany ale rodzice też muszą pilnować dzieci, każdy wchodzi na teren prywatny na swoja odpowiedzialność.

Strażnik miejski wyjaśnił, że odpowiedzialność należy do właściciela i ogrodzenie niczego nie zmieni, ponieważ nie można zabronić przebywania na nieruchomości niezamieszkałej.

Radny Chroń poinformował, że pisma wiele razy były wysyłane do właściciela nieruchomości, było sprzątnięte i dopóki była osoba nadzorująca teren nie pozwalała na wejść ale wtedy cała impreza przenosiła się pod kasyno.

Z-ca burmistrza poinformował, że zorientuje się dlaczego zlikwidowano przejazd kolejowy na wysokości strzelnicy do punktu obserwacyjnego.

6. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta oraz działalności bieżącej w okresie międzysesyjnym.

Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu za okres od 10 grudnia 2015 roku do 26 stycznia 2016 roku stanowi załącznik do protokółu.

Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do protokółu.

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady poinformował, że wpłynęły do Rady Miasta:

- wniosek obywatelski p. Bulińskiego dotyczący wystąpienia do MON z wnioskiem o komunalizację naniesień budowlanych Żeromskiego 2,4,6 przez gminę w celu uregulowania stanu prawnego.

- wniosek p. Bulińskiego do pani premier Beaty Szydło wyrażenie aprobaty na przekazanie gminie Hel naniesień budowlanych Żeromskiego 2,4,6.

Radny Łazur wyjaśnił, że proces sądowy dot. regulacji nadal trwa i komunalizacja niczego nie zmieni.

Z-ca burmistrza wyjaśnił, że komunalizacja niczego nie zmieni a AMW sprawę reguluje i jeżeli będzie możliwość to mieszkania sprzeda.

- od Naczelnika Urzędu Skarbowego informujące, iż w IV kwartale 2015 roku nie wydał decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia terminu zapłaty, rozłożenia na raty podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego.

- wniosek od mieszkańców budynku przy ul.Żeromskiego12 dotyczący przeanalizowania zawyżonych opłat z tytułu centralnego ogrzewania i podgrzania wody.

Wniosek zostanie skierowany do komisji Społecznej w celu przygotowania informacji na kolejną sesję.

Z-ca burmistrza poinformował, że w budynku sanitariaty są wspólne, ceny dyktuje dostawca ciepła. Jedynym rozwiązaniem jest wybudowanie lokalnej kotłowni ale musza się zgodzić właściciele budynku Wiejska 47. Obecnie warunki mieszkalne nie są adekwatne do ceny.

- rezygnacja p. Katarzyny Fiedorczyk z dniem 31.01.2016 z funkcji przewodniczącej komisji Rewizyjnej.

CZĘŚĆ TRZECIA

1.Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady poinformował, że na dużej plaży na wejściu do wody są wystające rurki metalowe.

Radna Janiak poprosiła o informację, dlaczego w niedzielę nie kursują busy.

Radny Boszke wyjaśnił, że wszy przewoźnicy zrezygnowali ponieważ ludzie nie jeżdżą, wszystko wiąże się z ekonomią. Poinformował również, że PKS i PKP mają dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, a busy nie mają.

Radny Chroń poinformował, że między działka szpitala i posesja państwa Gafke powstaje dzikie wysypisko i dlatego prosi o interwencję. Zaapelował również do radnych o pomoc p.Gaweł w wyjeździe na konsultacje lekarskie z dzieckiem, potrzebna kwota ok.1000,00 zł.

2.Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Miasta Helu.

Protokóły z XIV sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie 11 głosami „za”.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował radnym za uczestnictwo w sesji, po czym zamknął obrady.

Protokołowała: Daria Ziółkowska.

Załączniki:

  1. Porządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Wniosek radnego Boszke i radnej Turzyńskiej dot. mieszkańca Helu.
  4. Sprawozdanie komisji Społecznej.
  5. Sprawozdanie komisji Rewizyjnej.
  6. Sprawozdanie komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.
  7. Wykaz ilościowy mieszkańców.
  8. Informacja dot. stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2015 roku.
  9. Informacja dot. realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w roku 2015, problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania.
  10. Projekty uchwał.
  11. Uchwały podjęte.
  12. Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu.
  13. Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.

 

 

Na XVI sesji Rady Miasta Helu w dniu 25 lutego 2016 roku protokół z XV sesji  został zatwierdzony głosami:

 

„za”

-

13

„przeciw”

-

0

„wstrzymującymi się”

-

1

 

 

Przewodniczacy Rady

/-/Arnold Antkowski

 

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 spr. z wykonania uchwał.pdf (PDF, 69KB) 2016-02-24 12:09:24 238 razy
2 spr. burmistrza Helu z dział. bieżącej.pdf (PDF, 30KB) 2016-02-24 12:09:24 217 razy
3 proj.uchwały nr 4.pdf (PDF, 97KB) 2016-02-24 12:08:15 239 razy
4 głosowanie XV 85 16.pdf (PDF, 25KB) 2016-02-24 12:08:15 248 razy
5 uchwała XV 85 16.pdf (PDF, 21KB) 2016-02-24 12:08:15 187 razy
6 proj uchwały nr 54.pdf (PDF, 4.MB) 2016-02-24 12:08:15 262 razy
7 głosowanie XV 86 16.pdf (PDF, 25KB) 2016-02-24 12:08:15 226 razy
8 uchwała XV 86 16.pdf (PDF, 3.MB) 2016-02-24 12:08:15 232 razy
9 proj.uchwały nr 2.pdf (PDF, 48KB) 2016-02-24 12:03:15 197 razy
10 głosowanie XV 83 16.pdf (PDF, 25KB) 2016-02-24 12:03:15 199 razy
11 uchwła Nr XV 83 16.pdf (PDF, 20KB) 2016-02-24 12:03:15 210 razy
12 proj.uchwały nr 3.pdf (PDF, 10KB) 2016-02-24 12:03:15 276 razy
13 głosowanie XV 84 16.pdf (PDF, 25KB) 2016-02-24 12:03:15 212 razy
14 uchwała XV 84 16.pdf (PDF, 20KB) 2016-02-24 12:03:15 215 razy
15 struktura osobowa mieszkańców.pdf (PDF, 61KB) 2016-02-24 12:01:42 223 razy
16 bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.pdf (PDF, 1.MB) 2016-02-24 12:01:42 307 razy
17 zarzadzanie kryzysowe.pdf (PDF, 5.MB) 2016-02-24 12:01:42 331 razy
18 proj.uchwały nr 1.pdf (PDF, 4.MB) 2016-02-24 12:01:42 261 razy
19 głosowanie Nr XV 82 16.pdf (PDF, 25KB) 2016-02-24 12:01:42 269 razy
20 uchwała nr XV 82 16.pdf (PDF, 4.MB) 2016-02-24 12:01:42 236 razy
21 porzadek obrad.pdf (PDF, 42KB) 2016-02-24 11:59:37 215 razy
22 listy obecności.pdf (PDF, 50KB) 2016-02-24 11:59:37 268 razy
23 wniosek radnego Boszke i radnej Turzyńskiej.pdf (PDF, 16KB) 2016-02-24 11:59:37 212 razy
24 sprawozdanieKS.pdf (PDF, 56KB) 2016-02-24 11:59:37 222 razy
25 Sprawozdanie KR.pdf (PDF, 19KB) 2016-02-24 11:59:37 202 razy
26 sprawoazdanie KOKSiT.pdf (PDF, 90KB) 2016-02-24 11:59:37 290 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Daria Ziółkowska 24-02-2016 11:42:32
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Daria Ziółkowska 24-02-2016
Ostatnia aktualizacja: Daria Ziółkowska 24-05-2016 11:34:40